Ringdijk om oostelijk Flevoland is binnenkort gesloten Mei 1957 zal 54.000 hectare grote polder droog zijn Franse „graaf" liep met twee gezellen tegen de lamp Van zaterdag af een kortere werktijd in de winkels Mild oordeel verwacht inzake arbeidersopstand in Posen Beslissingswedstrijd tegen J ZV werd niet 2—1 verloren DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1956 Nog een paar honderd meter! Twee duizend man verwezelijken Lely's plan Lelystad hoofdstad Lelystad wordt de toekomstige hoofd- stadi van alle polders in die kom van het IJsseümeer, gelegen aan een 400 meter breedi. kanaal, dat het IJsselmeer en het IJmeer en Amsterdam verbindt en Oost- vaardersdiep zal heten. Nabij Lelystad zal dit kanaal in de toekomst door slui zen van het Usselmeer worden afgeslo ten. Lelystad, ontworpen voor 30.000 in woners, zal bij vestiging van industrie echter nog belangrijk kunnen uitgroeien. De gunstige ligging van deze stad, door een ruime waterweg met het cen trum van Nederland verbonden en uit gangspunt van grote wegen naar alle windstreken, biedt daartoe een goede gelegenheid. Behalve deze stad, die als gewestelijk centrum mag worden beschouwd, is nog een verzorgingscentrum van mindere orde, een streekcembrum, in de polder gedacht met ongeveer 3 5000 inwoners, benevens 100 kleinere woonkernen, dor pen, die 1500 a 2500 inwoners zullen tellen. Oostelijk He vol and1 zal met de Noord oostpolder door een brug worden ver bonden. Jongens uit Voorthuizen namen de benen In de nacht van zondag op maandag zijn drie jongens uit Voorthuizen per rij wiel uit hun woonplaats vertrokken, zonder hun ouders iets van him voor nemen te vertellen. Men weet tot nu toe niet waar ze zich thans bevinden, maar maandagmiddag zijn de knapen in de Noordoostpolder gezien. Zij zijn de 18- jarige elektricien T. Top, de 17-ja- rige broodbezorger J. Doppenberg en diens 16-jarige achterneef G. Doppen berg en zijn vermoedelijk aan de haal gegaan omdat zij, zonder daarvan hun ouders iets te vertellen, een rekening hadden gekregen van een garagehouder in Barneveld voor de schade die aan een door hem aan de jongens verhuur de auto was ontstaan. De ouders maken zich ernstig ongerust over hun zonen. De politie is te hulp geroepen om hen op te sporen. f 12.000 per hectare Dat de uitvoering van dit gigantische werk voor Oostelijk Flevoland enorm veel materiaal vraagt, blijkt wel uit het staatje dat ons door de dienst Zuider- (Speciale berichtgeving) Aan de grote Rijksweg tussen Zwolle en Amersfoort heeft de ANWB onder de rook van Harderwijk een nieuwe wegwijzer moeten plaatsen, waarop de aan duiding: Lelystad 25 kilometer, voorkomt. Wanneer men deze nieuwe weg, die 28 oktober 1954 gereed kwam, oprijdt, krijgt men na een 10 tot 15 kilometer te hebben afgelegd, het gevoel dat deze afstand naar Lelystad niet 25 maar minstens 50 kilometer bedraagt. Aan weerszijden van de Knardijk een onaf zienbare watervlakte met aan de zuidzijde een groot aantal vissers we tel den er meer dan 100 die daar hun hengel uitwierpen. Een informatie naar de vangst gaf echter niet de indruk, dat het IJsselmeer nu bepaald „vol" vis zit. In de verte ziet men iets uit het water opduiken en dat blijkt dan later de plaats Lelystad te zijn of liever te wor den, want van een stad waar over vele jaren een 30.000 mensen hun woonoord zullen vinden, is nog geen sprake. Lelystad is nu nog het beste te verge lijken met een brede parkeerplaats op de 90 km. lange Ringdijk, welke 13 sep tember a.s. in tegenwoordigheid van H.M. de Koningin zal worden gesloten. Zodra dit is gesohied, komt er een drietal gemalen de „Lovink", de „Wortman" en de