r Waardevermindering van liet geld en verzekering op aandelenbasis FILMS wit Zó boeiend is nu PANORAMA Voor- en nadelen der zo juist ingevoerde Waerdye-fracties Eerste poging om risico's te vermijden VAN DEZE WEEK: Levensmid delenproduktie in de Sovjet-Unie sterk verminderd Negentig mannen sjouwen onder de hoge Groenlandse ijsbergen Ds. M. Heuzeveldt overleden Diende elf jaar Geref. Kerk van Hazerswoude 95ste jaargang Zaterdag 8 september 1956 Derde blad no. 28930 (Ingez. Med.-Adv.) SR SS (Van onze financiële medewerker) Het kan niet verwonderen, dat men in onze tijd voortdurend bezig is voor de belegger waarborgen te zoeken tegen de waardevermindering van't geld, welke vooral na de eerste en tweede wereldoorlog is opgetreden, maar die ook over een langere periode valt te constateren. Een Amerikaanse professor heeft becijferd dat de koopkracht van de dollar aan het einde van de periode 18801955 nog slechts een derde was van die aan het begin en ook in andere landen en in ons land heeft zich hetzelfde verschijnsel voorgedaan. Dit heeft er toe geleid dat men tegenover de belegging in obligaties, welke laatste een geldeenheid vertegenwoordigen, de voordelen van een belegging in aandelen heeft gesteld, omdat deze een deel van het actief der betrokken onderneming zijn en bij een stijgende geldswaarde van dit actief dus meer waard worden. Blijkens een studie van de U.S. and World Report is het werkelijk inkomen, in koopkracht gemeten, van de aan deelhouders sinds 1939 met 63% geste gen, dat van de obligatiehouders met 49% gedaald. Er zijn gedurende de laat ste decennia dan ook tal van beleggings maatschappijen opgericht, welke de hun ter beschikking gestelde gelden geheel of gedeeltelijk in aandelen beleggen en zoals men zich herinnert, heeft minister Van de Kieft enige tijd geleden ook voor de Rijksfondsen belegging in aandelen mogelijk gemaakt, ook al werd dit met uitsluitend met de mogelijkheid vaneen verdere waardevermindering van de gulden gemotiveerd. Vooral de scherpe koersstijging voor aandelen, welke de laatste jaren, zo wel in ons land, als in andere lan den en met name in de V.S. heeft plaats gehad, heeft naar veler me ning de voordelen van een belegging in aandelen weer aan de dag gebracht. Zo berekent de Amsterdamsche Bank dat de waarde van 25 Amerikaanse aandelen sinds 31 dec. 1949 met 216% is toegenomen en van 25 Nederlandse aandelen sinds 31 dec. 1953 met ca. 88%. Hier staat dan tegenover dat de koopkracht van de obligaties in die tyd is gedaald. Reeds geruime tijd Is ook in het le- vensverzekeringsbedrijf aan dit ver schijnsel aandacht geschonken. Het valt niet te ontkennen dat zij, die in de vorm van een levensverzekering of van een lijfrente tegen de oude dag voorzienin gen hebben getroffen, in vele gevallen de dupe zijn geworden van de waarde vermindering van het geld. Een levens- verzekeringsmpü ontvangt haar premies in geld en neemt daartegenover gelde lijke verplichtingen op zich, zodat zy, om aan haar verplichtingen te kunnen voldoen, ook met de belegging in gelds waarden kan volstaan. Wat de waarde, de koopkracht, van een gulden op een bepaald moment is, reageert haar niet en als niettemin een deel van de beleggingen in aandelen geschiedt, heeft zulks alleen betekenis voor de reserve positie van de instelling en voor de financiering van de kapitaalsuitgaven der industriële ondernemingen in de ri sicodragende sector. In de V.S. is echter in 1955 de „Va riable Annuity Life Insurance Cy" op gericht. welke zich niet verplicht een zeker bedrag in dollars aan de ver zekerden uit te keren, maar een deel van de effectenportefeuille, welke uit aandelen bestaat en ook de Pruden tial Insurance Cy of America heeft bij de regering van New-Jersey toe stemming gevraagd om verzekeringen te mogen