„ZO-ZO-ZO" Vrijspraak voor Schmidt gevraagd LIKDOORNS WONDEROLIE Een gewijzigde „Conventie van Constantinopel" mogelijk? De zagende pijnen ^ofdp/jn Aspirin*) Met een enkel woord Agenda 1 ai 6 17 1 O 17 1 1 1 O 1 1 1 1 MAANDAG 10 SEPTEMBER 1956 Vervolg van pag. 1 Over kroongetuige Manoch zei mevrouw Bouman, dat zijn verklaringen vol tegenstrijdigheden en onwaarschijnlijkheden zaten, die hij steeds maar weer goed praat met: „Dat zei ik alleen om verwarring te stichten". Hij zei zelf voor minstens 50 *~c gelogen te hebben. Wat dan eigenlijk waar was kan hij niet zeggen, zodat aan zijn verklaringen in het geheel geen waarde kan worden ge hecht. tenzij zij onomstotelijk van elders bewezen worden. En dat Is nergens het geval. Over kroongetuige Tomasoa zei ver dedigster: „Dat deze vergissingen maakt met betrekking tot beklaagde is wel te begrijpen. Hij kent hem niet en weet niets van hem af. Hij kent uit de tijd, dat hij informant van de Nederlandse Inlichtingendienst was, een aantal na men van Nederlandse officieren en die noemt hij maar raak in zijn verhalen. Hij heeft plaatselijke kennis van de on derneming „Dramaga" (die een belang rijke rol speelt in de verklaringen van getuigen over ondergrondse activiteiten - Red. L.D). Hij heeft - daar en elders - brokstukken gehoord van Nederlandse gesprekken en maakt daarvan een op het oog vrij waarschijnlijk geheel. Maar hij maakt daarbij natuurlijk fouten, noemt mensen, die er onmogelijk kun nen zijn geweest. Anderen, die hij ge zien zou moeten hebben als zijn verhaal waar was, noemt hij niet". Mevrouw Bouman wees op de hierte genover staande verklaringen van werk gevers enz., overgelegde militaire dienst staten en beëdigde verklaringen, waaruit o.m. blijkt, dat beklaagde en andere per sonen op bepaalde tijdstippen niet wa ren op plaatsen als door getuige Toma soa genoemd. „De Djaksa kent geen en kele waarde toe aan een zodanige ver klaring in een criminele zaak", aldus mevrouw Bouman. „Ik laat de beoorde ling van de waarde aan U over. Maar aan een officieel stuk als een door het Departement van Oorlog in Nederland afgegeven militaire dienststaat dient toch ongetwijfeld wel waarde te worden toegekend". „De Djaksa meent ten aanzien van dc getuigen a décharge, dat zij niet ge loofwaardig zijn. omdat zij de getuigen a charge tegenspreken en deze onvoor waardelijk kunnen worden geloofd. Ik meen het tegendeel te hebben aange toond". Het gevecht bij Tjiremis Ook weidde mevrouw Bouman uit over de verklaringen van de getuigen char ge omtrent een gevecht bij Tjiremis, „omdat dit het gevecht is, dat op het oog door de meeste getuigen bevestigd wordt". „In werkelijkheid blijkt het ech ter niet zo te zijn. De getuigen zien bij dezelfde gelegenheden beklaagde in het groen en in burger met een petje op of in een tijgerspak en in het groen. Het geval speelt zich nu eens af in 1950 en dan weer in 1952. Er blijkt dus. hoe de getuigen him verklaringen veranderen, waarmee zij dan gewoonlijk vroegere mededelingen lelijk in de war sturen. Zij zien hem al dan niet met Bos. en die Bos. is de kapitein met de baard of een ander. Leden van dezelfde bende ken nen beklaagde of alleen met de naam Ejang Madhapi of alleen met de naam Schmidt". Tegenstrijdigheden Verdedigster zei stellig niet te menen, dat deze getuigen alleen maar onzin hebben verteld. „Ik geloof, dat zij veel hebben verteld, dat zij werkelijk erva ren hebben. De gevechten zullen zeker wel plaats hebben gehad. Zelfs zal wel De „Eerste Nederlandse" in Indonesië (Van onze correspondent in Djakarta) De heer L. H. van Leeuwen, gemach tigde voor Indonesië van de „Eerste Nederlandse Verzekeringsmaatschappij op het leven en tegen invaliditeit", ge vestigd in Den Haag, zal binnenkort naar Nederland vertrekken. In verband hiermede is met ingang van 1 septem ber j.l. tot gevolmachtigde der vennoot schap voor Indonesië benoemd de N.V. Trust Indonesia, te Soerabaja. Direc teuren van de Trust Indonesia zijn de heren mr. Tjioe Bian Hing te Soerabaja, en dr. Liem Twan Djie, te Malang. Mr. Tjioe 'was