Eisenhower verzuimde de kans om Repnbliekeinse partij te hervormen Zaalberg won LD-wisselbeker m m m m m m m m H n n M n n m Neiging tot isolationisme en geloof in nut van tariefmuren zouden sterker hunnen worden Romeinse zomers zijn heerlijk, als men maar binnen blijft MAANDAG 27 AUGUSTUS 1956 Leidse Hengelcowpetitie De heer Wassink overhandigt de Leidsch Dagblad-wisselbeker aan de ploeg van Zaalberg. V.l.n.r.: H. Schouten, jac. Schouten, C. Schou ten Phitippo en C. v. d. Borg. (Foto LJD./Van Vliet») Om 6 uur gistermorgen werd het sein gegeven voor de laatste wedstrijd van de Leidse Hengelcompetitie om de Leidsch Dagblad-wisselbeker. Zoals ge woonlijk werden de sportvissers ge teisterd door wind en regen maar met echt hengelaarsgeduld werd iedere bui getrotseerd. De vangst was niet groot. In liet laat ste uur werden 'door de 70 vissers 7 vis jes gevangen. Enkele vissen waren onder de maat, o.a. een karper van 34 cm en die modhten weer terug duiken in het tooele nat. Om kwart over tien, toen er op vier verschillende plaatsen was ingelegd, werd de wedstrijd gesloten en bleek de vereniging Zaalberg in het totaalklasse ment met 111 stuks en 21 punten aan de kop te staan. Ook in het persoonlijk klassement eindigde een lid van Zaalberg als eerste, n.l. L. Vernet, In de uitspanning Westgeest aan de Vliet werden de prijzen uitgereikt. Liigchmimi sloeg HFC met 3-1 Ook de tweede oefenwedstrijd ter voorbereiding van de komende compe titie heeft Lugdunum in winst weten om te zetten. Het aloude HFC fun geerde zaterdagavond als tegenstan der van onze stadgenoten en ofschoon de partijen elkaar zeer weinig ontlie pen wist Lugdunum door een grotere schotvaardigheid met 31 over de Haarlemmers te zegevieren. Voor de rust gelukte het Jan Krijgs man, ondanks de harde windi die de green-witten tegen hadden, met een goed schot de score te openen tl0). Na de hervatting kwamen eerst de Haarlemmers aan bod en doelman Plan- jer kon niet verhinderen, dat de gelijk maker op het scorebord werd aangete kend (1—1). Hoewel de strijd aardig ge lijk opging gaf Jan Verhoeven uit een vrije trap Lugdunum weer de leiding (21)terwijl Robbers kort hierna de eindstand op 3—>1 bracht. De jeugdige Martens, die bij Lugdunum op de rechts- halfplaats debuteerde, bleek z'n partijtje aardig te kunnen meeblazen, terwijl de in de voorhoede meespelende Robbers een matige indruk maakte. De leiding was bij arbiter Noorlander in goede handen. Sportsplinters Tijdens wedstrijden te Praag heeft de Tsjech Yuri Skobla het Europees re cord kogelstoten verbeterd met een worp van 17.76. Het officiële record staat op zijn naam met 17.54 meter, te Ave Sail op 27.9.53 gemaakt, maar dit jaar stootte Skobla reeds te Berlijn 17.57 meter en op 19 augustus te Boedapest 17.63 meter. Het bestuur van het Nederlands Olympisch Comité heeft zich bereid ver klaard het verzoek van de Koninklijke Nederlandse Zwembond in te willigen om medewerking te verlenen opdat de herfsttraining van de waterpolo-ploeg en de zwemploeg, die eventueel wordt uitgezonden naar de Olympische Spelen te Melbourne, in het Kolpabad te Vlaar- dingen doorgang kan vinden. Bulgarije