AUSTRALISCHE PREMIER NOG DEZE WEEK NAAR EGYPTE Kroesjtsjef waarschuwtdat de Arabieren ..niet alleen staan in geval van oorlog Brede basis is thans wankel DÉBRQLiriE Israëlische ongerustheid over nationalisatie van Suezkanaal Start van het Nationaal Fonds bestr ij ding kinderverlamming Met een enkel woord Agenda VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1956 (Van onze Londense correspondent) Namens de zeventien landen, die het geamendeerde plan-Dulles aanvaard heb ben. zullen vertegenwoordigers van Australië, de V.S., Ethiopië, Perzië en Zweden, onder voorzitterschap van de Australische premier Menzics, nog deze week naar Cairo vliegen om het plan voor internationalisatie van het Suezkanaal aan presi dent Nasser voor te leggen. Zij zullen dit volgens de wens der conferentie „beleef delijk" doen en hem vragen of hij bereid is op basis van dit plan onderhandelin gen te beginnen. Zegt hij ja, dan zullen de besprekingen worden voortgezet in Ro me of Genève of mogelijk ook, zo Nasser dit wenst, in Cairo. Er zijn echter bepaal de aanwijzingen, die reden geven tot de veronderstelling, dat Nasser zal weigeren een plan. dat internationalisatie van het Suezkanaal als voorwaarde stelt, als basis voor onderhandelingen te aanvaarden. In een interview met een vertegenwoordiger van de „News Chronicle" verklaarde hij resoluut, dat Egypte geen enkele wijze van controle op het Suezkanaal zal aanvaarden, die niet met zijn soevereiniteit ver enigbaar is. Wel is hij bereid te praten óver de samenstelling van een internatio naal adviserend lichaam. In Egyptische politieke kringen te Londen was men van oordcel, dat de Commissie van Vijf zich de moeite van de reis naar Cairo zou kun nen besparen, „daar de voorstellen het papier waarop zij geschreven zijn, niet waard zijn". TVT het voorts een gelukkig verschijnsel, dat _Nassers aanzien is in deze ernstige kwestie een grote meer derheid der Afro-Aziatische landen, zo- nntr al 14* mil li ct als Japan, Pakistan, Turkije, Perzië en llug cliiCi.11111101 Ethiopië, het eens bleek te zijn met de 1 l 1#*1 CC opvattingen van het Westen. Het is te ClOClClljK getroilen hopen, dat de Egyptische regering op Volgens een door de censuur vertraagd bericht van het Amerikaanse persbureau l'nited Press heeft de secretaris van de Russische communistische party, Nikita Kroesjtsjef, gisteravond verklaard, dat de Arabieren „niet alleen zullen staan", indien er oorlog uitbreekt over het Suezkanaal. Zich richtend tofcl diplomaten uit het Westen en het Midden-Oosten zei Kroesjtsjef, dat indien hij een zoon had, oud genoeg om militaire dienst te doen. die oorlogsvrywilliger zou worden, „dan zou ik zeggen: ga je gang, je hebt mijn toestemming". Kroesjtsjef zei voorts, dat er recht vaardige en onrechtvaardige oorlogen zün. Verdediging van Egypte, indien het wordt aangevallen als gevolg van de cri sis over Suez „zou een rechtvaardige oorlog zijn". Hij waarschuwde de Britten en Fran sen voorzichtig te zijn en zei, dat er „vrijwiligers" zouden komen ter verde diging van de Arabische staten. Hy gaf hierbij niet te kennen, wie deze „vrijwil ligers" zouden kunnen zyn. Wat doen de Vier? De conferentie ging gistermiddag om vijf uur uiteen met slechts één geregis treerd besluit: dat de voorzitter Selwyn Lloyd, de Egyptische regering een woor delijk verslag zal sturen van hetgeen er besproken was. De vier delegaties, die het plan-Menon steunen (Sovjet-Rus land. India, Ceylon en Indonesië) heb ben nog geen melding gemaakt van de bedoeling hun plan ook aan Nasser te doen voorleggen en wellicht zullen zij ieder voor zich hun eigen handelwijze uitstippelen. Zowel minister Luns als Roeslan Ab- doelgani, de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, verklaarden tevre den te zijn over het resultaat