burgemeester Witschey te Alphen overziet zijn ambtelijke loopbaan Kanipopvoeding van Russische jeugd herinnert sterk aan Nazi-methoden Teleurstellingen waren niet in staat geestdrift te doden Augurken ivieden in de kolchoz „in socialistische wedijver „Sovjet nr. 11 meldt zich iste jaargang Donderdag 23 augustus 1956 Derde blad no. 28916 Bij het naderend afscheid lussum is de toekomstige woonplaats (Van onze correspondent) „Als je zelf je eigen weg wilt gaan, moet je hem zelf maar banen ik"» dit zijn ongeveer de woorden die destijds de vader van burge- eester Ed. C. Witschey gezegd heeft tegen zijn zoon, toen deze geheel gen de wil van zijn ouders in niets bleek te voelen voor het onder- jzersvak, waarvoor zijn ouders hun zoon hadden voorbestemd. Ik rkoos de ambtelijke weg, aldus vertelde ons burgemeester Witschey een gezellig gesprek in zijn werkkamer in het fraaie, maar helaas kleine gemeentehuis van Alphen, waarin gisteravond burgemeester itschey zijn laatste officiële raadszitting voorzat. Ik heb daarvan nim- er spijt gehad, hoewel de ambtelijke teleurstellingen mij zeker niet spaard zijn gebleven. Het was voor mij een soort erezaak tegenover ijn ouders, dat ik zou slagen in de maatschappij. Dit was dan ook aarschijnlijk de reden, dat ik met een ijzeren wil bezield op 1 oktober 08 in Den Haag, na afgestudeerd te zijn, bij het ministerie van marine functie trad; dit was op een bureau aan het Lange Voorhout. tjdens dieze periode moest ik stude- i, wilde ik verder kunnen komen en endien ook al om in aanmerking te inen komen voor een vaste aanstel bij Marine. Zonder studiebeurs, zon- hulp van thuis, moest ik maar zien !d te komen en dank zij hard werken igde ik er in de gewenste diploma's bemachtigen. Zelfs slaagde ik met het gst moge]#ke aantal punten als num- r één. Dit was dus de eerste triomf enover mijn nog steeds boze vader. ple< tob 7, Teleurstellingen Mijn eerste ambtelijke teleurstelling reeg ik, toen ik mü ging aanmelden oor een vrij gekomen betrekking bij e Marine en toen men iemand anders ing benoemen, die het belangrijk min er had gedaan bij het examen, Hier- ver was ik destijds zo teleurgesteld, at ik een baan zocht en kreeg bij et Ministerie van Justitie op het Iein in Den Haag. lerkwaardig was het dat na enige tijd arine" een beroep op mij deed weer ug te komen, voor welk verzoek ik spoedig bezweek, waarop echter vrij edig een aanstelling volgde bij het lartement van Waterstaat op het nenhof. lit departement is voor mij onbetwist leerschool geweest van onschatbare irde. Hier kreeg ik de kans mij ge- te ontwikkelen, mede dank zij het dat ik deel heb mogen uitmaken tal van staatscommissies, zoals de tmissie tot reorganisatie der Rij ks- ouwendienst en de commissie voor vervoersvraagstuk. Het vervoers- iagstuk was in die tijd ook al zeer jangrijk, als men maar denkt aan de van nieuwe waterwegen,het ibusvraagstuk, en niet te vergeten Zuiderzeewerken en de Zuiderzee- iunwet, welke beide wetten ik heb gen voorbereiden. Mijn tweede ambtelijke teleurstel- Ing beleefde ik toen ik de mij toege- tgde zelfstandige baan mijn neus ttorbij zag gaan, doordat er juist in ie periode een regeringswisseling laats vond. Het „ende despereert iet" van wijlen Jan Pieterszoon Coen ad ik mij echter reeds eigen gemaakt, lijn werkzaamheid en volhouden wer en beloond, zodat ik in 1927 benoemd erd tot secretaris van de Zuiderzee- erken. iet droogmaken van de Wieringer- ïr met het bouwen van de afsluit- heb ik als zodanig meegemaakt, n jaar ongeveer heb ik deze functie ;en vervullen en het zou zeker nog fer geworden