afsluiten, gebaseerd op va riërende premiebetalingen en uitke ringen naar gelang van de waarde van het aandelenbezit, waarin de gelden zijn belegd. Heel vlot loopt het met deze levensverzekering op aandelen- basis in de V.S. nog niet, omdat er naast voorstanders ook vele tegenstan ders zyn, mede wegens de fiscale voor delen, welke de verzekerden zouden genieten boven hen, die op de gewone manier hun geld in aandelen beleg gen. Het hier genoemde denkbeeld heeft echter ook in ons land ingang gevon den en geleid tot de oprichting van „De Waerdye" N.V. Mpij. van levensverze kering op basis van belegging in aan delen te Rotterdam, waarvoor dezer dagen de ministeriële verklaring van geen bezwaar is afgekomen. Het is de bedoeling dat de premies, welke door de verzekerden worden be taald, geheel in aandelen worden be legd via het Rotterdamsch Belegglngs Consortium, een beleggingsmpij van grote omvang, die onder deskundige lei ding staat. De premie kan worden be taald in geld, waarvoor men dan voor een zeker aantal Waerdye-fraoties wordt ingeschreven, men kan ook omgekeerd telkens een aantal van die fracties ko pen, waarvan de prijs dan afhankelijk is van de koers der aandelen Rotter damsch Beleggingsconsortium. Wordt een levensverzekering gesloten, dan krijgt men op het overeengekomen tijd stip of bij vroeger overly den, geen recht op een zeker bedrag in guldens, zoals bij een gewone levensverzekering, maar op een zeker aantal Waerdye-fracties. Wordt een lyfrente gesloten, dan ontvangt men na een zeker aantal ja ren zyn periodieke uitkering in de vorm van een van te voren bepaald aantal Waerdye-fracties. De reecle waarde van de uitkeringen gaat dus op en neer met de geldswaarde van de Waerdye-fracties, welke men ont vangt. Naarmate de koersen van de aandelen stijgen, krygt men dus een uitkering met een grotere, naarmate de koersen dalen een uitkering met een kleinere geldswaarde. Het zal belangwekkend zijn te zien of deze wijze van verzekering in ons land opgang zal maken. Zoals opgemerkt, is men het in deskundige kringen in de V.S. over de wenselijkheid van derge lijke verzekeringen niet eens. De voor standers wijzen uiteraard op de afne mende koopkracht van het geld, de tegenstanders, onderwie de president van de New-York Stock Exchange, zijn van mening dat de risico's, welke men met zulke verzekeringen loopt, velen ervan zullen terughouden. Bij variabele uitkeringen, zo zegt men, bestaat het gevaar dat, als een scherpe koersdaling intreedt, de verzekerden minder terug ontvangen dan ze hebben betaald. Stel U voor, zo zegt de heer Funston, de pre sident van de New-Yorkse beurs, wat er gebeurt, als iemand komt te overlijden in een periode van lage beurskoersen. Want deze beurskoersen zijn zeker niet altijd een juiste afspiegeling van de gestegen of gedaalde kosten van levens onderhoud. Andere factoren, zoals nu weer bij het conflict rondom het Suez- kanaal is gebleken, kunnen op het koersverloop van de aandelen van in vloed zijn. Voor degene, die een lyfren te sluit, is dit van minder belang, om dat hij gedurende een zekere periode zijn uitkering in eenheden van aande len ontvangt en dus, als zijn lyfrente ingaat op een moment dat de koersen laag staan, ook weer van een daarop volgende koersstijging profiteert. Bij een verzekering, welke de uitkering van een bepaald aantal aandeel-eenheden op een vooraf vastgesteld moment be doelt, of welke bij overlijden moet ge schieden, is men wat de reëele waarde (koopkracht) van zijn uitkering betreft, echter afhankelijk van de koersstand op het tijdstip, waarop de uitkering plaats vindt. Heeft men tijdens een opgaande markt premie betaald en loopt de polis af op een moment, dat de aandelen koersen erg zijn gedaald, dan heeft de verzekerde van zijn verzekering op aan delenbasis