der con ferentie. Beiden waren zij verheugd, dat er geen breuk was gekomen in de ver houding Oost-West. Direct na afloop der conferentie zei minister Luns: „De vrees dat er zich tegenstellingen zoudenopen- baren op grond van geografische ligging en politieke ontwikkeling, is gelukkig niet bewaarheid. Een overweldigende meerderheid der 22 landen heeft zich uitgesproken voor internationalisatie en slechts drie landen bleken het eens te zijn met de Sovjetrussische opvatting, die internationalisatie afwees. „Ik acht Peronisme is nog niet dood Aanhangers van de verjaagde oud president Juan D. Peron hebben in Bue nos Aires een tegen de huidige regering gericht congres gehouden. Ongeveer tweeduizend Peronisten vulden een groot theater in de binnenstad en eisten de vorming van een nationale beweging, welke ernaar zou moeten streven, dat de druk wordt weggenomen van de Pero nisten in Argentinië. Oud-minister van Buitenlandse Za ken Mario Amadto voerde het woord tijdens dit congres. Hij eiste o.m. de vrijlating van generaal-majoor Ben- goa en de voormalige minister van Transport, Uranga, die beiden naar Pa- tagonië zijn verbannen. Na de bijeenkomst trokken verschei dene honderden Peronisten door de straten van de hoofdstad, leuzen roe pend als „Bengoa zij onze president" Eerst toen een grote groep anti-Peronis ten op de demonstranten begon in te hakken, greep de politie in. Hoewel deze Peronistische activiteit op zichzelf niet bijzonder belangrijk wordt geacht, beschouwen deskundige waarnemers haar toch als een duidelijke aanwijzing dat het Peronisme in Ar gentinië niet dood is, integendeel „ike" over vrede en jeugd President Eisenhower heeft donderdag voor de afgevaardigden naar de Repu blikeinse conventie te San Francisco een rede uitgesproken, waarin hij zyn no minatie tot kandidaat voor de presi dentsverkiezingen „nederig, maar vol vertrouwen" aanvaardde. Zijn rede werd door radio en televisie uitgezonden. De president noemde de Republikeinse partij „een partij van de toekomst", die streeft naar vrede en welvaart. De president gaf drie hoofdeisen als basis voor duurzame wereldvrede: wü moeten trachten de kloof die tus sen ons en de communistische landen bestaat, te overbruggen; wij moeten onze nationale kracht handhaven, zowel op moreel als op eco nomisch en militair gebied: gezamenlijke veiligheidsmaatregelen moeten een waarborg vormen tegen iedere agressie. Over het punt „gezamenlijke veilig heidsmaatregelen" zei Eisenhower dat een oorlog met kernwapens voor geen der partijen een overwinning kan op leveren. Hij merkte op dat de Republi keinse partij als „party van de toe komst", een bijzondere aantrekkings kracht voor jonge mensen heeft, en dat het juist de jonge mensen zijn, die in een oorlog moeten vechten, en die enkele jaren van hun leven aan militaire op leiding moeten opofferen. Voorts ver klaarde hij. dat de landbouwpolitiek de boeren op de lange duur ten goede zou komen, en dat zijn administratie op het punt van arbeidsbetrekkingen niet ge looft in staatsinmening bij de onderhan delingen over lonen. basis van deze alleszins redelijke voor stellen, die geheel rekening houden met de Egyptische soevereiniteit en belan gen, zal kunnen besluiten mede te wer ken aan een oplossing ln de voorgestelde richting". Abdoelgani was van oordeel, dat het verschil tussen het geamendeerde plan- Dulles en het plan-Menon niet zo bijs ter groot was. „Het verschil is in wezen dit: Dulles wil internationalisatie van het Suezkanaal met erkenning van de Egyptische belangen, wij willen natio nalisatie met erkenning van de interna tionale aspecten van het Suezkanaal. Wij hebben ons tegen het plan-Dulles uitgesproken, niet zozeer uit principiële, maar uit praktische overwegingen". Militaire voorbereidingen gaan met kracht voort