zijn ware het niet, dat toenmalige regering Colijn begon te zelen met de uitvoering van de ver- plannen tot inpoldering van de derzee. Het tempo der werkzaamhe- I moest vertraagd worden, men aar- !e een bedrag van 300 miljoen gulden chikbaar te stellen, een bedrag waar- r thans tal van steden de hand niet kaaien als het gaat om uitvoering i belangrijke werken, waarna de li- iatie een aanvang ging nemen. Tal prima krachten werden naar huis ion den en de werken werden lang- m aan stil gelegd. Dit stuitte mij mate tegen de borst, dat ik op 41-ja- leeftijd besloot naar wat anders uit zien. In de gemeente Hellendoorn >m het ambt van burgemeester vrij, rvoor ik een kans kreeg en op 1 ïl 1937 volgde mijn benoeming als mig in deze Overijsselse gemeente. Te klein lier maakte ik de bezettingsjaren mee al zijn moeilijkheden voor ons volk, ar vooral ook voor de burgemeesters. Hellendoorn met zijn beperkte moge- neden, bleek burgemeester Witschey vrij spoedig uitgewerkt. de Hoge Zijde der gemeente, maar te vens bedoeld als ontsluiting van het industriegebied ten westen van de ge meente, was wel een der meest ingrij pende wijzigingen, alsook de plannen voor aanleg van een haven ten westen van Avifauna. Ook de plannen voor de Koningin Julianabrug zijn mede op ad vies van burgemeester Witschey geheel omgewerkt. „Steeds heb ik voor ogen gehouden de gelden der gemeenschap zo economisch mogelijk te besteden. Elke gulden die men van de belasting betaler uitgeeft, moet wel degelijk ver antwoord zijn". Weinig burgemeesters zullen het in een korte ambtsperiode van zes jaar be leven, dat er drie zeer belangrijke brug gen in hun gemeente voor het verkeer opengesteld worden: de provinciale brug aan Gouwsluis, de Kon. Julianabrug en de brug in de Pieter Doelmanstraat. Ook op financieel gebied heeft burge meester Witschey een ware omwenteling weten te bewerken. Alphen ontving n.l. een schrikbarend lage uitkering uit het Gemeentefonds, wat veroorzaakt werd door de uiterst voorzichtige politiek van voorgaande gemeentebesturen in de achter liggende jaren. Ook hierin is een voor de gemeente enorme verbetering gekomen, zodat thans tal van grote plannen ook gerealiseerd kunnen wor den, zoals de straatverlichting, Avifauna, rioolwaterzuiveringsinstallatie, sanering water- en liohtbedrijven en nog veel meer. Strijd niet geschuwd Gezegd moet worden, dat burge meester Witschey in zün ambtsperiode zeker niet de weg van de minste weer stand gekozen heeft, integendeel om zijn doel te bereiken heeft hij vaak de strijd niet geschuwd. Mede hierdoor mag zeker gezegd worden, dat Alphen van een rustige gemeente bezig is uit te groeien tot een uiterst bedrijvige en de grootste gemeente in de Rijn streek, met vele mogelijkheden voor de toekomst, ook al door de prachtige centrale ligging in de randstad Hol land. Hopelijk zal mijn opvolger, aldus bur gemeester Witschey, de mogelijkheden die hierdoor voor Alphen aanwezig zijn, kunnen realiseren. Ieder zal hiervoor op 'I f - H* t de plaats waarop hij werkt, zijn taak voor 100 moeten verstaan. Op onze vraag wat de burgemeester na 1 september dacht te gaan doen, moesten wij tot onze verbazing horen, dat het eerste wat hij ging doen was te zorgen voor een woonhuis. Wij hadden zo gedacht, dat iemand die 48 jaar lang zijn beste krachten in dienst van de ge meenschap gegeven had, op zijn 85ste jaar wel recht zou hebben op een wo ning. Het tegendeel is maar al te waar, bij zijn pogen in enkele gemeenten een woning te krijgen werd door de betrok ken gemeenten steeds de deur voor het echtpaar Witschey dicht