Rijnsburg kreeg voet tussen de deur Maar de bloembollenexport vreest de grote terugslag In Engeland wel hogere lonen, maar geen gestegen produktie Met een enkel woord Witte tanden - frisse adem met COLGATE! Harding blijft strijden tegen „moord als politiek wapen" Agenda DONDERDAG SO AUGUSTUS 1956 Beslissing ligt uiteindelijk in Duitsland (Van onze deskundige medewerker) De beslissing van het Productschap voor Siergewassen waarbij principieel de export van snijbloemen naar Duitsland (afhankelijk van de medewerking der Duitse instanties) weer werd toegelaten, is een triomf voor de Rijnsburgse voorman Teun Kralt, zoals wij gisteren reeds schreven. Maar het bloembollen vak vreest de terugslag op een export, die in 1955 f.26 miljoen beliep en die makkelijk nog zou kunnen stijgen, tot Duitsland na Amerika de grootste afnemer zou zijn geworden. De stemming in de vergadering van nadruk «deed on de nnen deur" een >t Productanhnn filomwRKwn avai- het naQruK «eiega op ae „open aeur een 'het Productschap Siergewassen over het voorstel, de bloemenexport naar Duits land weer op de vatten, bracht eigenlijk al geen verrassing meer. Op de geheel bezette publieke tribune (wel een bewijs van hoeveel belang deze zaak werd geacht) zag men het al aan komen. Teun Kralt was in zyn kracht, nog meer de kracht van zijn persoonlijk heid dan van de cijfers en feiten die hij te berde bracht, en die trouwens door de nota-wisseling al bekend waren. De beslissing, lag, zoals te verwachten was, bij de vertegenwoordigers van de werknemers-organisaties, die op basis van pariteit in de publiekrechtelijke be- drijfsorganisatle die het Productschap is, vertegenwoordigd zUn. Bij de werk gevers stonden de „bollen" tegenover de „bloemen en bomen", en waren dus in de minderheid. De vertegenwoordiger van de Alg. Ned. Agr. Bedrijfsbond (NW) bracht het debat in de algemene sfeer. Hij wilde handelspolitiek op lange termijn, gericht op grotere vrijheid, en zag in de beper king van de snijbloemen-uitvoer een vorm van protectie. Hij stelde voorts de vraag of men hier niet van discriminatie kon spreken, wanneer de ene Nederlan der wél bollen en de andere géén bloe men mocht exporteren. Tenslotte be schouwde hij de zaak vanuit het oog punt der werkgelegenheid, die. zo voor spelde hy, met enkel Jaren 'wel weer eens een factor van betekenis zou kun nen worden, en verwachtte dan meer van twee bedrijfstakken (kwekerij-ex port èn broeierij) dan van één. Na dit betoog had ieder de indruk dat de zaak beslist was, en zo was het ook. Naast Rijnsburg stonden de bestuurs leden uit de bloem- en boomkwekerij- sector en die van alle werknemers-orga nisaties, met uitzondering van de r.-k. en chr. bonden van hoger bedrijfsper- soneel (St. Franciscus en de Ned. Chr. Beambtenbond). Gevaarlijk experiment Het voorstel van de Commissie van Bijstand voor de Bloemkwekerij om met Duitsland te onderhandelen over een export van snijbloemen voor 1957/58 tot DM 500.000 met een minimumprijs voor de tulpen van 18 cent franco Ned. Grens, had zekere elementen van bil lijkheid. En vooral op die billijkheid legde de heer Kralt sterk de nadruk. Hij wees erop hoe hij in 1950. volgens de eigen woorden van de voorzitter van de Duitse groep van de Bond van Bloem bollenhandelaren de heer C. Segers „de export naar Duitsland in zijn hand had" door zijn standpunt te bepalen t.a.v. im port van snijbloemen. Hij had toen, zo zei hy in het algemeen belang voor één jaar toegestemd. Men heeft hem ver weten, dat hij dat nooit had moeten doen, want dat nu de deur voorgoed ge sloten was. En wanneer, zo riep hij uit, men thans dit zeer bescheiden voorstel verwerpt, dan hebben die critici gelijk, en dan geef ik het hen volmondig toe: Ik had het nooit moeten doen! Toch begint