Prijsuitreiking Rijnsburgs Corso Filmvertoning tot besluit Geslaagde Volksspelen tijdens Oranjefeesten in Noordwijk Nieuwe oefening in de Harskamp 95ste iaargang Vrijdag 7 september 1956 Vierde blad no. 2892 In een der zalen van veiling Flora had gisteravond onder grote belang stelling de prijsuitreiking plaats van het op 4 augustus j.l. gehouden bloe mencorso. De voorzitter van het cor socomité de heer G. Hogewoning, di recteur van veiling Flora, opende de bijeenkomst met alle aanwezigen har telijk welkom te heten, in het bijzon der B. en W. van Rijnsburg en de heer Oubaan van het Productschap Siergewassen. De heer Hogewoning wees er op. dat| het corso zo langzamerhand een tradi tie gaat wordenden de uitreikingsavon den steeds een feestelijker tintje krijgep. Zo ook deze avond. Het corso noemde spreker van lande lijke betekenis en een propagandistisch toeristisch evenement. Hij twijfelde er niet aan of het corso zal volgend jaar weer slagen. Spreker dankte de heer Kiers voor hetgeen hij in de Leidse Burgerzaal tot stand had gebracht. Spreker bracht vervolgens nog dank aan de gemeenten Leiden, Oegstgeest en Rijnsburg. veiling Flora en de vele an dere schenkers van prijzen. Ook bracht hij dank aan de heer D. den Heyer voor zijn medewerking wat de bloemenmeis jes in de Burgerzaal betreft en de poli tie voor de verkeersregeling Tevens bracht hij dank aan de muziekvereni gingen voor hun medewerking. Verder deelde de heer Hogewoning nog mede. dat dit jaar een eigen filmopname van het corso was genomen door de heer Bol uit Oegstgeest. Hierna sprak de voorzit ter van veiling Flora nog een kort woord voordat hij overging tót het. uitreiken van de prijzen. De medewerking van het gemeentebestuur van Leiden, van VVV en van de politie werd door spreker ten zeerste geprezen. Hij dankte ook de heer Stikkelorum voor zijn medewerking voor wat de markt be treft. Na deze woorden ging hij over tot het uitreiken van de prijzen, waarna hij de oudste drie veteranen van de buurt verenigingen, de heren Jac. Zwaan, W. van Egmond en Bisdom ieder voor hun medewerking een doos sigaren en een ander geschenk aanbood. Ook voor mevr. Kiers was er een ver rassing. Verder werd deze avond nog het woord gevoerd door burgemeester P. N. Höweler. die zijn grote waardering uitsprak voor het werk van het corso comité. Verder wees spreker op de ge waardeerde medewerking van de buurt en sportverenigingen. De heer Kiers wees er in zijn toe spraak op dat liet corso-comité niet veel praat, maar tot daden overgaat. Hij was er van overtuigd, dat het comité de goede weg is ingeslagen Het heeft de kleuren en de schoonheid van de bloe men op goede wijze uit doen komen. Spreker dankte vervolgens allen, die medegewerkt hadden om de expositie in de Burgerzaal tot een succes te maken. Als laatste spreker voerde de heer Stikkelorum nog het woord, waarbij hij dank bracht aan al degenen, die mede gewerkt hebben aan het doen slagen van de feestmarkt. Aan het einde van deze zeer geanimeerde avond dankte de heer Hogewoning allen nog voor hun mede werking. In de loop van de avond werd de cor sofilm vertoond evenals een film van de firma Vink van Noordwijk. Personen wagens zonder reclame: Albert Paauw. Rijnsburg. Ereprijs, wisselbeker Leidsch Dagbl., 1ste prijs - „Geen schouwspel" De Poolse regering is niet van plan van de aanstaande processen in de zaak van de ongeregeldheden te Poznan een „inter nationaal schouwspel" te maken, aldus is donderdag te Warschau bekendge maakt. De Poolse minister-president. Cyrankiewicz. heeft