taptoe delft! HONIG'8 DE LANDBOUW IS VERONTRUST Groentesoep Heeft mevrouw King de Friese overheid bij de neus genomen? Met een enkel woord Kies de gemakkelijkste manier om lekkere soep te maken! Neem direct... K.N.L.C. acht sanering van alle landbouwgebieden gewenst Agenda DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1956 Brandweer streed in verzengende hitte Beangstigende brand woedde in volkrijke Amsterdamse buurt De Vierwindenstraat was één grote vuurzee (Speciale berichtgeving) Zó fel, zó spectaculair, maar ook zo benauwend is nog geen na-oorlogse brand in Amsterdam geweest, als die, welke vannacht woedde in de smalle Vierwindenstraat op de westelijke eilanden, de volkrijke buurt pal ten noor den van de Haarlemmerdijk. Een papierloods, een scheepswerf en een machine fabriek aan de ene zijde van de straat en aan de overzijde van de tien meter brede rijweg een rij woonhuizen, stonden op een gegeven moment tegelijker tijd in lichterlaaie. Verscheidene gewonden en tientallen bewoners, behorende tot de minst draagkrachtigen, hebben bij deze brand waarvan de oorzaak nog onbekend is have en goed verloren. Om halftwaalf laaiden als bij een explosie meters hoge vlammen uit de oude papierloods der firma A. van Vemde, welke opslagplaats begrensd wordt door een scheepswerfje, „Het Avontuur", en de machinefabriek der firma Klaassens. „Het is onbegrijpelijk geweest", ver telden ooggetuigen Van het ene moment op het andere, zó was er niets, zó sloe gen de metershoge vlammen bij tiental len aan alle kanten uit de sombere, trieste gebouwen. Verzengende hitte van de ene minuut op de andere, likkende, gretige vlamitongen, die bulderend met roze-witte gloed oversloegen over de tien meter brede rijweg van de Vierwin denstraat naar de oude, vervallen woon huizen. De mensen vluchtten Tegen de snelheid van dit vuur was geen blussen gewassen! Twee, drie minuten na het uitslaan van de vlam men uit de papieropslagplaats stonden de voorzijden der woonhuizen, de num mers 13, 15, 17 en 19 in lichterlaaie. Geen brandweerwagen was toen nog te zien. Van de vier toegangswegen tot deze eilandenbuurt waren drie ver sperd, doordat brugreparaties worden uitgevoerd en straten waren opge broken. De mensen vluchtten uit hun hui zen, belaagd door vlammen en een verzengende hitte, kinderen huilden en oude van dagen liepen struikelend weg. De Vierwindenstraat was één grote vuurzee Heldhaftige burgers, met een beter soort tuinslang gewapend, hielden de gevel van een teerfabriekje, dat tussen de brandende percelen 15 en 17 lag. nat. In dit fabriekje lagen carbid, benzine en teer opgeslagen. Het is een wonder, dat dit nathouden succes heeft gehad en dat dit fabriekje, dat iets naar ach teren gelegen is, niet in brand gevlogen is. Ware dit geschied, dan was het leed niet te overzien geweest. Vaten met benzine en carbid werden later door de brandweer verwijderd, doch niet dan met de grootste moeite. Tientallen stralen werden op de brand gericht. De ene brandweerauto na de andere kwam aansnellen. Op de Zout keetsgracht, waar duizenden aan de overzijde van het brede water zich ston den te vergapen aan de vuurzee, kwam de drijvende motorspuit Jan van der Heyde met zijn forse waterkannen in stelling. Tienduizenden liters water wer den per seconde op de vuurzee gewor pen. Aanval op woonhuizen Brandweercommandant Schuitemaker concentreerde de aanval op het vuur in de straat met de woonhuizen, daar waar 't het hardst nodig was. De aanval lukte, de gevel hield