200 geleerden bijeen op Congres inzake de menselijke verhoudingen Koningin Juliana: „De liefde is het hoogste De Daily Mirror politiek jegens AMSTLEVEN levensverzekering MIKOJAN OVERVIEL RAKOSl MET TWAALF MVD-AGENTEN Ontvluchte gevangene te Dordt na jacht door politie gegrepen over Engelands kolonel Nasser Hoe de f 100.000 terechtkwam Met een enkel woord Agenda DINSDAG 4 SEPTEMBER 1956 Dat betekent: „het geven van het hart" In het hotel „Groot Berg en Dal" hij Nijmegen wordt de komende 10 dagen de internationale conferentie betreffende de menselijke verhou dingen gehouden. Daaraan nemen ruim 200 geleerden van over de hele wereld deel. De voorbereiding heeft ruim een jaar geduurd. In de eerste plaats was het van belang te trachten voor de behandeling van een bepaald onderwerp specialisten aan te trekken. En dan nog spe cialisten met een dergelijke faam, dat het ook voor andere specialisten interessant zou zijn om naar Berg en Dal te komen. Over de hele wereld moesten daarvoor contacten gelegd worden en zo zijn er voor deze conferentie niet minder dan 3000 geleerden aange schreven. De conferentie is vanochtend geopend in het concertgebouw „De Vereniging" te Nijmegen. De plechtige openingszitting stond onder het algemeen voorzitter schap van Prins Bernhard, die tot H. M. de Koningin en de aanwezigen een wel komstwoord sprak. Het centrale thema, aldus de Prins, waarvoor U de handen ineenslaat, is een voor alle volken gemeenschappelijk vraagstuk. De menselijke verhoudingen wor den in alle landen en in alle sectoren van de samenleving gevoeld als onbevre digend en als een urgente aangelegenheid. Het is geenszins een vraagstuk van het bedrijfsleven alleen. Overal beseft men meer dan voorheen, dat de mensen op samenwerking zijn aangewezen, in onderneming en het bedrijf, in het ge zinsleven, in het maatschappelijk leven, en allerwegen vraagt men zich af, welke obstakels de weg naar wederzijds begrip versperren. Er zullen middelen moeten worden gevonden tot versterking en tot beleving van het gemeenschapsgevoel. Een beginsel-verklaring is niet genoeg, het gaat vooral om beleving van het beginsel der medemenselijkheid, aldus de Prins. Rede van Koningin Juliana Koningin Juliana, beschermvrouwe der conferentie, hield hierop een rede, waar in zij o.a. zeide: „Het kon vreemd schijnen, dat men een bijeenkomst als deze moet orga niseren over een zo elementaire levens voorwaarde als de menselijke verhou dingen. Als iemand zich, volkomen on bevangen, plotseling in deze omgeving zag overgebracht - bijv. een kind - en besefte, dat men een congres hield over menselijke verhoudingen, dan zou dat kind denken: „wat is dat nu weer voor onzin van al die volwasse nen om gewichtig te gaan praten over het feit, dat je met elkaar overweg moet kunnen. Dat weet toch iedereen en dat kan immers toch niemand goed". Laten wij toegeven dat het mal is hier over te moeten confereren. Iets wat zo vanzelfsprekend de volle aandacht zou moeten hebben, is op de achtergrond ge raakt en te lang daar gebleven. Toch is er in onze moderne samenleving m.i. een kentering gaande van groot belang, wanneer men zich weer gaat beraden over deze eerste levensvoorwaarde, ten einde een nieuw begin te maken met het er aan gaan schenken van onze volle aandacht en toewijding. Wij zijn tastende en zoekende naar een tegengif. Zo leggen we het eerste de hand op de menselijke verhoudin gen - omdat die nu juist het allereerste zijn wat we in een toestand van gro teske verwaarlozing aantreffen, overal waar we kortzichtig genoeg geweest zijn om alleen met stoffelijke factoren reke ning te houden, die toch nooit meer dan een deel van de totale som uitmaken. Neem de medemens zoals hij is in zijn hulpbehoevendheid, die niet kleiner is dan die van uzelf - heb eerbied voor zijn gaven en talenten en voor zijn pogin gen ten goede - geef hem de waardig heid die ge persoonlijk zoudt willen ge nieten en dan nog met interest. Dit geldt in de intimiteit van het ei gen gezin. Dit geldt eveneens in de ver houding tegenover de collega maar ook in de menselijke betrekking tussen hen, die in een leidende positie zijn ge plaatst en hen die overeenkomstig die leiding moeten handelen. Het tegemoettreden van de ander als mens is voor de laatsten moeilijker dan voor de eersten. Dat degenen, die in een leidinggevende positie staan, die grotere moeilijkheid van htm uitvoeren de medewerkers voor ogen houden, be hoort tot hun plicht en maakt hen eerst waarlijk groot. Heeft men tijd en aandacht voor de verhouding tot hen, die in een andere afdeling of in een andere tak van dienst werken - of voor hen die op een gans andere wijze hun krachten voor de sa menleving inbrengen - is men vaak niet te zeer gevangen binnen de eigen be roeps- of zelfcultuursfeer? En wordt aan de waardering en de eerbied voor de volken van andere landen en wereldde len niet vaak te kort gedaan door voor oordelen en misverstanden? Wie nu de menselijke verhoudingen in zijn omgeving wil verbeteren, zal het oude voorschrift moeten volgen: „Ken uzelf, wees uzelf, begin zelf, ga op weg naar de ander". Hoe zal anders ooit ergens de bestaansmogelijkheid voor een kleinere of grotere, laat staan voor een totale gemeenschap kunnen groeien van bewuste mensen, die en hun energie en werkkracht en hun verstand, wetenschap, technisch kunnen, efficiency, en hun waardig heid kunnen inpassen in het patroon van him leven naast dat wat hun ziel behoeft en wat hun hart hun ingeeft? Maar wij weten wel waar wij begin nen met de menselijke verhoudingen, zo als het opgewekte gezicht op maandag ochtend, het wakend oog van een be drijfsleiding op zo aangenaam mogelijke omstandigheden bij het werk. doch wij weten niet waar wij zullen eindigen. Het hele leven, ons aller leven, wordt im mers beheerst door onze verhoudingen tot de andere mens in de myriaden va riaties waarvan een ieder er uit erva ring vele kent. Die verhoudingen zijn veelal en onze kracht en ons kruis. Onze levensopgave. die voor ieder van ons op gegeven ogenblikken of tijden boven menselijk zwaar schijnt en die m i. al leen in het licht van de goddelijke op gave voor ieder van ons kan worden ge zien, is een taak, die inderdaad door menselijke kracht alleen niet kan wor den vervuld. Waar blijft alle wereldwijsheid naast de goddelijke dwaasheid - of laat ik zeggen - onberekenbaarheid - van het leven zelf? Het is toch zo, dat Liefde het hoogste Is in alle verhoudingen en dat is het geven van het hart. Is het dwaas? Kost het iets en brengt het iets op? Geeft men soms alles, maar ontvangt men niets, of geeft men soms niets, maar ontvangt men alles? Het kost alles, het is alles waard en het brengt alles op wat van waarde is. Zo gij „liefde" hebt onder elkander, daaraan zullen de mensen herkennen, dat gij discipelen zijt van de Ene, die tot het einde toe de mensen heeft liefgehad. Laten wij niet vergeten, dat dit de formalistische mens een ergenis en de verstandsmens een dwaasheid is. Dit is de aanbiddelijke onberekenbaarheid waarmee God het leven schept en steeds verjongt en het ons schenkt, opdat wij het zouden besteden in Zijn dienst en in die van Zijn kinderen". Toespraak van de voorziter Op de rede van H. M. de Koningin volgden uitvoerige toespraken van de drie voorzitters, n.l. de ambassadeur van Mexico bij het Nederlandse Hof, dr. Sa muel a Chovez, de rechter in het Inter nationale Gerechtshof, sir Mohammed Zafrulla Khan en de oud-minister van Economische Zaken van België, dr. Al- bert de Smaele. Conferentie over veiligheid in de mijnen De ministerraad van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap komt op donderdag 6 september te Luxemburg byeen teneinde met de Hoge Autoriteit