Indonesische regeringsverklaring over de kwestie der schidden Witte tanden - frisse adem met COLGATE! Raad van Wassenaar moest drie maal aanvullend krediet geven Raadsstukken van Oegstgeest 95ste jaargang Donderdag 23 augustus 1956 Tweede blad no. 28916 „Het aanvaarde compromis ivas slechts een uitweg in de impasse ter conferentie" In een heden uitgegeven Indonesische regeringsverklaring, wordt in herin nering gebracht, dat Indonesië gedurende de R.T.C. heeft voorgesteld, dat de schuldenkwestie geregeld zou worden na de soevereiniteitsoverdracht „indien noodzakelijk onder toezicht van de V.N.". Dit voorstel werd door Nederland af gewezen en Indonesië werd gedwongen het voorstel van de schuldencommissie te aanvaarden, zonder voldoende kennis van de kwestie van de interne schuld, die tot een bedrag van 3 miljard beliep", aldus de verklaring. De schuldencommissie was een speci ale commissie, die op de R.T.C. in het leven werd geroepen, waarin de Com missie van de V.N. voor Indonesië, Ne derland en Indonesië waren vertegen woordigd. De verklaring zegt voorts, dat de in terne schulden, die gedurende en na de tweede wereldoorlog waren aangegaan, door Nederland moéten worden gedra gen daar .niet ontkend kan worden, dat dit schulden zijn aan het Indonesische volk en geheelen al gebruikt zijn vpor 't voeren van oorlog tegen de Indonesische Republiek". Zij waren inbegrepen bij de STADSNIEUWS Ouden van dagen van Ons Belang hadden prachtige dag De ouden van de dagen van de wo ningbouwvereniging Ons Belang hebben gisteren een mooie reis gemaakt naar Ouwehands Dierenpark en Arnhem. Vier bussen reden de 147 deelnemers en deelneemsters door een stralende zon naar het dierenpark, waar de stemming er al heel gauw in zat mede dank zij de traktaties waarvoor de organisato ren hadden gezorgd. Toen men daar was uitgekeken ging de tocht verder naar de Posbank, waar genoten kon worden van het prachtige vergezicht en de bloeiende heide. Hier werd ook de kof fiemaaltijd genuttigd. In paviljoen Sonsbeek werd de thee gebruikt, waar na een zeer genoeglijke boottocht werd gemaakt van Arnhem naar Westerbou- wing. In Restaurant Ouwehand terug gekeerd bleek daar een voortreffelijk diner gereed te staan. Tijdens het diner werd het 55-jarige bruidspaar dat de tooht meemaakte, de heer en mevrouw Ouwerkerkde Roo, door de voorzitter, de heer J. Gerritsen, gehuldigd. De heer Gerritsen dankte voorts in een toespraak de organisatoren. de chauffeurs, de reisleider en ook de di rectie van het Academisch Ziekenhuis voor het beschikbaar stellen van twee verpleegsters (van wie er overigens een ziek was geworden zodat slechts een hunner de tocht meemaakte). Deze ver pleegster ontving een aandenken aan de tocht. De heren Oskam en Verhoeven dank ten als deelnemers de organisatoren voor de prachtige dag. die besloten werd met een vlotte reis naar huis. De deel nemers werden in hun eigen wijken af gezet, zoals zij des ochtends ook wijks- gewijze waren afgehaald. PACHTKAMER KANTONGERECHT Bij K.B. is voor vijf jaar benoemd tot plaatsvervanger van het tweede lid van de pachtkamer van het kantongerecht te Leiden de heer D. van Vliet, tuinder te Voorschoten. Lezers schrijven.... Het nijpend kamertekort Herhaalde malen wordt er geklaagd over het gebrek aan woonruimte voor de studerende jongelui te Leiden. Ook van overheidswege wordt dit probleem vaak aangesneden. Ondergetekende vraagt zich echter af, of dit ook niet voor een gedeelte bij de overheid zelf ligt. In verband hiermede wil hij het vol gende dan ook even onder de aandacht brengen: ..Een zekere familie kreeg een huis toegewezen met de verplichting van ge meentezijde, dat hij daarvan enige ka mers moest verhuren. De man