Heel goed Mevrouw! REGENRAMP BRACHT BOEREN EEN SCHADE VAN 200 MILJOEN ftoef Uw MUtwe - DE OOGST ROT OP DE VELDEN Treinontsporing bij Centraa Station te Amsterdam Plaats een Sleuteltje itêmêeklmmj! kwfójk, handig mi... voouMig Mes wat van „de Amstel" komt is goed! GOLP Ook wrtde doe mééï met DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1956 Rampschadefonds naar Amerikaans model? Het bestuur van het Landbouwschap heeft zieh gisteren in zijn te Den Haag gehouden openbare vergadering beraden over de regenramp die enige delen van ons land heeft getroffen. Dit beraad was gebaseerd op gegevens uit een toespraak die de voorzitter, de heer H. D. Louwes, in de vergadering hield. Een raming van de geleden schade door overstroming en dergelijke is niet te maken. Het slechte weer van voorjaar en zomer heeft de gemiddelde opbrengst per hectare over twee miljoen hectare cultuurgrond zeker met f. 100 doen da len. Dit betekent een verminderde totale oogstopbrengst van twee honderd mil joen gulden. Op 40.000 hectare is zeer ernstige schade geleden. Volgens een zeer voor zichtige en voorlopige raming bedraagt deze schade. 20 miljoen gulden, aldus de heer Louwes. Prijsstijging,o.a. van groene erwten en karwijzaad, kan de schade niet goed maken. Gemillimeterde richt- en garantieprijzen verhinderen de te verwachten onkostenderving te veel. Daar een verloren hectare aardappelen een verlies van f. 2.000 betekent, kan men nagaan hoe zeer boeren entuinders in verscheidene districten getroffen zijn. Registratie Na breedvoerige discussie besloot het bestuur enige beleidsvoorstellen van de heer Louwes te aanvaarden. Bij de re gering en by de provinciale besturen zal worden aangedrongen om met behulp van de provinciale voedselcommissaris- sen en de gewestelijke raden van het Landbouwschap de schade te registre ren, doch uitsluitend op verzoek van ge dupeerden, mits een oogstderving van 30% of meer aantoonbaar is. De schade zou daardoor soepel en onpartijdig kun nen worden vastgelegd. Het programma van uitvoering van cultuurtechnische werken en water- schapswerken zal opnieuw moeten wor den beoordeeld en, zo nodig, bespoedigd. Veel schade immers ontstond door het niet of langzaam afwerken dezer plan nen, hoewel niet verheeld kan worden, dat vertraging van deze werkzaamhe den enerzijds op sommige plaatsen althans bij de boer en (indien aan wezig) bij gemeentebesturen en water schapsbesturen zal liggen en dat ander zijds ook schade veroorzaakt kon wor den omdat bepaalde regionale werken en werken door of onder auspiciën van provinciën of van de Rijksoverheid nog niet werden aangevangen of voltooid. Belasting ever reeks van jaren Daarnaast zal bjj de overheid op nieuw met klem moeten worden aan gedrongen op het heffen van inkom stenbelasting op gemiddelde inkom sten over een vast te stellen reeks van jaren. Zulks met het oog op de door weersomstandigheden onregelmatige oogstresultaten. Het instellen van een rampschade fonds via heffingen door het Land bouwschap, of van een oogstverzeke- ring naar Amerikaans model, zal wor den onderzocht. Ten aanzien van de oogstomvang zeide de heer Louwes nog, dat de reeds ver traagde hooi-oogst door de regenramp nog voor een belangrijk deel betrokken werd in