Zal Kabinetsformatie deze week beslist worden? WEERBERICHT Het politieke spel staat voor de ontknoping V.V.D. slaat het geamuseerd gade Nog geen spoor gevonden van de Russische atlete Ponomareva BRUG IN INDIA BEZWEEK ONDER TREIN: 112 DODEN Studente Beatrix van Oranje nam liaar intrek in Leiden 95ste jaargang MAANDAG 3 SEPTEMBER 1936 No. 28925 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN witte Singel uLelden Glr0 no 87055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f7.— per kwartaal; f2.35 per maand; fo.55 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze parlementaire redacteur) Deze week valt vermoedelijk de beslissing of er nog een kabinet komt op brede basis. Zowel de P. v. d. A. als de K. V. P. zouden dan een bittere pil moeten slikken. Daarom kan deze week ook een beslis sing vallen of de P. v. d. A. of de K.V.P. buiten het Kabinet blijft. Het resultaat is nog volkomen onzeker. Er is trouwens alweer vertraging ontstaan doordat het vliegtuig, waarmede Gouverneur J. v. Tilburg uit Suriname naar Nederland komt, aanzienlijke vertraging heeft gehad, zodat hij pas vanavond op Schiphol aankomt, een volle dag later dan de verwachting was. Inmiddels heeft de informateur gisteren te zijnen huize in Den Haag ontvangen mr. J. Cramer (P. v. d. A.), Commissaris der Koningin in Drenthe en oud-lid van de Eerste Kamer, die hij zou kunnen hebben gepolst als minister van verkeer en waterstaat. ai cialist die buiten de politieke striid van Algemene spanning de laatste maanden heeft gestaan zou 1 de heer Van Tilburg voor de KVP wel Er heerst thans in de partijen, die bij aanvaardbaar zijn. de Kabinetsformatie zijn betrokken, top-spanning. Zij hebben feitelijk wel niets te maken met de ministers in een extra-parlementair Kabinet, maar tij dens de formatiepoging van prof. Lief- tinck is wel gebleken, dat partijgenoten toch kunnen worden weerhouden minis ter te worden. Daardoor had prof. Lief- tinck geen succes. Hij stuitte op verzet. De vraag is nu of alle belanghebbende partijen deze week prof. De Gaay Fort man wel zijn gang zullen laten gaan en een neutrale houding zullen aannemen, zodat partijgenoten niet worden weer houden zitting te nemen in een extra parlementair Kabinet. In de huidige situatie schuilt er iets raadselachtigs in de rust, die er in de kring van de KVP heerst. In de ruim elf weken, die de formatie nu reeds duurt, heeft prof. Romme eni ge malen formatiepogingen doen mis lukken omdat hij blijkbaar betere kan sen zag voor de KVP. Dat is het recht van een politicus. De KVP is uit de ver kiezingen gekomen met drie Kamerze tels winst, maar het heeft er steeds naar uitgezien, dat de positie van de KVP in een nieuw Kabinet zwakker zou worden omdat de KVP zes ministerszetels thans bezet en totnutoe evenals de PvdA niet meer dan vijf zetels heeft aangeboden gekregen. Volgens hetgeen er is uitgelekt over de plannen van prof. De Gaay Fortman heeft deze de KVP ook slechts vijf ze tels toegedacht en daarbij zijn niet de zetels, die in deze tijd als de belang rijkste worden beschouwd: Financiën, Economische Zaken, Sociale Zaken. De ministersportefeuille van Economische Zaken is weer bestemd voor prof. Zijl stra (AR) en die van Sociale Zaken weer voor de heer Suurhoff (PvdA). Ofschoon de KVP aanvankelijk bij dr. Drees de portefeuille van Financiën heeft gevorderd, hoort men thans in KVP-kring zonder een woord van pro test of afkeuring als minister van Fi nanciën de heer Hofstra (PvdA) noe men, tegen wie de KVP altijd de grootste bezwaren heeft gehad omdat hij te dogmatisch zou zijn. Het is vreemd, dat men