had een klein pensioentje en kreeg daarbij f. 64 per maand toeslag van de ouderdoms voorziening. Om aan het kamergebruik voor de studenten tegemoet te komen verhuurde hij ook nog een derde kamer voor de prijs van f. 40 per maand, hier bij gas en licht inbegrepen. Wat gebeurde nu: Toen men van de ouderdomsvoorziening op de hoogte was gekomen, dat de man een derde kamer had verhuurd, werd van hem van zijn ouderdomsrente van f64 per ma and *f 24 afgetrokken. De persoon in kwestie had zelf maar één woonkamer over en een kabinetje om te slapen. Het gevolg hier van was dat de man zo spoedig mogelijk de betrokken huurder de kamer opzegde. Dit geval staat niet op zichzelf. Zou het niet mogelijk zijn in dergelijke ge vallen, wat soepeler op te treden J. J. O. (De schrijver van deze brief heeft in ze ker opzicht gelijk, maar aan de andere kant moet toch worden opgemerkt, dat de kortingsregelingen op de ouderdoms voorziening nu eenmaal in het leven zijn geroepen en dus ook toegepast moeten worden. Daaruit kunnen in bepaalde ge vallen onlogische consequenties voort vloeien evenals zelfs in zeker opzicht on billijkheden bijv. tegenover de betrokke ne zelf, die zich daardoor nauwelijks be loond ziet voor werk dat hij verricht of diensten, die hij verleent om er nog wat bij te verdienen. Wanneer men echter meer souplesse zou tonen, nu het gaat om studentenkamers, zou dit dan bijv. ook niet moeten, wanneer het er om ging de schaarste op de arbeidsmarkt te bestrijden door administratief of ander werk voor gepensioneerden? Red. L.D.) FAMILIEBERICHTEN ontleend aan andere bladen Bevallen: BonkWitkop, d. Den Haag: Westhof fGallay, d. Den Haag; Van Bergeijk—Stehouwer. d. N. Har- dinxveld. Getrouwd: Jhr. H. E. W. J. M. van de Poll en C. M. H. Feelders, Voorburg. F. Hermans en I. Scheffer, Dover (Kent) Overleden: C. M. SlingerlandVrolijk, v. 86 j. Rotterdam: H. van Rossen Mz.. m. 97 j. Den Haag; S. P. M. Beunders, m. 76 j. Den Haag; C. J. Tilanus v. 95 j. Elspeet; H. Lütjens m. 61 j. Schruns (Vorarlberg)A. Minderhoud, m. 71 j. Groede. C. J. M. Geermans-Hermes, v. 60 i. Den Haag, schulden, die Indonesië ter R.T.C. over heeft genomen. „Maar het compromis, dat werd aanvaard op voorstel van de schulden- commissie vormde slechts een uitweg in de impasse, waarin dc coonferentie was geraakt en veranderde in beginsel niets aan het standpunt van Indonesië ten aanzien van de schuldenkwestie", aldus de verklaring van de Indonesi sche regering. „Zuiver binnenlands" Een woordvoerder van het Indonesi sche ministerie van Buitenlandse Za ken heeft vandaag verklaard, dat In donesië het niet langer erkennen van zijn schulden aan Nederland als een „zuiver binnenlandse Indonesische aangelegenheid" beschouwt. Het besluit van Indonesië om niet lan ger de schulden aan Nederland te erken nen noch te betalen was slechts „de uit voering van de nationale wetgeving", al dus de woordvoerder, die het Indonesi sche standpunt herhaalde, dat de schul denkwestie niet verbonden kon worden aan de wet betreffende het opzeggen van de R.T.C.-overeenkomsten, die in 1949 met Nederland bereikt waren. In een commentaar op de berichten uit Den Haag. dat Nederland van plan is de kwestie van de schulden aan de alge mene vergadering van de V.N. voor te leggen, zei hij slechts, dat ieder land het recht heeft te trachten een kwestie op de agenda van de algemene vergadering te plaatsen. V.S. neutraal Het te Djakarta verschijnende blad „Abadi" van de Islamitische Partij de Masjoemi, uit heden in 'n hoofdartikel de hoop, dat de V.S neutraal zullen blijven als Nederland de schulden- kwestie aan de V.N. voorlegt. Het blad zegt, dat de zijde kiezen van de Wes terse koloniale landen zou betekenen dat de Aziatische en Afrikaanse volke ren in de richting van de communis ten worden gestuurd en de V.S. be grijpen dit gevaar", aldus het blad. