Bollenexporteurs en Rijnsburgse broeiers over handel met Duitsland Belangrijke beslissing in vergadering van productschap Hebben de werknemers het laatste woord? 10 jaar Oorlogsgravenstichting De fondsen verlagen de prijzen van brilmonturen en glazen Regeringscrisis in Marokko kan kwade gevolgen met zich slepen b5ste jaargang Vrijdag 24 augustus 1956 Derde blad no. 28917 Bloembollen of bolbloemen voorkomen dat dit tegen dumping prijzen geschiedt, en het Product schap beschikt over middelen en we gen om dit te verwerkelijken. Tegen over het harde neen! van de bloem bollenexport staat dus hel: laten we eens praten! van de Rijnsburgers. In de vergadering van het Productschap voor Siergewassen, die Jinsdag a.s. in Den Haag zal worden gehouden, komt een onderwerp ian de orde dat sinds jaren een wrijfpunt vormt tussen de exporteurs jan bloembollen en de broeiers van bolbloemen, dus tussen de Bloem- iollenstreek en Rijnsburg. Het kernpunt is: wordt de bloembollenexport bedreigd, dan wel [estimuleerd door de verkoop van bol(snij)bloemen naar het buiten- und „Migros" Rynsburgse bloemen wer den geimporteerd, en waar toch ook de omzet ven bloembollen toenam. De verkoop van bolbloemen, zo stellen zij, is juist een prachtige propaganda voor de bloembollen! bloembollen toenam. De verkoop van bolbloemen, zo stellen zij, is juist een prachtige propaganda voor de bloem bollen! En daarbij wijzen zij ook op de ver andering die zich in het binnenland heeft voltrokken, waar de bloemen een massa-artikel zijn geworden. Dit heeft ook zijn invloed op de afzet van de Rijnsburgse producten. De situatie in Duitsland besprekend, ontkennen de vertegenwoordigers van Rijnsburg niet de mogelijkheid, dat de Hollandse" broeier iets voor heeft op zijn Duitse collega. Immers, zo merken zij op, wie het dichtst bij het vuur zit warmt zich het best. Maar wanneer er verschillen zijn (lo nen, kosten, enz.) die de Hollandse broeier een voorsprong geven op de Duitse, zijn de Rijnsburgers bereid tot overleg teneinde te komen op een gemeenschappelijke basis, zodat door een heffing (afroming) dan wel een minimum-prijsregeling het reëele verschil tussen de productiekosten hier en ginder wordt weggenomen. Zij wijzen tenslotte op het feit, dat vanuit Duitsland de convallaria's zowel in kiemen als in bloeiende toestand wor den geimporteerd in Nederland, waarte gen ook nimmer bezwaar is gerezen. In Rijnsburg legt men het accent minder op de liberalisatie, waarover men uiteindelijk niets te zeggen heeft, dan wel op de integratie. En zo is het Rijnsburgse standpunt derhalve: Bolbloemen naar Duitsland uitvoeren kan best, wanneer slechts maatregelen worden genomen om te Het punt, waarom alles draait, kan eel simpel worden gesteld. De Duitse „broeiers" kopen de bollen an de Hollandse bloembollenexpor- mrs, met het doel daarvan later snij- loemen op de markt te brengen. Wan eer zij nu daarbij de concurrentie on- jrvinden van de Hollandse snijbloe- len, dan bedanken ze ervoor de Hollan- ers (want zij scheren gemakshalve bol- n- en bloemenimporteur over één am) van twee walletjes te doen eten, zeggen: öf het een, öf het ander. Daarvan uitgaand, heeft men reeds ikele jaren de export van snijbloemen aar Duitsland verboden, en het is dit ;rbod. dat in de komende vergadering an het Productschap ter sprake komt. et lijdt geen twijfel of de bloembol- nexporteurs zullen vechten voor al wat waard zijn, om dit verbod gehand- aafd te, houden. Maar in deze .verga- iring zit de bekende heer Teun Kralt 3 afgevaardigde van de Rijnsburgse roeiers en hij is geen man, die al van voren het hoofd in