te spreken over de voorbereiding van een conferentie over de mogelijkheden tot verhoging van de veiligheid in de mijnen. Deze bijeenkomst zal, naar wij vernemen, o.m. worden bijgewoond door prof. dr. J. Zijlstra, minister van Eco nomische Zaken. Praten, maar niet indruk van krachteloosheid wekken (Van onze Londense correspondent) De „Daily Mirror", 's werelds grootste dagblad (5% miljoen oplaag) en het „enfant terrible" der Britse dagbladpers, heeft sensatie veroorzaakt door haar i gehele voorpagina te besteden aan vi t- i latingen van vooraanstaande Britten, i die erop wijzen, dat Sir Anthony Eden vastbesloten zou zijn Egypte onverwijld de oorlog te verklaren, indien de be sprekingen tussen Menzies en kolonel Nasser mochten mislukken. Onder de vetgedrukte kop: „Zijn zij allen leuge naars en angstverwekkers?" drukt het blad de meningen af van invloedrijke personen als Hugh Gaitskell, de leider der Labourpartij. dr. Fisher, aartsbis schop van Canterburry. Sir Vincent Tewson, president van het Trade j Union Conference en hoofdredacteuren van leidende dag- en weekbladen. Het j blad zegt: „De tijd is gekomen, dat Eden 1 het volk de waarheid vertelt". „Is het waar, dat hij een oorlog tegen Egypte voorbereidt en zo ja. onder welke voor- waarden zal hij militaire kracht aan- 1 wenden?" Het blad citeert o.m. de „Manchester i Guardian", die op 31 augustus in een opmerkelijk hoofdartikel schreef„De regering schijnt er zich op voor te be- j reiden onmiddellijk tot oorlog over te gaan als Menzie's missie mocht misluk- 1 (Ingez. Med.-Adv.) Zo zijn de rode manieren Hongaarse dictator deed pas na Russisch ingrijpen afstand van leidende positie (Van onze Weense correspondent) Vluchtelingen uit Boedapest hebben nu eindelijk in Wenen medegedeeld, hoe dramatisch en onbarmhartig de manier is geweest ivaarop Rakosi werd onttroond. Op aandringen vooral van Tito had Moskou al lang besloten dat de Hongaarse Stalinist van het toneel moest verdwijnen, maar hij wist zich nog altijd staande te houden, ook ondanks de voortdurende aanvallen van de rechtervleugel in de communistische partij. Daar de zaak niet wil de vlotten, werd de Sovjetrussische vakman voor Oosteuropese aangele genheden Soeslof op 7 juni naar Boedapest gezonden om Rakosi tot af treden te dioingen. De onderhandeling en duurden een week lang, maar Rakosi gaf zich niet gewonnen. Intussen werd door de rechtervleugel een algemeen offensief tegen hem geopend, versterkt door de revolutionaire acties van de literaire Petöfi-club. Verbitterd en zwijgzaam I De volgende dag maakte de verbitter- I de en zwijgzame Rakosi in de vergade- In plaats dat Rakosi nu capituleerde, rjng- van het centrale comité zjjn be taalde hij de teugels nog strakker aan 1 en nam hy het besluit dat 400 hoge par tijfunctionarissen en 40 vooraanstaande intellectuelen achter slot en grendel zouden komen. Hjj voelde zich sterker dan ooit, vooral op grond van de on lusten in Posen. Daarom wilde hij, dat het centrale comité zijn besluit tegen de 440 „afval ligen" op 18 juni zou bekrachtigen, maar daags tevoren, op 17 juni, verscheen Anastas Mikojan uit Moskou, die hem met twaalf agenten van de Sovjet-Rus sische M.V.D., de geheime politie, in zjjn villa overviel! Nadat de agenten Rakosi's lijfwacht hadden ontwapend, eiste Nikojan dat de Hongaarse dictator binnen 24 uur zou aftreden. Bleek van woede vorderde Rakosi van Mikojan, dat deze zich zou legitimeren en eerst toen een telefoon gesprek met Kroesjtjef hem volledig had overtuigd, gaf hij toe Gouverneur Van Tilburg in ons land Met 30 uur vertraging De Gouverneur van Suriname, de heer J. van Tilburg, oud-wethouder van financiën te Rotterdam en oud lid van de Eerste Kamer voor de P. v. d. A., is vanochtend om kwart over vüf met 30 uur vertraging tengevolge van motorstoring op Schiphol aange komen. HÜ werd begroet door de Kabi netsformateur prof mr. W. F. de Gaay Fortman. Op lil februari j.l. heeft de heer Van Tilburg in Suriname zijn functie van Gouverneur opgenomen. Tijdens zijn af wezigheid wordt hij in Suriname ver vangen door de directeur van zijn Ka binet. dr. Nagtegaal. De formateur zelf, prof. De Gaay Fortman, kon op Schiphol vanochtend slechts zeer weinig over de Kabinets formatie mededelen. „Maar", zo zei hij, „als U weet, hoe moeilijk ik vroeg kan opstaan, en U ziet mü dan hier om vjjf uur 's ochtends op Schiphol de Gouverneur afhalen, dan blijkt daar wel uit, dat ik de komst van de heer Van Tilburg voor de Kabinets formatie van belang acht." Achtervolging op (laken in binnenstad Vervolg van pag. 1 ken. Maar wat zal deze politiek Enge land kosten? Schade aan het bondge nootschap met Amerika, een gebroken Gemenebest, de verspilling van Britse en Egyptische levens, economische ach teruitgang van Engeland en Frankrijk, het eind van de Verenigde Naties, geen olie en voor Rusland een open deur in het Midden-Oosten". De „Observer" een invloedrijk zon dagsblad schreef op 2 september: „Het schijnt de opzet der Britse en Franse regering te zijn de militaire voorberei- j dingen tegen Nasser door te zetten zonder in het openbaar de voorwaarden voor een militaire actie precies vast te stellen. Waarschijnlijk is Sir Anthony J Eden van mening, dat dit krachtsver- I toon de onderhandelaars zal helpen door hen in staat te stellen de indruk te vestigen, dat zij redelijke mensen I zijn, doch dat er achter hen een wilde- j man staat. De publikatie van de „Daily Mirror" zal er in niet geringe mate toe bijdragen onder het volk de indruk te versterken, dat de Britse regering vast besloten is wapengeweld toe te passen indien Menzies er niet in zou slagen Nasser tot rede te brengen. Van een oorlogsstemming is evenwel in Engeland heel weinig te merken en j het is daarom aan te nemen dat de Britse regering dezelfde politiek toe- j past, die het Westen indertüd met 70- 1 veel succes tegen Rusland fa praktijk 1 bracht: praten met Egypte zonder even- wel de indruk van militaire krachteloos- j heid te wekken. Drie Nederlandse vrouwen in arrest BETROKKEN BIJ OPLICHTING IN SOERABAJA? Drie Nederlandse vrouwen, mevrouw Th. Wener, mejuffrouw T. E. Wener en mevrouw Muller, die in Soerabaja aan boord waren gegaan van de „Johan van Oldebarncvelt", met be stemming Nederland, zijn door de politie gearresteerd, toen het schip gisteren de haven van Tandjong Priok aandeed. Zij worden ervan be schuldigd betrokken 'te zijn in een oplichtingzaak in Soerabaja, aldus is in Djakarta verklaard. De zaak is nog in onderzoek. De „Johan van Oldebamevelt" is inmiddels naar Amsterdam vertrok ken. (Speciale berichtgeving) De Dordtse politie heeft in de nacht van zondag op maandag gevaarlijke toeren moeten uithalen in het cen trum van de stad om een verdacht geveltoerist te pakken te kunnen krijgen. Het lukte en de vangst bleek meteen een goede, want de bij de justitie en de politie overbekende in breker kwam in de val. Op 25 augus tus was hij tijdens het luchten uit de Scheveningse strafgevangenis samen met een medegevangene ontsnapt. Een oplettende voorbijganger waar schuwde de politie, dat een man op het dak van het warenhuis van Vroom en Dreesmann was geklommen. Onmiddel lijk werd het warenhuis omsingeld en drie politiemannen klommen na hals brekende toeren op het dak. Daar gin gen zij met lichtbundels op speurtocht en weldra achtervolgden zij ondanks de talrijke obstakels op hun moeilijke weg de gezochte, die tenslotte tussen de da ken van twee huizen aan de Tolbrug- straat klem kwam te zitten. Er zat toen voor hem niets anders op dan zich ge wonnen te geven, want in het felle licht hadden de drie achtervolgers hem vol ledig onder schot. De arrestant had voor de achtervolging begon al een