Taxi-chauffeur liet geroofde baby onder bladeren achter Uitslag van de woningtelling Gemiddeld eet men 290 gram op een normale weekdag Met een enkel woord F.N.Z. wijst geen bestuursleden voor het produktschap Zuivel Agenda ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1956 RESPICE FINEM, luidt een Latijnse zegswijze: let op het einde. En natuurlijk geldt dit ook voor het Suez-probleem. Want weliswaar is de Londense conferentie veel vlotter en met minder strubbelingen verlopen dan velen verwacht hadden, maar nu komt het pas! Wat immers zal president Nasser doen? Zoals bekend wil hij wél een internationaal adviserend lichaam aanvaarden, maar dat is nog heel wat anders dan internationalisering!, zoals hem, overigens in heel beleefde termen, - thans in de meerderheidsresolutie wordt aanbevolen. Ofschoon hij dus ter con ferentie „slechts" van vier landen de Sovjet-Unie, India, Ceylon en Indone sië steun heeft ontvangen, is de „kwa liteit" van dit viertal, politiek gespro ken, van dien aard, dat hij desgewenst het „advies" van de grote meerderheid aan zijn laars kan lappen! ALS Nasser zijn verzenen dus tegen de prikkels blijft slaan, zijn het Westen en zijn aanhang even ver als bij het begin van het rappe overleg in de Britse hoofdstad. Nu kan men vanzelfsprekend de aandacht van dit dreigende gevaar afleiden en wijzen op het doorbreken van het „front van Ban doeng": Afro-Aziatische land Ethio pië, Perzië en Pakistan vielen de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Za ken Dulles en diens motie bij, inplaats van zich te scharen aan de kant van deminderheidsgroep, onder leiding van de Russen. Maar dit. is slechts een (ove rigens niet onbelangrijke) bijkomstige factor, die, ten aanzien van eventuele toekomstige wrijvingen tussen het Wes ten en het Middenoostelijk nationalisme, weinig garandeert. Wanneer men echter het verloop van „Londen" verder ont leedt, ziet men, dat andere oorzaken de hoop wettigen, dat er nog een redelijke regeling uit de bus komt. DE „Minneapolis Tribune" publi ceerde dezer dagen een rake spot prent, waarop men Uncle Sam met een van zijn benen klem ziet zitten tus sen „de bondgenootschappen met de Europese landen" enerzijds en de „sym pathie voor colonial underdogs" ander zijds. Inderdaad: dat de Amerikanen hun Middellandse-Zeevloot niet dadelijk na Nassers bekendmaking van de nationa lisatie van het Suezkanaal naar Egypte hebben laten opstomen, houdt ten nauwste verband* met de half-idealisti- sche, half zakelijke mening in leidende kringen in Washington, dat het gebruik van geweld Amerika alle welgezindheid gekost zou hebben, waarop het nu nog onder de bevolking van tal van achter gebleven landen in Azië en Afrika kan rekenen. Bovendien zou er dan, aldus het standpunt in Amerikaanse rege ringskringen, het risico zijn geweest, dat dit verlies van genegenheid zou omge slagen zijn in massale haat, met alle gevolgen vandien voor de toekomst. UITERAARD heeft ook de Republi keinse conventie in San Francisco een belangrijke rol gespeeld: Dulles zou daar, met de verkiezingen in zicht, onmogelijk hebben kunnen ver schijnen met de mededeling, dat hij zich genoodzaakt had gezien tot een „be perkte oorlog" in het Midden-Oosten teneinde Nasser „tot de orde te roepen". Tegen deze achtergrond zal hij het waarschijnlijk, liever dan met wapens, met dollars willen proberen. Het is al lerminst denkbaar, dat ter gelegenheid van 'het bezoek dat de commissie, die het resultaat van de Londense confe rentie aan Nasser gaat meedelen, ge tracht zal worden de Egyptische dicta tor langs financiële weg te benaderen. Het wordt dan een zaak van „loven en bieden", met aanvaarding van het plan- Dulles als voorwaarde voor het verlenen van steun aan de grootse plannen, waarvan de verwerkelijking voor Egyptes welvaart van even groot belang is als voor de duurzaamheid van het bewind van Nasser. DULLES was overigens in Londen de enige niet, die in zijn politieke koers voor een dilemma stond. Dat was ook het geval met zijn Sovjetrus- sische collega, Sjepilof. Nationaal be heer van het Suezkanaal strekt zich immers in beginsel verder uit dan tot deze waterweg