AMBTENARENSALARISSEN GAAN ZES PROCENT OMHOOG Gruwelijke details over Nassers concentratiekampen in de woestijn WEERBERICHT Met ingang van 1 september De Evening Standard had reeds spionageproces voorspeld als volgende dictatoriale stap De „Eoka" lieeft strijd hervat 95ste jaargang WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1956 No. 28921 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: j. w. Henuy DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 2!Z2- 21507 Hoofdredacteur: J. Brouwer f 7._ per kwartaal; f2.35 per maand; f 0.55 per week Telefoon Directie en Administratie. 2504 Organisaties wensen verhoging 1 juni j.l., dus met terugwerkende kracht (Van onze Haagse redactie) Gisteren laat in de middag heeft de Centrale Commissie voor georgani seerd overleg in ambtenarenzaken na langdurige onderhandelingen besloten het standpunt van de regering omtrent de loonsverhoging 1956, inhoudende verhoging met 6% der salarissen voor overheidspersoneel, te aanvaarden. De instemming van de Commissie kon niet worden verkregen voor de voorge stelde datum van I september. Voorts werden besprekingen gevoerd omtrent de voorstellen van de regering tot verhoging der salarissen van de hogere Rijksambtenaren. De besprekingen hieromtrent zullen op korte termijn worden voortgezet. De vergadering stond onder voorzitterschap van de heer A. Mastenbroek. Van deze loonsverhoging zullen in totaal 350.000 ambtenaren profiteren, terwijl het bedrag, dat hiermee betrok ken is. naar schatting 120 miljoen per jaar bedraagt. Vanzelfsprekend zal ook profiteren het personeel van gemeenten, provincies, waterschappen en van an dere overheidsorganen, dus ook het personeel van de P.T.T., de landsdruk kerij, overheidsziekenhuizen, onderwijs instellingen, politie en brandweer. Tjjdens de vergadering bleek, dat de ambtenaren-organisaties niet kon den instemmen met de ingangsdatum van 1 september. Zij achten het aan vaardbaar indien deze datum wordt gesteld op 1 juni, op zijn minst op 1 juli, dus met terugwerkende kracht- De regeringsvertegenwoordiger heeft medegedeeld het standpunt van de organisaties aan de regering te zullen overbrengen. Indien de regering niet van haar standpunt is af te brengen, zou dit betekenen, dat deze loonsverhoging, over het gehele jaar bezien, minder zal bedragen dan de drie procentsuit kering ineens over het vorige jaar. Deze zes procent zal echter wel wor den doorberekend in het pensioen. Toen de besprekingen begonnen over een eventuele loonronde voor ambtena ren, stonden de organisaties op het standpunt 1 april als datum te houden. Mogelijk zou kunnen zijn. dat nog deze week over de ingangsdatum wordt be slist. Hogere ambtenaren 8. 10 of 14% Wat betreft de salariëring van ho gere ambtenaren brengen wij in her innering het regeringsvoorstel tot verhoging van deze salarissen met 8 a 10%. De bonden wensen over deze salarissen niet te spreken alvorens het met de 6% voor de lagere ambte naren geheel in orde is, d.w.z. ook wat betreft de datum van ingang. Of met de salarisverhoging van 6% thans rust in de loonpositie van het overheids personeel is ingetreden, blijft voor- Netl. auto in Siegburg (D.) vernield Chauffeur gedood; twee dames gewond Bij een auto-ongeluk op de snelver- keersweg bij Siegburg (West-Duits- land) is gisteravond de 46-jarige Ne derlandse chauffeur J. Bol uit Rid derkerk om het leven gekomen. De 58-jarige mevrouw Leuehe Kaiser en de 59-jarige mevrouw C. Bol zijn ernstig gewond in het ziekenhuis van Siegburg opgenomen. Zij verkeren niet in levensgevaar. Volgens de politie is de auto van Bol, doordat hij geen voorrang verleende, door een vrachtauto tegen een boom gedrukt en volledig vernield. Amerikaanse vliegtuigen voor West-Duitsland De Ver. Staten zullen aan de nieuwe Westduitse luchtmacht 558 straaljagers en verkenningsvliegtuigen met straal motoren van het type B-84-f en Fr-84-f leveren. De toestellen zullen door de „Weser Flugzeugbau" te Bremen ge monteerd worden. Voorts worden bin nenkort de onderdelen van 26 Ameri kaanse hefschroefvliegtuigen van het type H-21 in Bremen verwacht. f 36 miljoen minder deviezen Uit de verkorte balans van de Ned. Bank per 27 augustus