Oliewinning geen gevaar voor de drinkwatervoorziening Urgentieprogramma Ned. Verbond van Middeiistaiidsverenigingen Ned. Aardolie Maatschappij geeft voldoende waarborgen Brussel begrijpt niets van de Nederlandse Kabinetscrisis Ter versterking van positie en bevordering welvaartspeil DONDERDAG SO AUGUSTUS 1958 Den Haag kan gerust zijn!" Goede olievondst te Wassenaar; verontreiniging is uitgesloten (Speciale berichtgeving) Den Haag is ongewild op een zeer ongelegen ogenblik gekomen met een bezwaarschrift tegen het verzoek van de N.V. Ned. Aardolie Maatschappij om uitbreiding van de aardolie- en aardgasconcessies „Rijswijk". Op grond van deze aanvrage kan redelijkerwijs worden aangenomen, dat de N.A.M. buiten het genoemde concessiegebied aardolie in exploitabele hoeveelheden heeft aangetroffen. Dat betekent dus meer aardolie op onze energiebalans. Tegelijkertijd worden als gevolg van de Suezkanaal-kwestie maatregelen getrof fen om in geval van nood onmiddellijk tot distributie van aardolieproducten te kunnen overgaan. Het besluit van de Haagse Gemeenteraad is dus, buiten zijn wil, wel op een heel ongelukkig moment genomen, afgezien nog van het feit, dat elke hoeveelheid olie uit eigen bodem een deviezenbesparing betekent. De N.A.M. is met haar opsporingen beland op een heel vitaal terrein dat van de waterwinning;. De boring; Wassenaar I heeft in het afgelopen voorjaar een goede olievondst gebracht met een produktie, die met enige voorzichtig heid op 50.000 ton per jaar wordt geschat. Deze voorlopige bekroning van een uitgebreid onderzoek in het Zuidhollandse gebied, dat de reeds bekende olie vondsten van Berkel, Delft, Rijswijk, de Lier, Pynacker en IJsselmonde heeft opgeleverd, en dat sedert het begin daarvan ruim 40 miljoen heeft gekost, heeft geleid tot de aanvrage om uitbreiding van de bestaande concessie tot praktisch het gehele gebied van de provincie Zuid-Holland. Wassenaar 50.000 ton per jaar Deze aanvrage nu heeft het gemeen tebestuur van 's-Gravenhage in het ge weer gebracht. In een schrijven aan de raad hebben B. en W. van deze gemeente in de vorige maand erop gewezen, dat het onaanvaardbaar moet worden ge acht, dat de oliewinning zich zal uit strekken over het waterwingebied van Den Haag en dat woningbouw en re creatie in het gedrang zullen komen. Ruim twee weken geleden stelde het College de Raad voor, een bezwaar schrift in te dienen bij Gedeputeerden van Zuid-Holland. B. en W. waren blij kens hun toelichting op dit voorstel na een uitvoerig onderzoek van mening dat bij of tengevolge van het verrichten van olieboringen het gevaar bestaat dat de zoetwater voorraad in de duinen zou worden verontreinigd. Voorts acht het College het mogelijk dat door morsen olie en andere afbraak-produkten in de die pere grondlagen zouden kunnen dringen en dat bij het winningsproces zout water uit de diepere grondlagen naar boven komt. Bovendien vrezen B. en W. dat voor stadsuitbreiding en woningbouw be stemde terreinen verloren zullen gaan en dat natuurschoon en recreatiemoge lijkheden zullen worden aangetast. Der halve acht het College het niet verant woord dat het waterwingebied van 's-Gravenhage in het concessiegebied wordt opgenomen. Ijllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllir „Verontreinigd" water We hebben deze week water ge dronken. dat even tevoren nog da nig met aardolie was verontreinigd. Aardolie uit een diepte van meer dan 1000 meter, uit de boring bij Wassenaar. Met de beste wil van de wereld hebben we aan dat water geen onaangename smaak of reuk kunnen waarnemen het was ge woon