tot dusverre gemachtigde van commissarissen der „Eerste Neder landse" De maatschappij blijft het ver zekeringsbedrijf in Indonesië op de tot nu toe gevolgde wyze uitoefenen. waar zijn, dat de meesten hunner al thans. de Europeaan bij de benden ge zien hebben, die zij kenden als Ejang of Smit, al dan niet dezelfde persoon. Veel van die tegenstrijdigheden, ver anderingen e.d. echter, waaraan wij nu hun verhalen als geheel genomen als onwaar kunnen erkennen, zijn juist ver oorzaakt, doordat de werkelijke herin neringen werden aangepast aan één grote fundamentele onwaarheid, n.l. dat de Europeaan beklaagde was. Hiervoor moesten verschuivingen in tijd en plaats worden gemaakt en werkelijke herinne ringen, die daar niet pasten, moesten verdwijnen of vervangen worden door nieuw verzonnen of uit andere herinne ringen opgediepte bijzonderheden". Tenslotte gaf mevrouw Bouman nog een samenvatting van de getuigenver klaringen, die tot haar conclusie leid den. dat het niet voldoende bewezen moet worden geacht, dat er een NIGO bestond, weshalve beklaagde er ook geen lid of leider van kan zijn geweest. De „Hazenbergs" verenigen zich 200 dragers van de naam Hazenberg, ln vergadering bijeen te Leek in Gro ningen. hebben besloten tot oprichting van een familievereniging. De uit vele provincies van ons land en zelfs uit Madeira toegestroomde Hazenbergs kre gen uit de mond van de genealoog W. T. Vleer uit Hardegarijp de geschiede nis van hun geslacht te horen. De oud ste Hazenberg van wie de archiefstuk ken verhalen was Willem Wiebe gehe ten en leefde omstreeks 1620. zo deelde hij mee. Elf nazaten van Willem Wiebe werden gekozen in het voorlopig bestuur der nieuwe vereniging, met als voorzit ter mr. dr. J. Hazenberg uit Wassenaar, die ook deze eerste vergadering leidde. Een door mr. dr. J. Hazenberg samen met de heer Vleer en de heer Padhuis uit Groningen ontworpen familiewapen werd door de vergadering goed bevon den. Aan deze besluiten ging een in leiding door een andere Hazenberg, mr. A. J. Hazenberg uit Leeuwarden, vooraf. ringez. Med.-Adv.) Weg met onhandige likdoornrlngen en ge vaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN. neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezui verde wonderolie. Jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Anti septisch Likdoornmiddel van f. 1.35 bespaart U onnoemelijk veel ellende. (562) Berichten over Britse troepen naar Israël volkomen ontvaargenoemd (Van onze Lon dense correspondent) Hoewel de besprekingen in Cairo mislukt z(jn en Nasser geen formele tegen voorstellen heeft ingediend, aangezien de „verkenners"-groep van Menzies ten slotte geen opdracht had om te onderhandelen, heeft Nasser wel enkele lijnen aangegeven, welke hij bij eventuele toekomstige onderhandelingen wil volgen, daarbij vanzelfsprekend mogelijke concessies achter de hand houdend, Egypte zou bereid zijn tot vergaande verbintenissen inzake de vrijheid van navigatie, alsmede het technische en economische beheer ,van het kanaal, mits deze in de vorm van een verdrag worden vastgelegd, hetwelk Egypte niet zal verplichten tot internationaal beheer. Ook is Egypte bereid een internationale technische adviesraad en een raadgevend lichaam van kanaalgebruikers te aanvaarden. De nieuwe verplichtingen zouden volgens Egyptische opvatting dienen te worden opgenomen in een gewijzigde Conventie van Constantinopel, welke dan bij de Verenigde Naties zou worden gedeponeerd. Het nieuwe verdrag zou dezelfde kracht bezitten als de bestaande conventie, welke volgens Egypte uitsluitend betrekking heeft op de vrijheid van navigatie. Oud-minster dr. G. Bolkestein overleden Te zijnen huize in Den Haag is zater dagmorgen op 84-jarige leeftijd over leden dr. G. Bolkestein, oud-minister van O., K. en W. Gerrit Bolkestein werd 9 oktober 1871 te Amsterdam geboren. Hij bezocht de kweekschool voor onderwijzers. „De Klok- kenberg" te Nijmegen, behaalde de akte Nederlandse taal M.O. en heeft ook het kandidaatsexamen in de Nederlandse Letteren afgelegd. In 1912 werd hij directeur van