ruit Een heel lot aan particulier verkocht Het lot nr. 2144 van de Nederlandse Staatsloterij, waarop de honderdduizend gevallen is. is gelijk gemeld ver kocht door collecteurs en collectrices in Amsterdam, Bussum 's-Gravenhage, Haarlem en Zeist. De Amsterdamse collectrice, die op haar verjaardag met de verkoop begon en in verband hiermede dacht, dat het deze keer wel eens een goede loterij kon worden, heeft een goed voorgevoel gehad. Zij heeft het lot verkocht in 3 kwartloten, 2 tientjes en 1 twintigste. De loten zijn verkocht in een arbeiders buurt, meest aan kleine familieclubjes. Ook de loten, die in Bussum en 's-Gra venhage zijn verkocht, zijn goed te rechtgekomen. De collectrice in 's-Gra venhage, die twee jaar geleden in juli ook het winnende lot verkocht, heeft het lot verkocht in een half lot en de andere helft in tientjes en twintigjes. Een tiende werd verkocht aan een in woner van Rotterdam. Het Bussumse lot werd verkocht in een half lot en verder tientjes en twin tigjes. voor het merendeel aan midden standers, die het geld goed kunnen ge bruiken. In Haarlem werd het lot verkocht in 3 kwartloten en 5 twintigsten. De kwartloten werden verkocht aan een meubelmaker en een slager. Twee twin tigsten gingen naar een sigarenhande laar en een kastelein. De collecteur in Zeist heeft het lot, waarop de grote prijs is gevallen, in zijn geheel verkocht aan een particulier. Hij I kon echter niet mededelen of het lot voor de koper zelf bestemd was of b.v. voor een loterijclubje. BINNENLAND In het Carlton Hotel te Amsterdam is gisteren het tweedaags congres begonnen van de Bond van Kleermakerspatroons in Nederland door de voorzitter de heer J. H. van Oostrom uit Den Haag. Bij K.B. is met ingang van 1 augus tus 1956 aangesteld als hoogleraar in vaste dienst, om onderwijs te geven in de algemene microbiologie en de microbio logie van» bodem en water, aan de Land bouwhogeschool te Wageningen, dr. Ir. E. G. Mulder te Groningen. Gistermiddag is de 5'5-Jarige land bouwer C. Steendijk uit Arnemulden op een onbewaakte overweg, even voorbij de sloedam. door een personentrein gegrepen en op slag gedood. De 22-Jarige Peters uit Helden is te Neer (L.) verongelukt, doordat hij met zijn bestelwagen tegen een boom is gebotst. Hij werd ernstig gewond. In het ziekenhuis te Roermond, waar men de Jongeman had gebracht, is hij kort daarop overleden. BUITENLAND Terwijl de Communisten het in het algemeen hebben opgenomen voor presi dent Nasser, heeft de (kleine) Zwitserse communistische partij te kennen gegeven de Egyptische president niet te mogen. In antwoord op een socialistische beschuldi ging als zouden de Zwitserse Communis ten „het fascistische regime van kolonel Nassér" steunen, schrijft de communis tische „Vorwarts": „Er is heel wat dub belhartigheid voor nodig om uit onze houding te concluderen, dat wij sympathie voor Nasser hebben. Nog pas kort geleden heeft hij enige Communisten veroordeeld, en dat is in ieder geval geen reden voor ons om onze sympathie voor hem uit te spreken." Een groep Jonge Franse grotonder zoekers heeft in het dal van de Jaur (Frankrijk) een grot ontdekt met wand schilderingen. Volgens een geschiedkun dige dr. Barthes, dateren deze tekeningen uit 'het paleolithische tijdvak, ongeveer 20.000 jaar geladen. In de grot werden bovendien beenderen van mensen en scherven van aardewerk aangetroffen. De bibliotheek van de universiteit van Oslo heeft zorgen: een 86-jarige Engelse dame is overleden en heeft de bibliotheek 5000 pond (vijftigduizend gulden) nagelaten en niemand weet waarom! Edith M. Sewell overleed vorig Jaar in Hastings en voor zover men weet, had zij nimmer iets te maken met de universiteitsbibliotheek van Oslo. Niette min liet zij een derde van haar vermogen aan dit instituut na en de bibliotheek breekt zich thans het hoofd over de vraag, waar