DAMESHOEDJES VERSTOREN DE BRITS - RUSSISCHE RELATIES Nog steeds formatiepogingen op een brede basis WEERBERICHT HERMAN STUIFZAND Vuile provocatieschold de leider van Russische atleten Wedstrijd ging niet door JAC. ARNOLDUS ZOON P. v. cl. A. ivil dr. Drees houden Mej. Mr. M. de Jong vervangt mevrouw N. Smitt-Avis als secretaresse der Koningin 95ste jaargang ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1956 No. 28924 Directeur: j. w. Heimy DAGBLAD VGOR LEIDEN EN OMSTREKEN witte singel Leiden Gir0 110 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f7.—per kwartaal; f2.35 per maand; f 0.55 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Koude oorlog door futiliteit fel opgelaaid LEIDSCH DAGBLAD (Van onze Londense correspondent) Om vijf dameshoedjes, samen niet meer dan f. 16.50 waard, is de verstandhouding tussen Sovjet-Rusland en Groot-Brittannië zo ernstig verstoord, dat van een crisis gesproken kan worden. Om een misverstand, dat van wege zijn futiliteit allerbelachelijkst is, en voor Westers begrip haast ondenkbaar, is de koude oorlog" opnieuw opgelaaid met een felheid, welke die van Molotofs dagen evenaart, zelfs overtreft! En zo zien de organisatoren van de atletiekwedstrijd tussen Rusland en Engeland in het Whitecity-stadion te Londen zich geplaatst voor een strop van 250.000 gul den: de journalisten der wereldpers konden gistermid dag hun oren niet geloven, toen zij tijdens een haastig door de Russen bijeengeroepen persconferentie de leider van het Russische sportteam Konstantine Kroepin de Britten hoorde beschuldigen van vuile provocatie". (Ingez. Med.-Adv.) U leest toch even de advertentie van fn Moskou hebben de eerste be sprekingen plaats gehad tussen de Russische regeringsleiders en de Indonesische president Soekarno en diens delegatie. De foto geeft een beeld van een van deze bespre kingen. Links ziet men premier Nikolai Boelganin met zijn minister van Buitenlandse Zaken Dmitri Sjepilof. rechts op de voorgrond president Soekarno. „Deze provocatie had ten doel", aldus de opgewonden heer Kroepin. „deze wereldberoemde atlete te chanteren om haar te verhinderen deel te nemen aan de vriendschappelijke atletiek-match tussen de Sovjet-Unie en Groot- Brittannië. Om hun solidariteitsgevoel te tonen, hebben de leden van het Rus sische sportteam besloten geen medewerking aan de match te verlenen en onverwijld naar de Sovjet-Unie terug te keren". De journalisten schreeuwden van verbazing! Een dergelijke fantastische beschuldiging hadden zij nog nooit gehoord. Opgewonden stelden zij Kroepin een serie vragen, die hij zuur beantwoordde. Nee, hü wist niet waar Nina was. Of geen enkele Rus dat wist? Zwijgen. Na kort beraad kondigde de tolk even wel aan, dat „wat de heer Kroepin betreft, deze niet op de hoogte was van de verblijfplaats van het meisje, doch dat wjj in elk geval overtuigd zijn van haar onschuld". Kleine boete! Nog fantastischer verklaring van Tass Tass maakt een nóg fantastischer ver klaring wereldkundig. „Zekere kringen, die met alle hun ten dienste staande middelen de verbetering en ontwikkeling der sport-relaties tussen de Sovjet-Unie en Groot-Brittannië willen verhinderen, hebben misbruik gemaakt van het feit, dat Nina geen Engels sprak en niet op de hoogte was van de in tCngeland gel dende aankoopvoorschriften. Volgens deze voorschriften moet men bij aan koop van goederen in de winkel een betalingsbewijs vragen. Nina kende dit gebruik niet en men bracht de onge looflijke beschuldiging tegen haar uit, dat zij de goederen gestolen