in KVP-kring geen woord van teleurstelling hoort, dat de KVP na elf weken van worstelen toch schijnt te moeten berusten in een ver zwakking van haar positie in het Ka binet. Men vraagt zich daarom af of deze gelatenheid haar oorzaak vindt in een vast vertrouwen, dat het regerings program van de protestants-christelij ke informateur voor de PvdA toch on aanvaardbaar zal zijn. Dr Drees opofferen? Afgezien van het regeringsprogram zal het voor de PvdA toch al bezwaar lijk zijn met de plannen van de infor mateur akkoord te gaan omdat het nu wel zeker is dat gouverneur J. van Til burg gevraagd zal worden minister-pre sident te worden inplaats van dr. Drees. Van de zijde van de KVP is prof. De Gaay Fortman duidelijk gemaakt dat als hij wil slagen met een extra-parle mentair Kabinet los staande van de partijen, hij niet moet komen met een vooraanstaande partijpoliticus als dr. Drees voor het minister-presidentschap of met een andere karakteristieke so cialist, als minister Suurhoff bijvoor beeld. die als leider van een Kabinet een zefde populariteit zou kunnen opbou wen als dr. Drees. Als gematigd so- Secretariaat Prinses Beatrix De particuliere secretaresse van H.K.H. Prinses Beatrix deelt mede. dat het secre tariaat van de Prinses gevestigd is Noord einde 68 te Den Haag. Plaatselijke opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met plaatselijk opkla ringen en hier en daar enkele buien. In de ochtend verspreid voorkomende mist. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Zwakke tot matige wind tussen zuid en west. (Opgemaakt te 11.15 uur). 4 september Zon op: 5.58 uur; onder: 19.23 uur. Maan op: 5.36 uur; onder: 18.44 uur (N. M.) Hoogwater te Katwijk te 2.33 en 15.01 uur. Het is een prijs voor de brede basis die waarschijnlijk niet alle Socialisten na de verkiezingsoverwinning van dr. Drees zullen willen betalen. En hoe moeten de kiezers, die op dr. Drees hebben gestemd er over denken als hij zich zonder verzet opzij laat schuiven omdat hij toch niet zoveel animo heeft weer minister-president te wor den? Het opofferen van dr. Drees is voor de kiezers moeilijk aanvaardbaar te maken. Toch zal de PvdA in de gegeven om standigheden na ruim elf weken vruch teloze Kabinetsformatie voor een eind oordeel ook het regeringsprogram in be schouwing willen nemen om aldus het gehele complex af te wegen. Het is ech ter de vraag of de passage in het rege ringsprogram over de bezitsvorming voor de PvdA aanvaardbaar zal zijn. En wat staat er in het program over het ontslag aan de huwende ambtenares en over de door de PvdA gewenste af schaffing van het schoolgeld ook voor de niet meer leerplichtige jeugd? Als in het program te sterk zou zijn tegemoet gekomen aan de verlangens van de KVP dan zou de PvdA partijgenoten beslist weerhouden zitting te nemen in het Ka binet. Maar dan komt de PvdA er buiten te staan! Men kan niet eindeloos blijven proberen een Kabinet te vormen op bre de basis. De tijd begint te dringen. Prof. De Gaay Fortman heeft opdracht een onderzoek in to stellen naar de moge lijkheid tot het vormen van „een Kabi net". Daarin behoeven niet volstrekt fi guren uit de PvdA of de KVP te zitten. Slot op pag. 2 A ffaire geen stap nader tot oplossing gekomen Aanklacht van modemagazijn zal mogelijk worden ingetrokken (Van onze Londen se correspondent) De affaire-Nina Ponomareva Is nog steeds geen stap nader tot haar oplos sing gekomen. Voorzover bekend bevindt zij zich nog altijd „ergens in Engeland". Zondagochtend was er op haar naam een plaats geboekt in een B.E.A.