blijkt dat de netto dezievenreserve een vermindering aan geeft met f. 36 miljoen tot f. 1.088 mil joen. De goudvoorraad bleef weder on veranderd op f. 3.226 miljoen, zodat goud en deviezen tezamen thans f. 4.314 miljoen belopen tegen f. 4.350 miljoen de vorige week. Meer zon De Bilt verwacht tot morgenavond: Koude nacht en plaatselijk mist. Mor gen overdag zonnige perioden met slechts hier en daar een bui. Zwakke, tijdelijk matige, zuidwestelijke wind en ongeveer dezelfde middagtemperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 30 AUGUSTUS. Zon op: 5.50 uur; onder: 19.34 uur. Maan op- onder: 15.49 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.59 en 21.34 uur (Doodtij). hands een vraag. Nog onlangs heeft de_ Algemene R.-K. Ambtenarenver- eniging een „normatief budget" sa mengesteld voor de verschillende cate gorieën ambtenaren. De conclusie van Koninklijk Paar terug Gisteravond om zes uur is de Dakota die het Koninklijk Paar en de Prinses sen Beatrix en Irene van Korfoe naai Nederland heeft gebracht, op het vliegveld Soesterberg geland. Omstreeks tien minuten voor half zeven is het Koninklijk Paar in het paleis Soestdijk teruggekeerd. Engelse spoorlijnen en wegen onder water De ongekende zware regenval van de afgelopen maand heeft in Noord-Enge- land uitgebreide overstromingen ver oorzaakt. Het spoorwegverkeer tussen Engeland en Schotland is verstoord. Verscheidene wegen en spoorlijnen staan onder wa ter. Een aantal dorpen en boerderijen is van de buitenwereld afgesneden. De oogst heeft ernstig geleden. De rivier de Tyne is bijna drie meter gestegen en heeft een groot deel van de stad Haddington overstroomd. Ver scheidene treinen die uit Edinburgh naar Londen waren vertrokken, moesten dinsdag naar de Schotse hoofdstad te rugkeren! Tien mijnwerkers in Japan omgekomen In een mijn bjj Nemoero op het eiland Hokkaido (Japan) zijn bjj een brand tien mijnwerkers in de vlammen omgeko men. Vijf mannen liepen ernstige ver- dit onderzoek luidde een noodzakelijke j wondingen op. De brand zou veroor- salarisverhoging van 14%. zaakt zijn door een grondverschuiving. „Ruil" Algerije—Sisez Volgens berichten uit Algerië zou de toestand aldaar de opstandelin gen langzamerhand de moed ont nemen. De leiders van de rebellen zouden met elkaar overhoop liggen en vooral verontrust zijn door de geruchten dat president Nasser van Egypte de Amerikanen heeft aan geboden zijn steun aan de opstan delingen stop te zetten, indien de Ver. Staten hem helpen zijn prestige in de Suezkanaal-kwestie te redden. In Algiers is bekend gemaakt, dat maandag 65 Mohammedaanse op standelingen bp gevechten met Franse troepen in het Algerijnse departement Constantine zijn ge sneuveld. Onthullingen van Britse journaliste (Van onze correspondent te Londen) Terwijl in Londen Nassers antwoord aan de „vijf wijze mannen" werd over handigd hij verklaarde zich bereid hen te ontmoeten, maar waar en wanneer is nog niet beslist kwam uit Cairo het bericht, dat twee Britse diplomaten, leden van de Britse ambassade te Cairo, het land waren uitgewezen. Zij zouden betrok ken zijn bij een spionage-couiplot. Dit was, volgens de Egyptische regering, aan het licht gekomen door „bekentenissen", die waren afgelegd door Swinburn, direc teur van het Arab News Agency, en Pittuck, directeur van het Cairo's kantoor der Marconi-maatschappij, die beiden reeds zondag waren gearresteerd en sinds dien aan een urenlang verhoor onderworpen. Het Foreign Office (Britse ministerie van Buitenlandse Zaken) reageerde onmiddellijk met de verklaring, dat het „onvoorstelbaar" was, dat ambassadeleden bij „dit soort zaken" betrokken waren. De beide diplomaten zullen „onder krachtig protest" uit Cairo worden teruggeroepen. In dit verband is het merkwaardig, dat Anne Sharpley, correspondente van de Evening Standard, die samen met Eileen Travis van de Daily Mail en William Stevenson van de Toronto Star, door Nasser uit Egypte werd gewezen, in de Evening Standard van gisteravond voorspelde, dat de volgende stap in de bevesti ging van Nassers dictatorschap een spionageproces zou zijn!! waar generaal Naguib gevangen wordt gehouden, werd zij er van beschuldigd betrokken