De ohligatiemarkt van stijgende onder invloed rentestand Spanningen rond de begroting Grote luchtvaartmaatschappij co pogen kleine de nek te breken Westelijke Drie steunen Duitsers in strijd tegen de KLM en de SAS Grootse viering van het eeuwfeest der Kon. Ned. Stoombootmij. „Wij hebben dezelfde doelen'''', zegt Soekarno in Leningrad De Leidse. Lakfunhol 95ste jaargang Zaterdag 1 september 1956 Derde blad no. 28924 Staatsleningen; zakelijke transacties (Van onze financiële medewerker) Het valt nog niet te voorzien welke de volledige uitwerking zal zijn van de discontoverhoging, welke de vorige week in de V. S. en in ons land heeft plaats gehad, maar als een symptoom van de stijgende rentestand heeft zij op en om de beurzen uiteraard de aandacht getrokken en op de fondsenhandel haar invloed uitgeoefend. In de V. S. is de industriële expansie in volle gang, hetgeen met de Investering van fenomenale kapitalen gepaard gaat. Evenals ten onzent is het obligatierendement daar de laatste tijd aanmerkelijk gestegen en de Amerikaanse ondernemingen hebben zich in vele gevallen tot de banken gewend om nieuwe geldmiddelen te verkrijgen, zodat thans meer dan 60% van de middelen der ban ken aan de bedrijven is uitgeleend. Het is dus kennelijk de bedoeling deze kredietverlening enigermate af te rem men, want als dit niet het geval was zou de centrale bank de positie van de aan gesloten banken hebben kunnen verlich ten door hun reserveverplichtingen te verminderen. Ook in ons land volgt de Ned. Bank als bekend een soort gelijke politiek, door de banken te ver plichten een percentage van 8 a 10% der Credietgeïden renteloos bij de Oentrale Bank aan te houden, een percentage, waarmee kan worden gemanoeuvreerd al naar gelang de leiding van de Centrale Bank zulks in het belang van een goed monetair beleid nodig acht. Dat men in de V.S. deze bij de Centrale Bank be rustende reserve vasthoudt, duidt er op. dat men een nieuwe inflatie zoveel mo gelijk tracht tegen te gaan en in ons land kan hetzelfde motief aan de ge dragslijn van de Ned. Bank worden toegeschreven. Het feit. dat door de aanzienlijke ver hoging van de staalprijzen voor de meeste grondstoffen een prijsstijging is ingetre den, betekent een stimulering van het inflatieproces, dat ontegenzeglijk in de V. S. aanwezig is en dat men thans door een verhoging van de rentetarieven poogt te beteugelen. De diepste oorzaak van dat proces ligt natuurlijk in de omstandig heid dat de arbeidsproduktiviteit de ver hoging van de lonen en salarissen niet kan bijhouden, zodat de vrees ontstaat, dat de kapitaalvorming met- de stijgende kapitaalbehoeften geen gelijke tred kan houden. Deze vrees bestaat niet alleen in de V. S., maar ze is tot op zekere hoogte internationaal, nu mechanisering en automatisering van de bedrijven kapi talen verslindt, waarvan men zich vroeger geen voorstelling kon vormen. Het is daarom wel te begrijpen, dat de regeringen een uiterst voorzichtige monetaire politiek volgen, hetgeen in ons land welhaast nog nodiger is dan in de V. S., waar de schatkist voor het lopende jaar een overschot zal aanto nen van bjjkans 2 miljard, terwijl ten onzent met een tekort van f. 1 a f. VA miljard voor de komende begroting wordt rekening gehouden. Dit laatste wil dan zeggen dat de lopende uitga ven niet uit de lopende ontvangsten kunnen worden bestreden, in tegenstel ling met wat enige jaren geleden het geval was, toen een deel van de kapi taalsuitgaven van de Staat door de ontvangsten van de gewone dienst werd gedekt. De begroting voor 1957 wordt dan ook niet zonder