Fraaie zege van Raimondo (Tlnzeo puissance-concours Aftroeven of niet? Gliestem - Raiclienbacli U.V.S.-WILHELMINA The Quiet Man sprong hij over 2.10 meter 111 Met hoge muur H. Hoogervorst nam afscheid van Afdeling Leiden KNVB Rillen en bibberen op eerste dag van zwemkampioenschappen ft ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1958 Internationaal concours hippique Met een driedubbele Duitse zege in de „Grand Prix de Dressage" werd de derde dag van het internationaal concours hippique te Kralingen ingezet. Deze zware internationale dressuurproef bevat diverse changementen, pirouettes, piaff, enz. en kan tot de werkelijke hogeschool worden gerekend. Aan de suprematie van de Duitse dames Linsenhoff, Kupper en Weygand viel hier niet te tornen en van hen was mevr. Linsenhoff nog een klasse apart. Op Adular verkreeg zij 492 punten tegen mej. Kupper op Afrika 475 en mej. Weygand op Perkunos 465 punten. De Engelse mevr. Johnstone benaderde dit trio op Rosi Dream met 425 punten nog het dichtst. Toegejuicht door een menigte, die elke dag groter wordt en nu uit duizenden bestaat, reed lt. Raimondo d'Inzeo gis termiddag een ereronde. Niet op Mera- no. waarmede hij dit jaar wereldkam pioen werd. maar thans op The Quiet Man. Deze combinatie had in ..de Prijs van de Haven" een formidabele prestatie geleverd met als climax in de vijfde en beslissende barrage een ge slaagde sprong van 2 meter over een ok- ser en een van 2.10 m over een muur! En daarin slaagde noch de Duitser Lütke-Westhues op Ala. noch diens landgenoot Lanckohr op Titan. Zij faal den op de 2 m-hindernis en kregen 4 fouten. Eigenaardig genoeg hadden zij in de 4de barrage deze hindernis, die toen op 1.90 m stond, evenmin kunnen nemen. Toen echter struikelde de Itali aan op de muur. toen 2 meter hoog. waardoor alle drie gelijk eindigden. Onder uitbundig enthousiasme en tot aller verrassing had echter ook Grup- pelaar met d'Artagnan tot deze 4de barrage gebracht. En al verliet hij vrijwillig het parcours na een weige ring en een fout. zijn prestatie om als vierde te eindigen in dit puissance concours tussen 25 internationaal be faamde ruiters was er niet minder om. Temeer als men bedenkt dat op het oorspronkelijke parcours van 610 meter met 8 hindernissen van 1.40-1.60 al 13 ruiters fouten hadden gemaakt en uit geschakeld werden. Bij dit enerverende nummer waren voor de derde dag in successie Prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene aanwezig. In de ochtenduren had de Prins al eerder een bezoek gebracht met Prinses Armgard. Eerder op de middag hadden de En gelse amazones Smythe of Flanagan en parcours a l'Americaine, waarbij 10 foutloos parcours over 750 meter gereden in de „Prijs der Amazones". Miss Smythe werd eerste door een snellere tijd. De Belgische baronesse De Wijker- slooth legde met Gemse en Santa Fé be slag op de 3de en 4de plaats. Na een unieke demonstratie van Ne derlandse fokpaarden werd de derde dag besloten met een spectaculaire wedstrijd voor ploegen van drie. Een aflossings- Karcours a l'Amemricaine, waarbij 10 inderhissen van ongeveer 1.30 meter voor elke ruiter waren opgesteld en bij een fout de volgende ruiter het parcours van zijn voorganger moest overnemen. Maximaal kunnen dus 