alleen. Zou de Rus dit principe openlijk gesteund hebben, dan zou hij ingegaan zijn tegen een van de grondslagen van de politiek van zijn eigen land, dat nog altijd naar uitwe gen over zee zoekt! Terecht is er in Amerikaanse bladen op gewezen, dat dit dogma van Ruslands politiek Sjepilof in sterke mate gehinderd heeft bij het verlenen van steun aan Nassers natio nalistische actie. Verder dan bijstand aan het voorstel van Menon (India) vólde de Rus dan ook niet gaan. Het ligt voor de hand, dat deze verwikkeling in de opvattingen van Moskou krachtig bijgedragen heeft tot een rustige sfeer. Sterker nog: deze factor is in niet min dere mate een geruststelling voor wat er nog in Cairo besproken zal worden: het is vrijwel uitgesloten, dat het Krem lin behalve dan in redevoeringen! Nasser zal opzetten tot strikte handha ving van zijn nationalisatie-plan. De Russen zouden zich dan in eigen vlees snijden! ZO hebben dus uiteenlopende om standigheden ertoe bijgedragen, dat Londen geen débacle is geworden en de kansen op een aanvaardbaar com promis nog niet geheel zijn verkeken, al houdt dit allerminst in, dat er geen enkele reden voor bezorgdheid zou be staan. Een feit is toch, dat thans blijkt hoe afhankelijk het Westen voor zijn olie-aanvoer is van het Suezkanaal. In theorie was dat natuurlijk al langer be kend, maar Nassers nationalisatie heeft nog eens sterk de aandacht gevestigd op deze kwestbaarheid. Er kan nauwe lijks twijfel over bestaan, dat in de kringen van belanghebbenden gezocht zal worden naar een oplossing, bijv. door het gebruik van grotere tankers, die de weg om de Kaap kiezen. Een tanker van meer dan 45.000 ton zou, door het om- vangriiker-vervoer-ineens, het nadeel van een langere weg -kunnen opheffen. „Mastodont-tankers" van 80 tot 100.000 ton zouden het kanaal zelfs doen ver ouderen voorzover het althans olie transport betreft. Nasser weet deze fei ten zeer goed en, tenzij alle gezond ver stand hem heeft verlaten, zal hij er wel degelijk rekening mee houden. Verraderlijk haaltjein handschrift bracht New Yorkse politie op het spoor De politie heeft vrijdag in een bebost gebied in de omgeving van Mineola een lijkje gevonden, dat, naar zij vermoedt, het stoffelijk overschot ls van de baby Peter Weinberger, die een maand geleden uit een kinderwagen in de tuin van zijn werd ontvoerd. De politie was bij haar onderzoek uitgegaan van een verklaring van de 31-ja rige taxi-chauffeur Angelo Lamarca, die donderdag op beschuldiging van ontvoe ring van de baby was aangehouden. Deze had medegedeeld, dat hij het kind de dag na de ontvoering op dit terrein had achtergelaten. De plek waar het lijkje werd gevonden, ligt achthonderd meter van het huis van Lamarca en ruim tien kilometer van de woning van de Weinbergers. De dood als hooaste Straf zou hebben- is achteraf niet bevestigd, y 3,,WI zodat aangenomen mag worden, dat hij zijn daad heeft toegegeven. Het is voorts Het stoffelijk overschot lag onder bla- opmerkelijk dat in de jongste berichten deren en takken. Volgens de politie heeft met langer gesproken wordt over moord de aangehouden taxi-chauffeur bekend, op de baby, maar over het hulpeloos dat hij het kind had bedekt. Het was achterlaten, waarvan het resultaat uiter niet bekend, of Peter toen nog in leven aard hetzelfde is. Red. L.D.) was. Door een verraderlijk „haaltje" in het handschrift van degene, die een los geld van 2.000 dollar had geeist, was de politie op het spoor van Lamarca geko men. Deze zou het plan tot ontvoering hebben opgevat om zijn schulden te kunnen afbetalen. Bij voorbaat had hij al het briefje geschreven, waarin het losgeld werd geeist. Op zoek naar een kind om te ontvoeren, had hij toevallig de baby Weinberger gevonden .In de staat New York. waar het misdrijf ge pleegd is. staat op ontvoering, evenals op moord, als hoogste straf de dood. De politie bezag 2 miljoen handteke ningen voor zij het „haaltje" van het handschrift op het briefje weer tegen kwam: in het archief van een New Yorks gerechtshof kwam de handteke ning van Lamarca tevoorschijn. Hij had die in 1954 geplaatst tijdens een proces over dranksmokkelarij. Deskundigen stelden daarna vast, dat de handteke ning in het zelfde schrift was als het losgeldbriefje. (Het bericht, dat wij in de Stadseditie van gisteren nog konden opnemen, dat de taxi-chauffeur toch weer niet bekend (Ingez. Med.