K. en O. gaat onvervaard voort! SKODA FILMS Cursussen en lezingen vormen integrerend onderdeel van het boeiende ontwikkelingswerk Het „eigen huis" voorlopig een utopie Streekasiel voor dieren Autom.bedr. DEVILEE In de Boerhaavezaal Expositie Jos. Mertens, de Leeuwe en Dick Loef VAN DEZE WEEK: 'S*to Jaargang Zaterdag 1 september 1956 Tweede blad no. 28924 n Er rest ons U nog Iets te vertellen over het eigenlijke Universiteitswerk van I. en O., dat zich gelukkig meer en meer ook in de actieve belangstelling van e Leidse hoogleraren der Rijksuniversiteit mag verheugen. Dit bijzonder belangrijke en boeiende ontwikkelingswerk breidde zich in e afgelopen jaren en breidt zich nog steeds uit. Het geniet in velerlei kring en intense belangstelling. Al is het voor K. en O. stellig lang niet zo spectacu- lir als de Kunst-afdeling en verneemt men er dus minder van, des te meer •ordt hier achter de schermen en in-de-diepte hard gewerkt. Als men er aan enkt hoe ruim 4200 leden deelnemen aan de cursussen en de lezingen, dan preekt zulks duidelijke taal! Daar zijn allereerst de „talencursus- ;n". Eigenlijk heeft zich in onze stad en volledige „talenschool" met een 4 )0 leerlingen ontwikkeld, onder leiding an dr. H. Schilp, oud-directeur van de >hr. Kweekschool. Ervaren en bevoegde docenten geven •s in: Frans, Duits, Engels (van elke aal vier leerjaren), Franse, Engelse en luitse conversatie, Spaans en Italiaans, peciaal dient de aandacht gevestigd op e cursus Klassieke Vorming, onder lei- ing van dr. Cohen, leraar aan Sted. lymnasium. die lessen omvat in Latijn. Irieks en Oude Geschiedenis. Dr. Coheri .eeft hiertoe een speciale methode met nel vruchtdagende resultaten uitge- acht. Er zijn bijv. leerlingen, die reeds ,a twee jaar in staat zijn Vergilius te ;zen Deze cursussen omvatten 22 lessen en 'ordeng egeven op maandag-, woensdag, n donderdagavonden. Voorts noemen wij de „werkcursussen" 'aarvoor de interesse eveneens sterk roeit. Het blijkt meer en meer, dat in eze gejaagde tijd velen de noodzaak oelen afleiding te zoeken en mogelijk ehoefte gevoelen een zekere onrust af s reageren in de rust van het daadwer- elijk „bezig-zijn". Van deze cursussen noemen wij: Creatieve arbeid" (moderne handenar- eid). leider Henk Kors; Bloemenschik- en (beginnelingen en gevorderden) lei- er A. Riel; Aziatische Bloemsierkunst, ;ider Liem Kok Wie; Elementaire cur- us Fotografie, leider H. Renis; Tekenen n Schilderen, leider W. Kutterink en nterieurkunst. Voorts zijn de volgende werkcursussen i voorbereiding: „Voorlezen en voor ragen van poëzie en proza", „Spreken het openbaar" en „Boetseren" Nog ienen de cursussen over wetenschappe- jke onderwerpen genoemd. Hiervoor etten ook de Leidse hoogleraren zich peciaal in, gezien mede de enorme 'eerklank, die zij voor hun uiteenzet ingen bij de K. en O. leden ondervin- en. Dr. P. Platzek houdt een cursus over Waarde en gebruik van kunststoffen" met films over plastics), de Leidse oogleraar prof. dr. H. C. van der Hulst eeft een kijk- en luistercursus in de ,eidse Sterrenwacht over „De bouw van e kosmos", pater dr. J. Mulders en de redikant dr. P. Smits brengen een so- iologische cursus over „Randstad Hol- ind. waarheen?", mr. K. de Vries houdt ien causerieën over het Nederlandse chip van Staat onder de titel „Onze emocratie", prof. dr. J. H. de Haas. dr. Boekholt en dr. J. F. de Wjjn zijn de ocenten in de biologische cursus met emonstraties in het Ned. Instituut voor Teventieve Geneeskunde onder de ti- el „Van kind tot volwassene". In de ursus „Schrijvers spreken" vertelt mr. Bordewijk over en leest voor uit eigen rerk, alsmede de Vlaming Willem Els- chot. De beeldhouwer J. W. Haverman .oudt een cursus over „Moderne Beeld- iouwkunst". Interessant belooft ook te 'orden de cursus o.l.v. Paul Rodenko Poezië en proza van deze tijd", met ledewerking van jonge schrijvers, zulks n de vorm van vraaggesprekken, waar ok het gehoor aan kan meedoen. Tenslotte zij gewezen op de studiecur- us van dr. M. J. Adriani (bioloog) en e heer W. A. Nell (psycholoog) over „De lens. biologisch en psychologisch ge ien." Nog een Interessante en veelbezoch- tak van het ontwikkelingswerk vormen e z.g. steeds zeer druk bezochte foyer- vonden: gemiddeld zijn daar steeds on- eveer 400 K. en O.-leden verenigd, die enieten van de lezingen met kleuren- ilms en kleurendia's. Iglou-oczibv,Xo' 'ovsenidkeameeDid Dit jaar zal men zich wederom in reemde boeiende landen kunnen ver iepen en avonturen kunnen meebele- en Zo voert dr. M. J. Adriani U naar Hongarije'a ongerepte natuurreserva- en", de heer P. N. Windmeyer brengt U aar „Damascus, Athene en Rome". Pater 1. de Suasso de Lima de Prado spreekt ver „Negen jaar onder de Pygmeeën, imon de Waard behandelt „Het groene iland", dr. de Booy neemt U voor de weede maal mee naar de „Toppen van e Andes", naar aanleiding van de ex- editie die hij met dr. Egeler maakte. J. Strobos reist met U „Door Zuid- Frankrijk en de Pyreneeën naar Andor ra" en dr. J. J. Smith naar Noorwegen. Nog andere lezingen worden voorbereid, o.a. over het leven der Eskimo's". Ter persconferentie, waar ons al deze gegevens verstrekt werden, is evenals vorige malen, het probleem van het „eigen huis" besproken. Een „eigen huis": K. en O. snakt daarnaar! Met zóveel lezingen en cursussen, die thans in allerlei zalen van de stad gegeven worden, tot zelfs in het Ac. Ziekenhuis toe, is het volkomen be grijpelijk, dat het bestuur er naar verlangt, deze allen onder te brengen in één gebouw, afgezien nog van het feit dat ook de administratieruimte dringend uitgebreid dient te worden. Thans is het voor de leden een hele uitzoekerij om te weten, waar zü zich melden moeten om een bepaalde avond bij te wonen, om maar niet te spreken van de bestuurderen, die telkens weer op andere plaatsen aanwezig zijn, om hun de rechte weg te wijzen! Is het „eigen huis" voorlopig een uto pie? In deze tijd van „bouwstop" en ande re regulerende maatregelen valt daar niets over te zeggen. Wij hopen slechts, met het K. en O.- bestuur, dat het spoedig tot stand zal kunnen komen, al zijn wij, helaas, te dien opzichte sceptisch gestemd Desondanks: K. en O. gaat onvervaard voort! H. Nieuw initiatief van de Stichting Nieuw Leids Dierenasyl Het bestuur van de Stichting Nieuw Leids Dierenasyl heeft de colleges van B. en W. van een twintig gemeenten rond Leiden uitgenodigd voor een bijeen komst, waarin de plannen zullen worden besproken om te komen tot de bouw van een streékasiel voor zwervende, zieke en gewonde dieren, met daaraan ver bonden ruimte voor zgn. pensiondieren. Tijdens deze bijeenkomst, welke maan dag 1 oktober in café-restaurant „In den Vergulden Turk" wordt gehouden, zullen de voorzitter en directeur van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren, resp. de heren mr. dr. W. Hugenholtz en G. Nieuwenhuysen, het grote belang van een dergelijk asiel uiteenzetten. In een uitvoerig schrijven wijst het Stichtingsbestuur er o.m. op. dat aan een dergelijk asiel een ophaaldienst en polikliniek verbonden moeten zijn. Indien men met de plannen