de algemene schade. De aard appelen konden de overvloedige en aan houdende regenval niet doorstaan en gingen, of gaan, rotten. De* niet vol groeide graanoogst zal zeker onder de weersomstandigheden hebben geleden. Veel erwten stierven ontijdig af, veel vlas liep aanmerkelijk in kwaliteit ach teruit en de late rogge-oogst maakt een goed gelukken van de stoppel knollen twijfelachtig. Het grasland heeft zwaar geleden in zyn zode en in de groei van het gras. Naar de mening van het Landbouw schap zal het Landbouw Economisch Instituut voortaan bij het opstellen van kostprijsberekeningen ook de mogelijk heden van abnormale bedrijfsrisico's moeten betrekken. Het dagelijks bestuur werd gemachtigd op grond van het bovenstaande met de regering en de provinciale en plaatse lijke besturen in overleg te treden. Geen directe schuld aanwijsbaar: Een zwaargewonde; compartiment verniel Vanmorgen te halftien is de snel trein AmsterdamGroningen/Leeuwa den even buiten het hoofdstedelijke een traal-station ontspoord doordat de loc% motief uit de rails gleed. Juist op dat moment passeerde de uit Amersfoot binnenkomende trein. De locomotief van de sneltrein greep de linker voorzyd van het op een na achterste rijtuig van de trein uit Amersfoort. De zijkant vai het eerste compartiment werd bijna geheel opengescheurd en de beide zitban ken totaal vernield. Eén passagier, de 32-jarige heer J. Boshuizen uit Wecsp is in het O.L. Vrouwe Gasthuis opgenomen. Enkele andere passagiers liepei snijwonden op door het wegspringende glas. „Geen veiligheidsfout" De aanrijding geschiedde tientallen meters voorbij het oostelijk viaduct, waar in verband met de werkzaamheden voor de aanleg van de IJ-tunnel wordt gewerkt. Vaststaat zo deelde directeur ir. J. Wessels Boer, directeur van de N.S. mede dat op het moment van passeren beide treinen de voorgeschre ven snelheid van 30 kilometer niet hebben overschreden. Mogelijk is de oorzaak gelegen in een bijzondere wisselwerking tussen het materiaal en de ligging van de baan. Er is, aldus de N.S.-directeur, geen directe schuld aanwijsbaar van fc personeel van de trein noch van d met de bediening der seinen was b last. „Een directe veiligheidsfout niet gemaa kt", zo luidde zijn oordc De passagiers van beide goedbeze; treinen waren zeer geschrokken door klap van de aanrijding, het kletteren v wegspringend glas en het openscheur van het compartiment. De bielsen onder de rails waarop elektrische locomotief van de expres trein ontspoorde, zijn over een tien' meters versplinterd en omgewoeld het grint. Men hoopte, dat vanmidd het spoorwegverkeer weer normaal z zijn. SLEU GEVRAAGD B .Tongeman, 29 Jaar. zoekt werkzaamheden voor middag- of avonduren. Brieven bur. v. d. blad onder no. 2194 k. Gevraagd net dagmeisje, ln artsengezin met 1 kind (geen praktijk aan huis). Niet be neden 16 Jaar. Aanmelden donderdag- en vrijdagavond 79 uur. Duinhof 10, Leiden. Te leen gevraagd f 500. Br. bur. v. d. blad no. 2211 k Licht thuiswerk gevraagd door jongeman, ook beschil dering van plastiekbootjes, bordjes of dergelijke. Brieven bur. van dit blad no. 2214 k. Jong echtpaar vraagt een of twee kamers met kookge legenheid. In Leiden of om etreken. Brieven bur. van dit blad onder no. 2224 k. Hollands meisje ln Engels fezin, 2 personen. Moderne Lat ln Londen. Inlichtingen: mej. v. Diemen, Hoge Rijn dijk 26724. f| 2 studenten zoeken 2 sl.