In de vishallen te IJmuiden wordt nacht en dag gewerkt Kaairidders worden 's nachts uit hun bed getrommeld Lijk van bemanningslid van de Mercator bij Formosa gevonden ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1956 De afslag begint 0111 7 uur 's morgens (Van één onzer verslaggevers) Het Is nacht. Eén van de koude nachten van deze ..zomerse" augustus maand. Op zijn bromfiets raast porder Nico Schaap van IJmuidens visserij bedrijf over de van de nattigheid glimmende wegen. Wind en regen slaan in zijn gezicht. Hoewel hij er eigenlijk niet aan toe wil geven, huivert hij van de koude. Ergens in IJmuiden stopt hij plotseling voor een huis en geeft er een zacht rukje aan de bel. Boven voor het raam van het huis verschijnt een witte figuur. Een havenarbeider, die door de porder uit de veren is getrommeld. Hij geeft een zacht tikje op het venster. En de porder op de straat antwoordt met een niet te hard en ook weer niet te zacht ,,Jaa Het is ditmaal geen nacht als an dere nachten voor de porder, die wij nu volgen door de straten van IJmui den en telkens opnieuw weer voor een huis zien afstappen en bellen met daarna de hele ceremonie van het tikken tegen het venster en het „Jaaavan de porder in de straat. Ditmaal moet de porder de hele ploeg havenarbeiders uit de veren tromme len in een zeer snélle tijd. Want van nacht is de verse-haringtij d voor IJmuiden eindelijk begonnen. Veel la ter dan andere jaren en met veel min der kans op veel haring dan andere jaren. Wellicht veroorzaakt door de koude van het zeewater in deze zomer Wellicht ook veroorzaakt door het enorme aantal treilers, dat thans jacht op de prachtige haring van de Fladengronden maakt. Vannacht is er echter geen krimp. Vannacht liggen er drie treilers aan de markt, die voor een dikke vierduizend kisten verse vette haring van de Fladen zorgen. Twee uur 's nachts De porder is nog niet teruggekeerd van zijn ronde, maar de eerste haven arbeiders. die hij heeft gewekt voor het lossen van de haringtreilers, zijn reeds aan de kant. Zij zitten in de kantine aan de stenen tafels en hebben bij Henk van der Vis alvast een „bakkie" besteld. Henk van der Vis. die even vroeg op moet als de porder en ervoor zorgt, dat er voor twee uur in de kan tine van de vishal reeds een geurig kopje koffie of thee te verkrijgen is. Met z'n vieren zitten de havenarbei ders aan de tafeltjes en wachten op hun makkers, die nu elk moment ook kunnen komen. Want om twee uur pre cies vangt de arbeid aan. Zij praten nog wat na over het slechte weer van deze zomer en de slechte vangsten van de haringtreilers. Het is al woensdag, zodat het werk en het weer de sport reeds heeft verdrongen. Want 's maan dags is het veelal de sport van de af gelopen zondag, die de gesprekken aan deze tafeltjes beheerst. Het is nacht en luid wordt er niet gesproken. Af en toe een woord en daarna hoor je niets an ders dan het tikken van de grote ste nen mokken op de tafeltjes. De „boel" wordt gesteld De tochtige IJmuidense vishallen zijn in de nachtelijke uren echter geen lui lekkerland voor uit hun veren getrom melde havenarbeiders, die de aloude bijnaam „Kaairidders" ridders van de kade dragen. Er moet gewerkt worden, vooral vannacht. Daarom zijn de winchlui en de reepgasten niet in de kantine te vinden. Zij zijn reeds ver voor tweeën aan het werk „met het stellen van de boel", zoals zij dat noe men. De winchman moet zijn elektri sche winch goed vastsjorren aan de beugels, die daarvoor op de loskade aan de buitenmuur van de vishal zijn beves tigd. De reepgasten helpen hem met het ophangen van de schijven een soort katrollen aan de dunne staal draad, die op de treiler van mast tot mast loopt. Door deze schijven gaat de reep. waarmee straks de winchman de manden met vis uit het ruim hijst. Maar plotseling ontwaakt het volle leven in de nachtelijke vishallen. De ploegen betrekken hun posten. De ruimgasten dalen in het diepe ruim van de treiler en scheppen de eerste manden vol met