de schoot legt. De >ren zullen het elkaar zéker niet ca- iau doen! Bollenmensen: niet doen! De bloembollenexport heeft, via een itvoerige nota van het Bedrijfschap lor Bloembollenhandel,zijn standpunt Iteengezet. Het is nu zover, zeggen de exporteurs, dat de bloembollenuitvoer naar Duits land in enkele jaren tijds geweldig is toegenomen. Van f. 13 miljoen in 1953 tot f. 26 miljoen in 1955, dus vrij - wel verdubbeld! Mogen wij nu, zo vra gen de bloembollenexporteurs, dit ge win in de waagschaal stellen voor de slechts zeer problematische kans, dat een nieuw afzetgebied voor bolbloe men zal ontstaan? export wijst er daarbij op, dat Duits- nd nog niet officieel de export van oembollen heeft geliberaliseerd. Het aan de tegemoetkomende houding van erheid en organisaties in het buurland I danken dat men de export zo zeer Éeft vrijgelaten, dat het praktisch op rije invoer neerkomt. Daaraan is ook fe opmerkelijke toeneming van de ex- prt te danken. IMaar wanneer nu de uitvoer van bol bloemen weer toegelaten wordt, is de kans niet gering, dat men in Duits land de bloembollen-invoer weer streng gaat contingenteren. Ivoor die vrees hebben de exporteurs el enige reden, en zij geven hun mo- even op. [Reeds in de jaren tussen 1930 en 1940 ;ek de concurrentie van de bolbloe- in funest voor de bloembollenverkoop. wijzen er op dat toen bijv. in Leip- de bloembollen slechts ^egen dum- ngprijzen aan de markt konden wor- n gebracht door de concurrentie van Hollandse snijbloemen. In de 200 ki- meter verder gelegen stad Dresden id men met deze concurrentie niet te aken, en daar ging de bloembollenver- op vlot en tegen goede prijzen! Toen enige jaren geleden de overeen- rast met de garantie tegen de invoer in bolbloemen enige vertraging onder - md, weigerden vrijwel alle grote oeiers, hun orders te plaatsen, tenzij in onder voorbehoud. En toen in het orjaar 1956 ondanks het handhaven n het invoerverbod, sprake was van t „weer in studie nemen" van het aagstuk van de bolbloemenimport, eeg men weer dezelfde reacties: waar- huwingen in de vakbladen, weigering m de broeiers om te kopen dan wel ider hetzelfde voorbehoud: waarborg ?en import van bolbloemen! Van te meer belang is deze zaak voor bloembollenexporteurs, omdat Duits- rnd momenteel de derde plaats in- ïemt onder de afnemende landen, en mars is naar de tweede plaats. Meer ia 90% van de Duitse tuinders vér- ïrken bollen tot snijbloemen, waarvan n groot deel kleine bedrijven die drij- n op de opbrengst van de door hen broeide bloemen. Het is de bescher- ing tegen de Hollandse concurrentie, stellen het de bloembollen-expor- urs, die de afname van bollen door ze bedrijven heeft gestimuleerd. De bloembollenexport waarschuwt te- jen eenzijdige opzegging van deze overeenkomst vóór officiële liberali satie of integratie blijken verwerke lijkt te kunnen worden. Zij verwacht daarop scherpe reacties zowel van de broeiers individueelals van de Duitse vakorganisatie, en aanmerkelijke schade aan de export. En daarom wil len de bloembollenexporteurs het uit voerverbod voor Duitsland gehand haafd zien. Rijnsburg: 't kan best Vanzelfsprekend staan de Rijnsburgse oeiers-bloemen-exporteurs hier gans flers tegenover, en ook zij hebben hun radpunt kenbaar gemaakt. Zij willen niet terug naar vooroorlogse nnping-toestanden, maar stellen dat ook niet meer mogelijk is. De kan- a voor de z.g. gelegenheidsbroeiers om n goedkope na-offertes te profiteren hun bloemen tegen dumpingprijzen de markt te brengen, zijn tegenwoor- praktisch nihil, ook al door de prijs- jeling voor de bollen, de gewijzigde töiet-voorwaarden en de noodzaak tot ;t hebben van een teeltvergunning. tl andere woorden: men heeft tegen- >ordig vrijwel uitsluitend te maken et bona fide bedrijven. De mening van de bloembollen-expor- leurs dat de verkoop van snijbloemen deze export zal schaden, weerleggen zij niet voorbeelden. Zij wijzen op België, waar de verhoging van de bloemen-invoer eepaard ging met een verhoging van ie bollen-invoer, en op Zwitserland, waar via de bekende winkelcombinatie (Ingez. Med.