Wapendief stallen uit kazerne te Ede berecht DINSDAG 4 SEPTEMBER 1956 In Haarlemmertrekvaart te Leiden werden wapens weggeworpen (Van onze Haagse redactie) Drie jongelui uit Den Haag stonden terecht roor de Haagse Rechtbank omdat zij, zoals zij bekenden, indertijd de opzienbarende wapendiefstallen uit de Prins Mauritskazerne te Ede gedurende twee nachten in het begin van maart j.l. ge pleegd hadden. Behalve deze inbraken werd ook ingebroken in de kantine van het militaire Neurosehospitaal te Austerlitz, nabij Zeist, en in een wijnhandel aan de Fagelstraat te Den Haag. Uit de kazerne te Ede werden revolvers en karabijnen gestolen nadat men eerst op een nacht de wapens uit wapenrekken had weggenomen en in de tweede nacht de deur van een wapenmagazijn gefor ceerd had. Een deel van de wapens werd later weggeworpen in de Haarlemmer trekvaart in Leiden. Zij die terecht stonden waren twee studenten lid van het Leidse Studentencorps en een jongeman, die boekdrukker van zijn. vak is en broer van een van de studenten. De oudste van de twee studenten had de plannen tot de inbraak in de kazerne ontworpen omdat hij, zoals hij zeide, een rancune had tegen alle gezag en vooral ook tegen de militaire dienst. Hij had zijn broer meegelokt in het avontuur. De andere student had een onder geschikte rol gespeeld en was op een tocht meegegaan naar Ede om, zoals hij beweerde, de stemming te bes u- deren tijdens een inbraak. Hij stu- derde nl. sociologie te Leiden. INBRAAK OP INBRAAK. Eerst kwamen de oudste student en zijn broer de boekdrukker voor. De student vertelde, dat hij de weg wist in de kazerne, omdat hij daar gelegerd was geweest. Met z'n tweeën waren zij in een auto naar Ede gegaan, na eerst nog een inbraak gepleegd te hebben in een dansschool aan het Noordeinde te Den Haag. Hier bestond de buit uit geld en een typewriter. Te Ede was het twee tal bij de kazerne over een omheining geklommen. Men was via een eetzaal in één der paviljoens op een slaapzaal ge komen en zonder dat iemand iets be merkte nam men vier karabijnen en houders met patronen mee. Bij Scher- fienzeel op de terugweg kwam er een ekke band. Men reisde per trein naar Leiden. Later ward de achtergelaten wagen opgehaald" De wapens werden verstopt in de kamer van deze student te Leiden. Twee dagen later ging men weer te rug naar Ede nu met de andere stu dent erbij om patronen te halen voor de karabijnen. Het motief voor het tweede bezoek aan Ede was om te zorgen, dat de in het paviljoen gele gerde militairen niet verdacht zouden worden van de wapendiefstallen. Op de heenweg bracht men en passant een bezoek aan de kantine te Auster litz. Hier was de oudste van de twee studenten verpleegd geweest en ook tegen dit hospitaal had hij een wrok. Er werden sigaretten, chocolade en blikjes worst meegenomen. Nieuwe Amerikaanse industrie in Leiden Leiden zal binnenkort een Ameri kaanse industrie rijker worden. Het betreft een dochter-onderneming van de Avery Adhesive Label Corp., de Avery Nederland N.V.. De enorme vlucht die de toepassing van zelfklevende papieren in Amerika genomen heeft, was aanleiding dit pro- dukt ook op de Europese markt te bren gen. waar het nog onbekend is. De bij zonderheid van dit papier is de kleef- laag. die op de achterzijde is aange bracht, zodat het, in tegenstelling tot gegomde papieren, geen vocht of nitte behoeft om onmiddellijk sterk plakkend te zijn, terwijl het niet afvalt, breekt of krult. De nieuwe fabriek wordt op het ogen blik gebouwd aan de Trekvlietweg en zal vermoedelijk in februari of maart van het volgende jaar met de produktie kunnen beginnen. Architect is de heer F. H. Baanders uit Amsterdam. De eer ste steen werd vanmorgen gelegd door de loco-burgemeester, wethouder J. C. van Schaik. terwijl hierbij o.m. aanwe