kostelijke haring. De haring, die dit jaar laat gekomen is en waarop de conservenfabrieken met smart zitten te wachten. Met een behendige zwaai trekt de winchman de manden uit het ruim. De reepman leidt de reep met de bunge lende mand haring er aan naar de plankman. die deze mand met zijn haak <over de lange plank naar de vishal trekt. Daar wordt de mand snel over genomen door de lossers, die de volle manden naar de pakkers slepen. En de pakkers storten de manden in de op rijen gereedstaande kisten. Zij verwijde ren het ijs uit de haring en maken de Hongaarse kroonschatten bevinden zich in Salzburg (Van onze Weense correspondent) Eindelijk is thans bekend geworden, dat de Hongaar F. Szalasi het meest waardevolle gedeelte van de beroemde Hongaarse kroonschatten in 1945 op zijn vlucht naar Oostenrijk heeft meegeno men. In het dorpje Mattsee overhan digde hij de koningsmantel, de scepter, de rijksappel en een relikwie van koning Stcphanus aan pastoor Strasser, die de ze schatten in 1946 aan de aartsbis schop van Salzburg ter bewaring gaf. Tot grote ergernis van de Hongaarse regering bevinden deze kostbaarheden zich nog steeds in Salzburg. De beroemde Stefanskroon echter met het scheef staande kruis, wilde de pas toor van Mattsee niet overnemen. Dit kostbaar kleinood, dat meer dan dui zend jaar oud is, werd daarop ingegra ven en later door Amerikaanse solda ten ontdekt, die het naar Wiesbaden brachten. Men neemt aan, dat deze kroon zich op het ogenblik in het Va- ticaan bevindt, maar zekerheid hierom trent heeft men niet. Zoals men weet, heeft deze kroon, die in de 9de eeuw door Paus Silvester aan de Hongaarse koning Stephanus werd geschonken, een rol gespeeld in het proces tegen kardinaal Mindszenty, die er van be schuldigd werd dat hij de kroonschat ten uit Hongarije had laten brengen. Het is niet uitgesloten, dat de Hon gaarse regering stappen zal ondernemen om de schatten, die zich nu nog in Salzburg bevinden, terug te krijgen. kisten vol. Met een kop er op. Uren lang werken zij in gebogen houding. Nemen met z'n tweeën de mand over en storten hem leeg. Want een „luilekker land" is de vishal beslist niet. Het tem po van de arbeid is er hoog. Zeer hoog zelfs De afslag begint Het lossen gaat sneller en sneller. Kist na kist wordt gevuld met haring. Mand na mand zwaait uit het ruim op de plank. Want om zeven uur moet als het even kan, de haring gelost zijn. Dan moet ze gereedstaan als een lang veld haring. Gereed voor de verkoop aan de vishandelaren. Precies om zeven uur begint elke dag de verkoop. Een welhaast krank zinnige drukte begint op dat moment in de hallen. Het werken in de nacht is daar rustig bij. De afslagers tellen ratelend de prijzen af. Twintig gul den, negentien, achttien, zeventien, zestienStop. Het is een visverko- per, die te kennen geeft, dat hij de haring wil kopen voor zestien gulden per kist van 50 kilo. Ge moet over deze verkoop niet zo eenvoudig denken. Want de afslager moet tijdens het mijnen scherp op de gezichten van de rondom hem ge schaarde kopers letten. De één steekt zijn hand op. als hij de partij mijnt, maar de ander geeft een nauwelijks zichtbaar knikje. En daarop zijn weer talrijke variaties mogelijk. Allerlei be wegingen. die de afslager moet ken nen en waarop hij scherp dient te letten in het belang van de vissers en de kopers. Tegen tienen. Terwijl er verkocht wordt, lossen de havenarbeiders de laatste manden vis uit de schepen en zijn de visknechten reeds begonnen met de verwerking van de afgevoerde vis. Grote steekwagens volgeladen met manden en kisten vis jachten door de hallen. Want tijd is geld in de hallen. De vis dient zo snel mogelijk verpakt te worden en gereed te worden gemaakt voor de verzending naar het binnenland. Tegen tienen zijn de eerste auto's met vis reeds op weg naar het binnenland. Tegen tienen leggen de meisjes in de conservenfabrieken reeds de vannacht geloste haring in de blikjes, die' voor export naar vele landen zijn bestemd. Tegen