Egypte zegt „gevaarlijke Britse spionagegroep" te hebben opgerold Onrust in Italië over doodslag in een bergdorpje in Zuid-Tirof WEERBERICHT Vandaag zou Cairo eindelijk minister Menzies antwoorden - Nauivere relaties met Moskou Jonge boeren vielen aan op een douane-beambte uit Sardinië Gevolg van spanningen 1956 voor landbouw noodjaar De informateur bestudeert nu de regeringsprogramma's Het verkeer eiste weer elf gewonden bij twee anto-ongevallen 95ste jaargang DINSDAG 28 AUGUSTUS 1956 No. 28920 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— ■\LS V UUI\ LLIULn E-n U1V1J I IVLf per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 In Egypte zijn zes leden van „een gevaarlijke spionagegroep" gearresteerd, aldus heeft de directeur-generaal van de Egyptische voorlichtingsdienst, luite nant-kolonel Abdel Kader Hatem. gisteren bekendgemaakt. Deze zes, die onder leiding zouden hebben gestaan van James Swinbum van het Arabische pers bureau, zouden hebben gewerkt voor de Britse geheime dienst. Swinbum zelf was aangehouden, terwijl hij thuis met twee leden van de groep een bespreking had. Hij zou hebben toegegeven, dat hij in rechtstreeks contact stond met twee di plomaten van een buitenlandse ambassade en dat lijj zijn instructies recht streeks van hen ontving. Swinbum zou ook de namen van de andere leden van de groep hebben bekendgemaakt. Hatem voegde hieraan toe. dat de leden van de groep „in bezit waren van belangrijke documenten op militair, politiek en economisch terrein". Intussen heeft Egypte nog steeds niet geantwoord op de uitnodiging van de Commissie van Vijf va*i de Londense Suezkanaal-conferentie. Dit antwoord werd gisteren verwacht, maar wordt nu heden, dinsdag, tegemoetgezien. President Nasser had gisteren in Cairo een onderhoud over de kanaalkwestie met zijn mi nister van Buitenlandse Zaken, Fawzy, en met zijn voornaamste politieke mede werker, majoor Ali Sabri. Voorts had de Egyptische minister van Financiën een langdurig onderhoud met de Sovjetrussische ambassadeur in Egypte. Dit onderhoud had betrekking op de intensivering van de economische betrekkingen tussen beide landen. de Britse en Franse koloniale autori teiten. Ook zeiden zij, dat hun militaire opleiding in Egypte „ons zeer te stade zal komen, wanneer wij naar ons eigen land zullen zijn teruggekeerd, om al daar tegen de Britse en Franse bezet ters te strijden". Zelfs in Frankrijk worden thans loodsen aangeivorven Ook in Frankrijk is Egypte thans begonnen loodsen aan te werven voor het Suezkanaal. De tekst van een ad vertentie, die maandag in het Parijse financiële avondblad „l'lnformation" stond, luidt: „Het bestuursorgaan van het Suezkanaal heeft besloten de scheepvaart door het kanaal te intensi veren en te vergemakkelijken. Daartoe heeft het leerling kapitein-loodsen no dig om een voldoend aantal loodsen te kunnen opleiden voor het nieuwe pro gramma. Reflectanten dienen niet ouder te zijn dan 40 jaar en tenminste acht jaren te hebben gevaren. Zij moeten voorts de bevoegdheid hebben om als kapitein te varen. Solliciaties moest men richten aan de Egyptische ambas sade te Parijs." Deze advertentie zou maandag ook in andere Parijse bladen worden opgenomen, maar inmiddels heeft „France Soir" geweigerd deze ad vertentie op te nemen. Functionarissen van de Egyptische ambassade zeiden, dat men door de wer vingsacties in Griekenland, Duitsland en Italië een voldoend aantal loodsen hoopt te krijgen, die de niet-teruggekeerden zouden kunnen vervangen. Hef bevrijdingsleger President Nasser heeft maandag ge- neraal-majoer Abdel Hakim Amer. de Egyptische minister van Oorlog en op perbevelhebber van de Egyptische strijdkrachten benoemd tot comman dant van het pas opgerichte Egyptische „Bevrijdingsleger". Het Egyptische dagblad „Al Ahram" meldt, dat vrijwilligers uit Oeganda en Frans Equatoriaal Afrika zich bij het Egyptische bevrijdingsleger hebben ge voegd. Zij ondergaan thans een mili taire opleiding in een oefenkamp te Cairo. Volgens „Al Ahram" verklaarden de vrijwilligers niet bevreesd te zijn voor Opstand in Atjeh eiste 12.500 levens De opstand in Atjeh, die gevoerd wordt door de „Daroel Islam" heeft tot nu toe 12.500 mensenlevens gekost, aldus is heden in een communiqué van het leger medegedeeld. 