NAAR EEN KABINET ZONDER SOCIALISTISCHE MINISTERS? OVERLEG COMMISSIE MENZIES IN CAIRO IS VASTGELOPEN WEERBERICHT Maar er is weinig animo voor Brits vakverbond waarschuwde tegen een „onnodige oorlog'' Spoedige bijeenkomst van de T er. Naties lijkt thans wel waarschijnlijkzeut men in Londen Sterke druk van de oppositie zegt men 95ste Jaargang VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1956 No. 28929 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— VU VUUR L.JL1ISIL1N LIN UIViO 1 lx HIS per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Bij een kleurloos ministerie levendiger politiek dan bij partij-regering (Van onze parlementaire redacteur) Aan de na-oorlogse samenwerking van KVP en PvdA op brede basis is een einde gekomen. Er zal nu een Kabinet moeten worden gevormd op een andere basis. Prof. De Gaay Fortman zet daartoe zijn onderzoek voort nadat de Koningin daarover eerst nog haar voornaamste adviseurs voor dit gebied had geraadpleegd. Omdat prof. De Gaay Fortman de PvdA niet heeft kunnen winnen voor zijn aanvankelijke plannen, ligt het in de lijn der verwachtingdat hij zal trachten een Kabinet te vormen zonder so cialistische ministers. Volgens de regels van het spel zou prof. De Gaay Fortman eerst moeten pro beren een Kabinet samen te stellen, dat steunt op de KVP, AR, en CHU (plus eventueel de WD). Dat zou alsnog een parlementair Kabinet zijn, dat dus wor telt in het vertrouwen van het Parlement. Het zou een duidelijk beeld scheppen in de Nederlandse politiek. De aangewezen leider van een dergelijk Kabinet is prof. Romme, omdat de KVP de grootste partij is van het niet-socialistische deel van de Tweede Kamer. zullen nemen, zou spreken van een anti-socialistisch „rechts" Kabinet. De PvdA zou redeneren dat er op het Ka binet wel een kleurloos etiket kan worden geplakt, maar in de ontmoe tingen met het Parlement zal het Ka binet al heel spoedig kleur moeten be kennen. Nieuwe toestand De opdracht tot het vormen van zulk een Kabinet heeft prof. Romme echter reeds tweemaal geweigerd. Hij zou te veel weerstand opwekken, meent hij. Men denkt dan als minister-president aan een figuur uit de kleinere partijen, bijv. prof. Zijlstra (AR) in welk geval prof. De Gaay Fortman zelf de zetel van Sociale Zaken zou kunnen bezetten, of de Christel ij k-historische minister Staf. Het zou voor de protestants-christelijke partijen aantrekkelijk kunnen zijn mee te werken aan de vorming van een rechts Kabinet, wanneer een figuur uit deze kring minister-president zou wor den. Gisteren en eergisteren heeft prof. De Gaay Fortman reeds langdurig gespro ken met minister Staf. waarschijnlijk om zich op de hoogte te stellen van de mogelijkheden van een Kabinet zonder socialistische ministers, want het is be kend. dat de helft van de christelijk-his- torische Kamerfractie o.w. minister Staf. in een eerder stadium van de Kabinets formatie bezwaar had tegen de uitscha keling van de PvdA. Maar de omstandigheden veranderen voortdurend. Nu de PvdA op grond van velerlei bezwaren tegen de plannen van prof. De Gaay Fortman buiten spel is komen te staan, moet de situatie op nieuw worden beoordeeld. De AR zal de informateur - die een partijgenoot is - liever niet tegenwer ken en het zou dus van de CHU afhan gen of een parlementair Kabinet zonder Socialisten mogelijk is. Vandaag verga dert de Kamerfractie van de CHU om de nieuwe toestand onder het oog te zien. Indien prof. De Gaay Fortman inder daad zou streven naar een rechts Ka binet. dan zou hij daarin aanleiding kunnen vinden het regeringsprogram te herzien omdat hij dan geen rekening meer hoeft te houden met gevoelighe den bij de PvdA. Hij zou bijv. de afro ming van de huurverhoging kunnen schrappen. De animo voor een herstel van de rechtse coalitie (KVP, AR, CHU) is echter bij AR en CHU niet groot. Zij willen zich daartoe door prof. Romme niet laten dwingen met het risico daardoor aanhang te verliezen aan de PvdA. Zij willen liever welbewust niet voor de beslissing worden geplaatst de zijde van de KVP tegen de PvdA te kiezen. Bovendien beschikken KVP, AR en CHU tezamen in de Tweede Kamer over een meerderheid van slechts 51 al zullen zij in de mees te gevallen op de steun kunnen