30 hindernissen goed genomen worden. Ook dit werd een Italiaanse overwinning. Markies Medi ci met Irish Rover, kapitein P. d'Inzeo met Uru Uay en It. R. D'Inzeo met Me- rano namen alle hindernissen in 231-2 sec. De Nederlands-Belgische équipe mej. Buchner, bsse De Wijkerslooth en Smeets op resp. Ambre. Santa Fé en Alaska, alsmede de Belgische equipe Hernalsteens op Furstinn, bsse De Wij kerslooth op Gemse en Smeets op Eva- goras slaagde er eveneens in om over de 30 hindernissen te komen. Zij werden twee en drie. Als bijzonderheid van deze derde dag kan nog worden gemeld, dat nog nooit tevoren in Rotterdam een sprong van 2.10 meter is gemaakt. De Argentijnse lt. kol. Molinuevo hield in dit opzicht met een sprong over een muur van 2 meter het record. Hij deed dit in 1952 tijdens het 5de inter nationaal concours. Europese roeikampioenschappen Van Mesdag en gestuurde Twee van Njord stelden teleur Op de eerste dag van de Europese roeikampioenschappen voor heren op het meer van Bied hebben de talrijke toeschouwers op de tribunes, gebouwd op of tegen de oevers van het meer, van prachtige sport kunnen genieten, van hoog opgevoerde techniek genaard gaande met een onbegrensd uithoudingsvermogen, en een fanatieke wil om te winnen, gestuwd door een mateloze geestdrift en energie. Maar ook - en de tegenstellingen waren vaak scherp - hebben de be langstellenden op het water ploegen zien liggen, die door gebrek aan technische kunnen of een onbegrijpelijke lusteloosheid, soms straatlengten achter lagen en toch eigenlijk niet in de Europese titelwedstrjjden thuishoren. Wat de Nederlandse treft: Met sombere gezichten zagen wij gis teravond ir. Ruempel en de heer Chris- tiaan van der Ploeg hotelwaarts keren: de prestaties van Van Mesdag bij de skiffeurs, noch die van het gestuurde tweetje van Njord konden bevredigend worden genoemd. Verder dan de goede middenklasse reikten de verrichtingen van onze skif- feur en twee met stuurman niet. Rob v. Mesdag bleek duidelijk in zijn race te gen Von Fersen en de nieuwe Italiaan se ster Martinoli voldoende hardheid te missen, maar aan de andere kant. is naar onze mening de haal van de Ne derlandse skiffeur ook niet produktief genoeg om een plaats voor de^finale te Druk bezochte receptie (Van onze sportredacteur) Bondsridder H. Hoogervorst heeft gisteravond tijdens een door de Afdeling Leiden van de KNVB en de NKS aangeboden receptie in het Gulden Vlies af scheid genomen van de voetbalgemeenschap. Zes en twintig jaar heeft hjj als bestuurslid zijn beste krachten gewijd aan het geliefde spel en op welk een voortreffelijke wijze hij dit heeft gedaan, bewees wel de overstelpende belang stelling op deze afscheidsreceptie en de stroom van soms indrukwekkende ge schenken. deelnemers be- kunnen opeisen. Hij weet zeer goed. dat in eerste instantie het gevecht tussen Von Fersen. die hem in Essen royaal had verslagen, en hem ging voor de eer ste plaats. Maar de Roeibond bestuur ders en ook zijn coach dr. Hingst had den hem gewaarschuwd voor het feit dat hij er voor moest zorgen, als de Westduitser te sterk mocht zijn. in ieder geval een tweede plaats in de heat te veroveren, want dat dit van belang was voor de indeling van de niet-geplaatste skiffeurs in de