drinkwater, niet uit Wasse naar, maar in Oldenzaal, in het hoofdkantoor van de N.AM. Er is geen reden om aan te nemen, dat het Oldenzaalse drinkwater beter of slechter zou zijn dan duinwater van Wassenaar. In elk geval hebben we het Ol denzaalse leidingwater urenlang in een groot schenkglas zien staan, flink dooreengeroerd met een drab bige massa olie van Wassenaar. Dit drab werd door filtreerpapier over- geschonken in een ander glas. Er druppelde slechts helder water in, gewoon leidingwater zonder enige bijsmaak. Hiermede toonde de N.A.M. aan, dat de olie van Wassenaar geen neiging heeft om duinwater te ver ontreinigen als het in duinzand te recht zou komen en als het wat ook zeer twijfelachtig is er door heen zou kunnen dringen. Maar er zijn voldoende waarbor gen, dat dit nooit zal gebeuren. Illllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Adres van de N.A.M. De N.A.M. heeft korte tijd daarop in een adres aan de Haagse Gemeenteraad verzocht in de gelegenheid te worden gesteld een toelichting aan de raadsle den te geven, voor de Raad besluiten zou tot indiening van een bezwaarschrif. Gevaar voor verontreiniging van het Haagse drinkwaterwinningsgebied is volgens de NAM uitgesloten en de Raad werd verzocht niet te beslissen zonder dat recht is gedaan aan de grote erva ring en technische kennis, welke de N.A.M. op dit uitermate gespecialiseerde gebied bezit. De Haagse gemeenteraad bleek even- wel de mening toegedaan, dat in ieder geval het bezwaarschrift moest worden ingediend, omdat er een groot belang als de waterwinning mee is gemoeid. Ook werd het argument gehanteerd, dat bezwaarschriften tegen de conces sie-aanvrage slechts tot 24 augustus j.I. konden worden Ingediend. Conform het voorstel van B. en W. werd beslo ten. De gemeenten Amsterdam, L e i - d e n en Wassenaar hebben zich hier bij aangesloten en eveneens bezwaar schriften bü G.S van Zuid-Holland ingediend. Communicerende vaten Dr. ir. II. A. Stheeman, directeur van de N.V. Ned. Aardolie Maatschap pij. heeft op ons verzoek om nadere inlichtingen een uitvoerig exposé ge geven van de werkwijze van deze maatschappij en o.a. door middel van eenvoudige proeven gedemonstreerd, dat de mogelijkheid van verontreini ging van de zoetwatervoorraad in de duinen bij boringen en eventuele olie winning kan worden uitgesloten. Daar is in de eerste plaats het gedrag van zout water in de bodem, dat zich daar in aanzienlijke hoevelheden be vindt en zich gedraagt volgens de wet der communicerende vaten. Zoutwater is bovendien soortelijk zwaarder dan zoet water men zal dus dieper gaan de water aantreffen met een voortdu rend stijgend zoutgehalte, tot wel drie maal dat van zeewater, zolang er zoet water is, zal het zoute water zich niet kunnen vermengen met de zoetwater- voorraad, die in de bodem van Zuid- Holland bij wijze van spreken als een grote bel op het nog grotere zoutwater voorkomen ligt. Een olieboring wordt zorgvuldig gece menteerd, want men is doodsbenauwd voor watersljpelingen in een olielaag. Zout water heeft namelijk de onaangename eigenschap dat het zich gemakkelijk met olie verbindt. Dergelijke olie met zout water wordt door geen enkele raf finaderij geaccepteerd. Daarom bestaan in alle landen voorschriften voor het beschermen van olievoerende lagen. Drievoudige zekerheid Dr. Stheeman schetste vervolgens uit voerig het door de N.A.M. toegepaste systeem, dat een drievoudige zekerheid biedt een zekerheid die per saldo on voldoende zou zijn, als er geen controle wordt uitgeoefend. Het juiste gebruik van materialen is hier voldoende. Er moet controle zijn