zig waren wethouder A. J. Jongeleen. de directeur van Avery Nederland, de heer T. U. Hallberg, en de directeur van investeringen van Economische Zaken, ir. W. L. van Lakerveld. De loco-burge meester wees er op. dat het contact tussen Californië en Leiden door de vestiging van deze nieuwe industrie weer is verstevigd en hij sprak tevens de wens uit, dat de samenwerking van het gemeentebestuur met de directie van lange duur zal mogen zijn. De heer Hallberg dankte daarna in een korte toespraak allen, die aan de bouw van de fabriek hun medewerking verlenen. Het aantal personen dat in de fabriek werkzaam zal zijn, bedraagt voorlopig 25 man, het kantoorpersoneel zal uit circa 20 man bestaan. Het ligt voorts in de bedoeling het fa briekscomplex volgend jaar o.m. met een chemisch laboratorium uit te breiden. Jubileum M. J. Blangé VEERTIG JAAR BIJ DE AMSTERDAMSCHE BANK. Vanmorgen werd ten kantore van de Amsterdamsche Bank N V. alhier, het 40-jarig jubileum herdacht van de heer M. J. Blangé, chef van de afde ling Buitenlandse Wissels. Hij werd met echtgenote, twee zoons en schoondochter door de directie te midden van het gehele personeel, ont vangen, waarbij aan mevr. Blangé bloe men werden aangeboden. Een der di recteuren. de heer E. H. Moens huldig de de jubilaris en sprak de hoop uit, dat de heer Blangé over 10 jaar onder dezelfde goede omstandigheden en even vitaal als thans, zijn gouden jubileum mocht vieren. Het waarderend getuig schrift van de Nederlandse Maat schappij voor Handel en Nijverheid, met gouden draagpenning werd hem over handigd, evenals een enveloppe met inhoud en een persoonlijk geschenk van de directie. De heer J. Martijn sprak namens alle collega's en oud-collega's, eveneens on der aanbieding van een stoffelijk blük van waardering, terwijl onder grote hi lariteit de heer Blangé werd gedeco reerd met de „gouden ster der goede samenwerking". Als gebruikelijk bij jubilea werd de jubilaris in de gelegenheid gesteld de rest van de dag in huiselijke kring feestelijk door te brengen. Bij het niet verlenen van voorrang werd gistermiddag op de Marebrug een 32-jarige motorrijder, wonende aan de Oranjegracht, gegrepen door een bestel- Het voorgenomen tweede bezoek aan Ede ging echter niet door. Op weg van Austerlitz naar Ede reed men met de auto in een sloot. Een van het drietal ging naar het kamp Waterloo. Op zijn verzoek boden militairen hulp om de wagen uit de sloot te halen. Zij werden beloond met de uit de kantine gestolen sigaretten, 's Nachts daarop werd weer naar Ede gegaan. Ook ditmaal kwamen de oudste student en zijn broer onge merkt op het kazerneterrein. Men ging regelrecht naar een wapenmagazijn waarvan de deur aaoada aoadadaa student in de sociologie bleef in de auto achter. Nu bestond de buit uit 4 revol vers, 2 stenguns en een hoeveelheid pa tronen. „Wat wilden jullie hiermede doen?" zo vroeg de president van de rechtbank. „We hadden er volstrekt geen bedoe ling mede" was het antwoord. Ook deze gestolen wapens werden in Leiden verstopt. De laatste fase van alles wat er met het drietal gebeurde was een inbraak in een wijnhandel in de Fagelstraat te Den Haag. Deze wijnhandel is gevestigd naast de drukkerij, die de vader van de oudste student en de boekdrukker heeft. Het drietal ging een dag later na het tweede bezoek aan Ede eerst naar een vriendin van de oudste student in de Daquerrestraat. Hier werden de plannen voor de inbraak beraamd. Men zal zich herinneren hoe de inbraak tij dig ontdekt werd en de jongelui moes ten vluchten, met achterlating van een koffer met daarin 25 flessen drank. POSTZEGELTENTOONSTELLING Op de te Vlaardingen gehouden Na tionale Filatelistische tentoonstelling ..Shellpost". behaalden de 5 inzenders van de Leidse Vereniging voor Postze gelverzamelaars