Nasser beticht Parijs en Londen van „bedreiging"' en „ophitsing" Mevrouw Bonman vraagt vrijspraak in de zaak Schmidt WEERRERTCHT Amerikanen dringen er op aandat de Britse en Franse loodsen aan het werk blijven Zullen Verenigde Naties iets positiefs kunnen doen? Er is geen N.I.G.O. geweest; beklaagde kon geen leider zijn 95ste jaargang MAANDAG 10 SEPTEMBER 1956 No. 28931 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 „De toestand is zeer ernstigzegt Menzies (Van onze Londense correspondent) De vrees, dat de besprekingen in Cairo zouden mislukken, is bewaarheid. De laatste vier dagen gingen voorbij zonder een nieuwe ontmoeting met Nas ser. De bijeenkomst van zondag, welke hoofdzakelijk aan het nemen van af scheid was gewijd, duurde slechts een half uur. Na afloop verklaarde Men zies: „De toestand is zeer, zeer ernstig en is dat geweest sinds het begin van de crisis". Hij vertrok vanochtend naar Londen, vergezeld van de Amerikaanse onder-minister van Buitenlandse Zaken Loy Henderson. Brieven en documenten die gedurende de afgelopen week uitgewisseld zijn tussen Menzies en Nasser, werden gelijktijdig in Londen en Cairo gepubliceerd. Er blijkt uit, dat Menzies, optredende namens de conferentie van achttien, op waardige en openhartige wijze, zeker getuigende van verzoeningsgezindheid, de voorstellen aan Nasser heeft voorgelegd. Het antwoord van Nasser, in een brief aan Menzies, laat geen twijfel aan diens afwijzende houding: hij zegt dat het voor Egypte moeilijk is zich iets uitdagenders in te denken dan de door de achttien gedane voorstellen. Hij beschuldigt Engeland en Frankrijk van dreigement met ge weld, economische druk en ophitsing van de loodsen en employé's van de Ka naalmaatschappij tot sabotage. Hij maakt duidelijk dat alles wat minder is dan volledig Egyptisch operatief beheer van het kanaal een belediging vormt voor de Egyptische soevereiniteit. Nasser zegt in zijn brief aan Menzies,, dat hö er van overtuigd is, dat het doel van de in te stellen internationale autori teit is Egypte te beroven van het Suezkanaal. Het zou niet het einde doch het het begin van de moeilijkheden vormen. Cairo trok zich van Menzies niets aan Nasser is dus ondanks Menzies' over redingskracht stokstijf op zijn oorspron kelijk standpunt blijven staan. Menzies zal onmiddellijk na aankomst in Lon den confereren met Sir Anthony Eden en met de Franse premier Mollet, die, vergezeld van de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Pineau eveneens naar Londen komt. Zij zullen van ge dachten wisselen over de volgende stap. Het voorstel van Sir Anthony Eden is om onmiddellijk de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties in te schakelen, maar over de manier waarop dit gebeu ren moet is nog niets beslist. Ook Loy Henderson,- de Ameri kaanse afgevaardgde, zal deelnemen aan de vandaag in Londen te houden dis cussies. Van Amerikaanse zijde wordt erop aangedrongen, dat de Britse en Franse kanaalloodsen op het ogenblik aan het werk blijven. Engeland heeft herhaaldelijk ontkend, dat het van plan is de loodsen terug te trekken, maar zij zelf hebben verklaard, dat zij niet zullen aanblijven wanneer Menzies' missie zou falen. Het is bekend, dat de Verenigde Staten ondanks de mislukking in Cairo toch nog hopen op een of ander verge lijk met Nasser. Indien de loodsen hun taak neerleggen, zal het kanaal spoe dig ophouden te functioneren. Er zijn geen aanwijzingen uit Washington of de Amerikaanse regering praktische voor stellen bezit, die Nasser zouden kunnen bevredigen en die het kanaal onder een internationale autoriteit plaatsen. Nu de vijf-Iandencommissie in Cairo nul op het request gekregen heeft, zal het Suezprobleem zo goed als zeker aan de Veiligheidsraad worden voorgelegd, maar