Pitmanschool De eerstejaarsdag van de Leidse Universiteit op 4 september ADLER STEVENSON IS THANS VEEL ZEKERDER VAN ZICHZELF F I L Fa. MEERPOEL Snelle introductie noodzaak Aanbod op arbeidsmarkt is iets hoger door wrijvingsfactoren Officiële publikatie V.. Duitse raket-deskundigen mogen de Sovjet-Unie niet verlaten Hij ziet Eisenhower als een zwak president en is beducht voor het lot van Amerika 95ste jaargang Zaterdag 25 augustus 1956 Tweede blad no. 28918 Op dinsdag 4 september a.s. zal te Leiden weer de gebruikelijke Eerste-jaars- dag worden gehouden. De Civitas Academica zal dan haar nieuwe burgers begroe ten en welkom heten, de eerstejaars zullen kennis kunnen maken met het milieu waarin zij de eerstkomende jaren zullen vertoeven. De dag wordt geopend om 10.30 uur in de Pieterskerk met een plechtige bij eenkomst. De Rector Magnificus, Prof. dr. A. E. van Arkel, zal daar een welkomst rede uitspreken, Omstreeks 12 uur zal faculteitsgewijze een lunch worden gebruikt, waaraan behalve de eerstejaars ook verschillende professoren, de besturen der faculteits verenigingen en enkele ouderejaars zullen aanzitten. Een der professoren zal met een enkel woord de studie nader toelichten. In de loop van de middag zal de rector magnificus recipieren en persoonlijk iedere aankomende student begroeten. Voorts zullen de studentenfaculteiten een middagprogramma verzorgen dat erop gericht is de eerstejaars de sfeer van het studie-milieu te tonen. De Christen-studenten Raad en de confessionele verenigingen zullen, even als de Humanistische studentenvereni ging. een thee organiseren, waar gele genheid is met de studentenpastores en het confessionele studentenleven kennis te maken. De gezelligheidsverenigingen, 't Leid- sche Studenten Corps en de Vereniging voor Vrouwelijke Stifdenten te Leiden, zullen de nieuwe studenten ontvangen bij de mensamaaltijd, die rond 6 uur zal worden gebruikt. De dag wordt besloten met een filmvoorstelling, een woordje van de Studenten decaan en een slot woord van de vice-voorzitter van het Consilium. Deze Eerstejaarsdag moet. worden gezien in het kader van de introduc tie van de nieuwe studentengeneratie in het Leidse studentenleven. Een snelle en intensieve introductie is noodzakelijk. Het studentenbestaan is slechts kort. De thans leidende groe- Start van nieuwe generatie (Ingez. Med.-Adv.) KON. ERK. PLANTSOEN 65 - TELEFOON 26558 Aanvang lessen 3 SEPT. A.S. TYPEN STENO in 4 talen BOEKHOUDEN MIDDENST. OPLEIDING DUITS ENGELS FRANS NEDERLANDS SPAANS PRIVÉ-SECRETARESSE pen zullen over een a twee jaar Leiden verlaten hebben en de thans aanko mende generatie zal dan de leiding moeten kunnen nemen. Het studenten leven verdraagt niet dat men er lang over doet thuis te raken in de sfeer die het beheerst. Men moet binnen een half jaar het studenten leven kennen, er zich thuis voelen, er zich weten te bewegen. Het is daarom dat telkenjare de stu denten alles doen om de aankomenden zo snel en effectief mogelijk in Leiden in te leiden. De gehele vakantie door is er een Studenteninlichtingenbureau ge opend, gevestigd in het Academiegebouw dat aan alle belangstellenden de nodige voorlichting geeft. De eerstejaars wordt de weg gewezen in het labyrinth van or ganisaties. Hier krijgen zij ook een zgn. studiepatroon toegewezen, een oudere jaars van dezelfde studierichting, die hen in hun eerste tijd te Leiden zal hel pen en de weg wijzen. Behalve het Studenteninlichtingen bureau, dat meer algemene voorlichting geeft, is er nog het spreekuur van het Collegium en van het V.V.S.L.