Leiderdorps raad gaf subsidie aan humanistisch thuisfront Wethouder Snel weer hersteld Lerarentekort is schrikbarend Zweden zijn hun vrijheid niet waard ZATERDAG 1 SEPTEMBER 195« Lange agenda werd vlot afgehandeld Aan de uitvoerige raadsagenda van Leiderdorp in ons blad vermeld, waren naderhand nog enige punten toegevoegd, zodat het aantal te behandelen zaken tot 35 was uitgegroeid; wel een bedenkelijk groot aantal voor één zitting. Bfj de opnening wees de voorzitter er op dat de raad bijeenkwam op de verjaardag van H.K-H.^rinses Wilhelmina. Hij sprak de hoop uit dat Haar nog menig jaar gegeven zou worden ook voor de Koninklijke Familie. Wethouder Snel, die voor 't eerst na zijn ziekte de raadsvergadering weer bijwoonde, wenste hij geluk met zijn herstel en daarna kon aan de lange agenda worden begonnen. Aanvankelijk ging alles van een leien dakje. De verhuur van de gemeentewo- uingen aan de Kerklaan 4 en 5 en de Hoofdstraat 120, de leningen bij de Bank van Ned. Gemeenten, de aankoop van gronden bestemd voor woning bouw en nog enkele punten leverden geen moeilijkheden op; alles ging zon der bespreking onder de vlot gehanteer de hamer door. MILITAIRE TEHUIZEN Het was nog maar even halftien toen de raad al aan punt 14 was: „Voorstel subsidie aan militaire tehuizen". Hier kwam er stagnatie in de afwerking. Ieder die enigszins bekend is met -de zienswijze van de heren raadsleden van de Leiderdorpse gemeenteraad zou dit trouwens ook wel verwachten. Het voorstel beoogde een subsidie te ver lenen. a. aan de Nederlandse militaire bond ,;Pro Rege" f. 100 per jaar; b. aan de centrale van katholieke militaire tehui zen f. 50 p. jaar en c. aan de tehuizen van de stichting militaire tehuizen van het humanistisch thuisfront f. 50 p. jr. Tegen de subsidie onder a en b had niemand bezwaar, maar tegen die onder c rees verzet. De heer Broxterman (K VP) was de eerste die zijn ernstige bezwaren kenbaar maakte en daarna waren het de heren Snel en Moraal (AR) die zich bij hem aansloten. De heren Schoppen en Nievaart verklaar den zich voorstanders. De voorzitter, burgemeester Van Diepingen, verdedigde uitvoerig het voorstel van B. en W. Hij gaf te ken nen dat dit voorstel niet inhield dat alle leden van B. en W. er achter staan, doch het college moet ook deze zaak in het algemeen bezien en mag ook in dit geval niet subjectief wor den. In tegenstelling met de heer Broxterman merkte hfj op. dat het humanistisch thuisfront niet a-ker- kelijk was en in leder geval geen pro paganda voerde voor enigerlei levens beschouwing of politieke richting. De gedachtenwlssellng nam nog ge ruime tijd in beslag. De heer Van der Stoel Azn. verklaarde nog dat volgens hem de belastinggelden zo goed moge lijk in dit geval aan alle richtingen ten goede moeten komen. Deze verklaring STADSNIEUWS Bob Slingeland wint Leidse Jeugdtoer De laatste étappe van de Leidse Jeug-d- Tour, wel'ke gisteravond werd verreden, was een gezamenlijke rit over 18 km. Er werd in hoog tempo gereden. De groep viel in twee grote stukken uiteen. Een kopgroep van 27 man besliste deze rit in de eindsprint. Van Biemen eindig de vóór Kooiman en Slingeland op de eerste plaats. Alle gToten zaten in deze kopgroep, met uitzondering van v. d. Tufjn en Janmaat, die door een valpar- tij'tje werden uitgeschakeld. De tour werd dit jaar gewonnen door Bob Slingeland. die bü de prijsuitreiking een lauwertak kreeg als herinnering aan deze rit. aan gezien hij niet mededong naar de prijzen. De uitslag is als volgt: 1. Slingeland 1 uur 4 min. 5 sec.; 2. Kooiman 1 uur 4 min. 41 sec.; 3. v. Biemen 1 uur 5 min. 4 sec.; 4. Verberg 1 uur 5 min. 26 sec.; 5. Bakker 1 uur 6 min. 9 sec.; 6. Heems kerk 1 uur 6 min. 58 sec.; 7. Uljee 1 uur 7 min. 20 sec.; 8. Brouwer 1 uur 7 min. 23 sec.; 9. Delfos 1 uur 7 min. 39 sec.; 10. v. Weizen 1 uur 7 