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 23 augustus. Per 100 kg.- peren 2332. andijvie 1325. augurken 56117, pronkbonen 4471, snijbonen 70126, stainbonen 3866. stokboner. 5180. kroten 1320, groene kool 2128, postelein 1142, prei 1534, rabarber 8, spinazie 2148, stoof sla 828. komkom mers 622, tomaten A 2534. B 2440, C 20—23, CC 10—17 .bonken 21—25, was- peen 1743. zilveruien 1139. Per 100 stuks: meloenen 521.35, bloemkool A 4055, B 2439, komkommers A 1232, B 9—25, C 4—13. sla A 6—13, B 4—13. Per 100 bos: bospeen 17, kroten 89. peterselie 318, selderie 68. uien 816. OEGSTGEEST Oranjefeest aan Hoge Mors Morgen en zaterdag wordt door de Oranje-Vereniging „Rijndijk-Mors" het jaarlijkse Oranjefeest georganiseerd. Ge tracht is een voor iedereen aantrekke lijk programma te brengen. Morgen avond wordt begonnen met een demon stratie op het terrein van de heer H. Breuking aan de Rijndijk door de lan delijke rijvereniging „Koningin Emma" uit Wassenaar. Na afloop hiervan zal een optocht worden gehouden, vooraf gegaan door de rijvereniging en een ge luidswagen. Men begeeft zich dan naar het feestterrein aan de Hoge Morsweg op het land van de heer A. van Egmond, Zaterdagmorgen om half negen wordt een kinderoptocht gehouden, welke ver trekt vanaf de Rijndijk (fa. Stapper). In de kinderoptocht worden zoveel mogelijk versierde voertuigen meegevoerd zoals wagens, fietsen, autosteps enz. Voor ver siering en originaliteit zijn prijzen be schikbaar. Op het schoolplein van de Chr. School aan de Hoge Morsweg vindt om half tien een zanghulde plaats o.l.v. de heer D. J. Brouwer. De feestelijkheden worden des morgens voortgezet met kin derspelen, waarvan de algehele leiding in handen is van de heer D. F. Ver- plancke. De middagspelen voor de oude re jeugd beginnen om 2 uur en eindigen om half zes. Het Lunapark op het feest terrein is de gehele dag geopend. Spoedig begin bouw be j aarden centrum STICHTING SLUIT GELDLENING VAN f.2 MILJOEN Het bestuur van de Stichting tot Oprichting en Instandhouding van een Bejaardencentrum te Oegstgeest heeft thans alle toestemmingen van overheidswege gekregen om tot de bouw van het bejaardencentrum over te gaan. De inschrijving heeft reeds plaats gevonden. Thans staat vast. dat het pensiontehuis woonruimte zal bie den aan 89 bejaarden, terwijl tevens 46 afzonderlijke bejaardenwoningen zullen verrijzen. In de raadsvergadering van as. woens dag wordt een voorstel van B .en W. behandeld om voor de geldlening, die door de Stichting kan worden aange gaan garantie te verlenen ten aanzien van rente en aflossing. Indien de raad zich hiermede akkoord verklaart en Ged. Staten hieraan hun fiat geven, kan reeds in september a.s. met de bouw worden begonnen. Het terrein, gelegen nabij de Karei Doormanlaan, wordt thans bouwrijp gemaakt. Dit bejaarden centrum zal in een dringende behoefte voorzien. Van de zijde van het bestuur der Stichting vernamen wij, dat vele ge gadigden reeds lang uitzien naar het begin van de bouw, zodat zij mogen verwachten, dat over circa twee jaar voor hen een passende woonruimte be schikbaar zal zijn. De werkzaamheden die van gemeente wege op het terrein zullen worden uit gevoerd vorderen goed. De vijvers zijn reeds gegraven en het plan om de plantsoenen aan te leggen is gereed. Dit bejaardencentrum, dat in een van de mooiste gedeelten van de gemeente komt te liggen, zal een prachtige aan winst zijn voor Oegstgeest, precies pas send in het kader als woongemeente. De uitgebreide voorbereidende werk zaamheden door de architect, de heer H. Lamberts, en het