OLIERIJKDOM VAN NEDERLAND IS VERRASSEND GROOT! FRANSE TROEPEN TIJDELIJK OP CYPRUS GESTATIONEERD WEERBERICHT Gezien recente vondsten kunnen ivij andere westelijke landen in toekomst voorbijstreven Engeland en Frankrijk houden rekening met blokkering van vrije vaart door Suezkanaal Indien er geen nieuw Kabinet is, zal er ook geen Troonrede zijn 95ste jaargang DONDERÖAG 30 AUGUSTUS 1956 No. 28922 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Prachtige olie bij Wassenaar! Een vijfde tot een kwart der nationale behoefte wordt reeds door N.A.M. geleverd Nederlands olierijkdom is verrassend groot! Op grond van recente vond sten in het westen des lands in het bijzonder IJsselmonde en Den Haag/ Wassenaar kan nu met stelligheid worden gezegd, dat het huidige nationale verbruik (4,4 miljoen ton per jaar) voor 20 tot 25% uit eigen produktie gedu rende een reeks van jaren gedekt zal blijven. De produktie van het Schoone- beekveld in Drenthe met 275 putten loopt langzamerhand terug. Nog een vijftal putten zal daar worden geslagen, doch over 70 jaar zal Schoonebeek geen oliewinning meer hebben. De achteruitgang van de produktie (die thans 2900 kubieke meter per dag bedraagt) wordt in toenemende mate gecompen seerd door de produktie in het westen, aldus de directie van de Nederlandse Aardolie Maatschappij (BPM en Standard Oil New Yersey). Hoe groot de uiteindelijke produktie in het westen zal zijn is nu nog een cijfer met een vraagteken. Ons land is echter rijk aan aardolie gebleken, zodat na het verlenen van een concessie aan de Nederlandse Aardolie Maatschappij voor het westen van het land, bij verdere boringen nog verrassingen mogelijk zijn. Men rekent daar, voorzichtigheidshalve, echter niet op. Na tien jaar exploratie en exploitatie levert de N.A.M. een vijfde tot een kwart van de nationale behoefte aan aardolie en haar aanbieding bedraagt een kwart van de gasbehoefte, cijfers, waarop men zeer trots is. Geen schade I<n het westen deed de N.A.M. een goe de greep op IJsselmonde bij Ridderkerk, waar 20 ton per dag gewonnen wordt. Men hoopt daar op vergunning voor nog drie boor terreinen. De putten van Ber- kel-Schiebroek, Delft, de Lier, Pijnacker, Rijswijk en thans ook Wassenaar leveren exploitabele hoeveelheden. De ene spuiter van Wassenaar men zie ook elders belooft zelfs zeer belangrijk te worden. Hij levert prach tige, zwavelvrjje olie uit zeer mooi olie- zand. De verwachtingen zijn dan ook hoog gespannen, wanneer men ten minste verder kan boren. Bij Monster, Ridderkerk en Zoeter- meer zullen binnenkort ook nieuwe ver- kenningsboringen worden gedaan. In de Lier zal men een nieuwe -boring tot 3000 meter doen op vermoeden van een diepe oliehoudende anticlinaal. De meeste andere boringen toonden olie op 1200- 1300 meter aan. De N.A.M. hoopt, zodra concessie in het westen verkregen zal zijn, verder te exploreren en de exploitatie der ver kregen resultaten met kracht ter hand te nemen. Daarbij is men er zeker van geen schade aan bewoning, bewoners, natuurschoon, landbouw en drink watervoorziening toe te brengen. Trou wens. de concessievoorwaarden, die men t.z.t. van de Kroon verwacht, zul len ongetwijfeld op deze kwesties ge richt zijn. Concessie De 275 putten te Schoonebeek produ ceren 2900 tot 3000 kubieke meter olie per dag. Het totaal der putten in weste lijk Nederland (IJsselmonde-Ridderkerk, Berkel-Schiebroek. Delft. Pijnacker. de Lier, Rijswijk, Wassenaar) bedraagt thans dagelijks meer dan 400 ton en be weegt zich in stijgende lijn. De langzaam- dalende produktie van Schoonebeek wordt dus in