In ons land nog ruim een kwart miljoen woningen te weinig Foster Dulles vol optimisme over de reactie van president Nasser WEERBERICHT Sinds 1947 is het woningtekort slechts met 40.000 verminderd Fa. D. KRET Zn. Australische premier verwacht nog dit iveekeinde antwoord HERMAN STUIFZAND Toenemende kans op een rechts Kabinet; Mr. Burger zeilde 95ste Jaargang ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1956 No. 28918 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Voorlopige uitslag ivoningtelling: Eén lialf miljoen nieuwe woningen sinds de tweede wereldoorlog Op 30 juni van dit jaar had Nederland 258.000 woningen te weinig om in de behoefte aan woonruimte te voorzien. Sinds mei 1947 is het tekort aan woningen met 40.000 verminderd, want in die maand bedroeg het tekort 298.000 woningen. Het woningtekort bedraagt thans 10% van de woning voorraad. In 1947 was dat 14%. De woningvoorraad, die in mei 1947 2.085.000 bedroeg, was op 30 juni van dit jaar 2.533.000. Er zijn sinds 1947 dus 448.000 woningen bijgekomen. Dit zijn enige cijfers uit de voorlopige uitslag van de algemene woningtelling, die door het Centraal Bureau voor de Statistiek is gepubliceerd. Blijkens deze voorlopige cjjfers is het tekort aan woningen in vergelijking met de woningvoorraad het grootst in Limburg, waar het tekort 15% van de woning voorraad bedraagt. In Zuid-Holland, Gelderland en Utrecht was dit percentage 12, in Overijssel en Noord-Brabant 11, in Noord-Holland en Drenthe 9, in Groningen 6 en in Friesland en Zeeland 4. Sinds 1947 is in Groningen het woningtekort gedaald met 5% (het zakte van 11 tot 6% van de woningvoorraad), in Friesland daalde het met 3%, in Drenthe met 10%, in Overijssel met 3%, in Gelderland met 6%, in Utrecht met 3%, in Noord-Holland met 1%, in Zuid-Holland met 2%, in Zeeland met 7%, in Noord-Brabant met 6% en in Limburg met 12%. Enkele qemeenten overschot gemeenten In een toelichting op de cijfers zegt het bureau onder meer het volgende: De woningvoorraad van Nederland be droeg op 30 juni 1956 2.533.000 en de woningbehoefte 2.791.000. Het verschil van 258.000 geeft een beeld van de grootte van het woningtekort. Bij dit laatste cijfer dient men rekening te hou den met het feit, dat de voorlopige uit komsten voor 42 gemeenten geen woning tekort, doch een woningoverschot aan wijzen. Op 30 juni j.l. bedroeg het gezamenlijk overschot in de eerder bedoelde 42 ge meenten echter slechte 477, hetgeen in het op duizendtallen afgeronde woning- tekortcijfér van 258.000 voor het Rijk als geheel dus geen verandering brengt. In dit cijfer is geen rekening gehouden met een .onder normale omstandigheden alge meen noodzakelijk geachte woning reserve. In de voorlopige cijfers is nog geen rekening gehouden met de rond 30.000 getelde zgn. woningen zonder eigen toe gangsdeur. Eerst bij de verdere bewer king zal blijken hoeveel van deze wonin gen als een aanvaardbare behuizing zul len kunnen worden beschouwd, welk aan tal dan een even zo grote verlaging van het woningtekortcijfer zal betekenen. Een in dezelfde richting gaande correctie Indonesische hoofd redacteuren verhoord Moet Loebis duelleren? Drie bekende Indonesische hoofd redacteuren zijn verhoord inzake ver halen, die zij gedrukt hebben over corruptieschandalen in de boezem van de regering. Tezelfder tijd heeft pro cureur-generaal Soeprapto aan de Vereniging van Indonesische Journa listen verzocht samen te werken door de publikatie van sensationele verha len over corruptie te beperken. De drie hoofdredacteuren die in de komende uagen nog wel meer verhoren zullen moeten ondergaan, zijn Mochtar Loebis, van de onafhankelijke „Indo nesia Raya", de krant die het eerst met het verhaal is gekomen over de pogin gen minister van Buitenlandse Zaken Roeslan Abdoelgani te arresteren, Naiha- bo van de communistische Harian Rakjat, 'o krant die te verstaan heeft gegeven dat vice-president Mohammed Hatta bij corruptie betrokken was, en Soehardi van de nationalistische krant Berita Minggoe. Intussen heeft de krant „Sor">eh Indonesië" Mochtar Loebis tot een duel uitgedaagd wegens zijn cor- ruptieverhalen. (Ingez. Med.