min. 59 sec.; 11 v Duyn 1 uur 8 min. 11 sec.; 12. v Kope ren 1 uur 8 min. 14 sec.; 13. Rietveld 1 uur 8 min. 21 sec.; 14. v. d. Pluym 1 uur 8 min. 22 sec.; 15. Brand 1 uur 8 min. 37 sec.; 16. Duivenbode 1 uur 8 min. 46sec.; 17. Arnol'dus 1 uur 9 min. 3 sec.; 18. Sloos idem; 19/20. Braggaar en Spadon 1 uur 9 min. 7 sec. Het eindploegenklassement luidt als volgt 1. Hoge Mors 3 uur 21 min 12 sec; 2. Levendaal 3,21.34; 3. Maredtfk 3.27 38" 4. Meerburg 3.27.48; 5. Leidse Hout 3.29 15 6. Ons Eiland 3.34.11; 7. Plan Noord 3.34.20; 8. Lage Mors 3.34.32; 9 Burg- gravenlaan 3.34.33; 10. Oranjeploeg 3.43.23; 11. Gem. ploeg 3.46.35; 12 Kool 3.58.42. Bij de prijsuitreiking kreeg Euke de Jong, die als laatste in het klassement eindigde voor zijn moedig volhouden een extra prijsje. P. Kooiman kreeg een mooie beker en de groene trui. De Levendaalploeg, die op de tweede plaats in het ploegenklas- sement beslag legde, kreeg voor deze prestatie een kleine beker. gaf bij de stemming de doorslag. De onder aen b genoemde subsidies werden met algemene stemmen aangenomen en c kreeg de stemmen van de heren Nievaart, Boon, Schoppen, Van Winkel, De Graaf, en Van der Stoel, met de meerderheid van de uit elf leden be staande raad. WOONWAGENKAMP Bij het hierna volgende voorstel .Deel name regionaal woonwagenkamp" kwam de heer Snel met bedenkingen. Hij sprak de vrees uit, dat het in de toekomst niet zou blijven bij het bedrag van f 400. dat hiervoor nu werd gevraagd. De voor zitter slaagde er niet in hem van ziens wijze te doen veranderen. De andere leden hadden geen bezwaren. De heer Snel, hoewel tegen, verlangde geen stemming. Het werk van de doortrekking van de M. P. Splinterlaan en ontsluiting van het Zijlkwartder werd gegund aan de heer W. Hennipman, aannemer alhier voor de som van f 65.123. SUBSIDIES De heer Broxterman had bezwaar tegen het verlenen van een subsidie aan de plaatselijke groepscommissie van de Nederlandse Padvinderij, maar hij kreeg geen steun van de andere leden. De heer Broxterman meende dat met een geringer bedrag dan f384 zou kunnen worden volstaan. Het voor stel werd aangenomen. Er werden nog verschillende subsidies toegestaan zoals een bedrag van f 1000.- aan de „Harmoniekapel Leiderdorp" en een bedrag van f 1050.aan de voetbal vereniging ROL. De leden van de commissie- woon- ruimtewet, de heren S. J. v. d. Stoel, H. Kuilenberg. A. Mol, E. J. Veldhuijzen en D. P. Weijers. werden allen herbe noemd. Tot nieuw lid van de Culturele Raad werd gekozen de heer M. Kool. De amateurfotografenclub .Daguerri" ls hiermede nu in de Culturele Raad ver tegenwoordigd. ZONDER DISCUSSIE De verder nog komende voorstellen lokten zo goed als geen discussie uit en werden alle door de raad aanvaard. De belangrijkste hiervan waren: Het bou wen van een compex woningwetwonin gen, in totaal 111. op het aangekochte terrein in de Doeswijk; het instellen van een waterleidingbedrijf en reorganisatie van de administratieve organisatie bij gemeentewerken en het verlenen van medewerking tot stichting van een bij zondere kleuterschool in het Zijlkwar- tier. De lange agenda was te ruim 11 uur afgehandeld. Sterke toeneming aantal leerlingen, maar zijn zij wel intelligent genoeg? VOORSCHOTEN Jaarvergadering schaakvereniging In „Het Wapen van Voorschoten" hield de schaakvereniging de jaarlijkse algemene vergadering. In zijn openings woord constateerde de voorzitter, de heer G. P. Sluiter, met voldoening, dat de positie van de vereniging in het af gelopen jaar zowel intern als naar bui ten verstevigd is. Ook wat de toekomst betreft was hij optimistisch gestemd. In het afgelopen seizoen werd voor het eerst voor de onderlinge wedstrijden een wisselbeker beschikbaar gesteld, die door de heer Vermet werd gewonnen. Ook het jaarverslag van de secretaris, de heer H. Groenenberg, gewaagde van