Colijn" in werking, welke gezamenlijk 1580 m3. water per minuut uit de nieuwe polder wegmalen, zodat deze na 8 maanden omstreeks mei 1957 zal droogvallen. Daarmee zijn dan weer 54.200 ha. land aan Ne derland toegevoegd. De Noord-Oostpol- der is kleiner namelijk 48.000 ha. Men is in juni 1950 met het aanleggen van de Ringdijk begonnen, maar na de stormramp in 1953 heeft het werk bijna een jaar stil gestaan. Na Oostelijk Flevoland zullen nog twee polders worden gemaakt, t.w. de Markerwaard en de polder Zuidelijk Flevoland, groot resp. 60.000 ha. en 40.000 ha. Indien al deze polders zijn drooggelegd, zal Nederland met 10% van zijn bebouwbare oppervlakte zijn ver rijkt, terwijl het totaaloppervlak van Nederland dan met 7 zal zijn toe genomen. Momenteel is Lelystad alleen te be reiken via Harderwijk, maar ook bij Kampen wordt een hoofdweg aangelegd, terwijl bij Elburg een verbindingsweg in uitvoering is. zeewerken werd overhandigd. Zo werken er 19 baggermolens, 18 zuigers, 4 bagger- zuigers, 9 drijvende kranen, 21 kranen, 74 bakken, 193 zolderbakken, 79 sleep boten, 63 vletten, 23 draglines, 9 vracht auto's en ruim 2000 arbeiders aan mee. De kosten voor de waterbouwkundige werken van Oostelijk Flevoland worden geraamd op 290 miljoen gulden, terwijl de landbouwkundige werken van deze polder een bedrag van 350 miljoen gul den zullen vergen. Bij een oppervlakte van 54.000 ha. zal derhalve de prijs per hectare ongeveer f 12.000 bedragen. Vruchtbare grond! Zoals uit grondmonsters reeds is ge bleken, zal Oost-Flevoland een der vruchtbaarste polders van Nederland worden. De verdeling is: klei 50 27.250 ha.; zware zavel 39 21.250 ha.; lichte zavel 7 3.900 ha. Zeer goede grond dus 96 welke cijfers voor de Wieringermeerpolder 70 en voor de Noordoostpolder 80 bedra gen. Er komt slechts 4 (1.950 ha,) zand voor. Vooral wanneer men iets van dit grootse werk dat hier door landgeno ten wordt verricht, heeft mogen aan schouwen, zoals wij dit deden, dan ..petje af" voor de grondlegger wijlen ir. Lely en de ruim 2000 Nederlanders, die thans bezig zijn zijn plan te ver wezenlijken! Prettig leventje in Vieliy en aan de Rivièra door politieman met een goed geheugen definitief beëindigd Cheques waren oninbaar In een luxueuze villa in Cap d'Anti- bes heeft de Franse politie een namaak- graaf en zijn twee medeplichtigen gear- resteeerd, die'staaltjes van verbeeldings kracht ten beste hebben gegeven, een beter doel waardig! De politie arresteer de Regis Combier, 27 jaar, zijn vrouw, 22 jaar, en Edouard Rimbaud, 36 jaar. Het trio gaf zichzelf uit voor de graaf en gravin De Ginies (de Combiers) en Edouard de la Faur, privé-secretaris van de Graaf (Rimbaud) Zij werden gearresteerd toen zij voor bereidingen troffen om cocktails tot zich te nemen in de tuin van de mooie villa „Jeune France", die voor 300.000 francs per maand <3000 gulden) gehuurd was. Hun arrestatie maakte een eind aan hun vrolijk leventje aan de Riviera. De manier waarop zij van cocktailparty naar cocktailparty fladderden, had de plaatselijke politie achterdochtig ge maakt. Zij deden het nl. op een motor scooter, in plaats van een nieuwe Ame rikaanse auto te gebruiken die bij de villa hoorde, een gedrag dat door de plaatselijke dienaren der wet als „on betamelijk werd beschouwd. Men kwam nog een stapje verder toen een plaatselijke politie-functionaris meende een van de drie te herkennen van foto's van de daders van een serie in Vichy gepleegde fraudes. De twee mannen en de vrouw waren enkele weken geleden in Vichy gearri veerd en hadden op elegante wijze een kasteeltje gekocht met twee cheques tot een totaal bedrag van 60 