woensdagavond in de Sejm. het parlement, verklaard, dat het in het voornemen ligt bij de proces sen aan de meest nauwgezette eisen van het recht te voldoen. Het vooronderzoek is nog steedis niet afgelopen, aldus de premier. In totaal zijn 323 personen in voorarrest. Bij het oproer van 28 juni Jongstleden werden 63 personen gedood en 300 gewond. De terechtzitting zal openbaar zijn, aldus de premier. „Wij hebben in deze zaak niets te verbergen". Maar de Poolse regering is niet van plan. zoals door „zekere reactionaire kringen" en „ver schillende buitenlandse organisaties" wordt gewenst, een of ander soort waar nemers tot de rechtzaal toe te laten, zo betoogde Cyrankiewioz. De premier, die zei zich niet met aan gelegenheden van andere volkeren te wil len inlaten, vroeg zich af, waarom die organisaties, die zo scherp letten op on recht. geen waarnemers zenden naar de rechtspleging op Cyprus of de concen tratiekampen in Kenia. De openbaarheid van de terechtzittin gen is er voldoende waarborg voor, dat Polen begrip heeft voor het recht. De zittingen kunnen worden bijgewoond door vertegenwoordigers van de bevol king en van de Poolse en buitenlandse pers. Beker Kantine: J. Zwaan. Oegstgeest, lste prijs - Beker NZH; W. van Eg- mond. Rijnsburg. 2de prijs - Beker Bloemlust; H. P. den Haan. Rijnsburg. 3de prijs - Beker VVV; C. D van den Vijver, Rijnsburg. 4de prijs - Beker Flo ra. Personenwagens met reclame: Het Motorhuis. Leiden Ere- en lste prijs - Beker N. Leidsche Courant; Ma kelaarskantoor Den Haan. Noordwijk. lste prijs - Beker Gem. Rijnsburg; Fa. Hoogendoorn. Leiden 2de prijs - Beker Groenteveiling; N. V. Melkinr. Menken. Wassenaar 2de prijs - Beker Saton; Café Restaurant „ïn den vergulden Turk" 3de prijs - Beker Flora; Fa. van Velzen, Leiden 3de prijs - Beker Kwes- troo; Fa. Beek en Zn.. Wassenaar 4de prijs - Beker Theo Mulder: P. Leenen, Leiden 4de prijs - Beker Wagenaar. D. J C. Verhaar. Rijnsburg 5de prijs - Be ker C. Verduyn; Fa. Gebr. van Ameele. Oegstgeest 5de prijs - Beker Flora. Praalwagens Bedrijven: Gladiolenpracht: Fa Gebr. Vink. Noord wijk, Ere- en lste prijs. Beker Gem. Lei den; Snijbl. Gross, en Exporteurs, lste prijs - Beker L. P. van Egmond; Coöp. Boerenl. Rijnsburg-Leiden 2de prijs - Beker Goemaat en Gem. Rijnsburg; Nic. den Heijer en A.G.U. Karam 3de prijs Beker C. Mulder. Praalwagens Verenigingen: Buurtver. „Centrum". Rembr. van Rhijn. Ere- en lste prijs. Cassette Lei den; Buurtver. Kanaalstr. „Surprise", lste prijs. Cassette Produktschap; Buurt ver. „Sandtlaan „GR. Schoonh." 2de prijs - Cassette Ravensberg; „Damclub" Damclub RDC, Rijnsburg 3de prijs - Beker Flora; Gymnast, Ver D.W.S., Rijnsburg. 4de prijs - Cassette Produkt- De prijzen worden uitgereikt. (Foto L.D./Van Vliet.) schap; Buurtver Smidstraat, Rijnsburg 5de prijs - Cassette Produktschap; Pers. Ver. „Flora" te RijnSburg 6de prijs - Beker J. Peursum. Voor de praalwagens der kwekers wa ren per abuis de bekers niet aanwezig. PROCES OVER AMBONEZEN-STATUS? Het hoofdbestuur der Stichting „Door de eeuwen trouw" deelt mede, dat het van het hoofdbestuur van de Ambonezen- organisatie de BPRMS, de mededeling heeft ontvangen, dat op 13 augustus ji. opdracht werd gegeven aan een advo caat, het proces over de status der Zuid- Molukkers hier te lande tegen de Staat der Nederlanden aanhangig te maken. Onmiddellijk na hun aankomst in Ne derland werden de Ambonese KNIL- militairen gedemilitariseerd. Het Amb tenarengerecht verklaarde deze demiii- tairisatie onrechtmatig, maar deze uit spraak werd