toenemende mate aangevuld door de putten in het westen, die. naar men met grote mate van waarschijnlijkheid aanneemt, de dagproduktie op minstens 3000 tot 3500 kubieke meter zullen kunnen houden. Dit betekent, dat ons land zichzelve voor een vijfde tot een kwart van de tegenwoordige behoefte aan aardolie en aardolieprodukten kan bedienen en dat zelfs de mogelijkheid van stijgii^ van dit aandeel geenszins is uitge sloten. Dit echter kan pas vaststaan, indien de noodzakelijke nieuwe putten, voornamelijk op IJsselmonde en in Den Haag-Wassenaar geslagen zijn. Daartoe echter wil de NAM begrij pelijkerwijze eerst de zekerheid ener concessie hebben. Jaap Stotijn verlaat Residentie-Orkest Naar wij vernemen, zal de bekende Haagse hoboïst Jaap Stotijn, die ook als dirigent van het studentenmuziek gezelschap „Sempre Crescendo" te Leiden een uitstekende naam bezit, op 22 september a.s. de pensioengerech tigde leeftijd bereiken en dan het Re sidentie-Orkest verlaten. Wij zullen dus in het komende seizoen helaas niet meer van zijn subliem spel althans als orkestlid kunnen ge nieten. doch hopen dat hij nog niet voorgoed zijn „lier" aan de wilgen zal hangen! Aanhoudend koel De Bilt verwacht tot morgenavond: Opklaringen, maar ook enkele verspreid voorkomende buien. Weinig wind en de zelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt te 11.15 uur). 31 AUGUSTUS Zon op: 5.52 uur; onder: 19.32 uur. Maan op: 0 13 uur; onder: 16.38 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.25 uur en 23.08 uur. Dit nummer bestaat alt 12 pagina's Nederland: 102 miljoen ton p. De Nederlandse raffinagebedrijven verwerken op het ogenblik ruim 12 mil joen ton aardolie per jaar tot diverse produkten. Ruim de helft daarvan wordt uitgevoerd naar andere landen van West-Europa. Ons werelddeel voorziet zichzelve slechts voor plm. 8 met aardolie. Het Nederlandse produkt is voor de raffinaderijen, die veel zwavelhoudende grondstof uit Venezuela en andere lan den verwerken, mede daarom zo belang rijk, omdat vermenging van de zwavel- vrije Nederlandse residuen met de zwa velhoudende van elders, verdere ra- titonele verwerking mogelijk maakt. De afwezigheid van zwavel in het produkt uit het westen maakt de verwerking bo vendien voor de bevolking niet onaan genaam. De Nederlandse produktie van 1.02 miljoen ton per jaar is geringer dan die van Duitsland met 3.16 miljoen ton per jaar en van Oostenrijk met 3.67 miljoen ton per jaar (cijfers 1955). Per vierkante kilometer van de landsomvang echter produceert Oos tenrijk 40 ton, Nederland 32 ton. Duitsland 12 ton en Roemenië 29 ton tegen de Ver. Staten 42 ton. Het is, gezien de recente vondsten, niet on mogelijk, dat ons land op het Ameri kaanse niveau zal komen en daarmee in deze verhouding de andere Europe se landen voorbij zal streven, waar mede het dan het rijkste olieland van het westelijk continent zal zijn. In de naaste toekomst zullen verdere borin gen moeten bewijzen, of deze progno se juist is. Het westen levert op het ogenblik 13^r van de totale nationale nroduktie te gen 8 in 1955 en 0.3 in 1953. Het staat nu wel vast. dat, ondanks de langzame achteruitgang van Schoo nebeek, de nationale produktie door de vondsten in het westen minstens op peil zal kunnen blijven gedurende een reeks (minstens 20) jaren. Bonn wil eindelijk Duitse eenheid In politieke kringen te Bonn wordt het niet uitgesloten geacht, dat de Bondsregering binnen afzienbare tijd het initiatief zal nemen tot het bijeen roepen van een internationale conferen tie over het herstel van de Duitse eenheid. Sprekend