instemt en in de kosten wil bijdragen, hetgeen kan geschieden in de vorm van een gift. een lening of garantie, kunnen de ge meenten hun dieren naar het streekasiel, dat in Leiden of elders gebouwd kan worden, brengen. De bouwkosten worden begroot op f. 90.000 a f. 100.000. Momenteel beschikt de Stichting reeds over een bedrag van circa f. 30.000. Zoals bekend is bovengenoemde Stich ting reeds jaren doende om in Leiden te komen tot de bouw en inrichting van een dierenasiel. Pogingen, welke tot op heden nog geen effect sorteerden. Nu aan de plannen het locale karakter is ontnomen, is het Stichtingsbestuur de overtuiging toegedaan, dat de voorberei ding van de bouw van een streekasiel niet lang meer op zich zal laten wach ten. T.V.-expositie in Stuttgart geopend Wc:r '"■uwe 'nufjes (Van onze correspondent in West-Duitsland1) Op het tentoonstellingsterrein op de Killesberg te Stuttgart is de Duitse tele visie-tentoonstelling 1956 geopend, die drie weken zal duren. Zij geeft het beeld van de huidige stand van de Westduitse televisie. In de grootbeeldtoestellen zijn ver scheidene technische verbeteringen aan gebracht, vooral in die met beeldbuizen van 63 cm. De belangrijkste nieuwigheid is een „huisprojector", die het beeld vergroot tot 1.60 meter bij 1.20 meter en het beeld op de muur projecteert. Het toestel kost 2000 mark en is in het bijzonder bedoeld voor hotels, café's, restaurants en vergaderzalen. Het ap paraat werkt, precies als een filmpro jector. De televisietoeschouwer heeft de projector achter zich en kijkt, dus niet meer, zoals bij de gewone toestellen, in de lichtbron. Met een grote projector in dit genre, die ook voor de eerste maal op de tentoonstelling te zien is, kan een beeld van 8 bij 6 meter worden verkre gen. De prijzen van de Duitse TV-toe- stellen variëren tussen de 600 en de 1600 mark. Aan de Stuttgarter televisietentoon stelling wijden de Duitse televisiesta tions dagelijks speciale midd-aguitzen dingen. die ook in vele delen van Ne derland te zien zijn. De Bondsrepubliek heeft met rond 500.000 geregistreerde televisietoestellen thans om en nabij de 2 miljoen kijkers. De stad Düsseldorf staat aan de spits met 43 toestellen per 1000 inwoners, ge volgd door Dortmund met 32 en Ham burg met 28 toestellen per 1000 inwoners. De invoering van reclame-televisie staat ook in West-Duitsland op het pro gramma. De Beierse radio-omroep heeft het voornemen om er via haar locale zender deze herfst mee te beginnen. Miljard A-bominen gisteren ontploft Grote explosies op de zon Op de zon hebben zich vrijdagmiddag reusachtige ontploffingen voorgedaan op een gebied dat vijfmaal zo groot was als de aarde. De kracht van de ontploffin gen, die waargenomen zijn door prof. Waldmeyer van het Zwitserse observa torium te Arosa, was zo groot als die van een miljard atoombommen! De radioverbindingen op de korte golf wa ren vrijdagmiddag gestoord door deze ontploffingen, die zich tussen 13.26 uur en 16.00 uur Ned. tijd voordeden. TUINCONCERT L.P.M.G. Het Leidsch Politie Muziekgezel schap geeft woensdag 12 september een tuinconcert in „Oud-Hortuszicht". JAZZ-CONCERT IN LEIDEN. Zondagavond 9 september zal in de Stadsgehoorzaal een jazz-show wor den gepresenteerd, waaraan befaamde jazz-sterren uit drie landen hun mede werking verlenen: de Amerikaanse ne ger-trompettist Nelson Williams, de Engelse blues-zangeres en wasbord-be- speelster Beryl Bryden. de „Dutch Swing College Band' en enige andere formaties. Beryl Bryden was reeds enige malen in ons land. De laatste twee jaar maakte zij langdurige tournees door alle lan den van West-Europa. Nelson Williams heeft vooral naam gemaakt als ster trompettist van het neger-orkest van Duke Ellington. Het aanvullende programma wordt verzorgd door het populaire Dixieland- orkest, Roefie Huetings „Down Town Jazz Band en de „Storktown Dixie Kids". (Ingez Med.