-Adv.) Zaak Anneke Beekman UITLEVERINGSVERZOEK NIET RECHTSGELDIG? In gerechtelijke kringen te Luik vraagt men zich af. of het verzoek tot uitlevering en het bevel tot inhechte nisneming van de voormalige pleeg moeder van het Joodse meisjes An neke Beekman rechtsgeldig zijn. Dit, naar aanleiding van een stap van de zuster van „Tante Bets", mevrouw Gertrude v. Moorst, die tegen de be slissing van de Raadkamer van de Rechtbank te Luik, die het bevhel tot inhechtenisneming bekrachtigde, be roep heeft aangetekend. Inderdaad, zo wordt overwogen, zijn het verzoek tot uitlevering en het be vel tot inhechtenisneming opgemaakt na het vonnis van het Gerechtshof te Amsterdam, maar daarna had het Hof van Beroep zich moeten uitspreken over de schuld van de twee zusters, wier straffen verminderd werden. Ook heb ben de dames van Moorsel een verzoek schrift gericht tot het Hof van Cas satie, dat nog geen arrest heeft gewe zen. Mevr. van Moorst zal op 30 augus tus voor de kamer van in beschuldi gingsstelling van het Hof van Beroep te Luik verschijnen. Grote belangen Het spreekt wel vanzelf, dat hier grote belangen op het spel staan. De bloem bollenexport met z'n 180 miljoen per jaar wenst de „opmars naar de 200 mil joen" niet geremd te zien door tegen acties als gevolg van de bloemen-im- port. Duitsland is weer als van ouds een der beste klanten. Duitsland is groot en Nederland is klein. De Duitsers kunnen de bloembollenexport makkelijk allerlei hinderpalen in de weg leggen. Men heeft met zoveel moeite en met oneindig geconfereer de huidige situatie bereiktvoor wie weet wat er zich allemaal achter de schermen heeft af gespeeld. en het is te begrijpen dat men geen enkel risico meer durft lopen! De bloembollen-exporteurs wijzen dan ook de voorbeelden van Zwitserland en België af. In Duitsland, zeggen zij, ligt de situatie gans anders. Maar zij zien ook geen heil in de door Rijnsburg voorgestelde maatre gelen: minimumprijzen of afromings heffing. Zelfs in het allergunstigste geval, zeggen de bollenmensen, is het nog zo dat de Duitse broeiers dan al leen maar prijzen kunnen maken tot het peil, waarop de Hollandse bloe men op de markt kunnen verschijnen. Zij zitten daarmee dus tegen het pla fond, terwijl ze al het risico lopen van ongunstige marktperioden, zon der de kan dat ze eventuele schade weer kunnen inhalen door een betere prijs, want dan komt terstond de Hol landse concurrent hen het voordeel afromen! De derde man Ook hier is een „derde man" die mis schien wel de beslissing zal brengen. Het Productschap immers is een P.B.O.-or ganisatie. en in die organisatie zitten op pariteitsbasis de vertegenwoordigers van werkgevers enwerknemers! Men behoeft er niet op te rekenen, dat deze strijd een strijd zal worden tussen de vakmensen uit de Bollenstreek en Rijnsburg alléén, want ook de werk nemers-belangen komen onder de loupe. En die zijn èn wat Rijnsburg èn wat de Bollenstreek betreft in het geding, want het gaat in beide gevallen om arbeidsintensieve bedrijven! Juist bij deze kwestie zullen de werk gevers, die het totnogtoe onder elkaar eens moesten worden, merken dat de vertegenwoordigers van de