Prinses Beatrix handhaaft naast studie representatieve taken De Vijf hadden gisteren tweemaal bespreking met president Nasser Beatrix van Oranje WEERBERICHT Ook schoolvriendinnen komen in Leiden studeren Nederlandse baggeraars zijn contracten stipt nagekomen Men ivas op schema ver vooruit 95ste Jaargang DINSDAG 4 SEPTEMBER 1956 No. 28926 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Koninklijk dubbel-leven Sleutelstad vervulle grote wens: vrijheid! (Van een onzer redacteuren) De Leidse Universiteit is van oudsher de academie der Oranjes geweest. Gesticht door de eerste Oranje wiens naam aan onze nationale zelfstandigheid verbonden was, is zij sindsdien een bron van verrijking geweest voor velen uit ons Vorstenhuis. Gisteren heeft een nieuwe loot van dit Huis als studente haar intrede in Leiden gedaan, vandaag woonde zij voor het eerst als aan komend studente een academische plechtigheid bij: de eerstejaarsdag. Prinses Beatrix wil, evenals indertijd haar Moeder, haar studie en verblijf in Leiden zo onopvallend mogelijk laten verlopen. Het is daar mede geenszins in strijd, wanneer wij bij de aanvang van deze voor Prinses Beatrix, voor Leiden en voor ons land zo belangrijke studie toch een enkel woord hieraan wijden. Integendeel. Deze woorden zijn er op gericht, begrip voor de wens om onopgemerkt te blijven te verster ken, waarbij een begrijpelijke nieuwsgierigheid bij het begin van deze studie te bevredigen en daardoor de openlijke belangstelling te matigen. voor haar in het bijzonder ook de we tenschappelijke studie van buitengewoon belang is) het contact met leeftijdgeno ten in een voor een vorstenkind wel haast unieke vrijheid. Wetenschap en karakter De studie van Prinses Beatrix zal haar representatieve plichten, zoals deze zich de laatste jaren ontwikkeld hebben, niet onderbreken. Telkenmale zal zij als Kroonprinses overal in den lande deze plichten vervullen met een natuurlijke gratie en waardigheid die haar afkomst en opleiding haar hebben gegeven. Telkens weer echter in de komende jaren zal zij dan naar Leiden terugke ren om studente te zijn als zovele meis jes van achttien, negentien jaar. Een academische studie is vooral in Leiden meer dan het verwerven van vakkennis. Het is bovenal een persoon lijkheidsvorming. Voor Prinses Beatrix komt daar in sterke mate bij (hoezeer DOOR haar aanmelding als noviet der Ver. van Vrouwelijke Studen ten te Leiden heeft H. K. H. Prin ses Beatrix gistermiddag de eerste stap gezet op de weg, die zeer binnenkort zal leiden tot haar volledige opname als lid van de Leidse Academische Gemeen schap. Officieel zal dit eerst het geval zijn, wanneer zij door het plaatsen van haar handtekening in het Album Studioso- rum zich over enige weken heeft doen inschrijven als studente aan de Leidse Universiteit, hetgeen dan tevens de be krachtiging zal vormen van een traditie, welke sinds eeuwen het Huis van Oran je en Nederlands oudste universiteit hecht aan elkaar verbindt. Het is stellig niet het exclusieve recht van de academische cives om zich daar over van ganser harte te verheugen. Dat recht komt evenzeer toe aan de „burger lijke" burgers, wier voorzaten door hun fiere houding in 1574 welbeschouwd de grondslag legden voor de stichting der Leidse Universiteit door de „Vader des Vaderlands". EN wanneer wij ons dan voor een ogenblik het recht aanmatigen om op te treden als woordvoerder van laatstbedoeld deel der Leidse bevolking, dan is dat in de eerste plaats om onze Kroonprinses hartelijk welkom te heten als ingezetene van onze goede stad. Mogen de jaren, welke zij in Leiden als studente zal doorbrengen, gelukkige jaren zijn, zoals zij dat ook voor haar Moeder, Koningin Juliana, zijn geweest. Moge het haar gegeven zijn zich, ge