door de Centrale Raad van Beroep nietig verklaard omdat het Amb tenarengerecht niet competent was in deze zaak. Dr. Speekenbrink pleitte voor gemeenschappelijke markt in Europa Dr. A. B. Speekenbrink, hoofd van de economische afdeling aan de Neder landse ambassade te Washington, die momenteel met vakantie in ons land vertoeft, heeft gistermiddag gesproken tijdens de eerste lunchbijeenkomst van de „American Businessmen's Club" in hotel „„Wittebrug" te Den Haag. Dr. Speekenbrink heeft in zijn korte uiteenzetting enkele vergelijkingen van de laatste tijd gemaakt tussen de Ver enigde Staten cn ons land met betrek king tot de economische pqlitiek. Hij kwam tot de conclusie, tezamen met competente Amerikaanse waarne- Gevarieerde vlootdag te Den Helder Grote belangstelling voor demonstraties Zeer velen hebben gisteren de eer ste vlootdag in Den Helder bijgewoond. De nieuwe haven, waar een kruiser en twee mijnenvegers ter bezichtiging waren opengesteld, was voor het pu bliek toegankelijk. Ongeveer 15.000 personen maakten een rondvaart om de havens en de schepen ook van de waterzijde te kunnen beschouwen, 's Morgens demonstreerden de kik vorsmannen van het Marineduikers- bedrijf. Vliegtuigen van de L.M.D. maakten striplandingen en de mannen van het amfibieoefenkamp op Texel voerden in de havenkom met talrijke rubbervlotten en landingsvaartuigen landingen op de havendam uit. In de voormiddag werden in het An kerpark 64 adelborsten van het Kon. Instituut voor de Marine door Schout bij nacht G. B. Fortuyn. beëdigd. Deze plechtigheid werd opgeluisterd met mu ziek van de Marinierskapel van de Kon. Marine met tamboers en pijpers. Daar na volgde een parade voor de nieuwbe noemde officieren, besloten met een militaire mars door de stad. De M.L.D. voerde met 15 Neptunus, Seafuries en Fireflies tweemaal een fly-past uit bo ven het paradeterrein. Bij deze plech tigheid was aanwezig luitenant-ter-zee eerste klasse W. van Rossum, adjudant van Prins Bernhard. "s Middags bestond voor enkele lief hebbers uit het publiek gelegenheid zelf met een duikerpak te duiken. Tevoren hadden zich reedis 60 personen in de leeftijd van 12 tot 70 jaar aangemeld. Een deel hiervan kon van deze gelegen heid gebruik maken, waarbij als enige vrouwelijke deelnemer een kleuteronder - wyzeres uit Texel, die later door het publiek hartelijk werd «toegejuicht. 's Avonds waren tal van schepen, bruggen en gebouwen verlicht. De vloot dag werd besloten met een vuurwerk, gevolgd door een taptoe van de Mari nierskapel en een muzikale wandeling door de stad. Dodelijke val van traete De 25-jarige J. van der Kolk uit ti sen. die een week van zijn vakanti Urk doorbracht, is gistermorgen van: tractor met aanhangwagen gevallet' op slag gedood. De tractor schoot fl seling van de aanhangwagen los enj tegen een hek. Door de schok wei\; jongeman van de aanhangwagen slingerd. mers. dat er zich geen fundamentele anderingen in de buitenlandse econc sche politiek van de Verenigde St, «hebben voorgedaan. Niettemin wilde toüh een belangrijk punt onderstre namelijk, dat bij de tegenwoordige gi «van economische reconstructie en 2 van welvaart in Europa, de kiezen hun vertegenwoordigers in de Veren, Staten van ons verwachten dat wij voortgaan voornamelijk naar hen te ken voor de oplossing van al onze h delsproblemen. Of men zulks een ze, wederopleving van een economisch ns nalisme of zelfs isolationisme wil 5 men, is onbelangrijk, maar wij kun zeker niet de ogen sluiten voor die 1 wikkeling, aldus de heer Speekenb: Het meest