en deze controle wordt in ons land uitgeoefend door het Staatstoezicht op de mijnen (waartoe ook de olie- en aardgaswinning van de N.A.M. wordt gerekend). Bij het ver laten van een put is het dichtmaken het afpluggen van zo n put verplicht. Men heeft de beschikking over een veiligheidssysteem, dat is opgebouwd uit de wetgeving van alle landen. Er is bo vendien geen land ter wereld, dat ver biedt te boren, zelfs niet de Amerikaanse staat Kansas, waar men ook niet zuinig genoeg kan zijn met de beschikbare zoet- watervoorraden. Maar ook daar kan men met toestemming boren, onder spe- 0 Vervolg Leidse begroting Illustratief voorbeeld Zo is b.v. nog geen beslissing geno men op het tijdig ingediende verzoek om een subjectieve verhoging van het basisbedrag der algemene uitkering voor 1956, hoewel die beslissing wette lijk reeds voor.1 januari 1956 ge nomen moest zijn. B. en W. hebben overigens grond voor de hoop. dat op korte termijn althans op dit punt een gunstige be slissing valt. Het ongedekte saldo op de begroting 1956 bedraagt thans nog f. 1.200.000.Ook bij een gunstige be slissing zou dit nog voor een belangrijk deel ongedekt blijven. De conclusie over 1956 moet (mede op grond van het verschijnsel der noodzake lijk gebleken suppletoire kredieten) lui den, dat slechts een verhoging van de basisuitkering uit het gemeentefonds Leiden in staat kan stellen zonder al te grote moeilijkheden het dienstjaar af te sluiten. Evenals in 1951 Positie op kapitaalmarkt thans uitermate moeilijk Leiden bleek vertrouwen te genieten De onzekerheid omtrent de nog te verwachten Rijksbijdragen tot de Leidse gemeentehuishouding, de behoefte aan kapitaal voor de lopende werken en de komende grote kapitaalsbehoefte mede in verband met het omvangrijke investeringsprogramma voor het komende jaar, dwongen de gemeente een beroep te doen op de kapitaalmarkt door middel van twee recente obligatie leningen van elk vijf miljoen gulden. De eerste van die leningen werd ver over- tekend, voor de tweede werd gisteren de inschrijving opengesteld. Het is verheugend, dat blijkens het resultaat dier leningen Leiden vertrou wen geniet op een in deze tijd niet gemakkelijke en zeer kritische kapitaalmarkt. Over de situatie op de kapitaalmarkt zoals deze zich thans voordoet wordt ten geleide bij de begroting onder meer het volgende opgemerkt. Complex van oorzaken Hoewel de huidige omstandigheden op de kapitaalmarkt aanmerkelijk afwijken van die van 1951 toen de positie ook bij zonder slecht was, is het resultaat voor de gemeenten niet anders dan toen. De voortgaande liberalisatie heeft de plaatsing van buitenlandse leningen op de Nederlandse kapitaalmarkt ten ge volge gehad, in de jongste tijd ook van Duitse industriële zijde. Onder invloed daarvan bevindt de rentevoet zich in stijgende lijn. Daarnaast zoeken ook vele solide Ne derlandse bedrijven kapitaal op lange termijn op voorwaarden, waarmede de Nederlandse gemeenten niet kunnen concurreren omdat de maximale rente, die de gemeenten mogen betalen, 414 procent bedraagt. Was er in het verleden by een deel van de beleggers de nodige aarzeling om geld te steken in industriële onderne mingen. de gunstige voorwaarden van thans doet die aarzeling afnemen. Zelfs is de afkeer om deel te nemen in risico dragend kapitaal van de industriële ondernemingen minder groot onder in vloed van de gunstige conjunctuur. Daarnaast zijn er inVloeden aan te wijzen, die duiden op een zekere mate van onzekerheid omtrent de toekomstige ontwikkeling, zoals het afnemen van de deviezenreserve gedurende de laatste tijd. Ook gevolg