heeft te Warschau de landenwedstrijd (voetbal) tegen Polen met 2—1 gewonnen. De ruststand was 00. De wedstrijd tussen de B-elftallen van beide landen, te Sofia gespeeld, ein digde eveneens in een Bulgaarse zege, met 10. De beide atletiek landenwedstrij- den van Duitsland te Karlsruhe, tegen Zwitserland en tegen Denemarken, zijn door de Duitse atleten gewonnen. De Zwitsers werden verslagen met 135 tegen 84 punten en de Denen met 129 tegen 81 punten. De Amerikaan Harry Schell heeft met een Maserati de Grote Prijs van Caen gewonnen. Hij reed het parcours van 246.4 km. in 1 uur 54 min. 19.4 sec., gemiddelde snelheid 129.317 km/u. Tweede werd de Fransman André Simon met een Gordini in 1 uur 55 min. 29.1 s. Bij wedstrijden in de open lucht te Cairo heeft de Amsterdamse weiter Nick Moos in 10 ronden op punten gewonnen van de ex-kampioen van Egypte Ogoerge Halim. De Surinamer Al Cramp trad aan tegen de Egyptische kampioen in het zwaargewicht Abdoel Momein Mina- baw. Cramp haalde de Egyptenaar met harde stoten neer in de 8e en in de 9e ronde, en behaalde een overtuigende zege op punten. In een wedstryd van de voorronden van het toernooi om de Europese voet balbeker voor clubs heeft Dynamo (Boe karest) met 31 gewonnen van Galata- saray (Istanboel).- Te Santiago is een voetbalwedstrijd gespeeld tussen de nationale ploegen van Chili en Tsjecho-Slowakije. Chili won de ontmoeting met 3—0 (ruststand 2—0). De voorzitter van de Leidse Hengelaars- bond. de heer De Wit. complimenteerde de leider van de wedstrijd, de. heer J. Wassink, voor de goede organisatie en deelde mede. dat het in de bedoeling ligt een stedenconcours te organiseren tus sen Amsterdam, Haarlem en Leiden. De heer Wassink maakte tenslotte de vol gende uitslag bekend: Zaadberg De Bliek 111 stuks 96 21 pnt. 20 3. De Ruisvoorn 107 17 4. D.V.S 101 17 5. VJ.O.S. 78 17 6. De Voorn 98 15 7. Hengelsport 82 14 8. S. en G. 78 13 9. D.V.V 88 12 10. Onder Ons 78 12 11. De Gulden Voorn 44 8 12. De Forel 50 5 13. De Zinker 48 5 14. De Leede 26 - 4 n Met 70 tegen 53 punten A.V. Holland nam revanche op K.T.V. Siidstern uit Bonn De tweekamp tussen de A.V. Holland en de KTV Siidstern uit Bonn, welke zaterdagmiddag op de sintelbaan van de Leidse Hout werd gehouden, is met 70 tegen 53 punten door de Leidse Oranjebroeken gewonnen. Daarmee namen onze stadgenoten revanche voor de kleine nederlaag, welke zy in het voor jaar in de hoofdstad van de Duitse Bondsrepubliek tegen deze vereniging leden. De hevige regenval in de ochtenduren had de baan doorweekt en was er bijna de oorzaak van geworden, dat de Duitse gasten een vergeefse reis naar de Sleu telstad hadden gemaakt. Gelukkig werd het een paar uur voor de aanvang van de wedstrijd droog en kon men nog tij dig de baan in gereedheid brengen, zij het. dat men dè nummers speer- en discuswerpen van het programma moest schrappen wegens afkeuring van het hoofdterrein. De belangrijkste uitslagen luiden: 80 meter meisjes: 1. T. de Vries (Nw. Brunh.) 10,6; 2. T. Ginjaar (Sportief) 11,-; 3. M. Sdholz (Bonn) 11,-. Vèrspringen dames: 1. Frank (Bonn) 5.07 meter; 2. S. Bodijn (Sport.) 