de eer ste 3-jarige HBS te Amsterdam en in 1916 directeur van de vijfde HBS met 3- jarige cursus aldaar. In 1917 werd de heer Bolkestein be noemd tot inspecteur van het Middel baar Onderwijis, in de inspectie van Noord-Holland en Utredht. Van 1934 tot 1937 was hij inspecteur der Gymnasia en van het Middelbaar Onderwijs in de vierde inspectie. In 1939 en latere jaren trad hij op als Minister van Onderwijs in de regering, welke zich in Londen vestigde. In 1945 en 1946 was hij persoonlijk adviseur van de Minister van Onderwijs, dr. Jos Gielen. Tod tiwee maanden geleden was dr. Bolkestein voorzitter van de Raad van Toezicht en van de onderwijscommissie van het dagelijks bestuur van het Ned. Instituut voor het buitenland. De Rutgers-University benoemde hem ln 1944 tot eredoctor: de Amsterdamse Gemeente-Universiteit in 1950. Dr. Bolkestein was ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en Comman deur in de Orde van Oranje Nassau. Raadgevend lichaam „geen enkele waarborg" Amerika en het kanaal Onze correspondent in Washington telegrafeerde ons: Wat is de reden, dat Amerika's hou ding ten aanzien van het probleem-Suez zoveel minder fel is dan dien van En- I geland en Frankrijk? De voornaamste I oorzaak is, dat zijn oliebelangen minder I direct bij de doorvaart door het Suez- kanaal zijn betrokken. Amerika's olie-aanvoer is niet in het geding, die van Engeland en Frankrijk wordt onmiddelijk bedreigd. Bovendien lvnrdnn Pntrolon/l on Fronlrriilr or nnli. Aangezien Nasser door Engeland en Frankrijk als een ongure dictator is voorgesteld, die in geen enkel opzicht kan worden vertrouwd, is het moeilijk te zien, hoe zij met een puur raadgevend internationaal lichaam genoegen zullen kunnen nemen, dat door Nasser of door een nog vijandiger Egyptische regering gemakkelijk kan worden genegeerd en dat dus geen enkele waarborg voor het kanaal inhoudt. 1 worden Engeland en Frankrijk er poli- Egyptische berichten over Engelse i tiek en emotioneel veel meer door ge- troepenontschepingen in Israël zijn in i raakt, indien Nasser kans ziet de grote Londen van gezaghebbende zijde cate- held te worden in de Arabische wereld, gorisch tegen gesproken. Een woordvoer- i Dit zou de opstandelingen in Algerije der van het Engelse ministerie van nieuwe moed geven en tevens zouden de oorlog noemde het bericht „volkomen Arabische landen gestijfd worden in hun onwaar". neiging tot nationalisatie van oliebron- Het Arabische, semi-officiële persbu- j nen en olie-leidingen. ^r/00L.hCtT,Sde!;"0ïle?„ÏH.d bl: Dit alles laat Amerika natuurlijk ook weerd, dat Israel zijn vliegvelden en nT,vprw,v,nlic ri b lestèldaShader beschikblns: van dueel verschil niet West-Europa. Het B nationale aanzien van Amerika is min- Ook in Tel Aviv werd het bericht in der in het geding en de Amerikanen be- officiële Israëlische kringen beschreven j zien de zaak vooral van de praktische als „nonsens". Men had daar de indruk, I zijde: de garantie van een technisch on- dat het bericht in omloop gebracht is j gestoorde doorvaart door het kanaal, om het Egyptische volk het gevoel te Blijft die bestaan, dan loopt Amerika geven, dat er iets heldhaftigs schuilt in ook niet de kans om althans gedurende de sluiting van het Suezkanaal voor de een aanpassingstijd, olie-transfusies te Israëlische scheepvaart, een maatregel I moeten geven aan economisch in levens waar Egypte op zichzelf niet bij te I gevaar verkerende West-Europese bond- winnen heeft. genoten. (Ingez. Med.