BRITS-FRANS BERAAD OVER HET SUEZ-KANAAL IN LONDEN Informateur hoopt deze week op een nieuw Kabinet WEERBERICHT Voorstel van president Nasser biedt geen enkele basis voor onderhandelingen Loodsen kunnen niet gedwongen worden hun moeilijk werk tegen hun wil voort te zetten In ieder geval zonder P. v.d.A. Kameruitbreiding op 3 november 95ste Jaargang DINSDAG 11 SEPTEMBER 1956 No. 28932 LEIDSCH ÉS DAGBLAD °lre°tc": ,J' w f""5 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN wltte Slngel L' Lelden GlJ0 no 57055 Hoofdredacteur; J. Brouwer f7__ per kwartaal. f 2.35 per maand; f0.55 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Londense correspondent) In Londen hebben de Britse en Franse staatslieden gisteravond de stappen onder ogen gezien, die na het mislukken van de conferentie in Cairo noodzakelijk zijn geworden. De premiers en ministers van Buitenlandse Zaken van beide landen (resp. Eden en Selwyn Lloyd voor Engeland en Mollet en Pineau voor Frankrijk) zagen een viertal mogelijkheden onder ogen: opnieuw bijeenroepen van de Londense conferentie van de achttien landen, welke de door Nasser verwor pen voorstellen hebben gesteund; voorlegging van het geschil aan de Verenigde Naties; aanvaarding van een voorstel, dat president Nasser gisteren bekend liet maken en dat onmiddellijke vorming van een internationaal onderhandelingslichaam inhoudt; de dingen in eigen hand nemen en met alle daartoe geschikte middelen Egypte een regeling opleggen, bijv. door het terugroepen van de reeds gedurende lange tijd zwaar overbelaste loodsen. De officiële reactie in Londen was gisteren, dat Nassers nieuwe voorstel géén basis voor onderhande lingen blijkt te bevatten, omdat hij zich halsstarrig blijft verzetten tegen de oprichting van een internationale beheersautoriteit. Ofschoon vooral de Ver. Staten druk blijven uitoefenen op Engeland en Frankrijk om een of andere door onderhandelingen verkregen regeling te bereiken, wankelen deze landen echter niet en blijven internationaal beheer eisen. Er zijn alle aanwijzingen voor, dat besloten zal worden (het Brits-Franse over leg zou heden, in aanwezigheid van de Australische premier Menzies, worden voort gezet) de kwestie naar de Verenigde Naties te verwijzen en met name naar de Veiligheidsraad, hoewel de Fransen zulks met nog groter tegenzin zullen doen dan de Engelsen, die ook al weinig geestdriftig zjjn voor het inslaan van deze koers, omdat op deze manier een snelle en afdoende oplossing uitgesloten moet worden geacht. Ook Amerika staat koel tegenover deze methode, maar stemt er mee in, omdat dit de toespitsing van het conflict verhindert. Een ander punt is de al of niet wenselijkheid of de loodsen ook in de thans beginnende fase van het conflict in functie dienen te blijven. De Britse en Franse regeringen gevoelen er weinig voor hen te dwingen tegen hun wil hun werk voort te zetten, nu er geen regeling van de Suez-kwestie in zicht is. In Parjjs zou de Suezkanaal-maatschappij vandaag de nieuwe situatie bestuderen. Ofschoon het waarschynlyk is, dat de „Oranje", in tegenstelling met de „Willem Ruys" wèl door het Suezkanaal zal varen, bestaat de mogelijkheid, dat dé Mij. „Nederland" toch nog anders beslist. Bjj de bevoorrading van het schip is rekening gehouden met een reis om de Kaap, aldus telegrafeerde onze correspondent in Djakarta. maandelijks waarschijnlijk 2.500.000 tot 5.000.000 gulden oplevert. Het land ontvangt iedere maand onge veer 15.000.000 gulden aan tolgelden, van welk bedrag alle exploitatiekosten moeten worden betaald. Vorig jaar beliepen deze kosten een bedrag van 97.000.000 gulden, terwijl bovendien nog 25.000.000 gulden werd betaald aan Egypte in de vorm van belasting en dergelijke. Voor de berekening van het netto voordeel van de naasting moeten laatst genoemde kosten niet worden meegere kend, daar Egypte dit geld ook thans zou ontvangen, indien het het kanaal niet zou hebben genaast. Naar het Egyptische persbureau voor het Midden-Oosten bekend maakt, zal de Egyptische vloot van woensdagavond a.s. af gedurende vier dagen manoeuvres houden. Op die dagen zal de haven van Alexandrië van zes uur 's avonds tot vijf uur 's ochtends voor alle scheep vaartverkeer gesloten zijn. „Nooit versagende solidariteit^ Bij zijn aankomst in Londen onder streepte de Franse