4,85 m.; 3. A. v. Ovost (NB.) 4,63 m. Vèrspringen meisjes: 1. M. Scholz (Bonn> 4,94 m.: 2. A. v. d. Lucht (NB.) 4,69 m.; 3. A. Mazurel (Sportief) 4,33 m. 600 meter junioren B: 1. R. v. d. Bos (Holland) 1,29; 2. L. Brautigam (Bonn) 1.29,6; 3. J. Dee (Holland) 1.38,8. 400 meter heren: 1. C. v. Venetiën (Holland) 51.5; 2. P. Selier (Holland) 53.2; 3. T. Zimmermann (Bonn) 54.-. 1500 meter heren: 1. W. Papperitz (Bonn) 4.17,5; 2. H. Ravenbergen (Hol land) 4.18,2; 3. H. Witteman (Bataven) 4.19,4. Kogelstoten Junioren: 1. W. Brautigam (Bonn) 12.02; 2. F. Beker (Holl.) 11.69; 3. K. Smit (Holl.) 9.86. 800 meter heren: 1. L. v. d. Berg (Holl.) 2.03,5; 2. H. Maassen (Bonn) 2.03,8; 3. R. Fassbinder (Bonn) 2.05,2. 60 m. Jun. C: 1. G. Zandbergen (Bat.) 7.8; 2. K. Linschoten (Holl.) 8.-; 3. E. Vermond (Hoil.) 8.-. 80 m. Meisjes: 1. A. v. d. Lucht (NF.) 11.2; 2. A. Mazurel (Sport.) 11.4; 3. R. Strik (Sport.) 11.4. 100 m. Jun. A: 1. P. Zietlow (Bonn) 11.7; 2. F. Meyer (HoU.) 11.7; 3. H. Kutterink (Holl.) 12.-. 100 m. Junioren B: 1. K. Smit (Holl.) 11.7; 2. F. Beker (Holl.) 11.8; 3. H. Brau tigam (Bonn) 12.-. 100 m. Heren: 1. C. v. Venetiën (Holl.) 11.5; 2. H. Meerstein (Bonn) 11.7; 3. P. Selier (Holl.) 11.9. Hoogspringen Heren: 1 R. Pommee (Holl.) 1.79; 2. J. Berbee (Bat.) 1.69; 3. M. Roosenschoon (Holl.) 1.64. 5000 m. Heren: 1. A. v. d. Linden (Holl.) 15.32; 2. J. Singeling (Holl.) 17.02; 3. H. Frey (Bonn) 17.02,1. Kogelstoten Heren: 1. T. v. Opijnen (Holl.) 12.47; 2. G. Kooreman (Holl.) 11.53; 3. R. Pommee (Holl.) 10.67%. 4 x 100 m. Senioren: 1. Bonn 45.8- 2. Holland 48.9. Voetbal - uitslagen BEKERCOMPETITIE West I: Z and voor tmeeu w enZFC 1-4, VVBVolendam 1-5, AjaxZeeburgia 6-1, DWSDWV 1-2. West II: FeyenoordDe Mussen 9-8, SVW—DPC 1-6. Noord: LeeuwardenFVC 5-0, Veen- damAchilles 5-1. Oost: HeraclesHengelo 3-0. Zuid I: Willem 2—RKDVC 6-4. DESK NAC 2-10. Zuid II: Simpelveldse BoysRapid JC 0-5. Roda SportMiranda 7-3. De Valk- IVO 2-2. VRIENDSCHAPPELUK Zilveren Bal toernooi: Finale CVV HVV 1—2. SpartaSportclub Enschede 5-4, Alk maarAmsterdam 2-1, Haarlem-Storm vogels 1-2, Go AheadNoad 3-1, Vole- wijckersVolendam 4-2, RCH't Gooi 1-1, GraafschapEindhoven 5-0, Robur et Vel oei tasHBS 2-2. AGOVV—Elink- wijk 3-1. Be Quick—GVAV 1-3. NAC— Beerschot (Belg.) 1-1. BaronieEmma 1-0. TheoleLeerdam Sport 4-0. TOP Rheden 1-5. Wilhelmina (Den Bosch) Zwolse Boys 1-5, LimburgiaHelmond 1-1. Karamoy verloor van Mezzi en Brichant Nederlands tennisteam sloeg in Yelp België met 20-13 De tennisontmoeting tussen de ge mengde ploegen van Nederland en België, welke te Velp is gehouden, is in een 2013 overwinning voor onze landgenoten geëindigd. De weersom standigheden waaronder zondag werd gespeeld waren niet gunstig, want de wedstrijden moesten enkele malen worden onderbroken door de hevige regenval. Een der dames-dubbels moest zelfs van het programma worden ge schrapt. De uitslagen van de eerste dag luiden Heren enkelspel: Krijt (Ned.) versl. Rooman (Belg.) 63, 63; Van Meege ren (Ned. versl. Froment (Belg.) 62, 108; Goris (Ned.) versl. Le Maire (Belg.) 86, 46, 64; Kloezen (Ned.) versl. Van der Eynde (Belg.) 7—9, 6—1, 6—3; Karamoy (Ned.) verliest van Mezzi (Belg.) 36, 36; Van Dalsum (Ned.) versl. Vallez (Belg.) 60, 64; Dehnert (Ned.) verliest van Brichant (Belg.) Zes doelpunten in laatste kwartier Spectaculaire oefenwedstrijd tussen UVS en EDO UVS heeft zyn tweede en laatste oefenwedstrijd met 34 verloren, maar deze nederlaag ten spijt heeft de ontmoeting tegen de eerste divisieclub EDO meer bevrediging gebracht, dan de bekerwedstrijd van een week geleden tegen de derde klasser amateurs Velsen. De weersomstandigheden in aanmerking genomen stond het spelpeil op een behoorlijk plan en de stryd tussen de beide zeer hard werkende ploegen bleef tot het einde bijzonder spectaculair. Opvallend was het, dat evenals zondag j.l. de grote stroom doelpunten eerst tegen het slot van de wedstryd kwam. In het laatste kwartier moest liefst zes maal de stand op het scorebord worden veranderd UVS had: voor de rust de wind mee en was overwegend in de aanval. Maar ver der dan een doelpunt van Coen Rijs- houwer, in de tiende minuut op een lanve pass gescoord, wisten de blauw witten het niet te brengen, alhoewel zij agressief genoeg waren. Op links klopte het evenwel niet bij onze stadgenoten. Het spel van linksbuiten Van der Steen kon ons (nog?) niet bevredigen, terwijl ook de jeugdige linksbinnen Rietkerken nog niet „hard" genoeg is talent heef t hij zeker wel om met succes in een eerste elftal van een semiprofclub te kunnen optreden. Na de hervatting liet Van der Steen zich wegens een blessure vervangen door Jan Verkuylen, maar een verbetering was dit geenszins. Jam mer, dat Verkuylen van het positiekie- zen totaal geen kaas heeft gegeten, want af en toe brengt hij de bal knap voor doefl. Daartegenover stond, dat de achter hoede óch heel wat betrouwbaarder toonde althans tot kort voor het einde dan in de wedstrijd tegen Vel sen. Bob van Meygaarden was er aan zienlijk beter in en dat scheelde een slok op een borrel. In de tweede helft, toen EDO de harde wind mee had en aanvallend wat in het voordeel kwam, hielden de Wolf cs. dan ook kranig stand. Eerst in de vijftiende minuut voor het einde wist de Haarlemse rechts binnen de partijen op gelijke voet te brengen. Eén minuut later volgde er een. tweede EDO-doelpunt, toen doelman Van Putten en Van Meygaarden elkaar verkeerd begrepen. UVS liet het er niet bij zitten en uit een knappe voorzet van Verkuylen bracht Cor v. d'. Zeeuw de balans weer in evenwicht. Nauwelijks was het gejuich verstomd of de EDO- 4 x 100 m. Junioren: 1. Holland I 46.1; 2. Bonn 48.6. Hoogspringen meisjes: 1. T. de Vries (N.B.) 1.44; 2. A. v. d. Lucht (NB.) 1.34; 3. M. Scholz (Bonn) 1.29. Vèrspringen Junioren B: 1. L. Brauti gam (Bonn) 5.94; 2. K. Smit (Holl.) 5.89; 3. R. Jost (Holl.) 5.44. Vèrspringen Senioren: 1. P. Zietlow (Bonn) 6.22; 2. H. Kutterink (Holl.) 5.78; 3. T. v. Ingen Sch. (Holl.) 5.73. (Telegrafisch van onze correspondent in Washington) De Republikeinen gaan dus de verkiezingen weer in met hetzelfde tweetal kandidaten als vier jaar geleden, namelijk Eisenhower en Nixon. Ziehier het resul taat van de Republikeinse conventie, een resultaat dat iedereen heeft verwacht. De afgevaardigden hebben