men dit aan te danken heeft. Men heeft er nu maar een stichting van ge maakt, die de Engels-Noorse betrekkingen zal bevorderen. De beroemde 87-jarige Amerikaanse architect Frank Lloyd Wright heeft voor Chicago een wolkenkrabber ontworpen, die een mijl in de lucht zou steken (dat is 1,6 km)Het gebouw zou 510 verdiepingen krijgen en drie en een half maal zo hoog worden als de hoogste wolkenkrabber in New York. Dit laatste feit alleen reeds heeft vele inwoners van Chicago onder wie de burgemeester enthousiast ge maakt voor dit plan. doch een definitieve beslissing over de uitvoering is nog niet genomen. Een wervelstorm, die door meteoro logen met de naam Dinah" wordt aange duid, heeft maandag Taipeh, de hoofdstad van Formosa, getroffen. De schade wordt op miljoenen dollars geschat. Een persoon verloor het leven. Door de windstoten met een snelheid van 160 km per uur werden op het vliegveld verscheidene vliegtuigen tegen elkaar gesmeten en geheel vernield. De wervelstorm beweegt zich in de rich ting van de Chinese kust, ter hoogte van de provincies Foekien en Tsjekiang. De 52-jarige Britse minister van Marine. Lord Cllcennin. is om persoonlijke redenen afgetreden, aldus heeft het mini sterie van Marine bekendgemaakt. Hij zal worden opgevolgd door burggraaf Hails- ham, de vroegere Quinton Hogg, een voor aanstaand advocaat. Volgens voorspellingen over de ko mende Franse wijnoogst zullen dit jaar de Franse wijnen duurder zijn, minder goed smaken en minder overvloedig zijn dan anders. Dit is hoofdzakelijk het gevolg van de vorst in de afgelopen winter, doch de kille zomer heeft de zaak nog verergerd. Volgens vertegenwoordigers van de wijn producenten zal het slechte weer Frank rijk waarschijnlijk 8 miljoen hectoliter wyn kosten. De Sovjet-Unie heeft zondag, voor de derde maal binnen veertien dagen, een atoomproef genomen in Siberië, zo heeft de voorzitter van de Amerikaanse Com missie voor atoomenergie, Strauss, maan dag in Washington bekendgemaakt. De ontploffing was even zwaar als die van 24 en 30 augustus, die in hetzelfde gebied teweeg gebracht werden. Generaal Burns, hoofd van het waar nemerskorps van de V.N. in Palestina, heeft besloten het onderstel van de jeeps, die door waarnemers wordt gebruikt, te laten versterken, met het oog op het mijnengevaar langs de Israëllsch-Arabische grenzen. De Jeeps zullen ook een betere radio-uitrusting krijgen. Een Zweeds offi cier en lid van het waarnemerskorps, die onlangs door een mijnontploffing werd ge wond, zal 150.000 gulden schadevergoeding van de V.N. krijgen. De archeoloog prof. Rudolf Egge heeft maandag in Klagenfurt meegedeeld, dat er op de berg Magdalena ten noorden van Klagenfurt een grote Romeinse tempel is ontdekt. Men is van mening, dat deze tempel een van de grootste van Europa is. Delen van de tempel bestrijken een opper vlakte van 3000 vierkante meter. Al tien jaar lang verricht men archeologisch on derzoek op deze berg. De Perzische procureur-generaal, generaal Hassan Azmoedeh, heeft mede gedeeld, dat majoor Badkoebei is ge arresteerd wegens ondergrondse bedrijvig heid voor de Sovjet-Unie. Azmoedeh deel de mede, dat uit stukken, die de Perzische afweerdienst tegen spionage in handen heeft gekregen, blijkt dat Badkoebei drie personen had opgeleid voor terroristische aanslagen, waarvan de Sjah, premier Hoessein Ala en de militaire gouverneur van Teheran, generaal Timoer Baktair, het slachtoffer moesten worden. De spionage- organisatie, waartoe majoor Badkoebei be hoorde, had vertakkingen in andere lan den en met name in Libanon. Volgens betrouwbare bronnen in Djakarta vindt er aan de kust van Brits- Borneo een grote handel in geweren plaats. Wapenen en munitie, uit de Phi- lippijnen afkomstig, worden in volle zee uitgewisseld voor kopra en vogelnestjes door gewapende benden, die vanuit Celebes en