over de te Londen gehouden Suezconferentie zei minister van Bui tenlandse Zaken Von Brentano woens dag voor de radio, dat de Duitsers zich afvragen, of ook niet eens een „confe rentie van vrije volkeren" zich met de aangelegenheden van Duitsland moet bezig houden. Of het voorstel tot bijeeenroeping van een dergelijke conferentie is opge nomen in de nota, welke de bondsre gering binnen tien dagen te Washing ton, Parijs, Londen en Moskou zal laten overhandigen, is nog niet bekend. Naar verluidt zal Bonn in deze nota de Sovjet-Unie uitgebreide veiligheids garanties aanbieden. De Westduitse regering heeft echter haar standpunt, dat er niet met het te Oost-Berlijn zetelende bewind over de hereniging van Duitsland kan worden gesproken, niet gewijzigd. Uitstel in zaak Anneke Beekman De ex-pleegmoeder van Anneke Beek man, die op 19 augustus j..l. te Monce- vaux door de Belgische Rijkswacht werd aangehouden omdat zij in Nederland nog gevangenisstraf moet ondergaan, zou vandaag hebben moeten verschij nen voor de Luikse kamer van inbe schuldigingstelling. Deze kamer moet aan de Belgische regering advies uit brengen over de geldigheid van het verzoek van de Nederlandse regering tot haar uitlevering. Daar sommige stuk ken nog niet door het ministerie van Justitie werden overgemaakt, zal de Kamer van inbeschuldigingstelling daarop moeten wachten en aldus kon nog geen datum voor de bijeenkomst worden vastgesteld. Er dient evenwel aan herinnerd te worden, dat het bevel tot voorlopige inhechtenisneming 21 da gen geldig is. Verrassend bericht uit Londen en Parijs stemd". (Van onze Londense correspondent) Groot-Brittannië heeft Frankrijk toegestaan troepen te stationeren op het eiland Cyprus. Bovendien zal er een gezamenlijk Brits-Frans commando worden opge richt om voorbereid te zijn op alle gebeurlijkheden rondom het Suezkanaal. Zowel in Londen als in Parijs werden gisteravond laat communiqué's gepubliceerd, waarvan de tekst luidt: „De Franse regering heeft de Britse regering medegedeeld, dat zij, gezien de ontwik- Dit bericht kwam als een volkomen verrassing. Wel was bekend, dat er sinds Nassers naasting van het Suezkanaal besprekingen waren gehouden tussen hoog geplaatste Franse en Britse officieren, maar men meende, dat deze slechts dien den om een gezamenlijk plan van actie te ontwikkelen zo wapengeweld noodzakelijk mocht blijken. Men leidt uit het communiqué van gisteravond af, dat deze coördi natie-plannen reeds in een vergevorderd stadium van ontwikkeling zjjn gekomen. De Franse troepen zullen niet deelnemen aan de beveiliging van Cyprus tegen het optreden der terroristen, doch slechts in gereedheid worden gehouden om zonodig in de Suezkanaal-zone op te treden. Zowel Engeland als Frankrijk houdt rekening met de mogelijkheid, dat de vrije doorvaart door het Suezkanaal b.nnen 14 dagen geblokkeerd zal worden, hetzjj door gebrek aan ervaren loodsen, hetzij door politieke ontwikkelingen in Egypte. Men wenst Menzies en zjjn Commissie van Vijf het beste toe, doch is erop voorbereid dat Nasser zal weigeren de voor waarden der achttien mogendheden als basis voor onderhandelingen te aanvaar den. In dat geval is het niet uitgesloten, dat men gedwongen zou zijn tot actie over te gaan. spreking te hebben met de op de Lon dense conferentie over de Suezkaal- kwestie ingestelde Vijflanden-comimssie. Gisteravond overhandigde de Egyptische ambassadeur in Londen dit antwoord aan de Australische premier, Menzies, die. zoals men weet. voorzitter van de kelingen in Egypte en de Suezkanaal-zone, graag in een zodanige positie