stichtingsbestuur zijn tot dusver met succes bekroond, WASSENAAR Aap is terug Reeds maandenlang had een man netjes mangabee van het Dierenpark Wassenaar de vrijheid hernomen en alle pogingen om hem te vangen faalden volkomen. Men had zich reeds verzoend met de gedachte dat hij met het intreden van de winter door de koude gemakkelijker te strikken zou zijntotdat hij gister morgen plotseling verscheen in de bo men bij de nieuwe pas geopende apen- galerij. Met spoed werd een der grote verblijven ontruimd en voor hem open gezet. Alsof hij op deze nieuwe woning gewacht had stapte hij rustig binnen en bevindt zich nu weer in gezelschap van z'n wijfjes. ZOETERWOUDE Feestdag voor bejaarden Voor de bejaarden van de Hoge Rijn dijk werd de jaarlijkse uitgaansdag voor de bejaarden gehouden. Tegen 1 uur in de middag konden de feestgangers op zes verschillende haltes instappen in de twee grote autobussen en de twee per sonenauto's van de heren Tijssen en (Ingez. Med.-Adv.) Nieuwe heerlijke smaak! Erg lekker ook voor kinderen Nieuw actief schuim! Houdt Uw mond fris en gezond Nieuwe lage prijs! Nu kan iedereen zich Colgate veroorloven^- Colgate de meest verkochte tandpasta ter wereld v d. Heijden voor de mooie tocht naar Bloemendaal, waar in het paviljoen „Kijkuit" verversingen werden aangebo den. Vandaar ging de tocht naar Zand- voort en IJmuiden via Haarlem naar Groenendaal, waar in de grote zaal een Geen terugbetaling: maar wel compensatie De gisteravond gehouden raadsver gadering werd aanvankelijk geleid door de burgemeester en later door wethouder Hazenberg. Het havenplan le gedeelte werd enigs zins gewijzigd en uitgebreid, waaraan het voordeel is verbonden, dat. indien aan het plan voor de bouw van 110 wo ningen in het kader van het gewiizigde goedkeurings- en subsidiebeleid uitbrei ding zou kunnen worden gegeven, deze uitbreiding onmiddellijk kan worden gerealiseerd. Een extra krediet van f. 118 000 werd in verband met de uit breiding voor de aanleg van straten enz. toegestaan. Aangezien bij het vernieuwen van de riolering en verbetering van het weg- profiel in de Santhorstlaan. de Zijl laan en een deel van de Middelweg wegens gebrek aan materiaal moet worden overgegaan van een klinkerbe strating op een duurdere gewalste fun dering en oppervlaktebehandeling werd een aanvullend krediet van f. 19.000 ge vraagd door B. en W. en door de raad toegestaan. DERDE MAAL Voor de bouw van een brug in voorge spannen beton in het verlengde van de Johan de Wittstraat werd in de verga dering van 6 juli een bedrag van f 95.000 gevoteerd. In deze som waren de zui vere bouwkosten geraamd op f75.100, maar bij de aanbesteding werd het laagst ingeschreven voor f99.750, deels een gevolg van de stijging van mate rialen en lonen, maar hoofdzakelijk toe te schrijven aan de grote drukte in de bouwereld. Het onvermijdelijk gevolg hetgeen de initiatiefnemers ongetwij feld -tot voldoening zal strekken, want de moeilijkheden, die te overwinnen wa ren, bleken niet gering te zijn. Luidklok raadhuis In de oorlog hebben de Duitsers de luidklok van het raadhuis weggehaald. Hiervoor heeft de gemeente nog steeds aanspraak op een vergoeding van het Rijk. Het Rijk is bereid een bedrag van f. 800.uit te keren, mits de gemeente besluit tot de aanschaffing van een nieuwe klok over te gaan. Daar de kos ten van een nieuwe klok op f. 1200.ge steld worden, zal de gemeente uiteinde lijk een bedrag van f 400.moeten bij passen. B. en W achten het gewenst, dat. nu de gelegenheid zich daartoe voordoet, de oude toestand wordt her steld, zodat de klok op de hele en halve uren zal kunnen slaan, terwijl deze bij bijzondere gebeurtenissen geluid kan worden. In verband met eventueel bijkomende