Onze correspondent in Parijs telefo neerde hedenochtend: In Parijs worden de resultaten van de Londense conferentie met zeer gemengde gevoelens beoordeeld. De formule, die uit de Londense bus is gekomen, ver schilt op zoveel hoofdpunten van de eisen, die het Franse parlement vlak voor de conferentie had gesteld, dat men ln Parijs zijn geestdrift zeer gemakke lijk bedwingen kan. En die Londense formule wordt Nasser bovendien dan nog als een object voor verdere onder- 0 Vervolg van pag. 1 In Haagse politieke kringen kan men horen, dat K.V.P. en A.R. het reeds eens zyn en dat gisteren prof. Romme èn prof. zyistra weer een lang gesprek met elkaar hebben gevoerd in Amsterdam. Het verluidt ook dat de meerderheid van de Kamerfractie van de C.H.U. zich reeds zou kunnen verenigen met een „rechts" kabinet (K.V.P., A.R. en C.H.U.), maar dat vier leden, freule Wttewaal, loslaten. en de heren Staf, Kikkert en Krol, de brede basis nog niet willen Een „rechts" Kabinet? Voorts kan men in den Haag reeds de mening horen dat prof. de Gaay Fortman op het gebied van de bezits vorming hetzelfde standpunt inneemt als prof. Romme. Ook dit versterkt de twijfel of de nieuwe informateur er in zal slagen P.v.d.A. en K.V.P. alsnog te verenigen in een Kabinet op brede ba sis. Indien het hem niet gelukt is de verwachting dat hij zal streven naar een extra-parlementair Kabinet met een sterk Christelijke inslag (zonder P. v. d. A.. maar eventueel wel met twee par tijloze ministers om het een liberaal tintje te geven); of tenslotte naar een zuive. „rechts" kabinet met herstel dus van de rechtse coalitie. Steeds sterker worden in Den Haag de geruchten dat na al het geharre war met de Kabinetsformatie, dr. Dit is de 47-jarige Zweed Anatole Ericson. die is gearresteerd op ver denking gegevens over het in aanleg zijnde Zweedse radarsysteem aan de Russen te hebben verraden. Drees beslist geen animo meer heeft zich als minister-president in een Ka binet nog beschikbaar te stellen. - dien prof. de Gaay Fortman wil sla gen op brede basis, zou hy ter beze geling van het vertrouwen dat hy in P.v.d.A.-kring geniet, tenminste zelf minister-president moeten worden om aldu„ zyn stempel op het gehele rege ringsbeleid te drukken. In een Kabi net, dat steunt op K.V.P., A.R. en C.H.U., zou prof. Zyistra minister president kunnen worden en zou prof. de Gaay Fortman de portefeuille van Sociale Zaken kunnen beheren. P.v.d.A. los weken Uit het feit dat men in rechtse krin gen reeds zover vooruitkijkt, krijgt men de indruk dat welbewust wordt ge streefd aan de brede basis „voorshands" een einde te maken om de P.v.d.A. uit de sfeer van twee achtereenvolgende grote verkiezingsoverwinningen te ha len en los te weken van het minister presidentschap en van de belangrijke ministerszetels van Financiën en So ciale Zaken. Indien na het (eventueel tijdelijk) optreden van een extra parle mentair Kabinet zonder de P.v.d.A.. of een parlementair zuiver „rechts" kabi net. weer onderhandelingen zouden worden opgenomen voor herstel van de brede basis, zouden de partijen begin nen op een schone lei. zodat er dan geen sprake meer is van een soort his torisch „beslag" van de P.v.d.A. op de zetels van Financiën en Sociale Zaken. Ook al zou een „rechts" Kabinet spoe dig worden weggestemd, dan zou toch een schone lei zijn verkregen. In het kamp van de P.v.d.A. weet men dit natuurlijk ook. Om deze gang van zaken te voorkomen, zou men genoopt kunnen worden meer toe te geven. De P.v.d A.