mogelijk meer nadeel dan voordeel gehad. Als bezwaar tegen deze vorm van verzekering wordt ook nog ingebracht dat het publiek, algemeen gesproken, daarover weinig begrip heeft en de training van de acquisiteurs voor deze verzekering op aandelenbasis niet gemakkelijk zal zijn. Er zyn dus, zoals bij de meeste din gen, ook aan deze vorm van verzeke ring voor- en nadelen en of zy een belangrijke mededingster zal worden van het gewone verzekeringsbedrijf, staat nog te bezien. Een feit is dat zy. die zich voor de toekomst willen dekken, merendeels een bepaald be drag aan geld in handen willen krij gen, zy het in eens, zij het periodiek en dat tot dusver de waardevermin dering; van het geld op de ontwikkeling van het verzekeringsbedrijf niet van enige invloed is geweest. In 1955 werd voor niet minder dan f 3 miljard aan nieuwe verzekeringen gesloten en in het eerste kwartaal van 1956 voor een bedrag van f 911 miljoen, zynde f 300 miljoen, of 28% meer dan in hetzelfde trimester van 1955. Aan premieën en koopsommen werd ditmaal in het eerste kwartaal f 213 miljoen ontvan gen tegen f 181 miljoen in het vierde kwartaal van het vorig jaar en deze cyfers wijzen er dus wel op dat men in ons land, ondanks de waardever mindering van het geld, van het spa ren via de levensverzekeringsmpijen nog niet afkerig is. Dit neemt niet weg dat de pogingen om ook de verzekerden tegen de waar devermindering van het geld te vrij waren, waardering verdient en de ontwikkeling van de nieuwe vennoot schap met belangstelling zal worden gevolgd. ■niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiB „Het eiland der verleiding" Dramatisch conflict LI DO D€ ellende, welke voortvloeit uit de situatie dat één man zijn intrek neemt in een huis met drie vrouwen, brengt de film „Het eiland der ver leiding" op wel zeer realistische wijze in beeld. Het verhaal speelt zich af op een eenzame boerderij op het „Geitenei land". waar drie vrouwen wonen: Aga- the, vrouw van een in de oorlog gestor ven professor, diens zuster Pia en Aga- the's dochtertje Silvia. Dan komt er een man; hy is Angelo, een vroegere vriend van de professor, met een bood schap van de overledene. Hij heeft eerst een muur van achterdocht te doorbre ken. maar dan weet hij door zijn char me de overwinning te behalen. Agathe, eerst trots en ongenaakbaar, krijgt hem lief met alle noodlottige gevolgen van dien. Want onmiddellijk worden de con flicten geboren, conflicten met de twee andere vrouwen, waarbij de jalouzie een geweldige rol speelt. Angelo trekt zich intussen van dit al les niet veel aan, hy leidt een heerlijk lui leven, laat zich verwennen, alles valt hem ten deel. waarnaar hij steeds ver langde. Maar de onheilspellende on weerswolken stapelen zich op en lang zaam, doch onverbiddelijk wordt het verhaal naar een huiveringwekkend einde gevoerd: de strijd van Agathe om de man, die zij liefheeft, voor haarzelf te behouden: hetzij door Angelo's dood, hetzij door het vertrek van de twee andere vrouwen. Waar dit op uitloopt, dient U zelf te gaan zien in alle nood lottige voltrekking. Dat Agathe tenslot te eenzaam en alleen achterblijft is de consequentie van haar boze opzet. Een melodramatisch geeeven, zich af spelend in een schilderachtige Italiaan se omgeving, wordt hier door middel van sterk spel door Madeleine Robin son. Raf Wallone en Margali Noël ge realiseerd. Gas-oil Penzen-van-d e-iveg contra misdaad (Ingez. Med.