-bestuur, waar alle moeilijkheden ook financi ële met het lidmaatschap van deze verenigingen verbonden kunnen worden besproken. De confessionele verenigingen en de faculteitsverenigingen hebben even eens hun informateurs die voorlichting geven over de sectoren van het studen tenleven, die meer speciaal hun terrein zijn. De Eerstejaarsdag is geplaatst in be gin september: een volle maand vóór het begin van de colleges. Zij is dus niet de opening van het academische jaar. Maar men kan haar wel zien als de opening van het studentenjaar. Na de Eerste jaarsdag gaat het studentenleven weer volop draaien. De hele maand september gaat intussen op aan de introductie van de nieuwelingen. Groentijd en Noviciaat beginnen resp. 11 en 6 september, en eindigen pas rond 30 september. Je bent nooit te jong Diamantendief Luxor Dean Martin en Jerry Lewis zijn twee heel bekende Amerikaanse ko mieken, die al velen een paar gezellige uurtjes hebben bereid. Deze week zijn zij in Leiden, en men hoeft er niet aan te twijfelen of zy zullen vele bezoekers trekken. In deze grappige film „Je bent nooit te jonglaten zij zich weer van hun beste kant zien. Het verhaal gaat over een gemene juwelendief, die een moord pleegt om toch vooral maar in het bezit te komen van een kostbare diamant. Als hij die eenmaal heeft wil hij hem wel weer een poosje kwijt, om op deze wijze uit handen van de politie te blijven. Hij gebruikt daarvoor een heel gemeen trucje, waardoor een an der kans loopt verdachte te worden. Maar zo eenvoudig loopt de zaak voor de dief niet af. Wel weet hij lang op vrye voeten te blijven, maar tenslotte is de politie hem toch te slim af en wordt hij zij het niet zonder moeite gegrepen. Het is een bijzonder ver makelijke geschiedenis, waardoor de waarheid aan het licht komt. Deze film is opgenomen in kleuren, waardoor de charme nog belangrijk wordt verhoogd. Een aardige film voor een regenachtgie vakantiemiddag of -avond. Stad in boeien Hard tegen hard in Amerika Rex-Theater De geschiedenis heeft aangetoond dat de groei van Amerika VAN DEZE WEEK: illlllllilllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllilllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll tot het moderne land van tegenwoordig bepaald niet zachtzinnig is gegaan. De film weet die harde historie goed uit te buiten, hier en daar wellicht ook een tikkeltje aan te dikken. Wie hiervan een goed voorbeeld wil zien, schare zich deze week onder de toeschouwers van het Rex-programma: „Stad in boeien", waarin de geschiede nis wordt verteld van de „pacificatie" van het stadje Sheridan City omstreeks 1870. Robert Mitchum speelt er de rol van de sterke man in. Dit stadje wordt geterroriseerd door een rijke farmer wiens handlangers overal te vinden zijn en vrij vlot met de revolver zijn. In deze ongezonde sfeer komt een jongeman binnenrijden, die waarlijk ook niet voor een kleintje ver vaard is en er eens flink de bezem door haalt. Het geheel eindigt met een stevig robbertje tussen de hoofdperso nen, die natuurlijk in het voordeel van het recht beslist wordt. Geen reële betekenis Ten opzichte van de vorige stand valt een geringe stijging van het aan bod waar te nemen, doch hieraan dient echter geen reële betekenis te worden toegekend. De oorzaak is n.l. gelegen in normale wrijvingsfactoren. Op 18 augustus j.l. bedroeg het aan bod (arbeidsreserve) 140 als geheel werkloos ingeschrevenen. Een verge lijking met het aanbod van het over- Afscheid van de H.C.W. Gistermiddag werd in de recreatiezaal van de H.C.W., in aanwezigheid van het gehele fabriekspersoneel, afscheid geno men van de heer W. Brugman, die de pensioengerechtigde leeftijd heeft be reikt. De heer Brugman is 66 jaar