-fracties van de Eerste en Twee de Kamer zijn gisteren reeds in verga dering bijeen geweest om de nieuwe toestand onder het oog te zien. Morgen wordt de vergadering voortgezet. Besprekingen Met de vorenstaande bespiegelingen Is echter ver vooruitgelopen op de gang van zaken. De nieuwe informa teur heeft gisteren na het onderhoud met prof. Lieftinck de stukken in het steeds dikker wordende formatie-dos sier bestudeerd en vandaag wil hy van gedachten wisselen met de voor zitters van de vyf Kamerfracties die tot nu toe steeds by de formatie be trokken zyn geweest. Per 1 oktober sigaren gemid deld 3A cent duurder Met ingang van 1 oktober zullen de pryzen van het merendeel der op de markt gebrachte sigarenmerken ge middeld met At cent worden verhoogd. Sedert 1 januari 1956 zyn de produk- tiekosten met name de prijzen van de ruwe tabak en de verpakkingsartikelen zo belangryk gestegen, dat zonder prijs verhoging op korte termijn een belang rijk aantal van de in deze bedrijfstak werkzame ondernemingen ln ernstige moeilijkheden zal komen. Ter gedeeltelijke compensatie van deze kostenstijgingen heeft men tot deze prijsverhoging menen te moeten beslui ten. (Ingez. Med.-Adv.) muggebeten Mul"Zst ««9 eert paar druppels handelingen aangeboden en blijft dus vatbaar voor verdere concessies. De militaire voorbereidingen worden intussen voortgezet. De grootste Franse oorlogsbodems kruisen nu op de Middel landse Zee, op de vliegvelden rond Parijs zijn valschermjagers samengetrokken en in Algerije heeft het opperbevel talrijke tanks voor een eventuele Egyptische expeditie in gereedheid gebracht. Som mige Friinse kranten speculeren al over de Westelijke overwinningskansen en volgens enkele militaire waarnemers zou Nasser door een nieuw Pearl Harbor binnen vier dagen op de knieën kunnen worden gedwongen. De Franse regering zou vanmiddag in bijzondere zitting bijeen komen om de consequenties van Londen, ook de even tuele militaire consequenties onder ogen te zien. Voor het moment echter is het woord nu vooral wel weer opnieuw aan Nasser. Dat blijft de voornaamste slotsom, die in Parijs uit de conferentie op het ogen blik getrokken wordt, een slotsom, waar uit intussen wel duidelyk blykt, dat het prestige van Nasser in elk geval nog niet dodelijk getroffen is. Amerika beperkt cle hulp aan Egypte „Britse en Franse schepen zullen niet achtergesteld wordenzegt Cairo Menahem Beigin, leider van de (rechtse) Heroet-oppositieparty ln Israël, gaf gisteren aan United Press als zyn mening te kennen: „Als Nasser erin slaagt, de nationalisatie van het Suezkanaal erdoor te krygen, dan be tekent dit een directe bedreiging van Israëls onafhankelijkheid en zelfs van Israëls bestaanBeigin stelde een verbond voor tussen Israël en de Wes telyke landen. Hy zei er niet aan te twyfelen of Nasser zal de nationalisa tie gebruiken voor een systematische aanval op de Israëlische soevereiniteit. De Franse en Britse (meest van Malta afkomstige) technici, die bij de elektriciteits- en gasbedrijven van Alexandrië werken, zijn op verzoek van de gemeenteraad naar administratieve functies overgeplaatst. Zij zyn in dienst van een Franse maatschappy, die een tot 1969 lopend contract heeft voor de gas- en elektriciteitsvoorziening van de stad. De Franse consuls in Egypte hebben opnieuw de in Egypte woonachtige Fransen aangeraden het land zo spoedig mogeiyk te verlaten. Er zyn maat regelen getroffen om de repatriërenden te helpen, ook na hun aankomst in Frankryk. Marine-officieren als loodsen in dienst 12 september op het Binnenhof: Prinses Beatrix spreekt in cle Ridderzaal De Stichting Nationaal Fonds voor de bestryding van de kinderverlamming die ln mei jL werd opgericht, ls thans gereed met de interne organisatie. Op 12 september vindt in de Ridderzaal te Den Haag een plechtige byeenkomst plaats, waarna door het Fonds officieel met de werkzaamheden begonnen zal worden. Prinses Beatrix heeft het beschermvrouwschap van dit Nationaal Fonds aan vaard en tydens de byeenkomst in de Ridderzaal zal haar dat aangeboden worden. Prinses Beatrix zal zich daarna