miljoen francs, en een modelboerderij voor 10 miljoen francs. Het was niet toevallig, dat zij de cheques uitschreven op 14 augustus, de dag voor Mariahemelvaart, een natio nale feestdag in Frankrijk, waarop alle banken gesloten zijn. De cheques bleken oninbaar! Het kasteeltje gebruikend ten teken van zijn rijkdom begon de „graaf" de bladen uit zijn chequeboek uit te scheu ren, de cheques verwisselend voor tast bare activa. Om dit inkomen aan te vullen ver kocht hij ook de levende have van de boerderij, tweemaal aan een andere ko perAan die episode kwam een einde toen een achterdochtige juwelier de re kening controleerde op een cheque van 16 miljoen francs, die de graaf hem wil de geven voor een diamanten halssnoer. Terwijl de juwelier aan het controleren was. pakte de graaf ziin bezittingen en verdween uit dé stad. Tot zijn opduiken aan de Riviera was niets meer van hem gehoord. Thans is het goede leventje uit Berbers en Arabieren in Algerije zijn her oneens In de stad Bougie (oostelijk Algerië) heeft een Algerijn dinsdag een Europese voorman-bouwvakarbeider door pistool schoten gedood. De politie verklaarde, dat de man daarna op een andere Euro peaan schoot, maar miste. De politie in Algiers heeft vijf Mo hammedaanse politiemannen aangehou den onder verdenking inlichtingen aan het nationale bevrijdingsfront te hebben verstrekt. Dit front is een van de twee voornaamste nationalistische organisa ties in Algerië. In de loop van juli heeft men in Al gerië veldarchieven- van de twee aan voerders der opstandelingen, Krim Bel- kacem en Ouamrane ontdekt. Deze ar chieven waren geborgen in twee grote tassen, gedragen door een muilezel, die na een gevecht door de opstandelingen was achtergelaten. Uit deze archieven zou gebleken zijn, dat er grote menings verschillen bestaan tussen de opstan dige Berbers en Arabieren. Regering is slap tegenover lerarentekort Vier bestrijdingsmiddelen In „Huize Vosbergen", het conferen tie-oord van de Rijksuniversiteit te Gro ningen, is gisteren het jaarlijkse congres begonnen van de vereniging van leraren aan Rijks Hogere Burgerscholen De voorzitter, de heer A. S. van Dam, rec tor van het Coevorder lyceum, zeide. dat de regering tegenover het lerarentekort een ongelofelijk slappe houding heeft aangenomen. De noodtoestand raakt het hele Kabinet, aldus de voorzitter, daar een der sleutelstellingen van onze cul tuur en onze welvaart in het grootste gevaar verkeert. Voorts oefende hij kri tiek uit op de maatregelen van minis ter Cals tot uitvoering van de aanbe veling van de commissie-VHMO Volgens spreker bestaan er vier be langrijke middelen om het lerarente kort te bestrijden: 1. het aantrekke lijk maken van het leraarambt; 2. het verstrekken van renteloze voorschot ten op de wijze als door de commis sie-VHMO is voorgesteld; 3. het ver groten van de mogelijkheid tot aca demische studie in andere faculteiten of vakken dan die waartoe het eind diploma dat men bezit recht geeft en 4. het 6-jarig maken van de HBS. Prof dr. S. Groenman, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, sprak over de eigen taak van het voorbereidend hoger middelbaar onderwijs vanuit de sociologische hoek beschouwd. Niet langer dan 9 uur per dag en -18 uur per iveek; 7 uur 'savonds werk ten einde Zaterdag treedt een wijziging van het werktijdenbesluit voor winkels in werking. Voortaan mag het winkelpersoneel niet langer werken dan 9 uur per dag en 48 uur per week. De oude regeling stond 9JA uur per dag en 53 uur per week toe. Bij wijze van overgang mogen kappersbedienden en het personeel van winkels waar voedings- en genotmiddelen worden verkocht, gedurende 