spanning afgewacht en welke ook de samenstelling van de nieuwe regering zal zijn, het staat wel vast, dat het financieel beleid voor het nieuwe jaar de uiterste zorg zal eisen. Het heeft deze week de aandacht ge trokken dat de obligatiemark t na de dis contoverhoging opnieuw een zwakker verloop heeft gehad, zodat enkele van de nieuwe 4% gemeentelijke leningen beneden de koers van uitgifte <100%) zijn teruggelopen. Dit verschijnsel is te meer opvallend omdat de emittenten doorgaans na de toewijzing op de in schrijvingen de markt in de betrokken obligaties steunen en op deze wijze voor komen dat de beursnotering beneden de koers van uitgifte daalt. Want het is duidelijk dat een dergelijke koersdaling de mogelijkheid tot het uitgeven van nieuwe leningen op dezelfde voorwaar den afsnijdt. Er zijn thans nog een paar 4bi gemeenteleningen aangekondigd, maar hiermee zal het dan ook vooreerst wel gedaan zijn. Sinds 1 juli j.l. is er een bedrag van rond f. 110 miljoen aan obligatieleningen aan de markt gebracht en van dit bedrag moet in de loop van september nog ca. f. 100 miljoen worden gestort, terwijl het bekend is dat de gemeenten en de pro vincies nog wel een paar honderd mil joen nodig zijn om in hun kapitaalbe hoeften te voorzien, of hun vlottende schulden te consolideren. Ook de positie van *s Rijks schatkist is blijkens de jong ste staat van de Ned. Bank weer achter uitgegaan en al kan hierin door het bin nenkomen van belastinggelden spoedig verandering komen, de stijgende uitgaven van het Rijk laten thans op de gewone ontvangsten geen speling meer en ook de Staat zal dus óf door de afgifte van schatkistpapier, dan wel door het uit geven van een nieuwe lening t.z.t. in zijn kapitaalbehoeften moeten voorzien. In dit verband moge aandacht worden geschonken aan een vraag, welke ons bereikte, namelijk of Staatsfondsen voor de belegger wel een aantrekkelijke be legging vormen, omdat de Staat bij daling van de rentestand wel oude, tegen een hogere rente gesloten leningen tegen een lagere rente converteert, maar niet tot conversie van laagrentende obligaties in die met een hoger rentetype overgaat als de rentestand stijgt. Inderdaad heeft in het verleden meer dan eens een beneden waartse conversie van Staatsschuld plaats gehad, hetgeen voor de obligatie houders natuurlijk geen prettige gewaar wording is. Men zal hierbij echter in het oog moeten houden dat het sluiten van een geldlening als regel een zuiver zake lijke transactie is. De een vraagt geld, de ander biedt het aan en de voor waarden worden door het evenwicht tussen vraag en aanbod bepaald. Iemand, die schulden aangaat en dit geldt ook van de Staat moet voor de dekking van rente en aflossing zoveel mogelijk naar een vaste basis streven, ook voor de toekomstige jaren en hoe langer de leningsvoorwaarden vast liggen, hoe beter de toekomstige verplichtingen van de geldnemer zijn te overzien. Men kan het daarom de geldnemer en ook de Staat niet euvel duiden dat hij voor de op te nemen gelden de voor deligste voorwaarden zoekt te verkrij gen, evenals aan de andere kant de geld nemer poogt zijn geld zo goed mogelijk uit te zetten. Bij een benedenwaartse conversie wordt de obligatiehouder in zoverre ook niet benadeeld dat, als de gel'dnemer met de conversie geen genoe gen neemt, hem de hoofdsom integraal wordt uitbetaald. Dit neemt niet weg. dat een benedenwaartse conversie van Staatsschuld door de belegger als een dreigend kwaad wordt beschouwd, wat dan ook de reden is waarom in vele ge vallen zulk een conversie bij de lenings voorwaarden geheel of voor een