GOLDEN FICTION „Het vrolijke Weeuwtje" een succes Onder ons gezegd, toch maar liever TYPE-LES VOOR SCHOLIEREN!! Loop der bevolking te Leiden 10 Jaren Kunststoffeninstituut T.N.O. te Delft 95ste Jaargang Dinsdag 11 september 1956 Tweede blad no. 28932 Goede opvoering door Hoofdstad-Operette De Hoofdstad-Operette heeft ook dit jaar de traditie gehandhaafd en heeft het seizoen in Leiden geopend. Geopend met een première, mag men gerust stellen. De première van Franz Lehar's ,,Die lustige Witwe", waarmede het ge zelschap het volgende seizoen hoopt te kunnen halen. Laat ons direct vaststellen, dat het aan de operette zelf niet zal liggen. Deze uit 1905 daterende Lehar-schepping be hoort immers ongetwijfeld tot het beste, wat er in dit genre tot stand is gebracht. Niet voor niets heeft zij vrijwel over de gehele wereld triumfen gevierd en ook hier te lande is zij meermalen in de loop der tijden met het grootste succes ten tonele gebracht. Deze operette bevat bij kans een maximumvaan „Schlagers", dat misschien alleen door* „Ein Walzer- traum" wordt geëvenaard. De laatste jaren werd in ons land niet teruggegre pen op dit succes-nummer, want dat blijft het nog vele decennia, daarvan kan men verzekerd zijn. Daarom heeft de Hoofdstad-Operette er goed aan gedaan op „Die lustige Witwe" de keus te heb ben laten vallen. De operette is, goed beschouwd, een zuiver romantisch genre. Het is één brok romantiek! En het is het beste bewijs, dat, trots vele ontkennin gen, de mensheid het gevoel daarvoor niet heeft verloren, dat dit genre zo geliefd blijft. We durven wel zeggen: bij alle geledingen van ons volk. De schouw burg was gisteravond dan ook tot de nok toe gevuld. Bij een herhaling zal het niet anders zijn Want, doet „Die lustige Witwe", de strijd om de twintig miljoen te redden voor het arme Pontevedrino (gekruid met andere amoureuse perikelen), het als operette, ook de opvoering mag er zijn. Vooral als men nog iets meer inge speeld zal zijn, belooft ook dit deel het ruimschoots te zullen halen. Doch Voor een première mocht men gisteren al meer dan tevreden zijn. Otto Aurich, die natuurlijk weer de regie voert, heeft niets nagelaten om de grappige situaties uit te buiten tot en met. Hij zelf en .Fritz Steiner als zyn factotum Aurich is de gezant is dat trouwens wel toevertrouwd. Zij chargeren er lustig op los met kostelijke invallen. „Van voren en van achteren" is ditmaal het lijfdevies van Aurich, dat hij te pas en te onpas, (natuurlijk meest al het laatste) te berde brengt. Toch die nen zij enigszins te waken voor niet overschrijden van de beruchte grens van een te-veel, die enkele malen dicht werd benaderd. De vrouwelijke hoofdrol, het vrolijke weeuwtje, wordt uitnemend ver tolkt door Mizzi van der Lans, die de primadonna Ruth Roden is opgevolgd, zowel vocaal als wat uitbeelding be treft. Haar „Vilja-lied" b.v. was uitne mend. Haar tegenspeler is Jan Hander- 6on als graaf Danilo. Hij speelt goed, heeft een innemende stem, doch qua volume komt hij nog wel eens te kort. Het tweede verliefde paar, de vrouw van de gezant en haar amant, wordt uitge beeld door Rosy Parrish en Leo Cordes- Dermota. De laatste komt van de Wie