van overheidsmaatregelen De maatregelen die de regering ge meend heeft te moeten nemen ten aan zien van het afbetalingskrediet en de pogingen, welke mede van die zijde wor den ondernomen om inflatie tegen te gaan, hebben tevens een verkrapping op de kapitaalmarkt doen ontstaan die voor de gemeenten niet zonder gevolgen kon blijven. Het is voorts begrijpelijk, dat een be langrijk deel van de beleggers een af wachtende houding aanneemt zolang de nieuwe regering nog niet is samenge steld. Rentevoet korte leningen vrij Thans is de regering van mening, dat de huidige ontwikkeling van de conjunc tuur het kenmerk van een overspanning draagt. Onder de daaruit voortvloeiende omstandigheden laat het zich ook vol gens de regering aanzien, dat de conso lidatie en continuatie van de gemeente lijke vlottende schuld opnieuw een pro bleem zou kunnen vormen, tenzij tijdig wordt overgegaan tot maatregelen ter voorkoming van te grote spanningen. Inziende dat de bestaande regelin gen een belemmering voor het verkrij gen van korte kredieten betekenen, heeft de regering besloten de rente- norm voor kasgeldleningen af te schaf- Ook tweede lening van vijf miljoen overtekend Naar wy vernemen is ook de tweede Leidse obligatielening van vijf miljoen gulden, waarvoor de inschrijving gisteren werd openge steld en waarvan reeds 2.3 miljoen op insehrijvingsvoorwaarden was geplaatst, overtekend. Onlangs werd de eerste lening tot eenzelfde be drag zover overtekend, dat slechts 25 procent van de inschrijvingen kon worden toegewezen. Deze leningen, die een looptijd hebben van dertig jaar zijn geslo ten op de maximaal toegestane rentevoet van 414 procent. Wethou der Van der Kwaak heeft bij het indienen van de begroting voor 1957 met nadruk verklaard, dat deze lage maximumgrens van de rente voor langlopende leningen de kapitaals voorziening der gemeenten in ge vaar brengt. Het is verheugend, dat Leiden blijkbaar een voldoende vertrouwen op de kapitaalmarkt bezit, dat deze twee leningen tot een totaal van tien miljoen ondanks de lage rente voet royaal zijn geslaagd. Zweeds opleidingsschip niet door Russen opgebracht Het is thans gebleken, dat het Zweed se opleidingsschip „Vliegende Klipper" niet door een Russisch vaartuig is aan_ gehouden en naar een Oostzeehaven op gebracht, zoals aanvankelijk door een Zweeds radiostation was gemeld en gis teren in een deel van onze oplage ge publiceerd. De „Vliegende Klipper" was in de nacht van dinsdag op woensdag door een vliegende storm overvallen, waarbij de windsnelheid 25 meter per seconde be droeg. Hierdoor is het vaartuig afgedre ven. waardoor het zich woensdagochtend nabij de Oostzeekust bevond. Daar werd, op twaalf mijl uit de Sovjetrussische kust, de „Vliegende Klipper" door een Sovjetrussische patrouillevaartuig aan gehouden. Dit werd nog door de tele grafist vermeld, waarna de radioverbin ding uitviel. Het Russische patrouillevaartuig leg de de „Vliegende Klipper" echter, na het gebruikelijke onderzoek, niets in de weg. Het opleldingsvaartuig vervolgde zijn koers in zuidelijke richting en het wordt, zoals blijkt uit een radiobericht van de „Vliegende Klipper" zelf, 4 sep tember a.s. in de Zweedse haven Mal- mö verwacht. ciale voorwaarden, die waarborgen, dat de watervoorziening niet in gevaar wordt gebracht. In alle landen met de Napo leontische wetgeving (onze Mijnwet da teert van 1810) wordt de concessionaris door de Staat op zijn betrouwbaarheid gecontroleerd. Dat is een der elementen, waarop de Kroon concessie verleent, zo dat gegarandeerd is dat de concessie houder zich op fatsoenlijke