bepaal de tijd wordt uitgesloten. Dit was bijv. ook het géval bij de 4Vt leningen, welke door de gemeenten in 1952 zijn uitgegeven en die daardoor, toen de ren testand daalde, tot ca. 110% konden stijgen. Ook de thans aangeboden ge meenteleningen zijn de eerste tien jaar niet converteerbaar, hetgeen ongetwijfeld als een attractie kan worden beschouwd. In zoverre hebben zij een voordeel boven de oude leningen van 1952, welke thans nog slechts 6 jaar \~oor een beneden waartse conversie zijn gevrijwaard. Alles hangt tenslotte van de verhou dingen op de kapitaalmarkt af. Is de kapitaalmarkt ruim dan zal de belegger met voor hem onvoordelige voorwaarden genoegen moeten nemen, is de markt krap, dan kan hij hogere eisen stellen, gelijk thans het geval is, nu zelf de 4Yx leningen beneden pari noteren en voor de verdere uitgiften van obligaties ver moedelijk nog voordeliger voorwaarden zullen moeten worden aangeboden. Veel speling hebben de gemeenten en de pro vincies op dit punt niet, omdat bij de jongste wijziging van het rentegamma is bepaald dat voor leningen met een looptijd van tenminste 20 jaar en langer geen hogere rente dan 4% mag wor den betaald. De enige mogelijkheid is dat 'de looptijd van de nieuwe leningen van 30 tot 20 jaar wordt ingekort, waar door bij een stijgende rentestand de koersdaling van 'de obligatiès wordt tegengehouden, omdat men immers na een kortere tij'd zijn geld weer integraal ter beschikking krijgt en het dan weer tegen een hogere rente kan uitzetten. Vandaar dat volgens het rentegamma voor leningen met een looptijd van 15-20 jaar met meer 'dan 4% en voor lenin gen met een looptijd van 1015 jaar niet meer dan 4 mag worden betaald. „De koude oorlog, die de Duitsers voeren tegen het Scandinavische en Neder landse luchtverkeer, heeft de zegen van de drie grote Westelijke mogendheden", zo schrijft het te Kopenhagen verschijnende blad „Ekstrabladet". Het doel is kort wieken van de Scandinavische Airways System (S.A.S.) en van de luchtvaart maatschappijen in een aantal kleine landen, om aldus de luchtvaartmaatschappijen in de grote landen te bevrijden van een steeds toenemende en hinderlijke concur rentie. Het bestuur van de S.A.S. beschouwt het als een feit, dat er een geheime Duits-Franse overeenkomst bestaat, welke erop gericht is de Scandinaviërs uit het Duitse luchtruim te verdrijven. De kogels, welke de Westduitse minister voor Ver keer tijdens de onderhandelingen te Kopenhagen afvuurt, zijn, naar het blad meent, in Duitsland gemaakt, maar het materiaal ervoor is afkomstig uit Enge land, Frankrijk en de Verenigde Staten, in welke landen de luchtvaartmaatschap pijen er geenszins tegen zijn, dat de Duitsers de rug breken van kleinere doch knappere concurrenten. De Duitsers zijn er in geslaagd de KLM uit Frankfort en Hamburg te verdrijven, en als het offensief tegen de S.A.S. succes heeft, dan zal straks een actie gevoerd worden tegen de luchtvaartmaatschappijen van België en Zwitserland, aldus Ekstrabladet. Opnieuw olie-concessies in Venezuela Door Venezuela zijn opnieuw olie concessies verleend in het gebied van het meer van Maracaibo. Aan de Shell werd een nieuwe concessie verleend voor een gebied ter grootte van 10.000 ha., alsmede een aan de Creole Petroleum Cy. voor een gebied van 9.846 ha. De speciale bepalingen met betrekking tot het heffen van een exploitatie-be lasting van 16 2/3 over de waarde van de geproduceerde ruwe olie, zomede de verplichting om 15 van de gewon nen ruwe olie in Venezuela te laten raf fineren, zoals vastgesteld bij de onlangs verleende concessies, zijn