ner Volksoper. Hij zingt uitnemend, doch moet zich nog wat losser van beweging weten te maken. Dan is hij zeker een aanwinst voor dit gezelschap. De eerste voldoet in beide opzichten, maar waar om die akelige ogenschmink? De bijrollen en de danseresjes van „Maxim" passen zich perfect aan. Mis schien kan wel eens naar wat verjonging worden gestreefd. Aan decors en kostuums is de grootste zorg besteed en zy vormen een lust voor het oog. Wilhelm Rettich leidt thans het or kestje en doet dat soepel, maar toch ge decideerd. Summa summarum: de Hoofdstad-Ope rette komt dit seizoen weer uitnemend voor de dag en zal wederom veel succes oogsten. Dat het hier in onze Sleutel stad dit reeds bereikte, bleek overduide lijk uit het herhaalde en warme applaus, dat de, zoals reeds gezegd, uitverkochte zaal de executanten bracht. En hen tot enkele reprises noodzaakte. Aan het slot kwam er bijkans zelfs geen einde aan de tekenen van waardering M. Piano-recital Paul Kurpershoek Dinsdag 25 september a.s. zal de heer Paul Kurpershoek een pianorecital ge ven in de kleine zaal van de Stadsge hoorzaal. Het programma vermeldt wer ken van Beethoven, Mozart. Schubert (Wanderer-Fantasie) Brahms en Chopin (o.a. Fantasie Op. 49). Dit recital zal voorlopig wel het laat ste zijn, dat de heer Kurpershoek in onze stad zal geven, omdat hij een be noeming aanvaard heeft te Hengelo als directeur van een muziekschool aldaar, waar hij zich binnenkort ook metter woon zal vestigen. TONEELCLUBJE SPEELTUINVER. „WESTERKWARTIER" Zaterdagmiddag had in het clubhuis aan de Ten Katestraat het eerste op treden plaats van het pas opgerichte clubje van kindertoneel Westerkwartier (kinderen van 8 to 13 jaar) Onder lei ding van mej. N. de Oude Jr. werd een circusvoorstelling opgevoerd. Het was alleraardigst de kinderen, die er zelf het grootste plezier in hadden, bezig te zien. Gisteren werd in alle gemeenten de grondwetswijziging afgekondgid. Vrijwel overal ging dat zonder plechtig vertoon, maar in Utrecht werd er een soort middeleeuws schouwspel van gemaakt. Herauten met trompetten leidden het voorle zen van de grondwetswijziging door de loco-burgemeester, wet houder H. Ploeg jr.. die op de foto achter de microfoon te zien GROTE BELANGSTELLING VOOR BREI-SHOW (Van een bijzondere medewerkster) Ontelbare uitroepen van verbazing weerklonken toen gistermiddag en -avond in de Stadsgehoorzaal de brei- modellen werden getoond, welke ijverige Margriet-lezeressen hadden ingezonden om mede te dingen naar de wedstrijd, welke door dit blad was uitgeschreven. Van de ruim duizend inzendingen wer den de modellen getoond, die voor een prjjs in aanmerking kwamen. Vier man- nequins brachten op charmante wijze deze collectie naar voren. Was de coupe voor deze mannequins niet altijd onbe rispelijk de modellen waren immers eigendom van haar, die het kledingstuk vervaardigden! het resultaat beant woordde volkomen aan de opzet van deze show. De grote verscheidenheid van gebreide artikelen was verrassend! Kandidaat-ministers Prof. de Gaay Fortman minister-president (Van onze parlementaire redacteur) In het Kabinet, dat prof. de Gaay Fortman wil samenstellen en waarvan hij waarschijnlijk