een langzame maar zekere groei van de vereniging, ook wat betreft de speel- sterkte. De financiële positie van de vereniging mag. gezien het verslag van de penningmeester, de heer Van Rens- wauw, zeer gezond worden genoemd. Zeer vlot verliep de bespreking van de door het bestuur voorgestelde op stelling tientallen voor de komende competite in de LS3., alsmede de vast stelling van het onderlinge wedstrijd- rooster. Bij de bespreking van het punt leden werfactie de vereniging kan er nog wel enkele leden bij hebben nam het bestuur de suggestie over om een wed strijd te organiseren, waarbij ook niet- leden zullen worden betrokken. De bestuursverkiezing nam een mini mum van tijd in beslag: het zittend be stuur werd in zijn geheel herkozen. Aan het einde van de vergadering dankte de heer J. van Os namens de leden voor het vele werk dat door het bestuur voor de vereniging weid gedaan. Een snelsöhaaktoernooi ten besluite had een geanimeerd verloop. Zondagsdienst Gedurende dit weekeinde wordt de dienst der doktoren voor spoedgevallen waargenomen door dokter H. Olthuis, Leidseweg 179, tel. 2527; voor wijkverpleegster Gezondheids centrum, telef. 2177. Hevige fabrieksbrand te Zaandam De gemeentelijke vrijwillige brand weer van Zaandam is gisteravond te gen tien uur uitgerukt naar een grote brand, die woedde bij de N.V. Mevpro. een Zwitsers bedrijf, gevestigd aan de oostzijde In Zaandam, dat bindmidde len vervaardigt uit de broodboompit. Juist toen in de fabriek de arbeiders werden afgelost, werd de brand in de schepper ij ontdekt. Van de cassiamolen was namelijk een riem afgelopen en door wrijving met een andere riem zou de brand kunen zijn veroorzaakt. In het drie verdiepingen hoge pand ontstond een vonkenregen en het vuur werd door een ventilatiekoker van de be gane grond naar boven gejaagd. Op het moment, dat de brand uitbrak, bevon den ziöh zes arbeiders in het bedrijf; zij konden ziah tijdig uit de voeten maken. De brandweerlieden trachtten door te dringen in de hevige vuurzee. Zij wer den echter ten zeerste gehandicapt door een enorme rookontwikkeling. Het vuur sloeg over naar een deel, waar voor verscheidene tonnen aan cassia en Johannes broodboompitten lag opgeslagen. In het bedrijf, dat ln hoofd zaak op export is aangewezen woedde het vuur te middernacht nog hevig. Het blussingswerk duurde de gehele nacht. Kostbare machines en grond stoffen gingen verloren, de schade be draagt enige tonnen. L1SSE Een nafte augustus IN LISSE VIEL 184,7 MM. NEERSLAG De Rijkstulnbouwschool voor de Bloembollenteelt te Llsse is sedert 1916 een waarnemingsstation van het K.NJVLI. te De Bilt. voor wat betreft het waarnemen en meten van de neerslag ln elke vorm. Zodoende werd dus ook in de afgelopen maand augus tus de neerslag gemeten Deze bleek te zjjn 184,7 mm. Dit is, zolang de waarnemingen in Li&se geschieden, dus van 1916 af. een record. Sedert 1916 bedroeg het hoogste aantal afgetapte mlllmeters neerslag ln Lisse voor augustus 165,2 mm. Dit was in het jaar 1924. De kleinste hoeveelheid in Lisse gevallen bedroeg voor de maand augustus 12,2 mm. in 1932. Het maximum was 251.9 mm. in oktober 1932, het minimum 2.1 mm. in februari 1929. De gemiddelde regenval voor augus tus van 1916 tot en met 1956, dat zijn 41 Jaren, bedraagt voor Lisse 83,25 mm. Met zijn 184,7 mm. is augustus dus wel buitengewoon nat geweest. OEGSTGEEST Rijnlands Lyceum enige weken in Oud-Poelgeest Het nieuwe gebouw van het Rijnlands Lyceum aan de Karei Doormanlaan alhier zal op maandag 24 september in gebruik worden genomen. Op maandag 10 september zullen de les sen beginnen, doch dit zal geschieden in drie lokalen van kasteel „Oud-Poel geest". De bouw van de houten nood schoot vordert Intussen snel. maar de afwerking zal nog enige tijd duren. Heropening Groene Kerk uitgesteld De restauratiewerken