wijze aan Staatstoezicht zal onderwerpen iets wat niet gegarandeerd is, wanneer de op pervlakte bezitter alleen beslist, wie de ondergrondse concessie kan nemen. De naam van de N.A.M. wordt ver zekerd door twee maatschappijen met wereldnaam (Koninklijke/Shell groep en Standard Oil of New Jersey, welke belde voor de helft bij de N.A.M. ge ïnteresseerd zijn), „die zich nooit zul len blameren". Als we daar concessie vragen, dan kunnen we daar boren zonder gevaar voor het drinkwater van Den Haag," aldus de heer Sthee man. (•Apv-'paw -za8tri) GEDEPONEERD HANDELSMERK SOCIOLOGEN-CONGRES TEN EINDE De sociologie is een onmisbaar hulp middel geworden in het ontwikkelings proces der volkeren, en heeft meer en meer als zodanig zijn plaats onder de andere wetenschappen ingenomen. Voor al in de V.S. wordt deze jonge weten schap ten volle praktisch toegepast. Het tegenovergestelde is echter het geval in de landen achter het ijzeren gordijn, waar de sociologie nog niet als weten schap wordt erkend. Dit is een van de punten, waarover de ongeveer 600 deel nemers aan het derde wereldcongres voor sociologen, dat van 21 augustus j.I af in het Kon. Instituut voor de Tropen te Amsterdam werd gehouden en dat gisteren is geëindigd, het eens zijn ge worden. Waarschijnlijk zal het volgende we- Niet-parlementair bewind zou wel eens moeilijkheden in samenwerking in Benelux-verband kunnen opleveren (Van onze Brusselse correspondent) De Nederlandse regeringscrisis wekt in Brussel grote verbazing: wü hebben de proef gewaagd aan tien van onze Belgische politieke vrienden en waarne mers in de Wetstraat (het regeringscentrum in Brussel) te vragen wat zij over de Nederlandse regeringscrisis dachten. En eensluidend is het antwoord: „Wij begrypen er niets van!" De meeste Benelux-gezinde Belgen, die Nederland vrij goed hebben leren kennen, 6taan tha ns plotseling voor raadsels: wat is be zitsvorming? waarom nog schoolstrijd, terwijl hier in België ten overvloede wordt beweerd, dat die kwestie in het politiek zoveel rypere Nederland reeds lang was geregeld? Waarom vyf mislukkingen en waarom wordt het anti democratisch procédé van een niet-pariementair kabinet overwogen? In Belgi sche politieke kringen is men inderdaad van oordeel, dat de Benelux-ondcr- handelingen niet zouden gediend zijn, wanneer een extra-parlementair kabinet in Nederland het beleid zou overnemen. De enige ernstige bekommernis in de Brusselse politieke kringen kan men dus als volgt resumeren: is een verant woorde samenwerking mogelijk wan- neer in Nederland een niet-parlemen- Benelux heeft gevoelige kanten, die taire regering tot stand moet worden het volksgemoed in de drie landen ra- gebracht? ken. Men denke aan de kwestie van het Moerdijkkanaal, de landbouwvraagstuk ken en de problemen in verband met de harmonisatie van de lonen. De samen werking van een Belgische parlemen taire regering met een Nederlandse niet-parlementaire regering zou dus wel eens een zeer mank beest kunnen wor den. En het is voor Brussel een alles behalve prettig vooruitzicht. Belgische waarnemers verklaarden ons, dat na tuurlijk vanwege de regering te Brussel absoluut geen druk op Den Haag kan worden uitgeoefend, en dat veel Bel gische ministers van de Nederlandse crisis evenmin iets snappen als de ge wone man in de straat. In de gebouwen van het secretariaat-generaal van de Benelux-unie te Brussel gaan onder tussen dè Benelux-onderhandelingen op ambtelijk niveau verder hun gang, alsof geen regeringscrisis in Nederland De nieuwe Nederlandse secretaris generaal, Baron van Lijnden, werkt zich volop in zijn