overtuigende antwoord naar zijn mening, ook het antwt dat wij zeer hard nodig hebben opt vaak gehoorde kritiek, zouden ven belangrijke stappen zijn naar de wezenlijking van een gemeenschaj lijke markt in Europa. Hoe moe zulks ook mag zijn. Felle brand in studentenhuis te Delft Het Prinsenhof en de Oude Kerk gespaard Een felle uitslaande brand heeft van nacht gewoed in een oud pand aan de Oude Delft te Delft. Dankzij de om standigheid dat het vuur snel was ont dekt en de brandweer spoedig ter plaatse was, kon het vuur direct krach tig worden aangepakt en kon de brand tot het ene perceel beperkt blijven. Dit is een gelukkige omstandigheid als men in aanmerking neemt, dat het brandende huis gelegen is vlakbij het historische Prinsenhof en schuin te genover de Oude Kerk. De vonken re genden rondom de kerktoren, die we gens restauratie in een houten steiger staat. Het pand was ©en jaar of zes geleden in gebruik genomen door de architect H. Postel, die op de benedenverdieping zijn bureaus heeft en het verdere ge deelte aan studenten heeft verhuurd. In totaal wonen er zeven studenten. Vermoedglijk door kortsluiting is de brand te omstreeks halftwaalf ontstaan op de zolder, die door de studenten als gemeenschappelijke slaapplaats wordt gebruikt. Een tekenaar van de heer Postel, die enige kamers aan het in richten was, omdat hij trouwplannen heeft, werd gealarmeerd doordat het licht uitvftl. Hij stelde een onderzoek in en ontdekte de brand. Met een aantal „groenen", dat in een der vertrekken een bijeenkomst had, trachtte hij het vuur te blussen, tevens werd de brand weer gealarmeerd. Toen deze met de motorspuit arriveerde sloegen de vlam men uit het dak. Te omstreeks één uur was de brand ge blust. De zolderverdieping is volkomen uit gebrand en een aantal kamers voorlopig onbewoonbaar. Het is in de loop der jaren gewoonte geworden, dat de Noordwijkse oranj feesten op de derde dag een zekere climax bereiken. Het kan ook moeilijk ai ders. Zo was het ook gisteren, toen een vriendelijk septemberzonnetje en vt vlaggen het dorp een feestelijk aanzien gaven. In de meeste bedrijven werd ni gewerkt, de kantoren waren gesloten en de schoolkinderen hadden vrijaf i daarom was het geen wonder, dat de verschillende volksspelen op deze dj een ongemeen grote belangstelling genoten. Soldaten met enterhaken en touwen In Oostdorp wordt belangrijk onderdeel van de moderne gevechtstactiek beoefend (Speciale berichtgeving) Gevechten in oorden de militaire term wil zeggen het veroveren en zui veren van een dorp of stad. een karwei overigens, waarbij het gevecht van man tegen man op de voorgrond staat. Dit vertelde ons kapitein P. W. J. Bergers, belast met het commando van deze oefening. Op Amerikaanse leest Bezwete gezichten, zwoegende licha men. Dichte, de ademhaling verstik kende rookwolken. Doffe dreunen. Zenuwachtig geratel van mitrailleurs. Geschreeuwde, schorklinkende beve len. Plotselinge stilte, een rustige stem zegt: „Kalm aan maar jongens" of „Dat doen wjj nog eens over". Geen werkelijkheid dus, maar een oefening in het infanterie schietkamp te Hars- Tot nu toe was het vrijwel onmogelijk kamp op de Veluwe, waar wij een pe- dit toch zo belangrijke onderdeel van leton van de kaderschool infanterie, de gevechtstactoek praktisch te beoefe- allen dienstplichtigen, onder leiding nen. Thans is echter door de van hun instructeurs bezig zagen met genie op de Oosterheide in de Hars- het volgens plan zuiveren van een kamp een geheel dorp gebouwd, dat de dorp. Een oefening echter, die door- naam