het. Langzamerhand werden de vlammen overwonnen. Alleen de voorzijde der woningen brandde uit. Fel laaiden de vlammen echter nog in de papieropslagplaats, woedend ging het vuur in de scheepswerf en de machine fabriek tekeer. Verbeten vocht de brandweer voor iedere meter terrein, die op de brand werd gewonnen. Silhouetten van brandweerlieden sprongen van plank tot plank, de straalpijpen in de hand. Ook de mannen van de G.G.D. jong leerden tussen de slangen en de bran dende balken. Zij hadden handen vol werk om de bewoners, die min of meer lichte brandwonden hadden opgelopen, te verzorgen. Omstreeks half twee verminderde de felheid van de brand zienderogen. On verdroten vocht de brandweer echter voort. Om kwart over twee kon de heer Schuitemaker, commandant van de brandweer, eindelijk het sein „brand meester" geven. Gisteren talrijke doden in vele delen van Algerije In het Algerijnse departement Con- stantine zijn woensdag verscheidene ge rechten met opstandelingen geleverd. Veel rebellen zijn gesneuveld, doch het juiste aantal is nog niet bekend. Ook werden wapens buitgemaakt. In het departement Bone sneuvelden woensdag 17 rebellen bij gevechten met ordetroepen. Twee opstandelingen wer den gevangen genomen. Op de markt van Soek-Ahras zijn bij een grote raz zia 17 verdachte personen aangehouden. Bij een aanslag op een Moors café in Orleansville, waarbij schoten werden gelost op politiemannen en militairen, die het café insloten met het oog op een controle van identiteitskaarten, zijn woensdag twee Mohammedanen gedood en vijf gewond. In de buurt van Or leansville zijn woensdagnacht vier boerderijen aangevallen. Drie ervan werden in brand gestoken. Tussen Oujda en Nemours is een aanslag gepleegd op een goederentrein. Er ontplofte een mijn onder de locomo tief, waardoor de trein ontspoorde. De machinist en de stoker van de locomo tief werden licht gewond. De schade is aanzienlijk. Op de spoorlijn Oujda— Colomb-Bechar is een locomotief be schoten. Bij deze aanslag werd niemand getroffen. Bij individuele aanslagen el ders zijn woensdag zes Mohammedanen vermoord. „Fruitoorlog" op Sicilië Op Sicilië woedt sedert een jaar een meedogenloze strijd om de macht over de Siciliaanse fruitmarkt, waar gewel dige bedragen worden omgezet. Nadat dinsdag en woensdag twee marktkooplie den vanuit hinderlagen werden doodge schoten is het aantal doden tot acht ge stegen, terwijl drie personen worden vermist. De politie gelooft dat deze ..fruitoorlog" begonnen is toen de gehei me Mafia-organisatie trachtte haar eigen mensen in de belangrijkste func ties van de fruitmarkt onder te brengen en een groep kooplieden zich hiertegen verzette. (Ingez. Med.-Adv.) WEGENS ENORME BELANGSTELLING op zaterdag I sept., 6 u. EXTRA VOORSTELLING. Prijzen der plaatsen f 1,60, 12.10 en 12.6( O Vervolg van pag. 1 Dreigement van Cairo De Egyptische regering heeft besloten driehonderd nieuwe loodsen aan te wer ven voor het Suezkanaal. Dit zal geschie den via de Egyptische ambassades en le gaties in het buitenland. De oude maat schappij heeft nooit meer dan 250 lood sen in dienst gehad. Van Egyptische zijde is medegedeeld, dat de regering be reid is iedere buitenlandse werknemer, die dit wenst, ontslag te verlenen. „De enige conditie, die wij stellen, is, dat de wettelijke opzegtermijn in acht wordt genomen en dat het ontslag niet van invloed is op de scheepvaart in het ka naal. Indien de Franse en Britse loodsen hun ontslag indienen, zal de Egyptische directie van de