en heeft in totaal 37 dienstjaren bij de vennoot schap volgemaakt. Hij is gekomen als aanbouwer en heeft daarna gewerkt als monteur, terwijl hij de laatste tijd tra- ceurswerkzaamheden verrichtte. In de afgelopen jaren heeft hij deel uitge maakt van het bestuur van het Werk liedenfonds en is hij tevens lid geweest van de fabriekskern. Sedert de oprich ting van de toneelgroep van de „Stalen Band" heeft hij hierin een actieve rol gespeeld. Bij de huldiging nam de voorzitter van de kern de heer S. v. d. Wetering het eerst het woord. In eenvoudige ter men schetste hij het werkzame leven van de heer Brygman. Aan het eind van zijn betoog wenste spreker de ver trekkende en zijn vrouw nog vele Jaren en een gelukkig samenzijn toe, waarna hij hem een enveloppe met Inhoud, na mens het gehele fabriekspersoneel van de H.C.W., overhandigde. Daarna richtte de heer J. Arkeveld het voord tot de heer Brugman. Namens de collega's, in dezelfde loods en de om geving van de heer Brugman werkzaam, bood hij een elektrische klok en een fruitmand aan. De heer Verlind gaf namens het Werk liedenfonds een sigarenaansteker en sigaren. De heer H. Laman sloot de rij van gulle gaven af om namens „De Stalen Band" een schemerlamp aan te bieden. Met enkele gevoelvolle woorden dank te de heer Brugman, mede namens zyn vrouw, voor deze grootse hulde. AFSLUITING. eenkomstige tijdstip in 1953, 1954 en 1955 wijst uit, dat de werkgelegenheid nog steeds bevredigend genoemd mag worden. De verschillen bedragen resp. 760, 365, en 65. Een analyse van het aanbod naar vorm van werkloosheid bevestigt deze stelling en levert het volgende beeld op: wrijvingswerkloos heid 65, seizoenwerkloosheid nihil, structuurwerkloosheid nihil en min der geschikten, onder wie 40 minder- validen (lichamelijk- of geestelijk ge handicapten) 75. Het aantal geregistreerde aanvragen vertoonde een stijging n.l. van 440 tot 470, waarvan 45 betrekking had op jeugdigen, 15 t/m 18 jaar. Opgemerkt kan worden, dat de werkelijke behoefte aan arbeidskrachten beduidend uitgaat boven het aantal ingediende aanvragen. Niettegenstaande het feit, dat het aanbod iets ruimer was, bleef en blijft het nog steeds een passen en meten om op enigszins bevredigende wijze aan de ingediende aanvragen te voldoen. Het geregisteerde aanbod bij de vrou wen-arbeidsbemiddeling steeg door in schrijving van ex-scholieren van 95 tot 105. De vraag onderging geen wijziging en beliep ruim 400. 50% van dit aantal had betrekkng op jeugdigen, 15 tot 18 jaar. De naakte oorlog Nogmaals Lido Het verwondert ons niet dat de film „De naakte oorlog" geprolon geerd is. Deze beklemmende film is zeer zeker de moeite waard gezien te wor den. omdat hier zonder enige fantasie wordt getoond hoe de oorlog in werke lijkheid is. Geef hem de ruimte Onbedaarlijk lachen Casino Wel, als u op het gebied van de humor niet al te krap kijkt en, ondanks kabinetscrisis en Suezkanaal, eens flink wilt lachen, dan moet u naar Casino gaan. Daar draait „Geef hem de ruimte" .een film, waarin de komiek George Formby de hoofdrol speelt. Als zoon van gegoede en geziene ouders „verlaagt" hij zich tot liedjes zanger, zichzelf begeleidend op de gi taar. Maar door een toevallige samen loop van omstandigheden wordt hem plotseling de rol van operazanger aan geboden, en moet hij in de prachtigste kostuums in een groot theater optreden. Nu ja, en dan pas begint de klassieke George Formby-film goed. Dwaze situa ties volgen elkaar in rap tempo op, er komt een flinke dosis gooi- en smijt werk bij te pas er wordt om. geklom men in de coulissen, waarbij tenslotte de gehele zaak naar beneden komt en als