nieuwe taak in. Hij werd onlangs door de Nederlandse Benelux- president, prof. Brouwers, geïnstalleerd. Belgen dachten, dat wij politiek „rijper" waren Moord te Heer Echtgenote bekent thans schuld Bij het onderzoek inzake de zaterdag avond gepleegde moord op de rijwiel handelaar J. Mohnen te Heer bij Maas tricht heeft de echtgenote van de ver- slagene erkend, dat zij mede schuldig is aan de uitlokking van de daad. Zij heeft namelijk bekend, dat zij zelf de revol ver. waarmede de aanslag op haar man werd gepleegd, in Luik had gekocht en aan de knecht had doorgegeven, die op zijn beurt het wapen ter hand stelde aan de twee daders. Zij erkende tevens, de toezegging van de f. 20.000 beloning voor het volvoeren van de moord, door de knecht aan de daders gedaan, tegen over deze te hebben bevestigd. reldcongres in 1959 in Mexico worden gehouden. Een definitieve beslissing zal daaromtrent echter vandaag genomen worden. En Ulbricht eist maar. De waarnemende Oostduitse premier Ulbricht heeft woensdag medegedeeld welke de Oostduitse voorwaarden voor een hereniging van Duitsland zijn. Het was tevens de eerste maal. dat in de thans zeven jaar bestaande Oostduitse volksvertegenwoordiging, de zg. „Volks- kammer" (Tweede Kamer), een v.aag werd gesteld!! Het parlementslid had gevraagd hoe de Oostduitse regering tegenover het herenigingsvraapstuk stond, nu West- Duitsland tot de NAVO was toegetre den. de communistische partij had ver boden en militaire dienstplicht had in gevoerd. Ulbricht antwoordde, dat de Oostduit se regering vervulling der volgende vijf voorwaarden voor verwezenlijking der hereniging noodzakelijk achtte: Beperking der strijdkrachten in Oost en West-Duitsland. die uitsluitend uit vrijwilligers mogen bestaan: een her enigd Duitsland zou moeten behoren tot een gebied, waarin slechts op beperkte schaal bewapend mag worden, en zijn leger zou een sterkte, van ongeveer 200.000 man niet te boven mogen gaan; ..Militaristen" en „fascisten" in het Westduitse ambtenarenkorps en in het leger moeten worden ontslagen; ..wa penfabrieken, die een monopolistische positie innemen moeten genationali seerd worden; De zich in Duitsland bevindende bui tenlandse strijdkrachten moeten gelei delijk aan worden teruggetrokken; Het tegen de Westduitse communis tische partij uitgevaardigde verbod dient te worden opgeheven, terwijl alle „mili taristische en fascistische organisaties" in West-Duitsland verboden moeten worden. Aan hereniging moet samenwerking tussen de regeringen van Oost- en West Duitsland vooraf gaan, om de beide de len des lands nader tot elkander te brengen. (Als de heer Ulbricht, om het goede voorbeeld te geven, nu eens begon met het herstellen van de vrijheid op alle terrein des levens en het opruimen van dwangarbeiderskampenRed. LD) Rechtvaardige verdeling nationaal inkomen fen, zodat deze rente vrij wordt. De norm voor onderhandse geldleningen en obligatieleningen korter dan 6 jaar werd vastgesteld op VA procent. Als gevolg van een en ander is de rentestandaard voor kasgeldleningen in korte tyd bijzonder sterk gestegen. Dit heeft weer tot gevolg, dat voor de beleggers de neiging tot kapitaalsver strekking op lange termijn vermindert zodat de gemeenten voor de noodzaak komen te staan haar investeringen voorlopig met kasgeld te financieren. De rentenorm voor lange geldleningen is niet gewijzigd. Gelukkig hebben B. en W. van Leiden de laatste jaren de vlottende schuld zo veel mogelijk beperkt en ln het verleden verschillende geldleningen gesloten die eerst dit Jaar behoefden te worden op genomen. Tijdig ingegrepen