had. Maar met deze provocatie wilde men slechts de naam van deze wereldberoemde at lete door het slijk sleuren, om haar te verhinderen aan de match deel te ne men." Volgens Tass had de Russische am bassade een krachtig protest ingediend bij het „Foreign Office" (ministerie van Buitenlandse Zaken), met het verzoek de tegen Nina aanhangig gemaakte rechtszaak ongedaan te maken, doch het verzoek was van de hand gewezen. Wat was de straf geweest, als Nina toch verschenen was? Gisteren ver scheen er een Italiaanse vrouw voor de rechter. Zij werd beschuldigd van het stelen van een truitje, ter waarde van f. 17 uit hetzelfde modemagazijn van C. en A., en als getuige was aanwe zig dezelfde vrouwelijke winkel-detective Margaret Belson, die ook Nina betrapt had. De vrouw werd veroordeeld tot 30 gulden boete! Ter wille van zulk een onbenullig winkeldiefstalletje, waarvan nog bewezen moet worden of Nina daar aan schuldig is, want het is zeer wel mo gelijk dat zij door haar onbekendheid met de taal en de Engelse winkelgewoon ten de schijn van diefstal op zich heeft geladen is er een diplomatieke crisis ontstaan, die haars gelijke in de anna len der diplomatieke geschiedenis niet vindt! De New York Daily Mirror gaf giste ren het advies: „Laten de Britten de ge rechtigheid verzachten door edelmoedig te zijn en Nina naar huis sturen, niet slechts met haar hoedjes maar met een hele garderobe." Opzettelijke verkleining De Britten zouden dit ongetwijfeld graag doen maar hoe? De hoogheid van het recht moet gehandhaafd worden en de regering kan de rechter niet beve len deze zaak maar door de vingers te zien. Misschien is dit nog de beste oplos sing van deze belachelijke, maar toch onverkwikkelijke affaire, dat de Russen Nina uit het land smokkelen om haar zo buiten het bereik der Britse Justitie te brengen. Maar zelfs als dat gebeurt, is de verkoeling tussen Whitehall en het Kremlin nog niet uit de wereld gehol pen. De Russen zullen wel tot het in zicht komen, dat zij deze affaire buiten alle proporties hebben opgeblazen, hoe wel men zich kan afvragen of dit niet opzettelijk gebeurd is om de een of andere duistere politieke reden. Maar toegegeven dat zij kinderlijk en kinder achtig gehandeld hebben, zullen de Rus sen nooit, want dan zouden zij hun „ge zicht verliezen". Intussen moesten gisteravond tien duizenden Britten er waren reeds 30.000 kaarten voor deze wedstrijd ver kocht teleurgesteld van het Whitecity- stadion terugkeren. De BBC had ver scheidene malen doen omroepen, dat „door omstandigheden" de match niet kon doorgaan, maar velen hadden deze waarschuwing niet gehoord en hadden zich op weg naar het stadion begeven. Bij wijze van troost heeft de Russische sportdienst de Britse atleten tot een be zoek aan Moskou uitgenodigd, maar dit is een schrale troost. De voorzitter van de Internationale Federatie van ama teur-atleten, Lord Burghley. heeft zijn uiterste best gedaan de Russen over te halen als nog aan de match deel te ne men, maar hij stuitte op een onver zettelijk, nors „njet"! (Ingez. Med.