30.000 mensen werden tengevolge van deze opstand, die in 1953 begon, gewond. In West-Java hebben opstandelingen van de Daroel Islam, toen zij een aanval deden op twee gehuchten in het Tjand- joerse bij Bandoeng 11 dorpelingen, waaronder 2 vrouwen, neergeschoten. De opstandelingen brandden 74 huizen af en plunderden 63 anderen voordat zij door een eenheid van het leger uiteen gejaagd werden, aldus het legercommu niqué. Kinderverlamming in Alphen, Voorschoten, Zoeterwoude en Wassenaar Onder de in de week van 12 tot en met 18 augustus jJ. in ons land aangegeven negen en negentig nieuwe gevallen van kinderverlamming met verlammings verschijnselen waren er 2 in Alphen a. d Rijn, 2 in Voorschoten en 2 in Zoe terwoude. Onder ce een en twintig gevallen van kinderverlamming zonder verlammings verschijnselen was er een in Wassenaar. De Pon-Arabische beweging Maarschalk Juin heeft maandag in een lezing over Noord-Afrika te Vichy verklaard te hopen, dat de gebeurtenis sen aangaande het Suezkanaal „de ogen zullen openen van hen, die menen dat llllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll. Regering rekent met oliedistributie (Van onze Haagse redactie) In verband met de kwestie van het Suezkanaal en het daarmede samenhangende olievervoer naar West-Europa, worden thans in ons land (door de overheid) reeds voor bereidende administratieve maat regelen getroffen ter distributie van olieprodukten. Wanneer het zo ver zou komen, dat de olietoevoer naar ons land gestagneerd zou worden, zal men ongetwijfeld distributie invoeren. Deze maatregelen zijn niet anders bedoeld dan als voorbereidingen, daar men gereed wil zijn wanneer het onverhoopt zover mocht ko men. Enige reden tot ongerustheid bestaat er op het ogenblik dan ook niet. Illlllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ een Arabisch blok op de zuidelijke kust van de Middellandse Zee de strategi sche belangen van het Westen kan die nen". Een dergelijke gang van zaken kan alleen tot. voordeel zijn voor „de Sovjet-Unie wat betreft hun plan. dat hoe langer hoe meer duidelijk wordt, nJ. het bouwwerk van de Europese verdediging in zijn Noordafrikaanse ba ses te ondermijnen", aldus de maar schalk. Nasser aanvaardt overleg Een woordvoerder der Egyptische am bassade in Londen verklaarde heden ochtend, dat president Nasser ermede heeft ingestemd een bespreking te heb ben met de vijf-landencommissie uit de Londense Suezconferentie. Roeslan Abdoelgani. de Indone sische minister van Buitenlandse Zaken en de leider van de Indone sische delegatie op de te Londen gehouden conferentie over het Suez kanaal. heeft zijn terugreis van Londen naar Djakarta in Cairo onderbroken voor een bespreking met president Nasser. Samen met Mahmoed Younis. de directeur van de pas gevormde Egyptische Suez- Buien en opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond: Matige, nu en dan krachtige zuidwes telijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 29 AUGUSTUS. Zon op: 5.48 uur; onder: 19.36 uur. Maan op: 2310 uur; onder: 14.51 uur (L.K.) Hoogwater te Katwijk te 7.53 en 20.22 u. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. (Van onze Romeinse correspondent) Enkele dagen geleden werd in een beek bij het plaatsje Fundres in het Pusterltal dicht bij de Oostenrijkse grens het lijk gevonden van een jonge Ita liaanse douane-beambte, Raimondo Falqui. Eerst dacht men aan een ongeluk, hoewel het lichaam sterk verminkt was, hetgeen echter werd toegeschreven aan het rollend gesteente in de bergbeek. Maar een dag later vernam men uit de mond van een andere douane-soldaat, wat er gebeurd was. De twee jonge man nen, beiden uit Sardinië, bevonden zich al enkele maanden in de kleine kazerne van Fundres. Op een avond hadden zij een groep mensen in de verte een Ita liaans lied horen zingen en daar zij, vrijwel onkundig van de Duitse taal, te Fundres, waar uitsluitend Tirolers wonen, met niemand konden praten, haddeD zij de kazerne verlaten in de hoop een groep Italiaanse toeristen te vinden met wie zij eens een paar woorden zouden kunnen wisselen. Iers dronken en besloten de Italianen (in Italië, vooral in Zuid-Italië, komt dronkenschap vrijwel niet voor) het ge zelschap, dat hun niet meer beviel te verlaten. De Tirolers versperden hun de uitgang, waarop de twee militairen en de eigenaar erop wezen, dat het al over sluitingstijd was. ZIJ gingen weg, doch werden door de groep Tirolers gevolgd en met stenen ge gooid. Op zeker ogenblik struikelde Fal