1 jaar (dus tot 1 september 1957) nog 9 uur per dag en 50 uur per week werken. Het tijdstip waarop het werk moet zijn beëindigd is teruggebracht tot 7 urn 's avonds; de oude regeling stond half Mej. Lucy mag niet naar de universiteit van Alabama Het 21-jarige negermeisje Autharine Lucy is er niet in geslaagd toegang te verkrijgen tot de universiteit van Ala bama. In februari j.l. was Autharine toe gelaten, waarop wanordelijkheden uit braken. Het universiteitsbestuur trok daarop de toelating in waarna mej. Lucy een gerechtelijke actie begon. Rechter Hobart Grooms van Birmingham, in Alabama, die indertijd de universiteit had gelast het negermeisje als de eer ste studente toe te laten, stelde haar echter nu in het ongelijk. Mej. Lucy had namelijk gesteld dat de curatoren der universiteit studenten ertoe hadden aangezet wanordelijkheden te bedrijven. Op grond van deze be schuldiging werd haar de verdere toe gang tot de universiteit ontzegd. Rech ter Grooms heeft thans de curatoren hierin in het gelijk gesteld. Informateur sluit program af (Van onze parlementaire redacteur) Zo langzamerhand is prof. De Gaay Fortman bezig de laatste hand te leg gen aan zijn regeringsprogram. In verband daarmee heeft hij vanmorgen echter nog Staatssecretaris Van den Berge ontvangen, van wie hij morgen een rapport verwacht over de bezits vorming. In de politieke sfeer heeft prof. De Gaay Fortman vanmorgen weer een onderhoud gehad met prof. Beaufort, de bemiddelaar ten gunste van de KVP bij de Kabinetsformatie in 1952. Merkwaardig congres in Duitsland Langste man ter wereld mocht niet naar Kassei vanwege Suez! (Van onze Weense correspondent) Om de nog altijd ontevreden arbeiders van Posen (Poznan) niet nóg meer te prikkelen en de openbare mening in Polen zoveel mogelijk gerust te stel len, zal het oordeel naar aanleiding van de opstand in Posen mild uitvallen. Het weekblad „Novi Kultura" schrjj ft namelijk dat het „deelnemen aan stakingen en demonstraties op grond van het bestaande recht geen strafbare handeling is". Dit betekent in ieder geval een stap in de goede richting, ook al is het opvallend, dat men zich nu pas uitdrukkelijk op dit beginsel beroept. De overheid geeft toe, dat er misstanden waren Er bevinden zich dan ook „slechts' een goede driehonderd personen in hech tenis. Bovendien is gebleken, dat er in Posen geen samenzwering heeft plaats gehad, wel echter provocatie, welke twee begrippen men volgens het blad wel de gelijk uit elkaar dient te houden. De verdachten zullen zich uitsluitend te verantwoorden hebben voor zware mis drijven, zoals moord, lynchen het ver nielen van gebouwen, roof en het op hitsen tot de genoemde misdaden, die zich bij de opstand hebben voorgedaan. De oorspronkelijke verklaring, dat de onlusten te wijten zouden zijn geweest aan Westerse provocateurs, komt slechts in een korte bijzin ter sprake. Daar tegenover wordt volmondig toegegeven, dat de lonen in Posen te laag waren en dat men de arbeiders zonder voldoende reden belangrijke bedragen van hun loon had afgetrokken. Hier ligt de eigenlijke verklaring. „De eisen van de arbeiders waren ge motiveerd". zodat zich daaruit" in de loop van 'veel maanden en misschien zelfs van jaren een grote ontevreden heid heeft kunnen ontwikkelen". Hofelbedrijf ter plaatse voor bijzondere problemen (Van onze correspondent in Wes t -Du itsl and) De Duitsers zijn dol op congressen. Er zijn er in de loop van een jaar zoveel, dat ze nauwelijks meer opvallen. Er is zelfs officieus wel eens voorgesteld, dat de regering in Bonn maar een speciale minister zonder portefeuille moest be noemen, die haar gedurende weekeinden