-Adv.) De nieuwe JOHNNY JORDAAN Uit voorraad leverbaar. H. G. v. LUIJKEN BREESTR.AAT 97 - LEIDEN Weer verhoor van Nederlanders BETROKKEN BIJ SUBVERSIEVE ORGANISATIES Dr. Koestomo, oud-minister-president van Pasoendan een der deelstaten van de RIS, die in 1950, enkele maanden na de soevereiniteitsoverdracht aan In donesië, weer werden geliquideerd is opgeroepen door het parket van de pro cureur-generaal te Djakarta, om te wor den gehoord in verband met een door hem in verschillende dagbladen gepu bliceerd artikel. In dit artikel onthulde Koestomo het bestaan, sinds 1946. van subversieve or ganisaties, welke volgens zijn bewering door Nederlanders zouden worden ge leid. De woordvoerder van het hoofdparket zeide, dat alle personen wier namen in het artikel werden genoemd, zullen worden verhoord. Tot hen behoren ver schillende Nederlanders. Behandeling zaak-Doornik uitgesteld Vandaag zou voor het Landgevecht te Djakarta de eerste zitting worden ge houden in de zaak tegen de Nederlander H. Doornik. Dit is echter niet geschied. Het was ook niet bekend, wanneer de eerste zitting wèl zal worden gehouden. Doornik is ruim 3 jaar geleden in ver band met de beschuldigingen tegen Schmidt en wijlen Jungschlager gear resteerd. Doornik heeft een verdediger gevon den. de naam van de advocaat is echter niet onthuld. (Ingez. Med.-Adv.) van reumatiek, spit. ischias, hoofd en zenuwpijnen worden snel en af doende verdreven door Togal. Er i? geen beter middel tegen dan Togal Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95, f 2.40 en f 8.88 Wervelstorm „Emma" teistert Japan Het zuiden en westen van het Japanse eiland Kioesjioe is zondag geteisterd door een zware wervelstorm, die de co denaam „Emma" draagt. Er werden 19 mensen gedood en 77 gewond. Bij Kagoesjima is een school, waar vrou wen en kinderen waren ondergebracht, vernield, maar hier vielen geen slacht offers. In Tokio houden dokters en ver pleegsters zich gereed om op het eerste signaal hulp te bieden. In Zuid-Kioesjioe is de elektriciteits voorziening gestoord. Huizen, die in augustus door de wervelstorm „Babs" beschadigd werden, kregen nu de ge- nadestoot. De storm ging gepaard met windstoten met een snelheid van 155 km per uur en zware regenval. Zaterdag werd het eiland Okinawa getroffen, waar voor miljoenen dollars schade is aangericht. Duizenden zijn dakloos. Tientallen doden in West- Algerije Algerijnse opstandelingen hebben za terdagavond in de buurt van Mostaga- nem in West-Algerië drie auto's met Europeanen aangehouden. De inzitten den. vijf mannen, een vrouw en twee kinderen, moesten uitstappen. De vol wassenen werden doodgeschoten, de kinderen een jongen van elf en een meisje van vijf jaar namen de op standelingen met zich mee. doch na enige tijd lieten zij ze vrij. De kinderen zijn, na 's nachts in een bos rondge dwaald te hebben, zondagochtend door militairen gevonden. Ook andere Euro peanen in de buurt van Mostaganem zijn aangevallen en gedood. Het totaal aantal doden bedraagt twaalf van wie acht blanken. Bij een bomaanslag in Mostaganem is zaterdag een vrouw om het leven geko men. Zeven mensen werden gewond. Te Constantine. in Algerië. is een Mo hammedaanse onderofficier doodgescho ten, toen hij een taxi instapte. Een plaatselijk vervaardigde bom werd vanaf een balkon nabij de ingang van een bioscoop geworpen, waardoor 6 Mo hammedanen werden gewond; zij moes ten naar een ziekenhuis worden overge bracht. Bij operaties in het Aurès-gebergte zijn vijftien rebellen gesneuveld. De Franse troepen maakten vuurwapens en am munitie buit. Franse patrouilles zijn in de omgeving van Constantine zeer ac tief geweest. Talrijke verdachten wer den gearresteerd. Er zijn enkele geheime opslagplaatsen gevonden. Enkele op standelingen. die zich verzetten, werden hierbij gedood. Fransen op Cyprus in een hinderlaag beschoten Op de weg van Famagusta naar Ni cosia hebben Eokaleden een auto met Franse soldaten in een hinderlaag doen vallen en met lichte wapens beschoten, aldus werd zondagavond te Nicosia be kendgemaakt. De Fransen beantwoor den het vuur onmiddellijk en doorzoch ten de omgeving, waarop de aanvallers de wijk namen. Er vielen geen slacht offers. Het Grieks-Cyprische nieuwsblad „E Lefteria" heeft zondag een verkla ring gepubliceerd van bisschop Jenna- dios. die op het ogenblik voorzitter van de Etnarchische raad op Cyprus is. waarin deze kritiek oefent op de aan wezigheid van Franse troepen op Cy prus en meedeelt, dat de breuk tussen Groot-Brittannië en de Cyprische be volking groter wordt. Bisschop Jenna- dios volgde bisschop Anthimos van Ki- tium op als voorzitter van de Etnar chische raad (Grieks-Orthodoxe kerke- raad) op Cyprus, toen deze door gou verneur Harding van Cyprus werd ver oordeeld tot beperking van bewegings vrijheid. Bootje met1 zeven Deense jongens vermist Sinds zondagmiddag wordt tussen het Deense eiland Fano en Esbjerg een vier meter lange, witgeverfde boot met ze ven jongens vermist. De Deense radio heeft schepen in de buurt gevraagd scherp uit te kijken. (Ingez. Med.