kosten stellen B. en W. voor een krediet van f. 1250.beschikbaar te stellen, waartegenover dan een Rijksbijdrage komt te staan van f. 800.In de raads vergadering van a.s woensdag komt dit voorstel aan de ordè Woningbouw „Buitenlust" De bouw van de 55 woningen door „Bui tenlust" is gegund an 't aann.bedr. A. Voordouw en Zn. n W. Hoogstraten, alhier. De verkon; rijs van de grond wordt gesteld op f 14.27 per m.. ter wijl de kosten van het bouwrijp maken ad f 99.850 als uitgaaf op de begro ting moet worden gebracht. Vrijwillige brandweer Een van de agendapunten voor de a.s. raadsvergadering regelt de rangen en vergoedingen van de vrijwillige brandweer. De thans geldende rang van commandant zal worden adj. hoofd- brandmeester, de ondercommandant wordt brandmeester le kl Als nieuwe rangen zullen worden ingevoerd hoofd brandwacht en adspirant brandwacht. Tot heden werd aan de brandweerlie den voor deelname aan oefeningen geen uurvergoeding toegekend. Als aanspo ring om zoveel mogelijk de oefeningen bij te wonen wordt voorgesteld een uur vergoeding van f. 1.toe te kennen. Het gaat hier dus niet om een belo ning. doch om vergoeding voor kleine onkosten. Tweede openbare school Toen besloten was tot de bouw van een tweede openbare school werd daar voor als plaats aangewezen een zij straat van de Wijttenbachweg in het verlengde van de Schoutenburgstraat, nadien genoemd Lange Voort. Het ar chitectenbureau Dijkerman en Swemle te den Haag heeft de schetsplannen gemaakt, welke de instemming van de inspecteur verkregen. De totale bouw kosten zullen bedragen f. 290.000— voor wolk bedrag een krediet beschikbaar moet worden gesteld. In verband met het in dienst nemen van een roltrommelauto voor de vuil nisophaaldienst moet de toegang tot de vuilnisstortplaats worden verbeterd en het terrein zelf worden geëgaliseerd. De kosten daaraan verbonden ziin begroot op f. 8800.—. B. en W. stellen voor het verven van de noodschool aan de Rhyngeester- straatweg. Zij willen hiervoor een kre diet beschikbaar stellen van f. 1325.— en de raming van de kosten der school ten bedrage van f.42000,— met dit be drag verhogen. Op het oostelijk emplacement te Amsterdam lijn vanochtend twee trei nen op elkaar gelopen. Een elektrische locomotief werd zwaar beschadigd en uit de rails gedrukt. De personenwa gen, waartegen de locomotief botste, werd als een sardineblikje openge scheurd. Op de foto zien we leden van de bergingsploeg, die in de ver nielde wagon naar slachtoffers hebben gezocht. VOORSCHOTEN Wegaansluiting centrum dorp Gedeputeerde Staten hebben zioh be reid verklaard mede te werken aan de totstandkoming van de verbetering van de aansluiting Wijngaardenlaan op het tracé van de Schoolstraat/Koningin Ju- lianalaan. Het is de bedoeling een drup pelvormige verkeersgeleider in de Wijn- gaar denlaan aan te brengen en de rij baan van de Schoolstraat. Kon. Juliana- laan te verdubbelen. Van de zijde van de gemeente is bovendien de suggestie overgenomen een parallelweg aan te leggen tussen de Wijngaardenlaan en Pauwenstraat. De verdeling van kosten, verbonden aan de uitvoering en de aankoop van terreinen willen Ged. Staten op basis 50/50 doen geschieden terwijl de kosten van voorbereiding en toezicht voor re kening van de provincie komen. Uitgaande van een raming van f 227.720 voor uitvoering en grondaan koop, zal een bedrag van f 113.860 ten laste van de gemeente komen. Vrijdag- zal de raad zioh over deze op lossing hebben uit te spreken. was het verlenen van een aanvullend krediet van f. 26.000. Voor uitbreiding van de stellingen in de archiefbewaarplaats werd een kre diet van f4100 verleend. KLEUTERSCHOOL Vastgesteld werd een ontwerp-be- sluit aangaande het