u daarbij bedenkt dat er ook nog plaats is ingeruimd voor de liefde, een liefde die tenslotte goed uitpakt, wel, dan kunt u zich voorstellen dat u waar voor uw geld gekregen hebt Cultureel bent u niet direct zoveel wijzer geworden. Maar u hebt onbedaar lijk gelachen. En misschien is dat in deze dagen nog wel méér waard. „Rock around the Clock" Jazz-razernij Trianon Ruim een week geleden werd bericht, dat het „rook-and-roll"- orkest van Bill Haley and his Comets zeer waarschijnlijk in februari van het volgend jaar in Nederland zal optreden. Haley is een temperamentvol en in de V.S. woonachtig heer, die er prys op (Ingez. Med.-Adv.) KWALITEIT NAAIMACHINES en toch NIET DUURDER! BREESTRAAT 171 Reparatie-inrichting voor alle soorten en merken naaimachines. Prijs der Nederlandse Letteren TEN BEDRAGE VAN f6000.— De minister van Openbaar Onder wijs te Brussel en de minister van O., K. en W. te 's-Gravenhage hebben be sloten, ter onderscheiding van auteurs van belangrijke, oorspronkelijke in het Nederlands geschreven letterkundige werken, een driejaarlijkse prjjs in te stellen, groot f 75.000 Belgische francs of f 6.000. Deze prijs draagt de naam Prijs der Nederlandse Letteren". Over de toekenning van de prijs zul len de ministers het oordeel inwinnen van een telkenmale door hen te benoe men jury; vood 1956 is deze als volgt samengesteld: Maurice Gilliams te Ant werpen, lid en voorzitter; Jan Engelman te Utrecht; Karei Jonckheere te Ryme- nam; prof. dr. P. Mindera te Leiden; Achille Mussche te Gent en prof. dr. G. Stuiveling te Hilversub, allen leden. Tot secretarissen zijn benoemd: dr. R. de Meijer te Brussel en H. J. Michael te 's-Gravenhage. Het ligt in het voornemen van H.M. de Koningin de prijs voor 1956 op zater dag 27 oktober a.s. uit te reiken. Moskou iveigert Westduitse consulaire ambtenaren naar Soechom te laten reizen (Van onze correspondent in West-Duitsland) De Sovjet-Russische zaakgelastigde In de Westduitse Bondsrepubliek Koe- driazef, is door de regering in Bonn te verstaan gegeven, dat zij er prijs op stelt dat haar consulaire ambtenaren in Moskou in de gelegenheid worden ge steld om in contact te treden met een groep Duitse geleerden en technici, die sedert het einde van het vorige jaar in Soechom, aan de oostkust van de Zwarte Zee, in een soort „geestelijke quarantaine" worden gehouden. De groep bestaat uit een aantal raketten-experts, die in de oorlogsjaren te Peenemünde aan Hitlers V 1 en V 2-raketten hebben gewerkt. Er moe» „wederkerigheid" zijn, zegt prof. Haüstein In de jaren 1947 en 1948 werden de Duitsers in de toenmalige Russische be zettingszone met de voor de Communis ten gebruikelijke middelen gedwongen om contracten te ondertekenen, waar bij zij zich verplichtten om gedurende een aantal jaren in de Sovjet-Unie te werken. Deze contracten zijn thans af gelopen en de geleerden en technici willen naar huis, merendeels naar de Bondsrepubliek, doch voor een klein deel ook naar de Oostduitse Volksrepu bliek. De Russische autoriteiten wei gerden echter om Westduitse consulaire ambtenaren naar Soechom te laten rei zen teneinde de reis der Duitse experts Opnieuw een uitleveringsverzoek Volgens door het Gerechtshof te Luik verstrekte inlichtingen hebben de Ne derlandse autoriteiten een nieuw uitle veringsverzoek geformuleerd ten laste van mevrouw van Moorst, die te Nonce- veux is aangehouden als medeplichtige in de ontvoering van Anneke Beekman. Dit nieuwe verzoek is ingediend om te beletten dat het voorlopig bevel tot aanhouding zou worden betwist. De Kamer van inbeschuldigingstelling zal binnenkort terzake adviseren. Dat advies zal