voordat zulks gebeurt zal de Britse re gering eerst grondig van gedachten wisselen met Mollet en Pineau. Op de Engelsen en de Fransen, die van het be gin der crisis af de toon hebben aan gegeven in de actie tegen Nasser, rust de zwaarste verantwoordelijkheid voor de thans en in de naaste toekomst te nemen stappen. „Dubbelzinnig" Frankrijk voelt er nog altijd weinig voor om een gedragslijn te volgen, welke krachtig optreden tegen Nasser op de lange baan zou schuiven. Hoewel zulks officieel niet wordt toegegeven, zal er alleen van militaire interventie sprake zyn, wanneer Nasser de vrije vaart be lemmert Hij zal dit wel uit zijn hoofd laten. Desondanks krijgt de gewone man in Engeland uit de zware opschriften in sommige bladen de indruk, dat oorlog thans voor de deur staat. Deze stemming is een gevolg van het feit, dat het publiek mede door dubbelzinnige uitlatingen van de Britse regering en door de vakantie van het parlement nog altijd in het duister tast over de werkelijke bedoelingen van het Westen. De actie van de Britse regering, die aanvankelijk zo hoog van de toren heeft geblazen, is thans aan banden gelegd doordat ten minste de helft van het land en vele bondgenoten geen avontu- Weinig wind De Bilt verwacht tot. morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen droog weer. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Weinig wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt te 11.15 uur). 11 september Zon op: 6.10 uur; onder: 19.06 uur. Maan op: 14.12 uur; onder: 22.25 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.25 en 19.48 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. De „Willem Ruys" rond de Kaap De directie van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd heeft de ge zagvoerder van de „Willem Ruys", kapitein Frits de Jonge, opgedragen de route naar Indonesië rond Kaap de Goede Hoop te nemen. Dit be sluit is genomen op grond van de overweging, dat in verband met de tegenwoordige onzekere toestand in de zone van het Suezkanaal geen enkel risico genomen kan worden. Het 21.300 brt. metende vlagge- schip van de Rotterdamse rederij, dat donderdag j.l. uit Rotterdam naar Indonesië vertrok met 900 pas sagiers en 470 bemanningsleden aan boord, bevond zich nog voor de Straat van Gibraltar, toen het de instructie van zijn hoofdkantoor ontving: De reis naar Djakarta zal via de Kaap een klein week langer duren dan langs de oorspronkelijke route. (Wanneer de reis via het Suezkanaal wordt gemaakt duurt deze 21 dagen. ren willen Eden zelft zegt trouwens met de meeste nadruk, dat het onwaar dig en onrechtvaardig is het te doen voorstellen, alsof hij Nasser in allerijl te lijf wil gaan. Deze indruk is echter ge wekt. Vooral de Amerikanen doen alles om een uitweg te vinden. Zij verwijten Menzies, dat deze in Cairo, Nasser heeft willen dwingen het beginsel te aanvaar den van internationaal beheer, dat vol gens het Westen verenigbaar zou zijn met de Egyptische soevereiniteit. Ame rika trachtte de zaak meer van de praktische kant aan te pakken om te zien of ei punten van overeenstemming gevonden konden worden, maar Menzies hield zich strikt aan zijn opdracht. En als de V.N. niet tot besluit kunnen komen Als het niet Engeland is. dan is het Frankrijk dat nog steeds in het open baar zegt met niets minder dan inter nationaal beheer genoegen te nemen. Indien Engeland besluit naar de Vere nigde Naties te gaan, dan zal dit echter met weinig geestdrift gebeuren. Men kan zich afvragen of Londen nog hoopt om Nasser via de Verenigde Na ties inschikkelijker te maken, of dat de stap. slechts een omweg zal betekenen om het morele gezag te ontvangen voor gewapend optreden. Ook in Londen acht men het zeer twijfelachtig of de Verenigde Naties iets