-Adv.) f 5450— HAAG WEG 45 De kinderverlamming IN ZUID-HOLLAND 36 NIEUWE GEVALLEN In de week van 19 tot en met 25 au gustus hebben zich in Zuid-Holland 35 gevallen van kinderverlamming met verl ammingsversch ij nselen voorgedaan, 0.a. in Alphen aan den Rijn 1. Boskoop 1. Hazerswoude 1, Leiden 1, Noordwijk 1 en Voorhout 1. Het grootst aantal nieuwe gevallen (13) deed zich in deze provincie in Den Haag voor. Sierk Schroder: publiekprijs Haagse Salon 1956 De portretschilder Sierk Schroder, wonende te Wassenaar heeft de publiek prijs gewonnen van de Haagse Salon 1956, die was uitgeloofd door het Prins Bernhard Fonds. Hij kreeg 205 stemmen voor zijn schilderij „Slapende vrouw". De prijs bedraagt f. 250, Tweede werd J. Franken Pzn; zijn schilderij „zittend meisje" kreeg 198 stemmen. Derde was Nol Kroes met zijn schilderij „Haven". De tentoonstelling van de Haagse Sa lon 1956 in Pulchri Studio in Den Haag heetf ruim 3000 bezoekers gertokken. Gistermiddag heeft de vice-voorzitter de heer J. Franken de prijs uitgereikt. Bovendien deed zich in Rijnsburg één geval van kinderverlamming zonder ver lammingsverschijnselen voor. AFSCHEID EN INSTALLATIE SCHOOLHOOFD. De heer A. F. Zeelen zal dinsdag avond afscheid nemen als hoofd der Hervormde Ulo-school in het Noord einde. In deze zelfde bijeenkomst zal de heer J. Willemsen als zijn opvolger worden geïnstalleerd. Schilderijen, aquarellen, tekeningen en ceramiek van drie aparte talenten In de Boerhaavezaal exposeren onze stadgenoot Jos. Mertens, wiens ab stracte kunst wü reeds eerder bespraken, Miep de Leeuwe en Dick Loef, die beiden eerder in hun woonplaats Den Haag de aandacht op zich vestigden. Zelden zijn wij zo getroffen door een tentoonstelling, welke zulke uitge sproken tegenstellingen inhoudt, doch die daarom juist zulk een interessant karakter bezit, temeer omdat alle drie exposanten over een opvallend sterke en zeer persoonlijke zeggingskracht blijken te beschikken. Jos. Mertens is stellig de meest pro blematische figuur. Wij herinneren ons van hem werken in conservatief-traditionele zin. doch ook in de abstracte zin, waarin hjj zich op deze tentoonstelling uitsluitend open baart. Zijn overigens niet volkomen ab stracte kunst wortelt ten dele nog in de realiteit. Zij zou een spel van ver houdingen genoemd kunnen worden, met harde Kleuren en vlakken, die ze kere spanningen oproepen; met motie ven, die veelal aan de natuur ontleend zijn. Mertens imiteert de werkelijkheid geenszins, maar rangschikt zijn voor werpen en motieven in een nieuwe vorm. Deze motieven zijn meestal mathema tische dan wel geometrische figuren, vierkant of in gebogen lijnen gehou den; zij vullen en verdelen het vlak in uitnemende verhoudingen. Er is in zijn kunst een logische ontwikkeling te con- De ene foto toont een tekening van de „Rotodyne"een nieuwe helikopterdie op hef ogenblik in aanbouw is bij de Fairey Vliegtuig bouw Maatschappij te Hayes in het Engelse graafschap Middlesex. De rotor van deze helikopter wordt aangedreven door kleine straal motoren aan de uiteinden van de rotor-bladen. Als de „Rotodyne", ook wel Rotocoachgenoemd een maal is opgestegen, worden voor horizontale vlucht twee Turbo-prop