Nog altijd weerzin in Sovjet-Unie tegen de collectieve landbouw GOKKEN IN AUSTRALIË NEEMT NOG ONGEKENDE VORMEN AAN Op kolchozen gezamenlijk om de tuin leiden van controleurs - Overal lapjes eigen grond.... Regeringen bieden tegen elkaar op om door de hoogste prijzen elkaar klanten af te snoepen 95ste jaargang Vrijdag 7 september 1956 Derde blad no. 28929 Achter schone facade: zware hoofdpijn.... (Van onze r©isredacteur> Inderdaad, het klopte. Tussen de groene katoen- velden bij Tasjkent lag de kolchoz Kaganowitsj als een vredig dorpje. Werkelijk, het had een eigen ziekenhuis en drie scholen, mitsgaders een kraaminrichting, een crèche en radio-distributie. En de voorzitter van deze kolchoz was de vriende lijke oude heer, die het vroeger heel slecht gehad had als landarbeider, maar nu de zegeningen van het regiem en de welvaart van de boeren aller- behoorlijkst beschreef. En na zijn redevoering werden wij heus naar een koele pergola gebracht. Kolchoz Kaganowitsj wel héél erg model We mochten werkelijk niet weg, voordat we allemaal zo'n vierkant zwart wit Oezbekistaans petje hadden gekregen uit het grote pak. waarin ze voor de distributie aan bezoekende vreemdelingen gereed lagen. Dat petje deed by ons een licht opgaan. Hoe kenden we deze kolchoz op zevenduizend kilometer af stand van ons eigen vaderland zo precies? Waar kwam dit gevoel: „dat heb ik eerder gezien'' vandaan? Welnu, heel eenvoudig: uit de reportages van onze Westeuropese collegae, die vóór ons naar de Sovjet-Unie waren gekomen. Zij hadden allemaal deze Kaganowitsj-kolchoz gezien, evenals trouwens de Ame rikaanse rechter-reiziger Douglas en de Amerikaanse landbouw-delegatie. Deze model-kolchoz was duidelijk een verplicht programma-nummer. De heer Po- temkin zou er goedkeurend over hebben geknikt!! In alle eerlijkheid moet ik vaststellen, dat dit de enige keer was op onze reis door de Sovjet-Unie dat men ons op zo'n glad, maar nogal naïef stukje routine-werk heeft onthaald. Maar waar men ons anders eerder het gemiddelde dan het model toonde, daar lag het gemiddelde nog niet hoog genoeg. Want de kolcboz-landbouw is hoofdpyn nummer één van het Sovjetrussische regiem, zü produceert nog steeds onvoldoende en bovendien vormt zy in ideologische en economisch opzicht een uitzondering in het Sovjetrussische bestel, dat, zoal9 iedere heilsleer, hoogst ongaarne uitzonderingen erkent. die uitkeek over de katoenvelden en waar de taiel inderdaad doorboog onder het eten: kippen, eieren, gebak, vruchten, wijnen, wodka, cognac en bonbons. En we hadden de „bortsj nog nau welijks naar binnen of daar kregen we de danse ressen. die, al kwamen ze net van de velden, keurige roodgelakte nageltjes hadden en op het platform, waar het zonlicht door het wilgenlover filterde, Oezbekistaanse dansen uitvoerden op de tonen van een Oezbekistaans orkestje. pr..-.- Gemiddelde ligt heel wat lager dan men in de etalageziet In een land waar alles, in afwach ting van een praktische vorm van volks eigendom, staatseigendom is, daar bezit de kolchoz (in wezen een gecol lectiviseerd boerendorp) nog groeps- eigendom. De staat is weliswaar eigena resse van de kapitaalsgoederen, grond, tractoren, landbouwmachines, maar de kolchozen zijn eigenaars van vee, werk tuigen en vooral van hun produkten. En erger nog, in een land dat wel persoon lijk bezit erkent, maar geen winstgevend eigendom, daar heeft men niet alleen aan de kolchozen, maar ook aan hun inwoners, de „kolchozniki" produktief bezit toegestaan. Zij bezitten behalve hun huis ook een enkel stuk huisvee en hebben een lapje grond (max. 1 ha.), waarvan zij de opbrengst tegen vrije en hoge pryzen mogen verkopen op de kol choz-markten. En in het land, dat ge lijkheid en sociale zekerheid heeft vast gelegd in een strak toonstelsel, daar werkt de kolchoznik in feite tegen een ondernemersloon. Want de