ook op deze nieuwe concessies van toepassing Amerikofc-* ontvluchtten per vlietuig Vier gevangenen uit de gevangenis van San Quentin (Californië), die buiten het gebouw te werk waren gesteld, zijn vrijdagochtend vroeg gevlucht. Zij re den met een gestolen auto naar hij vijf tien km verder gelegen vliegveld, maak ten zich meester van een klein particu lier vliegtuig en vlogen daarmee naar Medford in Oregon! Na het toestel aan de buitenkant van het vliegveld aan de grond te hebben gezet, zetten de vier mannen hun tocht voort in een gesto len auto. die zij later ergens lieten staan. Een van hen had in 1949, toen hij in het korps mariniers diende, een vlieg tuig gestólen. Van stoomboot naar atoom boot? Motto: „Wie zee houdt wint de reis" „Wie zee houdt wint de reis," zo luidt het randschrift op de gedenkpen ning, die de KNSM binnenkort aan velen gaat uitreiken. Deze penning en het grote monument met fonteinen, dat op 1 oktober a.s. op haar etabilssement wordt onthuld, zullen blüvend herinneren aan de grootse viering van het 100- jarig bestaan deze Koninklijke rederij, aan de roemvolle reis. die zij door een eeuw lang zee te houden heeft gewonnen. Met begrijpelijke trots heeft de directie van de KNSM gistermiddag mede delingen gedaan van de vele en verscheidene wijzen, waarop het gehele per soneel met familie, alle relaties en vrienden in binnen- en buitenland en ook „het gehele publiek" in de viering van dit eeuwfeest wordt betrokken. geregisseerd door Cees Laseur op teksten van Annie M. G. Schmidt. Eli Asser en Alexander Pola or.der de titel „Wie zee houdt wint de reis". Elk dier feesten wordt besloten door een bal. Gsdinkbeek Omstreeks 1 oktober zal het jubi leum-gedenkboek „Gekroonde scheep vaart", geschreven door G. H. Knap. in het Nederlands. Engels. Duits en Spaans, in totaal 40.090 exemplaren, verschijnen. Daarin ligt de gehele eeuwhistorie der Kon. Ned. Stoomboot Maatschap pij, die geen enkele stoomboot meer in de vaart heeft en die aldus haar di rectie wie weet eerlang als atoom- bcot-maatschanpij nog zee zal houden en de reis winnen! 8ecgp?ie: 1 oktober Reeds op 3 september begint de feest viering met de opening in „Arti" door directeur jhr. H. van Lennep van een tentoonstelling van schilderijen en voor studies van haven- en zeegezichten, in opdracht van de jubilerende maatschap pij door 12 Nederlandse schilders ver vaardigd. en de uitreiking van de prij zen aan de door een jury van deskundi gen aangewezen schilders door mevrouw N. C. van Lennep-von Mühlen, gevolgd door een receptie in de Arti-sociëteit. Van 4 t'm 23 september blijft deze ex positie voor elkeen gratis toegankelijk. De eigenlijke jubileumdag. 1 okto ber a.s., wordt begonnen met de aan bieding van het monumentale ge schenk namens het gehele KNSM- per-oneel en gepensioneerden en de onthullinir daarvan door mevrouw J. H. Kruyff-Heitz, echtgenote van een der directieleden. Van 11.00 tot 13.00 uur recipieert de jubilerende directie in de passagiers hal. On de late avond van deze dag zendt de Wereldomroep een extra koopvaardij- programma ..Het schip van de week" uit, speciaal samengesteld voor de gehele KNSM-vloot. Aan boord van alle KNSM-schepen bevindt zich reeds alles voor een groot feest voor de gehele manning. In Algerije <leze week 500 doden Ve!e Mohammedanen scharen r'ch nu aan Franse ïijde flitsen opgenomen van het festijn, dat tien oktoberavonden voor de 8.000 perso neelsleden (met naaste familie) die dan niet buitengaats zijn. en de gepensio neerden worden gegeven. Op deze feest avonden wordt na het diner een caba