repechages. Maar Van Mesdag moest bok Martinoli tussen 1000 en 1500 meter laten gaan en zeer waar schijnlijk kost hem dit tevens zijn plaats in de eindstrijd. Want het systeem van de herkansingsraces zit zo in'elkaar, dat nummer drie van de eerste heat «Van Mesdag) in ieder geval in de repechage moet starten tegen nummer twee van de tweede heat (de Zuidslaviër Vlasic) en gezien de verrichtingen van Vlasic in zijn race tegen de favoriet, de 18-jarige Rus Viatcheslav Iwanov en diens tijd 7 min. 23.1 sec. tegen onze landgenoot 7 min. 29.6* sec. is de algemene prognose, dat Vlasic Van Mesdag vandaag uit de finale zal wippen. Onze indruk was. dat de bestuurders van de roeibond. de coach dr. Hingst en ook Van Mesdag zelf zich bij deze feiten vrijdagavond al bij voorbaat neerlegden, hetgeen bete kent, dat alle aspiraties van onze land genoot om naar Melbourne te worden uitgezonden, zijn verdwenen. De twee met stuurman van Njord met Sjoerd de Vrind als boeg, Pim Cornelissen op slag en Johny van Lichten als stuurman demonstreerden een goede roeitechniek. maar het te lage baantempo leverde tot 1000 me ter een vijfde, tevens laatste plaats op. I)e Europese kamnioenen in dit num mer de Zwitsers Kottmann en Strauli, hadden onmiddellijk de leiding geno men en wonnen met grote voorsprong. Tot een eindspurt kon Njord het niet brengen in de heat. waarschijnlijk ver oorzaakt door moeilijkheden met het ac climatiseren op dit 500 meter boven de zeespiegel liggende bergmeer, waardoor de vertegenwoordigers van de lage lan den op de laatste paar honderd meter met de ademhaling worstelen. Het re sultaat van de derde heat. waarin de Njord Twee uitkwam luidde: 1. Zwitser land 7 min. 44 sec., 2. Hongarije 7 min. 43.5 sec.. 3. Italië 7.50.4 sec.. 4. Neder land 7.53.7 sec, 5. Griekenland 7.54.3 sec. Met België. Polen. Griekenland en Denemarken komt de Nederlandse ploeg in de repechage. De baanrecords van Bied werden in vrijwel elke heat omver gekegeld. Van de 21 landen, die met 100 ploegen voor de zeven nummers hadden ingeschreven, plaatsten zich uit de heats direct in de eindstrijden: Rusland met 5 ploegen, Finland en Italië etlk met 3 ploegen. Oostenrijk. Polen en Duitsland iéder met 2 ploegen. Denemarken. Hongarije en Zwitserland ieder met 1 ploeg. Deze rondborstige Sassenheimer heeft zich in deze 26 jaar een eerlijk sportman getoond en een groot sportman is slechts hij, die karakter toont, zoals de heer J. C. F. Coers. voorzitter van de Leidse Sportstichting opmerkte zijn opofferingsgezindheid, zijn kennis van zaken en zijn optreden naar buiten, al dus mr. De Jorigh, voorzitter van de Afdeling Leiden van de KNVB. hebben hem populair gemaakt. Populair, niet alleen in de kring van het katholieke voetbal, maar ook bij de neutrale clubs. Dat werd tot uitdrukking gebracht in het cadeau: een prachtige fiets, welke namens alle verenigingen, aangesloten bij de Afdeling Leiden van de KNVB aangeboden werd door de ASC-voorzit- ter G. J. Prevo, die tevens mevrouw Hoogervorst een ets overhandigde, „als pleister op de wonde voor de vele avon den dat zij haar man heeft moeten mis sen". Wethouder S. Menken kwam na mens B. en W. van Leiden bedanken voor het vele. belangrijke werk, dat de heer Hoogervorst heeft verricht