Aandelenmarkt kijkt kat uit de boom U.V.S.—E. D.O. Vogler verdrong op de laatste dag Poissant nog van eerste plaats yu-va SPORTSCHOOL HOLVAST Sportagenda Men strijdt tegen de inflatie9 hetgeen dringende noodzaak is Bedrijfsvernieuwing bij kleinere winsten Teleurgestelde man poogde met mes een vrouw dood te steken Boh Markus moest zwemmen ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1956 ZATERDAG Leidse Hout (3 uur) atletiek wedstrijd „Holland"Bonn. Haarlemmerweg (6 uur) Lug- dunumHFC. Katwijk (Sportpark, 5 uur) Quick Boys—VUC. Noordwjjkerhout (terrein Zee straat, 18.30 uur) WSBSJC. Lisse (Sportpark, 4.30 uur) Lis- ser BoysKromhout. Sassenheim (Sportpark, 8 uur) Ter LeedeSIZO. Velp NederlandBelgië tennis. Sneek Nederlandse zeilkam- pioenschappen (Regenbogen, Valken en 16 M2 Streepklasse) Kopenhagen wereldkampioen schappen wielrennen, wegwedstrijd amateurs. ZONDAG Zoeterwoude („Zomerlust") prijsuitreiking Leidse Hengelcom- petitie. Wassenaarse Weg (2.30 uur) UVS—EDO. Haagweg (2.30 uur) LFC Schoten. Noord wijk (Golfclub) Noord wij kse Golfweek. Noordwjjkerhout (3 uur) Ronde van St. Bavo voor amateurs. Rotterdam (Sparta-terrein) fi nale Zilverenbal-toernooi. Rotterdam (Sintelbaan) atle tiekwedstrijden om PH.- en Julia- nabekers. Velp NederlandBelgië tennis Sneek Nederlandse zeilkam- pioenschappen. Kopenhagen wereldkampoen- schap wielrennen, wegwedstrijd profs. Bied (Z.-Slavië) finales Euro pese roeikampioenschappen dames. Utrecht (Kromme Rijn) Ne derlandse zwemkampioenschappen, 1500 m. vrije slag. (Van onze financiële medewerker) Het grillig karakter van de New Yorkse effectenbeurs is deze week weer gebleken uit de vrij scherpe koersdaling, welke daar is ingetreden, ondanks de beëindiging van de staal- staking, de aanmerkelijke verhoging van de staalproduktie en de niet min der belangrijke verhoging van de staalprijzen, welke hier en daar reeds door een prijsverhoging van andere produkten is gevolgd. Voor zover de financiële resultaten van het eerste halfjaar bekend zijn, liggen de cijfers merendeels boven die van het overeen komstige tijdvak van 1955 en ook voor het tweede halfjaar worden goede ver wachtingen gekoesterd. Mogelijk dat het verloop van de Suezkanaal-confe rentie de stemming in Wallstreet on gunstig heeft beïnvloed, nu het blijkt dat de gewenste overeenstemming tussen de vertegenwoordigde mogend heden niet zo gemakkelijk is te berei ken. De slappe houding aanvankelijk door de V.S. aangenomen, begint zich te wre ken en geeft voet aan het streven van de Aziatische landen om zich meer en meer aan de Westerse hegemonie te onttrek ken, hoewel deze vooreerst in het belang van de economische ontwikkeling dier landen nog onmisbaar is. Het ziet er naar uit dat de spanningen rondom het Suezkanaal en de daardoor aan het wankelen gebrachte basis voor de olie voorziening voorlopig de beurzen zullen blijven beheersen, ook al zal men ten slotte wel weer tot een compromis ko men. zij het dan met een verder verlies van het Westerse prestige en grotere uit gaven voor de verkrijging van de Aziati sche produkten. Komt het tot een alge mene stijging van de grondstoffenprij zen. dan zijn er met de loonsverhogingen in de V.S. twee factoren, welke de prij zen van de eindprodukten in opwaartse zin zullen beinvloeden en de vraag of dan een verdere inflatie zal kunnen wor den