staat koopt de kolchoz-produktie op tegen vastge stelde prijzen en na aftrek van de kos ten wordt het surplus (men durft het woord winst slechts te fluisteren) onder de kolchozniki verdeeld. En nu mag het zijn flat hij door hard werken die winst zo groot mogelijk kan maken, maar het natuurgebeuren ligt buiten zijn invloed, regen of droogte en ziekten kunnen zijn gewas beschadigen en zijn werk teniet doen. En de streek waar hij woont be paalt mede zijn inkomen. Niet overal kan hij de winstgevende produkten ver bouwen, niet altijd woont hij dicht bij een grote stad. waar hij gemakkelijk de voortbrengselen van zijn eigen lapje grond van de hand kan doen. Lastige „klasse" Nu kan de communistische leer met velerlei theoretische verklaringen komen over de verzoenbaarheid van staats- (of volks-eigendom en groeps- (lees kol choz-) eigendom, die zelfs het „bondge nootschap tussen de bevriende klassen van boeren en arbeiders" kan verster ken, in feite zit zij lelijk in haar maag met die weliswaar bevriende maar toch uiterst hardnekkige landbouwersklasse. Waarom laat men haar die uitzonder lijke positie met economische vrijheden, al zijn het dan voornamelijk de nade lige? Wel, nood breekt wetten! Nog de massamoord op de koelak ken. de „grote" boeren van wejeer. noch de gedwongen collectivisatie, noch arrestaties, vervolgingen, belas tingverhogingen en andere dwang maatregelen, evenmin als amnesties, belasting verlagingen en oproepen op Nog dansen de Oezbekistaanse meisjes de oude dansen uit de tijd van emirs en kromzwaarden. Maar het is niet helemaal echt meer. het lijkt alsof zij zich droombewegingen proberen te herinneren. het socalistisch geweten, hebben de cronische landbouwcrisis van de Sov jet-Unie kunnen verhelpen. De vee stapel blijft klein, de produktie van melk, boter, groente, aardappelen, vee voer en zelf van graan stijgt in onvol doende mate. Daarom is men de kol chozniki tegemoet gekomen en heeft men niet langer de praktijk naar de ideologie om willen buigen, maar in tegendeel gepoogd de ideologie met de praktijk te verzoenen. Overigens ook al met weinig succes, want de weers zin tegen de collectivisatie blijft be staan. De boeren hebben de neiging om hun inspanningen steeds meer ten voordele van het indivduele bezit dan van de collectieve aan te wenden en men beweert spottend, dat de voor naamste collectieve bezigheid op de kolchozen het gezamenlijk om de tuin leiden van de controle-ambtenaren is, die het zowel door de enorme afmetin gen van het land als door een ver lammende bureaucratie toch al niet gemakkelijk hebben! En ten gevolge van al deze moeilijkheden neigt de of ficiële agrarische politiek dan ook steeds meer ten gunste van de „sov- De voorzitter van de kolchoz Kaganowitsj. choz", het grote hooggemechaniseerde staatslandbouwbedrijf, waar iedereen in loondienst is, zü het dan, dat ook de sovchozniki een eigen lapje grond hebben. Trek naar de steden Gebrek aan feitenmaterieel maakt het moeilijk te bepalen hoe de matenëële omstandigheden van de „kolchozniki" zijn. al kan men gerust vaststellen, dat zij ten achter liggen op die van de stads bewoners. De hevige stimulerir.g van de industrie heeft trouwens ook ih de Sov jet-Unie een trek naar de steden doen ontstaan, alweer een factor voor het falen van de Sovjetrussische landbouw politiek. Als iedereen het zo goed had als de boeren van de Kaganowitsj-kol choz. zou er overigens geen reden tot klagen zijn. In deze model-kolchoz, die 1900 hectare bevloeide grond met ka toen, 630 ha. met lucerne, 150 ha. met mais, groenten en aardappels, alsmede 55 ha. boomgaard en 12 000 ha. steppe- grond voor veeteelt heeft, wonen 3030 mensen in 660 hoeven; 1440 van hen werken in de kolchoz en zy moeten mi nimaal 150 „arbeidsdagen" (zoals men op een kolchoz de „norm" noemt) leve ren. Per .arbeidsdag" krijgen zij daar voor 19 roebel