werkne mers-organisaties niet alleen een ge ducht woordje meespreken, maar dat zij zelfs uiteindelijk de doorslag kun nen geven. Dat het dus dinsdagmiddag in het „organisatie-paleis" van hte Hoofdbe drijfschap voor Akkerbouwprodukten aan het Stadhoudersplein een heet de bat zal worden, ligt voor de hand. En waar het een openbare vergadering is, is het zeker niet uitgesloten dat belang stellenden en -hebbenden zich zullen opmaken om te horen wat er zal wor den beslist! VLAGOFFICIEREN KON. MARINE. Bij K.B. is de kapitein-ter-zee (tij delijk Schout-bij-nacht) L. J. Goslings met ingang van 28 augustus 1956 bevor derd tO't Schout-bij-nacht. Voorts zijn met ingang van 4 septem ber bevorderd tot schout-bij-nacht: ka- pitein-ter-zee (tijd. Schout-bij-nacht) W. J. Kruys, kapitein-ter-zee (tijd. Com mandeur) G. B. Fortuyn en kapitein ter-zee (tijd. Schout-bij-nacht) A. M. Valkenburg, terwijl de kapitein-ter-zee voor de Technische Dienst (tijd. Schout- bij-nacht voor de Technische Dienst) L. Stam met ingang van gelijke datum is bevorderd tot Schout-bij-nacht voor de Technische Dienst. Tenslotte is kaptein-ter-zee J. F. van Duim met ingang van 4 september tij delijk bvordèrd tot Commandeur. Namen van duizenden onvindbaren zullen in gedachtenisboeken worden opgetekend De Oorlogsgravenstichting zal op 13 september a.s. 10 jaar bestaan. Het ini tiatief tot oprichting ging destijds uit van nu wijlen res. luit.-kolonel dr. A. van Anrooy. De Oorlogsgravenstichting moest op bescheiden schaal beginnen, maar haai taak breidde zich allengs in versneld tempo uit en binnenkort zullen de zorgen van de Stichtinig zich hebben uitgestrekt tot alle Nederlandse oorlogsgraven waar deze zich ter wereld ook mogen bevinden. In Nederland heeft de Oorlogsgraven stichting de Centrale Begraafplaats te Loenen óp de Veluwe aangelegd. Hier liggen de graven van ongeveer 1000 slachtoffers. Op de Grebbeberg vindt men een uitsluitend militaire begraaf plaats, welke eveneens onder de zorg van de Oorlogsgravenstichting valt. Sedert kort is de Oorlogsgravenstich ting tevens belast met het onderhoud van de zich op burgerlijke begraafplaat sen in Nederlad bevindende graven van geallieerde militairen. In West-Duitsland zijn 7 erevelden in gericht n.l. te Bremen, Hamburg. Lü- beck, Hannover. Osnabrück, Frankfurt, en Düsseldorf, die tezamen ruim 5000 Nederlandse graven tellen. Helaas zijn van vele duizenden slacht offers die in de verschillende concen tratiekampen zijn omgekomen de gra ven onvindbaar gebleken. Er zijn maatregelen in voorbereiding om die duizenden namen vast te leggen in ge dachtenisboeken, welke ter raadple ging door nabestaanden en andere be langstellenden zullen worden geborgen in nissen van monumenten op de ere velden te Hamburg, Frankfurt en Düsseldorf. In het Verenigd Koninkrijk en Noord- Ierland zijn op erevelden ongeveer 500 Nederlandse oorlogsgraven ingericht. In Indonesië vallen 22 erevelden onder de zorgen van de Oorlogsgravenstichting Op deze erevelden zijn ruim 35.000 slacht offers ter aarde besteld. Voorts zijn in Thailand twee erevelden en in Birma een ereveld welke onder delen vormen van de daar gelegen gro te begraafplaatsen van de „Imperial War Graves Commission". Daar liggen 2900 Nederlanders begraven o.w. velen, die zijn gevallen als slachtoffer van de aanleg van de berucht Birma spoorweg. Bovendien strekt de Oorlogsgraven stichting haar zorgen uit tot meerdere Nederlandse oorlogsgraven elders buiten Europa, o.a. te Honkong, in Australië en op Ceylon. Indien zich geen ernstige tegenslagen voordoen, vertrouwt de Oorlogsgra venstichting tegen