-Adv.) 62 Amerikaanse en Canadese petroleum- en aardgasondernemingen vertegenwoordigd in één certificaat f Ï1 1 GAS INDUSTRIES FUND Op de aandelen GAS INDUSTRIES FUND, INC. welke op 13 maart 1956 aan de Amsterdamse beurs werden geïntroduceerd, werd over het afgelopen boek jaar S 1,055 uit gerealiseerde kapitaal winsten en 0,355 uit lopende inkomsten uitgekeerd. Op deze basis bedraagt het rendement bij de huidige koers van 163/8 of f 622,25 per certificaat van 10 aandelen 8% netto. Ten kantore van de firma D. W. Brand, Keizers gracht 215, Amsterdam is het jaarverslag 1955/56 in de Nederlandse taal verkrijgbaar. Lt'XOR Men kent ze: de masto donten van het moderne vrachtverkeer, de reusachtige auto's, die, bestuurd door sterke handen, massa's goederen ver voeren over zeer lange afstanden. Ook in Frankrijk rijden ze van noord naar zuid en van oost naar west en Jean Gabin is in deze film het prototype van de geharde chauffeur, die zich door taaie arbeid een zelfstandig bestaan tracht te verwerven en in zijn vrije ogenblik ken een aardig onderwijzeresje het hof maakt. Maar het zit hem tegen: op een re genachtige ochtend overrijdt hij in het donker een man, die op de weg ligt. Is hij schuldig aan zijn dood0 Als hij na enige dagen politie-onderzoek zijn wa gen terugkrijgt, is deze vreemde zaak nog niet ten einde want hardnekkig wordt hij achtervolgd door een perso nenauto met drie inzittenden, die hem beschuldigen van diefstal van een enorm bedrag, dat de verongelukte in zijn por tefeuille gehad zou hebben. Het gaat er bijzonder onaangenaam voor hem uit zien, maar de trouwe kameraadschap van zijn vrienden-van-de-weg redt hem uit een moeilijke situatie: de misdadi gers want dat blilken die drie te zijn worden steeds nauwer ingesloten door de alle verkeer afsluitende reuzen-auto's en hun lot is bezegeld, als ook de poli tie ten tonele verschijnt, die te rechter tijd gewaarschuwd is door Jean's ver loofde. Een film vol spannende momen ten, met een prachtige climax en boeiend door rake fotografie. De zwarte duivels Sensatie in het oerwoud REX-THEATER Diamanten in on gekende hoeveelheden, de wildernis, on geciviliseerde stammen, internationale verwikkelingen en een paar verrader lijke benevens een handjevol dappere recht-door-zee-kerels: ziedaar de bouw stenen voor een spannende rolprent on der de titel „Jungle Jim en de Zwarte Duivels" waarin Johnny Weissmuller voor de zoveelste maal toont in deze sfeer thuis te horen. Het verhaal gaat over de ontdekking van een bijzonder ryke diamantvind plaats, die echter uit overwegingen van de internationale diamanthandel voor lopig niet ten volle bekend moet worden. Nu werken aan de ene kant de omstan digheden van de wildernis mee om die bekendheid tegen te werken, anderzijds blijken er heel wat factoren in het spel te zijn die het anders willen. Tussen die twee standpunten en de bijzondere invloeden van de wildernis speelt zich een spannende strijd af, die de toeschouwer van begin tot einde ge vangen houdt, En nu er wat romantiek bij te pas komt zijn alle elementen aanwezig om de liefhebber van sensatie bezig te houden. „De tante van Charlie TRIANON Heinz Rühmann heeft de groene japon van Charlie's tante nog steeds niet uitgetrokken en blijft voor lopig nog een week zijn ietwat dubbel zinnige opmerkingen plaatsen. Er blij ken dus nog heel wat filmliefhebbers op zijn aanwezigheid in Leiden prijs te stellen. Ik verdedigdg mijn kind Goed ballet CASINO Uiteraard is het leven van ieder mens in zijn soort bewogen, doch dat van een artiest is dit gewoon lijk nog wat meer door de aard van zijn instelling en doordat zijn leven beheerst wordt door spanningen en ongewishe den die voor de „gewone mens" veelal onbekend zijn. Wanneer men dan ook een filmscena rio schrijft, handelend over een arties tenhuwelijk waarbij gebrek aan liefde van de een en een plotseling opkomen de invaliditeit van de ander het even wicht grondig verstoren, dan kunt U er wel zeker van ziin dat de dramatische scherven er af vliegen. Het verhaal van „Ik verdedigde mijn kind" speelt in de wereld van hét ballet. De manager van een gezelschap houdt alleen van zyn vrouw