-Adv.) „Zilveren broodmand" voor minister Mansholt ONDERSCHEIDING NED. VER. VAN MEELFABRIKANTEN De Nederlandse Vereniging van Meel fabrikanten heeft besloten tot instelling van een onderscheiding, welke elk jaar zal worden verleend aan een landgenoot, die zich in de afgelopen periode op het gebied van de Nederlandse voedselvoor ziening bijzonder verdienstelijk heeft ge maakt. Deze verdiensten kunnen liggen op wetenschappelijk, bestuurlijk, organi satorisch, economisch of technisch ter rein. De onderscheiding, die zal bestaan uit een zilveren broodmand, zal voor het eerst dit jaar worden uitgereikt en wel aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt. Bjj haar besluit heeft de vereniging overwogen, dat het be leid van minister Mansholt voor de voedselvoorziening in Nederland van grote betekenis is geweest, waarbij speciaal herinnerd wordt aan de na oorlogse jaren van schaarste en dis tributie. De uitreiking zal in de komende herfst geschieden, en door een aantal vooraanstaande figuren op het gebied van de voedselvoorziening worden bijge woond. Vervolg van pag. 1 Imp. A.P.K. - A'dam-Tel. 44978 In de jaarverslagen van de Centrale Directie van de Wederopbouw en de Volkshuisvesting is tot dusverre voor deze twee factoren een cijfer van resp. 31.000 en 50.000 aangehouden. Van deze cijfers uitgaande zou het bovengenoemde ongecorrigeerde woningtekortcijfer van 258.000 dan verminderen tot 177.000. Uiteraard wordt hiermee vooruitgelopen op de definitieve cijfers. Vandaar, dat in het navolgende nog de „ongecorri geerde" cijfers als uitgangspunt zijn genomen. Nog zij vermeld, dat onder de 18.000 onbewoonde woningen mede zijn begrepen de op 30 juni gereed zijnde doch nog niet betrokken nieuwe wonin gen, alsmede de in verband met bescha diging tydelyk niet bewoonde woningen. 500.000 per jaar Sedert het einde van de tweede we reldoorlog zijn in totaal 500.000 nieuwe woningen tot stand gekomen, terwijl, rekening houdend met vermindering van het aantal woningen door afbraak, on- bewoontoaarverklaring enz., de woning voorraad in de periode van 9 jaar tus sen 31 mei 1947 en 30 juni 1956 per saldo met 448.000 woningen is vermeerderd, d.i. rond 21% van de woningvoorraad op 31 mei 1947. De toeneming bedroeg dus gemiddeld 50.000 per jaar, een niet on belangrijk cijfer, lettend op het gemid delde van rond 32.000 per jaar in de vooroorlogse periode 19311940. Na 31 mei 1947 steeg het aantal wo- ningbehoevende eenheden echter met Ondersoek broodverbruik Het is lager, naarmate welstand stijgt Een marktonderzoek inzake brood heeft interessante gegevens aan het licht gebracht ten aanzien van dit voedingsmiddel. Tijdens dit onderzoek, dat werd verricht in opdracht van de Nederlandse Vereniging van Meelfabrikanten, werden ruim 1.600 huisvrouwen ondervraagd. Zo werd o.m. vastgesteld, dat het gemiddeld broodverbruik per hoofd (kinderen beneden 1 jaar niet meegerekend), op normale werkdagen ongeveer 290 gram j bedraagt. Verder, dat het broodverbruik lager is, naarmate de welstand stijgt, dat l.4 Tirni-a* rrocroinn aan in lip nvpripp nrnvincies en dat on niet minder dan 408.000, waarbij de hoge en in al deze jaren boven het vooroor logse niveau gebleven, huwelijksfrequen tie en anderzijds de gunstige ontwikke ling der sterftecijfers een belangrijke rol hebben gespeeld. 