dan aan de Minister van Justitie worden overgemaakt. te regelen. Zij beroepen zich daarbij op een afspraak tussen hen en de Oost duitse autoriteiten waarbij de consulaire vertegenwoordiging van de in de toen malige Sovjet-Russische zone van Duitsland in dienst g nomen Duitse deskundigen aan de regering van de „Democratische Volksrepubliek" is voor behouden. In Bonn wist men van het bestaan van een zodanige afspraak niets af en kan men er zich bovendien niets aan gelegen laten liggen. Vandaar dat de Westduitse ambassadeur in Moskou, dr. Haas die zondag voor besprekingen met de regering in Bonn wordt ver wacht tegen de Sovietrussische hou ding deze affaire reeds protest heeft &L- -d. De Westduitse secretaris generaal van Buitenlandse Zaken. prof. Hallstein, deelde de Sovjet-Russische zaakgelastigde mee. dat de politieke splitsing van Duitsland geen verdeling van het staatsburgerschap inhoudt en dat de regering in Bonn zich derhalve gerechtigd acht om alle Duitsers con sulaire bijstand te verlenen. Zij wil die ovc-jens in het onderhavige geval be perken tot die Duitsers, geleerden en technici, in Soechom. die naar West- Berlijn of de Bondsrepubliek terug wil len. De secretaris-generaal van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken wees er Koedriafzef verder op dat de diplo matieke betrekkingen tussen de twee landen op wederkerigheid berusten en dat de Sovjetrussische diplomatieke ambtenaren in de Bondsrepubliek in contact mogen treden met elke Russi sche staatsburger in West-Duitsland. Meer overtuiging dan vier jaar geleden Ih 1952 moest Stevenson werkelijkertoe genoopt worden om de kandidatuur te aanvaarden: hij was destijds niet over tuigd dat hij als president in dat jaar een taak te vervullen had. Hij had op rechte bewondering voor generaal Eisenhower als militair en hij meende De plaatsvervangend chef van de luchtmachtstaf generaal-majoor H. Schaper reikte gisteren brevetten uit aan de officieren, die de cursus aan de Luchtmachtslafschoot heb ben doorlopen. De uitreiking van het insigne aan majoor Y. J. Beek. geheel links majoor S. v. d. Pol. (Van onze correspondent in Washington) Stevenson, de Democratische kandidaat, die het in 1952 tegen Eisenhower heeft afgelegd, een man bovendien, die zijn populariteit niet kon onderhouden door de bekleding van een openbaar ambt deze man heeft opnieuw het succes gehad benoemd te worden tot vaandeldrager van de Democraten in de komende verkiezingsstrijd. Niet alleen is hij een figuur, die door zijn wijsheid samenbindend werkt in de partij, hij is bovenal de meest begaafde leider onder de Democraten, een man die zijn heldere ideeën op markante wijze aan een gehoor duidelijk weet te maken. Om deze kwaliteiten heeft men hem in 1952 tot kandidaat gekozen en thans wederom in 1956. Maar dat wil nog niet zeggen, dat Stevenson dezelfde gebleven is in die vier jaar dat Ike ook de begaafdheid had voor een groot staatsman. Dit laatste gelooft Stevenson thans niet meer. Hij ziet Eisenhower thans als een zwak president en is beducht, dat Amerika in ernstige moeilijkheden kan geraken, indien dit regiem nog vier jaar zou voortduren. Vandaar dat Stevenson ditmaal niet geaarzeld heeft de kan didatuur te zoeken. Hij heeft er hard voor gewerkt en hij is thans een kandi daat, bezield met veel meer overtuiging en roeping dan in 1952. Stevensons kritiek op het regiem van Eisenhower kwam scherp tot uiting in de aanvaardingsrede, die hij heeft uit gesproken aan het einde van de Demo cratische conventie. Hjj verklaarde daarin .dat Eisenhower en de zijnen geen visie bezitten, dat zij geen oog hebben voor het nieuwe