tydens een korte toespraak tot de aanwezigen richten. Vele autoriteiten en vertegenwoordigers van landelijke jeugdorganisaties zyn uitgenodigd de openingszitting in de Ridderzaal by te wonen. Behalve Prin ses Beatrix zuilen eveneens spreken de voorzitter van de Stichting mr. J. Klaasesz, Commissaris van de Koningin in Zuid Holland, prof dr. Muntendam, directeur- generaal van de Volksgezondheid en een deskundige die in het buitenland de be stryding van polio heeft bestudeerd en van naby heeft meegemaakt. klinieken en voor de inrichting en ver zorging van revalidatie en reducatie- centra. Binnenkort zal door middel van gelden die reeds in het bezit van het Fonds zijn een buitenkliniek voor nazorg van poliopatienten in werking kunnen treden. De start van het Fonds op 12 septem ber zal spectaculair zijn. Na afloop van de bijeenkomst in de Ridderzaal, welke om drie uur aanvangt, dat zal ongeveer tegen 4 uur zijn, zullen alle genodigden naar buiten komen. Dan zal een ieder op het Binnenhof in de gelegenheid ge steld worden om alvast zijn gave voor het Fonds te storten. Prinses Beatrix zal zich begeven naar de trappen voor de Ridderzaal geflankeerd door de jeugd afkomstig uit alle provincies en uit de overzeese gebiedsdelen. Er zullen verkenners aan wezig zyn met provincievlaggen. Het publiek zal over het Binnenhof kun nen trekken. Van tevoren ontvangt men enveloppen met daarop de naam van een der elf provincies of met de naam van Prinses Beatrix erop. In de ze enveloppen kan men zyn gave doen en deponeren in de bus waarop de des betreffende naam der provincie staat of in de bus die de naam draagt van Prinses Beatrix. Gedurende enige tyd zal de Prinses zelf de enveloppen met haar naam in ontvangst nemen. Jaarlijks 2 miljoen nodig Jaarlijks zal het Fonds ongeveer IV2 2 miljoen gulden nodig hebben. Het geld zal besteed worden voor onderzoek, voor training van medisch en verzorgend personeel (eventueel in het buitenland om ervaring op te doen) voor instru mentaria voor polio-centra en buiten- (Ingez Med.-Adv.) De Amerikaanse regering heeft als voorzorgsmaatregel, hangende een rege ling van het geschil over de naasting van het Suezkanaal. opdracht gegeven dc uitzending van technici en de ver scheping van zwaar transportmateriaal naar Egypte in het kader van het pro gramma voor de hulpverlening aan dit land te staken. Het materieel omvat locomotieven, machinereparatie-inrich tingen .wagons en sleepboten en ander varend materieel. De waarde van het materieel, dat door deze order wordt opgehouden, bedraagt ongeveer 20 mil joen dollar. De hulpleveranties van goederen van minder belang worden echter voortgezet. „Geen achterstelling" Een directielid van de nieuwe Egyp tische Suezkanaal-maatschappij heeft verklaard, dat in geen geval Britse en Franse schepen zullen worden achter gesteld, wanneer er gebrek aan lood sen komt te bestaan doordat de Britse en Franse loodsen in groten getale ontslag nemen. Als Egypte deze landen zou willen achterstellen, zo werd ge zegd. zou het kunnen aanvoeren, dat de Britse en Franse gebruikers van het kanaal geen passagegeld aan de Egyptische maatschappij betalen. Egyp te houdt echter rekening met de bij zondere omstandigheden en volstaat met de betrokken scheepvaartmaat schappijen te debiteren voor het ver schuldigde. Ook de Egyptische ambassade in Londen heeft de berichten over de mo gelijkheid van discriminatie met na druk tegengesproken. De Egyptische regering staat in voor een vrije vaart door het kanaal, aldus de ambassade. Intussen zijn Egyptische marine-of ficieren als loodsen voor het Suezkanaal in dienst gekomen om aan het tekort aan ervaren mannen tegemoet te ko men. Sinds de nationalisatie van de waterweg vier weken geleden zijn 31 nieuwe loodsen aangesteld. Onder hen bevinden zich 26 Egyptenaren en een Griek. Tien buiterilandse marine-officieren en loodsen, onder wie twee Britten, twee Grieken, enkele Amerikanen, Duit sers en Noren hebben zich voor werk aangemeld. De loodsen worden alleen aangeno men als zij gedurende tenminste tien jaar het kapiteinsdiploma in bezit heb- BINNENLAND Gisteravond ls een forensentrein van Utreoht naar Amsterdam via Hilversum bij het binnenkomen te Hilversum met één rijtuig ontspoord. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Er zijn geen persoonlijke ongevallen gebeurd; in het reizigersverkeer kwam geen vertraging. De 47-Jarlge bromfietser G. P. de Prlnse uit Bussum ls gistermiddag op het kruispunt Thierensweg-Rijksweg nr. 1 bij Naarden in aanrijding gekomen met een bestelauto: hy was VTywel op slag dood. Donderdag 30 augustus a.s. zal bij de N.V. Werf Gusto te Schiedam de kust- mijnenveger Hr. Ms. Drunen door de aan- fewezen commandant, luitenant-ter-zee weede klasse (oudste categorie) H. Mioulet in dienst worden gesteld. Ter uitvoering van het cultureel akkoord tussen Nederland en Zuid-Afrika zullen onder auspiciën van het ministerie van O. K. en W. in Johannesburg en Kaap stad twee tentoonstellingen van werken van G. H. Breltner. Isaac Israëls. Suze Robertson en Flores Verster worden ge houden. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Eem- land", 27 aug.; Australië: via Engeland, 1 sept.; Brazilië: m.s. ..Highland Princess". 27 aug.; Brits O.-Afrika: s.s. „Ferd de Lesseps". 1 sept.; Canada: s.s. „Groote Beer. 28 aug.. m.s. „Westerdam", 30 aug.. m.s. „Prins Willem TV. 1 sept.; Ohili: via New York. 30 aug: Ned. Antillen: m.s. „Willemstad". 28 aug.; Nieuw-Zeeland: via Engeland. 1 sept Unie van Z-Afrika: m.s. „Pretoria Castle", 1 sept. Het Jaarlijkse défilé lang6 de dodencel ln het Oranjehotel te Schevenlngen en de daaraan aansluitende reünie van oud- politieke gevangenen en de Jaarvergadering van de Stichting Oranjehotel zullen wor den gehouden op zaterdag 20 sept. a.s. Mevrouw Sun Ching Llng. de vice- voorzitster van het Nationale Congres van de Chinese Volksrepubliek, ls gisteren uit Djakarta naar Peking teruggekeerd, na een bezoek van 10 dagen aan Indonesië, op uitnodiging van president Soekarno. Het Nederlandsche Roode Kruis houdt op vrijdag 14 en zaterdag 15 sept. te- Maastricht zijn Jaarlijkse algemene ver gadering. By K.B. ls met ingang van 1 septem ber a.s. een wijziging van het tarief van invoerrechten, dat deel uitmaakt van de Nederlands-Belgisch-Luxemburgse douane overeenkomst, voorlopig in werking ge steld. Deze wijziging betreft verlaging van diverse heffingen. Gisteravond is uit het water voor het Centraal Station te Amsterdam op gehaald het stof fel y-k overschot van een 7l-jarige heer. woonachtig ln het ge meentelijke verzorgingshuis aan de Roe- tersstraat. Deze was verleden week woens dag voor enige dagen met vakantie ge gaan. Morgenavond zou hij weer terug zyn gekomen, zodat men hem niet had vermist. BUITENLAND Een 60-jarige Duitse vrouw, die door de Sovjet-Russen in Siberië gevangen wordt gehouden, heeft met verlof van de Russische autoriteiten een telefoongesprek kunnen voeren met haar dochter, die op 7000 km afstand ln het Neder6aksische plaatsje Northeim woont. Zij kon haar dochter meedelen, dat zij spoedig naar huls zal komen. De ontvangst van het 15 min. durende gesprek was uitstekend. In het Britse hospitaal te Spandau heeft de 66-Jarlge Walther Funk. de voor malige Nazi-minister van Economische Zaken, met goed gevolg een galsteen operatie ondergaan. Funk ls destyds tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld Een groep als mannen verklede Japanse vrouwen heeft tevergeefs getracht een van de laatste man-neiyke bolwerken in Japan te nemen. Reeds langer dan dertien eeuwen is de 1500 meter