en 18 kopeken, 3 kilo graan en 1 pond groenten, Iedere kol choznik moet werken, zij het dan dat de jeugd en deouderen resp. dlechts 80 en 120 arbeidsdagen behoeven te leve ren. Het gemiddelde in deze kolchoz lag echter op 350 arbeidsdagen per jaar. Het gemiddelde gezinsinkomen bedroeg 12000 roebel (koopkracht in Nederlandse munt ca. 3000 gulden) plus 2 ton graan. Daar. bij komt natuurlijk de opbrengst van het eigen lapje grond alsmede het huis vee «koe, varken, gevogelte» Hoeveel die opbrengst is, wel. dat blijft een on beantwoorde vraag. Boeren zijn meestal weinig geneigd rooskleurige schattingen van hun inkomen te maken, maar pri vé-ver diensten in de Sovjet-Unie zijn helemaal een bijzonder teer punt! Verbleekt beeld Zelfs de voorzitter van de Kagano witsj-kolchoz, die evenals zijn bestuur vrijelijk door de kolchozniki wordt ge kozen, wilde die privé-inkomens onmo gelijk taxeren! De kolchoz had wèl een eigen pensioen-fonds, dat in geld en na- tura ter waarde van ongeveer 300 roebel per maand aan ouden van dagen uit keert, want, zoals dat een „ondernemer" betaamt, heeft de kolchoznik geen recht op staatspensioen. Voor de statistiek vermeld ik overigens dat 15 boeren in deze kolohoz een eigen auto hebben. Maar nu we het toch over de statis tiek hebben, volgt hier een cijfer, dat het fleurig beeld van de model-kol choz enigszins doet verbleken. Het komt uit onverdachte bron: de vice- premier van de Sovjet-republiek Oez bekistan vertelde ons, dat het gemid delde inkomen per „arbeidsdag" in Oezbekistan slechts 6 roebel plus 2 kilo graan en wat groente en vlees bedraagt. Dat is nog geen derde van wat op de Kaganowitsj-kolchoz werd gehaald! Maar het geeft wèl een hel derder beeld van de werkelijke om standigheden op het platteland in de Sovjet-Unie dan wij het kregen op ons overigens alleraangenaamste uitstapje naar die groene lusthof, waar het Sov jetrussische regiem de traditionele Oezbeckse gastvrijheid zo vriendelyk in de gelegenheid stelt zich ten bate van delegatie na delegatie uit te leven (De vorige artikelen werden geplaatst in onze nummers van 3. 11. 15. 17, 21. 23 25 augustus en 5 september j.l.) Beeld vcm Trajanus onthuld STICHTER VAN NIJMEGEN Gistermiddag heeft de burgemeester van Nymegen op het Trajanusplein al daar het bronzen standbeeld van Kei zer Trajanus, de Imperator Optimus van het Romeinse Rijk, die 1850 jaar geleden aan Noviomagum stadsrechten schonk, onthuld. Burgemeester Hustinx verklaarde in zijn onthullingsrede, dat Keiaer Tra janus inderdaad mag beschouwd wor den als stichter van Nijmegen. De onthulhngsplechtigheld werd o.m. bijgewoond door de Italiaanse ambassa deur, markies Benzoni. De voorzitter van de Vereniging tot verfraaiing van Nijmegen en omstreken, de lieer P. J. Kooy. bood het monument aan de gemeente Nijmegen aan en bracht hulde aan de beide beeldhouwers, Oharles Hammes en E. van Teeseling. Nadat de burgemeester het monument onthuld had, zeide hij, dat dit monument tegelijkertijd mag zyn een symbool van opbouwende samenwerking van de. Nij meegse burgerij, die dit jaar ook de 10- jarige wederopbouw van de stad viert, en gaarne het monument voor de ge meente te willen aanvaarden. Namens de Betuwe traden een Ro meinse matrone en een Bataafse edel- vrouw naar voren en legden aan de voet van het monument een lauwerkrans met de Nederlandse en Nijmeegse kleuren en met Bataafse en Romeinse attributen. De plechtigheid werd besloten met het spelen van het Wilhelmus. Gisteren zijn enige Ambonese families uit ons land gerepatrieerd naar Indonesië. Mevrouw Picoutlj gaat met haar kinderen aan boord van de Willem Ruys". Epidemie in vijfde werelddeel (Van onze correspondent in Australië) Australië Dit „paradijs der arbeiders", door anderen genoemd het „paradijs der dwazen" is snel op weg een loterij-eiland te worden, waar de toch al op wedden