premier, Mollet, gis termiddag de nooit versagende solidari teit tussen Frankrijk en Engeland in moeilijke situaties. De Australische pre mier. Menzies, verklaarde op het Lon dense vliegveld, dat Egyptes antwoord was dat zij niets te maken wil hebben met onze vreedzame oplossing van het kanaal-probleem, tenzij Egypte de on weersproken meester van het kanaal blijft, slechts onderworpen aan de Con ventie van 1888. Het resultaat van de thans aan de gang zijnde besprekingen zal waarschijn lijk niet openbaar gemaakt worden, voordat morgen de speciale zitting van het Britse parlement begint. Dulles „diep teleurgesteld" De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles, heeft in een officiële verklaring, die maandag in Washington is uitgegeven, verklaard, „diep teleurgesteld" te zijn over de ver werping van het westelijke plan voor regeling van de kanaalkwestie. De voorstellen die president Nasser verworpen heeft, waren „verzoenend" en bedoeld om een voor beide partijen pro fijtelijke samenwerking tot stand te brengen tussen Egypte en de landen, die volgens het Verdrag van Constantinopel van 1888 rechten bezitten. Alleen door zulk een samenwerking zou het Suez kanaal volledig kunnen voldoen aan zijn doel, aldus Dulles' verklaring. Wat de naasting van het Suezkanaal Egypte oplevert Het Britse blad „Financial Times" heeft uitgerekend, dat de naasting van het Suezkanaal door president Nasser Egypte Prins Bernhard weer naar Berg en Dal Prins Bernhard zal in zijn functie van algemeen voorzitter van de internatio nale conferentie inzake menselijke ver houdingen in de middagzitting van de sluitingsdag op vrijdag a.s. een samen vattend overzicht geven van het ver loop der conferentie. De zitting zal wor den gehouden in hotel „Erica" te „Berg en Dal. Ook de Dlenaire vergadering op donderdag a.s. die eveneens in hotel Erica wordt gehouden, zal door Prins Bernhard worden geleid. Iets keuder De Bilt verwacht tot morgenavond: Vanavond en vannacht zwaar bewolkt met. plaatselijk enige regen, morgen op klaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot krachtig, langs de Waddenkust tijdelijk harde wind, aanvankelijk zuidwestelijk, later weste lijk, iets lagere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 12 september Zon op: 6.11 uur; onder: 19.04 uur. Maan op: 15.J0 uur; onder: 23.17 uur. E.K. Hoogwater te Katwijk te 8.17 en 20.46 uur. Dit nummer bestaat oit 10 pagina's. Tweede standbeeld aan ingang van Suezkanaal De Egyptische Dienst voor Oudheden heeft besloten op de pier aan de ingang van de haven van Port Said, vlak bij het beeld van Ferdinand de Lesseps, de bou wer van het Suezkanaal een standbeeld van farao Senousret III op te richten. Senousret III, de twaalfde farao van de dynastie, die twee duizend jaar voor onze tijdrekening over Egypte regeerde is de eerste geweest die getracht heeft een kanaal te laten graven tussen de Rode en de Middellandse Zee. Sporen van dit kanaal zijn nog te vinden in de Bitter meren en zij hebben gediend voor de aanleg van de vaargeul, d'ie thans wordt gebruikt. In tegenstelling tot geruchten, volgens welke het standbeeld van De Lesseps zou worden weggehaald, hebben de Egypti sche autoriteiten besloten het te laten staan. Met de bouw van het standbeeld voor Senousret III zal in het begin van december worden begonnen. Koninklijke route op Prinsjesdag .Ter gelegenheid van de plechtige ope ning van de zitting der Staten-Generaal door H M. de Koningin op dinsdag 18 september zal de Koninklijke stoet on derstaande route volgen: Koninklijk Paleis a. h. Lange Voorhout, Lange Voorhout (over het z.g. Schelppad), Kneuterdijk, Lange Vijverberg, Korte Vijverberg naar de Ridderzaal op het Binnenhof Langs dezelfde route zal de Koningin naar het paleis aan het Lange Voor hout terugkeren Kahar Moezakkar geeft zich over OPSTANDELINGENLEIDER IN CELEBES Het Indonesische leger heeft aange kondigd, dat de opstandelingenleider in Celebes, Kahar Moezakkar, zich tezamen met 3 compagnieën opstandelingen, heeft overgegeven. Kahar Moezakkar is, na Daoed Be- roeh, wiens leger van opstandelingen in Atjeh optreedt, de voornaamste leider van de Daroel Islam. De overgave van Kahar Moezakkar volgt op het overge ven van leiders van een andere opstan delingenbeweging in Celebes die 10.000 leden zou tellen. In