hoge berg Ohlme gesloten voor de „profane aan wezigheid" van vrouwen. Een drom man nen uit de omgeving versperde de vrouwen de weg na de vyide rustplaats op de berg helling. Over een lengte van 43 km heeft de Indische rivier de Ganges haar dijken doorbroken en een gebied van 225 vlerk, kilometer overstroomd ln de staat Bihar. Door de overstromingen zyn 200.000 mensen dakloos geworden en alle verbin dingen verbroken. De vooruitzichten voor de wijnoogst ln Frankrijk zijn niet rooskleurig. In ver gelijking met het vorig jaar wordt er voor dit seizoen dertien miljoen hectoliter d.i. 20 procent minder wijn verwacht. Sommige wijnstreken, als het dal van de Garonne, zullen op een gehalveerde oogst moeten rekenen. Daarentegen ls men in de Midi, het Middellandse-Zeegebied, waar men de zon deze zomer van tijd tot tijd nog wel eens heeft gezien, weer wat optimistischer, terwijl ln het dal van de Loire op een vrijwel normale opbrengst wordt gehoopt. Een Amerikaans militair gerechtshof in Duitsland heeft twee Amerikaanse sol daten, die een 19-Jarlg Duits meisje heb ben verkracht, veroordeeld tot levenslange tuchthuisstraf en oneervol ontslag uit de dienst. Dag Hammarskjöld, de secretaris generaal van de VN., heeft donderdag medegedeeld, voorlopige plannen voor een bezoek aan Latijn». Amerika opgegeven te hebben met het oog op de situatie ln het Midden-Oosten, de Suezcrisis en andere internationale vraagstukken. Generaal Besangon, Inspecteur-gene raal van de artillerie in het Franse leger, ls omgekomen bij een botsing van twee vliegtuigen in de lucht boven het westen van Algerië. Ook de andere inzittenden zes in getal kwamen om het leven. Op een boerderij te Wem in Shrop shire (Engeland) is een kalf geboren met twee koppen, die op een nek staan. Het beest heeft dus twee bekken en vier ogen. doch elke kop heeft slechts één oor. Overigens ls het dier normaal. Vier Noorse militairen zijn donder dagmiddag om het leven gekomen door het ontploffen van een granaat tydens oefeningen ln mldden-Nóörwegen. Twee militairen liepen verwondingen op. Met ingang van 1 september zullen In Damascus bureaus geopend zijn voor de inschrijving van personen, die zich willen aansluiten by „ae verzetsorganisatie van het volk", zo ls bekend gemaakt ln een communiqué van de generale staf van het Syrische leger. De bureau<> biyven acht dagen open. Personen tussen 18 en 40 Jaar die geen militaire opleiding hebben gehad, kunnen zich melden. VRIJDAG KaasmarktTentsamenkomst Contact commissie Evangelisatiewerk, 8 uur nam. ZATERDAG Kaasmarkt: Tentsamenkomst Contact commissie Evangelisatiewerk. 8 uur nam. Rijnsburgerweg 133: Excursie Ned. Na tuurhistorische Ver. naar Kwekerij Ballego 2.30 uur nam. §tadszaal (vestibule)Insohrijving 3 October Ver. Haring en Wittebrood, 610 uur nam. ZONDAG KaasmarktTentsamenkomst Contact commissie Evangelisatiewerk, 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum voor Volkenkunde: Zomer- tentoonstelling „Van klei tot pot" (Tot 1 oktober) Lakenhal: Tentoonstelling Rembrandt als leermeester" Werkdagen 10 uur voor middag5 uur namiddag. Donderdags en dinsdags bovendien 7.309.30 uur nm. Zondags 15 uur nam. Den Burcht: Hedendaagse beeldhouw kunst. Dageiyks tot zonsondergang (T.m 26 augustus) Prentenkabinet (Kloksteeg 25): Tekenin gen door Rembrandt (t.m 15 september) BIOSCOPEN: Luxor. „You're never too young", a. 1. Werkdagen 2 30, 7 en 9.15 uur; zondag 2 30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido. „De naakte oorlog", 14 jaar. Werk dagen 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 u<ur. Casino. „Geef 'm de ruimte", a. 1. Werk dagen 2.30, 7 en 9.16 uur; zondag 2.30. 4 45. 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „Jeugd ln gevaar", 18 Jaar. Rex. „Stad in boeien". 