BOLS Leidse ontwikkeling uitgave over ontstaan der en microscopie Industrie financierde boek van dr. Maria Rooseboom L.D.M. zorgde in 1955 voor meer en goed leidingwater e\tocli 95ste Jaargang Woensdag 22 augustus 1956 Tweede blad no. 28915 Binnenkort zal als nummer 95 in de reeks van mededelingen van het Rijksmuseum voor de Geschiedenis der Natuurwetenschappen te Leiden een uitgave het licht zien die het ontstaan en de ontwikkeling ran de microscoop behandelt, waarvan de tekst verzorgd is door de directrice van het museum dr M. Roosenboom. Deze zeer goed verzorg de uitgave is mogelijk geworden door de financiële steun van de Pfizer N.V. Dit zeer goed verzorgde boek, voorzien van talrijke illustraties waaronder ook meerkleurendrukken, komt niet in de handel, doch wordt in een Hollandse oplage van 5000 exemplaren verspreid onder belanghebbende particulieren en instellingen en in een even grote ingelse uitgave in het buitenland verspreid. Drie eeuwen na eerste publikaties Het denkbeeld, deze uitgave het licht doen zien is reeds enige jaren gele en ontstaan tijdens een door het Rijks- ïuseum voor de Geschiedenis der Na- uurwetenschappen georganiseerde ten- jonstelling van de ontwikkeling der ïicroscopie. Het museum bezit een van este collecties microscopen uit de eventiende en achttiende eeuw. en de entoonstelling omvatte de mooiste en lelangwekkendste exemplaren uit het igen bezit van het museum en van Iders in bruikleen ontvangen stukken. Had men aanvankelijk een beschei- en brochure in gedachte, in de loop an de uitwerking der plannen groeide eze uitgave uit tot een voortreffelijk rpografisch verzorgd boekwerk. Min of meer aanleiding tot deze pu- likatie is het feit genomen, dat in 1656, Waterpolo - nieuws DE ZIJL WINT VAN ZEER ZWAK SPELEND V.Z.V. Voor de degradatiewedstrijd tegen V.Z.V. bracht de Zyl gisteravond een totaal verjongde ploeg in het water en dat was zeker een verbetering ten opzichte van de ploeg die in de afge lopen competitie heeft gespeeld. Hier en daar was nog wel een zwakke plek, maar er werd veel gezwommen en goed gecombineerd. Herhaaldelijk za gen wü een achterspeler opzwemmen waardoor steeds weer gevaarlijke si tuaties voor het VZV-doel ontstonden. rzv wist niet het juiste spel te vinden dit te voorkomen, trouwens ook in et aanvalsspel was deze ploeg zeer rak en vooral het plaatsen was uitge- iroken slecht. Door al deze factoren in de Zijl een verdiende 51 over- nning behalen. Van begin af aan was j Zijl sterker en al gauw kon Frans nik met een doorslagbal 10 maken, erwijl even later weer Snik na een ihot van Henny Hensing tegen de lat, terugspringende bal alleen maar in doel behoefde te duwen om zijn loeg aan een 20 voorsprong te hel en. VZV probeerde de bakens te ver- itten, maar kwam niet verder dan een hterwaarts schot, dat tegen de paal elandde. Nog voor rust werd Hans v. 01 met zijn tegenstander het water ïtgestuurd. Ook na rust bleef de Zijl ierker, terwijl VZV het vooral ging zoe. en in zwaar op de man spelen. Toen >n VZV-speler wegens aanmerkingen de scheidsrechter, het water werd itgestuurd, kon Ton Roman het derde oelpunt scoren. Kort hierna werd Dick d. Kwaak het water uitgestuurd en m de VZV-midvoor met een straf- orp de stand op 3—1 brengen. Henny ensing wist hierna nog met twee oede schoten de stand op te voeren it 51, waarmee tevens het einde van