voor de Leidse jeugd (B, en W. van Sassen- De heer Van Wijk complimen teert namens de K.N.V.B. de schei dende heer Hoogervorst. (Foto L.D./Van Vliet.) heim waren verhinderd en brachten hun waardering schriftelijk over) en het woord werd verder gevoerd door de he ren Van Wijk. namens het Bondsbe- stuur van de KNVB en de Afdeling Den Haag. A. A. C. Dusée, voorzitter van de Afdeling Leiden van de NKS. Van Turn hout namens het landelijk NKS-voetbal, v. d. Heuvel namens het Diocesaan be stuur. Th. W. v. d. Klugt namens de WIELRENNEN. Lenig en Snel J. Riethoven, J. de Lange en C de Jong nemen dit week einde deel aan de Ronde van Schiedam. Th. Hoogkamer. P. van Went en R. Riethoven starten in de Ronde van Rhoon. Morgen worden bekerwedstrijden ge reden. Vertrek 9 uur Zijlpoort. Swift-Combinatie Morgen wordt een clubtocht gehouden naar Gouda, waar de Federatie van wielerclubs in Zuid-Holland haar clubkampioenschap laat verrijden. Vertrek 10 uur van Bees tenmarkt. WERELDKAMPIOENSCHAPPEN VOLLEYBAL. Te Parijs zijn gisteren de wedstrijden om het wereldkampioenschap volleybal begonnen. In groep vijf van het heren- toernooi leed Nederland een eervolle 3—0 nederlaag tegen Hongarije, maar het Nederlandse damesteam versloeg in een goede wedstrijd België met 39. Cricket-programma le klasse A: HCC 2—HCC 1. Onze Bridgerubriek De problemen waarmede vele bridge- vrouw beide tegenstanders bekennen, spelers worstelen blijken in alle delen van ons land vrijwel dezelfde te zijn. Tijdens onze vakantiedagen in het zuiden van het land werden we be trokken in een genoegelijk wedstrijdje, waarin een spel voorkwam dat een probleem herbergde dat zich dikwijls, ook in iets andere vormen voordoet. Wij dachten, dat het niet zo bijzonder moeilijk was doch kwamen tot an dere gedachten, toen wij bemerkten dat een behoorlijke hoofdklasser er over gestruikeld was. Het ging om het volgende: Sch. A. V, 6 H. V, 3 R. V, B, 10, 9. 6. 4. 2 KI. 6 N W O z Sch. H, B. 9, 7, 4. 2 H. 7 R.A, 5 K. A, 8, 4, 3 Het bieden van dit spel ging als volgt: Noord 1 ruiten zuid 1 schoppen noord 2 ruiten zuid 3 schoppen noord 4 schoppen. West speelde hartenboer voor. oost nam hartenheer en trok hartenaas na. Hoe moet dit spel nu afgespeeld wor den? Het merkwaardige van dergelijk soort combinaties is, dat zodra zich een single- ton of renonce in de dummy vertoont, vele spelers denken diat zij er goed aan doen die korte kleur te benutten voor aftroefslagen. De eerste zuidspeler trok dan ook, na de 2e harten te hebben in- getroafdi, klaverenaas en troefde een klavertje in noord af. Hierna bracht hij de eigen hand aan slag met ruitenaas en troefde weer een klavertje af nu met schoppenaas. Daar west drie troe ven van de tien had. kwam zuid in moeilijkheden: na schoppenvrouw ge maakt te hebben speelde hij ruiten, oost nam de slag met de heer en trok klaveren na, die zuid moest bekennen. Oost kon nog eens klaveren spelen en daar west schoppen 10, 8 over had en geen klaveren meer bezat, kreeg west nog een troefslag 1 down. Het aftroeven van klaveren is in dit spel. hetwelk een bijzonder lange bij kleur heeft, nutteloos en gevaarlijk. De juiste speelwijze is tijdig de ruitenkleur vrij te spelen waarna noords vele vrije ruitens voldoende parkeergelegen heid bieden voor zuid's drie kleine kla-, vertjes. Na de tweede harten te hebben inge- troefd met schoppen 2, spele zuid een voudig een kleine schappen naar de VOETBAL. Zwitserland— Nederland - 7.V.