qui, waarop de Tirolers „de gemene Ita liaan" met stokken en stenen doodsloe gen en van een brug in de beek gooiden. De zoon van de kroeghouder lichtte met een zaklantaarn bij, opdat de anderen Droevig slot van vrolijk feest Toen zy dichterbu kwamen, hoorden zij dat het lied spottend werd gezongen en met een slechte uitspraak. Het bleek een groep van vijftien jonge bergboeren te zijn uit Fundres, die zij natuurlijk wel kenden. Blij gezelschap te vinden van jongelui van hun eigen leeftijd, boden de twee Italianen aan samen wat te gaan drinken en Falqui bestelde in de herberg van zekere Bergmeister een fles sterke "drank. Al gauw waren de Tiro- ln het raam van de ..Operatie H2()" wordt in Kampen een grote nationale landbouwtentoonstelling gehouden, die gisteren door minister S L. Mansholt is geopend. Minister Mansholt in gesprek met enige dames in Kampereilands-kostuum op het tentoonstellingsterrein. konden zien wat zij deden. In Italië heeft dit geval groot opzien gebaard en het wordt beschouwd als een gevolg van de steeds toenemende campagne in de Oostenrijkse pers. De Italianen in de kleinere plaatsen van Zuid-Tirol voelen zich, indachtig aan het optreden der Tirolers in de Nazi-tijd, verre van veilig. Zij begrij pen deze ruwe bergbevolking nu een maal niet. Ook ditmaal bijv. verbazen de Italiaanse couranten er zich vooral over, dat, toen de vijftien jongens uit Fun dres door de politie werden gearres teerd (inmiddels hebben er acht vol ledig bekend) hun vaders en moeders zich gedroegen, alsof dit een zaak was, die hun helemaal niet aanging. De ouders gingen door met hun gewone werk of met hun kegelspel zonder op of om te kijken! In Italië is de familieband, en vooral de band tussen ouders en kinderen, ook al zijn die reeds lang volwassen, bijzon der sterk en de wijze, waarop de Tirolers hun zoons, wanneer die eenmaal een jaar of zeventien zijn, als volkomen on afhankelijke en vreemde individuen be schouwen, is een van de dingen, waar de Italianen volkomen onwennig tegenover staan. kanaal autoriteit, maakte Abdoel- gani een wandeling langs de oever van het Suez-kanaal. De foto geeft een beeld van deze wandeling. Abdoelgam wijst hier lachend op een bijzonderheid aan een passerend schip. Minister Mansholt te Kampen: Industrialisatie stelt moeilijkheden Minister Mansholt herinnerde aan morgen de Nationale Landbouwtentoon stelling te Kampen geopend in aanwe zigheid van een zeer groot aantal auto riteiten, o.w. de Commissaris van de Koningin in Overijssel, de voorzitter van het Landbouwschap ir. Louwes, leden van Ged. Staten van Overijssel, de Landdrost van de N.O.P., alsmede de di rectie van de Wieringermeer. Minister Malsholt herinnerde aan de benarde positie waarin de Neder landse landbouw de laatste jaren is komen te verkeren doordat het in- dustrialisatie-preces de landbouw voor zeer grote moeilijkheden stelt. In de gehele wereld heeft de landbouw een ongunstige keer genomen en Neder land is daar, als sterk op de export georiënteerd land, wel zeer speciaal by betrokken. „Hoe moeten we ons landbouwbeleid thans aanpassen bij de bestaande si tuatie", zo vroeg minister Mansholt zich af In de uitzonderlijke situatie waarin men zich thans bevindt, als gevolg van o.a. snelle bevolkingsgroei en teruggang Men neemt het in Italië de Oosten rijkse regering kwalijk, dat deze een groep journalisten uit zeven verschil lende landen naar Zuid-Tirol, dus naar Italië heeft gebracht om te wijzen op de vermeende tenachterstelling der Duits sprekende bevolking tegenover de Ita liaanse. Men noemt dit een hoogst een zijdige voorlichting en meent, dat We nen correcter zou hebben gehandeld door eerst over die reis ruggespraak te voeren met Rome. Steeds luider roep om een rechts Kabinet (Van onze parlementaire redacteur) Informateur prof. De Gaay Fortman heeft zich gisteravond ge*üd aan de bestudering en vergelijking van de drie ontwerp-regeringsprogramma's, resp. van dr. Drees, prof. Romme en prof. Lief tin ck, die moeten worden gezien tegen de financiële achtergrond, die niet zonder zorg is en zou kunnen dwingen tot be lastingverhoging en stijging van de prijzen van levensmiddelen om de landbouw te steunen. Op bepaalde punten van die programma's wacht de informateur nog deskundige ambtelijke toelichting af. In dit verband moet ook het bezoek worden gezien van prof. dr. F. Polak, directeur van het