eze wedstrijd kwam. In de nu volgende uitwedstrijd tegen ZV heeft de Zijl dus aan een gelijk iel voldoende om zich 2e klasser te logen blijven noemen. SLEUTELSTAD 2 PROMOVEERT In een harde wedstrijd is het gister- rond in Zaandijk Sleutelstad 2 gelukt ereus 2 een gelijk spel af te dwingen, aaxdoor het promoveerde naar de res. i klasse. Een zeer mooi resultaat voor eze ploeg, die pas twee jaar in de res. klasse uitkomt. Door een overnamefout in de achter - oede keken onze stadgenoten al gauw gen een 10 achterstand aan. Maar «n een speler van Nereus het water erd uitgestuurd, wegens beletten van et nemen van een vrije worp, gelukte et Frans Thijssen met een fantastische iogba-1 de stand op 11 te brengen, uor de rust kwam er in deze stand ?en verandering meer. Direct na de ervatting wist Nereus een 21 voor- irong te nemen, toen de midvoor zich in Henny Doove lostrapte en de kee- ir geen schijn van kans gaf. De strijd erd hierna steeds feller en steeds har- er. Sleutelstad vocht voor de gelijkma- er en nadat verschillende schoten paal lat op hun weg gevonden hadden, ist Johnny Bekkering met een lange il de stand op 22 te brengen, hoe- el Sleutelstad op dat moment met een ian minder speelde, omdat Bert v. ooidonk uit het water gezonden was. leutelstad zette hierna alles op alles n dit gelijke spel te behouden en in- erdaad gelukte het Nereus niet nog erandering in de stand te brengen. Donderdagavond speelt in „De Zijl" leutelstad I tegen Haarlem, waarbij de internationaal Gerrit Bijlsma m de partij zal zijn. Sleutelstad 2 teelt tegen Vitesse 1 (2e klasse). BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Abraham, zn. van A. van Vliet en S. Gelder; Clara Cornelia Pieternella, dr. to H. van Lieshout en M. P. E. de Vries; in Willemse, zn. van N. Kwestro en J. van Stad en; Martha, dr. van M. P. 'elffer en G. H. Blankenberg; Jan Wll- i, zn. van W. Kinkel en L. G. Troost; seph Jacobus Johannes, zn. van J. T. Vermeulen en S. M. R. Schouten; eijer Cornells an. van C. Cornet en S. in Dam; Anjé Aafje. dr. van W. Sohou- n en H. Kanbier; Mariene, dr. van M. ersema en J. de Leede; Muriël Catha- na Christiana Maria Anna, dr. van C. Janssens en A. C. M. Verhagen; Cor- ilia Geertruida Adriana, dr. van D. A. Peschler en M. C. van Veen. GEHUWD. P. R. Locher en J. Steinz. OVERLEDEN. J. van der Kroef, vrouw, 57 Jr.; J. Dool, an, 78 Jr.; T. van den Berg, man, 51 E. van der MeiJ. weduwe v. Ouwer- erk. 74 J*. I d.w.z. driehonderd jaar geleden de eer ste microscopische waarnemingen wer den gepubliceerd door Pierre Bórel, lijf arts van Koning Lodewijk XIV. Merkwaardigerwijze verscheen deze eerste publicatie over microscopische waarneming eerst ruim 35 jaar na de eerste microscopische waarnemingen zelf. Dit is reeds een aanduiding voor de weerstanden, die overwonnen moesten worden alvorens men het belang ging inzien van de waarnemingen van het zeer kleine, dat voor het blote oog ver- waarin de belangstelling voor het ma teriele ver werd overtroffen door de in teresse voor de geesteswetenschappen. Zelfs de gehele achttiende eeuw door is men bezig geweest met de geestelijke heroriëntatie die nodig was om de mi croscopie tot volle bloei te laten ko men. Nauw verbonden met de eerste stadia van de microscopie was de ont wikkeling van de verrekijkers. Van dit alles geeft het te publiceren boek een overzichtelijk