- amers, gemeub. met stook- en kookgel. of c. v., str. wa ter en badgelegenheid. D. Byrnes. De Kempenaer- etraat 35, Oegstgeest. Gevraagd meisje, plm. 16 J. voor het rondbrengen van koffie en thee in kantine. Br. bur. v. d. blad no. 2250 k 3 Jongens zoeken bijver diensten in de avonduren, event, ook zaterdagmiddag. Br. bur. v. d. blad no. 2095 k. P Gevr. hulp in de huishou ding voor halve of h. dagen. Buys Ballotstraat 30. Bijverdienste gevraagd. Twee Jonge mannen zoeken werk voor avonduren, alle voorkomende werkzaamheden, ook schilder- en reparatie- werk. Brieven bur. van dit blad onder no. 2263 k. Meisje v. halve dagen ge vraagd. Mevr. Quack, v. Z. v. Nljeveltetraat 130. Wassenaar. Tel. K. 1751 - 2586. Gevraagd zo spoedig moge- Ijk. werkster, v. g. g. v. Zelfst. kunnende werken. Ochtend- of middaguren. Zoeterw. Singel 26. Nette werkster gevraagd, voor enige uren per week, schoonmaak winkel enz. Aan melden Jan de Nie en Zonen. K. Rapenburg 10. Arts, gehuwd, g. k.. werkz. Acad. ziekenhuis, zoekt vrije etage en keuken. Liefst onge- meub. of gestoff. Lelden of Oegstgeest. Brieven bur. van dit blad onder no. 1988 k. Juffrouw gevraagd, 2 halve dagen p. w., voor lichte hulfih. bezigheden. Cobetstraat 14. Mevrouw Bakhuizen van den Brink, Rapenburg 40, vraagt- een nette werkster voor één dag ln de week of 2 ochtenden. Liefst woensdag of donderdag. B Studenteuechtpaar zoekt m. i. v. 1 september of later 2 gemeubileerde of ongemeu bileerde kamers met kookge legenheid. (Liefst keuken). Br. bur. v. d. blad no. 2010 k Mevr. Haan. Tomatenstr, 25 vraagt als hulp in de huis houding een Jong meisje voor de morgenuren. Werkster aan wezig. Gezocht wordt 1 of 2 pers. zit-slaapkamer, in omgeving Academisch Ziekenhuis. Brie ven bur. v. d. blad no. 2183 k Verkopers en leerling-ver kopers gevraagd. Leeftijd tot 24 Jaar. Prettige werkkring met prima toekomstmogelijk heden. Bedrijfskleding in bruikleen. Pers. aanm. in filiaal Albert Heijn. Johan de Wlttstraat 1, Wassenaar. Theol. 6tud. zoekt werk kring voor halve dagen of voor 3 dagen per week. Mini mumloon: f35.H. Ras. Burgsteeg 2. Leiden. Op handelskantoor te Lel den gevraagd jongste bediende (liefst vrl.). Gaarne enige er varing. Soli. bur. van dlt blad onder no. 6051 k. AANGEBODEN Heeft U een feestje? WQ verhuren serviesgoed, glaswerk, tafelgerei enz. Natuurlijk Het Emalllehuis, Haarlemmerstraat 160—165 D. Skoda '51, stuurversnelllng, kachels, als nieuw f 1075. Na 6 uur. Julianastraat 12. Zomerhuisje te huur te Noordwij kerhout, dicht bij bos en zee. Julianastraat 35, Lei den. Autoverhuur. Morris, Volks wagen met radio, Ford Taunus '56 met radio. „Atlantic", tel. 110977 - 321069. Den Haag. Aangeb. 1. g. s. z. i viool, ln gevoerde kist. Billijke prijs. Regentesselaan 4, Oegst geest. Knippatronenpapier, vier vellen 75 x 100 f 0.25, doorzich tig perkamentpapier 62 x 85 f 0.07, naaister boeken. pa troontekenboeken, meterm aat jes, perforeerradjes, kleerma kers krijt. Papierhandel Pad denburg, Nieuwe Rijn elf. Bureaus, boekenkasten, boekenrekken. bureaustoelen, tafels, ultschuiftafels, legkas ten, dressoirs, theemeubels, ledikanten, spiralen, klnder- lediikanten enz. A. J. Hartwijk Nwe Beestenmarkt 79. Tel. 26627, Burgtsteeg 4, Telef. 