-- Vorm Zuid weet nu. dat de troeven niet 4 0 zitten en heeft nu een eenvoudig spel. Voldoende zou al zijn, een kleine schop pen uit noord na te spelen en schoppen heer te nemen en dan ruitenaas te spelen en ruiten na. Zelfs als ruitenaas ingetroefd zou worden kan het spel niet meer verloren gaan. daar zuid slechts de slag in harten en 2 in ruiten te ver liezen zou hebben. Nog iets beter is, na schoppenvrouw gemaakt te hebben, ruitenvrouw te spe len en te snijden. Zelfs als west ruiten heer zou hebben en die maakt, kan rui ten naspelen en introeven bij oost de tegenstanders niet meer dan 3 slagen bezorgen. Blijft de ruitenvrouw aan noord, dan wordt ruiten vervolgd: troeft west in, dan zijn schoppenaas en de 6 nog twee zekere entrees in noord, één benodigd om ruitenheer bij oost weg te troeven, de andere entree benodigd om de ruitens te kunnen incasseren. Het principe van dit spel is dus: troef niets af, als ge Uw verliessiagen op een lange kleur kiwijt kimt. H. W. FILARSKI. Noordwijkse Golfweek De Noordwijkse Golfweek werd giste ren voortgezet met de wedstrijd om de B. Dunn Beker. 18 holes tegen bogey. De wedstrijd werd gewonnen door mej. E. Wurfbaim met 3 up. De tweede en derde plaats werden gedeeld door de he ren mr. H J. Linthorst Homan en R. B. Moore. beiden 2 up. Sportagenda YVassenaarseweg (2.30 uur)UVS Wilhelmina (oompetitie). Haagweg (2.30 uur)Oefenwed strijd LFCVCS. Leidse Hout (2 uur): Oefenwed strijd Roodenburg—ADO comib. Kempenaerstraat (2.15 u.)Oefen wedstrijd ASCWSB. Noord Wijk (Noordwijkse Golfclub): Slot Noordwijkse Golfweek. Sneek Nederlandse zeil kam pioenschappen. Amsterdam (Miranda-badONatio nale zwemkampioenschappen. Scheveningen (Mets-baan)Inter nationaal tennistoernooi profs. Wassenaar (1.30 u.)Courses Ren baan Duindigt. Amsterdam (Sintelbaan)Club kampioenschappen junioren (at letiek) om Wouter Groenestein- beker. Rotterdam (Kralingse Bos): Inter nationaal concours hippique. Kopenhagen Wereldkampioen schappen wielrennen op de baan. Bied (Zuid-SIavië) Europese roeikampioenschappen. SCHAKEN. FIDE-landen toernooi In het centrale gebouw van het Rode Leger te Moskou is vrijdag het 12e FIDE landentoernooi. waaraan 34 landen deel nemen, officieel geopend. De ploegen worden verdeeld in vier groepen. De eerste drie van elke groep komen in de eindpoule, en spelen om de 1ste t/m. 12de plaats. De overige ploegen gaan over naar de classificatiepoule voor de verdere rangschikking. De groepsindeling is als volgt: lste groep: Porto Rico, Rusland. Po len. Noorwegen, Bulgarije. Zwitserland, Zweden en Saarland. 2de groep: Mongolië. Israël, Neder land, Zuid-Slavië, Denemarken, Schot land, Oostenrijk en Frankrijk. 3de groep: Argentinië. India, Luxem burg, Ierland, W.-Duitsland, Chili, Fin land, Engeland en IJsland. 4de groep: Columbia. Roemenië, Hon garije. België. Iran, Griekenland. Oost- Duitsland, Ts.