10% droeg tot ver mindering bij Deze in nog sneller tempo dan ons grote totale Devolkingsaccies verlopen vermeerdering van het aantal woning be hoevende eenheden heeft ertoe geleid, dat voor het Rijk als geheel bezien van de omvangrijke vermeerdering van de woningvoorraad sinds 1947 met 448.000 ruim 90% heeft moeten dienen ter op vanging van de toeneming der woning behoefte en slechts 40.000, of nog geen 10%, hebben kunnen bijdragen tot ver mindering van het op 31 mei 1947 be staande woningtekort. Volgens de voorlopige cijfers daalde dit tekort van 298.000 tot 258.000 d.w.z. van 14% tot 10% van de totale woning voorraad op beide tijdstippen. Gedurende de laatste Jaren is het tempo van deze daling sneller geweest dan uit bovenstaande percentages naar voren komt. Het woningtekort is immers na mei 1947 nog verder toegenomen. Het lag in de jaren 19481950 volgens ge maakte berekeningen 35.000 tot 40.000 hoger dan op 31 mei 1947 en bedroeg toen ongeveer 16% van de totale woning voorraad. De geleidelijke afneming van het tekort is eerst na 1950 begonnen en sindsdien heeft de vermindering dus on geveer 80.000 bedragen. Uit de cijfers voor de afzonderlijke provincies blijkt, dat in de periode 19471956 voor elk daarvan een, soms niet onbelangrijke, toeneming van de woningvoorraad en ook van de wo ningbehoefte heeft plaatsgehad.^ Het woningtekort, in absolute zin, is in alle provincies afgenomen, behalve in Noord- en Zuid-Holland, waar het gelijk is gebleven. Relatief gezien, t.o.v. de woningvoorraad, is de druk van het woningtekort echter ook voor Noord en Zuid-Holland verminderd, hoewel de relatieve teruggang voor deze pro vincies en ook voor de provincie Utrecht, is achtergebleven bij de da ling van het Rjjksgemiddelde. Ontmoeting informateur— mr. Burger te Zwolle in het zuiden meer brood wordt segeten dan in de overige provincies en dat op Parlementaire redacteur, Vanmiddag te 6 uur zal prof. De Gaay het platteland het broodverbru.k relatief het hoogst is. i Fortman )n hote, wlentjes te Zwolle, keur aan bezorging in de ochtenduren. ™mJ0 AnW' Bureer tan de P' v' d' A Overigens blijkt de Nederlandse huis- Over het algemeen wordt tijdens de week-ends minder brood gegeten dan op werkdagen. 40% van de ondervraagde gezinnen neemt voor de zondag krenten brood in huis en verder vooral duurder witbrood dan op werkdagen, of kadetjes. Twee derde deel van de gezinnen ver kiest witbrood boven bruinbrood en'bijna 30% van de ondervraagden koopt wel eens verpakt brood, als regel gesneden. De meerderheid van de ondervraagden vindt het brood van tegenwoordig lek kerder dan dat van voor de oorlog en van 5 jaar geleden. 86% van de huisvrouwen laat het brood thuis bezorgen en de overige 14% (grotendeels woonachtig in de steden) haalt het liever zelf, of Iaat het halen. Waar de bakker 's middags zijn brood bezorgt, riskeert hjj onte vreden gezichten. Een achtste deel van de huisvrouwen, die laten bezorgen, is namelijk niet tevreden over de bezorg- tijd en geeft in het algemeen de voor vrouw zeer trouw aan haar bakker te zijn: een vjjfde deel heeft hem al van voor de oorlog en gemiddeld bedraagt de tüd, dat men bij dezelfde bakker koopt, ongeveer 8Vt jaar. De getrouwde mannen, die "fe ochtends met 'hun pakje brood de deur uitgaan en vrouw en kinderen niet eerder dan "s avonds terugzien, kunnen zich troosten met de gedachte, dat 46% van alle huis vaders brood meeneemt naar het werk. In rond vier-vijfde van die pakjes brood zitten vier boterhammen of meer. War me maaltijden blijken op het werk nage noeg niet gebruikt te worden. Wat tenslotte het ontbijt betreft, thee is hier verreweg de meest gebruikte drank. In het zuiden van het land wordt evenwel veel koffie gedronken. Tenslotte blijkt uit de statistieken, dat de mannen verhoudingsgewijs meer melk bij het ont bijt drinken dan de vrouwen. U zult het niet willen geloven, maar het bericht komt uit Nottingham, zodat alle twijfel (voor ons) wegge nomen is. Een politieagent in deze Britse stad wilde wat rommel ver branden in zijn achtertuintje. Dat moet op gezette tijden wel eens wor den gedaan cm te voorkomen dat het boven het hoofd uitgroeit. Tot zijn grote schrik vloog de hele tuin in de fik (met uw permissie). De ijlings gewaarschuwde brandweer ontdekte, dat een zestig centimeter dikke kolenlaag. vlak onder de op pervlakte van de grond, had vlam gevat. Het is omdat we niet met lu cifers mogen spelen en een hekel hebben aan het werken in de tuin, anders kon u ons het hele vrye weekeinde bezig zien Eali-hofel in den Pasar verkocht Het beroemde Balihotel In den Pasar op Bali Is door de Koninklijke Paket- vaartmaatschappij verkocht aan het Indonesische toeristenbureau „Nitour" RUSSISCHE UITGAVE VAN SOEKARNO's BOEK In de