tienen zijn nu de havenarbei ders alweer thuis en scharen zich aan het ontbijt, voordat zij hun verloren nachtrust gaan inhalen. Maar als het haringseizoen op volle toeren draait is er wekenlang van slapen voor de ha venarbeiders bijna geen sprake. Dan be ginnen zij om twee uur aan de arbeid, en zijn blij als ze om drie uur in de middag moe en bezweet van het werken naar huis kunnen terugkeren. Voor het bedrijf is het te hopen, dat het dit jaar toch nog even zover zal komen. Goed. dit haringseizoen zal zeer waarschijnlijk het seizoen niet meer goed kunnen maken. Maar het haring seizoen is de kurk, waarop het IJmui dense visserijbedrijf drijft. En dan hel pen alle beetjes. Temeer, daar er vraag naar haring is. Onze Bridgerubriek Instructief meesterbridge Het onderstaande spel, gespeeld tus sen twee van de sterkste teams die in de Europese kampioenschappen 1956 te Stockholm uitkwamen, is bijzonder instructief uil het oogpunt van speel- techniek. Wij kunnen de bestudering ervan onze Nederlandse wedstrijdspe lers ten zeerste aanbevelen: 7 5 A 9 3 A V 4 H V 7 5 3 N W O z Sch. V 9 6 Ha. 8 5 4 Ru. H 8 7 5 KI. A B 9 Soh, Ha. Ru. KI. SchH B 8 4 2 Ha. 6 Ru. 9 4 3 2 KI. 8 4 2 Sch. A 10 3 Ha. A V B 10 7 2 Ru. B 10 KI. 10 6 Noord gever, allen kwetsbaar. Het spel is ontleend aan de match Oostenrijk Engeland. Aan tafel I boden de Engel sen als NZ tot 4 harten een eenvou dig contract. Aan tafel H boden de Oostenrijkers, onder voortdurend passen van OW, als volgt: Noord 1 klaveren, Zuid 1 harten, Noord 2 klaveren, Zuid 4 harten, Noord 4 SA, Zuid 5 ruiten, Noord 5 harten, allen passen. Aan beide tafels werd schoppen 4 voorgespeeld, waaruit al blijkt dat mees- Roeikampioensehappen voor dames te Bied Te Bied is een begin gemaakt met ce wedstrijden om de Europese roeikam- pioenschappen voor dames. De resulta ten waren: Skiff, eerste heat: 1 Honga rije 3.52.8; 2 Duitsland 3.54.8; 3 Oosten rijk 4.02.3; 4 Zuid Slavië 4.31.9. Tweede heat 1 Rusland 4.09.8; 2 Tsjecho Slowa kije 4.11.5; 3 België 4.18.3; 4 Denemar ken 4.20.2. Double scull: le heat: 1 Rus land 3.58.2 Tsjecho Slowakije 4.06.3, 3 Frankrijk 4.21.0; 4 Roemenië 4.27.0. Tweede heat: 1 Duitsland 3.56.3; 2 Oos tenrijk 4.00.6; 3 Zuid Slavië 4.07.2 Vier met stuurvrouw: le heat: 1 Rus land 3.43.9; 2 Polen 3.44.7; 3 Roemenië 3.53.9; 4 Denemarken 3.59.3. Tweede heat 1 Hongarijë 3.41.5; 2 Finland 3.41.7; 3 Duitsland 3.42.0; 4 Zuid Slavië 3.52.4. ZEILEN Wereldkampioenschap Flying Dutchman Tydens de zesde race van de wed strijden om het wereldkampioenschap in de Flying Dutohmanklasse te Starn- berg, zijn twaalf boten, waarvan de stuurlieden verrast werden door de hef tige windstoten, zodat ze niet snel ge noeg reageerden, omgeslagen. Sommige konden opgericht worden en de race voortzetten, maar van de 46 gestarte deelnemers gingen er slechts 29 door de finish. De zesde race eindigde met een over winning van de Duitser Rolf Mulka met „Macky V", voor de Oostenrijker Aute- ried met „Evita IV" en Walter Berger (Did.), tijd van de winnaar: 1 uur 11 min. 59 sec. Van de Nederlanders bezette Schone- veldt. met „Duysz ter Ghast" de 7e en Guelcher met „Frithjovna" de 10e plaats. In het algemeen klassement na zes wedstrijden staat de Duitser Rolf Mulka op de eerste plaats met een totaal van 8251 punten. Mulka is zo goed als zeker van de titel. Alleen wanneer hij van daag in de laatste wedstrijd zou wor den gediskwalificeerd kan deze hem ontgaan. Sportsplinters Asbjorn Hansen, de doel verdediger van het Noorse nationale voetbalelftal zal zijn sportcarrière moeten beëindigen. Door een ziekte is hij aan beide armen verlamd. De Italiaanse wielrenner Giuseppe Fallarini, die 7e is geworden in de jongste Ronde van Europa, is in de nacht van donderdag op vrijdag bij een auto ongeluk zwaar gewond. Hy is opgenomen in het ziekenhuis te Novara en "was vrij dagmiddag nog niet bij kennis gekomen. terspelers bepaald niet bang zijn om onder een heer uit te komen. Hoe zoudt U, met dichte