24013. Kampeerwagen te huur, vanaf 25 aug.. geheel gem. en voorzien van buta en elektra. 3 slaapplaatsen. Inl. tel. 24412. H Zeilboot. Vergr. BAL, in pri ma staat. Met voll. invent. Tegen aann. bod. Oude Vest 167 A Hoorapparaat te koop, zo foed als nieuw, merk Audium. avastraat 12, Oegstgeest. IETS TC K000 WasmachJnefabriek heeft wasmachines met lichte email- le beschadiging, gloednieuw m. garantie f 125 en f 145. Desge wenst afbetaling. Centrifuges f150.Depot: Gouverneur laan 540, Den Haag, telef. 119711. Plano te koop, licht eiken. Klein model. Duitse krulssna- rige. Berkenkade 36. Leider dorp. B Rust roest, zo ook met L'w haard. Roet zet roest aan en vreet steeds verder. Laat daarom nu Uw haard schoon maken. Jac. Stouten, Schel penkade 23, tel. 21751. Sinds 1874. Schoorsteenvegen, on- derh. centr. en haarden. B Bromfletsenverhuur. De nieuwste Berini M21 1956, per uur. dag of langer. J. de Jong, Varkenvlsserstr. 66. Katwijk a. Zee, telefoon 2795. B Gloednieuwe voor export be stemde stofzuigers f 89.50. was machines f 135.Beide met schoonheidsfoutje, volledige farantie. Eventueel gemakke- ijke betaling. Vrijblijvende demonstratie. C.M.F. fabrieks- kantoor Spui 214, Den Haag. telef. K 1700: 11.34.91, b. g. g. 11.53.96. B Sparta motor te koop, 200 oc. Te bezichtigen: Wassenaar, Oostdorperweg 162. B Biedt zich aan bekwaam slager, voor Leiden of omge ving. In het pezlt van de ver eiste papleren. Ingevolge de vestigingswet. Brieven bur. v. d. blad onder no. 2180 k. B Te koop een grote hang klok. Koninginnel aan 15, Lel den. B Aquarium te koop met planten, vis, verlichting en verwarming, oompleet met ta fel. prijs f 45.v. Wassenaer- laan 35. Oegstgeest. B Mooie gr. gest. of gem. zlt- slaapkamer met kl. slaapka mer, v. w. .gasje, met of zan der pension, 2 vrienden, stud, of ouder eohtp. Goede stand, Omg. Acad. Ziekenhuis. Brie ven bur. v. d. blad no. 2191k B Divanbedden, ledikanten, tulmelbedden enz. in alle merstraat 51. B Polshorloges vanaf f 1.p. week. Gouden ringen, pendu les. Prima kwaliteit, Dillijke prijzen. Plasmeyer, St. Buy- slngstraat 33. Tel. 32173. B Luxe autoverhuur, wy ver huren o.a. Mercedes-180-D., Simca. V.W. en Morris. Garage Bierman, Voorhout, tel. 02532 7433. B Te koop Volkswagen de Luxe i. pr. st. met radio, bouwjaar 1950. Makkelijke betalingsre geling mogelijk. F. Groene- veld Jr., Acacialaan 2, Leider dorp. B Voor de Ambachtsschool! Alle tekenbenodigdheden. Li- nealen, dubb. decimeters. O.I. Inkt, tekeninkt, tekenpotloden (alle hardtegraden), gum, op- bergmappen, passerdozen (een praóht collectie). A. A. Ver hoog en Zonen Haarlemmer straat 29. Telef.' 