-Adv.) heeft een krachtige pijnstil lende werking, die blijkens recente onderzoekingen ook niet door combinaties met andere stoffen kan worden verhoogd. Elk Aspirin*)-tablet is voorzien van het merk Er bestas! geen Aspirin'-zonder btyerkruit Gedeponeerd handelsmerk BINNENLAND Zaterdagmiddag ls het 4-Jarlge jon getje J. H. Metz uit Utrecht in de Blitse Grift geraakt en verdronken. Het kind was met zijn neefje aan het spelen en deze holde hard naar huls toen het jongetje ln het water was gevallen. Leden van de radio-surveillancedienst van de politie haalden het kind uit het water, maar hulp mocht helaas niet meer baten. Een luchtballon van de „Luftfahrt- vereln Essen", gevuld met roergas, daalde gistermiddag om vier uur op de heide achter rusthuis „Mooiland" te Door.werth ln de gemeente Renkum. Deze ballon was 's morgens om half elf in Essen op gestegen met de bedoeling vanaf de In ternationale politietentoonstelling IPA de groeten van de Duitse politie over te brengen aan de Nederlandse. Generaal-majoor H. Schaper, plaats vervangend chef luchtmachtstaf, heeft ln de Philips-Jublleumhal de Luchtmacht tentoonstelling geopend, welke daar tot 19 september door de Stichting Lucht- machtdemonstraties werd gehouden. Des nachts ls ln haar woning aan de Turnstraat te Rotterdam een 79-Jarige mevrouw van de trap gevallen en aan de gevolgen overleden. Vermoed wordt, dat zij de trap wilde afgaan, waarbij zij door een duizeling zou zijn bevangen. BUITENLAND De president van Liberia en mevr. William V S Tubman zijn met hun ge volg uit Liberia vertrokken, met het Franse passagiersschip Banfora". De president zal achtereenvolgens staatsbe zoeken brengen aan Italië. Frankrijk, de Westdultse Bondsrepubliek, Nederland en Zwitserland. Het bezoek aan Koningin Juliana en Prins Bernhard is vastgesteld op 15. 16 en 17 oktober. Na het officiële bezoek zullen de president van Liberia en mevr. Tubman nog enkele dagen ln ons land blijven, alvorens naar Zwitser land te vertrekken. Zaterdag is te Philadelphia mede gedeeld dat Amerikaanse oudheidkundi gen in de omgeving van Jeruzalem de plaats hebben vastgesteld, waar zich drie duizend jaar geleden de oude Israëlische stad Gibeon bevond, die ln het oude Tes tament als „een der koninklijke steden" wordt beschreven. Volgens de Oostduitse atoomdeskun dige Manfred von Ardenne. een Stalln- prijswlnnaar. bedraagt de voorraad atoom bommen in de wereld op het ogenblik „tenminste 50.000 stuks". In de haven van Hull ls men er zondag na veel moeite in geslaagd het Zweedse schip Lona (4.625 ton) waarop brand was uitgebroken, rechtstandig tot zinken te brengen. Zondag begon het vuur in de houtlading van het schip. Na dat de brandweer enige uren geprobeerd had de brand te blussen, besloot men de Lona tot zinken te brengen, om te voor- kamen dat de toegang tot de haven ge blokkeerd zou worden als het schip uit brandde en omsloeg. Het schip rust nu met zijn kiel op de bodem en zal gebor gen kunnen worden Alleen de hond van de kapitein is bij de brand omgekomen. Zonnevlekken hebben zaterdag in geheel Zweden moeilijkheden voor de spoorwegen tengevolge gehad. Door de activiteit van de zonnevlekken ontston den storingen ln het elektrische seinstel- sel. De apparaten, die de positie van de treinen aangeven, functioneerden niet meer cn de automatische waarschuwings installaties bij overwegen waren onbe trouwbaar. Treinen wérden opgehouden totdat bij de overwegen spoorwegbeamb ten waren geplaatst Kort voor midder nacht werd deze noodtoestand opgehe ven. De Maltese premier Mintoff is zater dagavond per vliegtuig uit Londen ln de hoofdstad van Malta. La