motoren ingeschakeld. Met een snelheid van rond de 200 km per uur kan het toestel 40 passagiers of 4500 kg goederen over een af stand van 450 km vervoeren. De andere foto geeft een indruk van de geweldige ruimte binnen in de in aanbouw zijnde machine. BEVESTIGING EN INTREDE KAND. C. MOLENAAR Kand. C. Molenaar te Dordrecht zal insdag 18 september bij de Geref. ge- ïeente alhier zijn intrede doen na middags te zijn bevestigd door ds. L. lijksen van Middelburg. DE ARBEIDSMARKT Over de periode van 20 tm. 25 augus- js onderging het aanbod van werk- raehten bij het Arbeidsbureau geen 'ijziging, zodat het standoijfer ongewij- igd een aantal van 140 als geheel werk- )oc ingeschrevenen bleef aangeven. De vraag nam iets af en beliep op 5 augustus 420 geregistreerde aanvra- en. waarvan er een kleine 200 betrek ing hadden op jeugdigen. Het aanbod van jeugdigen 16 t.m. B jaar bleef bescheiden van omvang, ïrwijl de vraag geen wijziging van enige etekenis onderging en nog steeds een eelvoud van het aanbod bedraagt. Het aanbod van vrouwelijke arbeids- rachten bleef constant en bedroeg op 5 augustus 105. De vraag daalde van B0 op 420 CORRESPONDENTIE J. J. te L. Leiden, Utrecht, Amers- ïort, Apeldoorn, Deventer, Goor, Hen- elo, Oldenzaal, Bentheim, Rheine, Os- abrück. 282 km. You re never too young Geprolongeerd Luxor De gezellige film met de Amerikaanse komieken Dean Martin en Jerry Lewis, is geprolongeerd, en daar over behoeft men zich niet te verwon deren. De film biedt enkele uren pret tige ontspanning en daar is men begrij pelijk nog altijd wei voor te vinden. Elke minuut telt Spanning! Lido Deze op ware gegevens ge bouwde Franse film, toont de verwar ring, waaraan de Franse garagehouder Robert Simonet ten prooi is, wanneer hij tot de ontdekking komt, dat hij ver geten heeft een moer vast te zetten van de stuurinrichting van een snelle Mercedes, waarin een Duitse arts en zijn vrouw zijn garage verlaten hebben. Eerst na enige uren herinnert hij zich dit en dan jaagt de auto natuurlijk reeds vlak bij de Duitse grens. Ieder ogenblik kan een ontzettend ongeluk ge beuren Hoe nu alles en iedereen in beweging wordt gezet om de auto op te sporen, hoe de ongelukkige garagehouder een ganse dag leeft in angst en vrees en tevens met de politie in aanraking komt, om dat hij zijn aangifte te laat gedaan heeft en hoe de bewuste auto tenslotte lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli door de verkeerspolitie op het nipper tje kan worden aangehouden, toont deze spannende film, waarin ook nog een wielerwedstrijd is verweven, waardoor het typisch Franse karakter in sterke mate geaccentueerd wordt. Wanneer uit de toevallig stilstaande auto juist de moer valt, komt ook het einde, tot ver rassing van de zioh van geen enkel ge vaar bewust zijnde automobilist en tot enorme opluchting van de garagehou der, die een rampzalige dag achter de rug had. Een emotievolle levensechte gebeurtenis is hier onder de sterke regie van Alex Joppé levendig in beeld ge bracht. „De tante van Charlie Gepeperd Trianon Heinz Rühmann als de tante van Charlie! Het kan haast niet anders of velen zullen deze artiest in hart en nieren in zfjn nieuwste rol op het witte doek willen zien. Of zij deze (hernieuwde) kennismaking aangenaam zullen vinden? Misschien wel, misschien niet. Feit is, dat Rühmann de bioscoop bezoeker deze keer een dosis zeer sterk gepeperde humor verschaft. Wandelt hij aanvankelijk als handelsattaché in een grote Duitse stad, later neemt hij het voornemen om terwille van del iefdes- perikelen