vrijwaard van opdringerige nieuwsgie righeid, studente te voelen temidden van haar studiegenoten teneinde zich in de traditionele en gerenommeerde sfeer der Leidse Alma Mater, welke ook voor haar persoonlijk een „Bolwerk van de Vrijheid" moge zijn, voor te bereiden op de taak, die haar eens wacht! Bij alle blijdschap, welke ons vervult over de intrede van een nieuwe Oranje telg in de Leidse academische en civiele gemeenschap, begroeten wij haar in de eerste plaats als studente. Wanneer de gehele Leidse samenle ving haar aldus tegemoettreedt en beje gent, vormt een dergelijke houding de grootst mogelijke waarborg voor hetgeen ook haar Moeder zo bijzonder heeft ge waardeerd en wat wij ook haar Dochter van harte gunnen en toewensen: een onbezorgde Leidse studietijd! Regen De Bilt verwacht tot morgenavond. Veel bewolking met tijdelijk regen. Weinig verandering in temperatuur. Aanvankelijk zwakke tot matige, later matige tot krachtige wind tussen zuid oost en zuidwest. (Opgemaakt te 11.15 uur). 5 SEPTEMBER. Zon op: 6.00 uur: onder: 19.20 uur. Maan op: 6.59 uur; onder: 19.07 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.17 en 15.45 uur. Dit nummer bestaat alt 10 pagina's. DOE GEWOON! De dagelijkse aanwezigheid van Prinses Beatrix in Leiden stelt de Leidenaar voor een probleem: wat moet hij doen als hij de Kroon prinses op straat tegen komt? De oplossing is vrij eenvoudig: doe gewoon. Het is een vorm van beleefdheid, te groeten, maar zelfs die beleefd heid is geen noodzaak onder de bij zondere omstandigheden waaronder Prinses Beatrix in Leiden vertoeft. Zij verblijft hier als studente, niet als Prinses. Het is echter, wil Prinses Beatrix haar studietijd als gewoon studen te kunnen doormaken, noodzaak dat iedere opvallende belangstel ling achterwege blijft. Geen samen scholingen van wachtenden wan neer haar ergens geparkeerde auto toont dat zij hier of daar verblijft, geen nazien op straat, geen aan dacht vestigen op haar verschij ning. Misschien zijn het overbodige op merkingen in het „bolwerk van de vrijheid", maar zij worden slechts ingegeven door de hartgrondige wens. dat het Prinses Beatrix mo gelijk zal zijn haar Leidse studie tijd in vrijheid te genieten en daar aan door haar leven heen de herin nering met vreugde te mogen be waren. Eervolle opdracht Het is een eervolle taak voor Leiden, haar die vrijheid mogelijk te maken. Vooral in het begin zal het velen vreemd aandoen, de oudste der Prin sessen als gewoon Leids burgeres te zien, en toch zal haar verblijf in de Sleutelstad zo moeten worden opgevat wil deze belangrijke studie aan haar doel beantwoorden. Het staat niet vast, hoelang deze stu die zal duren. Dit hangt in hoge mate van de omstandigheden af. Gedacht is aan een studieduur van ongeveer drie jaar, doch dit sluit een kortere of lan gere tijd niet uit. Sociologie en rechten Als hoofdstudie heeft Prinses Beatrix sociologie gekozen, doch daarnaast zal de rechtenstudie een groot deel van haar belangstelling opeisen in verband met haar komende positie. Haar keuze van sociologie is kenmerkend voor haar karakter. Zij ziet in deze jonge weten schap een weg naar de oplossing van fundamentele vraagstukken der mense lijke samenleving. Zoals zovelen van haar leeftijd streeft zij naar een directe aanpak van de problemen, naar een eerlijke onomwonden openheid, naar een onderkennen van de fundamentele moei lijkheden die zij niet wil omzeilen. Geen inkrimping van representatieve taak Vermoedelijk zullen haar representa tieve plichten het haar niet mogelijk maken, een volledige sociologische stu die te volgen. Het ligt namelijk niet in haar voorne men, haar representatieve plichten als Kroonprinses onder haar studie te la ten lijden. Sinds haar achttiende verjaardag heeft Prinses Beatrix in steeds sterker mate representatieve taken vervuld. Slechts het werk voor haar eindexamen aan het Baams Lyceum heeft aan die taken eni ge beperking opgelegd. Zij meent thans, deze plichten niet opnieuw op de twee de plaats te mogen stellen achter haar academische studie. Dit brengt tevens mee, dat zij vermoe- delijk geen examens zal afleggen en zich zo daartoe gelegenheid bestaat tot tentamens zal beperken. V.V.S.L.