gestelde Australiërs steeds meer gelegenheid krijgen hun lusten op dit gebied bot te vieren. Het is voor Nederlanders, die hier nog niet zolang vertoeven, verbijsterend te zien hoe het juist de overheid is, die er de grootste rol speelt. Kapitalen worden door Jan en allemaal binnengebracht op de kantoren, waar ontelbare meisjes en vrouwen de hele dag niet anders doen dan lo ten uitschrijven voor de queue-makende menigte. Wat zich in de laatste maanden in Australië afspeelt, grenst echter zelfs voor de goklustige Australiërs aan het schier ongelooflijke. De gok- koorts is losgebroken. Zij heeft zich als een epidemie over het land uitge stort. Elke dag ivorden er elke seconde veertien loten verkocht in een bij kans ontelbaar aantal loterijen, die met fantastisch grote bedragen als hoofdprijs en honderden kleinere prijzen elke week verscheidene miljoe nen kopers trekken. 100.000 gulden, Herman Lissing 50.000 gulden, J. van der Kroft bijna 10.000 gulden, en anderen, die kleinere prij zen in de wacht sleepten. Met elke dag een hoofdprijs van minstens 50.000 gul den, elke week een van 100.000 gulden en er tussen door een van 250.000 gul den, is het geen wonder, dat herhaal delijk een fortuin uit de hemel valt in de schoot van arme mensen, arbeiders, kantoorbedienden en ouden van dagen, die tot dan toe op een klein pensioentje leefden. Even herhaaldelijk komt het voor, dat zo'n fortuin in de schoot van rijke en schatrijke mensen valt. die dan ronduit verklaren, dat zij niet weten wat ze met het geld moeten doen. om dat ze - zeggen ze - „het niet nodig hebbenDat zij toch tot de geregelde kopers van loten behoren, bewijst wel. dat het gokken de Australiërs in het bloed zit. In Sydney elke maand hoofdprijs van 250.000 gulden In Sydney alleen al trekt elke dag tenminste één loterij met een hoofdprijs van 50.000 gulden, eens per week een lo terij met een hoofdprijs van 100.000 gulden, en elke vier weken een met een hoofdprijs van 250.000 gulden. Voor elk dier loterijen worden honderdduizend loten verkocht, variërende in prijs van een rijksdaalder tot een gulden of ne gen. Het komt herhaaldelijk voor. dat er in Nieuw Zuid-Wales in vijf achter eenvolgende dagen negen tot tien lote rijen trekken, d.w.z. dat er in zo'n werk week elke dag een miljoen mensen hun geluk beproeven in het grote gokspel der staatsloterijen, om niet te spreken van hen. die het ook nog eens proberen in de particuliere loterijen 'met twee huizen en een auto als hoofdprijs), op de paarden, op de honden en op de po ke rmachines Miljonair in Tasmanië regeert Vrouwe Fortuna De Australiërs staan bekend als de grootste gokkers ter wereld. Nooit is dit duidelijker tot uiting gekomen dan nadat een 68-jarige Tasmaniër. de mil jonair James Arthur Drysdale. korte tijd geleden de wereld kond deed van een ..Olympische loterij" met vijfhon derdduizend Australische ponden (meer dan 4.250.000 gulden) als hoofdprijs, uit te betalen waar ook ter wereld en in welke valuta ook! Het totale bedrag aan prijzen in deze „Olympische loterij" - die men zonder tegenspraak de grootste ter wereld kan noemen - beloopt meer dan twaalf mil joen gulden. Het enige verband tussen deze loterij en de in november in Mel bourne te houden Olympische Spelen is dat Drysdale belóófd heeft een „zeker" (nader door hem te bepalen) percenta ge van de winst aan de Australische Olympische federatie af te dragen. „Olympische loterij" De „Olympische loterij" van Drysda le is zo kolossaal, dat er geen woorden te vinden zijn om haar te beschrijven. Behalve de hoofdprijs van vier en een kwart miljoen gulden, zijn er vijf pry- zen van elk 170.000 gulden, twintig van elk 40.000 gulden en meer dan 800 van elk 10.000 gulden. De prys van een lot bedraagt 25 pond, een goede 200 gulden. Dit is een peuleschilletje vergeleken met de duizend gulden, die meer dan drie duizend