te zijn bij een samenzwering om Naguib uit zijn gevangenschap te be vrijden, welk plan volgens de Egypte- naren door de Britse ambassade te Cairo was opgezet. Haar maat was vol, toen zij er in slaagde bij verrassing door te drin gen tot een zekere professor Von Leer, een Duitser, die zowel onder Goe'bbels als onder president Peron gediend had Schril licht op de Egyptische toestand Het artikel van Anne Sharpley werpt een schril licht op de toestanden, die thans in Egypte heersen. Nadat zij een mislukte poging had gewaagd door te dringen tot de streng bewaakte villa, en nu een belangrijke positie inneemt in het Egyptische ministerie van Voorlich ting. Volgens Anne Sharpley was Von Leer zodanig door haar onverwachte komst verrast, dat hij toegaf „slechts ■vertaler van Israëlische propagandalec- tuur" te zijn, daaraan toevoegende „dat Israël een abnormale staat is, niet groot of vruchtbaar genoeg om zonder Ame rikaans geld te bestaan. Israël moet van de kaart verdwijnen". Professor Von Leer is volgens miss Sharpley slechts een van de vele Duit sers, die in Nassers dienst staan. Zo wordt het Egyptische leger getraind door een staf van 200 Duitse officieren, die onder bevel staan van generaal Faren- bacher, een van Rornmels voormalige stafofficieren. Levend begraven Miss Sharpley geeft gruwelijke bijzon derheden van de concentratiekampen in de westelijke woestijn, waar Nasser 25.000 politieke tegenstanders gevangen zou houden. Elke morgen moeten de gevan genen een lied zingen ter ere van Nas ser. Wie niet hard genoeg meezingt, wordt met knuppels bewerkt. Zij, die be wusteloos neervallen, worden door de bewakers getrapt en vaak levend begra ven. De gevangenen worden gedwongen de hele dag zakken zand over het kamp terrein heen en weer te dragen. Mej. Sharpley had gesproken met een lid van de Broederschap van Moslems, die in januari van dit jaar met 2000 anderen amnestie had gekregen. De man vertel- Gisteren begon een periode van intensieve internationale samenwer- de, dat hij met twaalf anderen in de cel van een citadel was opgesloten geweest, zonder dat zij zich ooit mochten wassen of van kleren verwisselen. Elke dag wer den zij gegeseld omdat zij weigerden in lichtingen te geven over de Broeder schap. 's Mans nagels waren uitgetrok ken en een van zijn medegevangenen, die luidkeels tegen de wrede behandeling protesteerde, werd afwisselend gegeseld en door herdershonden aangevallen. Kei loodsenvraagsfuk De Internationale Suez-kanaalmaat- sdhappij in Parijs heeft de niet-Egypti- sche loodsen en technici gevraagd op hun post te blijven tot de commissie- Menzies (de Commissie van Vijf uit de Suezkanaal-conferentie in Londen) haar taak heeft volbracht. Intussen is de Egyptische kanaalmaatschappij bezig over de gehele wereld loodsen te werven, nu ook in Amerikaanse bladen en via Amerikaanse vakbonden. Aan gegadig den worden salarissen variërend van drie- tot vijfduizend gulden per maand aangeboden, naar gelang het aantal schepen dat zij door het kanaal loodsen. De Amerikanen zullen een derde van hun salaris naar hun land mogen over maken. T elevisieuitzending Programma nu vanavond Door een ernstige storing in de tele visiezender te Lopik is gisteravond het televisieprogramma dat de NCRV zou Dit nummer bestaat uit acht pagina's Ter gelegenheid van het terug trekken door de Russen van een naar schatting 2000 man sterke luchtmachtdivisie uit Oraniënburg in de Russische zone bij Berlijnis hier een grootscheepse afscheids- parade gehouden, waarvoor de Sovjet-autoriteiten aan de weste lijke journalisten kwistig passen hadden uitgereikt. Later vertrokken officieren en manschappen met straalbommenwerpers van het type IL-28, thans volop in gebruik bij de Sovjet-luchtmacht, naar een nieuwe bestemming in Rusland. Dat het bij het afscheid allemaal nogal gemoe delijk toeging, toont deze foto, waarop men soldaten van de divisie, gemakkelijk in het gras langs een startbaan gelegen, ziei wachten op het moment, dat zij zich aan boord van de op de achtergrond zichtbare bommenwerpers moeten begeven. uitzenden niet uitgezonden. De storing was een der ernstigste die de Neder landse televisie tot dusver heeft on dervonden. Na