kaarten, 5 harten spelen? Wij zullen U het afspelen van de Oos tenrijker Gruber laten zien. De eerste slag werd nadat Oost schoppenvrouw gespeeld had genomen met het Aas. In slacr 2 volgde hartenboer en in slag 3 een kleine klaveren, waarop Noord de klaverenheer gooide welke slag Oost liet lopen. Oost wist, uit het bijspelen van klaveren 2 door West, dat West een driekaart in die kleur had. In slag 4 werd van Noord uit een kleine klaver gespeeld. Oost maakte klaverenheer. Oost speelde nu schoppen na, zodat West aan slag kwam met schoppenboer. West speelde nu ruiten, welke in Noord mef ruitenaas genomen werd: hierna werd weer klaver uit Noord gespeeld en Oost's Aas werd hoog inget/roefd door Zuid. De dummy had nu twee va-ijs klaveren. Noord kon nu in troef aan de slag komen en Oost's laatste troef werd ook afge vraagd. Zuids verliezende ruiten en schoppen konden nu weg op twee vrije klaveren. Dus 11 slagen'gemaakt. Men lette erop, dat het vrijspelen der klaveren vóórdat de troeven van de ta fel verdwenen zijn, een essentiële voor waarde is om het contract te maken. Ook het speelplan van de Engelsman die het 4 harten-contract in de andere moest spelen was gebaseerd op het vrij spelen van klaveren en ook hij maakte 11 slagen. De Engelsman liet de schop penvrouw in de eerste slag echter lopen, nam de tweede schoppen en speelde di rect klaveren. Een uitkomst in ruiten zcru weer an dere problemen opgeworpen hebben. Ruitenaas moet direct genomen worden en ook dan dient de klaverenkleur aan gevallen te worden. Het 5-hartencon- tract wordt dan ook gewonnen hoe, dat trach-te men zelf eens uit te zoeken. H. W. FILARSKI Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Oosterhout-Slijk-Ewijk. A. C. Honders te 6as van Gent-Phillpplne; te Lexmond J. Smit te Groot-Ammers: te Vollenhove, Joh. v. Woudenberg te Ten Boer. Aangenomen naar Grolle P. C. S. v. d. Hoff te Donderbroek. Bedankt voor Zuid-Beijerland, E. M. Pannekoek te Ochten. GEREF. KERKEN Beroepen te Guelph (Ontario. Canada) (Chr. Ref. Church) J. C. Derksen te Middelstum. GEREF. KERKEN (art. 31 K.O.) Beroepen te Hulzuxn (Fr.) P. Kingma, kand. te Echtenerbrug (Fr.). GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Kalamazoo (USA) A. Ver- funst te Corsica (USA) (voorheen te eist); voor Wageningen H. v. Gllst te Dlrksland. CONGRES IN DENEMARKEN VOOR LUTHER-ONDERZOEK Te Aarhuus in Denemarken ayn 70 kerk- en dogmen-historici van verschil lende kerken en uit alle delen der we reld in congres by een geweest voor de problemen van de biografie en de theo logie van de hervormer Maarten Luther te bespreken. Het congres stond onder voorzitterschap van prof. dr. W. J. Kooiman (Nederland), bisschop dr ,A. Nygren (Zweden), prof. dr. W. Pauck (Ver. Staten) en prof. dr. E. Sommer- lath (Duitsland). Vastgesteld werd dat gedurende de oorlog niet alleen door Zweden maar ook door Engelse geleerden (Methodisten en Anglicanen) en Amerikanen de studie van de vele problemen, die met Luthers leer en leven samenhangen, verder ge bracht werd. Tevens bleek, dat de Duitse onderzoekers thans weer een eerste plaats innemen op dit gebied. Uitvoerig werd gesproken over ver schenen literatuur, over de studieplan nen en over de voltooiing van de grote kritische uitgave van Lutherse werken, welke binnenkort 100 delen zal tellen. Besloten werd iedere vijf jaar bijeen te komen en een volgend maal ook rooms-katholieke Lutherkenners uit te nodigen. Het voortzettingscomité bestaat uit de professoren R. Bainton (Ver. Sta ten). R. Bring (Zweden), H. Rückert (Duitsland), W. J. Kooiman (Neder land) en Ph. Watson (Engeland). PREDIKBEURTEN Lelden. Herv. Gem. (Pieterskerk)10 uur ds. E. H. Broekema Waardenburg; 7 uur ds. J. de Wit De kerk zingt". (Hooglandse Kerk)8.30 u. ds. P. Kloek; 10.30 uur ds. J. Groot. Oosterkerk: 10 uur ds. D. J. Vossers. Marekerk: 10.30 uur ds. M. Ottevanger (H.A.); 5 uur ds. J. v. d. Wiel (H.A.). Kooikapel10 uur ds. J. N. de Ruiter (H. Avondmaal). Maranathakerk: 9 u. ds. N. Kleermaker. Herv. school Boshulzerkade: 10.30 uur ds. N. Kleermaker. Herv. Muloschool Asserstraat: 10 uur ds. Eglise Wallonne: 10.30 uur ds. Ch. le Cornu. Academisch Ziekenhuis: 10 uur dr. K. E. H. Oppenheimer. Diaconessenhuis: 10.30 uur ds. J. v. d. Wiel. Evang.