retrevue gepresenteerd door Wim lbo, Vijf jaar Ned. Teievisiestichting Dinsdag 2 oktober a.s. zal het 5 jaar geleden zijn, dat de eerste uitzending van de Nederlandse Televisiestichting van de Bussumse studio's uit, de ether inging. Het ligt in de bedoeling op de avond van deze dag door een bijzondere uit- zendng dit eerste lustrum op bescheiden wijze te vieren. Het programma zal wor den voorbereid door een commissie uit de vijf omroepverenigingen, waarvan ds. J. A. van Nieuwenhuyzen (predikant directeur voor de televisie van de VPRO) het voorzitterschap heeft aanvaard. Men hoept alle nuances van het tele visiewerk in dit programma te kunnen verenigen: een televisiespel, amusement, documentaire, journaal enz. Ieder van de vyf televisdesecties van de Omroep verenigingen zal een gedeelte van het programma voor haar rekening nemen. MEJ. MR. M. WITTEVEEN GEVOLMACHTIGD MINISTER Bij K.B. is aan mej. mr. M. Z. N. Witteveen, ambtenaar van de buiten landse dienst der 3e klasse in bijzon dere dienst, terzake en voor de duur van haar werkzaameid als permanent ver tegenwoordiger bij de raad van Europa te Straatsburg, de persoonlijke titel van gevolmachtigd minister verleend. „Welkom, dierbare gasten" President Soekarno is op zijn reis door Sovjet-Rusland, gisteren uit Mos kou te Leningrad aangekomen. De pre sident werd op het station begroet door Nicolaas Smirnof. voorzitter van de uit voerende raad van Leningrad. Zeer vele inwoners van Lcn ngrad waren op het statiën en in da aan grenzende straten aanwezig om de gas ten te begroeten. Het perron was ver sierd met Indonesische en Russische vlaggen. Op banieren stond in het Indo nesisch en Russisch te lezen: ..welkom, dierbare gasten uit Indonesië Velen voerden de portretten van pre sident Soekarno me-v Na het welkomstwoord door een lid van het stadsbestuur dankte het Indo nesische staatshoofd voor de microfoon voor de hartelijke ontvangst Hij zei o.m.: ..Wij. voik van Indonesië, leven in een revolutionair tijdperk, een stadium van vrijmaking van alle vormen van In oe bergen bij Nedromah, ongeveer 30 km. van de Marokkaanse grens, wa ren gisteren zware gevechten gaande tussen Franse mariniers en Algerijnse In het radioprogramma worden o.a. opstandelingen. In de voorafgaande i+e„„ nnrr0„nrrïor, van haf fpctiin Hattwee etmalen waren 100 opstandelingen gesneuveld. Volgens onofficiële berich- j ten zijn deze week in Algerije 400 op standelingen en 40 Franse militairen gedood. Een hoge Franse regeringsfunc tionaris verklaarde vrijdag, dat men hoopt de pacificatie van Algerije in de komende zes maanden te voltooien. In die tijd zou de regering waarschijnlijk een nieuw statuut voor Algerije voor stellen, zo zei hij. Men gelooft, dat de Franse regering van plan is in grote trekken de lijn te volgen die maarschalk Juin deze week in een rede te Vichy schetste. Juin. die tot op heden beschouwd werd als tegen stander van een liberale oplossing van het Noordafrikaanse vraagstuk, sprak zich uit voor een Franse federatie, waar binnen Algerië een onafhankelijk be stuur en wetgevende bevoegdheid op bin nenlands gebied zou hebben. De Franse autoriteiten in Algerije melden, dat- in het gebied van Groot- Kabylië. waar de opstandelingen steeds veel invloed gehad hebben, zich veel Mohammedanen aan de zijde van de Fransen scharen. Het leger zal de vol gende week het bestuur over het gebied van Tizi-Ouzou -aan de burgerlijke auto riteiten overdragen. Circa 5.000 bergbe woners hebben hier hun trouw aan de F-an.se overheid betuigd imperialisme en kolonialisme. Ik ben zeer verheugd deze stad te