maatschappij niet ver antwoordelijk gesteld kunnen worden voor vertragingen die Britse en Franse schepen bij de doorvaart kunnen heb ben. De loodsen, die op hun post blijven, zullen in dit geval schepen van andere nationaliteit voorrang moeten verlenen. Alleen wanneer de doorvaart van deze schepen verzekerd is, zullen de beschik bare loodsen de Britse en Franse sche pen door het kanaal kunnen brengen. Jeugdige messentrekker in arrest De politie te Delft heeft gistermiddag de 15-jarige jongen te Delft aangehou den, die te Gouda zijn 22-jarige stief zuster met een mes in de rug stak en ernstig verwondde. Na zijn daad was de jongen, die een leerling is van de Technische School voor Delft en om streken, gevlucht. De commissaris van politie te Gouda, had zijn signalement verspreid en zijn aanhouding verzocht. De jongen woonde bij zijn stiefouders in Delft. Meisje verdronk te Musselkanaal Gisteren is te Musselkanaal het 3- jarig dochtertje Gina, van mevrouw H. K. Koopman, die een tractor bestuur de, verdronken toen de beladen wagen, die door de tractor werd voortgetrok ken. kantelde. Het kind viel mee in het water. Haar moeder wist tijdig van de tractor af te springen. Het meisje kon echter niet gered worden, doordat zij onder de tractor terecht was gekomen. Nadat een uur later de tractor door een kraanwagen was gelicht, kon het stof felijk overschot van het kind worden opgehaald. Landbouwschap tegen een exporteursfonds Wel voor extra-heffing aardappeluitvoer Het bestuur van het Landbouwschap is akkoord gegaan met een voorstel van het dagelijks bestuur om de re gering te verzoeken een toeslag voor granen geteeld op lichtere gronden te gaan geven. Het landbouwschap maakt voorts bezwaren tegen een exporteurs- fonds dat 50 cent per 100 kg aardap pelen zou gaan heffen. Het lijkt het bestuur in een tijd, waar in de uitvoer gestimuleerd moet worden terwijl de invoer in andere landen door gaans niet meer geschiedt via centrale inkooporganisaties, niet nodig en zelfs ongewenst om ter bescherming van de exporteurs deze heffing te gaan doen. Ten aanzien van het voornemen van het Produktsohap voor Aardappelen om 20 cent per 100 kg voor het Egalisatiefonds te gaan heffen is het Landbouwschap van mening, dat ten aanzien van de be stemming van deze heffing geen duide lijk en vast omschreven doel is gegeven. Gaarne zag het bestuur nader toege licht. waarvoor 10 cent heffing per 100 kg ten behoeve van het algemeen aard appelfonds besteed zullen worden. Akkoord gaat het bestuur met het voornemen om bij uitvoer van aard appelen naar de Westduitse aardap- pelmeelindustrie een extra heffing van 50 cent per kg op te leggen. Op dit punt is overleg gepleegd met de Ne derlandse Vereniging van Aardappel- meelfabrikanten. De heffing dient dan ook eigenlijk ter bescherming van de Nederlandse aardappelmeelindustrie. Het 'bestuur heeft verder een over gangsregeling besproken met betrekking tot de financiering der melkproduktie- controle. Men zal de minister van Land bouw verzoeken, van 1 november a.s. tot 1 juli 1957 ten behoeve van de melkpro- duktiecontrole verhoging van de thans bestaande heffing van 5 cent per 100 kg opgeleverde melk te verhogen tot 10 cent per 100 kg. Nadien zou deze heffing tot. 8 cent kunnen worden verlaagd. Tenslotte heeft het bestuur besloten f. 20.000 beschikbaar te stellen voor het onderzoek naar de openbare mening over de landbouw. Met veel vertoon in het Provinciehuis een „gouden" stiertje aangeboden (Speciale berichtgeving) In