-Viscount, bestemd voor Kopenhagen. Maar hoewel de politie het toestel doorzocht en toezicht hield op de instappende passagiers, was er geen spoor van Nina te bekennen. Men neemt nu aan dat de een of andere grappenmaker I de B.E.A. heeft opgebeld om een plaats voor Nina te bespreken. Even na de Viscount vertrok een T.U. 104, een vanRusland's modernste straalvliegtuigen, van Londen Airport met bestemming Moskou. Verscheidene leden van het Russische sportteam begaven zich aan boord, maar van Nina was geen spoor te bekennen. Geen wereldberoering voor een onnozele 15 gulden Sinds de Russen van het „Foreign Of fice" (Ministerie van Buitenlandse Za ken) een beleefd maar beslist „onmo gelijk!" ten antwoord kregen op hun verzoek de aanklacht tegen Niria Pono mareva in te trekken (zij werd beschul digd van het stelen van vijf dames hoedjes uit het modemagazijn van C. en A. in Oxfordstreet), zijn er geen diplo matieke pogingen meer in het werk ge steld om voor Nina ontheffing van rechtsvervolging te krijgen. Misschien beginnen de Russen thans te begrijpen dat htt Foreign Office in deze zaak volkomen machteloos is. daar het zich in geen enkel opzicht mag of kan be moeien met de rechterlijke macht. Er zijn slechts twee mogelijkheden dat Nina van rechtsvervolging wordt ont slagen: öf de betrokken firma trekt haar aanklacht in. öf de rechter her roept het bevel tot inhechtenisneming. Verscheidene Londense bladen hebben de heer B. Brenninkmeyer, hoofd van het C. en A.-concern die te Hilversum verblijft, opgebeld. Doch deze zei: „Ik moet deze zaak geheel aan de directie in Londen overlaten". Persoonlijk ech ter was hij. volgens de News Chroni cle. van oordeel, „dat wij de wereld niet in beroering moeten brengen voor een onnozele 15 gulden". Te Amalfi in Italië is zaterdag de 90-jarige Antonio Vitale in het huwelijk getreden met de 90-Jarige Felicia Coppola. Dertien inzittenden van Italiaanse bus bij val in diep ravijn omgekomen Op ongeveer honderd kilometer van Haiderabad, in India, is zaterdag een brug onder een passerende trein bezweken: 112 personen kwamen daarbij om het leven. Van de trein, die op weg was van Secoenderabad naar Dronachalam, kwamen de locomotief, de kolenwagen en twee rijtuigen in het water terecht. De reddings werkzaamheden werden ernstig bemoeilijkt door overstromingen. Het eerste rijtuig van de trein, dat in de rivier viel, was overvol. Van de inzittenden van dit rijtuig heeft niemand de vreselijke val overleefd. Twee jaar geleden vonden 139 mensen de dood, toen een trein in een gezwollen rivier stortte nadat de brug, waarover hü reed, het had begeven. Dit ongeluk gebeurde nabij Jangaon, ongeveer 160 km. van Haiderabad. Bij Vicenza in Italië is zaterdagavond een autobus met 27 Italianen in een 300 meter diep ravijn gestort. Dertien inzittenden zijn om het leven gekomen en velen liepen verwondingen op. In het Olympisch Stadion te Am-1 corso zijn hoogtepunt in een parade sterdam vond zaterdag het negende van de sierlijk opgetuigde wagens, na-oorlogse Aalsmeerse bloemen-1 Dit nummer bestaat nft 13 pagina's Vanmiddag omstreeks kwart voor een heeft Prinses Beatrix als studente haar intrede in Leiden gedaan. Zij arriveerde bij de woning, waar zij voor de komende tijd haar intrek neemt, Rapenburg 45, dus in het hart van de Sleutelstad in de onmiddellijke nabijheid van de Academie. In dit huis woont de adjunct-secretaris van het college van curatoren mr. J. Drijber met zijn gezin. Indertijd is de keuze van dit gezin en huis als verblijf voor de Prinses tijdens haar Leidse studie gemaakt mede op grond van het feit dat H. M. de Koningin een verblijf van haar oudste dochter