verlenen van medewerking aan het bestuur van de Vereniging Montessorischool Wasse naar voor de stichting van een bijzon dere kleuterschool aan het Zanderij- pad. Over een voorstel om definitief te be sluiten tot onteigening van het pand Achterweg 2 werd gestemd, omdat uit de raad bezwaar werd gemaakt. De voor zitter wees er op. dat altijd nog overleg mogelijk is, waarna het voorstel met 10 tegen 4 stemmen werd aangenomen. UITBREIDINGSPLANNEN Aanvaard werd het voorstel van B. en W. om de uitbreidingsplannen Brem- horstlaan en Raaphorstlaan, waarin door de adviseur van de gemeente enige wijzigingen werden voorgesteld, waarover niet tijdig met de commissie herziening uitbreidingsplan overleg kan worden gepleegd, geen voortgang te doen vinden, maar deze te verwerken in de ophanden zijnde herziening van 't uit breidingsplan voor het gehele gebied buiten de grenzen van het uitbreidings plan Zijlwatering gelegen. Ter voorko ming van ongewenste bebouwing werd bepaald, dat voor de met name ge noemde gedeelten een herziening van 't uitbreidingsplan wordt voorbereid. „COMPENSATIE" Gedurende de oorlog werden aan de gezinnen van in Duitsland tewerkge- stelden voorschotten verstrekt. Het verhaal op deze voorschotten werd voor 85^ niet mogelijk verklaard en in de raad gingen stemmen op om de verhaalde bedragen nu ook maar aan de belanghebbenden terug te betalen. B. en W. deelden de raad thans met redenen omkleed mee, dat dit h.i. op sociale gronden niet te verdedigen is en daarvoor ook geen billijkheidseronden zijn aan te voeren. De onvermijdelijke begrotingswijziging zou evenmin te ver dedigen zijn. De heer J. van Bemmelen wees er op, dat het hier gevallen betreft uit de droeve oorlogstijd. Hij bestreed uitvoe rig de door B. en W. aangevoerde argu menten en besloot met het voorstel, de verhaalde gelden terug te betalen. De heer T. J. M. Rees van den Ende, wethouder voor economische zaken, diende van antwoord en concludeerde, dat als het voorstel van B. en W. in stemming zou worden gebracht hij ze ker voor zou stemmen, maar dat hij in dit bijzondere geval mee zou kunnen gaan met een voorstel tot het verlenen van „compensatie" en niet „terugbeta ling" aan de betrokkenen die zich tij dens de oorlog niet hebben misdragen. Een zodanig voorstel werd geformu leerd en met 8 tegen 6 stemmen aange nomen. De raad ging hierna over in geheime zitting. goed verzorgde maaltijd aangeboden werd. Vooraf sprak de voorzitter, de heer v d. Krol zijn voldoening uit over de financiële steun. Hij was zeer dankbaar voor de aanwezigheid van de heer bur gemeester, pastoor Kouwenhoven, ds. Honnef en ds Sweepe. die deze tocht wilde medemaken. De burgemeester dankte mede namens de geestelijke leiders de voorzitter voor de vriendelijke woorden en verheugde zioh over de prettige geest, welke er heerste. Een der oudste deelnemers, de heer W J. van Beveren, dankte het comité voor hun goede zorgen en hoopte vol gend jaar allen weer te zien. Na deze laatste goed verzorgde pleisterplaats volgde de tooht naar de Hoge Rndijk. en werden allen voor hun huis afgezet. De nieuwe cpdraclit: smal of breed? Sociaal zeer vooruitstrevend (Van onze parlementaire redacteur) De aan prof. De Gaay Fortman verleende opdracht kan betreffen het samenstellen van een Kabinet zowel op brede basis, als op smalle basis (zonder de PvdA of de KVP). Prof. De Gaay Fortman heeft de naam sociaal zeer vooruitstrevend te zijn en reeds meermalen is gebleken dat hij sympathie ondervindt in de kringen van de PvdA. Daarom ziet men in hem een figuur, die er alsnog in zou kunnen slagen KVP en PvdA toch nog in een Kabinet te verenigen. In ieder geval zal zijn streven daarop wel in de eerste plaats zijn gericht, vooral