op congressen zou kunnen vertegen woordigen en de congressisten over welk onderwerp dan ook toespreken. Een congres echter, dat nog wel opvalt, is in Kassei begonnen en zal tot en met 2 september as. duren. Dit congres moet wel opvallen, alleen al vanwege de deelnemers, die uit verschillende landen kpmen. Het is namelijk het congres der reuzen! Rond 400 hunner zijn de laat ste dagen naar Kassei gereisd uit Oos tenrijk, Zwitserland, België en ook Ne derland om met elkaar hun wel zeer bijzondere problemen te bespreken, als daar zijn: veel hogere kosten van le vensonderhoud (zij hebben meer calo rieën per dag nodig), hun duurdere kle ding en schoeisel en de lage plafonds in de moderne woningen. Een geleerde uit Keulen heeft on langs vastgesteld, dat mensen van ab normale lichaamslengte ongeveer 15 meer kosten hebben dan htm normale medemensen. De leden van de interna tionale „club der reuzen" zullen de resp. ministers van Financiën hunner landen daarom verzoeken om extra-belasting- aftrek. Om lid van de vereniging te kunnen worden moet men als man ten minste 1.90 meter en als vrouw 1 80 me ter zijn. Er zijn evenwel leden, die ver boven deze minimum-lengte uitsteken. De twee Nederlandse deelnemers (Kra mer uit Amsterdam en Rijnhout uit Rot terdam) zouden zelfs resp 2.42 meter en 2.35 meter meten. Eén van de Duitse leden van de vereniging is dir. Paul Ade nauer, de zoon van West-Duitsland's bondskanselier. Voorts de portier van het Bondsdaggebouw en de politie-agent, die op het kruispunt Koblenzerstrasse- Reuterstrasse in Bor.n op enkele hon derden meters van het Westdudtse par lement het intensieve verkeer pleegt te regelen. Hij schittert sinds enkele da gen door afwezigheid en aangenomen mag worden, dat hij een paar dagen ex tra verlof heeft gekregen om het con gres in Kassei bij te wonen. Het logies der reuzen leverde het Kas seier hotelbedrijf wel enige moeilijkhe den op. omdat normale hotelbedden nu eenmaal niet zijn berekend op dergelijke lange gasten! De (voorzover bekend) langste man ter wereld, een 2.65 meter metende Ara bier kon niet verschijnen. Hij kreeg in verband met de Suezkanaal-crisis van zijn regering geen uitreisvisum....! negen toe. De wekelijkse rustdag is ver lengd van 32 tot 36 uur. De wekelijkse vrije halve dag zal op een middag of op maandagmorgen moeten vallen. Voor deze bepaling geldt een overgangstijd van een half jaar, dus tot 1 maart 1957. Voorts is een regeling getroffen voor drukke dagen (b.v. koopavond). Eens per week is voor winkelpersoneel boven 18 jaar een werkdag van 11 uur toege staan. Het maximum van 48 uur per week mag dan echter niet worden over schreden. Tenslotte is een langere werktijd voor zien voor de uitverkooptijd en voor pe rioden. dat winkels ingevolge de win kelsluitingswet extra lang open zijn, zoals met kermissen en andere festivi teiten. Hieronder kunnen ook de sel- zoenbedrijven gedurende het seizoen val len. De bestaande faciliteiten voor de Sinterklaas en de Kersttijd blijven on gewijzigd gehandhaafd. Chr. Geheelonthouding jubileert FELICITATIES O.A. VAN MINISTER SUURHOFF De algemene vergadering van de Natio nale Christen Geheelonthoudersvereni ging, die dezer dagen in Utrecht wordt gehouden, staat in het teken van de her denking van het 75-jarig bestaan. Na de openingsrede door de waarne mende voorzitter, ds. G. W. Korevaar, volgden de feflicitaöietoespraken van minister J. G. Suurhoff als vertegen woordiger van de regering, van ds. J. R. Wolfensberger als vertegenwoordiger van de Synode der Hervormde Kerk en van dr. B. E. Wierenga, de voorzitter van de nationale commissie tegen 'het alcoho lisme. Ds. Korevaar