Friesland bestaat het bange vermoeden, dat de provinciale overheid en ook de K.L.M. het slachtoffer zijn geworden van een grap Een zekere mevrouw Gloria King, uit Houston (V.S.) heeft tijdens een door de K.L.M. geleide rondreis door ons land maandag ten provinciehuize te Leeuwarden aan de Commissaris der Koningin in Friesland, in tegenwoordig heid van bestuursleden van het Fries Rundvee Stamboek een gouden stiertje aangeboden namens „The Texas Cattle Breeders Association of Houston", als blijk van waardering voor hetgeen de Friese veefokkers hebben weten te be reiken. Mevrouw King, wier slanke leden wa ren gesierd met een niet weinig flatte rend cowboy-costuumpje, was in gezel schap van 'een vriendin en haar zoon tje, die beiden al even mooi waren uit gedost, compleet met hoeden! Met veel vertoon werd zij in het Pro vinciehuis ontvangen. Mevrouw King sprak vele goede woorden over de Friese veefokkers en hun vakmanschap, woorden die de Commissaris der Ko ningin. mr. H. P. Linthorst Homan. met gepaste trots beantwoordde, waarbij, hij wees op de banden, die tussen Texas en Friesland bestaan. In hotel Ooster- goo, te Grouw. werd de gasten later voorts een diner aangeboden. Een journalist kreeg argwaan en heeft zich met Texas in verbinding gesteld. Het bleek dat daar het be richt over 't optreden van mrs. King grote verbazing heeft gewekt. „The Cattle Breeders Association" blijkt helemaal niet te bestaan en mrs. King heeft ook niet, zoals bij de aanbie ding werd' gezegd, belangen in een van de grootste ranches van Amerika „The Kings Ranch", een bedrijf van 2200 vierkante kilometer met 120.000 dieren. De „Kings Ranch" behoort toe aan de familie Kleeberg. Mevrouw Gloria King zou getrouwd zijn geweest met mr. Shep King, die daarna huwde met de nogal befaamde Egyptische buikdan seres Samia Gamal. De heer King woont nu in Madrid, waar hij opnieuw getrouwd is. Mevrouw King zou hem daar met haar zoontje Sheppard een bezoek hebben gebracht. Volgens in lichtingen onderhoudt mevrouw Gloria King geen enkele relatie met de vee fokkerij in Texas. Haar familieleden zouden bekend staan om hun „practical jokes". Men is zich inmiddels ook gaan afvragen, of het aangeboden stiertje in derdaad van goud is! K ECHTZAKEN Buurman in oorschelp gebeten „Doe een muilkorf voor!" (Van onze Haagse redactie) „U moet voortaan maar een muil korf voordoen", adviseerde de presi dent van de Krijgsraad te velde West een 28-jarige ex-militaiï uit Sneek. Deze had tijdens een burenruzie zijn buurman een stuk van ongeveer drie centimeter lengte uit diens oorschelp gebeten. Als verklaring gaf hij, dat zijn vrouw door dc buurvrouw met een polsdikke gordijnroe te lijf was gegaan, waardoor hij zo in woede ont stak, dat hij zijn buurman, die de stok had aangegeven, aanvloog. Het feit, dat hij reeds twee maal eerder we gens mishandeling was veroordeeld, gaf de president echter bovengenoem de opmerking in. De Auditeur-Militair wilde wel in aanmerking nemen dat de verhouding tussen de huurlieden blijkbaar niet van de beste aard is. „Maar het is nu wel letjes geweest", zei hij met betrekking tot de vechtpartijen. Daarom vorderde hij toch een voorwaardelijke gevange nisstraf van één maand met een proef tijd van drie jaar plus een boete van f.50.of 20 dagen hechtenis. De verdediger voerde aan. dat in dit geval sprake was van noodweer-exces. De uitspaak luidde 8 dagen gevange nisstraf. Beklaagde ging in hoger be roep. Eisenhower -Nixon voor Republikeinen Zoals te