tijdperk, dat in de we reld aanbreekt. Hy constateerde stagna tie onder de Republikeinen. Deze stag natie acht hij nadelig voor de toestand in het binnenland, waar hij schade voorziet voor het onderwijs en de sociale maat regelen. Veel gevaarlijker achtte hij echter nog het gebrek aan visie in de buitenlandse politi.ek. Zou de stagnatie in het buitenlands beleid te lang aan houden, dan zou de schade voor Amerika naar de mening van Stevenson, wel eens onherstelbaar kunnen zijn. Veel meer een leider Veel meer dan in 1952 is Stevenson thans de leider geworden van de Demo craten. In 1952 had hij zijn benoeming voor een groot deel te danken aan de aftredende Truman. Thans is hij geko zen ondanks het feit dat Truman tegen hem was! Truman heeft door zijn actie niet zijn populariteit verloren in Ameri ka, doch wel zijn macht in de Democra tische partij. Stevenson is van nu af aan een vrij man, die zijn plaats veroverd heeft zonder het met enige groep of enig man op een akkoordje te hebben gegooid. Dit geeft hem een grote mate van onafhankelijkheid. Hij was het, die op het eind van de conventie wist door te zetten, dat de vice-president bij vrije stemming door de vergadering zou wor den aangewezen. Stevenson weigerde zyn koppelgenoot volgens de traditie zélf te kiezen. Dit was een meester lijke zet tegen de Republikeinen, die in tussen op aanwijzing van de partijbon zen de kandidatuur van Nixon hebben aanvaard. stelt de Amerikaanse jeugd (van 12 jaar af!) tot ontzetting van opvoeders e.d. tot razernij te brengen. Hij is één van de belangrijkste vertolkers van een nieuw ja.zz-ritme, dat tegelijkertijd fas cinerend en lelijk is. Op deze muziek dansen de teen-agers de rock-and-roll, die dikwijls tot zulk een exaltatie leidt, dat wij ons er slechts (of nog?) over kunnen verbazen. Ongetwijfeld is deze rage, die momenteel miljoenen meisjes en jongens in haar ban houdt, van voor bijgaande aard. In Amerika, een Land waar niets te gek is, wil men nu een maal steeds wat anders. Het optreden van Bill Haley in ons land wordt in ieder geval met spanning tegemoet ge zien. In het Trianon-theater draait deze week de eerste film over de rock-and- roll en de belangsteling hiervoor was reeds gisteravond zeer groot. Behalve het orkest van Bill Haley hebben aan de totstandkoming van dit klankfestijn op celluloid medegewerkt Tony Marti nez en zijn band, Freddie Bell en zijn Bellboys en The Platters. Voor de mu zikale prestaties van laatstgenoemden kan men nog de meeste waardering heb ben. Veel verhaal zit er in deze merk waardige rolprent niet, muziek des te meer. Liefhebbers kunnen him hart wèl ophalen!!! Waterpolonieuws Gisteravond speelde De Zijl 2 zijn tweede promotiewedstrijd tegen Pinquins 2. Met 7—2 werd deze ploeg verslagen, maar doordat DJK 2, zowel van Pin quins als van De Zijl heeft gewonnen, promoveert deze ploeg en zal De Zyl volgend jaar weer in de res. 2e klasse uit moeten komen. Onze stadgenoten waren, zoals uit de uitslag blijkt, veel sterker dan Pinquins 2. Met de regelmaat van de klok werd de stand opgevoerd en de tegendoelpun ten van Pinquins waren eigenlijk niet meer dan lastige onderbrekingen van die regelmaat. De doelpunten voor De Zijl 2 werden gescoord door: Bergman (2 x), v. Tol (2 x), v. d. Wijngaard (2 x) en Hensing (1 x). KORFBAL Vicus Oriëntis In verband met de slechte gesteldheid van het terrein gaat het voor morgen door V.O. uitgeschre ven toernooi niet door. Locale invloeden In één opzicht is Stevenson minder vrij dan hijzelf wel wenselijk zal vin den: het partijprogramma is aangeno men voordat hijzelf de leiding veroverd had. In dat partijprogramma