-Luth. Gemeente: 10.30 uur ds. M. Th. W. Siregar, Amsterdam. Remonstrantse Gem.: 10.30 uur ds. E. B. A. Poortman. Doopsgezinde Gemeente: 10.30 uur ds. H. Witteveen, Loppersum. Geref. Gem.: 10 en 5 uur leesdienst. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur kandidaat Brons. Ermelo. Ver. Vrijz. Herv. te Leiden (Leidsohe Volkshuis)10.30 uur ds. W. J. H. Hubeek. Geref. Kerk (Zuiderkerk) 10 uur ds. S. Wouters van Dordrecht; 5 uur dr. D. S. Attema van Huizen. (Herengracht): 10 uur ds. Maaskant; 7 uur ds. W. F. M. Lindeboom, van Zwijn- drecht. (Oude Vest)10 uur ds. W. F. M. Linde boom; 5 uur ds. R. der Nederlanden, van Zuidtoroek. Maranathakerk: 10.30 uur dr. D. S. Attema; 5 uur ds. S. Wouters. Sohool Telderskade: 9.30 uur ds. R. der Nederlanden; 5 uur ds. Maaskant Evang. Chr. Gemeenschap (Middelste- fraeht)10 uur ds. J. Visser, Amsterdam; uur de heer Th. Dikkes. Oud-Kath. Gem.: 9 45 uur Hoogmis. Gem. (Vreewijkstr. 19): II 10 30 Vrije Kath. uur Gezongen H. Mis. Leger des Heils: 10 uur helllglngssamen- komst; 6.45 uur openluchtsamenkomst Gangetje; 7.30 uur verlossingssamenkomst gebouw Hooigracht; spreker S. R. Majoor J. Bels. Aarlandeneen. Herv. Gem.: 10 uur d* heer L. Schipper, van Alphen; 7 uur ds. T. Brouwer, van Hlllegom. Geref Kerk: 10 en 6 30 uur ds. W. J. van Hoek. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur leesdienst. Abbenes. Herv. Gem.: 9.30 uur ds. J. Breeuwsma (van Zevenbergen); 6.30 uur ds. M. C. Don. Alphen aan den RUn. Herv. Gemeente (Julianastraat)9 en 10.30 uur ds. M. Hanemaaijer; 6.30 uur ds. J. H. Bogers. (Gebouw Jonathan): 10 uur ds. P. A. Lefeber. (Kapel Gouwsluls)6.30 uur ds. P. A. Lefeber (Hooftstraat)9.30 en 6 30 uur ds. P. J. Steenbeek. van Zeist, (Nuts- gebouw)10 uur as. G. Cadée. (Martha- Stichtlng).10 30 uur ds. J. Th. Meijer. Geref. Kerk (Zuiderkerk): 10 uur ds. G. Mulder: 6.30 uur ds. J. A. van Arkel van Haarlem. (Noorderkerk)10 uur dr. C. N. Impeta van Wolfheze; 6.30 uur ds. W. Wijma. (Aula Chr. Lyceum): 10 uur ds. W. W(jma; 6.30 uur dr. C. N. Impeta. (Hooftstraat)10 en 6.30 uur ds. W. Tom. Geref. Kerk (art. 81): (Hotel Centraal) 10 en 4.45 uur ds. J. ten Hove, te Mussel. Chr. Geref. Kerk (Van Reedestraat)10 en 6 uur leesdienst. Oud-Geref. Gem (Van Mandersloostraat)9.30 en 4 uur de heer Verlinden, van Krimpen aan de Lek. Rem. Geref. Gem. (Van Mandersloostraat): 7 u ds. J. van Goudoever van Leiden. Benthuizen. Herv. Gem.: 9.30 uur ds. A. van Eijk; 6 uur ds. G. Alers, Geref. Gemeente: 9.30 en 6 uur leesdienst. Bodegraven. Herv. Gem.: 10 uur ds. C v. d. Bosch; 6.30 uur ds. J. Haitsma. Herv. Evang.: 4 uur ds. Gal van Den Haag. Nieuwerbrug: 6.30 uur ds. C. v. d. Bosch. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. H. Sweepe. van Leiderdorp. Nieuwerbrug: 9.30 en 6.30 uur kand. K. Geerink, van Hardenberg. Geref. Kerk (art. 31): 11 en 4.30 uur ds. J ten Hove, van Mussel; Geref. Gem.: 10 en 6 uur leesdienst. Luth. Kerk: 10 uur ds. J. H Smit Duizendkunst, van Amster dam. Evang. Kring: 10 uur eredienst; 7 u. de heer Th. D. Dikikes van Leiden. Boskoop. Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. A. de Leeuw; 6.30 uur ds. J. Pronk. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. G. Leene. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 uur ds. P. J. de Bruin. Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdienst. Ver. Vrijz. Herv.: 10 uur ds. J. P. van Mullem. Hazerswoude. Herv. Gem.: 9.30 uur ds. J. Pronk te Boskoop; 6.30 uur ds. N. Kleermaker, van Leiden. Geref. Kerk: 9 30 uur ds. H. v. d. Berg te Sassenhelm; 6.30 uur ds. P. D. Kuiper te Sassenhelm. Hlllegom. Herv. Gem.: 10 uur ds. Brouwer; 7 uur ds. Sirag uit Vlaardingen (jeugddienst). Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. C. L. Timmers uit St.-Pancras. Chr. Gereformeerde Kerk: 10 en 5 uur ds Schippers Kaag. Herv. Gem.: 10 uur ds. J. J. H. Pop, em. pred. van Sassenheim; 5 uur ds. Spruyt van Amsterdam (jeugddienst). Katwijk aan den Rijn. Herv. Gem.: 9.30 uur ds. P. W. Spruit, te Amsterdam: 6 uur ds. W. A. B. Hagen, te Katwijk aan Zee. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. H. de Valk. Katwijk aan Zee. Herv. Gem. (Nieuwe Kerk)8.30 en 10 uur ds. Van Ieperen. uit Wemeldinge; 6 uur ds. F. Offeringa. (Oude Kerk)10 uur ds. Lagerweij; 6 uur ds. Ter- laak Poot, uit Kallantsoog (Kapel): 10 u. ds. De Vries, uit Harlingen; 6 uur ds. Van Ieperen. Zeehospitium: 6.45 uur ds. De Vries. Geref. Kerk (Kerk Voorstraat)8.30 uur dr. J. A. C. Rullmann, van Soest; 10.30 en 4.30 u. ds. D. Passchler. van Oosterzee; 6.30 uur dr. J. A. C. Rullmann. (School Abeelplein)8 30 uur ds. D. Passchier; 10.30 u. dr. J. A. C. Rullmann. Chr. Geref. Kerk; 10 en 5 uur ds. N. de Jong. Geref. Gem., Remisestraat: 10 en 5 uur leesdienst. leesdienst. Geref. Kerk (art. 34): 10.30 u. leesdienst. Geref. Kerk (ar t 31): 10.30 u. ds. Van der Kwast; 3 u. ds. De Vries. Koudekerk. Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. F. G. v. Bindsbergen, Oudwoude. Geref. Kerk: 10 en 7 uur ds. Wolven, Grootegast. Leiderdorp. Herv. Gem. (Kerk): 10 u. ds. A. H. Lenta, te Hellendoorn; 6.30 uur ds. G. Samsom, Rotterdam. (Kerkzaal, Zij'l- kwartier)6.30 uur ds. Hanemaayer te Alphen. Geref. Keik (Kerk Hoofdstraat): 10 uur ds. J. v. d. Horst, van Heteren- Randwijk; 6.30 uur ds. Dijk. (Kerkzaal Zijlkwartier)10.30 uur ds. Dijk; 5 uur ds. J. v. d. Horst. Lelmulden. Herv. Gem.: 9.30 uur ds. W. Verwey, te Zevenhoven; 2.30 uur ds. T. Kruyne (afsoheidsaienst)Geref. Kerk: 9.30 en 2.30 uur dr. Gilhuis te Amsterdam. Llsse. Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. C. Jongeboer; 5 uur vlc. Wolfensberger. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. K. Schouten (H.A.). Ohr. Geref. Kerk: 10 en 4 uur ds. H. Eerland. Geref. Gem.: 10 en 4 uur ds, L. Kleboom. Geref. Kerk (art. 34): 10 en 4 uur ds. A. J. Vink, van Amersfoort. Oud- Geref. Gem.: 9.30 en 3 uur leesdienst. Ned. Prot. Bond 10 uur ds. G. Kroes, van Haarlem. Nleuw-Vennep. Herv. Gem.: 9.30 uur mej. Da. E. Visser (van Bandung); 6.30 u. ds. J. Breeuwsma (van Zevenbergen). (Bethelkapel)10 uur ds. M. C. Don. Geref. Kerk: 9.30 en 3 uur ds. Soedarme (van Djokja). Ohr. Geref. Kerk: 9 30 en 3 uur ds. L. Floor. Nieuwkoop. Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. W. H. de Jong. Rem. Kerk: 7 uur ds. P. H. van Lent. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. Wyninga, van Zevenhoven. Chr. Geref. Kerk: 9 30 en 6.30 uur lees- diensten. Nieuwveen. Herv. Gem.: 9.30 uur de heer J. van den Hoek; 7.15 uur ds. D. J. Heidinga, te Haarlem. (Gebouw): 6.30 uur de heer J. van den Hoek. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. C. Kapteijn. te A'dam. Noordwijk-Blnnen. Herv. Gem.: 10 u. ds. J. de Wit, van Lelden: 7 uur prof. dr. A. J. Rasker, van Oegstgeest. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. P. Helnen. V. d. Bergh- stlchting: 11 uur ds. P. Helnen. Noordwyk aan Zee. Herv. Gem 9 uur Duitse dienst; 10.30 uur vlc. Kamman; 7 uur ds. Spruit van Amsterdam. Lldo- Theater: 9 uur bijeenkomst voor iedereen ds. Hoekstra, vlootpredlkant. Onderwerp: „Met de ander in de wereld" Jeugdkerk: 9 uur in de De Visserschool. H. ter Duin straat. Geref. Kerk: 8 uur Duitse dienst; en 10.30 uur ds. A. IJkema van 2de Exloermond; 5 uur ds. D. C. v. Lonk- huyzen van Bolnes, Sole Mlo: 10 uur ds. v. Lonkhuyzen. Geref. Kerk (vrij gem.) in het Gebouw Hoofdstraat. 11. 