verwachten 'was zijn zowel Eisenhower als Nixon op de republi keinse conventie in San Francisco geko zen tot kandidaat voor resp. het presi dentschap en het vice-presidentschap. Senator Harold Stassen gaf zijn oppo sitie tegen Nixon op. Zoals men weet was hij aanvankelijk voorstander van be noeming van gouverneur Herter op de plaats van vice-president. „Nixon is even goed als ieder ander", verklaarde Stassen. Zowel Eisenhower als Nixon werden met algemene stemmen geko zen. In- en uitvoer landbouwprodukten UITBREIDING MELDINGSPROCEDURE Met ingang van 1 september 1956 ondergaat het aantal landbouwpro dukten, dat met toepassing van de zgn. meldingsprocedure kan worden in- of uitgevoerd, een belangrijke uit- breiding. Deze maatregel betekent een aanzienlijke vergemakkelijking van de door het bedrijfsleven te volgen proce dure bij in- of uitvoer van de onderha vige goederen. Een onvolledige lijst van landbouwpro dukten, welke met ingang van 1 septem ber 1956 volgens de meldingsprocedure kunnen worden in- of uitgevoerd, is op genomen in de Ned. Staatscourant van 23 augustus 1956 no. 164. BINNENLAND De openbare aanklager van de Stook- holrnse rechtbank waarvoor een 38-jarige Nederlander gisteren was gedaagd, heeft voortgezette hechtenis gevraagd en hem beschuldigd van heling. De man. die bij het binnenkomen zijn gezicht met kranten tegen nieuwsgierige blikken van het pu bliek had beschermd en die gelijk ge meld ook van verscheidene grote diefstallen met braak wordt verdacht, ontkende de diefstallen maar gaf de heling toe. Gistermiddag is de 52-jarige opera zanger H. G. F. Mengel uit Wuppertal (Dultsl.), die zijn vakantie op het eiland Vlieland doorbracht, bij het Daden in de Noordzee bij laag water verdronken. De heer Mengel stond als een goed zwemmer bekend. Vermoed wordt, dat hij kramp heeft gekregen. Een speurtocht van een militair Austin vliegtuig leverde geen resultaat op. Het stoffelijk overschot is nog niet aangespoeld. De ambassadeur van Griekenland en mevrouw Anlssa ontvingen gisteravond ln hun residentie te Den Haag een groep van 18 sociale werksters uit Griekenland. Zij brengen een bezoek van een week aan ons land, onder het lnter-Europese uitwisse- llngsplan voor sociale werkers, van de V.N. en zijn tijdens haar verblijf in ons land de gasten van Nederl. sociale werksters. Een groep van 13 Indonesische In dustriëlen en zakenlieden zijn in Oost- Berlijn aangekomen voor een oriënterings- rels. De groep, die voor het bezoek aan I Oost-Duitsland een bezoek heeft gebracht aan de Sovjet-Unie, zal in Oost-Duitsland I ln de komende dagen verschillende in- I ciustriële centra bezoeken. Te Winschoten ls de 49-jarlge W. J. i Wolters uit Wedde door een hem tegemoet I rijdende, met zand beladen., vrachtauto overreden en gedood. Op de grootste Jaarbeurs van Soandi- navië, de St. Eriks Massan, die dit jaar van 1 tot 16 september wordt gehouden, zal Nederland voor de lie maal met een paviljoen vertegenwoordigd zijn. De Ne derlandse expositie wordt gebracht onder het motto „Land beneden de zeespiegel" en wil een indruk geven van de resultaten van de eeuwenlange strijd tegen het water. Gisteravond is brand uitgebroken in de boerderij van de landbouwer Van Mierlo te Nieuw-Kuyk in de gemeente Vlijmen, vermoedelijk doordat kinderen met lucifers hebben gespeeld. Aangezien de boerderij een rieten dak had. was het blussen voor de Vlijmense brandweer een vrijwel onbe gonnen werk en brandde het gebouw binnen korte tijd als een fakkel. De schade