Oostdorp draagt. Het bestaat uit dat er met scherp geschoten wordt, I vijf rijen houten huizen; de aanleg is de werkelijkheid angstwekkend dicht j gebaseerd op Amerikaanse voorbeelden benadert en, zoals wij konden consta- I en schema's. Achter de vensteropenin- teren, het uiterste vergt aan licha- gen en schoorstenen der huizen staan melijke kracht en vaardigheid. Een schietschijven opgesteld, die neerklap- oefening ook. die volslagen nieuw is pen zodra ze geraakt zijn. in het Nederlandse leger en waarvan Het zwaarste onderdeel van deze de bedoeling is, dat iedere infanterist oefening leek ons echter de bestorming, of lid van een onderdeel met een ge- waarbij militairen met enterhaken gooi- lijksoortige functie (de mariniers bv.) den en met behulp van touwen tegen haar tijdens zijn diensttijd éénmaal muren en op daken klauterden, als gold meemaakt. het een ouderwetse zeeslag of het beleg van een kasteel. Het is echter niet aan een ieder gegeven om reeds de eerste keer deze bijna acrobatische toeren snel en foutloos uit te voeren. Verscheidene minder getrainde armspieren gaven de moed dan ook op. doch een steuntje van een kameraad verrichtte dikwijls won deren. Valstrikken Eenmaal op het dak aangeland volgt het meer tactische gedeelte. Het bewer ken van iedere verdieping" en iedere kamer met uiteraard ongevaarlijke handgranaten en geweervuur. Hierbij komt het echter vooral aan op de samenwerking van de manschappen; een samenwerking, die alleen verkregen kan worden door praktische oefening. Verscheidene huizen zijn bovendien op zeer deskundige wijze van valstrikken voorzien tonder trappen, verbonden met deuren enz.), die natuurlijk slechts lawaai produceren. Tezamen met de andere ontploffin gen veroorzaken zü echter een zoda nig geluidsvolume, dat. althans voor wat het gehoor betreft, de werkelijk heid van 'net slagveld zeer dicht bena derd wordt. Voegt men daarbij nog de lichame lijke inspanning en het gebruik van scherpe patronen (overigens, zo ver zekerde ons kapitein Bergers, met in- acht-neming van alle noodzakelijke veiligheidsmaatregelen) dan zal het duidelijk zijn. dat er weer en oefening geboren is, die nieuwe stof zal leveren voor veel sterke soldatenverhalen. Bo vendien een oefening, die demonstreert dat het soldaat-zijn niet tot de mak kelijke bezigheden behoort. Gisteren is 111 het infanterie-1 namelijk een naniaak-dorp, dat in het uitkammen van bepaalde schietkamp te Harskamp een nieuw j Oostdorp is gedoopt en dat de I strekenEen aanval op het dorp. oefenproject in gebruik genomen. troepen in staat stelt zich te trainen Reeds voor dag en dauw verzamelden zich aan de Noordwijkerhoek vele deel nemers aan de viswedstrijd in de Leid- sevaart, waarbij gekampt werd om de fraaie wisselbeker van de Fa Banck en Tissing, welke drie maal achtereen of vijf maal in totaal moet worden ge wonnen. Met het klokgelui van acht uur wer den de Noordwijkers nog eens herinnerd dat het een bijzondere dag was. Op de Voorstraat trof men toen reeds voorbe reidingen voor het steeds attractieve ringrijden voor brom- en motorfietsen. De prijzen werden gewonnen door: 1. A. Meijer. 2. R. Bierman. 