beeld, dat zo wel voor de vakman als de leek aan trekkelijk is. Tevens wordt in dit boek de belang rijke rol van ons land in de ontwikke ling der microscopie duidelijk aange toond. Daarbij treden de namen van Drebbel, Antoni van Leeuwenhoek, Swammerdam, Huygens etc. naar voren. Hoewel het boek, dat de titel „Mi- croscopium" draagt, zich in het bijzon der met de zeventiende en achttiende eeuw bezig houdt, is tot slot ook nog een hoofdstuk opgenomen over de jong ste ontwikkeling, namelijk die van de fasecontrastmicroscoop, waarvoor de Groningse hoogleraar prof. dr. F. Zer- nicke in 1953 de Nobelprijs verwierf. Het ligt in het voornemen, de eerste exemplaren van het boek op 13 sep tember uit te reiken aan de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen en enige anderen tijdens een in de Lakenhal te houden plechtigheid. Een van de buitenlanders, die de Engelse uitgave van het boek zal ontvangen, is de voorzitter van de Royal Society te Londen, welk genootschap veel histo- borgen bleef. Bovendien overheerste risch materiaal "over Antoni van Leeu nog de geest van de Middeleeuwen, wenhoek in bezit heeft. Maar kwam meer dan driekwart ton tekort In de hedenmorgen onder voorzitter schap van jhr. mr. F. H. van Kinschot gehouden algemene vergadering van aandeelhouders der N.V. Leidsche Duin water Maatschappij werd de heer A. van Dijk tot commissaris van de L.D.M. her benoemd. Medegedeeld werd. dat de heer J. C. J. Verhey van Wijk door de gemeenteraad van Leiden als commis saris van de Gemeente bij de L.D.M. is herbenoemd. Aan het door de directie uitgebrachte verslag is het- volgende ontleend: In het afgelopen jaar werden te Kat wijk opgepompt 4.972.095 m3 water, te gen 4. 725.915 m3 in 1954, of 246.180 m3 meer. Gemiddeld werden per etmaal op gepompt 13.622 m3 tegen 12.948 m3 in 1954. De totale lengte van het hoofd leiding-net bedroeg op 31 december 1955 242.467,25 meter. Het aantal in bedrijf zijnde watermeters was op die datum 23.321 stuks. Volgens de kohieren is aan meteraf nemers geleverd 4.266.924 m3, zodat gerekend naar het totaalverbruik van 4.972.095 m3 door de geabonneerden moet zijn gebruikt 705.171 m3. in welke laatste hoeveelheden echter het water voor spuien, filterspoeling, brandblus- sing en lekkages is begrepen. Het aan tal contracten voor waterlevering be- Derde Leidse jeugdronde Maandag 27 augustus start voor de derde maal de Leidse Jeugd Tour. Na enkele vruchteloze pogingen zijn de organisatoren er weer in geslaagd, om voor voldoende avonden vergunnin gen los te krijsen. Twee van de etappes zullen gereden worden via de boulevard te Katwijk aan Zee. Ook op de vertrouwde Hofdijk in Oegstgeest mag weer gereden worden. Iedere jongen van 13 t/m 17 jaar mag meerijden. Maar beslist niet op race fietsen! Er zullen weer ploegen van vijf man gevormd worden. Van heden af kan men zich aanmel den. bij Nico Vermeer. Beatrixstraat 28 's avonds na 7 uur. LEIDSE UNIVERSITEIT Bij K.B. is aan dr. J. van den Bosch, arts te Leiden, opdracht verleend om van 1 september a.s. tot een nader te bepalen datum in de faculteit der ge neeskunde aan de Leidse Universiteit onderwijs te geven in de antropo-gene- tica. Bij beschikking van de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is voor het tijdvak van 1 juli j.l. tot en met 30 juni a.s benoemd tot weten schappelijk ambtenaar bij de Oriëntalis