geworpen. Door aankoop van een woning in Bussum staat het thans vrijwel vast, dat t.z.t. M Burgemeester Witschey in zijn werkkamer ten gemeentehuize. (Foto Lux/Alphen.) burgemeester Witschey naar deze ge meente in het Gooi zal vertrekken. Van vroeg tot laat Nog even noemde burgemeester Wit- sohey de vele functies die aan het bur gemeesterschap van Alphen ambtshalve verbonden zijn. Het waren er zeer vele, die alle hun afzonderlijke belangstelling en aandacht vroegen, maar die alle bij elkaar mede de oorzaak zijn, dat een burgemeester van Alphen zeker niet met Commissaris der Koningin bezocht Woerden „EEN GROTE TOEKOMST" De Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, heeft gisteren een werkbezoek gebracht aan Woerden, waarvoor hij van 's morgens 9 tot 's avonds 6 uur in deze gemeen te vertoefde. In die tijd bezocht hij een aantal industriën, was aanwezig op een openbare raadsvergadering, terwijl hij 's morgens begonnen was met de feestelijke kaasmarkt officieel te openen. Bij deze gelegenheid werd de Com missaris er opmerkzaam op gemaakt dat de aanvoer van kaas in Woerden vele malen groter is dan die in Alk maar terwijl de kaasmarkt daar jaar lijks ongeveer f. 25.000 subsidie ont vangt, tegen Woerden niets. Tijdens de redevoeringen in de raadsvergadering en ook bij de ontmoetingen met ver tegenwoordigers van de burgerij en in dustrie werd gevraagd de remmen van Woerden's ontwikkeling weg te nemen. Mr. Klaasesz verklaarde o.m., dat het, aangezien een verdere uitbreiding van de grote steden in de Randstad Holland grote gevaren met zich meebrengt, waar voor de regering zeker niet blind is, vast staat dat voor centrumgemeenten als Woerden aan de rand van de pro vincie een grote toekomst is weggelegd. de armen over elkaar behoeft te gaan zitten. Integendeel het vraagt de gehele mens van de vroege morgen tot de late avond. Dat burgemeester Witschey deze arbeid nimmer geschuwd heeft weet een ieder, die met hem in aanraking komt. Met het vertrek van burgemeester Witschey zal natuurlijk ook mevr. Wit- schey-van Unen uit het openbare le ven treden. Vooral de oudjes van de Bejaarden-sociëteit in het IJsclubge- bouw zullen de zorgen van Alphens eerste burgeres node missen, terwijl ook de vrouwenorganisaties, zoals de UW straks afscheid zullen moeten nemen van haar presidente. Een dag vakantie in een pionierskamp (Van onze reisredacteur) (VI) Het meer lag diepblauw tussen de heuvels, waarop donkergroene dennen groeiden. In de late zomermiddag klonken verre kreten van spelende kinderen, een riem van een roeiboot sloeg kletsend in het water, de vliegen zoemden traag tussen de bomen en het warme zonlicht viel door een keukenraam, waar een dikke kokkin stapels dikke boterhammen stond te smeren. Toen blies iemand een trompetsignaal en het grote zandige plein tussen de vriendelijke houten barakken begon zich te vullen met toestromende kinde ren, lachende jongens en meisjes met bruine gezichten. Het was het beeld van een vakantie in een jeugdkamp, zoals men het overal ter wereld zou kunnen vinden, waar kinderen uit een grote grijze stad naar buiten trekken om er het avontuur te beleven van bos en water in de zon. Maar er was één verschil: de kinderen droegen rode halsdoeken over hun witte blousjes, want zij waren „pioniers", zij behoorden tot de jongste garde van de communistische partij van de Sovjet-Unie. En aan de bomen aan weerszijden van de oprijlaan van het kamp hingen de grote portretten: Marx, Engels, Lenin, Kroesjtsjef, Boelganin, Malenkof, Mikojan, Kaganovitsj en Molotof keken met uitgestreken gezichten