herdacht de kortelings overleden voorzitter prof. dr. A. H. Edel- koort. Hij bracht voorts het feit, dat ons land niet minder dan 30.000 geregistreerde en nog vele ongeregistreerde alcoholisten telt, in verhand met de verkeersonveilig heid en vroeg zich af of het niet de hoog ste tijd is tot beraaJd, wat hiertegen kan worden gedaan. Voorts noemde hij het onbegrijpelijk, dat juist in kerkelijke kringen zo weinig met de gevaren van de alcohol wordt gerekend. Minister Suurhoff noemde de drank bestrijding een maatschappelijk vraag stuk van groot belang, omdat bij alcohol misbruik de morele remmen losraken en dit grote gevolgen kan hebben, zowel voor het gezin als voor de maatschappij. Alhoewel de minister niet gelooft in een drantovrije samenleving, achtte hij het noodzakelijk dat de samenleving altijd oj5 haar qui vive zal zijn jegens de alcohol; de regering hech't grote beteke nis aan dit werk. Na zijn felicitaties met het jubileum, wenste minister Suuihoff namens de Wed ii wen - mysterie in Eastbourne nog onopgehelderd In het „weduwen-mysterie" in de Zuidengelse badplaats Eastbourne zoekt men naar 'n hypnotiseur, die de weduwen dwong in haar testament een aanzienlijk bedrag aan hem na te laten. Het is nog niet duidelijk of de hypnotiseur zijn slachtoffers ook vermoordde. Het is best mogelijk, dat hij de dood van zijn meestal oude slachtoffers rustig afwachtte. In alle testamenten van de weduwen komt steeds dezelfde naam voor, hoewel deze persoon wiens identiteit overigens wordt verzwegen geen familielid van de weduwen is geweest. In elk geval is gebleken, dat de geheimzinnige man tienduizenden guldens van de weduwen loskreeg onder omstandigheden, die „verre van normaal" waren. Zijn activiteit heeft zich uitgestrekt over een periode van een kwart eeuw. Het onderzoek Is intussen uitgebreid tot vier andere dis tricten van Zuid-Engeland en wel Hamp shire, Yorkshire, Dorset en Surrey. Het weduwen-komplot zou veel om vangrijker zijn dan men aanvankelijk vermoedde. Zeker is. dat dit mysterie een der meest gecompliceerde misdaden van deze eeuw genoemd moet worden. Het overlijden van de weduwen had vroeger geen aandacht getrokken aangezien de meerderheid uit oudere vrouwen bestond. Velen stierven aan dezelfde oorzaak: slagader-trombose of hersenbloeding. Er was echter één opmerkelijke factor, die tenslotte argwaan wekte: namelijk, dat bijna in alle gevallen de vrouwen in goe de gezondheid verkeerden voordat zij plotseling ziek werden en stierven. Rechercheurs van Scotland Yard heb ben gisteren een onderhoud gehad met een beroemd hypnotiseur in Londen, die hun heeft uitgelegd hoe men een zelf moord door middel van suggestie kan uit-lokken. De vrouwen zouden namelijk vermoord zijn doordat de dader zijn slachtoffers tot zelfmoord verleidde door ze in een toestand van neerslachtigheid te brengen, aldus geruchten, die gisteren in Eastbourne de ronde deden. Rangen gezuiverd „De Amerikaanse troepen in West- Duitsland zijn bezig hun rangen te zui veren van vele potentiële misdadigers, om het aantal tegen Duitse burgers be gane misdrijven te verminderen", aldus heeft generaal Henry Hodes, opperbe velhebber van de Amerikaanse strijd krachten in Europa, geschreven in een brief aan het i Democratische) Congres lid George Mahon, voorzitter van de ondercommissie voor de toewijzingen van het Huis van Afgevaardigden. Hodes schreef verder, dat het Ame rikaanse leger de troepen in Duitsland voorlicht over het „belang van voorbeel dig gedrag in de betrekkingen met het Duitse volk." Hij verklaarde, dat er geen ingrijpende wijziging was gekomen in het gedrag van de Amerikaanse