van twee jonge knapen, die beiden een gelijk aantal piepjonge meis jes onder valse voorwendsels mee naar huis gelokt hebben, zioh als vrouw te verkleden. Het spreekt vanzelf, dat de situatie op een gegeven ogenblik bijzon der precair wordt en dat de ene ver wikkeling de andere opvolgt. De meest dubbelzinnige opmerkingen van „tante" maken de toestand er niet beter op. Ge lukkig is het echter ook hier eind goed al goed! De film is in fraaie kleuren opgenomen en de muziek is van Egon Kaiser en zijn orkest. Vooraf o.m. een filmpje over de trai ning van acrobaten in Faxys. Davy Crockett Wilde Westen Rex Enige weken geleden draalde in dit tehater de film „De prairie ver dwijnt" van Walt Disney, en deze week staat er weer een film van Walt Disney op het programma. Het type is wel ge heel anders, maar aangezien Walt Dis ney de vervaardiger is, kan men er van overtuigd zijn, dat het een goede film is. De film voert ons terug in de ge schiedenis van Amerika tot het jaar 1786. toen Davy Crockett werd geboren. Spoe dig zou hij een grote reputatie hebben in de zuidelijke staten. Op zijn tiende jaar liep hij n.l. weg van huis. en daar na had hij een vrij leven, waarbij hij be kendheid kreeg als Indianenvechter en als beren doder. Doch ook op andere wijze verkreeg hij bekendheid, aange zien hij geruime tijd zitting had in het congres. Daar viel hij op doordat hij geen deftige kleren ging dragen, maar trouw bleef aan het kostuum, dat hij ook altijd in de bossen droeg. Zijn rede voeringen werden altijd met aandacht beluisterd. Het min of meer rustige le ven van congreslid kon hem echter niet geheel bevredigen en waar avonturen te beleven waren, was Davy Crockett te vmden. Hij stierf in 1836 bij een gevecht om het fort Alamo. Een boeiende film, in prachtige kleu ren opgenomen, die zeker de moeite waard is te gaan zien. „Als de kat van huis is" Aardige familie-film Casino Ja, die kat, die is in de bij zonder aardige Engelse familie-film „Als de kat van huis is" een levensgroot pro bleem. De heer des huizes zit met die kat zwaar in zijn maag. want zijn echt genote en dochter (18 jaar> zijn bijzon der gesteld op dat zwarte huisdier. En die kat mag niet mee naar Australië, naar welk land het gezin gaat emigre ren. Diezelfde kat is er de oorzaak van, dat drie dagen voor het vertrek van de boot dochter-lief haar hart verliest aan een technisch student. En de kat is er dus indirect de schuld van, dat die technisch onderlegde jongeman alle ge breken en dat zijn er niet zo weinig gaat opsommen van pa's auto, juist als pa bezig is dit voor-oorlogse kar retje voor een lief sommetje te verkopen aan zijn beste vriend. Of de koop door gaat en hoe pa's problemen en die van zijn vrouw en dochter worden opgelost, kunt U deze week gaan zien in het Casino-theater. stateren, uitmondend in een evenwichtig geheel van zuiver picturale waarden, zoals bijv. in het hierbij afgebeelde Mareschip, een moderne visie op een overigens conventioneel onderwerp, dat echter onder Mertens' hand een opval lend aparte noot verkregen heeft. Een hyper-individueel beleven legt hij neer in zijn „Prae-herinnering'. terwijl Mer tens in diverse „Composities" ook on derscheidene materialen gebruikt, als goudpapier. Wij signaleren Mertens kunst, waarin naar ons gevoel ook het cerebrale ele ment een grote rol speeelt, hier slechts als een merkwaardige hedendaagse ex pressie. die vermoedelijk bij gelijkge stemden grote weerklank zal vinden en emoties kan oproepen. Of zij „eeuwig heidswaarde" heeft, zal de tijd