allen een bekroning. Het zijn de heren J. A. D. Krajen- brink, grote bronzen medaille met zijn inzending gespecialiseerde collectie rol- zegels van Nederland; H. v. d. Vllst, grote bronzen medaille met zijn inzen ding Frankrijk 18491875; J. A. Lam- mers bronzen medaille met zijn inzen ding „Dieren op postzegels"; W. J. van Dooren grote bronzen medaille met zijn inzending poststukken betrekking heb bende op de Boerenoorlog en eerste- en tweede wereldoorlog en W. F. Briel zil veren medaille met zijn inzending de ontwikkeling van de Luchtvaart. Enorme Sovjetsteun voor Indonesië? De Sovjet-Unie heeft Indonesië eco nomische steun toegezegd met een mi nimum van 100 miljoen dollar voor elk der twee grote projecten, die Indone sië onder handen heeft. De Russische hulp heeft geen maximum. De Indo nesische regering behoeft maar te zeggen wat zij nodig heeft, aldus ver neemt U.P. in regeringskringen te Djakarta. Indonesië werkt aan twee gigantische projecten: de geweldige reparaties aan de Oembilin-kolenmijnen in Midden- Sumatra en het hydro-elektrische pro ject in het Towoeti-meer op Celebes, waarbij is voorzien in de bouw van een grote dam. In dit gebied zou men ook de exploitatie van de voorraden ijzer en nikkelerts op grote schaal ter hand nemen. De economen en technici der Sovjet- Unie die op het ogenblik in Djakarta zijn om de details te bespreken van het hulpverleningsakkoord dat op 12 augus tus tussen de Sovjet-Unie en Indonesië werd gesloten, hebben him vertrek uit gesteld. Er zijn nog enige details die een oplossing behoeven. Alle drie verdachten beweerden dat zij een periode van „onevenwichtig heid" hadden gehad. „Dat heeft ieder wel eens" zei de pre sident, „maar dat hoeft toch niet zulke gevolgen te hebben?" Ook zeiden de verdachten dat het een soort „speelsheid" geweest was. „Dat doet wel heel vreemd aan in dit verband", zo zei de president verder die er tenslotte op wees dat hun car rière volkomen vernietigd was. Het bleek dat de oudste student na zijn diensttijd erin geslaagd was van O. K. en W. een studiebeurs van 2000 gulden te krijgen, waarop de Officier van Justitie reageerde met „een verbijs terend verschijnsel dat men U een beurs heeft gegeven uit de openbare kas". CHAMPAGNE EN AUTO'S De oudste student zag het immorele van zijn daden in. Gebleken is dat deze student zwaar boven zijn stand leefde te Leiden en in korte tijd drie auto's had versleten en champagne schonk on zün '--"iroer. Op een ge "even ogenblik had hij 4000 gulden schuld. GEEN STUDENTENGRAP Tegen de oudste student eiste de of ficier tenslotte 1 jaar en 10 maanden gevangenisstraf met aftrek en voorwaar delijke ter beschikking stelling van de regering. Hij zag het niet als een stu dentengrap maar als een ernstig mis drijf. Hetzelfde eiste de officier tegen de broer van deze student de boekdruk ker. De tweede student hoorde wegens me deplichtigheid 8 maanden vorderen waarvan 3 maanden voorwaardelijk. Het rapport over de oudste student was niet gunstig. Het rapport óver zijn broer vermeldde, dat deze onder invloed van de ander had gestaan en he; rap port over de tweede student was vrij gunstig. Nadat de verdedigers uitvoerig de ka rakters van hun cliënten hadden belicht werd de uitspraak op 18 september be paald. Mr. van Tilburg, de gouverneur van Suriname, die door de huidige informateur voor de Nederlandse Kabinetsformatie, prof. mr. IV. F. de Gaay Fortman, was verzocht per snelste gelegenheid naar Neder land te komen, is hedenochtend in alle vroegte op Schiphol aangeko men. Hij werd door de informateur persoonlijk begroet. Op deze foto. gemaakt tijdens de persconferentie in de aankomsthal op Schiphol, links de heer Van Tilburg naast prof. De Gaay Fortman. Hoofdstadoperette brengt „Die lustige Witwe" MAANDAG A.S. IN DE