het einde van het volgend jaar voor alle thans nog ver spreid liggende Nederlandse oorlogs graven in Europa erevelden te hebben ingericht. Het betreft hier Frankrijk, Oostenrijk, België en de Scandinavi sche landen. Het ereveld in Frankrijk is thans in aanleg (te Senlis bij Pa rijs), en voor de overige genoemde landen zijn maatregelen in voorbe reiding. Opnieuw lijken in Marcinelle Redder vond eigen zoon Donderdagavond heeft een reddings ploeg op de verdieping van 1035 meter van de mijn „Bois du Cazier" te Mar cinelle de lijken van 42 mijnwerkers ge vonden. De leider van de reddingsploeg herkende een van deze lijken als dat van zijn zoon. Er worden nu nog 31 mijnwerkers vermist. De Belgische politie heeft de 27-Jarige Jean Boman uit Verviers aangehouden. Deze had de pastoor van Andrimont een intekenlijst voor de slachtoffers van Marcinelle voorgelegd. Boman had er van geprofiteerd dat een der slachtof fers dezelfde naam droeg als hij. Hij stelde een lijst op en begaf zich naar de pastoor, die voor een bedrag in schreef. Woensdag zette Boman zijn bedrijf voort in de gemeente ,maar de pastoor verwittigde de politie. De Eoka verwerpt Britse oproep tot overgave Vlugschriften, ondertekend door de Eoka-leider Digenes. zijn donderdagmid dag in Limassol verspreid: hierin wordt de oproep van de regering van Cyprus tot de opstandelingen om zich met hun wapens over te geven, verworpen. De ti tel van het vlugschrift van de Eoka luidt: „Overwinnaars geven zich niet over". Digenes zegt dat het niet moge lijk is de campagne stop te zetten zo lang geen definitief akkoord is bereikt. Een woordvoerder van .de Cyprische regering heeft gezegd, dat de regering vasthoudt aan haar voorstel tot over gave. „Wij hopen, dat de leden van de Eoka het laatste vlugschrift negeren en gebruik zullen maken van de edelmoe dige voorwaarden, waarop zij zich uit hun tegenwoordige toestand kunnen los maken", zei hij. Aanvallen op landerijen en plantages in Algerije De Franse troepen hebben in de af gelopen 24 uur in het departement Con- stantine en het gebied van Algiers 33 opstandelingen gedood en verscheidene opslagplaatsen van wapens en munitie vernield. In het gebied van Bone en in het departement Constantine hebben de rebellen bij aanvallen op landerijen en plantages veel schade veroorzaakt. In het departement Bone zijn woens dagnacht verscheidene dorpen door de rebellen aangevallen, doch er is geen melding gemaakt van slachtoffers. De door ziekenfondsen geëxploiteerde optiekzaken (in Amsterdam vier en in Den Haag drie) zullen ingaande 3 september hun tarieven verlagen. Zij hadden deze afgesteld op de oude verkoopprijzen van de opticiens waarop dan 30% korting werd verleend. De opticiens hebben per 15 augustus een ver laging van hun prijzen voor brilleglazen en monturen afgekondigd, waardoor de basis van de tariefstelling voor de Ziekenfondsoptiekzaken is weggevallen en een andere berekeningswijze noodzakelijk is geworden, zo heeft de heer van Lienden, de voorzitter van de Centrale Bond van onderling beheerde Ziekenfondsen, mede gedeeld op een daartoe in Utrecht belegde bijeenkomst.. De prijzen van de monturen zijn met ingang van genoemde datum door de zg. ziekenfondszaken vastgesteld op basis van de nieuwe particuliere opti cienstarieven, verminderd met 15%. In de gevallen waarin de oude regeling (30% korting op de vroegere particu liere prijzen) voor de verzekerden gun stiger zou zijn, wordt de oude regeling gehandhaafd. Dit betekent, dat in de prijsklasse van de goedkopere monturen de kor ting -algemeen boven de thans gelden de 30% uitgaat. De besturen