-Adv.) LOODGIETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 zal kunnen plaatsvinden, zodra bij de verdere bewerking bijv. is gebleken voor hoeveel inwonende gezinnen de inwoning geen verband houdt met de op dit ogen blik bestaande woningnood. Slot op pag. 2 Weer Nederlander voor Indonesische rechter Schakel met Schmidt? De Nederlander A. H. Doornik, die op het ogenblik in Djakarta gevangen zit, zal in het begin van september terechtstaan wegens „ondermijnende activiteiten", zo heeft de Indonesische openbare aanklager, Joesoef Soewondo, bekend gemaakt. Soewondo zeide dat Doornik een voor malig Nederlands employé was op West- Java en dat hij zal worden beschuldigd met „het lidmaatschap van een illegale organisatie". „Er bestaat een duidelijke schakel tus sen Doornik en Schmidt", aldus Soe- wond'o. Doornik en een andere Nederlander, R. de Mey van Gerwen, werden in decem ber 1954 tegelijk met Schmidt gear resteerd. Sindsdien zijn zij opgesloten in de Tjiiinang-gevangenis te Djakarta. Soewondo verklaarde dat hij R. M. Ha ra-hap heeft aangewezen als de aan klager in de zaak-Doornik. Harahap zeide, dat hij in geen geval iemand van buiten Indonesië zal aan vaarden als verdediger van Doornik. In Nederlandse kringen te Djakarta wordt vernomen, dat mevrouw Bou- man de verdediging van Doornik niet op zich zal nemen. Doornik heeft drie studerende kinderen in Nederland. Het is niet bekend, wanneer Van Gerwen terecht zal staan. Koninklijk Paar op Korfoe Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn gistermiddag na een tussen landing te Nice met hun Regerings- dakota geland op het Griekse eiland Korfoe. Op het vliegveld werden zij verwelkomd door Koning Paul van Griekenland en Koningin Frederika. Met het Griekse Koninklijke'jacht zijn de vorstelijke personen naar de villa „Mon Repos" van Koning Paul gevaren. 's Avonds is in het oude paleis van Korfoe een groot bal gegeven ter gele genheid van de verjaardag van Prinses Sophie, de oudste dochter van het Griek se Koninklijke paar, die meerderjarig is geworden. Koningin Juliana en Koning Paul leidden de gasten naar de balzaal, ge volgd door Prins Bernhard met Koningin Frederika. Achter hen liepen Prinses Sophie van Griekenland met Prins Simeon van Bulgarije. Koningin Juliana en Koning Paul openden het bal. De enige gasten die niet van Konink lijke bloede waren, waren de multi-mil- jonair reder, Stavros Niarchos en echt genote. Navo-oefening „Trekzaag" Eind volgende maand wordt de Navo luchtoefening „Trekzaag" gehouden ge combineerd met e luchtverdedigings oefening „Bolwerk" in Groot Brittannië. De oefening, die zich naar het zich laat aanzien, over een groot gebied zal uit strekken. zal in twee fasen worden ge houden nl. van vrijdag 21 september middernacht tot 's middags drie uur zondag 23 september en van woeiisdag 26 september middernacht tot vrijdag 28 september 24 uur. In 'e eerstgenoemde periode wordt geoefend in het gebied van Noord-Ier- land. Groot-Brittannië, Zuidwest-Noor- wegen, Nederland, België, Frankrijk, Luxemburg. West-Duitsland en het om ringende zeegebied. In de tweede fase wordt niet geoefend boven Schotland en Zuid-West Noorwegen en het daartus sen gelegen zeegebied. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, gaf gisteren in Londen als zijn mening te kennen, dat de vjjf-landencommissie erin zal slagen onderhandelingen met Nasser aan te knopen over de internationalisering van het Suezkanaal. „Het is mijn overtuiging, dat wij altijd kunnen volbrengen wat wij ons voornemen", aldus verklaarde de Amerikaanse minister blijmoedig, toen hij het vliegtuig naar de Ver. Staten instapte. De hoofdredacteur van het Egyptische regeringsblad „Al Goumhouria", dr. Kassem Gouda, was minder optimistisch. „President Nasser zal de uitnodiging van de commissie van vijf (de z.g. commissie-Menzies) om het door zeventien landen gesteunde plan voor internationaal beheer van het Suezkanaal zeker afwijzen", zei deze journalist, die de Londense conferentie voor zijn blad heeft verslagen. „Het is aanmatigend", zo voegde hij er aan toe, „een soevereine staat voor een commissie te dagen". Intussen heeft de Australische premier in zijn kwaliteit van voorzitter van