3. J. Witteman, 4. F. van Westerop, 5. P. de Groot, 6. mevr. Droogh en 7. Va.n der Ploeg. SCHIETWEDSTRIJDEN Inmiddels hadden de scherpschutters zich verzameld op het plein van deWil- helminaschool, waar o.l.v. een in alle opzichten deskundige commissie schiet wedstrijden werden gehouden. De animo voor deze sportieve kamp was groot. De uitslag luidt als volgt: 1. P. de Groot Jac.zn» 99 punten, die daarmede in het bezit kwam van de wisselbeker; 2. D. v. d. Hoonaard 98 pnt.; 3. Nic. Caspers 98 pnt.; 4. J. P. Goudriaan 98 pnt.; 5. F. van Oosten 98 pnt.; 6. J. Vink 97pnt.; 7. A. van Egmond 97 pnt.; 8. N. Caspers Nzn. 96 pnt.; 9. L. Wassing 96 pnt.; 10. J Zuidhoek 96 pnt 11. J. van Egmond 95 pnt. en 12. Fr. Vink 95 pnt. Het aantal behaalde punten lag bij zonder hoog. Bij een gelijk aantal pun ten besliste het beste laagste schot. Het traditionele ringrijden met paard en wagen ontbrak ook dit jaar niet op het programma. Vooraf werden tilburies en sjezen op de versiering gekeurd. De jury had geen eenvoudige taak, want dahlia's zijn prachtig materiaal om een fraaie versiering aan te brengen. Zij kwam tot het volgende resultaat; 1. Fr. Hoogeveen; 2. J. Landman; 3. A. W. van der Holst; 4. Henk Zandbergen; 5. Huub Heemskerk; 6. Ab. Steenvoor den. Bij het ringsteken werden de prij zen gewonnen door: 1. L. Hoogeveen; 2. Henk Zandbergen; 3. C. J. Keijzer; 4. Henk van Leeuwen; 5. A. W. van der Holst: 6. Jac. Hoogeveen. De beide spelletjes „Naar de trein" moesten worden afgelast, omdat zich niet voldoende deelnemers hadden ge meld. RONDE VAN NOORDWIJK De spelen van deze morgen waren nog volop aan de gang teen men reeds voorbc 'dingen trof op het gebruike lijke parcours van de Ronde van Noordwijk. Niet minder dan 29 dorps- Onder grote hilariteit van honderden belangstellenden wl de kruiwagenrace gehouden. genoten hadden ingeschreven deze rit van 35 ronden, een afsb van 43,75 km. De Ronde werd spor. gereden, maar was dit jaar bijzo» enerverend. Paul Christiaanse, die de eerste ra jes rustig in het peleton meereed, I gon langzamerhand uit te lopen, was ongeveer 10 ronden een halve ros voor en zag na ongeveer 20 ronden v kans een ronde in te lopen, hetgeen b een donderende ovatie bezorgde. On dreigd werd hij winnaar van de fif Hoe snel er dit jaar gereden werd bij wel uit de tijd waarin de Ronde W verreden, namelijk 1 uur, 12 mimi en 57,3 sec. (vorig jaar 1 uur 14 en 30 sec.). Premies werden gewora door Paul Ohristiaanse (4), E. Groei woud (16), A. van der Hulst (3). A.' Oosten (2), Ton Alkemade (8), N.Sté voorden (3), W. Wijnands (3). R. C pers (1), C. Smit (1). H. Zuidbroek J. Alkemade (1), en L. Smeltink (1). De prijswinnaars waren: 1. PaulClr tiaanse; 2. E. Groenewoud; 3. H. Zu broek: 4. A. v. d. Hulst; 5. A. van 0« ten en 6. A. van der Wiel. KRUIWAGENR.4' Hierna volgde de kruiwagenrace r paren, steeds een zeer attractieve w strijd, die door vele honderden v gadegeslagen. De prijzen werden gewt nen door: 1. de heer Snaiterse en n Tini van Rooijen; 2. F. Kret. en n Gré Wijnands; 3. de dames Gré van 1 Zalm en Riet Steenvoorden; 4. P. H mans en mej. Nelly de Haas; 5. B. 1 Dijk en mej. Gré van Rhijn; 6. J. St*( voorden en mej. Ada Mourits; 7. J Steenvoorden en mej. Bep van Ruit en 8. Giel Wijnands en mej. Sjaan i der Zalm. '3 Avonds vond op het Lindenpl het touwtrekken plaats. Een grote t nigte sloeg de prestaties der ploef gade. De uitslag van deze kamp der sterï luidde: 1. ploeg A. v. d. Berg; 2. pW De Vries; 3. ploeg Th. Steenvoorden ploeg Waasdorp; 5. ploeg Wim de E der: 6. ploeg Zonneveld; 7. ploeg Bierman: 8. ploeg Vrijgezellen. De spelen werden besloten met f stelendans, waarbij de eerste prijs w( gewonnen door mej. Annie Steenvoj den; 2. Jaap vam Doom; 3. A. Bierms 4. miss Haanmer; 5. Truus v. d. Poel' 6. A. v. d. Ploeg. Het muziekgezelschap „Crescent luisterde in de avonduren de feestelï heden op.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 8