-Adv.) Stucadoors - terrazzo Utr. Jaagpad 7 - Leiden - tel. 21510 Kantoor en werkplaats Minnebroersgracht 9 - tel. 24166 Wij leveren U uit voorraad en van tekening aanrechtbladen in alle kleuren, maten en uitvoeringen. Wil men zelfstandig Vreemde opvatting van rechtspleging De strekking van deze gehele operette achtige affaire is duidelijk: de Russen zijn ervan overtuigd, dat de Britten met opzet Nina hebben gecompromitteerd om haar te verhinderen aan de atletiekwed strijd deel te nemen. In sportkringen is men er inderdaad van overtuigd, dat deze gespierde discuswerpster door geen Britse atleet te slaan is. en volgens de Russen wilden Britse sportkringen, daarbij gesteund door het Foreing Of fice een nederlaag ontgaan door Nina in opspraak te brengen. Maar van een „samenzwering" tegen Nina is na tuurlijk geen sprake! Wat de Russen niet schijnen te begrijpen of niet willen begrijpen hoewel men zich afvraagt of dan de leden van de Russische am bassade in Londen niet beter weten is, dat in Engeland het Ministerie van Buitenlandse Zaken geen invloed kan uitoefenen op de rechterlijke macht. Nina werd ervan beschuldigd vijf hoed jes te hebben gestolen. Of zij schuldig was of niet zal in een openbare zitting door de rechter worden uitgemaakt. Maar een dergelijke opvatting van rechtspleging is de Russen, blijkens de toelichting van een woordvoerder der Russische ambassade, vreemd. „Bij ons in Rusland", verklaarde hij. „wordt iemand pas voor de rechter geleid, als hij bekend heeft schuldig te zyn. De politie moet eerst bewijzen dat hij schul dig is en men komt alleen voor om de beslissing van de rechter te vernemen". Naar Russische opvatting zou Nina door voor de politierechter te verschij nen, hebben toegegeven dat zij schuldig is. op de achterpagina zitting (Van onze parlementaire redacteur) nemen Prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, die in opdracht van de Koningin bezig is een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid ,,een Kabinet" te vormen, is langzamerhand zo ver dat hij bepaalde personen kan gaan vragen of zij minister willen worden op basis van het regeringsprogram, dat hij heeft opge steld. Uit het feit dat hij de heer J. van Tilburg, lid van de P. v. d. A. uit Suriname naar Nederland laat komen om hem te polsen voor een ministers portefeuille, blijkt weer, dat hij ook nog een poging doet figuren van de P. v. d. A. en de K.V.P. in één Kabinet te verenigen. Of hem dat zal gelukken moet worden afgewacht. Op het laatste moment kan er altijd nog een kink in de kabel komen. Nieuwe verhouding? Men is in Den Haag echter geneigd kans op succes voor hem niet uit te slui ten omdat hij voortdurend contact blijkt te hebben met het Eerste Kamerlid prof. Beaufort, die als bemiddelaar in de KVP groot gezag geniet, ook tegenover prof. Romme en in 1952 erin slaagde een op lossing te vinden waardoor het moge lijk was de KVP tevreden te stellen toen er ook moeilijkheden waren met de ze telverdeling. Nadat prof. de Gaay Fort man donderdagmorgen reeds een onder houd had gehad met prof. Beaufort, voerde hij ook gisteren weer een uren lang gesprek met hem. Bovendien heeft hij gisteren een bezoek gebracht aan de invloedrnke 74-jarige KVP-er. mr. J. R. H. van Schaik. minister van Staat, die in 1951 samen met dr. Drees opdracht kreeg een Kabinet te formeren en tij dens de huidige Kabinetsformatie ook weer samen met dr. Drees de Koningin heeft geadviseerd omtrent het verlenen van een nieuwe formatie-opdracht toen de formatiepoging van prof. Romme was mislukt. Er schijnt dus wel veel overre dingskracht tegenover de KVP nodig te zijn. En wanneer de KVP tevreden zou worden gesteld is het weer de vraag of de PvdA daardoor niet ontevreden wordt. Gouverneur Van Tilburg minister-president Zo is van KVP-zijde gezegd, dat als de KVP niet de portefeuille van Fi nanciën zou krijgen, men eventueel als nieuwe minister van Financiën zou kunnen aanvaarden de gouverneur van Suriname de heer J. van Tilburg, die een gematigd socialist is en in zijn