SCHOUWBURG De Hoofdstad Operette, de voortzet ting va nde Fritz Hirsoh Operette, onder directie van Meijer Hamel, Otto Aurich en Fritz Steiner, heeft een nieuw werk op haar repertoire genomen: „Die lus tige Witwe", waarvan a.s. maandag in de Leidsche Schouwburg een voorstel ling zal worden gegeven. Die lustige Witwe" is een klassieke operette, een van de vermaardste uit de gehele operettegeschiedenis. Zij werd geschreven door Victor Leon en Leo Stein, die een charmante, bijzonder aan trekkelijke geschiedenis vorm gaven, maar zij veroverde uiteraard de wereld vooral door haar muziek, die door Franz' Léhar werd gecomponeerd. In de hoofdrollen van dit meeslepen de werk, dat precies een halve eeuw ge leden zijn wereldpremière beleefde, tre den op: Fritz Steiner, Otto Aurich, Leo i Cordes-Dermota (eerste tenor van de Wiener Volksoper, die nu als gast bij de Hoofdstad Operette zingt), Mizzi van der Lans, Jan Handerson, Herman Valsner, Rosy Parrish en Walter Fein. Voorts werken mede: Henk Lakeman, Peter Nieuwenhuizen, Ad. Heerings en vele anderen. De muzikale leiding be rust by Wilhelm Rettich, die sinds kort aan het ensemble van de Hoofdstad Operette is verbonden. Otto Aurich heeft de regie. De kostuums zijn wederom ontworpen door mevr. Reiss-Kromes te Wenen. Tom Manders ontwierp weder om de décors. LEIDSCHE SPAARBANK In de maand augustus 1956 werd er auto. De motorrijder liep tengevolge van bij de Leidsche Spaarbank f324.030,04 de?e aanrijding een rechterbeenbreuk op,1 ingelegd en f. 9906.597,32 terugbetaald. OEGSTGEESi NED. BLINDENBOND OPENT IS 8EPTEMBER HET SEIZOEN. Op donderdag 13 september a.s. or ganiseert de Nederlandsche Blinden- bond de openingsavond van het sei zoen 1956—1957 in het Patronaatsge bouw. Medewerking wordt verleend door Nelly Drager, zang en Piet Nieuwen- huvsen. piano en cabaretliedjes, terwijl de heer Joh. van den Berg propagan dist van de Ned. Blindenbond een cau serie zal houden. De heer J. Foudraine, lid van het voormalig studentencaba ret, zal een voordracht houden, terwijl na de pauze de film wordt vertoond „Sport en spel door blinden". Het ligt in de bedoeling in de pauze een Braille- demonstratie te geven. Het gehele pro gramma is dermate attractief, dat het Comité van Voorbereiding, bestaande uit een groot aantal notabelen uit onze gemeente, rekenen mag op een grote publieke belangstelling. RIJKSPOSTSPAARBANK Aan het postkantoor Oegstgeest werd gedurende de maand augustus ontvan gen f 139.093.56 en uitbetaald f 89.828.76. EXCURSIE RA.ADSLEDEN Gisteravond vond een excursie plaats naar de in aanbouw zijnde rioolwater zuiveringsinstallatie aan de Rhijngees- terstraatweg. Aan deze excursie namen deel de meeste raadsleden en enkele technische ambtenaren der gemeente. De werkzaamheden aan deze kost bare installatie zijn zover gevorderd, dat aangenomen mag worden dat in de loop van het volgend jaar het rioolwa ter in Oegstgeest gezuiverd naar het Oegstgeesterkanaal zal worden afge voerd. De technische uiteenzettingen werden gegeven door de heer J. G. Koldewijn. WARMOND Afscheid ds. v. d. Kwast Zondag 16 september nam. drie uur hoofd ds. H. J. v. d. Kwast, geref. predikant art. 31 afscheid van zijn ge meente te nemen. Om 5 uur preekt hij afscheid in Katwijk. DIENSTEN NED. HERV. KERK Met ingang van 9 september a.s. zal de morgendienst van 9 uur in de Ned. Herv. Kerk vervallen. De eerste dienst begint dus weer om 10 uur. De avond dienst blijft ongewijzigd. De zondagsschooldiensten beginnen volgende week. Warmunda I speelde een vriendschap pelijke wedstrijd tegen R.CJL,. I uit Lei derdorp. R.C.L. I won met 40. Soekarno wil met Moskou samenwerken „Westeuropese industrie brengt ellende" President Soekarno van Indonesië heeft gisteren in Swerdlofsk een grote fabriek bezocht. In een