voorkomen, wordt in de V.S. steeds meer in ontkennende zin beantwoord. Op zichzelf beschouwd zou dit voor de effectenbeurzen, althans voor de aande lenmarkten een haussemotief moeten zijn en af en toe werkt genoemd ver schijnsel dan ook in die richting, aan de andere kant heeft men er rekening mee te houden dat de regeringen met hun monetaire en fiscale maatregelen de ge volgen van een inflatie zoveel mogelijk trachten te bedwingen, omdat ze in fei te een verschuiving van vermogen en in komen onder de bevolking teweegbren gen. zijn de veelal het tegendeel van bil lijke bezitsspreiding en inkomensverde ling, welke in deze tijd wordt nage streefd, De ervaring heeft geleerd, dat in een periode van inflatie de een rijker wordt, althans zijn financiële positie weet te handhaven, de ander in reëel in komen aanmerkelijk achteruit gaat. Als de bedrijven door een sterke prijsstijging in staat zijn grotere win sten te maken en de aandeelhouder de geldswaarde van zijn fondsen als ge volg van de inflatie in belangrijke mate ziet stijgen, gaat dit ten koste van velen, die van vaste inkomens en pensioenen moeten leven en zal de be moeiing van de overheid met de z.g. „vergeten groepen" weer moeten wor den uitgebreid. Dit houdt dan weer in dat grote bedrijfswinsten fiscaal wor den afgeroomd, teneinde de middelen te verkrijgen om de vergeten groepen uit hun isolement te verlossen. Een dergelijke toestand is allerminst aam lokkei ijk en daarom mag men hopen dat het inflatieproces zoveel mogelijk wordt bedwongen. De toestand van onzekerheid, waarin wij ons wat de conjunctuur en de verde re economische ontwikkeling bevinden, wordt duidelijk geillustreerd in het kwartaalsrapport, dat Philips deze week heeft gepubliceerd. Het kostencijfer bij de bedrijven is de laatste tijd niet on belangrijk gestegen en daar men prijs verhogingen zoveel mogelijk wenst tegen te gaan, moet de dekking van de hogere kosten worden gezocht in een vergroting van de omzet en een meer efficiente be drijfsvoering, waarnaar dan ook aller wegen wordt gestreefd. Philips is er ook in het eerste halfjaar van 1956 in ge slaagd haar omzet verder le vergroten en vooral het feit dat de export uit Ne derland in sterkere mate is toegenomen dan de totale omzet, is het bewijs dat Philips zich op de wereldmarkt tot dus ver nog goed kan handhaven. in ons land het middel zijn om voor de stqgende bedrijfskosten een tegen wicht te scheppen. Maar dit proces is niet in een paar maanden voltrokken en eerst na verloop van enige tijd zal moeten blijken in hoeverre de bedrij ven er in geslaagd zijn het gewenste evenwicht terug te vinden. Dit onzeker aspect is uiteraard op de beurzen van invloed, met name op de aandelen markt, die er doorgaans niet ongunstig uitziet, maar die toch geen grote stroom van kopers trekt, omdat men de kat uit de boom wil kijken. Vandaar dat de obligatiemarkt in sterkere mate de beleggers tot zich trekt, vooral nu de rentevoet tot 4^4% is ver hoogd en andere aantrekkelijkheden worden geboden om het kapitaal tot zich te trekken. Dat de gemeente Amsterdam op de winzucht van het publiek gaat speculeren door een 2%% premielening uit te geven, waarbij elk jaar een hoofd prijs van een kwart miljoen uit de bus komt, kunnen wij eerlijk gezegd niet be wonderen. Meer sympathie hebben wij voor het beleid van de Eerste Nederland- sche