de commissie van vijf vrijdagavond in de Egyptische ambassade te Londen aan de ambassadeur een document overhandigd, dat bestemd is voor de Egyptische presi dent Nasser. Het onderhoud van Menzies met de ambassadeur duurde een kwar tier. Bij het verlaten van de ambassade zei Menzies: „Ik hoop. dat ik het komende weekeinde nog antwoord ontvang". Het document behelst het meerderheidsplan van de Londense Suez-conferentie. Sjepilof moppert nog na over „schending van rechten" De Sovjetrussische minister van Bui ten landse Zaken, Sjepilof, heeft vrij dagavond te Londen tegenover journa listen gezegd, „dat de machten, die het •Sueziprobleem trachten te verergeren en Egypte voorwaarden op willen leggen, een morele en politieke nederlaag cp de conferentie over het Suezkanaal heb ben geleden De militaire voorbereidin gen die sommige landen tegen Egypte hebben getroffen" kunnen volgens Sje pilof als „een bedreiging van de vrede worden aangemerkt". „Bepaalde kringen hebben de confe rentie verdeeld om Egypte de eisen van Dulles' plan buiten het kader van de conferentie aan te kunnen bieden", al dus Sjepilof, die deze voorstellen ver oordeelde, omdat ze in Egypte een sooi*t „staat in de staat" zouden doen ont staan. Het voorgestelde internationale be stuurslichaam zou een bijzondere vorm van koloniaal bestuur in Egypt0 vesti gen; in de kern is het een plan van ko lonisten" zo betoogde Sjepilof, die het voorstel onverenigbaar acht met onze tijdgeest en de beginselen van de Ver enigde Naties. „Ontbloot van elke grond" achtte de Sovjetrussische minister de bewering dat de naasting van de maatschappij de vrije vaart door het kanaal in gevaar zou brengen. Desgevraagd antwoordde Sjepilof dat „de Sovjet-Unie het nodig acht een waarschuwing te laten horen voor de ernstige consequenties, die in het Nabije- en Midden-Oosten zouden kunnen ont staan indien er verandering wordt ge bracht in de huidige toestand aan het Suezkaaal". In antwoord op de vraag of Egypte het recht heeft het kanaal voor Israëlische schepen te sluiten en dusdoende de wens van de Verenigde Naties te negei-en, zei Sjepilof: „Wij zijn van mening, dat vrije vaart door het kanaal mogelijk moet zijn". Ook vroeg men Sjepilof of hij van mening was veranderd over een vroe gere verklaring van zijn kant, waarin werd gezegd dat Dulles een vreedzame oplossing zocht voor het Suezprobleem. De Rus antwoordde: „Helaas dat was slechts mijn persoonlijke indruk op dat ogenblik. Toen Dulles een keer met zijn concrete plannen ter tafel kwam, was er geen twijfel meer dat zijn plan een schandelijke schending van Egypte's soevereine rechten betekende en lijn recht inging tegen het democratische beginsel geen ultimata te stellen". Slot op pag. 2 De levensaders van Koeweitde oiiepijpleidingen zoals deze te zien zijn bij Mena Al-Ahmadi. De pijpen lopen rechtstreeks van de bronnen naar de haven Buien en opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond: Buien, plaatselijk met onweer, afgewis seld door opklaringen. Matige, tijdelijk krachtige wind tussen zuidwest en west. Weinig verandering in tempera tuur (Opgemaakt te 11.15 uur). 26 augustus Zon op: 5.44 uur; onder: 19.43 uur. Maan op: 21.07 uur; onder: 11.23 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.50 en 18.12 uur. (27/8 te 6.25 en 18.46 uur). Dit nummer bestaat uit 12 pagina's en een Bijvoegsel De commissie van vijfdie de voorstellen van de Londense confe rentie over de Suezkanaaikwestie aan Nasser zal moeten voorleggen, is in het Lancaster House haar werkzaamheden begonnen. Boven: een foto van de eerste bijeenkomst der commissie, onder: de leden van de commissie, van links naar rechts Foster Dulles, de Australische pre mier Menzies. de Zweedse ambassa deur in Londen Hagglof. de minis ter van Buitenlandse Zaken van Ethiopië Habtewold en diens Per zische collega Ardelan. Nogmaals: de massamoord op officieren bij Katyn Een groep Poolse schrijvers zou de regering van Polen hebben gevraagd, een onderzoek in te stellen naar de „slach ting van Katyn", waar gedurende de tweede wereldoorlog duizenden Poolse officieren vermoord werden. Een delega tie van schrijvers, met aan het hoofd Antoni Slonimski en Adam Wazyk, zou den de Poolse minister-president Cyran- kiewicz verzocht hebben, deze gruwelijke zaak eindelijk officieel op te lossen. Cyrankiewicz zou de delegatie hebben meegedeeld, dat een Poolse commissie (Ingez. Med.