omdat zij als primaballerina voor hem financieel van groot belang is. Maar als zij door een auto-ongeval invalide wordt, breekt het conflict tussen beide eerst goed uit. En uiteindelijk dreigt het jonge dochtertje evenals de moeder een talentvolle danseres de dupe te worden. Er wordt in deze film goede ballet kunst te zien gegeven, het spel is over het algemeen verdienstelijk, doch enkele scenes naderen helaas gevaarlijk dicht een oversentimentaliteit. Statistische gegevens bevatten geen absolutemaar relatieve cijfers Merkwaardige klacht van Tsjechische studenten (Van onze Weense correspondent) Kort geleden hebben studenten in Praag geprotesteerd tegen het wonder lijke feit, dat zij statistische gegevens 1 over hun eigen land niet in Tsjecho- Slowaakse jaarboeken kunnen vinden, doch wel in werken uit het Westen. De Sovjet-Unie daarentegen is niet meer zo geheimzinnig, nu men daar geregeld een statistisch jaarboek onder de titel Mi nebyeneen clorp zonder vrouiven In felle koude levert groepje mensen bijdrage tot wereldmarkt lood en zink (Van onze correspondent in Stockholm) Aan de oostkust van Groenland, leven 90 mannen. Zy vechten niet alleen bovendien tot diep in het gebergte. Het dadelijks in zakken afgeleverd: kostbaar mogen noemen. Het is nu bijkans duizend jaar ge de IJslander Erik de Rode, die wegens werd verbannen en naar het westen varen, zoals gebruikelijk was. Toen wegen met hem mee te gaan naar het Groenland, „het groene land". Hy slaag tuurlijke reis over te halen, maar deze machten omgekomen. Nog onlangs belangstelling van het Deense Koningspaar Lange tijd heeft men weinig belang stelling voor het eiland gehad, van welks 2.175.000 vierkant? kilometer ongeveer 1.835 000 vierkante kilometer onder een geweldige ijsmassa ligt. Na de tweede wereldoorlog kreeg Groenland echter meer betekenis in verband met strategische en verkeers technische mogelijkheden. Tegelijkertijd nog een heel stuk boven de poolcirkel, tegen koude en sneeuw, maar dringen resultaat van hun inspanning wordt lood- en zinkpoeder, als wy het zo leden, dat Groenland werd ontdekt door doodslag voor drie jaar van zijn eiland ging inplaats van naar het oosten te hij later terugkwam om andere te be door hem ontdekte land, sprak hij van de er in enkele mannen tot de avon- zijn allen in de stryd tegen de natuur- stelde men trouwens vast, dat er ook iets uit de bodem te halen is. Vooral de produktie van zink en lood scheen lo nend. in zes weken. Er is toen vrij vlug gewerkt en in de zes ijsvrije weken werden tien schepen van elk 7000 ton gelost, hetgeen be paald geen gemakkelijke taak was, daar de schepen 400 meter van de kust moes ten blijven. Er werd een 12 km. lange weg gebouwd, de langste weg trouwens op Groenland, en het plaatsje Minebyen (Mijndorp) werd opgesteld. Het ligt nu aan de voet van hoge rotsen en in de winter kan het gebeuren, dat de huisjes geheel onder de sneeuwmassa's zijn be dolven. Inplaats van straten heeft men dan gangen. Iedereen is er overigens gewend aan het leven onder de grond. Het erts wordt namelijk niet alleen onder de grond gewonnen, maai- ook onder de grond bewerkt, tot het in drie verschil lende soorten. en in zakken verpakt, naar boven gaat. Het is dan lood-concentraat, zink-concentraat en afval. Naar beneden De erstblokken worden dus niet naar boven gehaald, maar.... naar beneden gestort. Op deze weg worden zij auto matisch stuk geslagen De blokken worden stenen, daarna steentjes en ten slotte een poederachtig erts. Diep onder de grond wordt vervolgens een „erts soep" gekookt. Met water en chemische middelen is het. namelijk mogelijk lood en zink van elkaar te scheiden. Had men eerst een blok erts, dat 12 procent lood en 8 procent zink bevatte, na de mechanische en chemische bewerking krijgt men een