west-Java waren de opstandelingen van de Daroel Islam dit weekeinde weer actief, zij doodden vijf dorpelingen. Menzies, de Australische premier en voorzitter van de Vijf-landen- commissie, die met Nasser heeft gesproken, kwam gisteravond uit Egypte in Engeland terug en bracht onmiddellijk verslag uit aan pre mier Eden over de vruchteloze be sprekingen. Menzies en Eden op de stoep van Downingstreet 10. De nieuwe ministers moeten „keien" zijn! (Van onze parlementaire redacteur) Ofschoon er nog moeilijkheden zijn, hoopt prof. De Gaay Fortman nog deze week er in te slagen een nieuw Kabinet in elkaar te zetten. Hij heeft reeds een minister-president en enkele personen hebben hem reeds telefo nisch toegezegd dat zij minister wil len worden, maar zolang de formatie niet in kannen en kruiken is, willen zij nog niet dat hun namen bekend wor den. Naar de opvatting van prof. De Gaay Fortman kan hij voor ministers in een extra-parlementair Kabinet ook put ten uit leden van het Parlement. In het nieuwe Kabinet zullen in geen ge val leden van de PvdA zitting hebben. Aanvankelijk heeft de informateur nog wel in de socialistische hoek ge keken om een volledig inzicht te heb ben. maar hij heeft er van afgezien Socialisten in het Kabinet op te ne men. In verband met de moeilijkheden die er nog zijn. heeft gisteren minis ter Staf voor de informateur inlich tingen ingewonnen. Gisteravond .tien uur kwam hij daarover rapport uit brengen in het Torentje. Het gesprek duurde een half uür. Tegen elf uur ging prof. De Gaay Fortman naar huis. Nadat hij vorige week de PvdA niet voor zijn plannen, had kunnen winnen, heeft de nieuwe formatiepoging van prof. De Gaay Fortman zich niet zo snel ontwikkeld als aanvankelijk werd ver wacht De informateur heeft eerst de consequenties onder het oog moeten zien van diverse oplossingen. Politiek van „zwaar gewicht" Een Kabinet zonder socialistische mi nisters zal uiteraard voortdurend bloot staan aan felle aanvallen van de PvdA Wanneer dat Kabinet is gevormd zon der enige verantwoordelijkheid van de andere partijen, dan zullen deze zich niet geroepen voelen het Kabinet te ver dedigen. De PvdA zou dan een gemak kelijke kans op succes hebben. De nieuwe ministers zullen dus ..keien" moeten zijn, niet alleen vak kundig, maar ook terdege thuis in de politiek om zich sterk te kunnen ver- i dedigen. Zulke mensen vindt men niet onder degenen, die prof. De Gaay Fortman aanvankelijk als ministers wilde aantrekken, namelijk figuren die I niet in de politieke strijd op de voor- grond zijn getreden. Daarom is hij er j toe overgegaan figuren van zwaarder politiek gewicht te overwegen. Met politiek lichte figuren zou de PvdA in de Kamer succes op succes kunnen behalen omdat de andere par tijen niet in de bres zouden springen voor de ministers. Als zij het wel zouden doen. zou de PvdA de andere partijen met het Kabinet vereenzelvigen. Dat zal de PvdA trouwens toch doen. In dat ge val is het voor de andere partijen aan trekkelijker sterke ministers achter de ministerstafel te zien, ook al hebben zij dan zitting genomen in overleg met de niet-socialistische partijen. Omtrent die zwaardere politieke figu ren heeft de informateur vrijdag prof. Zijlstra (AR) en prof. v. d. Grinten Huis van Brits bevelhebber op Cyprus vernield Het huis van de opperbevelhebber van de Britse strijdkrachten voor het Mid den-Oosten. dat te Episcopi op Cyprus werd ingericht en over enige weken klaar zou zjjn, is maandag vrijwel geheel ver nield door een zware ontploffing, ge volgd door brand. Men vermoedt, dat de ontploffing te wijten is aan sabotage. Te Episcopi, ten westen van Limasol, is het Britse hoofdkwartier voor land en luchtmacht in het Midden-Oosten gevestigd. Een gedeelte van het hoofd kwartier is in gebruik, de rest is nog in aanbouw. Veel vrijwilligers voor nieuwe Westduitse leger Een woordvoerder van het westduitse ministerie van verdediging heeft maan dag meegedeeld, dat tot nu toe 220 000 man zich als vrijwilliger voor de nieuwe westduitse strijdkrachten hebben aange meld. De strijdmacht zal mettertijd 500.000 man omvatten. Volgens deze woordvoerder is men op het ministerie vol vertrouwen dat aan het einde van dit jaar het streefgetal van 96000 man onder de wapenen zal zijn. hoewel er op het ogenblik nog maar 58.000 man in