men hier met een ge vaarlijk experiment. Want de export van bloembollen naar Duitsland wordt hiermee in de waagschaal gesteld. En wat de verhouding van de werkelijk heid van die export tot de mogelijk heden van de bloemen-export betreft, zou men met een variant op een be kend spreekwoord kunnen zeggen: „Beter tien vogels in de hand dan één in de lucht!" De Duitse opinie De opinie toch van de Duitse vak mensen (die men reeds grotendeels vindt weergegeven in de argumentatie van het Bedryfsschap voor de Bloembollenhan- del, zoals wij die opnamen in ons num mer van zaterdag j.l.» komt nog veel sterker tot uiting in het rapport over de besprekingen van de Studiecommissie tot onderzoek van het vraagstuk van de import van Hollandse afgesneden tul pen naar Duitsland, een commissie die in oktober 1955 in Den Haag en in mei 1956 in Düsseldorf vergaderde. In die Commissie hadden zitting ver- tegenwoordgers van het „Zentralver- band", het Verband des Deutschen Sa- menfachhandels, het Pflanzenzüchter- verband, het Fachverband Blumenbin- dereien, het Verband des Blumen- Import- und Grosshandels en het Deut- scher Blumen-Import Verband, zomede vertegenwoordigers van de Bond van Bloembollenhandelaren en van de Hol landse broeiers (Rijnsburg en West- land). Na zorgvuldig onderzoek sprak deze commissie zich uit tegen da import van Hollandse afgesneden tulpen in Duits land met alléén de stemmen van de „broeiers" tegen. Alle Duitse Vakorgani saties waren het met elkaar eens „dat de invoer van afgesneden tul pen aanleiding zou vormen tot ophef fing van de totnogtoe geldende gun stige bepalingen voor de invoer van bloemen en bloembollen en zou leiden tot een strengere contingentering. Ver wacht moet worden, dat men bU het verstrekken van een Hollands sny- tuipen-contingent ook andere landen, zoals Italië Frankrijk, Spanje, Dene marken en Engeland zulke concessies moet doen, zodat de druk van de sny- tulpen op de Duitse markt ook van deze zjjde toeneemt, wat zich zowel op de Duitse sierteelt als voor de Hol landse export ongunstig zou wreken". Dit standpunt, door de gezamenlijke Duitse vakorganisaties ingenomen, is door de vertegenwoordigers van de Hol landse bloembollen export in woord en geschrift onderstreept, maar het had geen nut. Reëel gevaar In de kringen van het bloembollenvak is men er van overtuigd, dat ter verga dering van het Productschap men meer aandacht heeft besteed aan de „billijk heid" en de „grote lijn" dus het ideëele, maar verzuimd heeft uitermate reëel ook het zwaarste het zwaarst te doen wegen. De heer De Vroomen heeft als ver tegenwoordiger van de Bond van Bloem bollenhandelaren, nog eens extra de gevaar ook in de hierboven afgedrukte conclusie van de Studiecommissie ge noemd. en daarbij in het bijzonder de nadruk gelegd op de dreigende concur rentie vanuit Denemarken, waar men immers ook in de bloembollensector die concurrentie reeds ondervindt. De heer M. C. Driehuizen nam de moeite, uit de notulen der vergadering van de Commissie van Bijstand vast te stellen, dat ook de voorstanders van het 500.000-mark-plan de bezwaren zeer wel zagen. Ze hebben nochtans voorgestemd, merkte de voorzitter dr. Verhage op. Maar ook dat is een bewijs te meer dat men hier, met voorbijzien van werkelijke gevaren toch heeft vastgehouden aan een plan, dat meer kansen biedt op ver lies dan op winst. Inmiddels ligt thans de beslissing daar, waar ze eigenlijk behoort te liggen: in Duitsland. Het zal groten deels van de reactie van de Duitse vakgenoten en hun organisaties af hangen, of de Rjjnsburgers de deur open krijgen. Maar in ieder geval: ze kregen er de voet tussen! Minister MacMillan waarschuwt ernstig en wijst op scherpere concurrentie op de wereldmarkten, o.a. van Duitsland (Van onze