Scheepsverband Mij. die 12- jarige pandbrieven uitegeft 98y2% en daardoor tegemoet komt aan het stre ven van de belegger om, ongeacht de wijziging in de rentestand, zijn kapitaal zoveel mogelijk intact te houden. Door dat deze pandbrieven na 1958 in tien ge lijke termijnen worden afgelost, waar bij dan een koerswinst van V/2% wordt gemaakt, zal ook als de rentestand ver der mocht stijgen, een koersdaling van die pandbrieven worden tegengehouden, terwijl men als de rentestand daalt, al tijd van zijn W\% rente zeker is en de koers van zijn pandbrieven zal zien stij gen tot tenminste 100%. Het komt ons voor dat in een onzekere tijd als de onze, ook wat de ontwikkeling van de rentestand betreft, dergelijke kortlopende obligaties voor de beleggers bijzondere aantrekkelijkheid hebben. De bedreigde zocht vergeefs bescherming „Hoe kan een vrouw zich beschermen, die door een bijzonder agressieve, niet toerekenbare, in zijn liefde teleurgestelde ex-minnaar ernstig wordt bedreigd?" Deze vraag bleef op een zitting van de Amsterdamse Rechtbank, waar dit pro bleem aan de orde kwam, onbeantwoord Terecht stond een 53-jarige handels agent uit Amsterdam, die op 28 januari j.l. In de Lairessestraat te Amsterdam op klaarlichte dag een 29-jarige dienstbode, thans woonachtig te Sneek, een steek met een dolkmes in de rug toebracht. Dezelfde man had in 1940 een andere vrouw in Amsterdam op straat met messteken gedood en was derhalve wegens moord tot 15 jaar veroordeeld. In de strafgevangenis te Leeuwarden zat hg er ruim 10 van uit en werd daarna in voorlopige vrijheid gesteld. In een psychiatrisch rapport, dat nu over hem uitgebracht is, werd geconstateerd, dat de man lijdt aan paranoïde geestesstoornissen, agressief, licht geprikkeld en een groot sociaal gevaar is. Opneming in een inrichting voor geesteszieken achten de psychiaters aanwezig. st Met deze man had de dienstbode de grootste moeilijkheden. Ze had hem op straat leren kennen, was een avondje met hem uitgegaan, maar al spoedig niet meer van zijn attenties gediend. Toen begon hij haar te bedreigen, zo vertelde ze. Hij belde haar op en zei: „Het mes ligt voor je klaar". Hij ver telde haar, dat hij 10 jaar in Leeuwar den ad opgeknapt wegens moord op een vroegere vriendin en zei: „Jij in het graf, ik achter tralies". Het logische gevolg was, dat de dienst bode tenslotte naar de politie liep en om bescherming vroeg. „De straat is vrij", zei de recherche, „we kunnen die man niets maken". Maar wel stemde men er in toe de dienstbode een rechercheur mee te ge ven, als ze daarom vroeg. Dat deed ze dan ook wel. Zo'n rechercheur volgde haar dan op een afstandje. Op een keer zag hij hoe de fanatieke minnaar in een taxi naast het meisje kwam rijden. De taxichauffeur wenkte haar, ze keek om. „Doorlopen", beduidde de rechercheur haar en hij zelf stapte in de taxi en nam de man mee naar het bureau. De hem daar gegeven waarschuwingen baatten niet. Op 28 januari probeerde de man zijn voornemen uit te voeren. „In een vlaag van drift", voerde zijn verdediger aan; „hij was zich zelf niet meester; de voor bedachte rade is niet bewezen". De man liep achter haar aan en stak haar met het mes onverhoeds in de rug. Ze voelde de klap, zette het gillend op een rennen en thuis gekomen bemerkte ze, dat het mes dwars door haar kleding in haar rug terecht was gekomen. Ze