zélf minister-presi dent zal worden, wil hy ook leden van de WD opnemen. Gistermiddag heeft hy althans de heer H. A. Korthals ontvangen, lid van de Tweede Kamer en plaatsvervangend fractieleider. Te gen het middag uur verscheen vandaag by het Torentje de heer E. H. Ebels (VVD), oud-commissaris der Koningin in Groningen. Gisteravond heeft de informateur nog ontvangen de heer W. J. Andriessen (KVP>, lid van de Tweede Kamer, aan wie de portefeuille van PBO of van Sociale Zaken kan zijn aangeboden. Vanmorgen ging ir. H. B. J. Witte het Torentje binnen, de minister van We deropbouw en Volkshuisvesting. Waar schijnlijk zal prof. C. W. L. van der Grinten (KVP) vice-minister-president worden, belast met het beheer van de portefeuille van Binnenlandse Zaken. Als minister van Financien wordt ge noemd de heer Ph. C. M. van Campen (KVP), directeur van de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven. (Ingez. Med.-Adv.) 15 sociologen onder de 190 WSL-novieten Studierichting Prinses Beatrix oefende geen invloed uit Het aantal WSL-novieten bedraagt dit jaar 190 (niet 195 zoals wy dezer dagen meldden), dat is vjjf minder dan vorig jaar. Van hen zijn er 35 ingeschreven bij de Juridische faculteit, (vorig jaar 33), 55 bij de literaire faculteit (v.j. 54), 23 by de medische faculteit (v.j. 25). 39 bij de faculteit van wis- en natuurkunde (v.j. 27), 2 bij de theologische faculteit (v.j. 3), 15 bij de verenigde faculteit van let teren, wijsbegeerte en rechten (v.j. 15) en 21 bij de psychologische faculteit (verenigde faculteit voor letteren, wijs begeerte en medicijnen, v. j. 16). Voorts waren er vorig jaar 22 nieuwe WSL-leden voor de M.O.-oplei- ding, voor wie thans echter toetreding tot de VVSL niet meer mogelijk is. Het aantal toekomstige sociologen onder de novieten bedraagt dit jaar 15 (vorig jaar 12) zodat de studiekeuze van Prinses Beatrix geen aanwijsbare invloed op dit aantal blijkt te hebben uitgeoefend doch terecht slechts we tenschappelijke belangstelling de keuze van deze studierichting heeft bepaald. TIEN JAAR HUMANISTISCH VERBOND In verband met het feit. dat het woens dag 19 september tien jaar geleden is, dat de Leidse gemeenschap van het Hu manistisch Verbond werd opgericht, wordt die a-vond in „Zomerzorg" een feestelijke bijeenkomst gehouden. Een gulden genieting voor 80 ct. Aquarium brengt de natuur in huis Interessante avond van „De Natuurvriend" In het gebouw van de Loge opende de heer W. Zwart, voorzitter van de Aqua- ---- - irïum- en terrariumhoudersvereniging Twinsets, soms zo ragfun vervaardigd,x>e Natuurvriend" gisteravond de eerste dat het van machinaal werk niet te on- ledenvergadering in het nieuwe seizoen, derscheiden was. Jurken, blouses, vesten ^ma deelde de heer W. Zwart drie J2 ..S.®("swü<!.i.