reke nen van de VVD. Men zou ook kun nen trachten bij voorbaat de steun te verkrijgen van de VVD door het aan bieden van ministerszetels en overleg over het regeringsprogram. Maar voor al in de kring van KVP en AR is de VVD (ten onrechte) altijd afgeschil derd als een oer-conservatieve part ij om daardoor zelf vooruitstrevender te lijken. Het lijkt taetisch niet verstan dig dan met de VVD te gaan samen werken op een moment dat de PvdA in de oppositie is geraakt. Kleur bekennen AR en CHU zouden daarom, vluch tend uit de verantwoordelijkheid voor een beslissing, liever zien (en die rich ting zal het wel uitgaan) dat prof. De Gaay Fortman een Kabinet in elkaar tracht te zetten van bekwame, vak kundige mannen, die overwegend niet uit het parlementaire leven zijn voort gekomen en voor wier daden de par tijen generlei verantwoording dragen. Dat zou nog geen duidelijk politiek beeld seheppen, al kan men er op re kenen dat de PvdA uit welker midden geen ministers in het Kabinet zitting Opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking en vrijwel ner gens meer buien. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Weinig verandering In temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 8 SEPTEMBER. Zon op: 6.05 uur- onder: 19.13 uur. Maan op: 10.57 uur; onder: 20.25 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.21 en 17.45 u. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's „Tijdelijk" kan lang duren Een dergelijk, aanvankelijk als kleur loos aangekondigd Kabinet, zou bij zijn optreden waarschijnlijk mededelen dat het van plan is te blijven zitten, totdat het meent dat er zich in de Tweede Ka mer weer een meerderheid aftekent, waarop wel een parlementair Kabinet, kan worden gebaseerd. Het nieuwe Ka binet zou dus optreden als een tijdelijk (intermezzo-) Kabinet. Zoals met veel dingen die tijdelijk zijn opgezet kan zulk een Kabinet echter een lang leven hebben. Want na de langdurige Kabinetsformatie weet ieder een die het Kabinet ten val brengt, dat hij een toestand doet ontstaan waarin ons land lange tijd bestuurloos is. Dat bepaalt de kracht en de onafhankelijk heid van het Kabinet. Men zal het met zo spoedig naar huis sturen, maar er be- Kwestie Nieuw-Guinea voor de V.N. Gezaghebbende kringen hebben van daag te Djakarta meegedeeld, dat Indonesië zijn geschil met Nederland over Nieuw-Guinea zal voorleggen aan de a.s. algemene vergadering van de Ver. Naties, „op basis van de onafhankelijkheids-proclamatie van augustus 1945". Volgens genoemde kringen is de huidige toestand gelijk aan die in 1945, nu Indonesië de in 1949 in Den Haag gesloten Ronde-Tafel-Confercn- tie-overeenkomsten heeft verbroken. staat wel de kans dat er veel meer een ministerscrisis ontstaat. Op allerlei ondergeschikte punten kan er een conflict uitbreken tussen het Parlement en een minister, waardoor de bewindsman tot aftreden wordt ge dwongen. De politiek wordt dan weer levendiger dan met een Kabinet dat optreedt op basis van een in overleg met de partijen volledig uitgewerkt regeringsprogram, dat in het openbare debat geen verrassingen toelaat en op grond waarvan het Kabinet zich altijd genoopt voelt in zijn geheel af te tra den, in het geval van een conflict t«rs-' sen een minister èn de Kamer. Gisteravond heeft de informateur een gesprek gevoerd met prof. dr. A. M. Donner (A.R.), hoogleraar in het Staatsrecht aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. - Prinses Beatrix in gesprek met mej. Pecson, een van de afge vaardigden van de Philippijnen na afloop van een van de sectieverga deringen van het Nijmeegse congres over menselijke verhoudingenwaar aan zij gisteren een bezoek bracht. Maar men ziet de enorme betekenis van Suez voor de economie terdege in (Van onze Londense correspondent) Het Britse vakverbond heeft op zijn congres in Brighton in een spoed-resolutie een beroep gedaan op kolonel Nasser om zich een staatsman te tonen en om de internationale betekenis van het Suezkanaal te erkennen. De resolutie steunt het plan der achttien landen, maar verklaart, dat geen geweld zonder toestemming van de Verenigde Naties mag worden gebruikt. De vice-voorzitter van het Britse vakverbond, Charles Geddes, vergeleek de