Teneinde evenwel verzekerd te zyn van de meest noodzakelijke financierings middelen op lange termijn (waarbij uiter aard het eerst de gedachten uitgaan naar de woningbouw) zijn in de laatste maan den verschillende geldleningen gesloten, waaronder de twee recente obligatie leningen van elk vyf miljoen gulden. Toen de eerste tekenen van een ver dere verkrapping van de kapitaalmarkt zich voordeden hebben B. en VV. snel ingegrepen en deze twee grote lenin gen geplaatst, de eerste voordat Am sterdam met een unieke premielening op de markt kwam. Het resultaat van de eerste lening heeft aangetoond, dat Leiden er op tyd by is geweest. Het Nederlands Verbond van Middenstandsverenigingen heeft gisteravond te Amersfoort met algemene stemmen een urgentieprogramma aanvaard, zulks ter versterking van de positie van de zelfstandige middenstand. Voorop stelt het Verbond, dat de economische positie van de midden stand in sterke mate afhankelijk is van de koopkracht van de bevolking. Uit hoofde van dien is het reeds voor de middenstand van het grootste belang, dat een economische politiek wordt ge voerd die gericht is op: a, een stijging van het welvaartspeil van de gehele bevolking; b. een rechtvaardige ver deling van het nationale Inkomen over alle bevolkingsgroepen; c. een con junctuur-politiek welke gericht Is op het voorkomen van een economische crisis en werkloosheid. Vestigingsregelingen Zowel ter bevordering ln het algemeen belang van een zo ratlonêel mogelijk werkend distributie-apparaat, ambachts- en dienstverleningsbedrijf, als ter ver sterking van de bestaansmogelijkheid van de middenstand, acht het NVM de toepassing van een kwantitatieve vesti- gingsregeïing een waardevol element. Er moet een wettelijke regeling tot stand komen, welke voor het 'bedrijfsleven de mogelijkheid opent om, indien hiertoe de wens te kennen wordt gegeven, onder bepaalde voorwaarde, tot toepassing van het behoefte-element bij de vestiging over te gaan. Vrijwillige sanering Ter bevordering van het gezondmaken van het middenstandsbedrijf dient er een wettelijke regeling te komen welke het uitvoeren van vrijwillige sanerings maatregelen door het bedrijfsleven zelf mogelijk maakt. Parallelisatie Het Verbond is van oordeel dat de bevordering van de parallelisatie in het kader van de instelling van de nieuwe vestigingsbesluiten grote ge varen in zich draagt. Nauwlettend zal dan ook moeten worden toegezien, dat dit streven niet leidt tot een ondergra ving van de noodzakelijke vakbekwaam heid en een uitholling van de vestigings wetgeving. Het Verbond is dan ook van mening dat: a. het vestigingsbeleid. met in achtneming van de eis van vakbe kwaamheid. dient te worden voortgezet; b. het branche-gewljs gespecialiseerde middenstandsbedrijf, zowel in verband met de te verlenen diensten aan het pu bliek, als voor de middenstand zelf tot de beste resultaten leidt. Huurwet bedrijfsruimten Ten aanzien van de huurwet voor be drijfsruimte merkt het NVM op, dat ter bevordering van de bestaanszekerheid, de ontwikkeling en de stabiliteit van het middenstandsbedrijf, het gewenst is dat een wettelijke regeling tot stand wordt gebracht, waardoor huurders van be drijfsruimten meerdere en blijvende be scherming worden geboden. Hiervoor acht het Verbond het nodig, dat er een huurwet voor bedrijfsruimten komt. Middenstandskredieten Het Verbond stelt met voldoening vast, dat zich op het terrein van de krediet regelingen onder Rijksgarantie in de laat ste jaren grotere mogelijkheden hebben ontwikkeld. Het is echter van mening dat een verdere uitbouw wenselijk blijft. Hiervoor