tiek aan de Leidse Universiteit E. Zür- cher, thans hoofdassistent. Beelden blijven langer op Den Burcht De tentoonstelling beeldhouwwerken op Den Burcht trekt ondanks de ongun stige zomer en de vele andere tentoon stellingen hier ter stede grote belang stelling. Reeds meer dan 5400 personen bezochten de expositie. Oorspronkelijk was de sluiting be paald op 26 augustus as., doch in ver band met de grote belangstelling wordt de tentoonstelling verlengd tot 9 septem ber a.s. Ongetwijfeld zullen nog vele stadge noten en vreemdelingen van de gelegen heid gebruik maken om in de komende weken een bezoek aan de tentoonstelling te brengen. NOG MEER LEIDENAREN SPEELDEN VOOR RADIO LUXEMBURG Nog meer Leidse muziekgezelschappen en solisten dan waarover wij zaterdag sdhireven hebben j.l. zondag voor Radio Luxemburg gespeeld, o.a. het Leids Amusementsorkest Silvia en The Blue Moon Cambo. FAMILIEBERICHTEN ontleend aan andere bladen Bevallen: Timmerman-Hameleers. z. Bindjai, ondern. Tandjong Djati; Ter- wogt-Eldering, z. Djakarta. GetrouwdA. P. Sluiter en N. J. Hem mes, Den Haag; A. Vergez en W. van Tienhoven, Heemstede; J. Ph. Laoh en W. M. Gieskes. Hilversum. Overleden: J. Chr. J. Kempees, m. 83 j. Bennekom; J. J. Drop-Ottevanger, v. 81 j. Den Haag; G. H. van Zanten, m. 54 j. Heemstede. P. de Geus, m. 91 j. Amsterdam. droeg aan het einde van het verslagjaar 20.890. Het water werd het gehele jaar gere geld onderzocht, zowel chemisch, als bacteriologisch door het Laboratorium van het Keuringsinstituut voor Water leidingartikelen (KIWA) te Leiduin. Scheikundig werd het enkele malen on derzocht door dr. ir. A. M. van Deven ter. Zijn oordeel was: „zeer goed drink water, voor zover dit langs scheikun dige weg is uit te maken". Bijzonder ernstige lekkages of buis breuken deden zich in het verslagjaar niet voor. De balans over het boekjaar 1955 geeft een verlies aan van f. 82.233,40. VOORSCHOTEN „DE ZWALUW De postduivenvereniging „De Zwaluw" hield een wedvlucht met jonge duiven van Pont St. Maxcence, afstand circa 340 km. In concours waren 68 duiven. Zy werden in vrijheid gesteld om 10 uur met z.w. wind. Aankomst eerste duif 13.43.19, snelheid 1520.30 meter per mi nuut. Laatst aankomende prijsduif 14.04.16, snelheid 1392.48 meter per mi nuut. De prijzen werden als volgt behaald: P. J. d' Haens 14; P. N. v. Wissen 2—3 67; G. L. Schryvers 5; F. Hendriks 8. Eerste kampioen jonge duiven P. N. v. Wissen met 582,9 punten; tweede P. J. d'Haens met 557,75 punten en derde F. Hendriks met 545,3 punten. Kam pioen derby's F. Hendriks met 514,3 punten. Piet v. d. Zijde jubileert KWART EEUW OVER DE VLIET.... A.s. zaterdag herdenkt de heer P. v. d. Zijde het feit, dat hij een kwart eeuw in dienst is bij de heer van Velzen. Al die jaren heeft de jubilaris oor spronkelijk afkomstig uit Stompwijk mensen, dieren en voertuigen bij ,X>e Knip" over de Vliet gezet (een héél en kele keer niet helemaal naar de over kant. maar dat was dan eigen schuld). En dat overzetten gebeurde in een on verstoorbaar kalm tempo. Een veel-prater ls Piet v. d. Zijde niet en als hij praat pleegt hij dat te doen in nog al gepeperde termen. Overigens heeft hij vele goede eigen schappen. Daar kan de familie van Vel zen, waar de vrijgezel van 73 jaar „kind in huis" is. beslist van meepraten. Want behalve dat hij de overzet-pont altijd onberispelijk heeft bediend, heeft hij onmiskenbare capaciteiten als huis knecht en verricht talloze karweitjes zoals koper- en schoenenpoetsen jaar en dag wekt hij elke morgen de gehele familie. Het jaarlijkse uitstapje met de ouden van dagen zal hij nooit overslaan. Zaterdagmiddag van half 5 tot 6 uur is er in „De Knip" gelegenheid op de krasse jubilaris te complimenteren, van welke gelegenheid ongetwijfeld velen en niet alleen uit Voorschoten ge bruik zullen maken. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Victor M., zn. van H. P. v. Englebert en B. Rijmenan; Wilhelmus A., zn. van W. L. Kneijber en H. W. M. Möl- ler; Franclsous W„ zn. van W. Schrofer en J. A. M. Bal. Ondertrouwd: J. de Jong en A. de Joode; M. J. van der Helm en M. E. M. van Bohemen. Getrouwd: N. Kok en Th. A. Chr. M. Vogelaar. JUBILEUM ZUSTER VERSTEEG Vandaag is het feest in .Nieuw Voor dorp". Daar wordt het feit, dat zuster Versteeg 25 jaar in het Kinderhuis woont en werkt, feestelijk herdacht. Oor spronkelijk was haar taak uitsluitend ziekenverpleging zij is volledig gedi plomeerd doch daar dit de laatste ja ren geen volledige taak meer was en er overigens werk voldoende was, is haar werkterrein niet weinig uitgebreid. Spe ciaal de verzorging van de baby's en kleuters, waar zij zich in het bijzonder mee bezig houdt, heeft de liefde van haar hart. Eerder in het jaar heeft zus ter Versteeg in besloten kring haar 40-jarig jubileum als verpleegster ge vierd. Vanavond van 7 tot 9 uur is er nog gelegenheid om de jubilaresse te felici teren. WASSENAAR ONVOORZICHTIGE WIELRIJDER Op de hoek Rijksstraatweg-Papeweg kwam de bestuurder van een scooter, K. Dartels uit Haarlem, in botsing met de onvoorzichtig overstekende wielrijder C. T. M. Karremans, waarbij beiden verwondingen opliepen en scooter en rij wiel flink werden beschadigd. De politie gebracht. Nunspeet in rep en roer „MAN HING AAN DE TOREN" Onbekende personen hebben de laatste tüd Nunspeet in rep en roer gebracht. Toen de Nunspeetse bevol king dezer dagen 's morgens ont waakte bleek, dat alle reclameborden en vlaggestokken van hun plaats wa ren gehaald. Enige dagen later ver schafte men zich midden in de nacht toegang tot de toren om tegen het middernachtelijk uur de klokken te luiden, hetgeen veel opschudding ver wekte. De grootste onrust ontstond toen de politie 's morgens in alle vroegte door verscheidene personen werd opgebeld met de mededeling dat er een man ,;halfstok" hing. Het bleek, dat aan de vlaggestok boven in de toren een man „was opgehangen". Bij nader onderzoek bleek het een met stro en papier opge vulde blauwe overall te zijn. Inmiddels had zich voor de toren een enorme men senmenigte verzameld, die het gebeurde druk besprak. Reeds is een der vermoedelijke daders gevat. De zaak is echter nog niet rond, want men vermoedt sterk, dat verschei dene figuren zich aan deze nachtelijke baldadigheden hebben schuldig gemaakt. A. v. d. Oever terug bij Quick Boys Naar wij vernemen is A. v. d. Oever die enige tijd in Scheveningen/Hol- land Sport heeft gespeeld, weer tot zijn oude liefde Quick Boys, terugge keerd. A.s. zaterdag reeds zal hij als midvoor opgesteld staan in de vriend schappelijke wedstrijd tegen V.U.C. Koppensneliers actief in Australisch Nieuw-Guinea Patrouilles in kano's en te voet trek ken thans het diepe oerwoud van Aus tralisch Nieuw-Guinea in om een