geïmproviseerde rede verklaarde Soekarno, dat hfj ver heugd was vast te stellen, dat de indus triële produktie in de Sovjet-Unie bij draagt tot het welzijn van het volk, „terwijl de industriële produktie van West-Europa ellende en achteruitgang teweegbrengt in Indonesië en talrijke andere Aziatische landen door 't slechte systeem in Europa", „Gij in de Sovjet- Unie werkt voor de vrede, voorspoed en gelijkheid. Wij, Indonesiërs, streven de zelfde doeleinden na. Laten wij dus samenwerken,,' aldus Soekarno. De „Willem Ruys" vertrekt donderdag Met het m.s. „Willem Ruys", dat onder commando van Kapt. Frits de Jonge op donderdag 6 september a.s. voor de 53e maal uit Rotterdam zal vertrekken naar Ceylon. Malakka en Indonesië, keren ongeveer 40 Ambon- nezen die hiertoe tevoren uit verschil lende woonoorden werden samenge bracht in het doorgangskamp „De Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 376 en het aantal afbetaalde boekjes 165. Op 5934 rekeningen van deelnemers aan de Afhaaldienst werd f. 126.790,75 bijgeschreven. Er werden 549 busjes ter lediging aangeboden met een gezamen lijke inhoud van f. 13.145,05. Het tegoed der 38.323 inleggers be droeg aan het einde der maand f. 27.219.107.53. M. VAN HILTEN 25 JAAR BIJ De POLITIE. De heer M. van Hilten zal a.s. don derdag het feit gedenken, dat hij voor 25 jaar zijn intrede deed in het Leidse Politiekorps. De heer Van Hilten, die kort na de bevrijding enige tijd werk zaam is geweest bij de afdeling Prijs- beheersing, is thans ingedeeld bij de Recherche. Hij bekleedt hier de rang van brigadier. Ook in het Leidse organi satieleven is de heer Van Hilten een be kende figuur. Zo was hij geruime tijd voorzibter van de afdeling Leiden van de Bond van Chr. Politie-ambtenaren en heeft hij in zijn kwaliteit van secre taris van het C.N.V.-fonds „Draagt El kanders Lasten" zeer veel filantropisch werk verzet. Ook de Chr. Fröbelschool aan de Herenstraat vond in hem steeds een enthousiast medewerker bij de or ganisatie van een bazar. Ter gelegen heid van dit zilveren jubileum wordt donderdagmiddag van 2 tot 5 uur ten huize van de jublaris, Koninginnel aan 37, een receptie gehouden. RIJKSMUSEUM VAN NATUURLIJKE HISTORIE. Bij beschikking van de minister van Onderwijs K. en W. is, gerekend van 1 januari 1956, bevorderd tot weten schappelijk ambtenaar 1ste klasse in vaste dienst bij het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie, te Leiden, dr. L. van der Hammen, voordien weten schappelijk ambtenaar bij genoemde in stelling. BURGERLIJKE STAND Geboren: Frank, zn van H. Dekker en E. de Vos. Ondertrouwd: G. A. Koppers, 28 Jr en H. F. Q. van Winsen, 23 Jr. WASSENAAR GEEN VOORRANG VERLEEND De bestuurder van een autobus uit Rotterdam gaf op de Rijksstraatweg geen voorrang aan de 41-jarige motor rijder H. IJsselstijn uit Amsterdam met als gevolg een botsing waarbij IJ. een hoofdwond en een hersenschudding en zijn 18-jarige zoon, die op de duo zat, een hersenschudding opliepen. Zij wer den naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. ONGEVAL MET PROPAANGAS Tijdens werkzaamheden in een huis aan de Jonkerlaan, waarbij een fles met propaangas met brander werd ge bruikt. liep de 21-jarige loodgieter P. J. van Apeldoorn uit Leiden zo ern stige 'brandwonden aan zijn gelaat op, dat hij naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden moest worden vervoerd. TEGEN GLASPLAAT GESTOTEN Bij het spelen in een schuur stootte de 11-jarige Johan Tromp zijn linker hand tegen een glasplaat, wat zó ernstig aankwam dat de knaap na eerste hulp voor verdere behandeling moest worden vervoerd naar het Academisch Zieken huis te Leiden. Jaarvergadering Wassenaar Eind vorige week werd in de club tent op het sportveld aan de Maria - straat de jaarvergadering gehouden van de Sportvereniging Wassenaar. De voorzitter, de heer A. Houps, her innerde in zijn kort openingswoord aan het 25-jarig bestaan, dat een hoogtepunt in het verenigingsleven vormde en hij dankte de leden van de feestcommissie voor het bij die gelegenheid gedane vele werk. Hij sprak voorts de hoop uit, dat de prestaties van de leden in het komen de seizoen meer voldoening zullen gewen. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek van een totaal aantal, leden in de verschillende categories van 431, plus 6 ere-leden en 267 donateurs, voor de honk- i balafdeling van 34 leden. Ondanks vernieuwing van de kleedge legenheid enz. kon de penningmeester een klein batig saldo aankondigen. In het bestuur werd herkozen de heer J. Reede, aftredend. Herkozen werden in de elftalcommissie de heren H. Bran- des. A. de Jong en C. Verdouw, terwyi in de plaatsen van de heren C. van Bree- men en L. Knijneniburg, die zic-h niet herkiesbaar stelden, werden benoemd de heren A. Beck en H. Rattin'k. Jaarvergadering De Kieviten In het clubgebouw aan de Katwijk- seweg werd de jaarvergadering gehou den van de Wassenaarse hockey- en cricketclub De Kieviten. In zijn openingswoord zei de voor zitter ,de heer J. Ancion, dat het club leven in het afgelopen jaar niet bijster gunstig is geweest. Van de zijde der leden ondervindt het bestuur weinig medewerking en als daarin geen ver andering komt zullen de ouderen in het bestuur volgend jaar het bijltje er bij neerleggen. Als oorzaken noemde hij de moeilijk te overbruggen tegenstelling tussen oud en jong in de grote club, waarbij komt, dat voorheen spel en ge zelligheid op de voorgrond stonden, ter wijl het nu gaat om de resultaten. Uit de jaaiverslagen bleek een toe neming van het ledental tot een aantal van 335 en van een batig saldo oo de balans van f78.54. De begroting werd vastgesteld op een bedrag van f 11.100. Meegedeeld werd, dat voor de heren afdeling cricket nog maar weinig be langstelling bestaat. Wanneer dit zo blijft zal deze afdeling volgend jaar worden opgeheven. Volgde de samenstelling van de di verse commissies, o.a. die voor de elf tallen, waarin voor de dames werden gekozen mej. P. Dijckmeester, mej. H. Magito en mei M. s'Jacob; voor de j heren mr. J. Brunt, H. Dijxhoorn en R. i Tielman. Zoals te doen gebruikelijk is trad het gehele bestuur af. Herkozen werden mej. J. Cornelissen en de heren J. Ancion, H. Kolff en J. W. van Veen, terwijl in I de plaatsen van mevr. R. Streefkerk— i Industr. Obligaties Schultema, mej. F. Adam en de heer F. Philips Dollaring MARKTBERICHTEN LEIDEN, 4 september. Leidse Coöp. groente- en fruitveiling. Per 100 kg.: druiven 1681, peren 1022, andijvie 3045, augurken 54212, pronk bon en 70101, spek bonen 6769, &tam bonen 96111. stokbonen 99127, kroten 16 20, kroten, gekookt 3436, rode kool 2737, groene kool 3034, postelein 38 56, prei 2616, spinazie 3653. stoof- sla 19, komkommers 1538, tomaten A 3564. E 34—60 C 2549, CC 20—30, bonken 2027, liien plcklers 917, zil veruien 18. Per 100 stuks: meloenen 58 1.07, pruimen 2040, bloemkool A 48 60, B 3638, komkommers A 3337, B 19—32, C 10—20, sla A 10—18, B 4—13, peterselie 710. selderie 510. LEIDEN. 4 6ept. Vette varkensmarkt. Aanvoer 160 vette varkens. Notering le vend gewicht. Lichte varkens 1.902.02, zeugen 1.741.80. Handel flauw. BODEGRAVEN. 4 september. Aanvoer 126 partijen, le soort 12.292.34, 2e srt f 2.232.28, extra 2.48. Handel kalm. ROTTERDAM, 4 september. Vee markt: Aanvoer in totaal 3693. Week- totaal 5183. Vette koelen en ossen 500, gebruiksvee 1019, vette kalveren 150, gras kalveren 475, nuchtere kalveren 291, var kens 193, biggen 248, paarden 163, veulens 82, schapen of lammeren 538, bokken of gelten 34. Prijs per kg: Vette koelen, le kw. 3.00 3.15, 2e kw. 2.75—3.00, 3e kw. 2.60—2.75; vette kalveren 2.80—2.95. 