Borneo opereren. Uit dezelfde bronnen wordt vernomen, dat iedere maand 1000 ton kopra Sarawak binnen wordt gesmok keld en vandaar naar de Phllippijnen ver dwijnt. De eerste ondervoorzitter van de raad van ministers in de Sovjet-Unie, Kagano- witsj, is benoemd tot minister voor de bouwmaterialenindustrie. Hij is de opvol ger van P. A. Joedin, die in april is ge storven. Van 1946 tot 1950 bekleedde Kaganowitsj dezelfde functie. Tsjou En-lai. de Chinese premier, zal in december een bezoek aan India brengen. Men verwacht, dat Tsjou twee weken in India zal blijven na ziin bezoek aan Birma in begin december. Tsjou was reeds in 1954 door Nehroe uitgenodigd naar India te komen. De Indiase premier was toen in China. Medio september as. za! bij de Flensburger Schiffsbaugesellschaft de te waterlating geschieden van een motor- vrachtschip van ongeveer 10.000 ton laad vermogen. Dit betreft het eerste schip van een serie schepen, welke voor rekening van de Nederlandse Halcyon-rederij te Rotter dam gebouwd zullen worden. De Amerikaanse marine heeft maan dag meegedeeld, dat een Amerikaans marine-vliegtuig, de „Vought F 8u", op 21 augustus een nieuw nationaal snel heidsrecord heeft gevestigd. Het toestel bereikte een snelheid van 1.634.2 km p. u. Op het eiland Lillön, in een meer bij Stockholm, is een bronzen boeddhabeeld, dat 1700 jaar oud is. uitgegraven. Dit zou het tweede dergelijke beeld zijn, dat in Europa is opgegraven. Het eerste werd te Rome gevonden, aldus een bericht van de Unesco. De Westdultse politie heeft maandag te Hamburg beslag gelegd op 50 exem plaren van een communistisch nieuwsblad. Dit is de eerste maal, dat er. na het bulten de wet stellen van de communistische partij in West-Duitsland. communistische bladen zijn ontdekt. Blijkens een mededeling van de Afghaanse ambassade te Nieuw Delhi (India) heeft de premier Sardar Moham med Daud Khan bekend gemaakt, dat zijn regering contracten heeft getekend voor de aankoop van wapens in de Sovjet-Unie en Tsjecho-Slowakije. Prof. Erhard, de Westduitse minister van Economische Zaken, heeft in West- Berlijn een rede gehouden, waarin hij wees op de noodzakelijkheid voor de Duit sers om door besparingen en vrijwillige be- perkingen van het verbruik, particulier kapitaal te vormen. DINSDAG Noordeinde 3Afscheid en installatie schoolhoofd (herv. ulo) 8 uur nam. WOENSDAG Den Burcht: Feestavond 10-Jarig bestaan afd. Leiden Alg. Ned. Invalidenbond, 8 uur nam. GenestetstraatKoor en samenzang Contactcie voor Evangelisatie. 8 u. nam. Rehoboth: Chr. Boerinnen- en Platte landsvrouwenbond. Spr. ds. G. van Duinen over „Ons christelijk levensperspectief", 8 uur namiddag. ZATERDAG Het Gulden Vlies: Aandeelhoudersver gadering N.V. v/h E. J. Brill, 11 uur v.m. ZONDAG Luxor theater: Filmvoorstelling Bijzon der Kerkewerk Herv. Gem., 10.15 uur v.m. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum voor Volkenkunde: Zomer- tentoonstelling „Van klei tot pot". (Tot 1 oktober). Lakenhal: Tentoonstelling „Rembrandt als leermeester". Werkdagen 10 uur voor middag5 uur namiddag. Donderdags en dinsdags bovendien 7.309.30 uur nam. Zondag 15 uur nam. Prentenkabinet (Kloksteeg 25)Tekenin gen door Rembrandt (t.m. 15 september). BIOSCOPEN Casino „Als de kat van huis is A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. LI do „Elke minuut teltA.l. Werk dagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „You're neven too young". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon dag: 2.30. 4.45.- 7 en 9.15 uur. Trianon „Charlie's tante" 18 Jaar Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur Zon dag: 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex „Davy Crockett, koning van het wilde westen". 