on derzoek in te stellen naar berichten over een massamoord op 28 inheemsen door plunderende koppensnellers. Gisteren kwamen twee inheemsen, van wie een gewond was, Lumi binnen - strompelen met afgesneden vingers als bewijs van deze moord. Zij vertelden, dat de aanval ongeveer een week gele den 50 km beneden het samenstromen van de Gele Rivier en de Sepikrivier bij de grens van Nederlands Nieuw-Guinea gebeurde. Een patrouille in het woeste Lefomin- gebied had resten gevonden van vier inboorlingen, die door koppensnellers waren opgegeten. De inheemsen waren met stokken doodgeslagen. Volgens het blad waren twee van hen gevangen ge nomen dorpelingen; de andere twee waren koppensnellers, die doodgeslagen zouden zijn, omdat zy buiten hun stam men gehuwd waren. Men vreest, dat de aanvallers tenzij de patrouilles hen spoedig kunnen grij pen de gijzelaars, die zij vorige week meenamen, zullen doden en opeten. Volgens ..Sun" hadden de patrouilles tot nu toe tien lijken gevonden. De onthoof de lijken waren met bijlen in stukken gehakt. Nederlandse regering geeft f 25.000 voor Marcinelle De Nederlandse regering heeft beslo ten f. 25.000 te bestemmen voor de nage laten betrekkingen van de slachtoffers van de mijnramp te Marcinelle in Bel gië. Hedenmorgen heeft de tijdelijk zaakgelastigde, mr. R. B. baron van Lynden dit bedrag in het ministerie van Buitenlandse Zaken te Brussel over handigd aan minister Paul Henri Spaak. Vijf rubberondernemingen met sluiting bedreigd Wegens illegale occupatie De heer Nolen, voorzitter van de vereniging van Nederlandse onderne mingen in Sumatra, de „Avros", heeft heden onthuld, dat vijf rubberonder nemingen in Sumatra bedreigd worden met sluiting, als gevolg van de illegale occupatie van de ondernemingsgron- den. Hij zei, dat het van de verdere ontwikkeling zou afhangen, of beslo ten zou worden deze ondernemingen te sluiten. Het eind van het jaar zou beslissend zijn, zo voegde hij hieraan toe. De vijf ondernemingen zyn: Gloegoes, Koeia Ramoe, Pagar Marbaoe, Timbang Lang- kat en Rotterdam B. De heer Nolen prees de politie voor het beperken van nieuwe illegale occupaties: de kwestie van de oude occupaties was nog niet opgelost. Ongeveer 8% van de genoemde vijf ondernemingen zijn illegaal bezet, aldus de heer Nolen. INTREKKING BANKBILJETTEN VAN f.25, MODEL 1947. De Ned. Bank maakt bekend, dat zy de gelegenheid tot verwisseling van de opgeroepen bankbiljetten van f.25, mo del 1947. opnieuw bij haar bijbank te Rotterdam, haar agentschappen en haar correspondentschappen heeft openge steld, en wel tot en met 14 november 1956. Zij vestigt er de aandacht op, dat deze gelegenheid na die datum niet nog maals wordt opengesteld. Van 15 november 1956 af zullen bedoelde bankbiljetten alleen nog maar by haar hoofdbank te Amsterdam (kan toor Herengracht 461463» worden ver wisseld, nadat bij onderzoek is gebleken, dat aan de aanvrage tot verwisseling redelijkerwijze behoort te worden gevolg gegeven. De bankbiljetten waarvan hier sprake is, zyn alle gedateerd 19 maart 1947 en dragen de handtekeningen van dr. M. W. Holtrop (president) en van prof. mr. A. M. de Jong (secretaris). Op de voor zijde is rechts in een cirkel, in rode kleur een vrouwenportret geplaatst. MARKTBERICHTEN WOERDEN. 