van de Poujade toornt tegen de Amerikanen en Britten (Van onze Parijse correspondent) Pierre Poujade, de leider van de Franse middenstand en dictator-in-hope, maakt momenteel een propagandareis door het hele land met de bedoeling zijn aanhangers vast op te warmen voor een mars naar Parijs, die voor oktober as. op zijn programma staat In zijn laatste redevoering heeft de grote man ook over de Suez-crisis ge sproken. Hij trok natuurlijk krachtig van leer tegen kolonel Nasser, die het als dictator dan ook al een heel eindje verder dan hijzelf heeft gebracht, maar ook Amerika en Engeland kregen een stevige veeg uit de pan. Poujade verdenkt die landen namelijk van zachtzinnigheid jegens Nasser en hij bedreigde ze daarom vast met tegen maatregelen van Frankrijk. Indien Washington en Londen, zo riep hij uit, Nassers diefstal aanvaarden, dan moes ten wij maar alle Anglo-Amerikaanse petroleuminstallaties in Frankrijk gaan nationaliseren. O zo! En voor die flinke woorden werd de gespierde man dan ook met een oorverdovend applaus, dat vele minuten duurde, door zijn talrijke be wonderaars beloond. Per ongeluk de oceaan over Een 71-jarige Newyorker, James la Guardia, is per ongeluk over de oceaan gevaren. Vorige donderdag wandelde hij langs de kade in New York en zag een menigte mensen aan boord van het passagiers schip „United States" gaan. Zonder te beseffen dat hij zich op een schip be gaf, volgde hij hen en wandelde drie uur lang door het fraaie „gebouw" Toen vond hij het tijd om naai- huis te gaan en hij verzocht een steward een taxi voor hem te bestellen. Aangezien het schip toen reeds op zee was, werd hij als „verstekeling" voor de kapitein gebracht, die hem door de scheepsdokter liet onderzoeken. Deze kwam tot de conclusie dat de oude heer bij zijn volle verstand was, doch werke lijk niet had begrepen dat hij op een schip was. Ziekenfondszaken hebben gemeend dit te kunnen doen. omdat het voorlopig inzicht in de uitkomsten over 1956 het mogelijk maakt de Ziekenfondsverze kerden, die op goedkope monturen zijn aangewezen, nog meer tegemoet te ko men. Voor de glazen blijft de oude rege ling gelden. Sliiploon zal dus niet worden berekend, hetgeen volgens de heer van Lienden. een korting bete kent van 25 tot 45% op de door de particuliere opticiens voor de glazen berekende prijzen. Voor niet verze kerden worden dezelfde prijzen bere kend als voor verzekerden. De heer van Lienden zeide met na druk dat het de Ziekenfondsen slechts gaat om prijsregelend op te treden en dus de verzekerden gelegenheid te ge ven zich tegen redelijke prijzen van de onmisbare brillen te voorzien. De door de Federatie van opticiensorganisaties per 15 augustus afgekondigde prijzen liggen op een enkele uitzondering na aanzienlijk hoger dan de prijzen, van de zg. Ziekenfondsoptiekzaken, reden waaróm deze zaken met hun prijsrege lend werk doorgaan, aldus de heer van Lienden. De Big Ben, de klokketoren van het Engelse parlementsgebouw, wordt onder handen genomen als onderdeel van de algehele restau ratie van het gebouwencomplex. Ook de wijzerplaat krijgt een nieuw verfje. Ontvangst te Soesterberg GENERAAL NORSTAD EN MINISTER STAF AANWEZIG. Donderdag a.s. zal de minister van Oorlog, ir. C. Staf, 's morgens te half elf een ontvangst geven op de vlieg basis van Soesterberg ter gelegenheid van het gereedkomen van de start baan op Soesterberg en de uitrusting van no. 32 squadron van de United States „Air Force" met North Ameri can F-100 C super Sabres. Hierbij zullen o.a. aanwezig zijn: ge neraal Lauris Norstad, de toekomstige opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Europa, de