had geluk; er was slechts een diepe snij wond, die gehecht werd. De man gooide het mes in een gracht weg. waar uit de politie het later opviste met een nieuwe magnetische dreg. Poging tot moord bewezen De Officier van Justitie achtte in zijn requisitoir poging tot moord op grond van uitlatingen tegenover getuigen be wezen. Aangezien de psychiaters (in tegen stelling tot 1940) de verdachte thans ontoerekenbaar achten, mag hij dus voor zijn daad niet als een normaal individu worden gestraft en moet er ontslag van rechtsvervolging komen. Dit eiste de Officier dan ook. Hij voegde daaraan een verzoek toe de verdachte, voor wie isolatie nodig is, voor de tijd van een jaar op te laten sluiten in een krankzinnigengesticht en hem voorts ter beschikking van de regering te stellen, opdat de man zo lang dat door de medici nodig wordt geoordeeld verpleegd zal blijven. De raadsman achtte de poging tot moord niet bewezen, doch slechts het toebrengen van lichamelijk letsela Hij ging akkoord met de terbeschikking stelling. Uitspraak 7 september a.s. Russische vertaler bij de Ver. Naties spioneerde De secretaris-generaal van de V.N., Dag Hammerskjöld, heeft het ontslag bekend gemaakt van de Rus Iwanowitsj Petrof, die als vertaler in dienst was bij het secretariaat van de V.N. De Ver. Staten hebben deze man van spionage beschuldigd. Hij heeft don derdag Amerika verlaten. Het ontslag is geschied, aldus Hammarskjöld, op grond van door het secretariaat verkre gen inlichtingen over ongeoorloofde ac tiviteit van Petrof. Volgens de Ameri kaanse delegatie bij de V.N. heeft het Amerikaanse Departement van Justitie aangetoond, dat Petrof heeft getracht gegevens te verkrijgen, die van vitaal belang zyn voor de verdediging van de Verenigde Staten. CRICKET Cricket-programma l»te klasse A: ACCHermes DVS; HaarlemQuick N; HBSRW. lste klasse B: KampongExcelsior; PW—Sparta; VOC—VVV. 2de klasse E: VW II—BMHC; RW EUHercules. Vijfde testmatch EngelandAustralië Op de tweede dag van de vyfde en tevens laatste testmatch tussen Enge land en Australië is Keith Miller de grote steun voor zijn ploeg geweest. Stond Australië aanvankelijk op 47 voor 5, mede door zijn 57 n.o. hielp hij het team er bovenop en toen de stumps werden getrokken bedroeg de score 189 voor 8. Hij batte en verdedigde uitste kend. In 197 minuten sloeg hij twee zessen en twee vieren. Samen met Neil Harvey slaagde hij er zelfs in de fellow- on te vermijden. Het scorebord zag er als volgt uit: En geland eerste innings (223 voor 7, score van eerste dag) P. B. H. May 83 n.o.; J. C. Laker 4; F. H. Tyson 3: J. B. Sta- tham 0; extra 2; totaal 247. Bowling: Lindwall 1—36; Millar 491; Davidson 016; Archer 553; Johnson 028; Benaud 021. Australië eerste innings: C. Mc Do nald 3: J. Burke 8: R. N. Harvey 39; I. Craig 2; I. Johnsin 12; A. Davidson 8; Craig 2; I. Johnson 12; A. Acher 9; R. Benaud 32; R. Lindwall not out 22; ex tra's 6; totaal voor 8 wickets 198. Onze landgenoot Bertie Uytendaal heeft met het paard „Hanko" op het in ternationaal concours hippique in het Zoute (België) in het internationaal springnummer om de prijs van de Bel gische Stijgbeugels na barrage beslag gelegd op de zesde plaats met fout. Winnaar werd de Italiaanse markies De Medici met „Irish Rover" vóór de we reldkampioen Raymondo d'Inzeo (It.) met „Quiet Man". (Ingez. Med.