over al die spelende kinderen heen en er wapperden rode spandoeken in de wind met „strijd voor de wereldvrede", „pioniers moeten leren, werken en blij zijn", en „pionier, wees bereid tot de strijd voor de zaak van de communistische partij". spelen In bos en hel en dansen en liedjes zingen, eer ze al spelende, trouw tot in de dood zwoeren aan de vlag van het nationaal-socialisme. Kinderen vinden dat een heerlijk spel en de goed-geschoolde jeugdleider hoeft ze er maar nauwelijks bij aan te moedigen. Ik persoonlek vind het gees- teiyke-ontucht-met-minderjarigen en ik kon niet nalaten dat tegen een van onze Russische begeleiders te zeggen. Hjj keek verbaasd en zei: „Maar wij voe den gewoon onze kinderen in onze geest op'. En toen had ik hem wel I kunnen zeggen, dat de liberale demo cratie zoveel respect voor de mens heeft, dat zij het verwerpelijk acht een kind al aan een politieke overtuiging vast j te klinken eer het de tjjd heeft er zélf Genoeg lijke stemming van toeschouwer heel spoedig verdwenen Op het moment dat ik dèt zag. viel de genoeglijke stemming van mij af, want ik herinnerde mjj een soortgelijk beeld: uit Nazi-Duitsland. Ook daar waren van aie kampen, alleen heetten de pioniers daar „Pfimpfe". Maar ze hadden ook witte blousjes en aardige bruine gezichtjes en ze mochten ook Kamp-appèl: „towarsisj presi dent" rechtsmeldt de kampsterkte aan de jeugdleider. er al vroeg ingebracht. Daarom vulden zij slechts vormen met klei en als die de bakoven uitkwamen, stonden er met een honderden hondjes en paardjes en poesjes in de rij!! .Uiterst smakeloos, maar uiterst efficient. En dat vrjjelük uitleven van de kinderziel is tenslotte maar een van de decadente uitvindingen van de Westerse psychologie Socialistische wedijver Bij de opvoeding tot produktieve bur gers behoorden ook werkexcursies. Ik las een verslag van zo'n uitstapje naar een kolchoz, dat een van de jongens voor de muurkrant had opgesteld. Het begon met: „Wij zijn gisteren allemaal moe maar voldaan in het kamp terug gekeerd" Nu. dat zou een 12-jarige bij ons ook zo geschreven kunnen hebben. Maar ik betwijfel of zo'n landgenootje van ons niet aan het giechelen zou zijn geslagen, wanneer hij de volgende zin had gelezen: „Wij hebben ons in de kolchoz in brigades verdeeld en zijn toen in socialistische wedijver aan het augur ken wieden gegaan. Brigade twee heeft gewonnen". Om zulke dingen wordt in de pionierskampen van de U.S.S.R. vol strekt niet gelachen, want zij behoren tot de dodelijke ernst en de onwankel bare zekerheden van het systeem. Even als trouwens de organisatie van het kamp, die de kinderen zelf in handen hebben, uiteraard onder toezicht van een aantal jeugdleiders van de komso- mol, de partij beweging van de rijpere jeugd Het bljjft allemaal geheel in stijl. Iedere barak kiest zün eigen „sovjet" en voor het hele kamp is er een soort op perste sovjet, die vergadert in een ka mer met rood laken op de bestuurstafel en een aantal trommels en trompetten, alsmede enige leuzen en wederom de conterfeitsels van de grote leiders aan de muur;; Die Opperste Sovjet stelt voor het verblüf van één zo'n groep van 850 kinderen een „vier weken-plan" op met een aantal doelstellingen en aan het eind van de vakantie wordt dan uiter aard in een resolutie ernstig geprocla meerd, dat die doelstellingen met zeker 50 procent zijn overtroffen! Het mogen dan kinderen van 716 jaar zün, zü hebben de „techniek" al geheel onder de knie.... Vooral geen twijfel De pioniers zingen. een te kiezen, doch ik zweeg maar lie ver, want er zijn ogenblikken in de