Amerikaan, se ambassadeur, H. Freeman Matthews, de staatssecretaris van Oorlog, mr. F. J. Kranenburg, de chef van de Lucht machtstaf, luitenant-generaal A. Ba- rettq» de leden van de Defensie-commis sie, alsmede een aantal binnen- en bui tenlandse autoriteiten. Het woord zal o.a. worden gevoerd door generaal Norstad en minister Staf. Om twaalf uur zal een demonstratie worden gehouden van f. 100 C's F-86 K's en Hawker Hunters; daarna is er een receptie in het officierscasino te Soes terberg. De Centrale Bond van Ziekenfondsen heeft zich steeds op het standpunt ge steld dat een korting van 30% zonder maximum verantwoord was. hetgeen door de ervaring bij de exploitatie van de Ziekenfondszaken is bevestigd. De nieuwe prijzen van de opticiens berei ken volgens de Bond het gemiddelde van 30% korting echter nog op geen stukken na, zodat de prijsregelende actie wordt voortgezet. Het Suez-conflict werpt ook in dat deel van Afrika zijn schaduwen vooruit (Van onze Parijse correspondent) Niet alleen Nederland worstelt momenteel met een langdurige regeringscrisist ook in Marokko doen zich nu politieke spanningen voor, die het kabinet-Bekkal fataal zjjn geworden en die vermoedelijk niet gemakkelijk te bedwingen zullen zjjn. Na zijn terugkeer op de troon uit zijn ballingschap stelde de Sultan Indertijd een coalitieregering samen, voornamelijk uit de radicale Istlqlal-partij en de P.D.I. de meer gematigde partij voor democratie en onafhankelijkheid. Gelijk reeds werd gemeld, heeft de Istiqlal vorige week echter besloten, dat zijn ministers zich uit de regering van de Fransgezinde Bekkal terug zullen moe ten trekken, terwijl de P.D.I. daarna boze woorden en zware beschuldigingen heeft geuit aan het adres van de Istiqlal, die dictatoriale neigingen zou vertonen. De Istiqlal steunt vooral op de vakverenigingen De Istiqlal, die zijn invloed voor een groot deel ontleent aan de vakverenigin gen, waarmee de partijleiding hechte re laties onderhoudt, eist van de regering een krachtiger houding jegens Frank rijk. Volgens de Franse mening is de Is tiqlal dan ook niet vrij van sterke sym pathieën voor de Arabische Liga van'ko- lonel Nasser, en zeker is wel dat de ge beurtenissen in Egypte him indirecte uitwerking, ook in de Marokkaanse bin nenlandse politiek, niet missen. De moeilijkheid van de Marokkaanse partijen is overigens, dat ze de positie van hun ministers niet danken aan de omvang van hun vertegenwoordiging in een parlement dat nog niet bestaat doch ontlenen aan het. vertrouwen van de Sultan, die de religieuze en wereld lijke macht nog altijd in zijn handen verenigt. Anderzijds echter staat de Sultan als toekomstbeeld voor zijn land een soort constitutionele monarchie voor ogen, zodat hij de verlangens en de eisen van de Istiqlal moeilijk kan negeren, waardoor een regeringscrisis onvermij delijk geworden is. Wanneer de meer extremistische elementen van de Istiqlal zouden zege vieren; dan heeft Parijs er in Noord- Af rika weer een nieuw probleem bij ge kregen. Men kan gerust zeggen, dat de Suez-crisis haar schaduw in Noord-Afri- ka al vooruit werpt op een voor Frank rijk zeer pijnlijke wijze. Zo gaan er in Parijs ook al hardnekkige geruchten rond dat de resident-minister in Alge rije, Robert Laeoste, die geldt als de sterke man van het kabinet-Mollet, zijn post zal verlaten indien de macht van Nasser tegen wiens inmenging hij al maanden geleden protesteerde dooi de Westelijke mogendheden niet zou wordengebroken. En daarnaar ziet het nu nog niet zo heel duidelijk uit

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7