wil verkeren, dat zij Franse onderdanen in het oostelijk Middellandse-Zeegebied en hun belan gen kan beschermen. Zij heeft daartoe toestemming verzocht Franse troepen tijdelijk op Cyprus te mogen stationeren. De Britse regering heeft hierin toege- Nasser sal de Vijf maandag ontvangen Intussen heeft president Nasser ermede ingestemd maandag a.s. te Cairo een be- Commissie van Vijf is. Zondag a s. zul len Menzies en de meeste commissie leden per vliegtuig naar Cairo vertrek ken. Het is nog steeds niet bekend hoe Nasser op de voorstellen van de Suez conferentie zal reageren. Hij heeft zich echter vanaf het begin verzet tegen een regeling, die „aantasting van Egyptes waardigheid en soevereiniteit" inhoudt, zodat er weinig reden is om aan te ne men, dat hij de voorstellen der 18 als basis van onderhandeling wenst te aan vaarden. De toon van de onder strenge censuur staande Egyptische pers en het plotseling ontketende spionage-pro- ces, doen evenwel vermoeden, dat Nas ser weinig bereidheid aan de dag zal leggen water in zjjn „kanaalwijn" te doen. Krisja Menon, Nehroes afgevaar digde ter Suezkanaal-conferentie, ver toeft momenteel voor besprekingen met Nasser in Cairo. Bij zjjn aankomst ver klaarde hij van mening te zijn, dat de situatie reeds aanmerkelijk verbeterd was en nog beter zou worden nu Nasser zich bereid verklaard heeft Menzies te Een beeld van het vlechten van de wapening vün een spoorwegtun nelmoot aan de Velsertunnel. De verbinding tussen beide oevers via de autotunnel is hedenmiddag in tegenwoordigheid van minister Algera tot stand gebracht. ontmoeten. Uit Cairo afkomstige berich ten zeggen, dat Menons optimisme ech ter geenszins door politieke waarnemers in Cairo wordt gedeeld. Nu ook Sovjetrusslsche en Amerikaanse loodsen Voor de dienst in het Suezkanaal heeft thans een aantal Sovjetrus6ische lood sen zich opgegeven, aldus heeft de Egyp tische ambassadeur in Moskou gisteren medegedeeld. Het aantal wilde hij niet noemen en ook werd gezegd, dat de Rus sen nog niet officieel in dienst zijn ge nomen. Tezamen met de loodsen die in andere landen worden aangeworven, zouden er nu genoeg zijn om de vaart in het kanaal te ondertiouden. In Weste lijke kringen is men van mening, dat de Sovjetrussische autoriteiten waarschijn lijk druk hebben geoefend op de „vrijwil ligers". die, naar men aanneemt, ver moedelijk ervaring op de Russische rivie ren hebben opgedaan. Volgens de Egyptische consul-gene raal De San Francisco hebben in Cali- fornië zich al zes personen aangemeld om- als loods in het Suezkanaal dienst te doen. Van de zijde van de Bond van zeevarenden kon dienaangaande geen bevestiging worden verkregen. Het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft laten weten, dat er geen bezwaar tegen bestaat, dat Amerikanen in dienst treden van de nieuwe Suez- kanaal-maatschappij In haar eigen nieuwe auto. een geschenk van haar vader in verband met haar stagen voor het eind examen aan het Baarns Lyceum, arriveerde Prinses Beatrix gisteren op het terrein van het internationale concours-hippique te Rotterdam, waar tevoren Prins Bernhard met Prinses Irene in zijn wagen reeds was aangekomen. Toelating Europese Universiteiten OVEREENKOMST BEKRACHTIGD De Raad van Europa heeft medege deeld dat Nederland de overeenkomst betreffende de gelijkstelling der in de verschillende Europese landen voor toelating tot universiteiten vereiste diploma's heeft bekrachtigd. Twaalf der zestien Staten-leden van de Raad van Europa hebben deze overeenkomst nu bekrachtigd. In deze landen kunnen zii. die in hun eigen