aan de Groene Kerk vragen iets langer tijd, dan men had verwacht, in verband daarmede is de heropening van de kerk. die aanvan kelijk bepaald was op 29 september, eni ge tijd uitgesteld. Het Leitlsch Dagblad De krant voor iedereen BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Lydia Christina, dr van C. G. Martijn en J. de Boer; Maria Johanna, dr van J. v. d. Linden en M. van Oosten; Jacoba. zn van W. A. van den Bogaard en H. van Rossen; Robert Cornells, zn van C. Ver douw en J. M. van Os; Hugo Simon, zn van L. M. van Putten en E. M. de Jong; Yvonne Wilhelmina, dr van C. P. de Reus en C. A. P. Hug. ONDERTROUWD: G. Boelstra en M. C. van der Stok; J. Hollebeek en N. van Beelen; G. M. Fried- hoff en Th. W. M. Servaas; M. G. Tros en L. C. van der Vooren; J. W. Massaar en E, Th. Taverne: G. Leget en G. Zitman: W. J. van Harteveld en A. J. H. M. van Zandwijk: C. G. van Berge Henegouwen en A. v. Leeuwen; A. J. Brandt en K. Carree; J. v. d. Stroom en W. Pypers- C. Th. Schlagwein en A. Hartevelt; K. J. Ph. de Graaf en H. J. van Westbroek; G. P. Sand- berg en J. J. Brocaar; J. de Lange en Th. W. J. de Boer; Ph. A. Kooien en M. C. van Leeuwen; T. Kleyn en P. de Groot; J. Zaal berg en C. van Gorsel; A. G. Ritsma en P. A. M. M. Krekelaar; J. Mark en H, Heruer; J. Singerling en Th. G. A. van Haastrecht; P. van der Keur en F. Th. Gras; J. Boelee en C. J. M. van Cassel. OVERLEDEN: J. C. Kloos, vrouw, 68 Jaar; J. van Om- mering, hutevr. van Dirkae, 63 Jaar. Met gemengde gevoelens zien \vy te rug op de balans van het voorbereidend en middelbaar hoger onderwys van het afgelopen jaar., zo zeide de voorzitter van de Algemene Vereniging van lera ren by het middelbaar onderwys, de heer P. van Houte, toen hy vanmorgen de openbare vergadering van deze ver eniging op Woudsehoten te Zeist opende. Met gemengde gevoelens, omdat by de registratie van de meetbare resulta ten de uitkomst teleurstellend is. Daar is in de eprste plaats, aldus de heer Van Houte, het schrikbarend tekort aan leraren. In wezen echter is dit tekort een ver schijnsel van secundaire aard, primair is de sterke toeneming van het aantal leerlingen, zo meende de voorzitter. De heer Van Houte vroeg zich met betrekking tot dit probleem af, of niet meer leerlingen de scholen van het VHMO bezoeken, dan uit 't oogpunt van begaafdheid verantwoord is. In door snee van stad en land, vervolgde hij, is slechts 5 der dertienjarigen zo intel ligent, dat een overgang naar een ho gere school pedagogisch en psycholo gisch juist is. Spreker zeide echter dat bij deze be schouwingen voorzichtigheid dient te worden betracht want voor een succes volle loopbaan spelen evenzeer bepaalde karaktereigenschappen een rol. Op het terrein van het lerarentekort, vervolgde de heer Van Houte, dreigt de toestand catastrofaal te worden. Voor insiders is het duidelijk dat het pre- universitair onderwijs voor een bankroet staat en zal afglijden naar een peil, dat de naam VHMO niet meer dragen kan en mag. Voor insiders omdat het ver bijsterende lerarentekort nog niet naar PERSONEEL VAN IEMCO OP STAP. Het personeel van de Ismco heeft don derdag een prachtige autobustocht ge maakt. Allereerst werd een bezoek ge bracht aan de Heksenwaag te Oudewa ter. Via Utrecht leidde de tocht vervol gens naar Arnhem en het natuurbad te Beekhuizen, waar de lunch werd ge bruikt. 