-lid Wel echter zal zij zoveel mogelijk aan het VVSL-leven deelnemen, zoals zij ook zo volledig mogelijk het novitiaat doorloopt (hoewel zij dit wellicht zal moeten onderbreken voor haar aanwe zigheid bij de festiviteiten op Prinsjes dag). Het moet verheugend worden ge acht, dat de Koninklijke studente gro te waarde toekent aan het studentenle ven als zodanig en de vormende waarde daarvan ten volle inziet. Uiteraard is de wetenschappelijke studie juist voor haar ook van bijzonder grote betekenis, maar deze studie, hoezeer dan ook beinvloed door de bijzondere omstandigheden en beperkt door de eisen van de toekomst, zou iedere betekenis missen indien zij niet gepaard ging aan de karakter- en persoonlijkheidsvorming die gelegen is in het vrije contact met medestudenten. Vriendinnen-studiegenoten Uiteraard is er nog niets bekend over de komende activiteiten van Prinses Beatrix in VVSL-verband. Haar grote sportiviteit doet vermoeden, dat ook in deze richting dé universitaire gemeen schap haar veel te bieden zal hebben, doch de omstandigheden zullen moeten bepalen in hoeverre zij daarvan gebruik zal kunnen maken. Verheugend is het. dat haar school vriendin mej. Renée Röell, met wie zij zich reeds als bannelingetje in Canada nauw verbonden voelde en die in de afgelopen jaren haar telkens tot steun en toeverlaat is geweest, haar Leidse studiegenote wordt. Ook zij neemt haar intrek bij de familie Drijber aan het Rapenburg, waar Prinses Beatrix enige kamers betrokken heeft. Mej. Röell heeft evenwel een andere studie richting gekozen, namelijk psychologie Ook de andere klas- en geslaagde eindexamengenoten van de Prinses zul len thans een universitaire studie in Leiden aanvangen. Dit zijn mej. M. A. Sprenger van Eyk en mej. A. Hasseley Kirchner. Het feit. dat de Russische kam pioene discuswerpen. Nina Pono- mareva. in een warenhuis te Londen is aangehouden, omdat zij vijl hoedjes zou hebben weggenomen, heeft voor de in het White City Stadion te Londen te houden wed strijd tussen atletiekploegen van Engeland en Rusland, van welke laatste ploeg Nina deel uitmaakte, het bijzónder nare gevolg gehad, dat deze werd afgelast waarna de Russische atleten onverrichter zake naar hun land terugkeerden. Deze foto laat zien hoe een aantal Rus sische atleten op het Londense vliegveld London Airport aan boord stapt van een Russische TU-104 machine, die kort tevoren met een delegatie officieren van de Sovjet- russische luchtmacht was aangeko men, en die nu de sportleden terug bracht naar Moskou. Voor de vervulling van een wens Het is bekend, dat Prinses Beatrix zo veel mogelijk als gewoon studente in Leiden hoopt te kunnen verblijven. Zoals gezegd heeft Leiden thans de belangrijke opdracht, de vervulling van die wens mogelijk te maken. Uiteraard zal dit ook weerslag vin den in ons blad. Behalve nu eenmaal onvermijdelijke berichten over haar verblijf en werk in de Sleutelstad zul len wij zoveel mogelijk afzien van pu- blikaties. die de vervulling van deze wens zouden kunnen schaden. Robert Menzies, de Australische premier, die voorzitter is van de commissie van vijf die aan Nasser verslag gaat uitbrengen over de resultaten van de Suez-kanaal-con- ferentie in Londen, is met de vier andere leden van de commissie aan gekomen in Cairo. Deze telefoto