MAKARIOS WAS LEIDER VAN CYPRISCHE OPSTANDELINGEN Raad voor woningbouw wenst prestatielonen WEERBERICHT Zo nauw was hij bij terreur betrokkendat gerechtelijke vervolging wordt overwogen Meer doden in Silezië dan in Marcinelle? Rijwielhandelaar te Heer niet vijf revolverschoten gedood Ter bevordering van een snellere woningbouw 95ste jaargang MAANDAG 27 AUGUSTUS 1956 No. 28919 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singcl l' Leiden Glro no 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f 7._ per kwartaal; f2.35 per maand; f0 55 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Onthulling van de Britse regering (Van onze Londense correspondent) Aartsbisschop Makarios was niet alleen medeplichtig aan de activiteiten der Cyperse terroristenorganisatie „Eoka", maar hij was de leider daarvan. Dit is volgens de Britse regering onomstotelijk komen vast te staan door de ontdekking van een dagboek, dat toebehoorde aan kolonel George Grivas, de huidige rebellen-leider. Het document werd gisteren tijdens een pers conferentie getoond en de inhoud ervan gedeeltelijk bekend gemaakt door Lennox-Boyd, de Britse minister van Koloniën. Vorige week maandag was het dagboek in een grot gevonden door Britse troepen, die het dorpje Lyssi, in de buurt van Famagusta, doorzochten. Het is in het Grieks op een blocnote geschreven. In het begin wordt Makarios met name aangeduid. Later wordt hij genoemd „Genikos" (,,de generaal"). Uit het dagboek blijkt, dat Makarios: a. orders gaf aan Grivas, de Griekse officier, die de uitvoerende leiding heeft over de terroristen-organisatie; b. gelden verstrekte voor de aankoop van wapens in Griekenland; c. mede de keus bepaalde van personen, die door sluipmoordenaars- handen moesten vallen; d. zijn zegen gaf aan de terroristen, die een plan beraamden om het gouvernementshuis met een tijdbom op te blazen; e. de dag aanwees, waarop de terreur zou beginnen. Echtheid is ontwijfelbaar dagboek Minister Lennox-Boyd was „volkomen overtuigd van de echtheid van het docu ment" en verklaarde: „Men heeft de Britse regering scherp gekritiseerd, om dat zy aartsbisschop Makarios naar de Seyohellen-eilanden had verbannen, om dat hij behoorde tot de gematigde ele menten en wy dus de kans verspeelden de steun der gematigden te verkrijgen. Die kritiek is nu aan flarden gescheurd, want uit deze papieren blijkt, dat Maka rios persoonlijk de leider was van heel deze tragische affaire". Zo nauw' was Makarios bij de terreur van de „Eöka" betrokken, dat de ge rechtelijke autoriteiten thans overwegen, Ook vele vrouwen en militairen in mijn Bij een ramp, die zich zaterdag j.l. beeft voorgedaan in een mijn in de Poolse plaats Chorzow, het vroegere Königshütte, zouden meer mijnwerkers onder wie vele vrouwen! zijn ingesloten dan bij de mijnramp in Mar cinelle, aldus meldt het Westberlijns blad Berliner Zeitung", dat dit nieuws vernomen heeft van reizigers, die uit Opper-Silezië in Berlijn zijn gearriveerd Onder de ingeslotenen zouden zich ook militairen bevinden, die naar de Oppersilezische mijnen waren gezon den, nadat zich moeilijkheden hadden voorgedaan met de mijnwerkers in verband met de hoge arbeidspresta ties, die van hen worden geëist en de slechte omstandigheden, waaronder zij moeten werken. Ook kinderen zijn in de Oppersilezische mijnen tewerkge steld. Evenals de vrouwen moeten zij vaak tot zestien uur per dag werken om de geëiste prestatie te volbrengen. Zaterdagochtend j.l. brak brand uit in schacht 6 van de staatssteenkolenmijn te Königshütte. De voornaamste toegan gen tot de mijn werden onmiddellijk door politie en legerwachten afgezet. De bran dende schacht werd dichtgemetseld, waarna er water in werd gepompt ter bestrijding van het vuur en de geweldige hitte. Redders, die het metselwerk had den verricht, moesten later, als gevolg van de grote hitte en de sterke rookont wikkeling. naar de oppervlakte terugke ren. Zij waren er toen in geslaagd zes tien mijnwerkers te redden. of hij onder beschuldiging van mede plichtigheid aan moord gerechtelijk kan worden vervolgd. Volgens de wet kan dit met de doodstraf vergolden worden. Zo dra het document geheel vertaald is, zal het door de Britse regering worden ge publiceerd, hetgeen