-Slowakjje en de Philip- pijnen. De wedstrijden beginnen vandaag en duren tot 25 september. Onze Damrubriek Toen de laatste wereldoorlog nog maar kort was afgelopen kwam dam mend Nederland tot de hoogst merkwaardige ontdekking, dat er een nieuwe wereldkampioen was van wie vrijwel niemand ooit gehoord had. Wat was er ge beurd? Vrijwel onopgemerkt, alsof het hier een futiliteit betrof, had de Neder landse Dambond toestemming verleend aan de Franse Dambond om Raichen- bach met een hier onbekende dammer te laten matchen om de wereldtitel. Maar het verrassende was, dat die onbekende kampioen titelhouder Rai- chenbach bleek te hebben geslagen metniet minder dan146! Wie zich nog herinnert op welk een hoog voetstuk Raichenbach voor de oorlog troonde, hoe onverslaanbaar hij zich steeds in alle wedstrijden getoond had, kan enigszins begrijpen hoe nieuwsgierig men was naar genoemde match en de partijen, naar het falen van de wereldkampioen en boven alles ook naar de persoon van de nieuwe wereldkampioen en zijn speelwijze Het heeft tot ver in 1946 geduurd voordat men de nieuwe ster te zien kreeg, dat was te Rotterdam en dan nog door een particulier initiatief. De partijen echter, waaruit zou moeten blijken hoe het wonder van Raichenbachs onder gang zich had voltrokken, werden in Nederlandse damperiodieken nimmer gepubliceerd. Een onbegrijpelijk iets. maar volkomen waar. Thans gaan wij eens kijken hoe de eerste party, die reeds een beslissend karakter voor het verdere verloop van de match bleek te bevatten voor Rai chenbach verloren ging. Van de interland voetbalwedstrijd Ghestem (wit)—Raichenbach (zwart) ZwitserlandNederland, die zaterdag 15 3228 1823' 2 3329 23x32' 3. september a.s. om 16.30 uur in Lau-| 37x28 19—24; 4.' 39—33, 'l4—19~' 5. sanne wordt gespeeld, zal de Zwitserse 4137.' 20—25; 6 29x20 25x14; 7. televisie een rechtstreekse reportage 44—39' 12—18; de opening was dus verzorgen, die eveneens door de N.T.S. wordt uitgezonden. Commentator bij deze uitzending is Aad van Leeuwen. Nederlandse amateurs tegen Dtiits'and Het Nederlandse amateur bondsteam. dat woensdag 6 september te Hengelo tegen het Duitse amateurteam zal uit komen, is als volgt samengesteld; doelKoers Hengelo) achter; Van Bruggen (DFC) en Claus (Helmondia 55) midden: Blom (WW), Bouwens (AFC) en Ten Braak (HRC) voor: Elring (Rnbur et Velocitas). Fa bels (Be Quick Gr.), Bakker (UVV). Uittenbosch (Velox), en De Kreek (Feyenoord.) OPSTELLING U.V.S. UVS komt in de wedstrijd tegen Wil- helmina als volgt uit: Van Putten, Van Leeuwen, Van Mey- j gaarden. F. v. d. Zeeuw, De Wolf G. Devilee. v. d. Steen. J. Verkuylen, Rijs- houwer, C. v. d. Zeeuw, Verhoogt. i (Ingez. Med.-Adv.) ZONDAG 2.30 UUR competitiewedstrijd Ter gelegenheid van zijn 50-jarig be- Uit de series klasseerden staan organiseert „De Dolfün" in het de finales- Miranda-bad te Amsterdam de wed- stryden voor de Nederlandse zwemti- tels. Gisteravond is begonnen met het verwerken van de series. Bij de aanvang was de temperatuur van het water 15 graden, maar toen spoedig daarna de zon geheel verdween, ril den niet alleen de deelneemsters en deelnemers van de kou, toen zij uit het water kwamen, waarvan de tem peratuur toen zeker onder 15 graden lag. maar ook het publiek wreef zich herhaaldelijk in de handen en de mensen trokken de jassen wat stevi ger om zich heen. zich voor 4 min. 5.03.1; Fred Klein (Bu-b- „Chef Neud", een traditionele ontwikke ling der schijven die nog op geen enkele wijze beinvloed werd door het nog on bekende Roozenburgsysteem en aanver wante ideeën. 