ï?.i- zel,s waardebonnen uit aan de prijswinnaars geheel gebreide mantelkostuums Een fantastisch staaltje van hetgeen te bereiken is met wol en breinaalden werd o.i. terecht met de hoofdprijs van deze show bekroond: een donkerbeige man telkostuum met lang-vallend jasje. Van dezelfde inzendster was een in ruitpa- van de plantenraadwedstrijd „wie weet hoe ik heet" De gelukkigen waren de he ren G. H. Steenbergen, W. v. d. Kraan en C. O. N. Leget. Vervolgens werd het woord gegeven aan de heer A. A. Gols. Na zijn inleidend woord liet spreker Ó3terookacnldlc Jap0I!,,Vee' succes uitkomen dkTnatuurrlm- breide cocktalljurltje^ Naast de brei! pe" laaW? 9» -hul« modellen werden nog enige fraaie mo dellen getoond van stoffen en jersey japonnen en mantels van de haute cou ture. De exclusieve hoeden waren met zorg gekozen. Mevr. M. v. d. Eist gaf een duidelijke explicatie bij deze show, waarvan Leiden de première had. van de mensen zelf zijn. Spreker noemde als voorbeeld het land Mesopotamië. Vroeger was dit een prachtig land vol natuurschoon, maar de mensen kwamen er, kapten hout in het wilde weg, lieten akkers open liggen enz. Nu is Mesopota mië een dor, droog land geworden» met grote woestijnen. Als andere voorbeelden (Ingez. Med.-Adv.) 40 ct. per uur. Opl. v. officieel diploma. KON. ERK. PITMANSCHOOL - Plantsoen 65 telefoon 26558 Leidse Amateurfotografen- vereniging NIEUWE SEIZOEN ONDER GROTE BELANGSTELLING GEOPEND De inzet van het seizoen 19561957 was voor de Leidse Amateurfotografen- vereniging direct al een goede. De be langstelling voor de eerste clubavond in „De Doelen" was groot, het programma leerzaam en interessant en de sfeer voortreffelijk. Voor de pauze praatte men druk over de verenigingsaangele genheden en de komende activiteiten. Zo waren er enige voorstellen van de Bond van Fotoclubs, het nieuwe wed strijd reglement en enkele technische problemen te bespreken in verband met de belichting van kleurenfoto's in het hooggebergte en aan de Middellandse Zee. Na de pauze wachtte de aanwezigen een teleurstellingde heer Lamboo was plotseling verhinderd een demonstratie te geven van het ontwikkelen van kleu rendia's. Lang heeft deze teleurstelling echter niet geduurd, want de heer Alte- na zette daar iets interessants voor in de plaats. Aan de hand van een prach tige collectie kleurenplaatjes voerde hij de aanwezigen langs bergen en glet- schers van het Zillertal in Oostenrijk. Mochten er aanwezigen zijn geweest, die zich afgevraagd hebben, wat iemand in zijn zomervakantie zoekt temidden van sneeuw en ijs. terwyl er in ons landje tegenwoordig genoeg te rillen valt en wij in de winter volop van sneeuw en ijs kunnen genieten, dan zijn zij toch wel enthousiast geworden bij het bekijken van de mooie opnamen, waarbij er ver- w schillende waren, die meer dan een her- I Boord naar- 's-Gravenhage. Archimedesstr. inneringsbeeld van een kletter-tocht I 31: P. Colijn, Langebrug 107 naar Sassen- waren en by een wedstrijd van kleuren- Dt"^UxHoofdoor' 110: I1" x£fldfr' foto's eppn Vk fieuur peslacpn zmiripn I Rapenburg 83 naar Dordrecht. Wijnstr. V.iSdJ ïiS 109: J 'l Hart- Noord«tnde 32 naar Leid- hebben. Voldaan keerden dan ook allen schendam. Woonark Nautowerf; m. a. m. huiswaarts, Bering, Korevaarstr. 11* naar "e-Graowi- In week van 30 augustus t.m. 5 sept. 1956 GEVESTIGD J. F. P. Kloet en gezin sohoenmaker, Janivossenstg 21; P. G. V. ten B-roek en gezin, technicus, Buys Ballotstr. 5; C. E. C. HolthausenNix en fam., Rijnsburger- weg 37; N. G. H. Vroomvan Heeringen en fam., Haven 1; A. B. Pouw en fam., koopman, Oude Singel 68; E. Drost Wijntjes en fam., Muldersstr. 