land aan de vereisten voor het volgen van een universitaire studie voldoen, zonder meer de universiteiten van de overige elf staten bezoeken. Tijdnood gaat rol spelen Miljoenennota verschijnt in ieder geval (Van onze parlementaire redacteur) De Kabinetsformatie zit gelijk gemeld volkomen in de knoop en de informateur, prof. De Gaay Fortman, is niet optimistisch omtrent een spoedige afloop. Het ziet er naar uit dat de Kabinetsformatie nog wel enige weken in beslag zal nemen. Het zal daardoor onmogelijk zijn voor het nieuwe Kabinet (in overeenstemming met zijn beleid voor de toekomst) nog iets te doen aan de Rijksbegroting voor 1957, die volgens de Grondwet op de derde dinsdag van september bij de Tweede Kamer moet worden ingediend. Alleen al het drukken van de honderden staten met toelichtende cijfers vergt tenminste 10 dagen en uiterlijk 8 september zou het nieuwe Kabinet de miljoenennota uitgewerkt gereed moeten hebben. Op 8 september zal echter zal nog niet eens een nieuw Kabinet geformeerd zijn. Maar de jaarlijkse miljoenennota verschijnt in ieder geval. Daarvoor zorgt het thans demissionaire Kabinet. Natuurlijk kan het nieuwe Kabinet daarna nog altijd wijzigingen aanbrengen. Men kan zich voorstelleji dat het de missionaire Kabinet uitg^.-en op de be groting voor 1957 zet. die het nieuwe Kabinet beslist niet zal willen doen. Na tuurlijk kunnen die uitgaven alsnog worden geschrapt en overigens is geen enkele minister verplicht alle gelden te besteden waartoe het parlement hem heeft gemachtigd Men kan zich ook voorstellen dat het nieuwe Kabinet uitgaven wil doen (of inkomsten wil verhogen) die het de- missionarie Kabinet niet in de begroting heeft -opgenomen. Daartoe kan het nieuwe Kabinet altijd een aanvullende begroting indienen. Natuurlijk zou de Rijksbegroting voor 1957 van het demissionaire Kabinet als gevolg van de omstandigheden maar een zeer voorlopig karakter hebben. Dan wordt het voor de Kamerleden moeilijk een dergelijke begroting in beschouwing te nemen. Direct na de indiening kijkt ieder Kamerlid naar de hoofdstukken waarvoor hij als specialist de meeste belangstelling heeft en in oktober wordt omtrent een aantal hoofdstukken reeds een schriftelijk oordeel opgesteld, waar op de betreffende ministers nog schriftelijk antwoorden alvorens in no vember en december de openbare be handeling begint. Tnriipn er op 18 september toch nog een nieuw Kabinet is gevormd, kan de indiening van de miljoenennota, die door het demissionaire Kabinet is opge steld. nog vergezeld gaan van een aan vullende nota, die een juister beeld geeft van de plannen van het nieuwe Kabi net en de daaraan verbonden financiële consequenties. Indien er op 18 september geen nieuw Kabinet is. moet men maar afwachten Dan zal ook niet de gouden koets naar buiten komen bij de opening van de nieuwe zitting van de Staten-Ge- neraal. Die plechtigheid zal dan ook niet gepaard gaan met het uitspreken van de Troonrede door de Koningin omdat er dan immers geen Kabinet is met plannen voor de nieuwe parle mentaire periode. De opening van de nieuwe zitting der Staten-Generaal wordt dan namens de Koningin ver richt door de demissionaire minister van Binnenlandse Zaken ad interim met een zeer korte slechts formele rede. Alles gaat dus door, maar de langdu rige Kabinetsformatie veroorzaakt toch een zekere tijdnood Daarom lijkt het erop dat voor het behalen van succes bij de Kabinetsformatie een rol begint te spelen wie de sterkste zenuwen heeft, onyiftt zeer veel gedjgM wordt vereist.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1