toestand met 1939 en verklaarde, dat de veiligheidsgrendel thans geopend is. De vinger is aan de trekker en slechts de minste beweging van de elleboog is nodig om het eerste schot te doen afgaan. Namens het congres richtte hij een waarschuwing tot de regering, dat, als zij het land in een onnodige oorlog stort, de natie tot diepe en bittere woede zal worden gebracht, zoals nog nooit tevoren het geval was. Het vakverbond is niet bereid tot een oorlog slechts om een dictator te verwijderen of als verontschul diging voor een herbezetting van de Suezkanaal-zone. Pleidooi van Geddes voor gerond verstand en geduld Nasser is een militaire dictator. Belof ten door dictators zijn altijd gebroken en wij moeten de toekomst van het ka naal dan ook verzekeren. De Britse eco nomie is afhankelijk van het Suez-ka- naal. De Britse industrie gaat steeds meer olie gebruiken, de elektrische be drijven dit jaar tien maal zoveel als vo rig jaar. Gebrek aan olie zou daarom leiden tot massale werkloosheid. Het zou vijf jaar duren om de koopvaardijvloot voor de vaart om de Kaap in gereed heid te brengen, in welke periode de Britse industrie op halve kracht zou Virulydie ontelbare malen alle vjerelddelen bezocht als K.L.M.- vlieger. is gisteren voor een voor hem zeer ongewone reis gestart: zijn eerste bootreis naar Indonesië, waar hij op uitnodiging van de Bond van Kunstkringen aldaar een lezingentournee zal maken. De schrijver-vlieger met zijn vrouw, de actrice Mary Dresselhuysaan boord van de Willem Ruys". moeten werken. Indien de kanaalvaart tot stilstand zou komen, zouden ook Egypte zelf en de andere landen van het Midden-Oosten er onder lijden. Het doel van nationalisatie behoort te zijn. zei Geddes. allen profijt te laten trekken, waarvan tot dusverre slechts Ontvoerde baby (lood aangetroffen Gisteren is het lijkje gevonden van de zes weken oude Cynthia Ruotolo, die zaterdag jl. werd ontvoerd, toen haar moeder boodschappen deed in een winkel te Hampden (in de Ame rikaanse staat (Connecticut) in een meer op ongeveer drie km. afstand van de winkel. De politie liet verslaggevers niet toe tot het gebied, waar het lijkje gevonden werd. Agenten van de federale recher che. plaatselijke en staatspolitie en hon derden vrijwilligers hadden het omlig gende gebied uitgekamd om het kind te kunnen vinden. enkelen van profiteerden. Nasser deed precies het omgekeerde. Hij plaatste in ternationaal beheer in handen van één man. Geddes geloofde, dat door gezond ver stand en geduld een oplossing zal wor den gevonden, welke beide zijden zou kunnen bevredigen. Nationalisatie „Drukkerij Makassar" Procureur-generaal gelast onderzoek De Indonesische Procureur-Generaal heeft vandaag een onderzoek gelast in de zgn. ..nationalisatie" van de „Druk kerij Makassar" in Makassar. Deze nationalisatie, die was „geprocla meerd" door een aantal personen, die daarvoor op eigen houtje een speciaal comité hadden gevormd, is door de regering gedesavoueerd, doch het co mité verklaarde - gelijk gemeld - gis teren vastbesloten te zijn in zijn actie te volharden. Het in Djakarta verschijnende onaf hankelijke dagblad ..Times of Indone sia" voorspelde vandaag in een hoofdar tikel. dat er in alle delen van de Indo nesische archipel vele mensen zullen zijn. die het in Makassar geschapen pre cedent met enthousiasme zullen volgen, indien de regering nalaat tegen dit soort praktijken het been strak te houden. „Wat in Makassar is gebeurd, is dat een aantal personen, die zich hebben meester gemaakt van een Nederlandse onderneming, het woord „nationalisa tie" hebben gebezigd om er zich voor hun eigen doeleinden van meester te maken", aldus het blad. Nasser niet bereid tot concessies Het hoogtepunt van de crisis om het Suezkanaal nadert snel: de besprekingen tussen de Commissie van Vijf onder leiding van de Australische premier Menzies en president Nasser zijn op het ogenblik vastgelopen. Beide partijen hebben niet veel anders gedaan dan hun positie duidelijk maken, doch Nasser heeft geen enkel teken gegeven, dat hij bereid is tot enige tegemoetkoming. De angstige vraag is thans, wat er nu Tot dusver heeft de Britse regering in haar pogingen om een vredelievende oplossing te vinden buiten