14; P. F. Janssen en fam., hoofdingenieur Mulders- straat 16; B. G. H. M. Sanders en fam., arts. Duinhof 10; P. L. Eichhorn, stuur man, Cobetstr. 71; D. GrootheddeDon ker, Hoge Morsweg 132; J. R. J. H. Mul der, jeugdleider. Stleltjesstr. 40; W. van den Berge, slager. De Sitterlaan 2; K. Kraayer—Burger, Lage Rijndijk 76 a; J. G. M. van Leek. ingenieur. Modderman straat 21; J .Singerling, militair. Surln- garstraat 21; A. Schaap, lerares. Kernstr. 7; E. J. M. Overdevest, hulp i/d. huish., St. Jorissteeg 13; M. HillebrandTer- vooren, naaister. Hooigracht 78; C. C. W. GoosenZandbergen. Noordeinde 37; H. ScmmerVreeswijk. Varkenmarkt 7; B. Ar bouw, hulp i/d. huish., Meidoornstr. 32 H. O. Voorma. Tomatenstr. 8; A. M. Ouwerkerk. inpakster. Korte Mare 19; M. Koekebaker. Burggravenln 209: H. M. Zengerink, sociaal werkster, Haagweg 43; K. Olde, mach. bankwerker. Schimmel straat 8. VERTROKKEN O. S. de Vriesv. d. .Holst en fam. naar Breda, Balforstr. 34; C. L. Lefévre en fam., .Pr Wilhelmlnastr. 16 naar Frank rijk; W. D. Hershberger en fam., v. Ol- denb.str. 52 naar Verenigde Staten; A. G. de Wilde en fam., Korte Mare 27 naar Sas- senheim, Hoofdstr. 156;. A T. Brussee Wetzelaer en fam, Nieuwsfceeg 10a naar 's-Gravenhage, Malakkastr, 137; J. Vijl- brief en fam., Jacob Catsln. 63 naar Oegstgeest, Spaargarenstr. 48: A. P. Hak kenberg en fam., Leemanstr. 55 naar Zoe- terwoude, H. Rijndijk 42; B. Lambooy en fam., Lod. v. Deysselstr. 6 naar Sassen- heim. J. Elststr. 16; H. Prins en fam., Mirakelstg. 35 naar Sassenheim. Woonwa genpark; A. P^ Ollemans en fam.. aan 1E. R. Nickel, ►etstr. 8 naar Oegstgeest. Rijnzicht- weg 163; J. A. van Gelderen. Zoeterw. Singel 69 naar Amsterdam. Rooselveltln. 175; G. Zoutendijk. Zoetw. Singel 60 naar Amsterdam, Sarphatipark 90hs~; M. E. W. Roling, Zoeterw. Singel 53 naar Leeuwar den, Wirdumerdijk 2; J. G. C. Boteren- brood, verpleegster, naar Zeist. L. v. Cat- tenbroeck 3; G. de Blécourt, Roodenbur- gerstr4 naar *s-fGravenhageGroenie- steinstr. 68; A. L. M. Andriessen), Leliestr. 55 naar Arnhem, Zijpendaalseweg 26; M. Kesseboom. Pioenhof 10 naar 's-Graven hage, Bronovoln. 5; Raden Mar'at, J. v. Goyenkade la naar Duitsland; G. J. Ploos van Amstel, Witte Singel 8 naar 's-Gra venhage, Duinlaan 141; Jonkheer C. A Ellas van Stabrouck. Witte Singel 85 naar 's-Gravenhage. v. Neckstr, 117; P C A. van Putte Witte Singel 10 naar Voor burg. Parkweg 211: A. Berk. Sptegelstr. 36a naar Haarlem. Rollandslaan 89: G. K. Fokkema. Houtlaian 6 naar Oegsitgeest, Fred. Hendrlkln. 19; J. S. Scheuder. Me- zenstr. 2 naar 's-Gravenhage. Fuohsia- str. 26: G. A A. M. Kloeg. Oude Vest. 11b naar Nijmegen. Oranjesingel 41: W. J. van Steenbergen. Herengrt. 73 naar Be verwijk. Romerkerkweg 2; K. M. v. d. Big- gelaarGinjaar Sieboldstr 44 naar 's-Gravenhage. Nunspeetln 358; D M. W C. M. Audiffred, A. v. Burenhof 40 naar Rotterdam. Balemienstr. 46; A. J. Schalk- wiik. A. v Saksenstr. 10a naar Tilburg. Leliestr. 39; F. W. Eckenhausen en fam.. Bruggravenln. 129 naar Ned. Nw. Guinea; C. C. Ansink en fam., Acaciastr. 13 naar 's-Gravenhage. P. Potterstr. 