waarschijnlijk bin nen 14 dagen het geval zal zijn. Dat minister Lennox-Boyd het nodig oordeelde, reeds thans bepaalde gedeel ten te publiceren, vindt zijn oorzaak hierin, dat de terroristen gedreigd heb ben hun activiteiten te hervatten, als de Britse regering niet bereid is voor heden nacht 12 uur een conferentie bijeen te roepen op door de aartsbisschop vastge stelde voorwaarden. Door gedeeltelijke publikatie van het document wil de rege ring aantonen, dat het onmogelijk is de voorwaarden van de aartsbisschop te aanvaarden. Wat de echtheid van het dagboek be treft, vergelijking met andere geschrif ten heeft aangewezen, dat het hand schrift dat van kolonel Grivas was. Bo vendien worden er feiten in genoemd, die slechts aan de hoogste leiders bekend kunnen zijn. Het dagboek is niet geheel compleet, doch heeft betrekking op perio den tussen oktober 1954 en juni 1956. Spionage in Ankara De Griekse regering heeft zondag een protest ingediend bij het Turkse minis terie van Buitenlandse Zaken in ver band met een diefstal van documenten uit de Griekse ambassade in Turkije op zaterdagavond. Volgens de eerste be richten, die de Griekse regering heeft ontvangen, worden belangrijke stukken. waaronder die van de militaire attaché, vermist. De diefstal is gepleegd tussen midder nacht en 2.30 uur plaatselijke tijd, toen de portier het gebouw had verlaten. Bij zijn terugkomst vond hij de deur van de ambassade en van de safe open. De politie van Ankara heeft zondagnacht toegegeven, dat onbekenden vier docu menten uit het kantoor van de militaire attaché in de Griekse ambassade hebben gestolen. Volgens latere berichten heeft de politie een Turkse portier een gebouw op de Bou levard Ataturk, waarin de Griekse am bassade is gevestigd, gearresteerd Griekse Cyprioot krijgt politiek asiel in Egypte Een 19-jarige Grieks-Cyprioot, George Cotzonis, heeft zaterdag politiek asiel in Egypte gekregen. Hij was in Rhodesië gearresteerd en werd per vliegtuig naar Cyprus gevoerd. Tijdens een tussenlan ding op het vliegveld van Cairo slaagde hij erin contact op te nemen met de Egyptische politie, via een Griekse ober in het restaurant van het vliegveld. Zijn verzoek om politiek asiel werd direct in gewilligd. Cotzonis, die werd vergezeld door twee politiemannen in burger, was in Cairo aangekomen met het vliegtuig van de BOAC. Onderweg naar het Egyptische vliegtuig, dat hem naar Cyprus zou bren gen, rukte hij zich los van zijn begelei ders en riep: „Help, is er hier iemand die Grieks of Engels spreekt? De Engel sen brengen mij tegen mijn wil naar Cyprus. Ik wil hier blijven". Een Griekse kelner van het restaurant Koningin spreekt te Nijmegen Op conferentie menselijke verhoudingen Koningin Juliana zal dinsdag 4 sep tember, in de ochtendbijeenkomst van de internationale conferentie inzake menselijke verhoudingen, die in „De Vereeniging" te Nijmegen zal worden gehouden, een toespraak houden. Op die dag wordt de conferentie, welke van 3 tot 15 september in Nijmegen zal worden gehouden, officieel ge opend. De ochtend, en middagzitting op de openingsdag zullen worden gepresideerd door Prins Bernhard. In de oohtendbijeenkomst zal voorts het woord worden gevoerd door de voor zitters van deze conferentie, t.w. dr Manuel Chavez, ambassadeur van Mexi co bij het Nederlandse hof, sir Muham- med Zafrulla Khan, rechter van het In ternationale Gerechtshof en dr. Albert de Smaele, oud-minister van Economi sche Zaken van België. Tenslotte zal in de ochtendbijeenkomst ook spreken prof. dr F J Th Rutten, hoogleraar aan de R-K Universiteit te Nijmegen. 's Middags wordt de eerste plenaire zitting gehouden, met als onderwerp: „Verandering en weerstand tegen ver andering in de menselijke verhoudin gen". De zittingen op de beide laatste dagen der conferentie, 13 en 14 september, zul len eveneens door Prins Bernhard wor den geleid. hoorde hem en riep de hulp in van de Egyptische politie. Volgens Cyprische kringen is Cotzonis een achterneef van Michael Karaolis, die in maart wegens verzetsdaden op Cyprus werd terechtge steld. Enkele buien De Eilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met enkele buien plaatselijk met onweer. Overwe gend matige wind tussen zuid en west. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 28 AUGUSTUS Zon op: 5.47 uur; onder: 19.38 uur. Maan op: 22.19 uur; onder: 13.45 uur Hoogwater te Katwijk te 7.04 uur en 19.29 uur. IX t nummer bestaat nit 10 pagina's. Om 20.000 gulden Vier arrestaties o. tv. vrouw van vermoorde In de nacht van zaterdag op zondag is te Heer bij Maastricht de 50-jarige rijwiel- en motorhandelaar J. Mohnen in zijn woning aan de Akenersteenweg door revolverschoten zodanig gewond dat hij later in het ziekenhuis aan de bekomen verwondingen overleed. De politje werd gewaarschuwd door buren die gekerm hadden gehoord. Voordat het slachtoffer naar het ziekenhuis „Sint Annadal" te Maastricht werd vervoerd kon hij nog meedelen dat hij in zijn woning door een tweetal jongemannen was overvallen en neergeschoten. De politie heeft gistermorgen beiden gearresteerd. De man had vier schotwonden, waarvan die in de buikholte de dood heeft veroorzaakt door inwendige verbloeding. De zwaargewonde heeft de politie nog kunnen meedelen dat vrienden van zijn knecht hem overvallen en neergeschoten hadden. De rijkspolitie heeft toen in de vroege morgen van gisteren de 18-jarige handlanger J. van Golde en de 22-jarige garagebediende M. Smeets, beiden te Maastricht, van hun bed gelicht en in arrest gesteld. Bij het voortgezet onderzoek heeft de politie aanleiding gevonden om ook de 45-jarige echtgenote van het slachtoffer aan te houden en later ook de 18-jarige winkelbediende H. J. Nicolaas. IDe Officier van Justitie heeft medege deeld, dat Van Golde en Smeets een vol ledige bekentenis hebben afgelegd. Zij hadden, zo zeiden zij, van de bediende Nicolas, die tot voor kort in dienst was bij het slachtoffer, een sleutel ontvan gen van de woning van het slachtoffer alsmede een revolver, welke achteraf bleek toe te behoren aan de heer Moh nen. ZU zouden van de bediende, die een verhouding met de echtgenote zou heb ben. en die na de moord vrij spel meen de te hebben om het geld van de ver moorde in de wacht te slepen, f20.000 krijgen voor het neerschieten van de rijwielhandelaar. De jongemannen zijn de woning bin nengedrongen en hebben daar aan de slaapkamerdeur geklopt, waar zij de bewoner overvielen en nadat een van hen met een ploertendoder de man een klap op het hoofd had gegeven, heeft de ander (Van Golde) vijf schoten ge lost, waarvan er vier het slachtoffer troffen. De aangehouden Nicolas en de vrouw ontkennen hardnekkig elke schuld aan het gebeurde. De vier aan gehoudenen zullen aan de Officier van Justitie worden voorgeleid. Van Golde en Nicolas staan beiden zeer ongunstig bij de politie bekend. Een sloep met Koninklijke gasten uit geheel Europa vaart van de Achilleus naar het eiland Korfoe. waar leden van de koningshuizen een vakantie doorbrengen op uit nodiging van het Griekse Konings paar. Op de voorgrond van links naar rechts Prinses Irene van Ne derland, Prinses Irene van Grieken land en. getooid met een genoeg lijke zonnehoed. Prinses Beatrix. Een aardige opname van de Zweedse Kroonprins Karei Gustaaf tijdens zijn vakantie, toen hij deel nemer mos aan een kamp. Zelf je potje koken en desnoods je mond branden aan een bovendien nog aangebrand stukje vlees is voor hem net zo goed als voor iedere andere jongen lekkerder dan het fijnst ver zorgde diner. Neimi bekeerde zich tot het Westen Gesprek ir.et Sarcgcsf Pietro Nenni, leider van de links socialisten in Italië, heeft zaterdag in de Franse plaats Pralognan een ge sprek gehad met Giuseppe Saragat, de leider van de democratisch-socialisten in Italië. De party van Nenni (75 Kamerzetels, tegen Saragat i9), die lange tyd nauw met de communisten heeft samenge werkt, heeft zich, naar van betrouwbare zijde te Rome wordt vernomen, thans tot de buitenlandse politiek van het Westen bekeerd. De ommekeer begon na de publikatie van het rapport over Stalin op hel jongste partijcongres in Moskou. Nenni zou Saragat hebben meegedeeld dat hij geen pogingen meer zal onder nemen om samen met de Communisten een „VolksfronC'-regering te vormen. Saragat heeft na zyn terugkeer in Italië tegenover het blad „La Stampa" verklaard, dat het gesprek met Nenni zeer hartelijk is geweest. Over alle vraagstukken in verband met de bui tenlandse en de binnenlandse