op treden dezelfde prettige indruk maakt als de huidige minister v. d. Kieft. Hy behoorde voor de oorlog tot de vrij zinnig-democraten. die in de politiek een positie innamen tussen de SDAP en de Liberalen. Maar de PvdA zou gaarne de heer. Hofstra zien als minis ter van Financiën. Hij is een Juiappe theoreticus, die ook de praktijk van het bedrijfsleven kent met zijn erva ring als belastingconsulent. Maar de KVP verwijt hem altijd dat hij te dogmatisch is, te socialistisch. Het steekt de PvdA dat de heer Hof stra altijd naar de achtergrond wordt gedrongen. Om te slagen met zijn voorbereidingen voor een breed samengesteld „extra parlementair"' Kabinet heeft prof. De Gaay Fortman niet noodzakelijk de steun nodig van de Kamerfracties. Het gaat er voor hem om of figuren uit de PvdA en KVP zelfstandig bereid zijn zitting te nemen in een Kabinet. Als dat echter volstrekt tegen de zin van hun partijen gebeurt dan belooft dat niet veel goeds voor de samenwerking tussen de regering en het Parlement en daarom tracht prof. De Gaay Fortman, zowel ten aanzien van het regeringsprogram als de zetelverdeling en de keuze van de personen zoveel mogelijk rekening te houden met de wensen van de partijen opdat zij althans een „neutrale" hou ding zullen aannemen tegenover de mi nisters in een nieuw Kabinet, als het hem zou gelukken dat tot stand te bren gen. Gistermiddag heeft de informateur nog ontvangen de heer J. M. Kiveron secretaris-generaal van het Departe ment van Overzeese Rijksdelen, welk bezoek waarschijnlijk samenhangt met de plannen tot opheffing van dit mi nisterie en het onderbrengen van de zaken van Suriname en de Antillen bij het Departement van Binnenlandse Zaken. In verband hiermee heeft prof. De Gaay Fortman vanmorgen een on derhoud gehad met de gevolmachtigde minister in Den Haag van Suriname, dr. Pos, en de gevolmachtigde minis ter van de Antillen mr. Lampe om te vernemen hoe zij daarover denken, nu Suriname en de Antillen zelfstandige rijksdelen zijn geworden. Kandidaat-ministers heeft de infor mateur gisteren nog niet ontvangen. Daarom wint de gedachte veld dat aan. de heer J. van Tilburg zal worden ge vraagd minister-president te worden in plaats van dr. Drees) en dat hij hem eerst wil spreken alvorens kandidaat ministers te polsen, want een minister president zal tevoren wel gaarne een lijstje met de kandidaat-ministers wil len zien. In de kring van de PvdA gaan echter stemmen op. dat men dr. Drees als minister-president niet wil loslaten. Gistermiddag heeft de informateur het rapport ontvangen van Staatssecre taris v. d. Berge, over het fiscale pro bleem van de bezitsvorming. Dat heeft hij blijkbaar gisteravond bestudeerd en bewerkt, want tot elf uur heeft hij nog in het Torentje zitten werken. Brazilië zet uitvoer van uranium naar Amerika stop De Braziliaanse „Nationale Veilig heidsraad" heeft besloten het Ameri kaans-Braziliaans akkoord voor geza menlijk uraniumonderzoek in Brazilië op te zeggen en alle uitvoer van ura nium en thorium tot nader order stop te zetten. De Brazilaanse president heeft deze besluiten reeds bekrachtigd. Voorts zal een nationaal fonds worden ingesteld voor het stimuleren van atoomonderzoek en toepassing van kernenergie in de industrie. Samenwer king met bevriende landen is mogelijk. De Amerikaanse graanleveranciers uit 1954, die betaalbaar ware met mona- ziet, zullen met dollars betaald worden. Deze schuld bedraagt 6.500 000 dollar. Deze opzienbarende wijzigingen van de Braziliaanse politiek zijn een gevolg van een actie van