Sovjet-Unie is een Russische vertaling verschenen van Soekarno's boe'- .Indonesië beschuldigt". Deze geste aan het adres van Soekarno staat in verband met het bezoek dat de In donesische president deze maand aan de Sovjet-Unie zal brengen. Het boek bevat Soekarno's verdediging van 1929 voor een Nederlands Hof in Bandoeng, essays over nationalisme, imperialisme en kapitalisme en redevoeringen. BINNENLAND In de internationale opstelwedstrijd, uitgeschreven door het Europese produkti- viteitscentrum (EPA) te Parijs zijn o.a. de opstellen van twee Nederlandse inzenders bekroond, t.w. die van de heren lr. J. H. Sohut te Delft en H. Pol te Kollum. BUITENLAND Een bioscoopportier in Barcelona werd vrijdagmorgen vroeg uit zijn bed gebeld door een jong paartje, dat hem opgewonden vertelde „iets in de bioscoop te hebben vergeten". Lichtelijk verbaasd ging de man het paar voor naar de zaal, waar beiden tegelijk een kreet van ver lichting slaakten- op een fauteuil lag prins-heerlijk nog de baby te slapen, die ze de vorige avond hadden vergeten. Een Amerikaans hefschroefvliegtuig heeft vrijdag voor de eerste maal zonder tussenlanding een vlucht van de Ameri kaanse westkust naar de oostkust ge maakt, een afstand van circa 4000 km. Het toestel, een H21 „vliegende molen" van het Amerikaanse leger, werd tijdens de vlucht vier maal opnieuw van brandstof voorzien. De Franse Journalist André Flon is in twee maanden van Frankrijk naar Moskou gelift. Zijn reis ging via België, Nederland, West-Duitsland, Oost-Dultsland (waar hij driemaal werd gearresteerd) en Finland. Hij hoopt zijn reis van Moskou, waar hij donderdag arriveerde, voort te kunnen zetten naar Midden-Azlë. Het Europese centrum voor kern onderzoek in Genève, Cern, heeft een gift van 400.000 dollar van de Fordstichting aanvaard, die bestemd is om een nauwere samenwerking by atoomonderzoek met de Ver. Staten en andere landen, die geen deel uitmaken van de Cern, te verzekeren. Het geld zal in gedeelten, in de loop van vijf Jaar. geschonken worden. In Nieuw Delhi ls vrijdagavond een bom ontploft tussen een mensenmenigte voor een bioscoop. Vijf mensen kwamen om het leven, 33 werden gewond. De voorlopige Argentijnse regering heeft verscheidene beperkende maatregelen voor de immigratie in Argentinië, die in 1952 waren ingevoerd door de regering- Peron, opgeheven. De vergunning om zich vrij aan land te begeven zal een jaar i.p.v. drie maanden geldig zijn. De bepalingen, waardoor de immigranten verplicht zijn zich in een gebied op meer dan 100 km van de hoofdstad te vestigen, ls eveneens opgeheven. Een bosbrand, die de Zuidfranse stad Grasse bedreigt, heeft reeds verscheidene slachtoffers geëist. Drie politieagenten, die hielpen by de bestrijding van het vuur. zyn vrijdag aan hun brandwonden over leden. Drie brandweerlieden zijn in het ziekenhuis opgenomen. De brandweer lieden, die worden geholpen door militairen en burgers, bestrijden het vuur over een breedte van 5 km. Zij hebben te kampen met watergebrek, terwijl een sterke ,,mistral"-wlnd de vlammen aanwakkert. De regering van India heeft een vol ledige staalfabriek besteld, welke te Rour- kela nabij Calcutta door de Verenigde Oostenrijkse staalfabrieken (Vost) te Linz en Krupp te Essen gebouwd zal worden. De staalfabriek zal ongeveer 70 miljoen gulden kosten en een capaciteit krijgen van 1 miljoen ton ruw staal per Jaar. Vrijdag is een nieuwe staking uit gebroken by de Standard Motor Company. Deze maatschappij had wegens produktie- verminderlng opnieuw arbeiders ontslagen, waarbij 25 tekenaars. In verband daarmede hebben alle tekenaars het werk neer gelegd. Generaal Waclaw Komar, die enige tijd geleden uit gevangenschap is ont slagen en gerehabiliteerd, is aangesteld tot bevelhebber van de Poolse binnen landse strijdkrachten. Dit heeft de Poolse ministerraad vrijdagavond bekend ge maakt. De besdbuldiglngen tegen Komar zijn indertyd nooit openbaar gemaakt. Volgens Radio-Boedapest hebben ge wapende bandieten een aanslag gepleegd op een postkantoor ln de Hongaarse hoofd stad. Zij doodden een vrouwelijke bediende, verwondden een andere ernstig en namen een. grote som gelds