moeten leren. Voor zover te beoordelen valt, lijkt zij ons eerlijk en zuiver en in hoofd zaken uit innerlijke noodzaak ontstaan. In ieder geval bevat zij genoegzaam elementen, welke een kennismaking ten volle rechtvaardigen. Miep de Leeuwe ls een expressionis tische schilderes, aquarelliste en teke- nares. wier werken een natuurlijke schildershand verraden. Opmerkelijk zijn bij haar de forse, robuste toets met daarin toch een zekere gevoeligheid, tussen welke beide elementen zij een juist evenwicht weet te bewaren. Onder haar schilderijen neemt bijv. de „Rustende neger" een opmerkelijke plaats in door de treffende observatie der ontwijfelbare vermoeide gelatenheid van gezicht en algehele houding. Er zijn van haar nog meerdere an dere „portretten", ook zelfportretten, waaruit haar begaafdheid voor dit genre spreekt, waarnaast haar gezichten op Katwijk aan Zee 'aquarellen), van een raak en zuiver uitbeeldingsvermogen ge tuigen. Ook uit haar werk spreekt een geheel eigen persoonlijkheid, het is krachtig en expressief, .nochtans in velerlei op zicht van een typisch vrouwelijke te derheid: men denke aan het „Man netje", dat daar zo schuchter en enigs zins hulpeloos is neergezet. Het is zeker werk. dat een opmerkzame beschouwing verdient en dan mede de aandacht trekt door een goed gekozen en organisch op gebouwde kleureninhoud, welke echter voor groter variatie vatbaar lijkt. Dick Loef tenslotte bezit een uiter mate zuivere zin voor ceramiek; zijn voorliefde voor de klassieke vorm is evident. Bij hem vindt men. wat men van de toegepaste kunst verwacht en eist in ruime mate. Eigenlijk zyn alle stukken, die hij vervaardigt, unica, sierlijk en vervuld van kleur en leven. Er is van hem o.a. een „kandelaar", met daarop getekend een voorstelling der Drie Koningen 'met Engelen), die op zichzelf al van bijzondere en heel aparte waarde is. Hij verstaat d? gïa- zuurkunst voortreffelijk; vooral de gloeiende binnenkleuren getuigen daar van in sterke mate. Sommige van zijn vazen doen aan als ranke, sierlijke bloemen. Men kan zich eigenlijk niet indenken, dat één van zijn ontwerpen voor een herhaling vatbaar zou kunnen zijn. zo origineel en uitzonderlijk van vondst, waarbij nimmer naar het niveau van de „kitsch" wordt afgedaald, doen zij aan. Zij zijn scheppingen van het „eenma lige", welke Dick Loef tot een kunste naar van niveau stempelen. Een bij zondere attractie vormt ook het mo- zaiekje. dat tegen een der wanden is geplaatst. Mede door de gelukkige belichting, waardoor de Boerhaavezaal zich thans onderscheidt, kunnen wij getuigen, dat al het geëxposeerde on een dui delijke en overzichtelijke wijze tot zijn recht komt. Deze bezienswaardige tentoonstel ling is vanmiddag door wethouder Van Schaik met een kort woord geopend. H. „Vreedzame oplossing" voor Birmaans-Chinees geschil De bevelhebber van het Birmaanse Thaileger. generaal Songgram. heeft gis teren medegedeeld, dat Birma en Com munistisch China overeen zijn gekomen hun grensgeschil ..op vreedzame wijze" te beslechten. De generaal, die gisteren per vliegtuig in Manilla (op de Philio- pijnen) aankwam voor de opening van de ZOAVO-conferentie te Baguio 'maandag a.s.) was van mening, dat de gewraakte „invasie" van communisti- troepen in Birma niet langer een ern stige zaak is. De generaal zei. dat de Birmaanse re gering de Chinese minister-president Tsjtou en-lai heeft uitgenodigd in de cember een bezoek te brengen aan Bir ma om de meningsverschillen bij te leg gen.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3