Londense correspondent) Harold MacMillan, de Britse minister van Financiën, heeft gistermiddag een ernstige waarschuwing gericht tot de Britse vakbeweging, die maandag in Brighton haar jaarlijkse congres begint. „De concurrentie op de wereldmarkten wordt scherper", zei hij „en nieuwe loonronden zonder daarmee gepaard gaande produktieverhoging zouden onze positie zeer verzwakken". Ter illustratie noemde hij enkele sprekende feiten. In Duitsland zijn sinds 1953 zowel lonen als pro duktie met 15 gestegen. In Amerika met 10 doch in Engeland waren de Ionen met 20 toegenomen, terwijl de produktie slechts met 10 was gestegen. Gezien deze voor zichzelf sprekende feiten deed MacMillan een beroep op de vakbeweging „bij elke actie, die zij onderneemt zeer zorgvuldig de nationale consequenties te overwegen". Hij noemde de crisis, die Engeland thans bedreigt niet minder ernstig dan die van het Suezkanaal, „daar wij gevaar lopen onszelf te beroven van de middelen noodzakelijk voor welvaart". Regering en de werkgevers willen been srijf houden MacMillans waarschuwing is geens zins overbodig, daar de vakbeweging, blijkens de uitlating van sommige vak bondsleiders. weinig genegen is de in zichten der regering als de hare te aan vaarden. Zo heeft Franc Cousins, de pas gekozen leider van de machtige Trans portarbeidersbond, reeds te kennen ge geven ..niet. bijster onder de indruk te zijn van MacMillans oproep tot zelfbe heersing". De 70.000 leden van de Bond van Spoorwegmachinisten hebben er niet te genop gezien een eis van 15 loons verhoging in te dienen. De Transport commissie heeft evenwel gisteren be kend gemaakt, dat zij deze eis moet afwijzen, daar zij niet gewettigd wordt door de omstandigheden". Het ziet er dus naar uit dat zowel regering als werkgevers eindelijk er toe besloten hebben het been strak te houden. Tot voor kort werd vrijwel elke looneis, het zij direct hetzij nadat er een staking was uitgebroken, toegestaan met als ge volg, dat de beruchte spiraal „hoge Io nen-hoge pr ij zen-nieuwe looneisen" be gon. De op drift geraakte Britse econo mie kan slechts tot rust komen, indien, zoals MacMillan zei. het volk zich be wust wordt van de twee gevaren die het land bedreigen: gedachtenloosheid en zelfzucht. BINNENLAND Op de medische afdeling, die om het Jaar op de Najaarsbeurs te Utrecht aan wezig ls. zullen van 11 tot en met 20 sept. inzendingen van 107 Nederlandse en bui tenlandse firma's te zien zijn. ZIJ wordt ondergebracht ln hal C op het Croese- laanterreln en beslaat een expositie- oppervlakte van ongeveer 1700 vlerk. mtr. Dinsdagavond is in Vaucresson bij Versailles Ingebroken bij dr. Th. P. Bergsma. eerste secretaris van de Neder landse ambassade te Parijs. Er ls een brandkast opengebroken; dr. Bergsma was met vakantie ln Zwitserland. Het ls nog niet bekend wat men ontvreemd heeft. De Universele Liga van Vrijmetselaren houdt van 29 augustus tot 2 september ln Schevenlngen haar jaarlijkse congres. Deze Universele Liga staat als vereniging van individuele vrijmetselaren geheel onafhan kelijk van de bestaande landelijke magon- nleke verenigingen. BUITENLAND Bij de bergingswerkzaamheden van de bij de mijnramp te Marclnelle om het leven gekomen mijnwerkers heeft men op verdieping 1035 het lyk van de Franse mijnwerker Galllard gevonden. Galllard weigerde zich ln de laatste minuten voor de ramp ln veiligheid te stellen, omdat hij niet zonder zijn kameraden naar boven wilde gaan. Ook heeft men het lijk van de Nederlandse ingenieur Stromme ontdekt. De Noordkoreaanse strijdkrachten zijn tussen 4 juni en 28 augustus met achtduizend officieren en "manschap pen verminderd. Dit ls woensdag door het Noordkoreaanse ministerie van Defensie bekend gemaakt. Kerkelijk Leven Gouden ambtsjubileum