-Adv.) ZONDAG 2.30 UUR 12.30 u.: U.V.S. 2—E.D.O. 2 Europees kampioenschap Finnjollen Maar het teleurstellende is, dat hoe wel de omzet veel groter was dan in het eerste halfjaar van 1955, de winst na aftrek van belasting slechts f. 3 miljoen meer heeft bedragen, zo dat het winstpercentage van 6,1% tot 5,6% is gedaald. De winst is dus niet evenredig aan de grotere omzet ge stegen, een verschijnsel, dat zich ook bij andere ondernemingen voordoet en voor de werknemers een waarschu wing is om bij hun looneisen de boog niet te strak te spannen. Want welis waar wordt er, althans bij Philips, elk jaar een groot deel van de winst in het bedrijf gehouden, maar reeds in 1955 was dit reeds procentsgewijs klei ner dan in 1954 en toch zjjn er grote winstinhoudingen nodig om in de ka pitaalbehoeften te kunnen voorzien. Teneinde een redelijke dividenduitke ring op het kapitaal mogelijk te maken, heeft Philips in de loop van dit jaar, nadat in 1955 het kapitaal is vergroot, door het opnemen van onderhandse le ningen in haar kapitaalbehoeften voor zien, maar ook dergelijke transacties moeten worden gezien tegen de achter grond van de winstmogelijkheden. Ne men deze af, dan gaat allengs ook de verschuldigde interest een te zware last vormen. Het is daarom geen wonder dat een concern als dat van Philips onder de huidige omstandigheden naar een gelei delijke bedrijfsconsolidatie streeft, waar bij ongetwijfeld aan de verdere opvoe ring van de efficiëntie van de talrijke bedrijfsmethoden grote aandacht wordt besteed. Maar ook dit gaat weer met de investering van grote kapitalen gepaard en de directies onzer ondernemingen staan dan ook voor het grote probleem in hoeverre tot nieuwe kapitaalsuitgaven mag v/orden overgegaan. Dit probleem wordt nog moeilijker nu de schaarste op de kapitaalsmarkt aanhoudt. Ten onzent is er thans van openbare emissies door de Nederlandse onderne mingen geen sprake. Men krggt de in druk dat zoveel mogelijk gepoogd wordt de kapitaalsuitgaven binnen en ge gTenzen te houden, hoewel men aan de andere kant er toch weer niet aan kan ontkomen. De automatisering van de bedrijven vindt in de V.S. in vrij snel tempo voortgang en moet ook Een gepensioneerde hoofdinge nieur van een Amerikaanse telefoon maatschappij, Osborne, heeft dit zak-telefoonapparaatje ontworpen, dat tegelijkertijd televisietoestel is. i Op den duur, zo zegt Osborne, zal de hete wereld met deze zaktele- foontjes worden uitgerust, zodat iedereen iedereen waarook ter we reld kan opbellen en tegelijk zien en spreken. WIELRENNEN Swift-Combinatie De voorlaatste rit der avondcompetitie gaf als uitslag: A- en B-klasse: 1. C. Plasmeijer; 2. J. v. d. Berg: 3. J. v. Wetten. C-klasse: 1. J. Faas; 2. P. Hobo; 3. C. Kramer. D- klasse: 1. B. Slingerland (onder pro test); 2. N. Kooien; 3. Th. Boom. Aan de morgen te houden Ronde van St. Bavo wordt deelgenomen door: C.Plas meijer, A. v. Wetten, R. Wallet, B. Rij- kelykhuizen, S. v. d. Pol, Th. de Vroo- men, J. v. Wetten, J. v. d. Berg, P. Turk J. v. Leeuwen, C. Vertegaal, L. Verte gaal en J. de Pou. DAMMEN Zomerwedstrijden D.C.L. De zomerwedstrijden van de .Dam club Leiden" zijn thans afgelopen. Oli vier bleef daarin op eenzame hoogte en werd zonder noemenswaardige concur rentie kampioen. Wij laten hier de na men volgen van de zeven best geëindigde spelers, allen prijswinnaars: 1. P. Olivier 18 pnt.; 2. J. Laven 13 p.; 3. C. J. Hake- mulder 11 p.; 4. W. van der Reijden 10 p.; 5. A. van der Putten 9 p.; 6. P. Belt 8 p.