8. 46—41, 7—12; 9. 37—32, 1420, zwart heeft volstrekt geen haast het centrum te bezetten en wil de kat eens uit de boom kijken. Men lette er op hoe meesters van de klasse Raichenbach zetten zoals de laatste, steeds precies op tijd spelen, want na 4137 gaan 1420 en 1621 geen van beide meer en zou het omsingelingsspel prijs moeten wor den gegeven. 10. 41—37, 1014; 11. 3530. een fijne zet daarop 2025 wit een randschijf aan zwart zou bezorgen, 17—21; 12. 30—25, 21—26; 13. 31—27. 1—7; 14. 40—35, 20—24; 15. 34—30, 18—23. De gemiddelde dammer zal wellicht me nen dat er nog niet veel aan de hand is doch wij ontkennen dit met nadruk. Wie de stand even observeert zal dade lijk zien dat zwart met schijf 5 in ont wikkeling is achter gebleven, en door de opeenstapeling van dit soort finesses en tevens de volmaakte uitbuiting daarvan, wordt straks de dodelijke ring om het spel van Raichenbach gesloten. Wdér schuilt nu het meestergeheim, waar mede Ghestem zich dit voordeel heeft weten te bezorgen? Weinigen zullen het weten. Welnu, Ghestem heeft dit tot stand gebracht door na de chef-neud ope ning, die een rechtse beweging aan de schijven geeft, een klassieke opbouw aan te gaan! De gewone dammer, zo hy al enig begrip heeft van het be staan van dit soort finesses, verwaar loost ze en acht het subtiele resultaat dat er uit voortkomt onbelangrijk. Daarom zal hy nooit tot de klasse der „groten" behoren, want er is een wet van Meden en Perzen op het dam bord die zegt dat slechts tot doortas tend spel zal kunnen worden overge gaan indien men zich allereerst een volkomen evenwichtige en gezonde basis weet te verschaffen, een uit gangspunt dat alle krachten volmaakt in zich geconcentreerd heeft. Onder de toeschouwers bevond zich scheidsrechters, door de heer J, A. M. onder meer de staatstrainer voor het Pollmann namens de commissie voor het jeugdvoetbal en door de heer D. Haverkorn. Aan het eind van de avond dankte de heer Hoogervorst voor alle hulde, hem bereid. Moge hy nog lane een graag ge ziene gast zijn op de Leidse voetbalvel den. zwemmen van Tsechoslowakye Zdenek Jelinek. Het is te hopen, dat op de twee volgende dagen de weergodin in een wat beter humeur is, want deze wed strijden zijn nu dubbel belangrijk in het verband met de samenstelling van de ploeg, die naar Melbourne zal worden afgevaardigd. 400 meter vrye slag heren: 1. Herman Willemse (Robben) 52,2 sec.; 2. Jaap de Jong (LZO) 3. Rein Prins <DJK) 5.11.3; 4. Pieters (RZC) 5.11.8; 5. Henny (DJK) 5.14.4; 6. Wim de Jonge bel) 5.14.6. 400 meter vrye slag dames: 1. Jans Koster (Gooi) 5.15.3; 2. Corrie Schimmel (Gooi) 5.15.7; 3. Hetty Bal kenende (ZAR) 5.19.5; 4. Mary Kok 'Robben) 5.20.5; 5. (Robben) 5.24.2; 6. v.c Robben 1 5.27.7. 4 X 100 meter wisselslag estafette 1 tevens' persoonlijk initiatief in de gege- heren; l. RZC (Rotterdam) 4.57.3; 2.1 ven situatie hy is van mening dat al- AZC (Apeldoorn) 4.58.9; 3. DJK (Am- dus de meeste kans aanwezig is om de sterdam) 5.00.04. H.Z. en P.C. (Den druk door zyn spel uitgeoefend een cA™* o Robben (Hilversum) trapje hogerop te schuiven in superiori- a 3 (Amsterdam) 5.12.6. teit. Het gaat er steeds om de moeilyk- 4 X 100 meter wisselslag estafette da- heden in ontwikkeling voor zwart te mes: 1 Robben (Hilversum) 5.16.4: 2. doen toenemen, totdat deze tenslotte HDZ 'Amsterdam) 5.31.3; 3. ADZ (Am- I struikelt. 