8.30 en 3 uur ds. K. Brüning van Rijnsburg. Geref. Bond: 10 uur de heer De Waard van Rotterdam. In het lokaal aan de Schoolstraat Noordwykerhout. Herv. Gem 9 en 10.30 uur ds. H. v. Soest, van Rjjnsater- woude. Oegstgeest. Herv. Gem. Pauluskerk: 9 en 10.30 uur ds. G. F. Callenbach; 7 uur ds. E. Jansen. Schoonhoven. H. Mors: 10.30 uur de heer J. F. G. Sierat. Kerkzaal Ende geest: 8.30 uur ds. J. de Wit. Ver. v. Vrijz. Herv., W. de Zw. Kerk: 10.30 uur de heer J. Hulsbos. Geref. Kerk. Mauritslaan: 10 en 5 uur ds. F. H. v. Meljenfeldt (Lelden). Geref. Kerk (art. 34), W. de Zw. Kerk: 8.30 en 3 uur ds. J. A. Vink (Amersfoort). Oude Wetering. Herv. Kerk: 9.30 uur ds. A. M. Knottnerus. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur dr. D. van Swigchem. Rem. Geref. Gem.: 7.15 uur da. M. M. Hoogslag van Soeren, uit Hoorn. Rijnsaterwoude. Herv. Gem.: 10.30 uur de heer Rieffe, te Den Hoef; 7 uur as. T. D. van Soest. Chr. Geref. Kerk: 8.30 en 5 uur ds. G. W. Alberts te Vlaar dingen. Kljnsburg. Herv. Gem. (Grote Kerk): 10 uur ds. J. C. J. Bronsgeest te Simllde; 5 uur ds. J. J. Poldervaart te Schevenlngen (Jeugddienst). (Kleine Kerk): 10 uur ds. M. C. Groenewoud (H.D.); 5 uur ds. J. C. J. Bronsgeest. Geref. Kerk (Voorhouter- weg): 9.30 uur ds. E. I. F. Nawijn uit Den Haag; 5 uur ds. G. S. Oegema uit Zutphen. (Rapenburg)9.30 uur ds. G. S. Oegema: 5 u. ds. Post. (Maranatha Kerk) 9.30 uur ds. Post; 5 uur ds. E I. F. Nawijn. Chr. Geref. Kerk: (Oegstgeesterweg), 10 u. ds. Janssen te Leiden; 5 uur leesdienst. Geref. Kerk (art. 34): (Langevaart), 10 en 5 uur ds. K. Brüning. Sassenhelm. Herv. Gem.: 9 en 10.30 u. dr. K. J. Brouwer (Oegstgeest); 5 uur ds. D J. Vossers (Leiden). Geref. Kerk: 9.30 uur ds. P. D. Kuiper: 5 uur ds. H. v. d. Berg. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Maris (Bloemendaal)Ned. Prot. Bond: 10 uur mej. J. M. Smit (Koog a. d. Zaan). Ter Aar. Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur kand. G. Westland. uit Woerden. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. N. Warner, uit Utrecht. Valkenburg. Herv. Gem.: 10 en 630 uur ds. D. Lekkerkerker. Geref. Kerk- 10 en 5 uur ds. A. Langeler. Geref Kerk (art. 31)8.45 en 3 u. ds. H. J. v. d. Kwast. Voorhout. Herv. Gem.: 10 uur de heer T. Vink, van Katwijk aan Zee. Voorschoten. Herv. Gem. (Dorp): 10 uur ds. Saraber (H.D.); 7 uur ds. Krijger. Den Haag (jeugddienst). Rijndijk: 10 uur de heer Van den Berg, Valkenburg. Hulp en Heil: 10 uur ds. Das. Overzande Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. J. G. Feenstra, Schevenlngen Geref. Kerk (art. 31): 10 en 5 uur ds. Keizer. Brouwershaven. Waddinxveen. Herv. Gem. (Kerkgeb. Kerkweg)9.30 uur de heer J. P. Dykmar., te Alphen a. d. Rijn; 6.30 uur de heer A. J. Kruithof te Monster. (Wijkgeb. Esdoorn- laan) 9.30 uur ds. J. van der Haar; 6.30 uur de heer J. P Dijkman. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. Y. van der Zee te Nleuw- Vennep. Rem. Geref. Kerk: 10 uur ds. G. Ch. Duinker. Chr. Afgesch. Gem.: 9.30 en 5 uur leesdienst. Ver ,.,Wet en Evangelie": 9.30 uur ds. W. H. Hemmes te Schiedam. Warmond. 9, 10.30 en 7 uur dr. J. Zandee. Wassenaar. Herv. Gem., Dorpskerk: 10 uur ds. W. Th. Hoek, Doorn; 7 uur Jeugddienst, ds E. J. Beker, Utrecht. (Kievietkerk)10 uur dr. H. J. Honders. (Deylerhuls)9 uur geen dienst; 10.15 uur ds. H. Beker. Geref. Kerk (Zijllaan): 10 en 5 uur ds. E. Mobach, Doornspijk. (Bloem- camplaan)10 uur ds. J. Mijnen. Den Haag; 5 uur ds. S. R. A. Fllnterman, Goes. Ned. Prot. Bond; 10.35 uur ds. F. Kleyn. Johannahuis: 10.30 uur mevr. M. M. Hoog slag-Van Soeren. Woubrugge. Herv. Gem.: 9.30 uur ds. Bogers te Alphen a. d. Rijn: 6.30 uur ds. Eerhard te Hillegom. Geref. Keik: 9.30 en 6.30 uur ds. G. Hengeveld. Zevenhoven. Herv. Gem.: 9.30 uur ds. T. Kruijne van Leimuiden. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. D. Hoornstra. van Hoofddorp. Zoeterwoude. 