Centraal Planbureau, die van middag tevens toelichting gaf op het probleem van de bezitsvorming. Ofschoon prof. De Gaay Fortman zich thans gebogen heeft over het regerings- program, blijft toch de grootste moei lijkheid de verdeling van de ministers zetels in het Kabinet op brede basis. In de reeks van oriënterende gesprekken is daarom nog steeds het meest opmer kelijk het onderhoud, dat de informa teur zondagavond heeft gehad met pa ter prof. Beaufort, die bij de langdu rige Kabinetsformatie in 1952, om de KVP tevreden te stellen de oplossing vond, dat de KVP een zetel extra zou krijgen in het Kabinet Uit het feit, dat de informateur de hulp heeft in geroepen van prof. Beaufort, kan in ieder geval worden afgeleid, dat hij de bred.o basis nog niet heeft opgegeven. .Maar steeds luider worden de stem men. die aandringen op een rechts Kabinet, gebaseerd op de samenwer king van KVP, AR en CHU. Een warm voorstander van die oplossing is dr. Bruins Slot, plaatsvervangend frac tievoorzitter van de AR partij. Met hem heeft prof. De Gaay Fortman vanmorgen een onderhoud gehad om ook in de richting van een rechts Ka binet georiënteerd te zijn. hetgeen no dig is. omdat deze stroming zijn stre ven naar de brede basis zou kunnen doorkruisen. van de agrarische conjunctuur moet het de richting uit van verantwoordelijk heid, die de gehele Nederlandse ge meenschap heeft voor de agrarische welvaart in Nederland. De minister achtte herziening van het landbouwbe leid noodzakelijk. Het jaar 1956 kan vol gens de minister een noodjaar genoemd worden, dat laat zien wat het betekent wanneer de landbouw geen voldoende reserves kan kweken. Verhoging van dc arbeidsproduktivi- teit achtte minister Mansholt van zeer groot belang. Hjj herinnerde aan de slechte staat van de gebouwen in de zand- en weidegebieden. Hiermede zal rekening gehouden moeten worden voor het garantie prijsniveau. Minister Mansholt drong verder aan op ratio nalisatie van de bedrijfsvoering. Koninklijk Paar op thuisreis Koningin Juliana, Prins Bern- hard en de Prinsessen Beatrix en Irene zijn vanochtend per vliegtuig van Korfoe naar Nederland ver trokken. Zij zijn naar bekend enkele dagen op dit eiland geweest als gasten van het Griekse Ko ningspaar. Commando-overdracht Smaldeel V Schout-bij-nacht L. J. Goslings, die binnenkort de dienst met pensioen gaat verlaten, heeft gistermiddag aan boord van H.M.'s kruiser „De zeven Provin ciën" op de rede van Den Helder, het commando over het oefensmaldeel V der Kon. Marine overgedragen aan Com mandeur L. Brouwer, die op 22 augus tus als plv. chef van de Marinestaf werd opgevolgd door kapitein-ter-zee A. H. J. van der Schatte Olivier. Soekarno in Teheran President Soekarno is maandag op weg naar Moskou in de Perzische hoofdstad Teheran aangekomen, waar hij de gast van de Sjah is. Op het vlieg veld stonden vier Russische vliegtuigen gereed, die de president en zyn gevolg heden naar de Sovjet-Unie zouden ver voeren. Auto met arbeiders reed tegen een boom Een auto met werklieden en materieel van de waterleidingmaatschappij „Gelderland" te Doetinchem is gister middag op de hoofdweg tussen Ernst en Epe in volle vaart tegen een boom gereden. Zes inzittenden werden daar bij gewond. Het voorgedeelte van de wagen werd vernield. De gewonden, twee leden van het personeel der Waterleidingmaat schappij en vier arbeiders van de Ned. Heidemaatschappij, zijn naar een zie kenhuis in Apeldoorn overgebracht. Vier hunner zijn zwaar, hoewel niet levens gevaarlijk. gewond: twee minder ernstig De chauffeur passeerde een andere au to en moest voor een tegenligger zijn gen. Daarbij is de auto op de teerweg. die door de regen glad was. geslipt. Een inwoner van Naarden. die gister avond. komend uit Amsterdam, met zijn auto de Rijksweg nr. 1 bij Naarden over stak. werd aan de verkeerde kant gepas seerd door een in dezelfde richting rij dende autobus. Zijn auto raakte daar door een uit Amersfoort naderende be stelwagen. Door deze botsing liep een familie, die in de auto zat. verwondin gen op. De ouders en een dochter be kwamen een hersenschudding, een twee de dochter verwondingen aan de rug, terwijl een dochter van de autobestuur der een gat in het achterhoofd opliep. De vijf gewonden zijn naar het Diaco- wagen snel op da rechter weghelft bren-nessenhuis in Naarden vervoerd.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1