1217: 23. 22x11, 6x17. Er 5.42.2- 4. Golfbrekers (Leiden) waren allerlei moeilijkheden, o.a. mocht 5.49.7; 5. DZN (Groningen) 5.52,3; 6.zwart natuuriyk niet achteruit slaan: Nereus (Zaandyk) 5.54.2 I 24. 36—31. 21—26: 25. 31—27, 17—21; 26. Daarmee heeft men nog geen party gewonnen, maar zeer zeker het halve werk gedaan, nodig om tot succes van een onderneming te komen. Beide ele menten verzekeren het meesterschap: 16. 45—40.12—18: 17. 50—45. 7—12; 18 Lenie de Nys 37—31, 26x37; 19 42x31. 11—17; 20. Judith de Nys ,47—42. 17—21; 21. 27—22, 18x27: 22. 31x22, dit nu is Ghestems inzicht en 3934. Het wordt nu al heel moeilyk de juiste spellyn te kiezen, maar Raichen bach is nog te veel speler om niet de sluipwegen te kennen, die compensatie verschaffen. Toch is o.i. de stand reeds te zeer gehavend om aan overrompe ling te ontkomen, 1318; zwart schynt de damdreiging met 812 te negeren (daarop 49—44 26—31. 21—27, 14—20 en 1318), waarschijnlijk omdat tóch 42—37 volgt 27. 42—37, 8—13; 28. 43—39, 14—20; 29. 25X14. 9x20; 30. 30—25. 4—9; 31. 25x14, 9x20; 32. 48—43. 5—10; tracht de verloren zoon produktief te maken, maar van een dergelijke achtergebleven schyf heeft men, wanneer het juiste te genspel althans volgt ongelofelijk veel last, om niet te zeggen verliezend nadeel 33. 3430, en daarmee brengt Ghestem aan Raichenbach een soort mokerslag toe. want opsluiting dreigt met 3025, althans in schyn nadeel te brengen, lokt nu tot 2025 waarmee in zoverre het pleit beslist is, dat zwart gelegenheid biedt, dat wit zonder gevaar veld 28 openzet en weer kan sluiten. De kracht van het spel in de daaropvolgende fase is moordend! 332025; 34. 28—22, 25X34; 35. 40x20 15x24; 36. 33—28. 10—14; 37. 39—34. 14—20: 38. 49—44.2—8; 39 44—40, 24—29: er is geen andere mogeiykheid om het spel te rek ken omdat 34—30—25 steeds dreigt 40. 35—30, 20—24; 41. 40-35. 29x40' 42. 45x34, 3—9: 43. 43—39. 9—14; op 24—29 zou volgen 3933 en zwart heeft, geen zet meer 44. 39—33, 8—12; 45. 22—17, Ghestem voltrekt het vonnis op waarlyk geniale wijze, er is geen speld tussen te krijgen. Het is moeilijk te geloven, dat de zwartspeler de meest oneenaakbare speler van het tydvak 1930—i945 is. het zal hem wel zelden overkomen ziin. dat het netwerk zo ragfyn om hem dichtge trokken werd 4523—29 46. 17x8, 29x40 gedwongen; 47. 35x44, 13x2 gedwongen; 48. 28—22 24 x 35 49. 29 x 27! En de partij was uit. Geen won der dus dat de winnaar nog zoveel van zich deed spreken in de komende jaren! Hij kraakte Keller In een match, won het zo verbazend zwaar bezette toernooi in 1946 te Rotterdam, werd schaakkam pioen van Noord-Frankryk en zit in 's werelds sterkste bridgekwartet! Jammer dat het laatste spel hem volledig voor zich opgeëist heeft. RAICHENBACH 12 3 4 6 "9 m m s e m W s S s s s Q m 9 m m 'S3 m X 1 m n m m 0 m m m PR Z.: 2/5, 8, 9. 14/16, 18. 19. 21 23. 24. 26 W.: 25. 27 28. 30. 32/35 38.'40, 42, 43' 45, 48. 49. Stand na ewart: 26. 13—18.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5