mensen al hebben neergeteld voor een lot in een andere „Olympische loterij", waarvan de hoofdprijs „slechts" I twee en een kwart miljoen gulden be draagt. In deze laatste loterij zyn slechts vijfduizend loten. Zij trekt vóór de komende Kerstmis. Wanneer U naar de Olympische Spelen komt, kunt U dus een graantje meepikken, want er zyn nog tweeduizend loten te koop. Drysdale heeft Australië al gelukkig gemaakt met drie loterijen met 1.200.000 gulden als hoofdprys4, en drie met een hoofdprijs van elk 2.125.000 gulden. Fortuin voor Nederlanders Nederlanders hebben daarin nog niet I gedeeld. In de staatsloterij zyn zij ge lukkiger geweest: Gerard van Rassel Gastvrijheid in Oezbekistan: De tafel buigt door onder het eten. de delegatie kan komen. De vijf ringen. Nooit te voren is er echter zo'n or kaan van goklust losgebroken sinds Drysdale met zijn monster-loterijen be gon. In de Australische Olympische fe deratie ontstond een storm en in de boe zem der regeringen van Victoria en Nieuw Zuid-Wales ontwikkelde zich een orkaan, waarvan men zich als Neder lander nauwelijks kan voorstellen, dat zoiets mogelijk is. Drysdale maakt in zijn advertenties (die een hele pagina in de dag- en weekbladen beslaan) gebruik van de vijf Olympische ringen. Dit „gebruik voor commerciële doel einden" van een embleem, dat in de we reld van het sport-amateurisme een apotheose van de sport betekent, is mis bruikt. zei Hugh Weir, lid van de Aus tralische Olympische Federatie. Hij diende een protest bij de Federatie in en toen dit niet werd aanvaard, vroeg hij ontslag. Drysdale had met zijn mil joenen gezegevierd' Verwoede concurrentie Zijn zegepraal strekt zich echter tot veel hogere regionen, tot in regerings kringen uit. Drysdale's invloed op de po litiek van minstens drie staten is on weerlegbaar. Daar is in de eerste plaats de kleine staat Tasmanië (twee keer zo groot als Nederland, maai- met. nauwe lijks een half miljoen inwoners), die evenzeer van de winst uit de miljoenen van Drysdale profiteert als Drvsdale zelf. Dan is er de regering van Nieuw Zuid-Wales. die met lede ogen aanziet hoe het geld het land uitstroomt naar het altaar van Drysdale en daarom de concurrentiestrijd heeft aanvaard: zij heeft haar eigen staatsloterij met 250.000 gulden als hoofdprijs verhoogd met een extra jackspot-prijs van 160 000 gulden, in de hoop dat de gokkende be woners van Nieuw Zuid-Wales de goed kopere loten de voorkeur geven. Het enige gevolg is geweest, dat er nog meer loterijen per week in Nieuw Zuid-Wales trekken, omdat de loten vlotter van de hand gaan. en de stroom geld naar het Tasmanië van Drvsdale nog sneller vloeit. In Victoria is het hetzelfde liedje. Daar heeft de regering enige tijd gele den de toen nog beroemd'-- Tattersall- loterij uit Tasmanië weggelokt, maar sinds Drysdale daarna Tasmanië ver rijkte met zijn monster-loterijen, heeft, de regering van Victoria gepareerd met verhoging van de hoofdprijs in haar ei gen loterij. Queensland, waar de staatsloterij geld uit andere staten lokt door inschrijf formulieren te verspreiden in Nieuw Zuid-Wales. hoewel de verkoop van lo ten uit andere staten verboden is 'het kopen van zulke loten is niet straf baar). heeft zo juist de hoofdprijs van 130 000 gulden verhoogd tot 850.000 gul den! Vermanende stemmen Men ziet hier het weinig verheffende schouwspel, dat de verschillende staten elkaar de kaas van het brood trachten te eten door tegen elkaar op te bieden, wie de hoogste en de meeste prijzen uit looft. Nieuw Zuid-Wales heeft zelfs een troostprijs van 10.000 gulden ingesteld voor degene, die net naast de hoofdprijs grijpt. Élke Australiër boven negentien jaar besteedt elke week tien gulden aan loten, maar dit statistisch vastgestelde cijfer zal, sinds Drysdale. de koning der loterijen, zijn monster-gokspel is begon nen. wel veel hoger liggen Deze mil jonair