24; L. Kar- regat en fam.. O Singel 130a naar Edam, Ansjovisstr. 9; M. J. Verniers en fam.. Rijnsb.weg 62a naar Abcoude, Amster- damsestr.weg 7: H. M Stiasnv en fam., Maredijk 151 naar R Wpst Indië: A J. Crama en fam., Lusthofln. 13 naar Rijs wijk ZH! Karei Doormanln. 168; K La- terveer en fam.. Hermanstr. 9 naar Voor schoten. Leidseweg 124a; J. M. Heilmans Van Glnkel en fam.. Coornhertstr. 38 naar Voorschoten. Vlietzicht 71: A. M H. Vellekoop. Rijnsb.weg 73a naar Oegstgeest v. Assendelfstraat 32; V. M, M." Krapf. Rij n sburgerweg 10 naar Zwitserland F. M. Gerritsen. Oude Sineel 12 naar Oee-stfepst Wltttenbachwpe 36: W Ooi- der" O Singel 132 rrar Haarlem Lorentz- kade 520" C M -T Maaskant. Koninarstr. 7 naar Gpertnu,dpnb®r'T Tr do Voogt- Rtr. 31: J C. W v. d Nat Pir*en .tr 4 naar Zeist. Willem Arntzhoeve; R. J. Abbas Brouwer, de Goelestr. 86 naar 's-Graven- hage. Beeklaan 311; L. van Vugt. Hoge- woewl StT naar BergscbeOhoek. Snrflehoek 72; H. Slootjes, St. Jacobsgracht 1 naar Oegstgeest. Terwecweg 136; J. v. d. Valle, Varkenmarkt 7 naar 's-Gravenhage, Flack^ str:. 179; Jonkheer J. J. Boreel, Gerecht 5 naar 's-Gravenhage. Harteveltstr. 4a; E. Reichenfeld, Mariënpoelstr. 2b naar 's-Gravenhage, Balsemienstr. 188; A. ReichenfeldBakker, Mariënpoelstr. 2b naar Verenigde Staten; A. A. Verdenius, Verdamstr. 22 naar 's-Gravenhage, Wil helmlnastr. 143; Raden Kartodirdjo en fam., Hoge Rijndijk 26 naar Leerdam, Kon. Emmalaan 24; A. Sturyvenberg en fam. Zoeterw. Singel 108 naar Oegstgeest, Nas- sauln. 11a; C. M. de HeerPaddenburg en fam., Merelstr. 45 naar Deventer, Nieuwstr. 28; P. C. Brinkerink en fam., Vondellaan 19 naar Oegstgeest, Marelaan 31; D. A. B. J. M. van Ewijk, Breestr. 73 naar Amsterdam. Pr. Hendrikkade 189; W. Vavler. Noordeinde 9 naar Maasniel, Pr. Bernhardln. 34; C. M. Scholte, Korevaar- etn. 51 naar Katwijk. Mr. D. D. Curtius- str. 15a; M. W. Bernard, Hoge Rijndijk 204 naar Rotterdam, Bergweg 329; G. J. Ko ning, Zoeterw. Singel 99 naar Driebergen- Rijsenburg. Oranjelaan 6; A. M. M. J. v. d. Ven, Wasstr. 69 naar Voorhout, Heren- str. 45; G. M H. Stolte. Groenhovenstr. 8 naar Amsterdam. Pr. Hendrikkade 189: A. C. Kleinjan, Haagweg 38 naar Bolivia; J. van den Berg, Rijnsburgerweg 10 naar AmsterdamCamperstr. 17; L. A. Eichhorn, Haarl.str. 43a naar Hilversum. Hazelaarln. 2; A. M M. Verberkt. Hansenstr. 61 naar Boxmeer Steenstr. 166; M. J. Rij9bergen. Pasteurstr. 28a naar Nijmegen. Berg en Dalseweg 274; F J. Cleton, Diefsteeg 10 naar België: H. N. F. Onnen. Noordeinde 21a naar Rotterdam. Bagijnenstr. 33D; H. J. van den Bos. Tulpenstr. 23 naar Gouda. Graaf Florlsweg 77; P S. v. d. Blom. Seringenstr. 31a naar Slledrecht. Vermeerstr. 50; A. Krellger, W. Singel 27 naar Haarlem. Harmenjansweg 25; R. F. M. Smltz, Haagweg 13 naar Venray'. Leun- seweg 1; M Kuzee Boshuizerkade 81 tiaar Sassenheim. Sporthofln. 31; M. C. Kien- jet H. Morsweg 88a naar Wassenaar Ei kenlaan 14; N. van Dorp. Ger. Brandt- str. 15 naar Hilversum, W. Kruisln. 6: M. H BeekveldtPleters. Vondelln. 29 naar Amsterdam. Alblasstr. 2211; M. L. A. van Welij. Vondelln. 22 naar Bergen NH, Loudelsweg 20; A. E. Scheele. Rijnsb.weg 86 naar Vlisslngen Spuistr. 