politiek bestond eensgezindheid. Het ziet er naar uit, dat thans de eenheid onder de Italiaanse socialisten kan worden hersteld. De Raad voor de Woningbouw, die werd ingesteld op 10 december 1955, heeft over de onderwerpen, waarvan de bestudering daartoe aan leiding heeft gegeven, aan de minister van Wederopbouw en Volks huisvesting vier aanbevelingen gedaan. De Raad stelt dat de gemeenten steeds een voldoende hoeveelheid bouwrijpe grond voor uitgifte beschikbaar moeten hebben. Vroeg tijdige samenwerking tussen architect, uitvoerder en opdrachtgever waarborgt een betere uitvoerbaarheid der plannen. De derde aanbeve ling betreft de unificatie der bouwvoorschriften. In een algemene maat regel van bestuur zouden bepaalde technische voorschriften moeten worden geünificeerd. De vierde aanbeveling heeft betrekking op pres tatiebeloning in het bouwbedrijf. De Raad komt hierbij tot de volgende conclusies: 1. een verantwoord tariefstelsel be hoort het sluitstuk te zijn van een goe de interne bedrijfsorganisatie. Wanneer het bedrijfsbeheer niet aan redelijke ei sen voldoet, is invoering van dit stel sel zeer moeilijk te realiseren, zo niet onmogelijk; 2. samenvoeging van het op verscheidene plaatsen reeds aanwezig materiaal en ervaringen en coördinatie van de initiatieven is een onmisbare voorwaarde hiervoor: 3. invoering van een systeem van prestatiebeloning vraagt een aanloopperiode, gedurende welke alle hierbij betrokken personen intensief worden voorgelicht en opge leid; 4. ten aanzien van de loonvorming zullen zowel de loonhoogte als de dif ferentiatie der lonen moeten worden herzien; 5. de zekerheid behoort te wor den geschapen, dat de tarieven worden vastgesteld op basis van objectieve tijds- studies. door een door het bedrijfsleven Vrachtauto doodde jongen MET HOOFD ONDER ACHTERWIEL (Speciale berichtgeving) Op de Laaerfse weg te Woudenberg vond een auto-ongeluk plaats, waarby een 7-jarige jongen van de familie C. G. de Kruif, te Woudenberg, vrywel op slag overleed. De jongen zat schrijlings op zijn stil staande fiets voor de uitrit van de ouder lijke woning te wachten om een melk- auto, die melk aan de boerderij van zijn vader had afgeleverd, te laten passeren. De bestuurder van de melkauto had de Jongen wel gezien en ook voldoende ruimte om te passeren. Op nog onopge helderde wijze is de knaap-komen te val len. toen de auto langs reed en met zyn hoofd onder een achterwiel terecht ge komen. Kort na het ongeluk is het slacht offer overleden. in te stellen orgaan, de mogelijkheid van toezicht op de toepassing van het systeem in de praktijk moet aanwezig zijn; 6. tenslotte ware de mogelijkheid te overwegen de opdrachtgevers aan te bevelen zich bij de keuze van uitvoe rende aannemersbedrijven mede te la ten leiden door de omstandigheid of door de betrokken maatschappijen op verantwoorde wijze gebruik gemaakt wordt van het stelsel van prestatiebelo ning. De raad is van mening, dat een goed functionerend stelsel van prestatiebe loning kan bijdragen tot opvoering van de produktiviteit in de woning bouw. Hij verstaat onder prestatiebe loning, een beloning gebaseerd op een langs objectieve weg gemeten tarief, waarbij voor een prestatie, die boven een uniform vastgestel de norm ligt, een premie wordt betaald. In de industrie is dit een algemeen gebruikt middel, in het bouwbedrijf wordt een dergelijk sys teem in verscheidene ondernemingen reeds toegepast. De Raad stelt uitdrukkelijk vast, dat hij in het vroeger gebruikte systeem van „aangenomen werk" geen aanvaardbare vorm van prestatiebeloning kan zien. Zelfs wanneer rekening wordt gehouden met de bijzondere moeilijkheden, waar aan een verantwoord stelsel van pres tatiebeloning bij de bouwnijverheid bloot staat, wordt, naar de mening van de Raad. zulk een stelsel nog veel te weinig toegepast. De Raad geeft aan, aan welke voor waarden moet worden voldaan voor overgegaan kan worden tot invoering van een verantwoord stelsel van presta tiebeloning (organisatie van het werk op de bouwplaats, een loonbeleid. aange past aan de bijzondere omstandigheden in het bouwbedrüf. de loonadministra tie) en de voorwaarden, waaraan de ta riefstelling mnat ycJdoeB.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1