acht het Verbond nodig: a. het toekennen van invloed aan de georga niseerde middenstand op het beleid bij de verschillende bestaande vormen van kredietregelingen onder Rijksgarantie; b. het instellen van een Waarborgfonds voor die branches waar het niet moge lijk is tot de vorming van branche waarborgfondsen te komen: c. een soe peler regeling bij de kredietverstrekking door de borgstellingsfondsen en een nauwere samenwerking tussen deze in stellingen en de gemeentelijke organen die met de uitvoering van de sociaal- economische hulpverlening voor zelf standigen zijn belast. Schadeloosstelling Het zich steeds meer voordoen van onteigeningen, in verband met noodza kelijke saneringsplannen voor stands ontwikkeling en aanleg van wegen ma ken een wettelijke regeling inzake een redelijke schadeloosstelling bij onteige ning aan ondernemers wier bedrijf ge vestigd is in een huurpand, dringend noodzakelijk. Het Verbond is n.l. van mening, dat niet alleen de eigenaar van een dergelijk pand. maar ook de huur der die door onteigening zijn bedrijf en zijn bestaan verliest een redelijke scha deloosstelling dient te ontvangen. Kartelbeleid Het Verbond acht het tot stand komen van ondernemers-ovéreenkomsten in dien deze zyn gericht op het bevorderen van een gezonde economische samen werking der bedrijfsgenoten, mits ook binnen het raam van het algemeen be lang, van waardevolle betekenis voor het middenstandsbedrijf. Het is echter van oordeel, dat conventies en kartels welke aan de ondernemers: a. onvoldoende rechtsgang waarborgen; b. de onderne mer door economische overmacht in de vrijheid van de uitoefening van zijn be drijf belemmeren, herziening behoeven. Fiscale wetgeving Het Verbond aoht in bepaalde geval len verlichting van de belastingdruk ur gent en wel: a. bij voortzetting van da onderneming door de weduwe of kinde ren van de overleden ondernemer; b. da mogelijkheid, dat voor de medewerkende gehuwde vrouw in het middenstandsbe drijf, de hieraan vefbonden extra-of fers, in een vast bedrag per Jaar uitge drukt, van het belastbare inkomen in mindering worden gebracht. Verzekering seizoen-risico's Ter versterking van meerdere be staanszekerheid voor bepaalde groepen van kleine zelfstandigen, met name de markt en straathandel, glazenwassers en schippers, acht het Verbond, wan neer in verband met onwerkbaar weer doorvorst derving van inkomsten plaats vindt, het tot standkomen van een ri sico-verzekering noodzakelijk. Regeling Ziekenfonds- vraagstuk In verband met de voortdurende s'ij- ging van de premiën van de vrywiliig verzekerden bij de Ziekenfondsen, welke 'tot gevolg heeft dat reeds voor vele middenstanders de economische draag- kracht is overschreden, is een afdoende wettelijke regeling van het Ziekenfonds- vraagstuk, met inachtneming van het belang van de middenstand bU een goede medische verzorging en rekening houdend met de economische draag kracht der betrokkenen, dringend ge- j wenst. Gelijkwaardige vertegenwoordiging In de samenstelling van verschillende bestuurscolleges en commissies is de j middenstand onvoldoende vertegenwoor digd. Mede hierdoor komen he bestaande geestelijk-maatschappelijke stromingen ln de middenstand in bedoelde organen i onvoldoende tot hun recht Het Verbond streeft dan ook naar een I vertegenwoordiging van de middenstand, waardoor het ook voor haar mogelijk I zal zijn om naar omvang en geestelijk- maatschappelijke richting op bevredi gende wijze in de verschillende bestuurs colleges en commissies te zijn vertegen woordigd.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 4