het inschakelen van de zender om half acht bleek al spoedig dat er ergens iets niet in de haak was, want er verscheen geen beeld op de ontvangers. Aanvankelijk heeft men de fout niet kunnen localiseren, maar toen deze was opgespoord werd meteen duidelijk dat er van een uitzending geen sprake kon zijn. Tegen acht uur kwam de zender nog wel in de lucht, maar het beeld bleef weg en het geluid kwam slechts korte tijd goed door. In die periode werd door de omroepster medegedeeld, dat men de storing nog tijdig hoopte te overwinnen om de uitzending alsnog te beginnen. Dit heeft tengevolge gehad, dat de meeste kijkers hun toestel hebben laten king op het gebied van de sterren kunde toen de sterrenwacht van Tokio als eerste van zeventien van deze instellingen verspreid over de gehele aarde, begon met het volgen van het sterretje Lacertae 12 in het sterrenbeeld ..De Hagedis". De sterrenwachten zull.en elkaar, vol gens een plan. ontworpen door de Nederlandse sterrenkundige, dr. C. de Jager van de Utrechtse sterren wacht, aflossen. De ontwerper bezig met de voorbereidingen voor de eerste observatie in Nederland. Vakverbond in V.S. steunt Democraten Het dagelijks bestuur van het Ameri kaanse vakverbond „Federation of La bor and Congres of industrial Organi sations" (AFL en CIO), dat 16 miljoen leden telt, heeft dinsdag besloten, de leden aan te bevelen hun steun te ge ven aan Adlai Stevenson en Estes Ke- fauver, de democratische kandidaten voor resp. het presidentschap en het vice-presidentschap bij de in november te houden verkiezingen. Het besluit van het bestuur, dat met veertien tegen acht stemmen werd ge nomen, betreft een aanbeveling, welke zal worden gedaan aan de vertegen woordigers van de 140 bonden van de organisatie, die op 12 september te Chi cago bijeenkomen. De voorzitter van het vakverbond, George Meany, verklaarde er niet aan te twijfelen, dat het congres de aanbeveling zal aanvaarden. aanstaan en na dit tijdstip is het niet mogelijk geweest de kijkers in de huis kamer te bereiken, noch met beeld, noch met geluid. Om negen uur 's avonds, het tijdstip dat men als limiet had gesteld voor al of niet doorgaan van de uitzen ding, kon via de steunzender in Eind hoven worden medegedeeld, dat het pro gramma verviel en werd versohoven naar woensdagavond. De storing bij de zender betreft ver moedelijk het doorbranden van een koppelfilter tussen de eindtrap van de zender en de antenne. Verzetsleider Digenis eist onderhandeling met Makarios op diens voorwaarden Voor het eerst sedert het einde van het bestand, dat de verzetsorganisatie EOKA op Cyprus gedurende elf dagen onderhield, is dinsdagmiddag een bom ontploft in het huis van een Grieks-Cypriotisch gezin te Larnaca op zuidelijk Cyprus. De bom veroorzaakte enige schade, maar geen persoonlijke ongevallen- Al het verkeer van motoren en fietsen in Nicosia is tot nader order verboden tussen 's avonds zeven uur en 's morgens vier uur. Het huisarrest voor de burgemeester van Nicosia is dinsdagavond opgeheven- De burgemeester is een van de invloedrijkste Grieks-Cyprische nationalistische leiders,-stichter van de rechtse Nationale Partij van Cyprus en medewerker van aartsbisschop Makarios in de beweging voor aansluiting van Cyprus bq Grieken land. Cyprische gevangenen naar Engeland overgebracht In de door de EOKA uitgegeven pam fletten wordt de verklaring van de Brit se minister van Koloniën, Lennox-Boyd. over het dagboek van de leider van de verzetsbeweging, Digenis. dat onlangs werd gevonden, beschouwd als „holle woorden en zeepbellen". (Uit het gevonden dagboek blijkt, volgens de Engels»», dat de verbaren aartsbisschop Makarios de leider van de verzetsactie was). In de door Digenis ondertekende vlug schriften wordt gezegd: „Ons antwoord luidt opnieuw: gaat met Makarios op basis van diens voorwaarden onderhan delen". Zes Cyprische gevangenen zijn intus sen op transport gesteld naar Enge land om de rest van hun straf in een Engelse gevangenis te ondergaan. Onder hen bevindt zich een broeder van bis schop Kyprianos van Kyrenia, die met aartsbisschop Makarios naar de Sey chellen is verbans***

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1