ds S. van Dorp DIENDE O.A. HERVORMDE GEMEENTE VAN BODEGRAVEN Zondag zal ds. S. van Dorp. emeritus predikant der Ned. Herv. Kerk, woon achtig te Zeist, zijn gouden ambtsjubi leum vieren. Ds. Van Dorp werd 18 de cember 1880 te Hazerswoude geboren. Hij studeerde aan de Rijksuniversiteit te Leiden, waar hij ook zijn doctoraal examen deed. In mei 1906 werd hij kan didaat in Utrecht en 2 september van dat jaar werd hij door wijlen ds. C. Hartwigsen uit Leiden te Zegveld in het predikambt bevestigd. In 1910 vertrok ds. van Dorp naai- Bodegraven, welke standplaats hij in 1917 met Rotterdam verwisselde. Li 1921 werd hij predikant te Utrecht, en in 1925 deed het te Den Haag intrede in zijn laatste gemeente. Hier heeft hij gearbeid tot hem met ingang van 1 januari 1940 om gezond heidsredenen eervol emeritaat verleend werd. GENERALE SYNODE CHR. GEREF. KERKEN Op dinsdag 11 september zal in Apel doorn de Generale Synode van de Chr. Geref. Kerken worden gehouden. De agenda telt voorlopig 11 punten, waaronder 32 rapporten en verslagen. Aan de orde komt voorts als een van de belangrijkste punten het voorstel van de Part. Synode West om uit te spreken, dat aanvaarding van de nieuwe bijbel vertaling, hoewel hierin veel valt te waarderen in het huidige stadium pre matuur nioet worden geacht. Men is van mening, dat de kerken pas een uit spraak kunnen doen, wanneer de revisie, en daarmee de definitieve vertaling, klaar is. CONFERENTIE „KERK EN VREDE" De jaarlijkse algemene conferentie van de geloofsgemeenschap van christen anti- militairisten, ..Kerk en Vrede", zal worden gehouden op zaterdag 22 en zon dag 23 september in het Instituut voor de Tropen te Amsterdam. (Ingez. Med.-Adv.) Nieuws heerlijke smaak! Erg lekker ook voor kinderen Nieuw actief schuim! Houdt Uw mond fris en gezond Nieuwe lage prijs! Nu kan iedereen zich Colgate veroorloven.^ Colgate de meest verkochte tandpasta ter wereld DUITSE KATHOLIEKENDAG Woensdag is te Keulen de 77ste Duit se katholiekendag feestelijk geopend. Onder de eregasten bevond zich bonds kanselier dr. Konrad Adenauer, die hier voor zijn vakantie had onderbroken. Dr. Adenauer begroette vooral de be zoekers uit Oost-Duitsland 'hartelijk. 18.000 hunner waren reeds op de ope ningsdag aangekomen. De katholiekendag valt samen met het herstel van het inwendige gedeelte van de Keulse Dom. die in de tweede wereldoorlog door negentien bommen en talrijke granaten en brandbommen ern stig werd beschadigd. NED. HERV. KERK Beroepen te Kockengen A. G. Haring te Loon op Zand. GEREF. KERKEN Beroepen te Mildam C. J. v. d. Broek, kand. te Baarn. Aangenomen naar Vreeswijk C. G. Mak, kand. te Leeuwarden. GEREF. KERKEN (art. 31 K.O.) Drietal te Orangeville (Ontario) H. Bouma te Assen. H. Scholten te Momewood (voorheen te Nleuwleusenj en J. P. v. d Stoel te Amsterdam-c. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Rotterdam-c., W. C. La- main te Grand-Rapids. Dichte, zwarte rookwolken, die tot op twintig kilometer waren te zien. stegen dinsdag weer op aan de Cote d'Azur. In het al eerder getroffen gebied rondom Grasse waren nieuwe bosbranden uitge broken, die gisteren evenwel beperkt kon den worden. De vlammen, aangewakkerd door een hevige mistral, bedreigden het dorpje La Turbie bij Beausoleil. Het dorp kon tenslotte behouden worden. De Zweden-Amerika-lIJn heeft mee gedeeld. dat zij by het Amerikaanse ge rechtshof te New York schadevergoedings- elsen tegen de Italla-lijn heeft Ingediend in verband met de aanvaring, op 25 Juli J.l., tussen de Andrea Doria en de Stock holm. De maatschappij zegt, dat de door haar geleden schade naar schatting twee miljoen dollar bedraagt: een miljoen voor herstelwerkzaamheden aan de Stockholm en een verlies van ongeveer een miljoen dollar aan