17; J. Peters. Rijnsb.weg 86 naar De Bilt. U le Branden- b.weg 124; A. M. Heckel. Rijnsbweg 10 naar Utrecht. J. v. Scorelstr.2; T. Goslings Riinsb weg 42 naar Amsterdam Prinsen- frrt. 477: J C M. v. Winden Mariënooel- str 4 naar Rotterdam. G. W Burgerpln. 14; J N Hogenelst Haarl str 106 naar Oostenrilk: S Szelineer Hooizracht 60 naar 's-Gravenhaee. XthlestT. 136: M P. van Hove, Sieboldstr. 26 naar Canada; O. Brandt. Oranjeetr. 1D naar Gouda. Lom- bardetg. 2. noemde de heer Gols: Madagascar en St. Helena. Wy moeten niet ingrijpen in het natuurlijk, bestand, de natuur zorgt zelf wel voor haar eigen evenwicht. Deze voorbeelden, aldus spreker, slaat terug op ons aquarium. Wij moeten de omgeving waarin onze vissen leven, zoveel mogelijk volgens de natuur laten, dus geen luchtpompen, geen overbevolking enz. Als nog een be langrijk punt noemde spreker "het- in 't nauw komen van ons natuurschoon: steeds meer huizenblokken rijzen uit de grond, op. Over een poosje is het natuur schoon in ons land verdwenen. Haal daarom nu de natuur in Uw huis. Neem een aquarium of een terrarium, u hebt dan aldus spreker, een stukje natuur dat van U zélf is. Hierna werd de film „Aquaria logica" vertoond, een film die de weg wijst op welke wijze een goed aquarium wordt op gebouwd en ingericht. Hierbij waren te vens prachtige kleuropnamen, die ons lieten zien hoe verschillende liefhebbers uit het gehele land „hun" stukje natuur in huis verwezenlijkt hebben. Na de pauze vertoonde de heer Gols zyn prachtige kleurendia's, die hij in verschillende aquaria van Artis opgeno men had. Vooral voor de beginnende aquariumliefhebber was dit een leerza me avond. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK. Beroepen door de Gen. Synode met binding van zijn standplaats aan de kerk in haar geheel voor bijz. werkzaamheden (legerpred.) A. A. A. E. A. Voerman, woonachtig te Utrecht (voorheen docent aan het seminarium te Madrid) Aangenomen naar Ballarat (Australië) (Scots Chinch) J. Roodenburg te Laun- ceston (Australië) (voorheen te Voor burg). Benoemd tot bijstand in het pastoraat te Made (N.Br.) J. Homan. a.s. em. pred. te Hulst. Beroepen te Middelburg (vac. E. Snel ler) (toez.) W. Dijckmeester te Et ten. GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Krabbendam P. v. Oosterhoudt. kand. te 's-Gravenhage. CHR .GEREF. KERKEN. Tweetal te Broek onder Akkerwoude C. Noordergraaf te 's-Gravendeel en W. H. Velema te Eindhoven. Te 's-Gravenha- ge-O., C. Noordergraaf te 's-Gravendeel en H. v. d. Schaaf te De Krim. Beroepen te Groningen (vac. W. Heer- ma) W. H. Velema te Eindhoven. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP. Viertal_ te Leeuwarden (vac. d. Wissel) E. H. Boer te Koog aan de Zaan, J. T. Nielsen te Warns, J. W. Hllverda te Veenwouden en A. G. v. Gilse, woonach tig te Zeist. Snelle uitbreiding rechtvaardigt bestaan (Speciale berichtgeving) Gezien de enorme uitbreiding van het Kunststoffeninstituut TNO te Delft in de afgelopen jaren is het toch ivel de moeite waard even stil te staan bij het 10-jarig bestaan van deze organisatie, dat deze maand gevierd wordt, aldus de heer J. v. d. Ven, chef van de af deling voorlichting van het Instituut op een gistermiddag