slechts geverifieerd wat reeds sedert enige maanden in Republikeinse kannen en kruiken was gedaan. Zowel na de kandidaatstelling van Eisenhower als van Nixon brak in de zaal een pandemonium los, dat een kwartier duurde. De afgevaardigden hosten, schreeuwden, juichten, zwaaiden met borden, bliezen op toeters en waren slechts met moeite weer tot bedaren te brengen. Het lijkt misschien alsof deze conventie geen nieuws heeft opgeleverd, maar toch hebben de afgevaardigden een toestand bezegeld, die uitermate belangrijk ban zijn voor de toekomst van Amerika en. de Republikeinse partij. Aan het be stuur van Eisenhower zal immers binnen afzienbare tijd een einde komen. Hierbij behoeft men nog niet eens te denken aan een nieuwe ziekte van de president, want in 1960 zal hij volgens de herziene grondwet niet langer kandidaat mogen zijn. Democraten zullen van tie herkiezing profiteren De grote vraag in hoge regionen der Republikeinse partij was dit jaar dan ook: welke figuur of welke richting zal na het heengaan van Eisenhower do minerend zijn in onze gelederen? Vier jaar geleden werd Eisenhower om twee redenen als kandidaat aanvaard. In de eerste plaats bezat niemand zulk een grote populariteit in den lande en voorts genoot Eisenhower de steun van de vooruitstrevende internationalistische groep in de partij. Gedurende de eerste termijn heeft de president herhaaldelijk te kampen gehad met de rechtervleugel der Republikeinen, een vleugel waar van wijlen Senator Taft leider is ge weest en waartoe, ook, onder anderen. Senator Knowland en vice-president Nixon gerekend kunnen worden. Onder streept moet worden, dat Nixon in zijn functie van vice-president vrijwel steeds gehandeld heeft overeenkomstig de in zichten van Eisenhower. Maar niette min bleef men Nixon associëren met de rechtervleugel en deze groep gaf Nixon haar krachtige steun, opdat hij opnieuw kandidaat voor het vice-presidentschap zou worden. „Nog niet voltooid" Gedurende de laatste weken heeft Eisenhower enkele malen gezegd, dat hij zijn taak om de partij te hervormen nog niet als voltooid beschouwde. En niemand zal ook beweren dat de partij als geheel het constructieve humane in ternationalisme steunt, waarvan Eisen hower het symbool is geworden. Inte gendeel ondervond Eisenhower van de rechtervleugel in zijn eigen partij zo veel tegenwerking, dat hij weinig had kunnen bereiken, indien de Democraten in het Congrés hem niet herhaaldelijk hadden geholpen. Het ziet er echter naar uit, dat Eisen hower de beste kans om de partij te hervormen thans heeft laten voorbij gaan. Had hij tydig te kennen gegeven, dat hij de volgende vier jaar een minder rechtse politicus dan Nixon als vice-pre sident wenste, dan zou de kans aanzien lijk gestegen zyn, dat in de Republi keinse partij ook na 1960 Eisenhower's richting zou overheersen. Thans evenwel is de rechtervleugel erin geslaagd de grondslag te leggen voor terugkeer naar de beginselen van Taft, kortom voor contra-reformatie in reactionaire rich ting. Volledig zal men de klok natuurlijk nooit kunnen terugzetten, doch de nei ging tot een zeker isolationisme en het geloof in het nut van