bezoeken, omdat ik weef dat Leningrad de wieg is van de Russische revolutie. Hier be gon de grote Russische revolutie, die de hele wereld deed schudden. Het doel van ens bezoek is de vriendschap tussen het Indonesische en het Russische volk te versterken en ik ben er zeker van. dat deze vriendschap sterker zal worden President Soekarno heeft vrijdag avond in een rede tot 4000 arbeiders van een elektriciteitscentrale te Leningrad om. verklaard: „Wij hebben dezelfde doelen: vrede, voorspoed en vrijheid. De strijd van In donesië voor de vrijheid zal niet eindi gen zolang Westelijk Nieuw-Guinea in vreemde handen is. Wij verheugen ons erover, dat wij in deze strijd zonder voorbehoud Uw morele steun genieten. Wij hebben goede hoon, dat Westelijk Nieuw-Guinea weldra met de rest van Indonesië zal zijn herenigd", aldus Soe karno. In Siberië staat het koren al te rotten Kfissische troepen helpen bij binnenhalen van oogst Volgens berichten uit Moskou heeft men in Siberië militaire hulp ingeroepen om de buitengewone rijke oogst van dit jaar, die vooral in sommige gebieden van de provincie Kazakstan door een hevige regen wordt bedreigd, binnen te halen. Overigens loopt de oogst bijna overal in het land gevaar, behalve in de Oekraïne. Reizigers uit Siberië zeggen, dat de tarwevelden onder water staan. Eerder dit jaar leek bet of de graanoogst in Siberië de meest optimistische ver wachtingen nog zou overtreffen, maar nu schijnen zware verliezen tengevolge van de rcr-ns onafwendbaar. In Zu'd- west-Siberië zou in gehele gebieden oogstrijpe tarwe door de regen zijn plat geslagen, voordat de dorsmachines bij bet koren konden komen. Op andere plaatsen zou het koren al staan te rotten. Als het graan niet spoedig gedorst en binnengehaald wordt, kan d'e oogst ver- loren gaan door de in Siberië reeds be gin september invallende vorst. Gebrek aan ervaren personeel vormt een ander 2root probleem voor de boeren Een ..cogstdienst" van 200 000 jongeren 1 uit de grote steden, die op het land hel- 1 per., richt in dit opzicht weinig uit De Russische graanoogst van dit jaar echter overal zo goed. dat men. on danks de regens, een bevredigend resul taat verwacht. De Sovjet-Unie heeft er z'ch evenwel waarschijnlijk te vroeg op beroemd, dat zij dit jaa- meer graan zou oogsten dan ooit te voren. Telkens opnieuw laaien de bos branden aan de Franse Rivièra in volle hevigheid op en worden de toeristencentra in dit gebied door het vuur bedreigd. Vele honderden hectaren bos vielen reeds ten prooi aan de vlammen, die b.v. bij La Turbie in de buurt van Monaco een hoogte van veertig meter bereikten. De foto Iaat zien hoe het vuur bij La Turbie woedde. Gewichtsklasse aanduiden! BIJ VERKOOP ONGESTEMPELDE EIEREN Nu de verplichting tot het stempelen van verse kippeëieren met vermelding van de gewichtsklasse voor aflevering in 1 het binnenland niet meer geldt, is de winkelier, die ongestempelde eieren ver koopt. voortaan bij verordening van het Bedrijfschap voor Pluimvee en Eieren verplicht bij de verkoop van deze eieren duide1 aan te geven tot welke ge- wicht9ilasse zij behoren. Deze maatregel behoeft uiteraard niet te gelden voor (vry-willigi) gestempelde eieren. \i Leldsscdix? snaaide ILimaLka celspionnen jwaaxom..t«!ögni tóch kdósyi'naddBze.vJeek jout de, jeayt ÓJL ~Sflxf^LÏOQK ti stoot met txzkeruifcm ianq(+stgcktevon«3St..) ramuiz wjcwojymng „wtófwjcdnodüj Mil Wao^é>ytiu) caop 2,T«yt wefit 0295.. ..Ïttq c i- i ••S-ootJC* Demptriq van de, ftfddel- vtegoachlin leiden kost tfln-..wd'sa...

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 9