positiefs zullen kunnen uitrichten. Het is nog niet bekend in welke vorm de hulp van de Veiligheidsraad zal worden ingeroepen. Wat er moet gebeuren als de Ver. Naties niets kunnen doen, weet nie mand. In de Veiligheidsraad staan zo goed als zeker acht van de elf leden aan Britse kant. Er is echter de tech nische moeilijkheid, dat volgens de procedure bij een conflict betrokken partij en niet mogen stemmen. Alle ka naalgebruikers kunnen als zodanig wor den opgevat! In geval van een te ver wachten Sovjetrussisch veto in de Vei- ligheidsraad, komt de zaak in de Alge- mene Vergadering. De Communisten en de zogenaamde neutralistische Ban- doenlanden kunnen Edgeland echter de nodige twee derde meerderheid onthou den. De laatste groep zal daarom door een wijziging van de oorspronkelijke voorstellen tot internationalisatie van het kanaal overgehaald dienen te wor den. Prinsjesdag met Gouden Koets OOK PRINSES BEATRIX IN DE RIDDERZAAL (Van onze parlementaire redacteur) Koningin Juliana heeft zaterdag be slist dat zij zelf zich op Prinsjesdag naar de Ridderzaal zal begeven voor de opening van de nieuwe zitting der Staten-Generaal. Met Prins Bernhard zal ditmaal voor het eerst ook Prinses Beatrix de Koningin vergezellen. Ook indien er volgende week toch nog geen nieuw Kabinet zou zijn, zal Prinsjes dag gepaard gaan met de gebruikelijke plechtigheden, maar de Troonrede zal dan zeer kort zijn. Weer proef met kernwapen in de Sovjet-Unie Het Sovjetrussische persbureau „Tass" heeft bekend gemaakt, dat heden-, maandagochtend in de Sovjet-Unie op nieuw een proef met kernwapens is ge nomen; een en ander geschiedde in het kader van een programma voor weten schappelijke onderzoekingen. Uit veilig heidsredenen was de proef op grote hoogte en ver van bewoonde streken ge nomen. Koningin Juliana heeft zaterdag in liet Paleis Soestdijk een deputatie ontvangen van het congres van de Union Internationale des Organis mes Familiaux. dat in de afgelopen week in Scheveningen en Den Haag bijeenkwam. De Koningin met haar gasten in de Paleistuin. O Slot op pag. 2 Bijna 360 miljard gulden per jaar aan bewapening De landen, die zich herbewapenen, geven samen een bedrag van 357 miljard gulden per jaar uit, aldus heeft een sub commissie van de Amerikaanse Senaat in een rapport medegedeeld. De commis sie betwijfelt of een dergelijke bewape ningswedloop abrupt gevolgd zou kunnen worden door een drastische ontwapening zonder dat zulks een schadelijke invloed zou hebben op de economieën van de be trokken landen. Vooral de economieën van de Verenig de Staten en de Sovjet-Unie zouden door een plotselinge ontwapening getroffen kunnen worden. De voorzitter van de commissie, de democratische Senator H. Humphrey, zegt in een begeleidende verklaring, dat „fundamentele beslissingen" nodig zijn in „talrijke kwesties" teneinde „toezicht op en beperking van de vernietigings wapens" mogelijk te maken. De Verenig de Staten zouden niet kunnen instem men met ontwapening alvorens „belang rijke politieke vraagstukken tussen de communistische en de vrije wereld" zijn opgelost. Het rapport vestigt in dit ver band o.m. de aandacht op de verdeling van Duitsland, Korea en Vietnam. Ter beantwoording van het bezoek, dat een Finse parlementaire delega tie in 1953 aan ons land brachtis zaterdag 'n delegatie van de Ned. volksvertegenwoordiging van Schip hol naar Finland vertrokken. dr. J. J. R. Schmal, ae Finse gezant Aarne A. Wuori- maa. prof. dr. ir. W. Schermerhorn. mr. J. C. H. H. de Vink. prof. mr. W. Ripmr. A. C. de Ruiter, mevr. mr. J. Af. Stoffels - Van Haaf ten en mr. Th. J. A. M. van Lier. Betrouwbaarheid getuigen aangevochten Vanmorgen verscheen de Nederlander H. Schmidt op de rechtszitting in het proces tegen hem te Djakarta om