verdiensten. Na de pellingen, die ln de Franse Jura op de aanwezigheid van kolenlagen zyn geschied, heeft men de schatting ge maakt. dat de onderzochte laag een hoe veelheid van 200 a 250 miljoen ton bruik bare kolen bevat. Deze hoeveelheid ls aan zienlijk minder dan de reserves, die ln de kolenlagen van het noorden en de Lorraine aanwezig zijn. Deze worden resp. geschat op 4 en 5 miljard ton. De kolen ln de Jura zijn echter van een kwaliteit waaraan Frankryk gebrek heeft. President Eisenhower heeft woensdag 12 september geproclameerd tot nationale dag van gebed. HIJ deed zulks ln overeen stemming met een resolutie, die ln 1952 aoor het Congres ls aangenomen. In de proclamatie wordt er bij de Amerikanen op aangedrongen, die dag in het bijzonder „God te smeken over ons te biyven waken in ons dagelijks leven en ln de leiding van onze nationale zaken". Cyprische bisschop in bewegingsvrijheid beperkt Protest van de kerkeraad „Ik zal nimmer myn strijd tegen het gebruik van moord als politiek wa pen opgeven", aldus heeft de Britse gouverneur van Cyprus, veldmaarschalk Sir John Harding, woensdagavond in een radiotoespraak tot de Cyprioten, ge legd. hy vervolgde: „Terroristische aanslagen zullen een regeling slechts ver tragen en moeiiyker maken. De volgen de stap zal bestaan uit de bekendma king van de voorstellen voor het invoe ren van een grondwet voor Cyprus, die thans door Lord Radcliffe worden uitgewerkt. Hierbij zal zich géén onnodige vertraging voordoen". Harding zette uiteen, waarom hy, spoedig na het aanbod van de Eoka voor een bestand, de voorwaarden bekend had gemaakt, waarop de Eoka-leden zich konden overgeven. „Wij beschikten over betrouwbare inlichtingen, dat de terroristen een adempauze in de stryd wensten, om meer bommen te kunnen vervaardigen, hun wapenvoorraad uit te breiden en nieuwe aanhangers te werven", ver klaarde hij. Anthimos zou met Eoka in verbinding hebben gestaan Bisschop Anthimos van Kitium, zo lang aartsbisschop Makarios in balling schap verkeert het hoofd van de Grieks-Orthodoxe kerk op Cyprus, ls dinsdag door een bevel van de Britse overheid in zyn bewegingsvryheid be perkt. In een officiële verklaring wordt gezegd, dat dit bevel een uitvloeisel is van de noodmaatregelen, die op Cyprus worden getroffen. Uit het dagboek van Dighenis (de Eoka-leider) is gebleken dat ook bisschop Anthimos met de Eoka in verbinding staat. Zonder speciale toestemming mag hij zijn residentie te Larnaca niet verlaten, omdat hy niet in verbinding mag treden met de ver zetslieden, noch hun politieke propa ganda mag steunen. Intussen zijn vijftig Britse politiemannen per vliegtuig uit Engeland overgekomen om de veilig heidstroepen te versterken. Zy zullen in Nicosia worden gelegerd. De kerkeraad van de Grieks-Ortho doxen op Cyprus heeft dinsdagmiddag in een spoedzitting krachtig gepro testeerd tegen het bevel tot beperking van de bewegingsvryheid van bisschop Anthimos. De Raad was van oordeel dat deze maatregel de sfeer voor het vin den van een oplossing van het Cyprische probleem stellig nog minder gunstig zal maken. De enorme stenen scheepsboeg, die het belangrijkste onderdeel is van het nationale monument voor de Nederlandse koopvaardij, dat aan de kop van de Leuvehaven in Rotterdam wordt opgericht, is gis terochtend door een drijvende bok op zijn sokkel geplaatst. Het werk moest dinsdag wegens de ongun stige weersomstandigheden worden uitgesteld. De foto geeft een beeld van het op zijn plaats hijsen van de stenen kolom, waaraan het monu ment zijn naam ..De Boeg" zal ontlenen. Vijf ton voor handschrift van Grivas geboden Een Atheens rechtskundige heeft dinsdag verklaard, dat agenten van de Britse geheime dienst hem vier maan den geleden te Athene 500.000 gulden hebben