- 7. W. van der Blom 8 p. De prijsuitreiking vindt plaats op 29 augustus a.s. in het elubhuis van D.C.L. aan de Breestraat. (Van onze zeilmedewerker) Schreven wij gisteren, dat de Fransman Didier Poissant de titel voor het grijpen had, gezien zijn grote voorsprong in het klassement, Aeolus evenwel besliste anders! Er stond op de laatste dag een zeer harde wind van ongeveer 15 meter per seconde en de zwaarweerspecialisten kregen dus hun kans, die zij ook dankbaar sant en Ochwadt. Op het voordewindse rak zagen wij fantastische grypmanoeu- vres. Vogler nam het risico van een gijp, om zijn eerste plaats die sterk bedreigd werd door Sarby te behouden. Nells lag nog steeds derde en Poissant kreeg, na dat hij in een gyp bijna volgeslagen was, moeilijkheden met Murray, die zijn ach tervolging kort voor de finish met succes bekroond zag en daardoor Vogler, die door Sarby op het planeerrak gepasseerd was, het Europees kampioenschap be zorgde. Intussen had Andre Nelis zijn overwin ning zeker gesteld. Vogler nam in het laatste rak geen risico gezien zijn stand in het klassement en legde het laatste rak naar de finish voordewind kruisend af, waardoor Murray hem van de tweede plaats verdreef. Pelasöhiar werd als vier de afgeblazen voor Rud'stroem (Noorwe gen), SomersPayne (Ierland), Shavrin (USSR) en Demir (Turkije). Tussen de 9de en 10de race deed de protestcommissie uitspraak in het protest Op de woelige wateren van de Loosdrechtse Plassen werden gis- teren de laatste wedstrijden verzeild van het Europees kampioenschap Finnjollen. Op de foto ziet men Belg Nelis (1) in duel met de Nc Rudstroem. JUD1> JIU-JITSU Nieuwe cursussen Dames, heren, jeugd. Club- privélessen. Het was een uiterst spannende beslis sing van deze kampioenswedstrijden, die men echter, gezien de aard van het wed- strijdwater stellig niet als een maatstaf moet zien voor de krachtsverhouding in de FinnjollenkTasse. Tenslotte blijft het feit, dat de Olympische kampioen Paul Elvstroem geweigerd heeftop Loosdrecht mee te varen, na zijn ervaringen op de Reeuwijkse plassen. Naar onze mening hadden dergelijke wedstrijden moeten plaats vinden op water, waar het mogelijk was de Olym pische driehoefcsbaan uit te zetten. Uitslag Europees kampioenschap: 1. en kampioen Jürgen Vogler (O.-Dld) 7839 pnt.; 2. Poissant (Fr.) 7770 pnt; 3. Nelis (België) 7369 pnt.; 4. Murray (G.B.) 5885 pnt.; 5. Shavrin (USSR) 5868 pnt.; 6. Markus (Ned.) 5712 pnt.; 7. Sar by (Zweden) 5680 pnt.; 8. Rudstroem (Noorwegen) 4888 pnt.; 9. Pelaschiar (It.) 4827 pnt.; 10. SomersPayne (Ierland) 4248 pnt.; 11. Ochwadt (W.-Dld.) 4204 pnt.; 12. Rydgren (Finland) 2926 pnt.; 13. Demir (Turkije) 2604 pnt.; 14. Alon- so-AIlende (Spanje) 2352 pnt.; 15. Pie per (Zwitserland) 1998 pnt. (Ingez. Med.-Adv.) Dir.: W. Luiten Rijksgedipl. Judo leraar Intern. 