geeft een beeld van de aankomst van Menzies en de begroeting door Nasser. V.l.n.r. Robert Menzies Nassers adviseur Aly Sabry, Mam- moed Joenis, directeur van de door Nasser ingestelde Suezkanaal-auto- riteit en president Gamal Abdel Nasser, die zijn Australische gast de hand drukt. wens zouden kunnen schaden. ■mr i i i standigheden. De HOLMA stuurt hat l\!li/-# o/i ll/-f n'fYOVn ft ^Illl mensen daarheen, waar het meeste ka De Commissie van Vijf, onder leiding van de Australische premier Menzies, heeft gisteravond voor de tweede maal een ontmoeting gehad met president Nasser van Egypte en diens adviseurs, 's Middags was reeds een inleidende bespreking gehouden, waarin gesproken was over de procedure. Na afloop van dat eerste onderhoud zei Menzies die vergezeld was geweest van de Perzische minister Ardalan, de Zweedse minister Unden, de Ethiopische minister Habte- wold en de Amerikaanse diplomaat Henderson dat men niet dagelijks een communiqué kon verwachten. Het overleg dient in een rustige, vertrouwelijke sfeer te geschieden en in vriendschappelijke geest. In het onderhoud van gis teravond gaf de commissie een volledige uiteenzetting van de plannen ,die voor zien in internationaal beheer van het Suezkanaal. Intussen zijn er in Egypte in totaal dertig arrestaties verricht in verband met de zogenaamde „spionage-groep Swinburn". De gearresteerden behoren tot verschillende nationaliteiten. Tot hen behoort ook de veertigjarige Brit John Thornton Stanley, werkzaam in het kantoor te Cairo van de „Pruden tial Assurance Company". Stanley werd gisterochtend aangehouden. Een reden voor deze arrestatie is niet bekendgemaakt. Weinig uitzicht op spoedige regeling De Nederlandse baggermolens HAM 108 en HAM 111 lagen gisteren nog te wachten op een uitvoervergunning van de regering in Cairo. Twee Nederlandse sleepboten, de „Tyne" en de „Humber" (van L. Smit en Co's Internationale sleepdienst) hebben bij Port Said het anker laten vallen in afwachting van het verlossende woord, dat echter, naar het zich laat aanzien, nog wel even op zich zal laten wachten, want de Egyp tische regering gevoelt er blijkbaar niets voor de Nederlandse baggermolens te laten vertrekken. Over de voorgeschie denis van deze kwestie heeft de voor zitter van de raad van beheer van de Hollandse Maatschappij voor Aannemin gen (HOLMA), de heer M. C. Fritzlin, gistermiddag op een persconferentie in Den Haag enkele mededelingen gedaan. In 1954. aldus de heer Fritzlin, heeft de (oude) Suezkanaal-maatschappij het graven van twee nieuwe wisselplaatsen (zeven tot acht kilometer lange kanalen, die parrallel lopen aan het eigenlijke Suezkanaal en die het éénrichtingver- keer moeten vergemakkelijken) aanbe steed. Bij deze besteding bleek een Bel gisch-Nederlandse combinatie (met de Fa. T. den Breejen van der Bout uit Aerdenhout) de laagste aanbieding te hebben gedaan voor de wisselplaats bij Port. Said. De Hollandse Maatschappij voor Aannemingen (de firma's Adriaan Volker uit Sliedrecht, Van Hattum en Blankevoort uit Beverwijk en de Hol landse Aanneming-Maatschappij uit Den Haag) zou het project bij de Grote Bit termeren uitvoeren. De HOLMA pakte de zaak groots aan: drie baggermolens werden naar het Suezkanaal gedirigeerd met de opdracht het werk vóór 15 oktober op te leveren. Het gevolg hiervan was dat men al spoe dig een heel eind op het werkschema voorlag: de HAM 108 en de HAM 111 waren hierdoor overbodig geworden en vandaar dat de directie van de HOLMA twee sleepboten naai* Egypte zond om de molens op te halen. De derde bagger molen, de Beverwijk 12 zou voorlopig tot half september blijven om het werk, dat in negen percelen is verdeeld te voltooien. Menzies was geschokt Volgens medewerkers van premier Menzies was