10 uur ds. G. J. van Embden. Zwanunerdam. Herv. Gem.: 9 uur ds. C. L. v. d. Broeck. Onderwerp: „Ver zekerd en verzegeld": 4.30 uur as. C. L. v. d. Broeck. Onderwerp: „Er is plaats bij God". Geref. Kerk: 10.30 en 6.30 ivur ds. C. K. Carstens uit Zuid-Afrlka. tijdel. in Amsterdam. Rem. Geref. Gem.: ds. P. H. van Lent van Nieuwkoop. Geref. Kerk (art. 31): (Lutherse Kerk) 8.30 en 3 uur ds. C. v. Kalkeren te Zwolle. Baptisten Gemeente (le Groenesteeg 16) 10 uur de heer Schouten jr.; 8 uur Intertc. tentsamenkomst Kaasmarkt. Het lichaam van een der zestien bemanningsleden van het Amerikaanse pa- trouillevliegtuig, dat enige dagen geleden ten noorden van Formosa werd neerge- I schoten, is vrijdag gevonden. Een torpedobootjager heeft het lijk „buiten de terri- 1 tonale wateren" gevonden, temidden van wrakstukken van de neergeschoten j „Mercator". Het bleek het lichaam van de boord-elektricien te zyn. I Dezelfde Amerikaanse torpedobootjager heeft vrijdag twee reddingvlotten en twee brandstoftanks opgevist. Het onderzoek naar eventuele overlevenden van het vliegtuig wordt voortgezet. De opbouw van de St. Laurens- kerk te Rotterdam vordert snel. Men maakt allereerst het middenschip gereed om de diensten te kunnen hervatten. Rechts de toren in de steigers, links het middenschip waarvan het interieur bijna is voltooid. Peking beschuldigt de Zevende Vloot Radio-Peking heeft de Amerikaanse Zevende Vloot ervan beschuldigd, dat zij „op uitdagende wijze" ter zee en in de lucht een uitgebreide activiteit ten toon spreidt bij de kust van China. In de uit zending werd echter niet gesproken over het vermiste Amerikaanse vliegtuig Ds. S. VAN DORP 50 JAAR PREDIKANT DER NED. HERV. KERK Ds. S. van Dorp te Zeist viert zondag 2 september a.s. zyn gouden ambtsjubi leum als predikant in de Ned. Herv. Kerk. Hij werd op 18 december 1880 te Hazerswoude geboren, bezocht het gym nasium te Leiden, waar hij ook aan de Rijksuniversiteit studeerde en zijn doc toraalexamen in de theologie deed Op 2 september 1906 werd hy door wijlen ds. C. Hartwigsen van Leiden te Zeg veld in de classis Breukelen in het ambt bevestigd. Daarna stond de jubilaris te Bodegraven (19101917), Rotterdam (1917—1921). Utrecht (1921—1925) en tenslotte bijna vijftien jaar te 's-Gra- van organen verschenen publikaties van 1 januari 1940 om gezondheidsredenen vervroegd emeritaat werd verleend, Hy vestigde zich toen te Zeist, waar hij in 1945 nog een half jaar hulpprediker is geweest. Ds. Van Dorp heeft zitting gehad in tal van colleges. Zo was hy o.a. be stuurslid van het Marnix-gymnasium en van de Christelijke HBS te Rotter dam; bestuurslid van de Unie „Een school met den Bijbel": lid van de Raad voor de Zending van de Ned Herv Kerk. Thans is hy nog lid van de Ne derlandse Zendingsraad en sinds 1911 bestuurslid van de Gereformeerde Ze»- WALVIS OP HET TEXELSE STRAND Op het strand te Texel is gistermid dag een 7 meter lange en ongeveer 8 ton wegende butskop aangespoeld. De butskop behoort tot de familie der wal vissen. Zij- trekken jaarlijks zuidwaarts en horen thuis in het noordelijk deel van de Atlantische Oceaan. Het op Texel aangetroffen dier is een vrouwe lijk exemplaar. Deze worden nooit lan ger dan 7 meter. De mannelijke kunnen tot 10 meter lang worden. Vroeger werd op deze dieren veel jacht gemaakt in de noordelijke Atlantische Oceaan. dingsbond in de Ned. Herv. Kerk. In tal van organen verschenen publicaties van zijn hand in „De Waarheidsvriend", het orgaan van de Gereformeerde Bond in de Ned. Herv. Kerk. „Gereformeerd Weekblad", waarvoor hij sinds juni 1950 wekelijks de meditatie verzorgt. Hij werkte mee aan de prekenseries „Tot de Wet en de Getuigenis": „Genade voor Genade" en aan „Van Recht en Gena de". Tijdens zijn verblijf In Bodegraven werkte ds. Van Dorp mee aan de stich ting van een tweede christelijke school; te Rotterdam was hij oprichter en voor zitter van de u.l.o -school aan de Oude Dijk en te Utrecht heeft hij geloofsleer gedoceerd aan de kweekschool „Reho- bóth". Ds. Van Dorp zal zondagmorgen 2 sep tember as. om elf uur in de Janskerk te Utrecht een herdenkingsrede uit spreken. Maandag 3 september as. zal hij 's morgens van tien tot twaalf uur on 's middags van half vier tot zes uur in zijn huis aan de Woudenberzsewe® te Zeist roöiniëren.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 5