's Middags bracht het gezelschap o.a. ej bezoek aan de Postbank en de piramide van Austrelitz. De dag werd besloten met een diner in Afivauna te Alphen a .d. Ryn. Tijdens deze prettige onderbreking van de reis dankte de heer Van Iterson de directie voor deze uitstekend verzorgde vakantie-trip. In verband met de geringe deelne ming is de Vijf Ringen tocht voor brom fietsers afgelast. buiten spreekt wegens het vervullen van de vele vakatures met „onbevoegde" leraren. Spr. hekelde in dit opzicht de houding van de overheid. Een van de oorzaken van de kenne lijke onaantrekkelijkheid van het lera- renambt zag de heer Van Houte in de salariëring en de pensioenregeling. FAMILIEBERICHTEN ontleend aan andere bladen Bevallen: WittkampfHare, d., Am sterdam; GoldschmidtViehoff, z., Am sterdam; SjoufcesAndré de la Por te, d., Hengelo; Heijmeijer van Heemstede van Rijckevorsel van Kessel, z., Amster dam; Lagaayvan Vliet, z., Pretoria; BroekmanZwaan, z., Rotterdam; Brink Naoumov. z.. Parijs. Getrouwd: J. van Woensel en W. J. G. Rmtjema, Rotterdam. OVERLEDEN E. C. J. de Koning, v. 72 j. Amsterdam; J. P. de Fremery, v. 68 j. Rhenen; W. T. de Graaf-van Loon, v. 75 j. Overveen; A. M. Meek, m. 70 j.. Soest: J. P. H. Brandt, m. 71 j. Bussum; J. P. Meertens, m. Scheveningen; J. J. Huldy, m. 75 j. Schiedam. WARMOND Afscheid van Chr. Kleuterschool Gistermiddag werd in de Chr. kleuter school het afscheid gevierd van de kin deren. die naar de lagere school gaan. De middag werd geopend door het hoofd van de school, mej. Beumer. die ook de bijbelvertelling verzorgde. Na mens het schoolbestuur voerde de heer Kool het woord. Hij wees er de ouders op. dat er grote veranderingen hebben plaats gevonden met het in werking tre den van de nieuwe wet. Er zijn plannen voor een verbouwing van de school, waarvoor men van de overheid geld krijgt. Dit betekent echter niet dat men nu met een geheel uit de geldzorgen is: er blijft altijd nóg wel wat extra geld nodig. Nadat de scheidende leerlingen enkele verzen hadden voorgedragen en enkele liedjes waren gezongen, dankten twee kinderen mej. Beumer voor de fijne tijd op school. Zij deden hun dankwoord vergezeld gaan van een bloemenbakje en een vulpen. Mej. Beumer dankte ou ders en kinderen voor deze geschenken, waarna zij zelf deze middag sloot. Sinds een jaar is liet drankmisbruik er sterk toegenomen Reactie tegen deze onmatigheid zal wel niet uitblijven (Van onze correspondent in Stockholm) Over een maand is het een jaar geleden dat de Zweden hun V-dag vierden, hun „bevrijdingsdag": na een generatie lang als minderjarigen te zijn behan deld, kregen zij namelijk op 1 oktober 1955 hun vrijheid 'terug om bier, wijn en sterke drank in onbeperkte hoeveelheden te kopen. Maar dit experiment ls Jam mer genoeg verkeerd afgelopen. En reeds vraagt men zich af, of het niet beter zou zijn Zweden opnieuw droog te leggen. Vorige maand zijn wij in Engeland, België en Nederland geweest, maar gedu rende deze vier weken hebben wij minder dronkaards gezien dan gedurende de eerste avondwandeling na de reis in Stockholm (hoewel het niet-zien van dronkaards nog niet bewijst, dat ze er niet zyn! Het is een bekend feit, dat de caféhouders in Nederland een aangeschoten klant per taxi naar huis laten ver voeren, natuurlijk op diens eigen kosten. De voorbijgangers zien dus niets. De taxi-prijs kan dus enigszins van invloed zijn op het aantal dronkaards, dat men langs de openbare straat ziet lopen, hetzij hier dan wel in Zweden. Red. L.D.) Alleen de minister van Financiën is tevreden. Oude glorie tussen nieuwe kam pioenen. Als steun en toeverlaat voor de jongere generatie en uiter aard als bijzonder geïnteresseerd toeschouwer, verblijft Piet Moes kops, eens onbetwist Nederlands heerser in de internationale sprin- terswereld en vijfmaal wereldkam pioen in de sprint op het ogenblik op de Ordrupbaan te Kopenhagen, waar de strijd om de diverse wereldtitels amateurs en profs volop aan de gang is. De foto toont (links) Moeskops, op een bankje bij de Kopenhaagse wielerbaan in gesprek met de voormalige Duitse wereldkampioen Walter Riitt. De politie, die ons de laatste cijfers over de van de straat opgehaalde dronkaards verstrekte, gaf ons onge vraagd het commentaar, dat de toe stand zeer achteruit gaat. De droevige ontwikkeling na de „bevrijding van het voogdijschap": over oktober-december 1955 moesten 5173 personen hun roes bij de politie uitslapen, in dezelfde periode over 1954: 2206. In de bijzonder koude wintermaanden over januari-maart 1956 daalde het- cijfer tot 4653 (1954: 2123). maar met de lente kwam ook weer de dorst, want gedurende april-juni werden 6848 <2170) personen opgebracht, terwijl in juli een record werd bereikt met 2535 (821) ter ontnuchtering ingeslotenen. En dat alléén in Stockholm! In de havenstad Gothenburg is het net eender. Bovendien betreft dit slechts degenen, die de weg naar huis niet meer kunnen vinden. Wie zich nog van lantaarn tot lantaarn kan redden wordt met rust ge laten als hij tenminste zijn medemen sen geen overlast bezorgt. Zelfs de restaurateurs hebben geen bezwaren Een reactie kan niet uitblijven. Zwe den is namelijk niet alleen het land van het alcohol-misbruik, maar ook van de bestrijding. De Koning zelf meent door geheelonthouding een goed voor beeld te moeten geven. Deze kringen pleiten nu weer voor het droogleggen van Zweden. De restaurateurs zouden hier niets te gen hebben. Van de vrijheid van drin ken wordt namelijk in vele parken en ook thuis gebruik gemaakt, maar, ter wijl men lege brandewijn-flessen naast de parkbanken ziet staan, zit de waard met zijn volle kruiken. Het aantal restaurant-bezoekers is in West-Zweden dan ook met 40 O terug gelopen. Vele restaurants hebben hun poorten reeds moeten sluiten! MARKTBERICHTEN Leidse Ooöp. Groente- en Fruitveiling 1 september per 100 kg appelen 1422; druiven 7896; peren 25; aardappelen 7 8; andijvie 1834; augurken 46198; doperwten 2628; pronkbonen 7989; snijbonen 77160; spekbonen 81; stam- bonen 82130; stokbonen 103126; kro ten 1619; rode kool 2434; groene kool 2729; postelein 2040; prei 2426; ra barber 7b; spinazie 2548; stoofsla 6 10; komkommers 1828: tomaten A 48 73. Idem B 52—60, Idem C 28—59. idem CC 2128. Idem bonken 2851; uien Picklers 14.90. idem drielingen 24 30; idem middelfijn 18.9019.20, idem mlddelgrof 14.4014.60: waspeen 2748; zllverulen 227. Per 100 stuks: Meloenen 39117; rrziken 432; bloemkool A 4268. Idem 1541. Idem C 10; komkommers A 17 —33. Idem B 13—30. idem C 9—20: sla A 615. Idem B 510. Per 100 boe" Bos- peen 2438: kroten 12: peterselie 2326; selderij 69; uien 915. BOSKOOP, 31 augustus De Boskoop- se bloemenveiling: Rozen. gr. bloemig 20 stuks: Duisburg 1.802.60; Mad. But terfly 2.203 00; Vlerianden 2.20; Pecht- hold 1.803 00; Rosalandla 1.00; Better Times 2.80-3.20 Mm Jules Bouché 1.50-2.80 Gemengde rozen 801.40; Babyrozen 10 stuks" Sweetheart 901.60; Byou 75 1.00; Gloria Mundl 75—1.20; Wolfs-Glorle 851.30; Else Poulsen 951.30, ld. een- bloemlg 34; Moulin Rouge 1.803.00 White Sweetheart 95: Juweeltjes 1.00 1.50; Ellen Poulsen 541.00; Plnocchld 701.30; Orleans 48; Paul Grampel 70 75; Ingar Olsson 901.60; Dl vereen per bos; Monbretia 3045; Asters, gemengd 38; Gladiolen ln soorten 62; Flox, wit 51; V'iburnumt&kken met bes 1.60—3.80; Cle- Slechts de minister van. Financiën kan tevreden zijn. Alleen al ln de maand juli hadden de door Vadertje Staat beheerde slijterijen een omzet van 84 miljoen gulden. Dat is 12 gulden per Zweed. En daarbij zijn dan nog niet meegeteld de honderdduizenden, die juist in juli in het buitenland hun drankvoorraad hebben aangevuld. Ver geleken met juli 1955 betekent dit een verhoging met 36 In Stockholm en het noorden van het land bedraagt dit percentage zelfs 55 De belangrijkste factor, die dit alcohol-misbruik stimu leert is o.i. het gemis aan gezelligheid. De werkende moeder, die geen tijd meer heeft voor haar kinderen en de zeer kleine woningen (die weliswaar hyper modern zijn, maar voor meer dan 70 slechts één of twee kamers tellen!) doen de ongezelligheid toenemen, zo dat de kinderen de straat opgaan. En wat de oudere generatie betreft: men zoekt tevergeefs naar een terrasje, een club of een lokaal, waar behalve de drank ook een bepaalde sfeer het uit gaan gezellig doet zijn. matls Mevr. Ie Coultre 3.50; ld. Prins Hendrik 2.80; Sneeuwbestakken 4075; Diversen per tak: Viburnum met bes, le kw. 85, ld. 2e kw. 5263; Lelies 47. Diver sen plantjes per stuk: Ster van Bethle hem 1.151.45; Begonia's 4956; Hang- plantjes 5066. HOOFDDORP. 