Valette. terug gekeerd. De premier heeft te Londen met Britse leiders beraadslaagd. Mintoff ver klaarde na aankomst op het vliegveld aan Journalisten: „Mijn bezoek was zeer ge slaagd. Ik meen. dat het een keerpunt zal zijn ln de Maltees-Britse betrekkingen". Mevr. Eleanor Ruotolo. de moeder van de zes weken oude Cynthia, die werd ontvoerd toen haar kinderwagen bulten een warenhuis stond, waarna de politie haar lijkje in een naburig meer terpg vond, viel zaterdag, staande aan het graf van haar dochtertje, flauw in de armen van haar echtgenoot. De vader snikte van tijd tot tijd gedurende de eenvoudige begrafenisplechigheid en schudde het hoofd. De politie zoekt nog steeds met man en macht naar de ontvoerder -ster die mogelijk het kind heeft vermoord de lijkschouwing heeft namelijk uitgewezen dat de zuigeling letsel was toegebracht). President Soekarno kwam zaterdag op zijn bezoek aan Rusland, aan te So chi. een badplaats aan de Zwarte Zee. Hij heeft aan boord van een kruiser, die ver gezeld werd door enige torpedoboten. een tocht gemaakt langs de kust van de Zwarte Zee en de Kaukasus. De Indone sische minister van Buitenlandse Zaken. Abdoelgani, kwam te Leningrad aan. van waar hij is doorgereisd naar Moskou Het atoomlaboratorium te Los Ala mos in de Amerikaanse staat Nieuw- Mexico, waar de atoombom werd ontwik keld. werkt op het ogenblik aan raketten, die met behulp van kernenergie worden voortgedreven. Functionarissen wilden echter niet onthullen ln welk stadium de onderzoekingen, die nu al meer, dan een Jaar duren, verkeren. De Britse politie ls een grootscheepse Jacht begonnen op de vijf rovers, die zich vrijdag bij een overval in een van de nauwe straten van Beeston. in het graaf schap Nottinghamshire meester maakten van een bedrag van 39.000 pond (onge veer 400.000 gulden). De vijf mannen, die met voorhamers waren gewapend, hielden een auto aan, waarmee het weekloon van de 6.000 employé's van een dochteronder neming van de Zweedse telefoonfabriek Ericsson werd vervoerd. De overval ging zo snel ln zijn werk. dat de daders zich uit de voeten konden maken, voordat de voorbijgangers begrepen wat er aan de hand was. In Baltimore in de V.S. is een wind tunnel gebouwd, waarbil de vlucht van geleide projectielen tot een snelheid van 17.500 kilometer per uur kan worden na gebootst aldus ls te Baltimore bekend gemaakt. In Reims hebben zich zaterdagavond vechtpartijen voorgedaan tussen Pouja- disten en politieke tegenstanders. Ver scheidene personen liepen verwondingen op: drie van hen moesten naar een zie kenhuis worden gebracht. In Oost-Berlijn hebben zondag meer dan 100.000 mensen een betoging bijge woond ter herdenking van de slachtoffers van het fascisme. Op een bijeenkomst in West-Berlijn protesteerden 25.000 men sen tegen hun verdrijving, kort na de oorlog, uit voormalige Duitse gebieden die nu onder Pools of Russisch bestuur staan. Verscheidene honderden oud-gevan genen uit het concentratiekamp Dachau nabij München zijn zondag op de plaats van het kamp bijeengekomen, waar de eerste steen werd gelegd voor een monu ment voor de duizenden, die in het kamp zijn omgekomen of van daar naar het vernietigingskamp Auswitz in Silezië zijn overgebracht. De oud-gevangenen kwamen uit België. Denemarken. Frank rijk. Italië. Luxemburg. Oost-Duitsland. Oostenrijk en West-Duitsland. Een Zweedse professor heeft een tot nu toe onbekende Kretensische taal ont dekt. In een vraaggesprek met een ver slaggever van het blad „Dagenis Nyheter" heeft de professor zaterdag verklaard dat deze taal 4000 Jaar voor onze Jaartelling gesproken .werd en dat ze geen overeen komst vertoond met het Grieks maar met het Nittitlsch. dat in Klein-Azië gespro ken werd. In het gebied van Mosoel (olie), in Noord-Irak. waar gestaakt wordt, is thans de staat van nood afgekondigd. Dit is. naar in een officiële verklaring werd medegedeeld, geschied omdat de staking „is begonnen door elementen, die erop uit zijn de regering omver tc werpen". Hieraan wordt toegevoegd dat de autori teiten bepaalde maatregelen