2.60—2.70. 2.30— 2.50; slachtpaarden 2.20, 2.10, 1.90. Prijs per stuk: Graskalveren 450. 400, 300; nuchtere kalveren 82. 70, 58; biggen 75. 60. 50; veulens 525, 425 300, schapen 130, 110, 100; lammeren 105, 100, 90; kalf- koeien 1150, 950, 750; melkkoeien 1150, 950, 750; varekoelen 800, 700, 600; vaarzen 825, 725, 575; pinken 600, 500, 400. Bosman, die bedankten, werden geko zen mej. G. Kretzschmar en de heren J. P. Engels en R. Tielman. Voorlopige plannen voor de viering van het 30-arig bestaan werden opge maakt, t.w. 6 november oudejaarsavond met buitengewone algemene vergade ring, een weekeinde met receptie, diner en feestavond. De beker voor de best geklede Kievit werd voor deze keer toegekend aan Wil liam Faber en de scheidsrechtersbadge viel ten deel aan H. van Gestel. Ere-voorzitter E. C. A. Rijpstra hul digde het bestuur voor zijn arbeid, waar na nog bloemen werden uitgereikt aan leden, die zich verdienstelijk maakten. ZOETERWOUDE RAADSAGENDA De burgemeester der gemeente Zoe- terwoude, overwegende dat op 10 sep tember a.s. des voormiddags hailf elf de plechtige afkondiging zal moeten ge schieden van de vastgestelde verande ringen in de Grondwet, heeft de raad opgeroepen tot het bijwonen van een vergadering, welke zal worden gehouden op maandag 10 september te 10.15 uur ten gemeentehuize. AgendaPlechtige afkondiging van de Rijkswetten en de Wetten van 23 augustus 1956, houdende veranderingen in de Grondwet: aanbieding gemeente- rekening 1955, inclusief waterleiding-, grondbedrijf en burgerlijk armbestuur en benoeming van een commissie van onderzoek; aanbieding gemeente-begro ting 1957, inclusief waterleiding-, grond bedrijf en burgerlijk armbestuur en be noeming van een commissie van onder zoek. Minister van Oven opende A.L.A.I.-congres Gistermorgen heeft- de demissionaire minister van Justitie, mr. J. C. van Oven, in het Minervapaviljoen te Am sterdam het congres geopend van de .Association litteraire et artistique in ternational", dat tot zaterdag 8 septem ber as. zal worden gehouden. Dit con gres, waaraan ongeveer 200 afgevaar digden van 13 verschillende landen deel nemen, wordt gepresideerd door de voor zitter van de ALAI, Marcel Boutet, ad vocaat te Parijs, en zal zich o.m. bezig houden met de rechten van uitvoerende kunstenaars, de radio en fabrikanten van grammofoonplaten, nieuwe wetge ving in verschillende landen op het ge bied van het auteursrecht, en de pro blemen die het gebruik van band- en v/ire-recorders op auteursrechtelijk ge bied oproepen. Minister Van Oven deelde mede, dat H.M. de Koningin de presi dent van het congres, Maitre Boutet, heeft benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Golflinks" in Arnhem, naar Indonesië terug. Deze eerste „proef-repatriëring" is een uitvloeisel van de besprekingen, die vorig jaar hier te lande werden gevoerd over het terugzenden naar Indonesië van diegenen der 17.000 in Nederland vertoevende Ambonnezen, die hiertoe de wens te kenne geven. De inscheping der passagiers voor de ze reis, o.w. de bekende „schrijvende vliegenier" A. Viruly, uit Amsterdam, die, op uitnodiging van de Bond van Kunstkringen aldaar, een tournee door Indonesië gaat maken, zal van 12 tot 2 uur geschieden, aan de Lloydkade te Rotterdam. FAMILIEBERICHTEN, ONTLEEND AAN ANDERE BLADEN. Bevallen: J. Verbrugge van 's-Gra- deelLinftdey, d, Toronto (Canada); T. DoornikVeenstra, z„ Den Haag; Mar- ringaPoolman, z., Voorschoten; Ta- zelaarDe Groot, d„ Soerabaja. Getrouwd; K. A. Verhey en Adel- heid Terpstra, Amsterdam; H. E. Rouf- faer en E. F. L. ter Meulen—Ohlen- schlager. Amsterdam; D. Steenbeek en Nora van Drunen, Nijmegen; P. A. J. Leijten en Renée A. del Canho. Am sterdam; Annemie Dutting en Wil v. d. Velde, Amsterdam. Overleden: M. P. J. Sprenger—En gels. vr. 8.1 j„ Amsterdam; A. Attema, vr. 66 j„ Amersfoort; J. M. D. Strad- meijer—Gulden, vr. 44 j.. Amsterdam; M. L. Ingram, m. 73 jr, Haarlem; A. v. d. EndeLubeck, vr. 54 j., Amster dam; P. H. Q. Bouman, m. 76 j.. 