-Adv.) U leest toch even de advertentie van op de achterpagina van onderzoek de zaak werkelijk zal op helderen. Ook een Sovjetrussische com missie, aldus de minister-president, houdt zich met deze gruwelijke massa slachting bezig. Het resultaat van het onderzoek zal officieel worden bekendgemaakt, aldus Cyrankiewicz. Stukje schoolstrijdin Kabinetsformatie (Van onze parlementaire redacteur) Met de voor hem karakteristieke onverschilligheid is mr. J. A. W. Burger, de fractieleider van de P. v. d. A., gisteren op de Friese meren gaan zeilen, juist op een moment, dat de nieuwe informateur, prof. De Gaay Fortman, hem zou willen spreken. Hij heeft daarmee als het ware openlijk gedemonstreerd dat, na het wekenlange geharrewar de Kabinetsformatie hem de keel uithangt. En indien alsnog de brede basis wordt gewenst dan moet men maar naar hem toekomen want hij is zelf niet van plan aan de brede basis een stap tegemoet te treden. De P. v. d. A. schuwt de oppositie niet In de KVP-pers deed men gisteren weer vriendelijk optimistisch ten aanzien van de brede basis, maar mr. Burger heeft begrepen, dat dit optimisme alleen maar een gebaar was om daardoor de schuld voor het eventueel toch niet tot stand komen van de brede basis op de P. v. d. A. te werpen en om te kunnen betogen, dat de KVP nog wel tot de brede basis bereid was maar de hardnekkige P. v. d. A. niet. De kans dat er een rechts Kabinet komt, gebaseerd op de samen werking van KVP, AR en CHU, neemt toe, omdat men er op kan rekenen dat in de verdere Kabinetsformatie gaat meespelen een ouderwets stukje schoolstrijd die de rechtse partijen lang verenigd heeft gehouden. Kosteloze studie? De P. v. d. A. verlangt in het regerings program algemeen kosteloos onderwijs, dus ook voor de jeugd boven de leer plichtige leeftijd. In de P. v. d. A. leeft zelfs de gedachte studiebollen, rijk of arm, nxet alleen kosteloos te laten stude ren maar hun gedurende die tijd ook een uitkering voor levensonderhoud te ver strekken. Voorlopig echter wal de P. v. d. A. zich beperken tot kosteloos onder wijs ook boven de leerplichtige leeftijd. De rechtse partijen zijn daartegen, om dat zij vrezen dat daardoor de oprich ting van bijzondere middelbare scholen die toch al moeilijker is geworden door gestegen bouwkosten en hogere gai*an- ties, in het gedrang zou komen. Dezelfde kwestie heeft ook een rol ge speeld bij de Kabinetsfox-matie in 1952. Het is voor de P. v. d. A. een pijnlijke positie waarin zij niet voor de tweede maal zou willen geraken, zodat zij nu zal volharden in de eis van algemeen kosteloos onderwijs. Maar de nieuwe informateur, prof. De Gaay Fortman, die KVP en P. v. d. A. weer tot elkaar zou moeten brengen, komt uit een AR- milieu waarin men altijd veel heeft geofferd voor het eigen onderwijs en waarin altijd het beginsel is gehuldigd dat niet de Staat maar de ouders ver antwoordelijk zijn voor het onderwijs van de kinderen. Met uitzondering van de heer Hazenbosch stemden in decem ber 1954 alle andere leden van de AR zelfs tegen de afschaffing van het schoolgeld voor de leerplichtige jeugd. De algemene afschaffing van het schoolgeld was opgenomen in het rege ringsprogram-Drees bij zijn mislukte formatiepoging. In het regeringsprogram daarna van prof. Romme stond dat een onderzoek zal worden ingesteld in hoeverre de aan schaffing van boeken en leermiddelen, reiskosten en verblijf buitenshuis (op kamers) een onredelijke belemmex*ing vormen voor het volgen van onderwijs. Zo ja, dan dienen maatregelen te worden genomen om daarin te worden voorzien. Ook op dit punt is er dus verschil tus sen de P. v. d. A. en de KVP. Gesprekken Gisteravond heeft prof. De Gaay Fort man in het Torentje op het Binnenhof eerst een gesprek gevoerd met de heer H. A. Korthals, de waarnemend fractie voorzitter van de VVD en vervolgens met de heer H. W. Tilanus, de fractie leider van de CHU.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1