22197 - 25374 B Aangeboden ln goede staat zijnde kinderwagen, half En gels, wit, met bedje. Oh. Bour bonhof 10. Na 7 uur. B Te koop antieke secretaire, Djati en mahoniehout, wor telhout fineer. Vele laden. J. H. Becking, Burggraven- laan 4. Alleen 's zaterdags na 19 uur. B Uw bed slecht? Wij over trekken Uw bed vakkundig met een nieuwe damast! Een persoons v.af f 19.50 .tweepers. vanaf 26.50. In één dag ge reed! De Kleine Winst. Haar lemmerstraat 51, Lelden. B Te koop g. onderh. kinder wagen, tevens een teddyjasje, lft. 12 Jr. Suringarstraat 36. B Net meisje, 24 .jr.. N.h., 6 Jr. In verpleging geweest, v. g. g. v„ zag zien gaarne half sept. geplaatst ln kledingma gazijn of iets dergelijks. Ook bekend met naaiwerk. Brieven bur. van dit blad no. 2229 k. B By Boekbindery Magnus kan een jongen geplaatst wor den. Wanneer Interesse be staat opleiding tot boekbin der. Lange Raamsteeg 31, Lei den. B Een prima Hoover wasma chine te koop of te ruilen voor een bromfiets. Wagenstr. 22, Lisse. B Duitse kruissnarige pracht plano, merk Richard Lips en zn.. pendule met speeldoos, 2 Franse beelden met kande laars, schilderstuk, rookstoel, elektr. wasm. W. F. Kooreman 9 Nieuwe Rijn. t.o. V. en D. Let op tel. 23261. B Herdershond. Prachtige Jonge Duitse zwartgele Her dershond. R. Karei, Steen straat 21. Tel. 20629. B Slagwerk. Aangeb. compleet modern drumstel, als nieuw. T. e. a. b. Lage Rijndijk 81 A. Lelden. B Verhuur van avond- en ge legenheidsjaponnen, bruids meisjesjurken, bruidsjonker- pakjes. J. de Swart, Marlslaan 5, bij Schuttersveld. Telef. 30124. B 2 karpetten tegen elk aan nemelijk bod en een elektr. radiator. Grunerlelaan 17, Oegstgeest. B Aangeb. handnaaimachine prima werkend. Verkoop met garantie. Haag weg 172 A, Lel den. Tel. 25510. B Husqvarna. Te koop trap- naalmachlne, zeer voordelig, prima staat en tevens beige kinderwagen. Te zien en te bevragen bij: A. Florisson Jr. bedden- en matrassenmakerij. ------ - B Zeilbootje, in prima staat, Ook uitstekend geschikt als vis boot, roeiboot enz., afm. 3.70 m. lang, 1.20 m. breed, met nieuw dekzeil. Prijs f 195. Te bevr.: Rynkade 12, Lelden. B Salonboot te huur, wegens omstandigheden, gelegen Ka- gerplassen, Rijpwetering. Van alle gemakken voorzien, 13 m. lang. Zo nodig direct te aan vaarden. Br. A. A. Pieterse, Herenstr. 29. Lelden Telef. K 1710 - 21838. DIVERSEN B Engels. September aanvang clublessen voor diploma's han delscorrespondentie, hoofdcor respondent. spreekvaardigheid. Snelle opleiding voor emigra tie enz. Dagelijks aanmelding. Vertalingen. W. Verboog. Leraar Engels. Steenschuur 18. Lel den. Telefoon (01710) 25335. mac verfijnd Nu in 200 grams blikjes Nóg een Smac-voordeelde lage prijs! Als U Smac haalt krijgt U vlees, dat niet slinkt - voor een prijs die vooral nü verheugend voordelig Is Maak Uw maaltijd vaak anders... met Smac! Bij elk blikje Smac een welkom recepten-foldertje i Smac bij de warme maaltijd... een kostelijke variatieGeef dit heerlijk malse vlees bij welke warme maaltijd U maar wilt. Een smeuïge plak gebakken Smac maakt er iets aparts van... iets dat smaakt naar méér! Smac in huis... dirèct vlees op tafelJa, Smac maakt het U gemakkelijk. U hoeft maar zo'n handig blikje open te maken om terstond verrukkelijk vlees op de borden te hebben. Amstel GOLD is precies het bier voor Iets zéér aparts Proeft u het maar eens goed - Amstel GOLD is extra „vol", 61/z bier. Mannen vinden het geweldig lekker - maar ook zélf zult u het „een schat van 'n bier!" vinden, zo vol, zo pittig Houd echter óók dat heerlijke Amstel Pils in ere! Dat is ook 'n onovertroffen biertje. Echt Amstel! Echt: „bier met kar&kter!" Trouwens: AMSTEL

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 8