in een gezin met nog jonge kinderen op prijs stelde. In dit woonhuis Rapenburg 45 heeft indertijd prof. mr. B. M. Telders gewoond, de jonge rechtsgeleerde waarvan de Leidse Universitaire ge meenschap nog zoveel verwachtte, doch die kort voor de capitulatie van Duitsland in een concentratiekamp van uitputting om het leven kwam na een jarenlange gevangenschap op grond van zijn vurige verdediging van recht en vrijheid tegenover de Duitse bezetters. Prinses Beatrix, of beter gezegd de studente Beatrix van Oranje, arri veerde met een hof auto (niet haar eigen auto) en legde ten behoeve van enkele fotografen en filmoperateurs de laatste meters tot haar nieuwe woning te voet af. Overigens was er zeer weinig publiek, geheel in over eenstemming met haar wens zoveel mogelijk als gewoon studente in Lei den te verblijven. De foto toont Prinses Beatrix op de stoep van haar woning. Foto L.D./Van Vliet Opgewonden jeugd in Essex krachtdadig tot orde geroepen (Van onze Londense correspondent) In vier bioscopen in de provincie Es sex grenzende aan het noorden van Londen, zijn gisteravond relletjes uit gebroken, die door de politie met kracht onderdrukt moesten worden. Verschei dene jeugdige personen werden gear resteerd. In elk dezer bioscopen werd de Amerikaanse film „Rock around the world" vertoond. Het is een musical, die een oerritmische jazzmuziek brengt, die bekend is geworden als „Rock 'n roll". Zij oefent vooral op het jongere geslacht zulk een opwindende invloed uit. da' velen der aanwezigen zich niet kunnen beheersen. In de bioscopen begon het met het op de maat der muziek in de handen klappen en met de voeten stampen, doeh aldra werd de jeugd zo baldadig. dat zij stoelen begon af te breken en j stoelbekleding kapot te snijden! Er werd gehost en gedanst. Vechtpartijen ontstonden, zodat de politie gealar meerd werd. Meer dan 400 baldadige jongens en meisjes werden op straat gezet en verscheidene tientallen „ted dy-boys" werden gearresteerd. Meisjes spuugden de politie in het gezicht en daar de vechtpartijen op straat werden voortgezet. werd het verkeer totaal ontwricht. Het is niet de eerste maal dat „Roek 'n roll" een deel van Enge- lands jeugd buiten zichzelf van opwin ding brent. Uit alle delen van Londen komen er klachten, dat de muziek de jeugd tot de ergerlijkste baldadigheden opjaagt. De 100.000 op No. 2144 In de vierde klasse van de 532ste Staatsloterij is vanochtend bij de ne gende trekking de hoofdprijs van f. 100.000 uitgeloot. De prijs viel op het nummer 2144. De series van dit lot zijn verkocht in Bussum, Den Haag. Zeist, Amsterdam en Haarlem. Weer kind ontvoerd in de Ver. Stalen In de Amerikaanse staat Connecticut wordt door politie en vrijwilligers koorts achtig gezocht naar Cynthia Ruotolo, een kind van zes weken, dat zaterdag uit de kinderwagen werd weggenomen, die de moeder voor een winkel in Ham den had neergezet, waar zij bood schappen deed. De autoriteiten geloven niet, dat het kind ontvoerd is met het oog op een losprijs. Tot dusver hebben de ouders althans geen boodschap ontvan gen. waarin een dergelijke prijs wordt geëist. De politie neemt aan, dat het kind gestolen is door een kinderloze vrouw, of door iemand, die het aan kinderloze ouders wil verkopen. Via de plaatselijke radio- en televi siestations worden voortdurend oproepen van de ouders uitgezonden om het neisje terug te brengen. Aan de nasporingen wordt door leden van de federale recherche (F.B.I.),agen ten van de plaatselijke en staatspolitie en ongeveer duizend vrijwilligers deel genomen.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1