30 augustus Graan- beursnoterlngen: wintergerst f. 20.00 f. 22.50; zomërgerst f. 22.50f24.00 groene erwten f. 50.00f. 65.00; karwljzaad f. 105 —f.115 00; koolzaal f. 45 00—f. 55.00; ha ver f. 22.00— f. 24.00; tarwe I. 22—f. 26.00. Alles per 100 kg. KATWIJK AAN DEN RIJN. 31 augus tus Groenteveiling: Bloemkool A 52— 63. idem B 3547. Idem C 10—31: boe peen 3744; waspeen A 2939, Idem B 2129; prinsessenbonen 8495; stam- snybonen 2526; pronkbonen 7173; stoksnljbonen A 97118, Idem B 3338; uien 1517, zaaiulen 1618, zllverulen 41—43; prei 26—28: kervel 10,40—12,10; peterselie 6,908.30; groene kool 2127; andyvle 2831; tomaten A 5361. Idem B 5560. Idem C 2038; komkommers 1425; spinazie 2729; kroten A 3,40 3,60, idem B 1,301,60; aardappelen 2,90 3,10 (per kist). LIS3B, 31 augustus Bloem bollenvel- llng: De prysnoteringen van de lever bare veiling, gehouden door de Coöp. Bloembollenvelllng H B.G., waren als volgt: Parkiettulpen: Blue Parrot z. 12 8.70, z. 11 5.95; Discovery 7.80. 6 40: Fan tasy 8.6.90; Orange Favourite 8.40, 8. Parrot Wonder 9.8.40; Pink Champion 10Red Decor 9.70, 7.90; Red Cham pion 13.9.70; Sunshine 8.10, 6.90; Van DIJck 19.80. Cordell Hull 10.20, 6-10. Mendeltulpen: Early Queen 10.80, 6.65; Fridtjof Nansen 7.30. 6.40; Fuga 4 65. 4 95; Her Grace 7 20, 6 90: Hlldegarda 15.20, 8.-; John Gay 7.40, 7.40 Krelage's Triumph 5.50. 4.30; Lord Wellington 11.70. Mlr- Joran 12.10, 9.10; Orange Wonder 12. 10.30; Pink Gem 5.15. 5.10; v. d. Eerden 6.15, 5.80; Weber 6.15. 5.35; White Sail 7.80. 6.50: White Virgin 7,80. Trlump- tulpenAlberle 6 20. 6.95: Bandoeng 6 35, 5.50: Denbola 9 30 6 60 Edith Eddy 6 60. 6 65; Elmus 6.05. 6 50; Greta Benkemper 8 50. 5 30; Flerystar 7.60, 5.Kansas 8 40. 7.20; Mr. Herbert 5 40. 4.95; Korneforus 5.75, 5 90: Lustige Witwe 10 40 7 70: Over- dale 9—, 6 30 Paris 12.30. 7 50; Picca dilly 8 40. 8 40; Prelidlum 12.10, 6 Pro minence 13 90, 870: Pres. v. Hindenburg 6 30, 5 45: Prinses Beatrix 7.40. 6 50; Red Giant 10 40. Roland 11 10 9 30- Rijn land 5.35, 5 60; Telescopium 6.50, 5.95. ROELOFARENDSVEEN. 31 augxistus. Bloemenveiling. Scabiosa 2123, Gladiolen 10—43, Asters 15—36, Convillles 27—36, Zinnia 1019, Dahlia's 3041, Alstroe- merla 4048, Fresia's 5560, Ornithaga- lum 951.30, TroschrysantenChatsworth 61—65. Mosquito 31—36. Sept.geel 51—53, per bos; Migoll 15—22, Silvia Rally 15—22, Summer Snow 2529. Champion 15—21. Delightfull 16—18, Alfretton 18—20. Gift 1926, Lelies 3135, Am, Anjers 718. ALPHEN Vechtpartij in de nacht Een Inwoner van Alphen raakte gis teravond silaags met de bestuurder van een Belgische vrachtauto, die even ln een café in de Hooftstraat iets wilde gebruiken. Reeds in het café werd de chauffeur door de ALphenaar lastig ge vallen en die zelfs met een zakmes dreigde. Toen de chauffeur hierop het café verliet werd hy diaarbij achtervolgd en raakten de mannen slaags. Er vielen harde klappen. De Juist passerende dok ter Pilon wist de vechtenden tot twee maar toe te schelden, waarna de inmid dels gewaarschuwde inspecteur van po litie, de heer N. G. Groothuyse, de Al- phenaar insloot. KATWIJK AAN DEN RIJN TRAM RAMDE VRACHTAUTO Gistermiddag, te omstreeks 12.50 uur wilde de bestuurder van een vrachtauto met aanhangwagen, komende van de Provineialeweg uit de richting Noord- wijk,- juist ten westen van het viaduct de Zeeweg oprijden. Hij gaf daarbij geen echt op een uit de richting Kat wijk aan Zee naderende