tariefmuren zou den sterker kunnen worden! Herhaaldelijk heeft Eisenhower tot geduld en voorzichtigheid gemaand, wanneer in de afgelopen jaren de inter nationale crisis zich toespitste. Indien Nixon of Knowland in zulk een situatie president waren geweest, had Amerika wellicht minder geduld betracht. De Democraten zullen thans niet nalaten te wijzen op de veelzeggende keus. die de Republikeinse conventie gedaan heeft inzake het vice-presidentschap. De beslissing, die de Republikeinse af gevaardigden woensdagavond officieel hebben genomen, scheen op zichzelf weinig sensationeel, doch dit besluit is wellicht belangrijker dan sommigen zelf beseften. rechtsbinnen schoot zijn ploeg opnieuw naar een voorsprong (33), maar één minuut later was het wéér gelijk, toen Coen Rijshouwer met een listig passje voor Cor v. <1. Zeeuw de weg naar de Haarlemse veste vrij maakte. Een halve minuut voor het einde zorgde de EDO- midvoor er voor, dat zijn ploeg met een niet geheel verdiende 34 zege de te rugreis naar de Spaarnestad kon aan vaarden. 46, 06; Van der Weg (Ned.) verliest van Gowart (Belg.) 119, 57, 68. Dames enkelspel: mevr. Van der Storm (Ned.) verliest van mej. Mercelis (Belg.) I6. 16: mevr. Roos (Ned.) versl. mevr. Coessens (Belg.) 6—3. 6—3: mej. Wienese (Ned.) versl. mej. Crowet (Belg.) 63. 63: mevr Thung (Ned.) versl. mevr. Boddaert (Belg.) 62, 64. Gemengd dubbelspel: mevr. Van der Storm/Dehnert (Ned.) verliezen van mej. Mercelis/Brichant (Belg.) 46. 36; mevr. Roos/Van Dalsum (Ned.) verlie zen van mej. Crowe't/Mezzi (Belg.) 57, 1012: mevr. Pet'ers/Goris (Ned.) versl. mevr. Cuts ens/Van der Eynde (Belg.) II9, 75: mej. Ferir/Karamoy (Ned.) versl. mej. Pouohain/Froment (Belg.) 6—3. 6—3 Dp resultaten van de tweede dag waren: Heren enkelsnel: Kloezen (N) versl. Gowart (B 63. 63: Van Dalsum (N.) versl. Vroment (B.) 63, 75: Van Meegeren (N.) versl. Vallez (B.) 63, 75; Goris (N.) verl. van Rooman (B.) 8—6. 2—6. 4—6: Krijt (N.) versl. Le Maire (B 46. 63. 62: Karamoy (N.) verl. van Brichant (B.) 46. 06: Dehnert (N.) verl. van Mezzi (B.) 64. 16. 36; Van d'e Weg (N.) versl. Van der Bende (B 4—6, 6—2. 6—2 Dames enkelspel: Nel van der Storm (N.) versl. mevr. Coessens (B.) 63, 61: mevr. Thung (N.) versl. mej. Cro wet. (B.) 36. 64. 86; mevr. Roos (N.) verl. van mej. Mercelis (B.) 16, 46: mej. Wienese (N.) versl. mevr. Boddaert (B 7—5, 6—3 Dames dubbelspel: mevr. Peters en mevr. Thung (N.) versl. mevr. Coessenfe en mej. Pouchain (B.) 60. 60. Heren dubbelspel: Krijt en Van Mee geren (N.) verl. van Froment en Gov- vart (B.) 36, 57; Maris en Van de Weg (N.) verl. van Van der Eynde en Coessens (B.) 46. 26: Van Dalsum en Dehnert (N.) verl. van Brichant en Mezzi (B.) 36, 16: Goris en Karamoy versl Geelhand en Rooman (B. 6—4, 86. LEIDERDORP, BURGERLIJKE STAND Geboren: Ernest M., zn van A. H. Lus tenburg en C. KI. Werner. Ondertrouwd: J. F. Block, B7 Jr en V. Wedding, 21 jr. Overleden: M. M. van Schagen, 61 jaaa, echtg. van H. van Dam. Boeiend schouwspel op de terrasjes van de Via Veneto, de duurste van Italië (Van onze Romeinse correspondent) Het weerbericht uit De Bilt is eentonig: niet al te warm met kans