lacht in zijn vuistje: zestig pro cent van de opbrengst wordt uitbetaald aan (tussen haakjes: belastingvrije) prijzen, 30 procent gaat naar de Tas- maanse staatskas en 10 procent steekt Drysdale zelf in zijn zak! De stem van dominees en bisschop pen, die vermanende woorden laten ho ren en de regeringen waarschuwen, dat de loteryen een leger van parasieten scheppen, gaat verloren in de roes van de loterij-razernij. „Houdt er mee op voor het te laat is", schreef een der grootste dagbladen van Australië, „ach ter de glinsterende aristocratie der prijs winnaars gluurt het verpauperiserende leger der lotenkopers. Het zou beter zyn terug te keren tot de oude gewoon te om te wedden op paarden". Met zul ke kritiek is het geen wonder, dat er niet de minste kans is, dat de regeringen der staten de hun welgevallige inkom sten uit de loteryen en daarmee de lo teryen zelf, ooit zullen afschaffen. De weg, die naar het grote gokhuis leidt, is een hele brede weg, waar elke dag weer honderdduizenden met grage hand tol betalen in de hoop. dat Vrouwe Fortu na hun met schaterende lach zal be groeten. Bromfietser door zandauto gedood Gistermiddag is op het kruispunt RijkswegLambertus Hortensiuslaan Thierensweg te Naarden de 64-jarige winkelier M. J. Rijpkema uit Hilversum, die met zijn bromfiets overstak zonder op het verkeer te letten, door een passe rende zandauto gegrepen en zo ernstig gewond, dat hij enige uren later in het Diaconessenhuis te Naarden is overleden. De chauffeur van de lege zandauto heeft nog getracht de man te ontwijken. Opheffing prijsstop voor melk in bespreking (Van onze Haagse redactie) Op de eerste openbare vergadering van het Bedryfschap Detailhandel in Melk en Melk- en Zuivelprodukten, welke gistermiddag in het gebouw van de SER te Den Haag is gehouden, is langdurig gediscussieerd over de vraag of voor leden van de zgn. vrye orga nisaties een aftrek op de contributie voor het bedrijfschap moet worden toegepast. Een voorstel van een der leden van het bestuur om een derge lijke aftrek niet toe te passen, werd met 17 tegen 7 stemmen verworpen. De ontwerpbegroting 1956 werd met dezelfde stemverhouding goedgekeurd. Een der leden van het bestuur ver zocht de vraag in overweging te ne men of het wenselijk is een advies uit te brengen over de opheffing van de prijsstop voor consumptiemelk. Op deze eerste openbare bestuursver gadering heeft de voorzitter, de heer A. van Buuren, het belang van de totstand koming van deze horizontale publiek rechtelijke organisatie geschetst. De melk- en zuivelhandelsondernemingen vormen in de detailhandel een belang rijke groep, aldus spr. Bij de circa 11.000 melkhandels- en 1750 zuivelhandelson dernemingen zijn in totaal 29.000 per sonen werkzaam De wyze van bedrijfs uitoefening heeft een eigen karak ter. Ongeveer 95Tr van de consump tiemelk wordt thuisbezorgd. Dagelijks zijn 20.000 mensen op stap om ervoor te zorgen, dat de huisvrouw haar melk op tijd in huis heeft. Van de totale jaar lijkse melkprod-uktie wordt een derde via de melkde-tailhandel afgeleverd aan de binnenlandse consument. Het bestuur van het Bedrijfschap heeft reeds eerder besloten tot instel ling van een zgn. saneringscommissie, bestaande uit 14 leden. Vertegenwoor digers van consumentenorganisaties zijn uitgenodigd om in de commissie zitting te nemen. Ook is een Commissie Tech nische Inrichting van Bedrijven in het leven geroepen. JEUGDGESPREKSKRING MENSELIJKE BETREKKINGEN De jongerenbijeenkomst, die gisteren te Nijmegen is gehouden als onderdeel van de conferentie over menselijke be trekkingen. heeft geleld tot de oprich ting van een gesprekskring voor jonge ren die de aan de orde gestelde vraag stukken nader zal bestuderen. Deze ge sprekskring zal worden gevormd uit een groep uit de Nederlandse Jeugdgemeen schap.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5