geboden voor een staaltje van het handschrift van Grivas, de Griekse officier van wie men vermoedt dat hij de bevelhebber is van de Eoka op Cy prus. De rechtskundige is mr. Constan- tine Efstathopoulos, wiens naam voor komt in het dagboek, dat volgens de Britten toebehoort aan Dighenis, onder welke naam de leider van de Eoka op treedt. In dit dagboek staat dat Efsta- thopoulos van aartsbisschop Makarios het verbannen hoofd van de Grieks- Orthodoxe kerk op Cyprus geld heeft ontvangen voor de verscheping van wa pens naar Cyprus. In een interview, gepubliceerd in het dagblad „Apogevmatini", ontkende Ef- stathopoulos dinsdag dat hij Makarios ooit heeft ontmoet of de hand heeft ge had in de verscheping van wapens. „De agenten van de Britse geheime dienst boden me 50.000 pond en een aanstelling als rechtskundig adviseur bij de Britse ambassade, als ik hun een proef van Grivas' handschrift kon ge ven", zei Efstathopoulos Hij had het voorstel van de hand gewezen. Hij zei dat hij in de tweede wereldoorlog bij de Britse geheime dienst heeft gediend en daarvoor een Britse onderscheiding heeft gekregen, die hij evenwel terug stuurde toen Makarios werd gedepor teerd. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum voor Volkenkunde: Zomer- tentoonatelllng „Van kiel tot pot". (Tot 1 oktober). Lakenhal: Tentoonstelling „Rembrandt als leermeester". Werkdagen 10 uur voor middag5 uur namiddag. Donderdags en dinsdags bovendien 7.30—9.30 uur nam. Zondag 15 uur nam. Prentenkabinet (Kloksteeg 25): Tekenin gen door Rembrandt (t.m. 15 september). ZATERDAG Anth. Clubhuls: Toneelver. „Ons Toneel" Opv. van „De negerhut van oom Tom", 8 uur nam. Boerhaave-zalen: Lelds Kunstcentrum. Opening tentoonstelling Miep de Leeuwe. Joe Mertens en Dlck Loef, 3 uur nam. ZONDAG Stadsgehoorzaal: Optreden van Tobl Rlx, Cees de Lange, de Annebelle's e,a., 8 uur namiddag. BIOSCOPEN: Luxor. „You're never too young", a. 1. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Lido. „De naakte oorlog", 14 Jaar. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Casino. „Geef 'm de ruimte", a. 1. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „Jeugd ln gevaar". 18 Jaar. Rex. „Stad ln boelen". 14 Jaar. Werk dagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag 2.30. 4.45, 7.16 en 9.15 uur. Trianon. „Rook around the ólock", 14 Jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur: zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.16 uur. De avond- en nachtdienst van de apo theken te Lelden en Oegstgeest wordt waargenomen door: Apotheek Boekwijt Breeetraat 74. tel. 20552; Haven-Apotheek Haven 18, tel. 20085; Apotheek Oegst geest, Wllnelmlnapark 8. tel. 26274. BU geen gehoor b(| Uw hulsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. GEREF. GEM. IN NEDERLAND BAPT. GEMEENTEN Beroepen te Haulerwyk Ph. Lindeman, kand. te Hengelo (O.). Neanderthaler niet het oudste menselijke wezen Dr. Kenneth Oakley, een van de ge leerden, die deelnemen aan het inter nationale congres van anthropologen, paleontologen en archeologen, dat in Düsseldorf wordt gehouden, heeft aan een correspondent van Reuter medege deeld, dat de opgravingen, die op het ogenblik in Swanscombe by Londen worden gedaan er toe zouden kunnen bijdragen om te bewijzen, dat „Adam" meer dan 100.000 jaar geleden op aarde rondwandelde. De opgravingen te Swanscombe heb ben ten doel delen van een skelet te vinden als aanvulling op een vroegere ontdekking, waardoor wellicht bewezen kan worden dat de „Swanscombe-man" geen Neanderthaler, maar een nog ouder menselyk wezen is geweest, dat meer verwantschap vertoonde met de moderne mens. Vele op het congres aanwezige ge leerden zouden volgens dr. Oakley tot de theorie overhellen, dat de Neander thaler een „doodlopende" tak van een veel ouder, maar in lichaamsbouw meer met de moderne mens overeenkomend menselyk wezen is geweest. Spio nage over en weer In een brief aan het Congres heeft het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken (State Department) woensdag meegedeeld, dat het de on middellijke terugroeping van Rositislaf Sjapovalof, Sovjetrussisch functionaris bij het hoofdkwartier van de Ver. Na ties, verzocht heeft. Sjapovalof is een van beide functionarissen, tegen wie in juni beschuldigingen van spionage zijn geuit. De andere is de directeur van het „Technisch hulpprogram" der Ver. Na ties voor Azië en het Verre Oosten, Aleksei Petoekof. Het State Department deelde voorts mede. dat het de secretaris-generaal van de Ver. Naties, Dag Hammarskjöld, heeft bericht, dat Petoekof voormalige staatsburgers van de Sovjet-Unie had trachtte te overreden naar de Sovjet- Unie terug te keren. Elke nieuwe aan duiding van dergelijke werkzaamheden, door Petoekof verricht, zullen „een ver zoek tot ontslag uit zijn functie bij de Ver. Naties en zijn vertrek uit de Ver. Staten ten gevolge hebben", aldus de brief van het State Department. Michael Sjatof, een voormalige kap- tein van het Sovjetrussische leger, die naar het Westen overliep, heeft op 21 juni meegedeeld, dat Sjapovalof en Pe toekof hadden getracht hem te dwingen tot spionage. Het Sovjetrussische persbureau Tass meldt uit Peking, dat in China twee groepen spionnen zijn aangehouden, die door „de Amerikaanse inlichtingen dienst" naar Rood-China waren gezon den. Zy zouden hebben bekend. Hun opleiding hadden zy op Formosa en Okinawa gehad. Zy zullen binnenkort terechtstaan. „Sterke man" van Pakistan Ghoelam Mohammed overleden Ghoelam Mohammed, voormalig gou- verneur-gqneraal van Pakistan, is woensdagavond overleden. Deze „sterke man" die zijn jonge land door vele moeilijkheden heeft geloodst, was chro nisch invalide. Hij was woensdag juist 61 jaar geworden. Hy bewees zyn kracht en staatsman schap. toen hij in 1954 de grondwetge vende vergadering, die het niet over een constitutie eens was geworden, ont bond, zichzelf grote bevoegdheden toe kende en zelf een grondwet opstelde. Vóór het ontstaan van de staat Pa kistan in 1947 had hij het merendeel van zijn leven doorbracht in dienst van, de regering van Brits-Indië. De stichter van Pakistan. Mohammed All Jinnah. benoemde hem wegens zijn prestaties op economisch en financieel gebied tot de eerste minister van Finan ciën van het land. In deze hoedanigheid nam hy het initiatief tot het zes-jaren plan voor Pakistan. Ook nam hij deel aan de by eenkomst van de ministers van het Britse Ge menebest. welke leidde tot het plan van Colombo voor de economische ontwik keling van Zuid- en Zuidoost-Azië. Na de moord op premier Liaquat All Khan in 1951 werd Ghoelam Moham med gouverneur-generaal. Ruim een Jaar geleden kreeg hy met het oog op zyn slechte gezondheid ver lof. In september trad hij daarop af, daar hij leed aan verlamming en een algemene instorting. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Ec "3 si C 3 5 a as 22 Ccj Stockholm Bw. bew. BZO 4 17 0 Oslo regen windstil 10 10 Kopenhagenhalf bew. windstil 17 0 Aberdeen zw. bew. nw 5 13 0.3 1 Londen geh. bew. nnw 2 17 Amsterdam regenbui z 2 17 2 Luxemburg bw. bew. w 2 17 2 Parys nevel windstil 16 2 Bordeaux zw. bew. zzo 1 19 10 Grenoble nevel windstil 21 4 Nice half bew. nw 2 81 0 Beriyn Frankfort geh. bew. nnw 2 20 0 regen w 2 20 6 Mlinchen zw. bew. w 6 16 24 Zürich zw. bew. windstil 13 7 Genève lloht bew. windstil 20 2 Locarno onbew. O 2 23 23 Wenen half bew. w 8 22 O Innsbruck zw. bew. windstil 21 0 Rome missing Ajacclo lloht bew. ono 3 27 0 Mallorca geen opgaven

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2