op neerslag. Onze Romeinse weerberichten zijn waarschijnlijk nog eentoniger, maar die lezen we niet, die beleven we: als het er ver boven de 40 graden Celsius komt, voelen we het wel aan den lijve en na de laatste regen, die eind april gevallen is, weten we wel, dat er omstreeks 15 september kans is op onweer. Daarna is het opnieuw mooi weer en wat minder warm. De Romeinse zomers zijn heerlijk, mits men tus sen elf uur 's ochtends en zes uur 's avonds maar in huis blyftdaarna sleept de echte Romein zich naar het terras van een of andere „bar". Laten wij er eens enkele bezoeken. Vermaard zijn de terrassen langs de Via Veneto, de duurste van Italië. Er zitten veel toeristen, vooral Amerikanen, maar slecht gekleed en dood moe van het geslenter als ze zijn, tellen ze voor de Romeinen niet mee. De Italiaan gaat naar de Via Veneto voor het schouwspel, waarin hy, en vooral zij of mee speelt óf waarvan hy intens geniet. Alcoholische dranken zijn „goed voor vreemdelingen" De best geklede jonge vrouwen van Europa, bijna altijd op een of ander manier betrokken bij de filmindustrie (Rome is na Hollywood het belang rijkste cinematografisch centrum ter wereld), die juist 's zomers op volle toeren draait, ziet men in de Via Ve' neto. Zij zijn bijna even „volledig" ge kleed als aan het zeestrand. Gezien dit publiek waarbij we de even geestige als kibbelzieke groep links-georien- teerde letterkundigen, die een der ca- fé's tot hun exclusief domein hebben gemaakt, vergeten, is het duidelijk dat we in de Via Veneto niet rustig en kalm zitten, maar opgewonden om ons heen zien. Maar de echte Romeinse manier om een terrasje te bezoeken is er zich be haaglijk neer te vleien, zo mogelijk' op drie stoelen. Met opgestroopte hemdsmouwen zit ten de klanten, bijna uitsluitend man nen, voor hun glazen koude koffie of him ijsjes. Men hoeft niet te raden, waarover ze praten. Hun stemmen zijn als koperen bazuinen en daar er op elke hoek van elke straat 'n café met terras je is (totaal ruim 4000!) is het leven dig genoeg. Alcoholische dranken zijn 's zomers „goed voor vreemdelingen". De Romein gaat zich tebuiten aan de meest gecompliceerde sorbets en ijstaarten in allerlei kleuren en vormen. Er is een ca fé in een stille straat vlak bij het parle ment (de eigenaar heet Giolitti, precies als de minister-president, die voor Mus solini „altijd" aan de regering was of binnenkort weer zou komen) Dat café, heel eenvoudig en ouderwets, is het lui lekkerland der echte ijsproevers. Bui ten staan een stuk of vijf tafeltjes, al tijd bezet. Binnen heerst een Congolese temperatuur en is het stampvol bijzon der zwaar gebouwde dames en heren, die steeds maar ijs lepelen en vol verrukking staren naar de steeds mooiere en inge wikkelder gewrochten die de kelners aanslepen. Het is de enige plaats in Rome. waar de eenwig van ongeduld trappelende en briesende Romeinen het vanzelfsprekend vinden een kwartier te moeten wachten. En in die temperatuur! De porties ijs zijn van een omvang, dat de grootste schrokop er wel een kwar tier zoet mee is. Zij verklaren de om vang van de vaste klanten, waaronder steeds veel kamerleden. Mevrouw