nemen. Zo kunnen zij „ongewenste personen" uit Mosoel naar andere delen van Irak over brengen. Na vijf jaar arbeid is zaterdag een elektrische centrale, genaamd „St-alln", in de buurt van Sofia in werking gesteld. Zij bestaat uit een kunstmatig gemaakt meer van 3000 ha. en twee elektriciteits fabrieken met een totale capaciteit van 48.000 kw. Nabij Bregrenz in Oostenrijk zal op 23 september de eerste steen worden ge legd voor het tweede „Europese dorp", dat aan 24 ontheemde gezinnen uit Oost- Europa woonruimte zal bieden. Het eer ste dorp van deze soort wordt bij Aken gebouwd. Bij een autobusongeluk op 't Japanse eiland Honsjo zijn zondag acht personen om het leven gekomen en 36 gewond. De autobus, waarin toeristen zaten, stortte van een 50 meter hoge rotswand om laag. Geleerden hebben op een medisch congres te Karlsruhe, in West-Duitsland. verklaard, dat het eens in het half jaar toedienen van een sterke dosis vltamine- A aan personen, die lijden aan een ge brek aan concentratievermogen, het aan tal verkeersongelukken sterk kan vermin deren. Volgens hen wordt namelijk onge veer zeventig procent dezer ongelukken* veroorzaakt door personen, die onvol doende concentratievermogen bezitten. Op 152 bestuurders genomen proeven hebben aangetoond dat na de dosering met vitamlne-A bij 46 procent hunner de rijvaardigheid tweemaal beter was als tevoren. De Westberlijnse politie is een bende op het spoor gekomen, die zich met het vervalsen van persoonbewijzen en uit voervergunningen bezig hield en deze papieren ter hand stelde van de com munistische veiligheidsdienst in Oost- Duitsland. Vier personen, onder wie een grafious en een boekdrukker, zijn aange houden. Vijf anderen, voornamelijk bur gers van communistisohe landen, die reeds eerder zijn gearresteerd, worden van medeplichtigheid verdacht. De man achter de schermen zou de Oostberiynse „smokkelkoning" Henry Liebermann zijn. West-Duitsland, dat al jaren lang het land is, dat in de wereld de meeste eieren invoert, heeft in 1955/'56 zijn eie- renlnvoer met 12 procent zien toenemen. De invoeren van eieren, voornamelijk uit Nederland en Denemarken, dekken onge veer 40 procent van de Duitse behoeften. Amerikaanse archeologen hebben bij het doorzoeken van een grot in de Ameri kaanse staat Alabama wapens en ge bruiksvoorwerpen gevonden, die erop wij zen. dat er reeds achtduizend Jaar geleden beschaafde Indianen in Noord-Amerika woonden. - Bij het Rendiermeer ,ln het noorden van de Canadese provincie Saskatchewan, is een door een meteoor veroorzaakte krater met een middellijn van tien km. ontdekt, die wellicht de grootste ter we reld 16. De Doelen: Leidse Amateurfotografen- vereniging, 8 uur nam. Loge-gebouw (Steenschuur 6): „De Natuurvriend". Film: „Aquarialogica", 8 u. namiddag. Schouwburg: Hoofdstad Operette „Die lustige Witwe", 8 uur nam. StadszaalBreishow. 2$, 7 en 9 u. nam. DINSDAG. Volkshuis: K. en O.-beginnerscursus Creatieve Arbeid o. 1. v. Henk Kors 7 uur nam. WOENSDAG. Den Burcht: Demonstratie oliekachels. 23 en 710 uur nam. Oud-Hortuszicht: Tuinconcert Leids Politlemuziekgezelsohap. 8 uur nam. Zuiderkerk: Herdenkingssamenkomst ..Jahn". Sprekers ds. P. W. Spruyt en dr. F. H. von Meyenfeldt. 8 uur nam. DONDERDAG. Den Burcht: Demonstratie oliekachels. 23 en 710 uur nam. Rehoboth: Veron opent seizoen. 8 uur nam. Lakenhal: Aanbieding boek „Microsco- pium" aan minister van O., K. en W. 11 uur voorm. VRIJDAG Botanisch Laboratorium (Nonnen steeg 3): Officiële opening Rijksherbarium 3.30 uur nam. Schoolplein Oosterstraat: Lampion - optocht Speeltuinver. „Ons Eiland". 71 uur nam. ZATERDAG. Speeltuinver. „Ons Eiland": Avondtuln- feest. 811 uur nam. Rapenburg 73: Excursie Vola naar de Universiteit en Hortus. 2 uur nam. Schouwburg: R.-K. Toneelgroep „De Gastspelers" „Om de Karashoeve". 8 uur nam. PapengrachtK. en O.-excursle naar Rijksmuseum. 11 uur nam. D enBurcht Jacobazaal)Ledenverg. Ver. van Gerepatrieerden voor Leiden en Omstreken. 7 3/4 uur nam. ZONDAG. Schouwburg: De Schouwspelers „De witte non". 