14 Jaar. Werk dagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. ïrianon. „Rock around the olock", 14 Jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. De avond- en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 26 augustus 8 uur waargenomen door: Apotheek Kok. Rapen burg 9, telefoon 24807: Apotheek Tot Huip der Menschheld, Hooigracht 48. tel. 21080: Apotheek Oegstgeest. Wilhelmlnapark 8 telefoon 26274. BH geen gehoor by Uw hulsarts ol specialist, bel op dokterstelefoon 22222. De jeugd actief! Jeugd uit Den Haag zal de inzame lingsactie op het Binnenhof met mu ziek opluisteren. Vanzelfsprekend zal de ze eerste grote actie door vele andere ge volgd worden. Vele jeugdorganisaties hebben bereids hun medewerking toege zegd. Zeer veel waardering heeft het Fonds voor de activiteiten van het Haags Comité en men hoopt, dat dit Haagse Comité haar toezegging om een ton bij elkaar te krijgen gestand zal doen, omdat het geld dringend nodig is voor de eerste werkzaamheden. Het Fonds is tevens van plan om in de toekomst vaak 'n beroep te doen op de jeugdorganisaties, omdat polio een ziekte is, die in het byzonder de jeugd bedreigt. Tevens rekent het Fonds op de onontbeeriyke steun van het epis copaat. Van verscheidene instellingen en be- dryven heeft het Fonds reeds toezeg gingen gekregen van niet onaanzien- lyke bedragen die op 12 september overhandigd zullen worden, maar op die middag is ieder bedrag, hoe klein ook, welkom. Binnenkort zal het Fonds over een eigen directeur en een eigen zetel be schikken. (Ingez. Med.-Adv.) I ■■/nAADMCVERWIJ0ER0 MET LIKDOORNS WONDEROLIE Weg met onhandige likdoornringen en ge vaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN. neemt de pyn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezui verde wonderolie. Jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Anti septisch Likdoornmiddel van L 1.35 bespaart U onnoemelijk veel ellende. (562) Soedibjo over de schulden opzegging „Geen inschakeling van de Unci". De Indonesische minister van Voor lichting Soedibjo, heeft medegedeeld, dat Indonesië zich zal verzetten tegen het wederom doen functioneren van de Commissie der V.N. van Indonesië (de Unci). Soedibjo zeide dit in een commentaar op de berichten, dat Ne derland het voornemen heeft, de Unci wederom te laten optreden zulks in verband met de schuldenopzegging door Indonesië. „Wij zouden een dergelijke poging na tuurlijk van de hand wijzen", aldus Soedibjo, die vol vertrouwen was, dat. de Nederlanders geen succes zullen boeken bij hun pogingen, voor het Nederlandse standpunt in deze kwestie steun te ver krijgen van de landen, die op het ogen blik deelnemen aan de conferentie te Londen over het Suezkanaal. Het is, volgens Soedibjo, wel reeds duidelijk, dat de wyze, waarop de V.S. op bedoelde po gingen van Nederlandse zijde gereageerd hebben, „koel" is geweest. De V.S. zo wel aLs andere landen beseffen, dat de kwestie van de schulden er een is tus sen Indonesië en Nederland alleen", voegde Soedibjo hieraan toe. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) d S- 3 ss Es a sl a to u 3 8 SM Stockholm licht bew. nno 3 17 0 Oslo zwaar bew. nno 3 19 0 Kopenhagen regen nw 2 17 0.1 Aberdeen regen windstil 13 4 Londen onbewolkt wzw 5 18 6 Amsterdam regenbul zzw 8 17 3 Luxemburg regen zw 5 16 6 Parijs zwaar bew. zw 6 20 0.1 Bordeaux zwaar bew. zw 2 20 1 Grenoble mist windstil 17 4 Nice zwaar bew. nw 2 27 0 Berlijn half bew. z 2 19 0 Frankfort mist windstil 14 0 München nevel wzw 2 15 14 Zürich geh. bew. zzo 2 15 6 Genéve regen zzw 6 17 3.5 Locarno gen. bew. windstil 24 0 Wenen zwaar bew. wnw 4 18 6 Innsbruck zwaar bew. n 2 19 2.5 Rome lioht bew. windstil 25 0 AJaccio zwaar bew. ono 3 24 0 Mal lor ca lloht bew. nnw 3 27 0

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2