een verdediging uit te spreken, terwijl Indonesische jongeren pamfletten uitdeelden waarin tegen hem de doodstraf wordt geëist. Mevrouw Bouman was enkele minuten eerder dan Schmidt de rechtszaal binnengekomen, in gezelschap van vertegenwoordigers van de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging te Djakarta. Zoals bekend, heeft drie weken geleden de Officier van Justitie, Joesoef Soewondo tegen Schmidt 15 jaar gevangenisstraf geëist op beschuldiging van opstand tegen het gevestigde gezag en lidmaatschap van organisaties die ondergrondse acties tegen de regering voerden. Voor de heden gehouden zestigste zitting van de rechtbank in deze zaak be stond grote belangstelling van het publiek. Menigeen moest zich vergenoegen met een plaats buiten de geheel gevulde rechtszaal. Onmiddellijk nadat rechter Rochjani de zitting had geopend maakte mevrouw Bouman een aanvang met het voorlezen van haar pleidooi. Papieren, waarop voor de „bruut" Schmidt de doodstraf wordt geëist, waren geplakt op de muren van de rechtszaal. En jongelingen deelden die blaadjes buiten het gebouw en zelfs in de rechtszaal uit voor de zitting aanving. Op die blaadjes stond: „De bruut Schmidt moet ter dood worden veroordeeld. Vernietigt de subversieve Neder landse benden, vernietigt het Nederlands kolonialisme". De beklaagde toonde zijn gewone kalmte, toen bij zijn binnenkomen de foto grafen opnamen van hem maakten. Grote belangstelling Mevrouw Bouman vroeg in een uit voerig pleidooi, vrijspraak voor beklaag de Schmidt. Na het ontzenuwen van de verklarin gen van de getuigen a charge, waarbij zij op talrijke tegenstrijdigheden wees, kwam zij tot de conclusie, dat er „van alle NIGO (Ned. Indische Guerilla Or ganisatie)-activiteiten eigenlijk niets overblijft. Iedereen praat erover, maar er wordt niet aangetoond, dat er wer kelijk iets gedaan is. Als de NIGO dus niet bestaan heeft, kan beklaagde dus ook geen nauwe verbindingen daarmee hebben onderhouden. Iaat staan er lid of leider van zijn geweest. Ook kan hij niet als leider van de NIGO enig ten laste gelegd feit hebben gepleegd" aldus de verdedigster. Geen „verzachtende omstandigheid" Mevrouw Bouman zei in haar plei dooi, dat de verzachtende omstandigheid waarover de officier van Justitie had ge sproken. bij het vorderen van de straf maat blijkbaar niet tot uitdrukking was gebracht; de Djaksa eiste immers de maximum straf voor het door hem be wezen geachte. ..Het moge vreemd zijn voor een verdediger, maar ik wijs die verzachtende omstandigheden eveneens van de hand. Uit niets is gebleken, dat beklaagde op last van een meerdere heeft gehandeld en een onschuldige heeft bovendien geen verzachtende om standigheden nodig", aldus mevrouw Bouman. De tenlastelegging In het begin van haar betoog ging mevrouw Bouman in op de tenlasteleg ging. Zij zei o.m., dat veroordeling ter zake van art. 124 van het Wetboek van Strafrecht niet kon volgen, omdat de delictenomschrijving niet met genoemd artikel overeenstemde. Verder wees zij er op. dat sommige ten laste gelegde handelingen zouden zijn gepleegd in de tijd. dat beklaagde nog officier van het KNIL was. n.l. tot maart 1951, zodat op hem als Nederlands militair tot maart 1951 het Nederlands militair strafrecht van toepassing was. Overigens, aldus mevrouw Bouman is in de tenlasteleg ging verzuimd data van daarin genoem de aanvallen op bepaalde legereenhe den enz. te noemen. Er wordt slechts ge zegd: in het jaar 1952 en in het jaar 1953. Dit maakt het beklaagde onmoge lijk zich tegen deze beschuldigingen met een alibi te verweren. Betrouwbare getuigen Hierna ging mevr. Bouman uitvoerig in op de betrouwbaarheid van de ver klaringen van de getuigen charge. Zij herinnerde aan het herroepen van bij het vooronderzoek