de Australische minis ter-president „geschokt" door de wijze, waarop de Egyptische rege ring hem zondag heeft ontvangen. De premier had verwacht de Egyp tische minister van Buitenlandse Zaken op het vliegveld aan te tref fen, maar er was alleen de chef van het protocol. Hij verwachtte begroet te worden door een officier uit de omgeving van president Nasser, maar dit geschiedde door de gouverneur van Cairo. Ook vond premier Menzies het niet aange naam, dat de Egyptische politie niet had willen verhinderen, dat hij, toen hij uit het vliegtuig stapte, werd bestormd door jour nalisten en fotografen. Premier Menzies maakte een verstoorde in druk, toen hij zondag zijn handte kening plaatste in het register van het paleis van de president. Uit een en ander blijkt, aldus de heer Fritzlin, dat de HOLMA haar contrac tuele verplichtingen stipt is nagekomen. De maatschappij heeft niet, zoals hier en daar is gesuggereerd, het werk hal verwege in de steek gelaten, maar zich ook na de nationalisering van het ka naal stipt aan het contract gehouden. Wij wensen dan ook vrij over ons eigen dom te beschikken. Niet dat de HOLMA geen oog zou hebben voor de situatie, waarin de Egyptenaren verkeren. „Wij begrijpen heel goed", aldus de heer Fritzlin, „dat de autoriteiten het onder houd en de verbetering van het kanaal wensen voort te zetten en dat ze dus niet graag zien, dat baggermateriaal ver dwijnt". Het betreft hier een „delicate zaak", die verschillende kanten heeft en niemand kan voorspellen hoe de si tuatie in de zone van het Suezkanaal zich verder ontwikkelt. Over één ding liet de heer Fritzlin zich zeer positief uit: De HOLMA heeft geen nieuwe contracten gesloten met de (inmiddels genationaliseerde) Suezka- naal-Maatschappij. Of er in de toekomst eventuele contracten zullen worden aangegaan, hangt eeheel af van deoca- standigheden. De HOLMA stuurt haar mensen daarheen, waar het meeste kan worden verdiend. Intussen Iggen de HAM 108 en de HAM 111 in Egypte te wachten en iedere dag die verstrijkt kost de HOLMA 16.000 guldenom over de waarde van de drie baggermolens die tezamen voor tien miljoen gulden zijn verzekerd, maar te zwijgen. Slot op pag. 2 (Ingez. Med.-Adv.) vanaf fl. 25i" „OCTERNO" SALON Breestraat 35 - LEIDEN telefoon 30768 Burgemeester d'Ailly vraagt ontslag Mr. Am. J. d'Ailly heeft H M. de Koningin verzocht hem per 1 ja nuari 1957 ontslag te willen verlenen uit zijn ambt als burgemeester van Amsterdam. De leden van de Amsterdamse ge meenteraad hebben vanochtend per post de mededeling van dit besluit van mr. d'Ailly ontvangen. Daarin wijst de burgemeester erop, dat het na een ambtsperiode van 10 jaar mogelqk moet zijn door het benoemen van een opvolger nieuwe en frisse invloeden naar voren te doen komen. Mr d'Ailly werd op 1 oktober 1946 benoemd tot burgemeester van de hoofdstad. Zes jaar later volgde zijn herbenoeming, zodat zijn ambtster mijn officieel op 1 oktober 1958 zou eindigen. Voor zijn benoeming tot burge meester maakte mr. d'Ailly deel uit van de directie der Nederlandsche Bank. Uitreiking der Nansen-medr es De weduwe van mr G. J, van Heu- ven Goedhart, de op 8 juli overleden Nederlandse Hoge Commissaris van de V. N. voor de vluchtelingen, heeft gis teren in Genève de Nansen-medaille in ontvangst genomen, die posthuum aan haar man is toegekend wegens zijn grote verdiensten op het gebied van de vluchtelingenhulp. De onderscheiding is genoemd naar Fridtjof Nansen, de Noorse geleerde en Poolreiziger, die na de eerste wereld oorlog de eerste Hoge Commissaris van de Volkenbond voor de vluchtelingen was. De Nansen-medaille is ook uitge reikt aan mevrouw Dorothy d'Houghton. ee« voaraeasUAnde fiauwx in de V.N.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1