wordt geschat op f 40.000. De boerderij was verzekerd. Met Ingang van 1 september ls de Invoer van appels en peren in ons land verboden, behalve voor appels en peren welke afkomstig zijn uit België en Luxem burg. Toen gisteravond een 81-jarige heer in de 2e Nassaustraat te Amsterdam naar beneden ging, vermoedelijk om de krant te halen, is hij van de trap gevallen. Zijn 83-jarige echtgenote, die te hulp kwam, viel eveneens naar beneden. Beiden werden naar het Wilhelml nag asthuis gebracht, waar de man is opgenomen. Zijn vrouw kon later naar huls terugkeren. Aan boord van de tanklichter Shell 125 in de Petroleumhaven te Rotter dam heeft een 30-jarlge matroos uit de Balikpapanstraat aldaar gisteren een klap van een lierzwengel tegen het hoofd ge kregen. Hij liep een schedelbaslsfractuur op en ls in het havenziekenhuis opgeno men. waar hij korte tijd later overleed. De gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten een premielening ten be drage van 20 miljoen gulden aan te gaan. met een rente van 2J en een looptyd i van 40 Jaar. 1 Met het oog op de voorbereiding van gemeenschappelijke handelsbesprekingen van de Benelux-landen met Denemarken ls de geldigheidsduur van het bestaande handelsakkoord tussen Nederland en Denemarken ongewijzigd verlengd met een periode van drie maanden, t.w. 1 Juli t/m 30 september 1956. In de algemene ledenvergadering van de vereniging „Grunneger Sproak" te Groningen is de afgetreden voorzitter, de heer C. Nlnteman, bij acclamatie tot ere voorzitter benoemd. Prof. dr. P. Muntendam, directeur- generaal van de Volksgezondheid, zal maandagmorgen te Utrecht een Internatio naal congres van dierenartsen-hygiënisten openen. BUITENLAND De vrouw van een fabrieksarbeider in Bremen, die zestig gulden per week ver dient. heeft 810.000 mark gewonnen in de Duitse loterij, een record voor deze loterij. De vrouw, wier naam niet bekend is ge maakt, nam iedere week een halve mark uit de huishoudkas om te kunnen spelen. Zij deed dit zonder goedkeuring van haar man. De namen van winnaars worden ge woonlijk geheim gehouden, teneinde hen tegen lieden te beschermen, die op een of andere manier willen meedelen in de bult. De Jordaans-Israëlisohe wapenstll- standscommilssle heeft woensdag Israël veroordeeld wegens het samentrekken op maandag van zware tanks en artillerie, vijf km van de Jordaanse grens, zo heeft een Jordaanse woordvoerder te Amman bekend gemaakt. In Afghanistan werken Sovjetrus- sische technici aan projecten volgens het Afghaanse vyf Jarenplan voor economische ontwikkeling, dat gesteund wordt door een Russische lening van honderd miljoen dollar, zo meldt het Sovjetrussisehe pers bureau Tass. Een hevige hagelbui heeft woensd; 20 a 50 procent van de wyngaarden. maïs velden en andere gewassen te velde by i Trlëst verwoest. (Ingez. Med.-Adv.) 35 ct per zakje voor 4 borden Het Kon. Ned. Landbouw-comité deelt mee, dat niet gebleken is, dat de onbevredigende positie, waarin de Nederlandse land- en tuinbouw verkeert, een rol heeft gespeeld bü de Kabinetsformatie. Het K.N.L.C. heeft zich daarom ge dwongen gevoeld uiting te geven aan de verontrusting, die hierover in land- bouwkringen heerst. Als deze situatie voortduurt, komt het tijdstip nabij, waarop georganiseerde acties of ongeorganiseerde uitbarstingen van de boeren stand kunnen worden verwacht. Vooropstellende, dat de Nederlandse landbouw naar vermogen bydraagt in het welvaartsstreven van ons volk, dient naar het oordeel van het K.N1.C., met