mee. Door bemiddeling van het Interna tionale Rode Kruis hebben vrijdag 2'15 Griekse militairen na een krijgsgevangen schap van ruim acht jaar Albanië kunnen verlaten aan boord van een troepenschip. In hun gezelschap bevinden zich twee Griekse burgers, die indertijd door com munistische guerllla-strijders waren ont voerd. De Cyprische verzetsbeweging Eoka heeft in Nicosia een nieuw pamflet ver spreid, gericht aan „de Britse soldaten". Daarin wordt gezegd, dat het niet de schuld van de Eoka is „als er weer Engels bloed gaat vloeien, veel bloed deze keer". Sir John Harding, de gouverneur van Cyprus, heeft actieve dienst voor drie maanden bevolen voor de Britse grond- en loichtstrydkraohten op Cyprus. Dit houdt erkenning in van de aanwezigheid van een vijand. De Amerikaanse marine heeft aange kondigd, dat de „Seawolf", 's werelds tweede atoom-onderzeeër gereed wordt gemaakt voor haar eerste proefvaarten. De „Seawolf" die een belangrijke verbetering van de „Nautilus" is, wordt nog aan ver schillende proeven in het dok onderworpen alvorens de eerste proefvaart op zee (waar schijnlijk volgende maand) te maken. De vroegere veiligheidschef van West- Dultsland, dr Otto John, die naar het Oosten was verdwenen en later weer terug keerde, is in staat van beschuldiging ge steld wegens hoogverraad. De datum, waarop zyn proces zal beginnen, is nog niet bepaald. Het onderzoek naar de ver denking van hoogverraad en spionage werd gisteren voltooid, ongeveer acht maanden nadat John terugkeerde van een verblijf van anderhalf jaar in Oost-Duitsland. Sedert medio december 1955 werd hij ln Westduitse gevangenissen vastgehouden. vyf leden van een Hongaars zigeuner orkest, dat ter gelegenheid van een inter nationaal congres voor volksmuziek en -dansen naar Genève was gekomen, heb ben in Zwitserland asiel gevraagd. Spelende kinderen hebben te Bemin, dicht bij het strand van Blnlc (Frankr.) een versterkte stad ontdekt, die dateert uit de tijd van voor de Romeinse Invasie. Tegen dwang en schijnvrijheid Conflict insake de overheidsinsichten In een buitengewone besloten vergadering heeft het bestuur van de Kon. Ned. Zuivelbond F.N.Z. besloten geen bestuursleden aan te wijzen voor het Produktschap voor Zuivel, dat op 15 oktober a.s. in de plaats moet treden van het Bedrijfschap voor Zuivel. De F.N.Z. kan zich namelijk niet verenigen met de wijze waarop en de geest, waarin van overheidswege dit produktschap wordt opgebouwd. De Coöperatieve Zuivelindustrie ver klaart met nadruk, dat „zij voorstander is van het tot stand komen van een Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie in de zuivelsector. Zij aanvaardt het in de wet op de bedrijfsorganisatie neergelegde principe van de door werknemers en werkgevers gezamenlijk gedragen ver antwoordelijkheid voor de gang van zaken in hun bedrijfstak ten volle" maar, zo wordt daaraan toegevoegd, „zij heeft overwegende bezwaren tegen het feit, dat de geest van de wet geweld wordt aangdaan en dat men tracht de in gang zijnde ontwikkeling te forceren." Wanneer naar de mening van de F.N.Z. de opbouw van het produkt schap niet kan geschieden in een sfeer van vrijwilligheid en met de volledige Hertog van Windsor viel in Salzburg niet op (Van onze Weense correspondent) Urenlang hebben duizenden Weners op straat staan te wachten om de Her tog van Windsor en zijn echtgenote te begroeten. Hoeveel gemakkelijker heb ben wij het gehad, toen wij een dag te voren in het café Bazar te Salzburg een kopje koffie dronken en toen op eens naast het hertogelijk paar bleken te zitten. Het echtpaar had eerst wat inkopen gedaan, die dadelijk in een van de twee bagage-auto's werden gepakt, met uitzondering echter van een fluwe len Oostenrijkse jachthoed met „scheer kwast", die de Hertog dadelijk opzette. Met een paar vrienden ging het gezel schap daarop naar het gerenommeerde café. waar de „Jause", het Oostenrijkse vieruurtje werd gebruikt, bestaande uit koffie met slagroom en veel gebak. Wij konden ons er van overtuigen dat dit nationale gerecht goed in de smaak viel. maar wi2 de kwaliteit hiervan kent, begrijpt dat de Hertogin later kon ver klaren, dat de