'sGra- venhage; N. E. C. I. D. Büno Heslinga, m. 75 j., Arnhem; E. M. Vink—De Ri- chemont, vr. 72 j.. 's-Gravenhage; J. Verkerk m. 64 j., Streefkerk; J. A. A. M. Kuijt, vr. 64 J., Voorburg. BEURSOVERZICHT Vaste stemming; Staatsfondsen weer lager Amsterdam, 4 september. Waar de vaste stemming vanmiddag ter beurze aan viel toe te schrijven wist eigenlijk niemand te vertellen, doch een feit is dat het merendeel der fondsen vanmiddag een koersavance wist te boe ken. Het stelde echter teleur dat deze betere tendentie niet gepaard ging met een uitbreiding der zaken, integendeel de handel had wederom een zeer rustig verloop. Kon. Olie wist 'n avance te boe ken van ruim 10 punten; het hoofd fonds verliet de markt op ca. 785. Uni lever kwam van 3388 op 3397%, Philips en Aku boekten 'n avance van ongeveer 6 punten. De stemming op de beleggingsmarkt blijft gedrukt. Het merendeel der Staats leningen moest weer terrein prijsgeven. De Conversielening 1947 belandde zelfs beneden de 90 en sloot op 89 5/8. Ook voor Scheepvaartpapieren was het kli maat verbeterd. Hiervan profiteerde vooral KNSM, die van 164 3/4 op 169 kwam. Ook H.A.L. was aan de vaste kant op 196 (192%). De overige soorten 1 k 2 punten beter. De Cultuurmarkt had wederom een uitermate stil verloop maar profiteerde toch van de algemene marktsituatie. Zo kwam Amsterdam Rubber van 70% op 96 V2. WISSELKOERSEN Amsterdam, 4 sept. Londen 10.63% 10.64, New York 3.82%—3.83%, Montreal 3.90%—3.90%, Parijs 1.0840—1.0850, Brus sel 7.64%—7.65%, Frankfurt 91.04—91.09, Zürich 87.21%67.26%Zürich (vr. francs) 89.34%—89.39%, Stockholm 73.84 —73.89, Kopenhagen 54.98—55.03, Oslo 53.20%—53.25%, Milaan 61.07%—61.12%. Beurs van Amsterdam Dinsdag 4 september ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v heden 93% 93% Grootboek obl. 89% 89 93% 92% 92% L 92% 87% L 87% 87% 87% 88 88 Ned. '55 II 3% 89% 89 Ned. '47 3% 3 90 iV 89% Dollarlng '47 3 94A 91% 91 ft Investeringscert. 3 93% 93% Ned 62-64 3 92% 9211 Indië '37 A 3 92 iV 92% Grootboek '46 3 89 L 88% ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand. en Ind. B 50% 50% Nat. Handelsbank 117% 116% Ned. Handelmy 186% 185 A.K.U 242 247 275% 281 387% 398 Wilton Feyenoord 310 311% 230 232 Kon Olie f 50.- 384 774% 785% Amst Rubber 71% 76% Holl Amer lijn 192% 197 Kon Ned Stoomb. 165 169% Ned Scheepv Unie 1§8 170 99% 105 54 56% iioy4 110% 76 75% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen dam 47 i 3 Den Haag 1937 1 3. Leiden 1947 R'dam *37 1 Hl 8% 93 90 V4 96% 95 Premieleningen A'dam *61 2% 115 113 Eindhoven '54 2% 96% 96% Enschede '54 2% 95 95% Den Haag'5112% 107% 106 idem n 2% 105% B 105% R'dam '52 I 2% 111% 109% idem n 2% 107% 107% Utrecht '53 2% 100 100% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amsterd. Bank 243 241 Rotterd. Bank212 210% TwentscheRank 219 220 Industrie Ondernemingen Ned. G. en Sptr. fabr. 218 217 Kon. Ned. Grofsm 116 Rott. Droogd Mij 610 Tieleman en Dros 13 Handelsondernemingen Borsumy. cv A f 1000 88 88 Internatio106 107% Diversen Albert Heyn284 L 282 L Ned. M. Walv. Vrt. 69% 69% Spoorwegen Dell Spoorw My 21% 21% Amerik fondsen Anaconda 83 83% Shell OU Cy95% 95% Nog enkele fondsen alt Lelden en omgeving Aandelen Holl Constructie Ing bur v Bouwnyv Int Kunststof! ind Kon Ned BMelmef Pref w a idem Textiel Geor v Wyk Leidsche Wolspmn Ned Electrolasm Slkkens Lakfabr "53 Ver. Touwf abrieken I Weralnk's Rat/mm VK 3/9 424 425 50% 51 71 70% 79% 75%GL 350L 355GL 515L 515L 178% 93GJJ

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5