kracht gestreefd te worden naar een zo danige versterking van de bestaansba sis van deze volksgroep, dat deze weer met vertrouwen de toekomst tegemoet kan treden. De materiële onderwaardering van de handenarbeid in de landbouw en van de ondernemersprestatie van boeren en tuinders moet verdwijnen; een radicale herziening van het in de laatste jaren gevoerde prysbeleid is noodzakelijk. Doorberekening van de eigenaarslasten in de garantieprijzen is een eis van so ciale rechtvaardigheid. Het knagend gevoel van miskenning, dat onder de boeren en tuindersbevol king veld wint, wordt versterkt door de omstandigheden, waaronder duizenden boeren- en tuindersgezinnen leven en werken. Nog is het aantal boerderijen, dat niet aan een verharde weg staat, ontstellend groot. Nog zijn er in Neder land circa 60.000 percelen verstoken van elektrische stroom. Het aantel bedrij- (Ingez. Med.-Adv.) Eén ol twee Rennles - en dat Brandend maagzuur ia geblust on-mid-del-lijk! Dat is voordeel extra met Rennies: U bent nooit in twijfel over het resultaat. „Zou het helpen?" is nooit in het ge ding, want Rennies helpen on-mid- del-lijk, van de ene minuut op de an der. En zo is de zuurbrand nauwelijks uitgeslagen of dat simpele tabletje - gesmolten op Uw tong - heeft die sner pende pijn in de kiem gesmoord. Pro beer 't met Rennies, bij de eerste aan val de beste, dat U een hap eten ver keerd valt en de zuurbrand dreigt op te stijgen van Uw maag tot hoog in de keel. „Stop!" zegt Uw Rennie en de brand is geblust. DONDERDAG KaasmarktTentsamenkomst Contact commissie Evangelisatiewerk, 8 uur nam. VRIJDAG Kaasmarkt: Tentsamenkomst Contact commissie Evangelisatiewerk, 8 uur nam. ZATERDAG Kaasmarkt: Tentsamenkomst Contact commissie Evangelisatiewerk, 8 uur nam. Rijnsbürgerweg 133: Excursie Ned. Na- n-ho V) Stadszaal (vestibule)Inschrijving 3 October Ver. Haring en Wittebrood, 610 uur nam. ZONDAG Kaasmarkt: Tentsamenkomst Contact commissie Evangelisatiewerk, 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Ryksmuseum voor VolkenkundeZomer- tentoonstejling „Van klei tot pot" (Tot 1 oktober) Lakenhal: Tentoonstelling Rembrandt als leermeester" Werkdagen 10 uur voor middag5 uur namiddag Donderdags en dinsdags bovendien 7.309.30 uur n.m Zondags 15 uur nam. Den Burcht: Hedendaagse beeldhouw kunst. Dageiyks tot zonsondergang (Tm 26 augustus) Prentenkabinet (Kloksteeg 25): Tekenin gen door Rembrandt (t.m 15 september) BIOSCOPEN Trianon. „Troubadour der liefde", 14 Jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15. 4.30. 7 en 9.15 uur. Casino. „De Zigeunerbaron", 14 Jaar. Alle dagen 7 en 9.15 uur. Matinees: „Emlel en zyn detectives". Lldo. „De naakte oorlog". 14 Jr. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur Luxor. „De vroiyke vagebond", a. 1. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Kex. „De prairie verdwynt", a. 1. Werk dagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdiagcyclus„Rose Marie". De avond- en nachtdienst van de apotheken te Lelden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 25 augustus 8 uur waargenomen door: Apotheek Kok. Rapen burg 9, telefoon 24807; Apotheek Tot Huip der Menschheld, Hooigracht 48. tel. 21080 Apotheek Oegstgeest. Wllhelminapark 8 elefoon 26274. BH geen gehoor by Uw huisarts of I specialist, bel ep dokterstelefoe- 22222. ven, dat tot dusverre tevergeefs uitziet naar telefoon en/of waterleiding is nog vele malen gTOter. Verouderde bedrijfs gebouwen en verouderde woonhuizen, die zelfs niet