nationalisten, die de Braziliaanse atoompoiitiek funest voor het land achten. De Braziliaanse pers verwacht, dat er mogelijk een staats monopolie op atoomgebied zal komen, zoals er ook een oliemonopolie bestaat. Bij beschikking van de Koningin van 1 mei 1956 is aan mevrouw N. SmittAvis, particulier secretaresse van H.M. de Koningin, met ingang van 1 september op de meest eervolle wijze ontslag verleend uit haar functie, met de betuiging van dank voor de bewezen diensten. Met ingang van 1 september 1956 is benoemd in de functie van particulier secretaresse van H.M. de Koningin mej. mr. M. de Jong. Mej. mr. Martini de Jong is 6 febr. 1926 te Enkhuizen gebo> en. Zij bezocht in Hil versum het Chr. Lyceum en deed met goed gevolg eindexamen Gymnasium B In 1945 begon zij de studie in de rech ten aan de Rijksuniversiteit te Utrecht: in Februari 1947 deed zij kandidaats examen rechten. Van april 1947 tot mei 1948 studeerde ze aan de universiteit van Zürich. Haar studievakken waren daar: psychologie, pathologie, psychiatrie, heil pedagogiek, kinderpsychologie, crimino logie. algemeen staatsrecht en volken recht. In 1949 deed zij haar doctoraal examen rechten te Utrecht. In 1950 stu deerde zij aan de universiteit te Zürich in de vakken economie en volkenrecht. Van 1950 tot 1951 volgde zy de winter semesters aan de universiteiten te Genève en te Lausanne en aan het Institute Universitaire de haut études in'ternatio- nales, vakken volkenrecht en economie, 1951 zomersemester universiteit Zürich, vakken volkenrecht en economie, herfst 1951 aanvullend doctoraal examen vrije studierichting met specialisatie economie in Utrecht. Daarna was mej. De Jong tot 1 oktober 1953 werkzaam in de advo catuur te Hilversum. Na de watersnood is zij overgegaan naar het Ned. Roode Kruis en werd daar hoofd van het Planbureau voor de waters nood tot voorjaar 1955. Zij heeft in Genève een opleiding gevolgd bij het internationale comité van het Roode Kruis en de Liga van Roode-Kruisver enigingen. Mej. mr. M. de Jong is woonachtig te 's-Gravenhage. Zoals bekend, zal met ingapg van 1 september mej. mr. M. Meurs haar functie Mej. mr. M. de jong. van particulier secretaresse van H.K.H Prinses Beatrix aanvaarden. Tot genoem de datum werd deze functie waargeno men door de particulier secretaresse van HM. Koningin. Weinig verandering De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaarbewolkt met plaatselijk enige regen in hoofdzaak in het zuiden van het land en hier en daar opklaringen. In hoofdzaak in het noorden. Weinig verandering in temperatuur. Matige tot krachtige noordoostelijke wind. (Opge maakt te 11.15 uur). 2 september Zon op: 5.55 uur; onder; 19.27 uur. Maan op: 2.47 uur; onder: 17.51 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.39 en 13.17 uur. (3/9 te 1.40 en 14.12 uur). Dit nummer bestaat uit 12 pagina's en een Bijvoegsel Het trotse Colosseum van Rome. dat vrijwel ongedeerd meer dan twintig eeuwen weer en wind en zelfs aardbevingen heeft doorstaan, dreigt thans ten onder te gaan aan een bedreiging van de moderne tijd. het zware verkeer. Ondanks doorlopende restauratiewerkzaam heden vallen de laatste tijd steeds stenen uit de hoge bogendie reeds met stalen banden en cement zijn versterkt. De Romeinse autoriteiten hebben thans alle verkeer in de onmiddellijke nabijheid van het oude bouwwerk verboden en laten het herstel in hoog tempo voort zetten. De foto toont de hekken, die het verkeer bij het Colosseum moe ten weghouden

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1