omdat er onder de AR en de CHU nog steeds verdeeldheid heerst over het herstel van de rechtse coali tie (KVP, AR, CHU) als regerings basis. BEURSOVERZICHT Lusteloze stemming Amsterdam, 23 augustus Het blijft kwakkelen op de Amster damse effectenbeurs. Van het buitenland gaat geen enkele stimulance uit en hier houden zowel publiek- als beroepshandel zich afzijdig, in afwachting van de be sprekingen in Londen. De Staatsfondsen zetten de dalende beweging voort, waar bij de nieuwe lening 1956 een laagtepunt bereikte 923/4. Ook de Conversielening 1947 werd weer lager genoteerd Bij de Internationals moest Kon. Olie zich een verlies getroosten van circa 10 punten. Het fonds sloot op 7854, het geen iets beneden de New Yorkse pari teit is. Unilever noteerde circa drie pun ten lager en Philips 2 punten. Aku hield zich nog het beste en gold eigenlijk on veranderd 2554. Op de Scheepvaartaf deling kwamen verschillen naar beide zijden voor. doch fractionele winsten vormden de meerderheid. De cultuur- markt blijft verwaarloosd. Alleen Am sterdam Rubber brengt het af en toe tot een notering. De koersen van de leiden de soorten weken niet veel af dan van gisteren. Ook de locale industrieën ver toonden weinig verandering. De premie obligaties die de laatste dagen zeer flauw waren, boekten vandaag een her stel. WISSELKOERSEN Amsterdam. 23 aug. - Londen 1063*4 10 64. New York 3.827a—3 834. Montreal 3.904—3.90%. Parijs 1 0845—1 0855, Brus sel 7.65—7.65 4, Frankfurt 91.08—91.13, Zürich 87.334—87.3874. Zürich (vr. fres) 89.34' 2—89.39%, Stockholm 73.824— 73.874, Kopenhagen 54.974—55.024, Oslo 53.21—53.26, Milaan «1.104—61.164. Beurs van Amsterdam Donderdag 23 augustus ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. 53 3% 944 94% Grootboek obl894 Ned. '51 34 934 Ned. '53 34) 934 93 Ned. '48 34 90rV 894 Ned. '54 34 90% 90 Ned. '55 34 90% 90 Ned. '55 n 34 91% 9074 Ned. '47 34 3 90ft 90% Dollarlng '47 3 94^ Ned. "56 34 93% 934 Investeringscert. 3 93f J 93?8 Ned. 62-64 3 93 A 934 Indië '37 A 3 93 92% Grootboek '46 3 90 89% ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand, en Ind. B 514 514 Nat. Handelsbank 122 1204 Ned. Handelmij193% 1924 AE.U255 4 255 4 Philips 290 288 Unilever 411 405% Wilton Feyenoord 321 321% Biliton 2de r240 240 Kon Olie f.50.— ..396 Kon Olie 795% 784 Amst Rubber 80 4 80% Holl Amer lfjn 196 196 Kon. Ned. Stoomb. 169'% 169 Ned. Scheepv. Unie 172% 1724 H.VA1054 105 Java Cult. 574 56 Dell Mij. 112 112% Senembah75 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen Adam '47 (4) 3 93% Den Haag 1937 1 3.. 90'% Leiden 1947 964 R'dam 37 I m 34 95 Industr. Obligaties Philips Dollarlng 101 10074 Premieleningen A'dam '51 24 9274 118 Eindhoven '54 24 9774 95 Enschede '54 2 4 96 93 4 Den Haag'51124 110 L 109 idem H 24 108% 107 B R'dam '52 I 24 109 109B idem n 24 108 109 B Utrecht'53 2 4 105L NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amsterd Bank 245% 245*4 Rotterd Bank21674 212*4 TwentscheBank 217% 216% Industrie Ondernemingen Ned. G. en Spir. fabr. 229 Kon. Ned. Grofsm. 11874 Rott. Droogd. Mij. 623 Tieleman en Dros 134 Handelsondernemingen BorsumU. cv A t 1000 92% 93 Internatio108 *i 108 Diversen Albert Heyn291*4 Ned. M. Walv.Vrt. 714 714 Spoorwegen Dell Spoorw. Mfj. 21 20% Amerik. fondsen Anaconda 82% 81% Shell Oil Cy94 93% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen Holl. Constructie Ing bur v Bouwntyv Int Kunststof! «nd. Kon Ned Edelmet Prei w a idem Textiel Gebr v Wijk Leldsche Wolspinn Ned, Electrolasm. Sikkens Lakfabr. '53 Ver. Touwf abrieken Wernlnk's Betoom. VK 430 124GB 52 73 70*4 8174 369 4 GB 355 L 534% 1794 100GB 22/8 426 1014 OOG9

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3