lood-concentraat dat 80 procent van dit metaal bevat en een 60 procent zink-houdend concentraat. Natuurlijk doen er zich verschillende moeilijkheden voor. Het elders gebruikte mijnhout is hier b.v. te duur en men heeft er nu een metalen constructie om de gangen te steunen. De werktijden zijn op Groenland na tuurlijk ook anders dan elders. Iedereen doet zyn best en werkt zo lang mogelijk. Werkweken van 6070 uur zijn er regel en er wordt dan ook veel verdiend. „Minebyen'' is een dorp zonder vrou wen. maar de mannen zorgen op hun manier voor gezelligheid. Er worden films vertoond en het wintersportgebied ligt om zo te zeggen voor de deur. Het is er in ieder geval zo geciviliseerd, dat men op 13 april van dit jaar de Deense koning en koningin voor een kort bezoek kon ontvangen. Het pionierswerk levert nu 20.000 ton erts-concentraat per jaar op. En daar mede levert ook Groenland zijn bijdrage op de wereldmarkt. „Westnik Statiski" publiceert. Maar ook het jongste nummer, dat de pro- duktie-cijfers over het eerste halfjaar van 1956 bevat, wordt nog altijd be heerst door de gangbare methode om zoveel mogelijk geen absolute, doch bij voorkeur relatieve cyfers bekend te ma ken. Men behoeft wel niet aan te nemen, dat het gepubliceerde materiaal bewust vervalst is maar het blijft moeilijk om de absolute stand van de Sovjet-Rus sische produktie vast te stellen. In be paalde gevallen maakt men echtereen uitzondering, omdat de resultaten klaar blijkelijk veel te wensen over laten. Daarbij valt dan onmiddellijk op, dat de produktie van de Sovjet-Unie veel lager is dan die in West-Europa. Vol gens de bovengenoemde statistische ge gevens heeft Rusland namelijk slechts 176 000 auto's, 46.500 vrachtauto's en 4500 autobussen gefabriceerd. Daarte genover staat dan het grote aantal van 85.000 trekkers, wat echter begrijpelijk wordt wanneer men bedenkt, dat zy zo geconstrueerd ziin, dat zy in geval van oorlog onmiddellijk tot pantserwagens kunnen worden omgebouwd. De fabri- katie van elektrische en diesel-locomo tieven is daarentegen weer uiterst ge ring, terwijl stoomlocomotieven in het eerste half jaar van 1956 in het geheel niet werden gemaakt. De levensmiddelenproduktic is zó sterk teruggelopen, dat zij slechts een vyfde uitmaakt van die in het afgelo pen jaar. Dit hangt vooral samen met het feit, dat de veestapel in de Sovjet- Unie steeds kleiner wordt, ondanks alle inspanningen en dreigementen van Kroesjtsjef. Het gedwongen collectieve systeem werkt d\is ook hier ongunstig. Ondanks de zogenaamde nieuwe koers neemt de zware industrie nog altijd de eerste plaats in ten koste van de pro duktie van consumptiemiddelen: die het leven van de arbeiders draaglijk of aangenaam kunnen maken. Te Rotterdam is in de ouderdom van 54 jaar overleden ds M. Heuze veldt, predikant by de Geref. Kerk te Slikkerveer. Ds. Heuzeveldt werd 21 augustus 1902 te Rotterdam geboren. Hy studeerde aan de Theologische Hogeschool in Kampen en werd 29 november 1931 te Nieuwerkerk (Zeeland) in het predik ambt bevestigd. In Mei 1935 vertrok hij naar Hazerswoude en 3 Maart 1946 naar Slikkerveer. Zyn stoffelijk overschot zal maandagmiddag om 3 uur te Ridder kerk worden begraven na afloop van een rouwdienst om half twee in de Ge reformeerde Kerk van Bolnes, waarin zal voorgaan ds. B. Wenzel te Ridder- kerk. ]n 5 Odobmtcaai syoot Lfiids laldMno^Moiax. uit vetkcatd. öfuxtyt k IJassanatu: ishcJt dóot tcekkim uon óz fl P. S$in- tftttaan. cyutjjjnd. ]n buiten kan mm rnsz- K2n dal «r weer aan. nüu/w sbxdteioat Wjounen is.. <S< kidsewLQdlWwi ai weet utefc ouer vat kaats yu^athacn. loetjayuuxmd ft ox in letdanean...... zotm:- asjondtodnt. ..tiahaJnaha! Komend saLaoan. komt at in Lelden <wn mij beats. .veel ptea/et.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 9