heeft gelijk Een typisch café kan men ook vinden in de Parioli, de deftige buurt van Rome. Tussen zes en acht. wanneer een briesje wat verademing brengt, komen de oude dames van de Parioli. pince-nez op de neus. dame van gezelschap 'n stap ach ter zich, daar een glaasje tamarindesap drinken. Zij zitten stijf rechtop (het zijn niet voor niets weduwen van admi raals. generaals en magistraten), groe ten elkaar met een stijf knikje en pra ten op een toon, waaruit men begrijpt dat alles wat ze om zich heen zien, in hun ogen schandalig is: jonge meisjes met vlamrode zijden shorts, foei! Jon gens met hemden, waarvan de twee, drie bovenste knoopjes niet gesloten zijn Rare buitenlanders, ongewassen en met een zware rugzak beladen, schandelijk! Auto's, die te hard rijden of te opzichtig van kleur zijnover dat alles spreken zij hun verontwaardigend oordeel uit, waarop de lijdzame, vroegverwelkte da me van gezelschap heeft te antwoorden, dat mevrouw meer dan gelijk heeft. De „sportlui" Aan gene zijde van de Tiber (niet in ons dierbare Trastevere, waar eenvou diger zielen wonen, maar in de buurt van het paleis van Justitie) vindt men de café's voor de meestal zeer opzichtige geklede Romeinen van middelbare leef tijd, die van zichzelf vinden, dat ze ui terst elegant zijn en die in de wandeling „sportlui" worden genoemd, omdat ze naar bokswedstrijden gaan kijken en proberen te leven van een beetje gokken op paardenrennen. Ze hebben daarnaast vaak ook nog andere beroepen, die men niet zo noemt, maar die winstgevend schijnen. Hun terrasjes zijn kakelbont van felkleurige ligstoelen en zonnescher men. die ons de tranen in de ogen per sen. In die luie stoelen liggen, diepbruin- gebrand de sportlui, die wel niet kunnen zwemmen, maar toch iedere dag vele uren aan de rand van het water liggen. Ze dragen lichtpaarse of roze of helgele pantalons en frambozen- of pruimkleu- rige hemden in de stof waaruit men badhandoeken maakt. Wie het Romeins dialect niet volkomen beheerst, zal van hun gesprekken niets begrijpen, hoe luid ze ook schreeuwen. Veel verliest men niet daarbij, want het gaat om heren die drie. vier uur achtereen kunnen rede twisten over „de aankoop" of „de ver koop" van een Argentijnse of een Zweedse midden-voor. Zo beleven wij Romeinen de zomer op onze terrasjes... Familie behouden in Maastricht Zaterdagavond is de familie Hollman— Grossimlingihaus behouden van haar va kantiereis naar Nrd.-Italië in Maastricht teruggekeerd. In de afgelopen week was er naar gemeld bij de achtergeble ven familie te Maastricht ernstige on gerustheid gerezen, toen de familie niet terug was acht dagen nadat men een te legram had gezonden, dat de bejaarde vader van mevrouw Hollman ernstig ziek was, daarop uit Lecco de mededeling van een zo spoedige terugkeer was gevolgd. De heer Hollman deelde na aankomst te Maastricht mede, dat herhaalde auto pech, zowel het vertrek uit Lecco als de thuisreis aanzienlijk had vertraagd. Een telegram, dat de heer Hollman onderweg via een passerende automobilist had wil len doen verzenden, is blijkbaar niet doorgegeven.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 4