14 jr. Werkdagen: 2.30 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „Because you're mine". De avond- en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 8 september 8 uur waargenomen door: apotheek Herdingh en Blanken. Hogewoerd 171, tel. 20502; apotheek Reijst, Steenstraat 35. tel. 20136; a^ïthcek Oegstgeest. Wilhelmlnapark 8. BU eeen gehoor bij Uw hulsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. ingedrukt om zich toegang tot het wa renhuis te verschaffen en het bleek weldra dat hij precies dezelfde werk wijze had toegepast als die bij de in braak van verleden week dinsdagnacht. Voorts kwam vast te staan dat de in breker een kostuum, overhemd en das droeg, die bij de jongste inbraak waren verdwenen, tesamen met andere goede ren. De 23-jarige avonturier heeft nog zeker anderhalf jaar tegoed o.m. voor een zaak, waarbij hij in Papendrecht en Alblasserdam enkele weduwen had be stolen. Enkele jaren geleden had hü zich bij het Vreemdelingenlegioen gemeld maar is toen in het Suezkanaal van een troepentransportschip gesprongen. De Egyptische politie stuurde hem naar Nederland, waar hij op Schiphol werd gearresteerd. Zijn ontvluchting uit de Scheveningse strafgevangenis was een brutaal staaltje van zijn grote klimcapaciteiten. Nina mogelijk over enige dagen naar Moskou terug Modemagazijn trok zijn aanklacht tegen atlete in (Van onze Londense correspondent) Nina Ponomareva, de atlete die vyf hoedjes stal en daardoor aanleiding gaf tot een diplomatiek incident, bevindt zich nog steeds in de Russische ambas sade in Londen „doch zij zal binnen en kele dagen het land verlaten" aldus verklaarde een woordvoerder van de Russische ambassade gisteravond. Heb ben de Russen reden tot deze stellige uitlating? Het heeft er inderdaad de schijn van. dat er thans officiële stap pen worden ondernomen om Nina in de gelegenheid te stellen Engeland onge hinderd te verlaten zonder dat het Britse rechtsbewustzijn geweld wordt aangedaan. De directie van C. en A. liet gisteren door haar advocaten be kend maken dat zij de papieren van de zaak Nina had overgedragen aan de procureur-generaal en dat deze de ver antwoordelijkheid voor Nina's rechts vervolging had overgenomen. Dit betekent dat de procureur-gene raal bij ontstentenis van een getuige Nina van rechtsvervolging kan ontslaan. Als de rechter bovendien bereid is het tegen haar uitgevaardigde bevel tot ar restatie in te trekken, zou Nina zich vry kunnen bewegen. De rest van het Russische atleten-team is gisteren met een gecharterd K.L.M.-vliegtuig uit Lon den naar de Finse hoofdstad Helsinki vertrokken. Hun trainer Khoroko ver klaarde aan Britse sportvertegenwoor- digers: „Het was erg jammer, dat de match niet kon doorgaan, maar wij ho pen in de toekomst elkaar op prettiger wijze te ontmoeten". 50 carillons spelen 50 carillons in verschillende gemeen ten van ons land onder meer ook het carillon van het Koninklijk Paleis op de Dam in Amsterdam zullen op 5 september, de jubileumdag van de Ne derlandse Vereniging voor de Volkszang, volksliederen ten gehore brengen. Van de herdenkingsbijeenkomst in de Haagse Dierentuin, waaraan ruim 1500 mensen zullen deelnemen, zal een gedeelte wor den uitgezonden door de N.C.R.V. en de Wereldomroep zal een klankbeeld sa menstellen. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) 1 si 4) B E'S CM Stockholm nevel windstil 20 0 Kopenhagen half bew. w 4 21 19 Aberdeen motregen windstil 11 64 Londen geh. bew. windstil 17 0.6 Amsterdam zwaar bew. zo 6 16 4 Luxemburg zwaar bew. z 5 17 3 Bordeaux zwaar bew. zzo 2 19 1 Grenoble half bew. windstil 20 0 Nice licht bew. nw 2 25 0 Berlijn onbewolkt wzw 2 28 3 Frankfort mist windstil 16 8 München mist windstil 20 0.4 Ztirich nevel w 2 14 19 Genève zwaar bew. n 1 19 0.3 Locarno half bew. 0 2 21 23 Wenen zwaar bew. nw 6 32 0 Rome nevel wnw 2 34 0 AJaccio licht bew. ono 4 21 2 MaJloraa «aJaewellct ara* SS 4

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2