de V.N. om gehandeld, doch volkomen in de geest van artikel 33 van het Handvest, dat handelt over vreedzame middelen ter beslechting van geschillen. De volgende stap zou kunnen geschieden op grond van artikel 35, waaronder elk lid een geschil, dat tot een internationale breuk kan leiden, kan voorleggen aan de Veiligheidsraad of de Algemene Vergadering. In dat geval wordt verwacht, dat Engeland en Frankrijk zich het recht zullen voorbehouden tot mili taire actie over te gaan, indien Nasser de scheepvaart mocht belemmeren. Dit is in overeenstemming met de openbare mening in Engeland, welke zeker niet bereid is in andere omstandigheden geweld te aanvaarden. De oppositie zal in het debat sterke druk op de regering oefenen om „Suez" inderdaad voor de V.N. te brengen. De socialistische regeringen van de drie Scandinavische landen staan achter de Labour-leider Gaitskell (Atllee's opvolger), maar de eveneens socialisti sche regeringen van Frankrijk en België blijkbaar niet. (Van onze Londense correspondent) moet gebeuren. Woensdag a.s. komt het parlement vervroegd van vakantie bijeen om de Suez-situatie te bespreken, een debat, dat twee dagen zal duren. De socialistische oppositie eist, dat er geen geweld tegen Nasser zal worden toegepast zonder inschakeling van de Verenigde Naties. En zoals de zaken nu staan lijkt een spoedige bijeenkomst van de V.N. hoogstwaar schijnlijk. Franse dreigement min of meer teniet gedaan door het Amerikaanse verzet tegen het eventueel forceren van een politieke oplossing door middel van ge weld. De Labour-oppositie wil, dat aan het Suez-debat een debat over Cyprus zal worden vastgeknoopt. Indien daartoe wordt -besloten, zal het parlement zeker langer dan twee dagen bijeen blijven. Leidt vaagheid tot verwarring? De Britse regering heeft tot dusverre een zekere vaagheid betracht over haar bedoelingen, hetgeen een vrijheid van handelen waarborgde, maar ook tot poli tieke verwarring heeft geleid en tot de beschuldiging dat Engeland slechts bluft. Degenen, die tegen geweld zijn, willen dat de Britse regering een haarfijne om- schrijvui;! geeft van haar bedoelingenen vooral de uitdrukkelijke verzekering, dat tot generlei militaire actie zal worden overgedaan buiten de Verenigde Naties om. H.ewel Engeland aanstuurt op een vredelievende oplossing, voelt de Britse regering er nog steeds weinig voor om te beloven dat onder geen enkele omstan digheid geweld tegen Nasser zal worden gebruikt. En zij is tot nu toe ook niet be reid geweest te formuleren onder welke omstandigheden dat wel het geval zal zijn. De militaire voorbereidingen hebben tot dusverre voornamelijk het karakter gedragen van een voorzorgsmaatregel om Nasser en anderen van verdere wilde daden te weerhouden en ook als een mid del om politieke druk op hem uit te oefenen. Het kan inderdaad heilzaam zyn om Nasser nog verder in het onzekere te laten, wanneer er van geweld sprake zal zijn, al wordt het effect van het Brits- Verzet tegen dictators Een belangrijk deel der Conservatieven was reeds in de eerste dagen van de Suez-crisis voorstander van onmiddellijk militair ingrijpen in tegenstelling met de Socialisten en Liberalen, die in het hui dige stadium tegen gebruik van geweld zijn. Eden schijnt echter nog steeds vast besloten Nasser op welke manier dan ook te dwingen zijn controle op het kanaal op te geven. Indien het onverhoopt nodig mocht blijken tot geweld over te gaan is Edens tactiek erop gericht om de open bare mening in eigen land en de wereld opinie zoveel mogelijk achter zich te krijgen. Dit dramatische ogenblik lijkt echter nog lang niet gekomen. Niet vergeten mag worden, dat Edens politieke reputatie gegrondvest is op zijn onverzoenlijkheid tegenover dictators. Zijn partij duldt inzake Suez nauwelijks enig compromis. De Verenigde Staten hebben echter duidelijk gemaakt dat toepassing van geweld tot een breuk in het Westelijk bondgenootschap zal lei den. Egypte profiteert vanzelfsprekend van deze tegenstelling in het Westelijke kamp. Indien uiteindelijk toepassing van geweld zal worden afgewezen, dan blijft de mogelijkheid over van de toepassing van economische sancties tegen Egypte.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1