Sovjet-Unie, waarop men moedeloos be seft, hoe diep de kloof Is. Produktieve arbeid .Overigens hadden de kinderen het daar best in dat kamp. Zij waren zoontjes en dochtertjes van arbeiders in de Oeralmach-fabriek, die hier 26 dagen kwamen doorbrengen raison van 90 roebels (de resterende 62 roebel worden door de vakbond betaald) en naast hun grauwe fabrieksstad Sverdlovsk moet dit zonnige kamp hun wel het paradijs hebben geleken. Zij konden er roeien en zwemmen, vissen en volleyballen en voor regenachtige dagen was er han denarbeid. Men liet ons vol trots de boetseer- afdeling zien, waar overigens niet lekker met klei geknoeid mocht worden en geen vreemde beestjes mochten wor- den gekneed, want de verantwoorde- lijkheid van do produktieve arbeid wordt In eenzame hoogte boven dit alles troont de president van de <_>{9perste Sovjet, in d»t geval een levendig kereltje van een jaar of 14, die duidelijk de lie veling was van de jeugdleiders en er uit zag alsof hij al heel precies begreep, dat men met twijfelen in de Sovjet- Unie niet ver komt. Op hem rustte de belangrijke taak het kamp-appèl af te nemen voor ons groepje bezoekers, dat op een speciaal podium had plaats ge nomen. De kampjeugd had zich in carré opgesteld en om de beurt kwam een klein jongetje of meisje met ernstig ge zicht naar het midden, waar het presi dent je stond opgesteld, groette met de rechterarm voor het gezicht en riep dan: „Towarisj president, sovjet No. 11 meldt zich compleet, 54 kinderen". Kameraad president riep dan heel hard, dat het in orde was en meldde ten slotte het gehele effectief aan zijn kampleider. Deze trad vervolgens zelf naar voren om een spontane hulde aan de buitenlandse bezoekers te commande ren, waarbij hij met luide bevelen eerst de wereldvrede en vervolgens de Neder lands-Russische vriendschap voor enige strak-geregisseerde „hoera's" in aan merking deed komen. Kleine zanghulde En daarna werd volgens plan een ieder de ontroering tc machtig, aardige kleine meisjes snelden aan en drukten ons bos sen bloemen in de handen, eer zü ons lachend en blü meetroonden naar een zitje in het bos voor een kleine zang- hulde. Daar werd in ernst de ontroe ring mü haast te machtig. Een man trok een paar mineur-akkoorden uit zijn harmonica en de ronde gezichtjes van de jongens onder hun kaalgeschoren hoofdjes en die van de meisjes, om kranst door vlechtjes, kwam een trek van toegewijde ernst. En daarna zongen zij een van die vreemde Russische lied jes, die net als de ziel van dit volk zijn, die van mineur naar majeur open barsten en dan ineens weer terugzwen ken naar mineur, die zachtjes wegglijden en dan ineens weer hartstochtelük op springen en die de onbestemde tragiek vertolken van dit land, dat altüd zoveel beter heeft verdiend dan het gekregen heeft. Er waren maar een paar woorden te verstaan: „sovjetskaja" bijvoorbeeld, en „krasny", dat rood betekent, en die kinderen zongen dat zo ernstig en ge lukkig, dat men voelde dat zfj trots en tevreden dachten de avant-garde te zijn van hun grote vaderland en een nieuwe geluksdroom voor de hele mens heid. Zo zongen zij, die kleine pioniers, kinderen nog die niet weten, dat men ze van hun vrijwilligheid heeft be roofd, dat zij geen pioniers maar ge vangenen van die droom zijn. En daarom liep mij op die warme zomer middag een koude huivering over de rug! (Vorige artikelen in deze reeks werden gepubliceerd in onze edities van 3, 11, 15, 17 en 21 augustus j.l.). Sovjeirussische jeugd met vakantie: onder het alziend oog van Marx en Engels!

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 7