Oostenrijkse keuken haar slanke lijn in gevaar brengt. Afgezien van de geheime politie en de onont beerlijke secretarissen wordt het echt paar op zijn reis begeleid door vijf man personeel, namelijk twee kamenneisjes, een kapster en twee chauffeurs. Ze rei zen in twee auto's, gevolgd door twee grote bagagewagens met 94 koffers. Op de labels staan de letters „K.G.", dat is „knight garter". In Wenen bewonen zij 18 kamers en zij worden door de nieuwsgierige bevolking niet met rust gelaten, in Salzburg echter vielen zij bijna niet op. Toen zij namelijk aan de koffietafel zaten en de Hertog zijn nieuwe hoed op een nog vrije stoel had gelegd, ging een niets vermoedende gast op het tafeltje af, vroeg of de stoel vrij was, nam die en legde de hoed dankend op tafelalsof er niets bijzonders aan de hand was. Hij deed het onbe wust, maar de man had gelijk. Overleg salarissen ambtenaren De centrale commissie voor georgani seerd overleg in ambtenarenzaken heeft de vergadering, welke zij gisteren zou houden ter bespreking van de salarispo sitie van het overheidspersoneel, is om interne redenen uitgesteld tot a.s. dins dag. ZATERDAG KaasmarktTentsamenkomst Contact commissie Evangelisatiewerk, 8 uur nam. Stadsza al v estibuleInsohrij ving October Ver. Haring en Wittebrood, 610 uur nam. ZONDAG KaasmarktTentsamenkomst Contact commissie Evangelisatiewerk, 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum voor Volkenkunde: Zomer- tentoonstelling ..Van klei tot pot". (Tot 1 oktober). Lakenhal: Tentoonstelling Rembrandt als leermeester" Werkdagen 10 uur voor middag5 uur namiddag. Donderdags en dinsdags bovendien 7.309.30 uur n.m. Zondags 15 uur nam. Den Burcht: Hedendaagse beeldhouw kunst. Dageiyks tot zonsondergang (T.m 26 augustus) Prentenkabinet (Kloksteeg 25): Tekenin gen door Rembrandt (t.m 15 september) BIOSCOPEN: Luxor. „You're never too young", a. 1. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido. „De naakte oorlog", 14 jaar. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino. „Geef 'm de ruimte", a. 1. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „Jeugd ln gevaar", 18 jaar. Rex. „Stad in boeien", 14 jaar. Werk dagen 2.30, 7,15 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Trianon. „Rock around the dook", 14 jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. De zondagsdienst der huisartsen te Leiden wordt van hedenmiddag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Pleterse, Lahr, De Bruyne, Sohaefer en Wijdicks. Te Oegstgeest door de doktoren F. W. N. en J. B. Hugenholtz en J. J. Lanen-Baron. Avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken te Lelden en Oegstgeest. Zater dag zijn 's morgens, 's avonds en 's nachts geopend voor het klaarmaken van spoed- recepten: Apotheek Boekwijt, Breestr. 74, telefoon 20552; Haven-apotheek, Haven 18, telefoon 20085; Apotheek Oegstgeest, Wil- helmlnapark 8, telefoon 26274. Zondag zyn van 's ochtends 8 uur tot 's avonds 12 uur geopend de Haven- apothesk en apotheek Oegstgeest. De nachtdienst wordt vanaf 24 uur weer waargenomen door apotheek Boekwijt, Haven-apotheek en apotheek Oegstgeest. BU geen gehoor bij Uw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. instemming der betrokkenen, is het moeilijk aan te nemen, dat het pro duktschap straks tot een levend or gaan van het maatschappelijk-econo- misch leven zal worden, dat in staat is tot het dragen van zelfverantwoor delijkheid, zoals in de Memorie van Toelichting op de wet als hoofdken merk van de P.B.O. werd genoemd. Terwijl men meende, dat de wet in deze geest van vrijwillige samenwerking zou worden toegepast, moet de F.N.Z. juist het tegenovergestelde constateren. Telkens wanneer in de periode van voorbereiding van het produktschap het zuivelbedrijfsleven met voorstellen kwam, werden deze volgens het bestuur zonder serieus te zijn bestudeerd, terzijde ge schoven. belachelijk gemaakt, of in een verkeerd daglicht geplaatst. Met de inzichten en ervaringen van de zuivelorganisaties werd naar de me ning van de F.N.Z. geen rekening ge houden. Zelfs wanneer constructief be langrijk werk wordt verricht, wordt dit in strijd met vroegere beloften door ver bodsbepalingen getroffen. Aan het woord „overleg" wordt een uitleg gege ven, die voor de coöperatieve organi saties onaanvaardbaar is. Typerend voor deze geestesgesteldheid noemt het bestuur de wijze, waarop van regeringszijde wordt gehandeld ten aan zien van de betaling van melk naar kwa liteit hetgeen uitvoerig nader wordt toe gelicht. Op grond van een en ander heeft het F.N.Z.