militairen in Duits land, doch dat in zeer korte tijd een aantal opzienbarende misdrijven was gepleegd. „De overgrote meerderheid der 200.000 onder mijn bevel staande militairen heeft zich voorbeeldig gedragen en zij hebben er, 'door him houding, toe bijge dragen de Amerikaanse idealen te be vorderen", aldus generaal Hodes. regering de NOGOV het allerbeste voor de toekomst. Ds. Wolfensberger verbond aan zijn gelukwensen, namens het Moderamen van de Hervormde kerk, de oproep aan de vereniging toch vooral met haar werk door te gaan, juist in deze tijd waarin de on'thouderstoeweging om velerlei rede nen de wind niet in de zeilen heeft. De Zijl degradeert naar 3 e klasse Na negentien jaar in de 2de klasse te zijn uitgekomen en het vorig jaar nog kampioen te zijn geweest, is De Zijl thans gedegradeerd. Gisteravond werd de beslissingswedstrijd tegen V.Z.V. in het bad Groenendael te Heemstede met 21 verloren. In het veldspel was De Zijl wel iets sterker, maar men schoot steeds van te grote afstand om succes te kunnen boeken. De Zijl begon met een goede combi- De Zijl bleef volharden in de fout om natie tussen Roman en v. Tol, die door niet tot het doel te combineren, maar de laatste me: een goed schot werd be- van veraf te sehieten. sloten, dat echter door de keeper werd Dat dit fout was. bleek wel gestopt. Deze plaatste de bal uit naar toen Snik één keer wel doorzette, een speler, die van de helft van het veld i op de 4 m.lijn de bal kreeg tpege- een schot gaf, dat Plezier te machtig speeld en uit gedekte positie met een was: 01. Onze stadgenoten trokken hierna fel ten aanval en het zag er naar uit. dat zij spoedig gelijk zouden maken. Maar zij maakten één grote fout, ze schoten van veel te grote af stand. Zo zagen wij goede schoten van Snik, Hensing en v. d. Kwaak, maar, zoals ge zegd, van te grote afstand en verder dan enkele corners kwam men niet. V.Z.V. wist zich daarentegen aan dit offensief te onttrekken en belaagde op zijn beurt het Zijl-doel, waar Plezier enkele malen moest ingrijpen, wat hem goed afging. Een zachtspiegenlende rivier, een maantje, dat tussen zware wolken flarden doorgluurt, sleepbootjes, die ondanks het late uur driftig puf fend stroomop of stroomaf gaan... Rotterdam misschien? Antwerpen? Mof Hamburg? Neen. dit artistieke beeld legde de Russische fotograaf P. Voznesensky vast op de plaat in (Jorky. waar het ook S avonds goed I ten onze stadgenoten daar niet van te toeven is aan de oever van dc profiteren, zpdat het einde kwam met machtige rivier de WolSa£„1 V0W zeer goed schot gelijk kon maken Op dat moment hadden onze stadgenoten de kans de wedstrijd te winnen, want ze waren sterker. Ze verzuimden echter door te drukken en omdat V.Z.V. ook niet wist te scoren, kwam de rust met gelijke stand: 1—«1. Na de rust ging de vermoeidheid een woordje meespreken, zodat De Zijl, dat tot nu toe door veel zwemmen het zware lijf aan lijf spel van V.Z.V. had weten te ontlopen, dit nu niet langer kon vermijden. V.Z V.. dat over een veel zwaardere ploeg beschikte, profiteerde hiervan en herhaaldelijk moest de scheidsrechter vrije worpen geven we gens te zwaar spel. Eenmaal verzuimde hij dit. toen een V.Z.V-speler een over treding beging tegen Roman, die vlak voor het. doel volkomen overzwommen werd. Voor de V.Z.V.'er was het daarna een koud kunstje om Plezier kansloos te passeren: 1—2. De Zijl probeerde nog wel gelijk te maken, maar de achterstand depri meerde onze stadgenoten zodanig, dat de kansen, die ze nog kregen, niet' wer den benut. Zelfs toen een V.Z.V- peler het water werd uitgestuurd, wis-

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7