meer aan minimale eisen van bewoonbaarheid voldoen, roepen in toe nemende mate om vernieuwing of ver vanging. Hetzelfde geldt voor de meeste landarbeiderswoningen. Het K.N.L.C. acht een radicale aanpak van al deze zaken zeer urgent. Belastingen, die uitsluitend op de grond drukken, zoals de grondbelasting en de weg- of straatbelasting (die on der verschillende namen voorkomt) die nen volgens het K.N.L.C. te worden afgeschaft; niet alleen omdat ze de pro. duktiekostèn ongunstig beïnvloeden, maar niet minder omdat ze naar de me ning van het comité in strijd zyn met het draagkrachtbeginsel. Vooral de op centen op de grondbelasting oefenen op de schouders van weinig kapitaalkrach tige eigenaars een zware druk uit. De grote wisselvalligheden van de uitkom sten in de land- en tuinbouwbedrijven, vooral door klimatologische omstandig heden, hebben de behoefte gewekt aan een zodanige regeling van de inkomsten belasting, dat deze bepaald wordt naar een drie-of vijfjarig gemiddelde. De progressie werkt nu vaak zeer onbillijk. Voor de versterking van de export positie van onze land- en tuinbouw is, zo meent het K.N.L.C. tenslotte, een saneringsschema gewenst voor alle landbouwgebieden, waar verbetering van de produktievoorwaarden nood zakelijk is. De nieuw gewonnen en nieuw te winnen gronden dienen in belangrijke mate dienstbaar gemaakt te worden voor de sanering van het oude land. De Russen wisten méér. (Van onze correspondent in West- Duitsland) Ook de tweede deserteur van de nieu we Westduitse strijdkrachten, de kor poraal Löbl is door de politie gevat. Toen hij in West-Berlijn het redactie bureau van een krant verliet, waar hij zijn memoires had aangeboden, werd hij gearresteerd. Löbl was op 16 juni j.l. over de grens der Oostzone gede serteerd. pij beweert thans, dat de Russische geheime politie hem heeft gechanteerd. Zij zouden meer hebben geweten dan de Westduitse militaire autoriteiten in Bonn. namelijk dat Löbl vroeger al eens in de gevangenis had gezeten wegens verduistering van twaalf duizend mark. Dit vonnis had hij verzwegen, toen hij zich voor dienst bij de Westduitse strijdkrachten vrijwillig aanmeldde. De Russische geheime politie zou hem heb ben gedreigd het ministerie van Defen sie in Bonn hiervan op de hoogte te stellen, indien Löbl niet voor hen wil de werken. Reeds als korporaal had hij dus voor de Russen gespioneerd. Hij was over de zone-grens gevlucht, toen de West duitse autoriteiten van zijn verraad op de hoogte kwamen en hem wilde arres teren. Later wilden de Russen hem dwingen voor spionage-doeleinden naar de Bondsrepubliek terug te keren, en zo was hij naar West-Berlijn gevlucht, aldus zijn verklaringen. Zijn militaire papieren en uniform had hij in Oost- Duitschland achtergelaten. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) feb 3 73 3-5? is li SB i SS Stockholm mist nw 4 10 10 Oslo lloht bew. windstil 18 0 Kopenhagen onbewolkt wnw 2 17 0 Aberdeen zwaar bew. windstil 15 0 Londen zwaar bew. windstil 18 1.5 Amsterdam licht bew. nno 2 18 0 Luxemburg regen nruo 3 16 0 Parijs regen n 2 17 12 Bordeaux zwaar bew. w 4 20 1 Grenoble regen wnw 3 21 11 Nice zwaar bew. zw 3 28 0 Berlijn zwaar bew. n 2 19 0 Frankfort regen nno 3 19 1.5 Münohen regen wzw 3 20 5 Zürich Genéve motregen zwaar bew. w z 2 4 20 21 7 4 Locarno half bew. windstil 23 16 Wenen regen w 5 22 8 Innsbruck regen windstil 22 20 Rome zwaar bew. zzw 5 34 0 Ajacci^ zwaar be<_ wnw 2 27

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2