2e Dan - Kaw HisHi Kampioen 2e Dan-1956 Zuid-Holland „JUDO-CLUB" accepteerden. Poissant sloeg in de negende race om, en in de tiende, beslissende wedstrijd werd hij op het laatste moment door de Engelsman Murray van de vierde naar de vjjfde plaats verwezen en dat scheelde hem 97 punten! De Oostduitser Vogler kwam hem nu juist 69 punten voor in het totaal klassement en werd titelhouder! Jammer voor de sympathieke Fransman, die in totaal driemaal eerste werd en getoond heeft een zeiler te zijn van grote klasse. Vogler echter was meer allround en heeft zijn titel volkomen verdiend. Onze Olympische vertegenwoordiger, Bob Markus, bezette in het totaal klas sement de zesde plaats. Hij heeft o.i. onder te grote druk gevaren om te wil len bewijzen wat hij in internationaal milieu waard is. Hij maakte constant de fout zich te veel in zijn schip te bewegen, waardoor vooral met lichtweer te veel vaart verloren gaat. Wel 'heeft hij ge toond een grote mate vechtlust en door zettingsvermogen te bezitten. Dit bleek in de 9de race. Hij was met een aantal anderen omgeslagen in een hevige vlaag maar weigerde hulp en slaagde erin zijn schip overeind te krijgen. Hij verloor evenwel weer zijn roer en hij moest dit zwemmend bemachtigen. Toen deze moeilijkheid achter de rug was, kon hy zijn tuig niet hijsen en op de kale mast zeilend, liep hij naar de beschutting van een haven, waar hij zonder te meren de zaak kon Maren. Om half drie finishte 'hij als negende en laatste. Nelis (B.),die eerste werd in deze wedstrijd, was even na een uur binnen Nelis heeft, en hoe kan het anders als awaarweerman, de laatste dag zeer goed gevaren. Hij behaalde in het totaal 7369 punten en was derde in het totaal klas sement. Wat betreft de wedstrijd zelf, de start van de 9de wedstrijd was eerst uitgesteld tot 11 uur. By het varen voor de start- tijd braken drie masten en een Finn jol sloeg om. Het wedstrijdcomité stelde daarom de start uit tot 12 uur, maar nu brak de giek van Pelaschiar (It.), zodat wederom een kwartier werd uitgesteld. Toen ging alles goed en stampend gingen de Finnen het moeilijke kruisrak in naar de Driesprong. Met uitzondering van Markus en Rydgren gingen allen over bakboord de plas op. De onderwal, die Markus en Rydgren hielden, bleek zeer ongunstig te zyn. Rydgren (Finland) zeilde hier bovendien zijn mast overboord. Andre Nelis bereikte het eerste de boei voor Ochwadt (W.-Dld), Sarby (Zwe den), Vogler (O.-Dld) en ging met een ontstellende snelheid planerend naar de boei bij de Wijde Keel. Voor de winds naar de boei by de jachthaven van de vereniging Loos drecht gebeurde het! Een machtige vlaag veegde 5 Finnjollen tegelijk om! Dit waren Poissant (Fr.), Alonso-Al- lende (Spanje), Ochwadt (W.-Dld), Markus (Holland) en Sarby (Zweden). Markus en de Spanjaard weigerden hulp van de vletten. Markus kon, zoals boven beschreven, uiteindelijk zijn race beëindigen, maar Alonso-Allende bemerkte, dat lijj zijn hoosvat kwijt was en was dus machteloos, omdat hjj zyn schip niet drijvende kreeg. van de vorige dag tegen Pieper (Zwit serland). Pieper werd uitgesloten, zodat de stand in het totaal klassement iets veranderde en meerdere mogelijkheden ontstonden voor de 10de, beslissende wed strijd waarvoor om vier uur gestart werd. De wind was iets minder maar toch altijd nog 10 tot 12 meter per seconde. Markus koos nu in het kruisrak de slag over bak boord maar zette deze te ver door waar door hij over stuurboord ruimschoots naar de boei moest varen die intussen al gerond was door Vogler, Sarby, Poissant, Ochwadt, Nelis, Pelaschiar en Murray. Na het planeerrak had Vogler nog de leiding voor Sarby, maar Nelis was op gerukt naar de derde plaats voor Pois-

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 6