-bestuur het bovengenoemde be sluit genomen, in het vertrouwen, dat dit zal leiden tot een bezinning en een openlijke discussie over de taak en de plaats van de P.B.O. in ons volksbe- stel. Noordzakelijk blijkt een duide lijker interpretatie van de bevoegdhe den en de opbouw en van de verhou ding van de P.B.O. tot de vrije organi saties. De F.N.Z. is van mening, dat het voorkomen moet worden, dat de „geest der produktschappen" er een wordt van dwang, schijnvrijheid en geestdrijverij. Het bestuur van de F.N.Z. ziet „zich dan ook genoodzaakt ter wille van een gezonde, geleide ontplooiing van de P.B.O.-gedachte, stelling te nemen tegen de duidelijke pogingen om snel en met geweld dat gene te bereiken, dat met enig geduld en respect voor democratische ver houdingen uit zichzelf tot stand zal komen". Vervolg van pag. 1 Foster Dulles vol optimisme Een wel heel-andere kijk gaf de Ne derlandse minister van Binnenlandse Zaken mr. Luns, op de Suez-conferentie. ,Men had er niet meer van kunnen ver wachten. aldus de minister, en het re sultaat is beter geweest dan men had kunnen hopen: de conferentie is snel verlopen en de meerderheid die werd verkregen was groter van aantal en ver scheidenheid dan zich eerst had laten aanzien. Als bijzonder bevredigende ver schijnselen noemde de minister in de eerste plaats dat de Afro-Aziatische landen geen anti-Westerse houding had den aangenomen en dat de spanning tussen Oost en West als gevolg daar van was verminderd inplaats van ver scherpt wat een gevaar had kun nen zijn. Van betekenis is ook, dat alle 22 deel nemers, ook Rusland en India dus, zich voor het principe van vrije vaart door het Suezkanaal hebben verklaard. Als derde resultaat dat bevredigend was noemde de minister de gevarieerde sa menstelling van de commissie van vijf. In dit verband wees minister Luns nog op twee andere ontwikkelingen in het verloop van de drukke besprekin gen: het contact tussen de Westeuro- pese mogendheden is zeer verstevigd in het bijzonder tussen Frankrijk en West- Duitsland. Ook op Engeland zal dit niet zonder invloed zijn. Voorts staat men gunstiger tegenover het verlenen van technische en financiële hulp aan on derontwikkelde landen als gevolg van de medewerking van Pakistan en zijn Afro-Aziatische aanhangers Egypte mobiliseert Egyptische bladen hebben vrijdag mee gedeeld dat men in geheel Egypte druk bezig is met de uitvoering van het mi litaire opleidingsprogram en dat het aantal recruten voor het nationale be vrijdingsleger toeneemt. Volgens deze bladen zijn alle reserve-officieren, die werkzaam zijn bij overheidsdiensten en maatschappijen, opgeroepen om zich zaterdagmorgen bij de nationale garde te melden. Onderwijzers en leraren die reserve officieren zijn, zyn van vakantie terug geroepen om zich bij hun legeronderdeel te meldden, terwijl onderwijzeressen, leraren en meisjesstudenten opgeleid worden voor de hulpdiensten, aldus de bladen. Tenslotte heeft de minister van Bin nenlandse Zaken cursussen van drie weken ingesteld voor aanvullende trai ning van politiemannen. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) V S g el .2 V. OS'S S Sm CM Stockholm regen nno 5 18 0.5 Dslo zwaar bew. no 4 17 8 Kopenhagen onbewolkt windstil 15 7 Aberdeen geh. bew. ono 3 13 2 Londen lioht bew. w 3 19 0.3 Amsterdam regenbui n 10 17 18 Luxemburg regenbui zw 10 15 13 Parijs zwaar bew. w 7 17 10 Nice onbewolkt wnw 5 30 0 Beriyn nevel zo 3 18 1 Frankfort regen zzw 9 17 23 München regen windstil 17 2.5 Zürioh geh. bew. z 2 17 9 Senève geh. bew. z 5 18 1.5 Locarno geh. bew. zo 2 24 0 Wenen zwaar bew. zw 2 21 1 (nnsbruck zwaar bew. w 5 17 0 Rome onbewolkt z 5 27 0 Ajaccio onbewolkt ono 3 25 0

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2