afgelegde verklarin gen en aan het weer intrekken daarvan. Zij noemde talrijke tegenstrijdigheden en onwaarschijnlijkheden in de ter zit ting afgelegde verklaringen. Bijv. over „droppings" door een vliegtuig van een vreemde mogendheid en over de komst van een Nederlandse duikboot, welk verhaal „wemelde van de dwaasheden". „In het vooronderzoek liet getuige Ha- ris er vier motorboten uit komen. Op de zitting zijn dat rubber vouwbootjes ge worden", aldus de verdedigster. Volgens getuige waren er op deze duikboot een llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Glimlachende Schmidt met dood bedreigd Er werd verwacht, dat Schmidt zijn eigen verdediging zou voeren, onmiddel lijk nadat mevrouw Bouman haar 75 pagina's tellende pleidooi had voorgele zen. Maar de rechter besliste, dat be klaagde hem tenminste een Indonesische vertaling van zijn 30 pagina's tellende pleidooi, dat hij in het Nederlands heeft geschreven, moest overhandigen. Schmidt werd een week de tijd gegeven voor deze vertaling. Hij zal zün pleidooi in het Ne derlands mogen voorlezen. Communistische jongeren, behorende tot de communistische organisatie „De Volksjeugd", gooiden stenen naar Schmidt en spuwden naar hem, toen hij de rechtzaal verliet. Een menigte van ongeveer 200 personen wachtte hem op, nadat zijn verdedigster, mevrouw Bou man, aan het einde van het vier uren durende pleidooi zijn vrijspraak had ge vraagd. De menigte schreeuwde en eiste doodstraf voor Schmidt. Sommigen van hen schreeuwen „de dood aan mevrouw Bouman". Een politieagent werd door een steen geraakt. De opgewonden demon stranten trachtten de auto aan te hou den en sommigen van hen poogden, te vergeefs, in de auto te komen. Nadat Schmidt was vertrokken beslo ten de demonstranten op mevrouw Bou man te wachten. „Zij moet rekenschap geven van het gedrag van haar man", riepen de demonstratieleiders. Maar vóórdat mevrouw Bouman in de uitgang van het rechtsgebouw verscheen, waren politiemannen uit een passerende politie auto gesprongen, ranselden een van de demonstranten hf en arresteerden een ander. De demonstranten gingen toen naar het politiebureau, waar zij werden opgewacht met knuppels en kolven van geweren. Gedurende het opstootje glimlachte Schmidt. Hij glimlachte nog steeds, toen de auto, waarin hij zat, hem terugbracht naar de gevangenis, waar hij thans meer dan 30 maanden heeft doorgebracht Ambonees en een Amerikaan. Tijdens de behandeling van de zaak door de rech ter was de Amerikaan opeens een Ne derlander geworden, hoewel Haris zich in zijn verhaal wel eens vergiste en plotseling weer over een Amerikaan sprak. Later werd het weer definitief een Amerikaan. De munitie, die volgens getuige uit de kisten kwam was van 1952, hoewel het over 1951 ging. Informateur polst minister Staf (Van onze parlementaire redacteur) Na vele en langdurige telefoongesprek ken in het weekeinde, heeft prof. De Gaay Fortman vanochtend een bezoek gebracht aan de minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf (CHU). Men krijgt meer en meer de indruk, dat de informateur met prof. Zijlstra (AR) en prof. v. d. Grinten (KVP) heeft overwogen dat het nieuwe Kabinet een duidelijk christelijk stempel moet krijgen, omdat de PvdA het tóch als een rechts Kabinet zou betitelen! De rechtse partijen zouden daarom liever geen zwakke broeders in het Kabinet wensen, maar politiek krach tige figuren. Gouverneur Van Tilburg terug naar Suriname De Gouverneur van Suriname, de heer J. van Tilburg, die in verband met de Kabinetsformatie op verzoek van de in formateur naar ons land was gekomen, zal deze week naar Suriname terugke ren. Voor hem is bij de KLM passage geboekt voor de terugtocht op donder dag a.s.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1