8 uur nam. Stationsplein: Strandexcursle Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. naar Noordwijk. lOi uur voorm. Gaan plantage-arbeiders staken Een door communisten geleide vak bond van ondernemingsarbeiders heeft aangekondigd, dat z\j op 25 september een algemene staking zal uitschrijven op alle ondernemingen die het eigen dom zijn van drie Nederlandse syndi caten in Indonesië. De vakbond, de Sarboepri. deelde de centrale raad voor arbeidsbemiddeling mede, dat gestaakt zal worden op de ondernemingen van de Nederlandse syn dicaten A.L.S., Z.W.S.S. en B.E.B.T.T. vanwege een impasse in de besprekin gen over uitbetaling van gratificaties over 1955 aan de arbeiders. Intussen heeft de grootste vakbond, de SOBSI met 2,6 miljoen leden, op alle arbeidsgroepen aangedrongen zich klaar te houden voor actie tegen Britse en Franse maatschappijen in Indonesië, in geval „het plan Dulles aan Egypte wordt opgedrongen." Tegelijkertijd verzocht de vakbond, die ook onder communistische leiding Staat, alle arbeidersgroepen om alle verschepingen van wapens, munitie en troepen, die gezonden worden voor ge bruik „tegen het volk van Egypte" te boycotten. Uniek „berg"-hotel te Slenaken VOLGEND SEIZOEN IN GEBRUIK? Het hotel op de heuvel te Slenaken (Zuid-Limburg) zal binnenkort worden afgebouwd, zo heeft de burgemeester van Slenaken, de heer A. H. L. Speet- jens. medegedeeld. Het hotel ligt op een der mooiste plekjes van Zuid-Limburg (Klein Zwit serland). boven op de heuvel waar men een schitterend vergezicht heeft op het dal. tot ver in België. Met de bouw werd reeds in 1950 be gonnen, doch de toenmalige initiatiefne mer moest wegens het uitblijven van Marshall-gelden, een jaar later de werkzaamheden stopzetten. De half- bouw. die jarenlang aan weer en wind was prijsgegeven, werd het vorig jaar door de heer J. L. Asman uit Vinke- veen gekocht. Twee architecten uit Haarlem en Maastricht kregen op dracht ontwerpen voor de afwerking te maken. Het hotel krijgt 30 slaapkamers, een restaurant, een grote en twee kleine eetzalen. In het sousterrain worden ga rages voor auto's en scooters gebouwd. Het ligt in de bedoeling om het nieu we hotel voor het volgend zomerseizoen in gebruik te nemen. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum voor Volkenkunde: Zomer- tentoonstelllng „Van klei tot pot". (Tot 1 oktober). Prentenkabinet (Kloksteeg 25)Tekenin gen door Rembrandt (t.m. 15 september). Boerhaavezalen: •Tentoonstelling van werk van Miep de Leeuwe, Jos Mertens en Dick Loef. Werkd. 25 en 710 uur nam.; zond. 25 uur nam. BIOSCOPEN Casino. „Ik verdedigde mijn kind", 14 Jaar. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag 2 30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Don derdagcyclus „Die Dreigroschenoper". Lido. „Het eiland der verleiding", 18 jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor. Gas-oil", 18 Jaar. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon. „Charlie's tante", 18 Jr. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex. „Jungle Jlm en de zwarte duivels", 14 Jaar. Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 u.; zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 15 september 8 uur waargenomen door: apotheek van Drie- sum. Mare 110, tel. 20406; Zuider-apo- theek. Lammenschans weg 4. tel 23553; apotheek Oegstgeest, Wilihelminapark 8, tel. 26274. Bii geen gehoor bi| Uw halsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) M 3 S'S, cS Stockholm onbewolkt windstil 0 Oslo regen ono 14 5 Kopenhagen zwaar bew. 6 0.1 Aberdeen mist windstil 13 0.4 Londen motregen nno 3 16 6 Amsterdam geh. bew. ono 2 18 0.1 Luxemburg geh. bew. no 3 20 Parijs mist ono 2 23 4 Bordeaux üoht bew. windstil 23 5 Grenoble zwaar bew. ono 3 25 0 Nice zwaar bew. nw 24 Berlijn nevel nno 2 21 0.3 Frankfort nevel 2 21 0 München zwaar bew. zzo 1 26 0 Zürich mist ozo 19 3 Genève nevel windstil 19 2 Locarno geh. bew. ozo 21 0 Wenen nevel wnw 27. Innsbruck nevel wnw 26 Rome half bew. ono 3 30 33 0 AJacoio zwaar bew. ono 2 0

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2