te Delft gehou den persconferentie. Hoewel de moeilijkheden - direct na de bevrijding - velen waren, is de groei niet te stuiten geweest, een treffend be wijs dat dit lichaam in een dringende behoefte voorziet. Een behoefte, die voor al gevormd wordt door de Nederlandse kunstoffen-industrie. Op de vele vragen en problemen, deze industrie betreffen de tracht het instituut TNO een af doend en bevredigend antwoord te ge ven. hetgeen uiteraard voorafgegaan wordt door veel onderzoekingswerk en overleg. Een van de voornaamste prin cipes die daarbij gelden, is wel niet eer der een oplossing of advies te verstrek ken, alvorens de juistheid daarvan vast staat en zo nodig proefondervindelijk bewezen is, verklaarde de heer v. d. Ven. Daarnaast voorziet het Kunststoffenin stituut echter in een aanvulling op de industriële research-capaciteit. Hierbij is het bestaande intensieve contact met de buitenlandse kunststof- fenindustrie uiteraard van groot belang. Spreker belichtte voorts het werk van de technologische afdeling, die - naast haar adviserende taak - veel eigen urwerk op het gebied van materialen en verwerkingsmethoden verricht. Hier toe beschikt men over een modern inge richt laboratorium en een proeffabriek, waarin de voornaamste in de kunststof- fenindustrie gebruikte machines zijn bij eengebracht. Spreker merkte hierbij op dat z.i. in de komende 5 a 10 jaar de toepassing van de kunststoffen nog enorm zal stijgen. Aan de andere kant zal men aMi echter naarstig bezig moeten houden met het toetsen van de be staande methodes. Op medisch gebied bijv. laat by de inbouw in het mense lijk lichaam de toepassing van de kunststoffen nog heel wat te wensen over, zo stelde de heer v. d. Ven vast. Tot de technologische afdeling behoort eveneens een kort geleden gevestigd proefbedrijf voor zgn. gewapende kunst stoffen, waar veel ontwikkelingswerk op dit speciale gebied wordt verricht. Dit laatste omvat o.a. de vervaardiging van prototypen, waarbij de opgedane erva ring ter beschikking wordt gesteld aan de opdrachtgevende bedrijven. Van bijzonder gewicht noemde de heer v. d. Ven ook de afdeling keuring en analyse. O.a. houdt men zich hier bezig met het zoeken naar methodes om de levensduur van verschillende materialen (vooral buizen) vóór het gebruik vast te stellen, waarbij men bovendien de voor- en nadelen van kunststof- en metaal buizen tegen elkaar afweegt. Een omvangryk en nog lang niet op gelost probleem is de voorlichting aan het publiek omtrent het onderscheid tussen en het gebruik van de kunst stoffen vervaardigde produkten, be kend onder de weinig zeggende naam plastic-artikelen. Pogingen in deze richting gedaan via vakbonden en warenhuizen leverden echter nog niet het gewenste resultaat op. Jongeren eisen Schmidt's dood De president van het Indonesische Hooggerechtshof, dr. Wirjono. heeft vandaag een delegatie van jongeren en studenten ontvangen, die hem e?n reso lutie overhandigde. waarin de dood straf wordt geëist tegen de Nederlander Schmidt. Dr. Wirjono gaf de delegatie te ver staan, dat niemand de rechter mag be ïnvloeden hij het vellen van zyn vonnis.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3