is reke ning gehouden met de wensen van di verse locale politici. De beste illustratie daarvan vindt men in de paragraaf over de buitenlandse politiek. Afgevaardigden uit de stad New York waar veel Joden wonen drongen aan op de clausule waarin de fensieve wapenen aan Israël werden toe gezegd, Andere afgevaardigden meenden in hun district succes te hebben indien aan Communistisch China toegang tot de Verenigde Naties werd ontzegd en in dien permanente trouw werd beloofd aan de regering van Tsjang Kai-sjek, enz. Kortom, om locale redenen werd de buitenlandse politiek van de partij veel te veel in detail uitgestippeld. Deze methode zou Stevenson waar schijnlijk kenschetsen als behorend tot het politieke verleden. Het is bekend dat de grote Democratische experts op bui tenlands gebied mannen, die Steven son nastaan, Acheson bijv. en Paul Nitze groter soepelheid in het pro gramma hadden willen houden. Helaas hebben de locale belangen van het mo ment gedomineerd bij de opstelling van het „platform". Wie heeft de beste kans? Stevenson zal evenwel niet aarzelen om dit opportunistische programma te „vergeten", indien het landsbelang van hem besluiten met visie zou eisen. Zo ver is het edhter nog lang niet. In Ste venson hebben de Democraten de beste aanvoerder, die ter beschikking was, doch wat Stevenson noemde „de cultus van de persoonlijkheid" van Eisenhower is nog zeer groot. Eisenhower is waarlijk zeer populair, Amerika is welvarend (met uitzondering van de boeren) en op dit moment heeft men nog altijd de indruk, dat de Republikeinen de beste kans maken in november. Stevenson en Kefauver zullen evenwel een energieke verkiezingsactie gaan voeren „in iedere stad en ieder dorp van het land". Zulks in tegenstelling tot de campag ne van de Republikeinen, die veel meer geld kunnen uitgeven en die zich vooral gaan toeleggen op de moderner methode van televisie. Grensincident tussen Egypte en Israël bij Kissoefim Een Israëlische post in het gebied van Kissoefim is vrijdagochtend door Egvp- tenaren in de zone van Gaza met ma chinegeweervuur beschoten, aldus een woordvoerder van het Israëlische leger. Tijdens de beschieting drongen Egypti- sohe soldaten Israëlisch gebied binnen en naderden de post. De Israëliërs be schoten daarop de Egyptenaren, aldus de woordvoerder. Later deed zich een tweede incident voor, waarbij een Israëlisch militair voertuig door Egyptenaren werd be- sohoten en beschadigd. Tientallen doden bij Turkse overstromingen Hevige regens hebben vrijdag bij Adjjaman overstromingen veroorzaakt, die aan 58 personen het leven hebben gekost. De slachtoffers waren boeren, die tijdens hun werk in de velden door het water werden verrast. Nabij Isken- deroen verdronken twee mensen. GEEN REDEN MEER TOT ONGERUSTHEID Naar de politie te Maastricht gister avond heeft medegedeeld, behoeft er geen ongerustheid te bestaan over het uitblijven van bericht van de familie Gross Imlinghaus uit Maastricht, waar van men vermoedde dat zij op hun thuis reis van een vakantie in Noord-Italië een ongeluk hadden gekregen. De politie heeft zioh er door een tele foongesprek met Lecco aan het Como- meer, van vergewist, dat de familie pas j.l. woensdag uit Lecco is vertrokken, inplaats van verleden week zaterdag, zoals men eerst had verondersteld. De politie meent dat er nu niet langer ter men aanwezig zyn voor ongerustheid, omdat de terugreis naar Maastricht zeker wel 2 tot 3 dagen in beslag zal nemen. NIEUWE IERSE GEZANT Als Iers gezant in Den Haag is be noemd de heer B. Gallaher. De post waj sinds enige tyd vacant.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3