tram, met het gevolg .dat deze de vrachtauto ramde, die daarbij zware schade aan de be stuurderscabine en de laadbak opliep. De chauffeur had nog juist op het laat ste ogenblik het vege lijf weten te red den, door uit de wagen te springen. De motorwagen van de tram liep aan de voorzijde lichte schade op en derailleer de, waardoor het tramverkeer geduren de omstreeks een uur werd gestremd. De dienst tussen het viaduct en Katwijk aan Zee werd gedurende die tijd onder houden met autobussen. ROELOFAREND6VEEN, 31 augustus. Groenteveiling. Aardbeien 8193. per doos. Kropsla I 10 00—18.00, idem II 3.00—9 00. andijvie 22.0035.00, breekpeen 10.00 26.00, kassnljbonen 146 00. snijbonen I 07.00—91.00. idem II 25.00—69.00, idem stek 25.0049.00, dubb. stambonen 69.00 93.00, prinsessenbonen 71.0091.00. pronk bonen 51.0089.00, augurken B 171.00, ld. C 152.00. idem DA 150.00, idem D 130.00, idem E 82.00, idem CD 114.00 per 100. RIJNSBURG. 31 augustus. Bloemen veiling Flora. Gladiolen; Strauss 300480, Sneeuwprinses 280500, Mem. Day 290 450, Paul Rubens 260380, Nieuw Europa 650870, Knynenburg 400440, Rosa van Lima 300410, Leeuwenhorst 370460, Gold Dust 350420, v. Meegeren 320—400, Mansoer 280370, Hawaï 260350, Fire Bird 600720, Sunny Boy 700820, Con- vlllie: The Brlde 280480. Alba 270—450, Scabiosa 300460, Zinnia 300400, Ornl- thagalium 13001400, Catanance 140170, Asters: Bouwman wit 230330, Roze 240— 350, gemengd 280370, enkele 200300, Dahlia: Kochelsee 300500, Passepartout 350—450, Lipoma 300—440. Lacerfia 520— 580, Glorie van Heemstede 500600 Gerry Hoek 520630, Purity 500580, alles per 100. Am. Anjers; Elizabeth 1012, Apollo 1013, 81m rood 811. wit 912 p. stuk. Lelie: Aurathum 3032 wit 2628 per kelk. Chrysanten: Migoll 2527. White Hope 2529 per stuk. Gele Griet 3047. Bonte 3045, Dwerg Asters 4553. Stro- bloemen 1820, Vlgistetla 5088. Gips 30 —45, Roze Asters 30—54, Statlce 28—65, alles per b06. RIJNSBURG. 31 augustus. Bloemen- lust. Sunny Boy 6065. Gold Dust 32 40, Strauss 2835, Hawaï 3338. Knynen burg 4048, Nw Europa 6080, Mark 35 42, Leeuwenhorst 2835, Joh. Wagenaar 3642, Sneeuwprinses 2230, Mansoer 18 —26, Palet 2630. Alfred Nobel 3240. Gemengd 3442. Flllppa 3240, Paul Rubens 3440, Red Signal 3440. Mem. Day 3540, Zinnia 200—220, Groot Zinnia 380450, Hellanten 400—500, Flox 36—40. Margrietjes 3240, Catanance 90130, Vlgestetla 4560, Scabiosa 320380, Sta tlce bi. 2630, gemengd 3240, Enkel Asters 300350, Dwergasters 3540, Pom pon Dahlia 320380, Glorie v. Heemstede 380500, Purity 420—520. Gerry Hoek 460 —520, Convlllie 300380, Montbretla 40-45 TER AAR, 81 augustus Groentevei ling; Snijbonen 73—1.12, idem B 3570, Idem stek 2534; kassmjbonen 1 47—1.52, idem stek 70; stokprmsessenbonen 80 1.25, idem B 6179. stamprinssesenbonen 801.21, idem B 61; spekbonen 7081; witte pronkers 5581, idem B 3019. id. stek 1727; rode pronkers 30; tomaten A 4171. idem B 4667. idem C 2652 ld. CC 2028, idem bonken 3453; anayvle 3240. Idem B 20; prei 29; waspeen 22 32, idem B 1018; sluitkool 31; postelein 2125; rabarber 1115; kroten 1521; spitskool 29; aardappelen 310; uien 7 19; rode kool 19; groene kool 2230. alles per kg. Sla 6—16; bloemkool A 51—91. ld. B 3049, Idem C 1120; komkommers A 27—34, Idem B 23—26; Idem C 10—15, Idem stek 8 per stuk. Bospeen 2231; sel derie 5 per dos stoofsla 1.20 per kist Ap pelen: Zigeunerinnen 2437; Early Vic tory 1927; Gravensteyners 1722; Per zikrode zomerappel 2841; Peren: Sple- gelperen 17; Claps Favorite 33 per kg. Me loenen 721.10 per stuk Bloemen: Dah lia's 26; gladiolen 28, anjers 20 per bos. Augurken: fyn 2.04, fynbasterd 1.81. bas terd 1.52, graf A 1.57. grof 1. 1.27. CD 1.22, Idem afw, 97. Idem 2. 32. E 75- au gurken ongesorteerd 36. alles per kg. Deze pagina is gedeeltelijk gecorrigeerd

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7