dienst zijn. Onder de 350 man. die zich voor ran gen hoger dan kolonel hebben aange meld, bevinden zich 50 generaals, 279 kolonels en 21 luitenanten-kolonel uit de voormalige Duitse weermacht. Prof. De Gaay Fortman: deze week nieuw Kabinet (KVP) geraadpleegd. Zij hebben tegen deze opzet geen bezwaar gemaakt in dien zij zouden toetreden tot het Ka binet. De CHU staat tegenover een dergelijke opzet huiveriger. Hiermee in verband is waarschijnlijk minister Staf nader gepolst, ook met het oog op het aantrekken van een of meer andere christelijk-historische minis ters. Np. het bezoek van minister Staf gis teravond ziet prof. De Gaay Fortman thans werkelijk de mogelijkheid nog deze week een Kabinet in elkaar te zet ten. hoewel het moeilijk is de juiste per sonen in voldoende aantal voor het mi nisterschap te winnen. Want zij weten dat hun taak niet gemakkelijk zal zijn. R.-K. artsencongres geopend De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, J. Suurhoff, heeft gis teren het 7de internationale congres van katholieke artsen, dat tot 15 sep tember in het Kurhaus te Schevenin- gen wordt gehouden, officieel geopend. Dit congres heeft tot thema ..De arts en het recht" Er nemen 300 buiten landse artsen en juristen, afkomstig uit 21 landen en een evengroot aantal Ne derlandse geneesheren en rechtsgeleer den aan deel. Meer dan 60 inleidingen zullen worden gehouden over actuele vraagstukken zoals „de biologische oor logvoering". ..Het medisch geweten en de A B C oorlog", de euthanasie en de geboortebeperking. De deelnemers aan dit congres zijn gisteravond ontvangen in de Ridderz .al. Ter gelegenheid van het congres heeft de Paus vanmorgen via Radio Vaticaan en de KRO een radiotoespraak gehou den. Benoeming leden Tireede Kamer 1.3 oktober Hel watervliegtuig ..Tradewind" van de Amerikaanse marine is uit gerust met installaties om 4 straal jagers tegelijkertijd van nieuwe l-'andstof te voorzien. In lotaal kan deze Convair-machine acht jagers in de lucht bijtanken. De vleugels van hei vliegtuig zijn geheel gevuld met brandstoftanks. Amerika heeft nog tien van deze toestellen in de maak. Bij K.b. is bepaald, dat de 50 nieuwe leden, waarmede de Tweede Kamer in gevolge de bepalingen der gewijzigde Grondwet dient te worden uitgebreid, door het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden der Tweede Kamer op zaterdag 13 oktober a.s. zullen worden benoemd verklaard. Te vens is vastgesteld, dat de verkiezin gen voor de leden van de uitgebreide Eerste Kamer in elke provincie zullen worden gehouden op donderdag 11 oktober. Aan de commissarissen der Koningin is machtiging verleend de Staten van hun provincies daartoe in een buitengewone zitting bijeen te roe- pen. De kandidaatstelling voor de ver kiezing van de leden der Eerste Ka mer geschiedt op dinsdag 18 septem ber. In een wijziging van het kiesbesluit, zijn voorschriften opgenomen betreffen de de bij de kandidaatstelling te gebrui ken formulieren. Hierop mogen thans de namen van ten hoogste 15 kandida ten (tevoren 10) worden geplaatst. De In het kiesbesluit vastgestelde termijn van drie weken, gedurende welke deze formulieren kosteloos ter Provinciale Griffie worden verkrijgbaar gesteld, is in verband met de korte tijdsduur, welke aan de kandidaatstelling voorafgaat, voer dea» verkiezing ktmen te navallen. Als gevolg van de thans vastgestelde data zullen de beide Kamers met in gang van zaterdag 3 november zijn uitgebreid. De Tweede Kamer zal dan uit 150 leden bestaan, de Eerste Kamer uit 75 leden. Suiker dit jaar later Export niet toegestaan Tengevolge van de slechte weers omstandigheden van de afgelopen maanden zal de suikerbietenoogst 2 a 3 weken later dan normaal kunnen beginnen, zodat de suiker van de nieuwe oogst wat later beschikbaar zal komen dan gewoonlijk. Teneinde de voorziening in de over gangsperiode niet te laten stagneren, heeft de overheid voor dit doel 10.000 ton buitenlandse suiker voor binnen landse consumptie bestemd. Ook dient voorkomen te worden dat suikerbieten uit Nederland naar het buitenland wor den verkocht. Volgens een beschikking van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, gepubliceerd in de Ned. Staatscourant van gisteren, kan export ook jaar niet wórden toeg<* latex.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1