22 augustus. Kaasmarkt. - Aanvoer 271 partijen. Notering: eerste kwaliteit f2.24 tot f2.30. tweede kwali teit f 2.18 tot f 2.23. extra-kwalltelt tot f 2.46 .Handel goed. maakte tegen de wielrijder proces-ver baal op. TEGEN FIETS OPGELOPEN Bij het spelen liep de 6-jarige Leo Piesens op de Rijksstraatweg tegen een rijwiel op en kreeg een ernstige verwon ding aan zijn linkerbeen. Het kind werd naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden gebracht. VAN DE WIP GEVALLEN De 13-jarige Jan Baay, uit Lisse, viel in de speeltuin van het Dierenpark van een wip, waarbij zijn linkerarm uit de kom schoot. De knaap werd naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden over- Accountant Jalin in arrest Verdacht van vervalsing (Telegrafisch van onze correspondent te Djakarta) Te Djakarta is gearresteerd de be kende accountant E. F. Jahn op be schuldiging van vervalsing van de boekhouding van een Djakartaans be drijf teneinde de belasting te ontdui ken. Deze arrestatie staat in verband met een eerdere aanhouding van de Nederlander Kiek, de eigenaar van de juwelierszaak Olieschlager in Djakar ta. De heer Kiek bezit ook een juwe lierszaak in Haarlem. Laatstgenoemde werd gearresteerd op beschuldiging van illegale geldtransfer naar Nederland voor een bedrag van vele duizenden guldens. Tevens werd hij ervan beschuldigd van de vervalste boek houding gebruik te hebben gemaakt om de belasting te ontduiken. In verband met de kwestie van de vervalste boek houding van de heer Kiek, is thans de heer Jahn gearresteerd. Een Djakartaans blad weet te melden, dat by deze kwestie nog vele andere personen zijn betrok ken. De heer Jahn. die te Djakarta een bekend accountantskantoor heeft, ver zorgde ook de boekhouding van verschei dene andere, voornamelijk buitenlandse bedrijven. Onderzocht wordt thans vol gens „Indonesia Raya" in hoeverre hy medewerking heeft verleend om de be lastingontduiking door die bedrijven mo gelijk te maken. De heer Jahn, die in Djakarta een bekende figuur is in de windhondenren- sport, was voor de oorlog accountant bij de toenmalige Nederlandse Gouverne mentsdienst. Wij menen te weten, dat hij na de oorlog Indonesisch staatsburger is ge worden. De heer Jahn is als docent verbonden aan de economische faculteit van de Universitas Indonesia te Djakarta. Mangkoeto tegen Hatta's aftreden „HET LAND IN GEVAAR". Het Indonesische Parlementslid Soetan Mangkoetu (Masjoemi) heeft heden verklaard, dat .Jietl and in ge vaar zou zijn", indien vice-president Hatta zijn functie neer zou leggen, zo als door hem is aangekondigd. Mang koeto zei, dat Hatta's ontslag zeker een politieke crisis zou veroorzaken. Zoals bekend heeft Hatta onlangs aangekondigd, dat hij zijn functie van vice-president zou neerleggen, onmid dellijk na de installatie van de grond wetgevende vergadering in oktober a.s. Volgens Mankkoeto is een van de re denen voor Hatta's besluit „het achter uitgaan van het moreel" van de leiders van de natie, waarvoor Hatta niet ver antwoordelijk wenst te zyn. Hatta had bemerkt, dat „rechtvaar digheid en welvaart in Indonesië slechts een fata morgana waren", Mangkoeto drong er bij president Soekarno en vice- president Hatta op aan samen Hatta's wens tot aftreden te bespreken. Mang koeto zei, dat zij voor Indonesië „de zon en de maan" waren en dat het een grote vergissing zou zijn, indien een van hen twee zou besluiten voort te gaan zonder de ander. LEIDENAAR 10.000ste BEZOEKER KUNST- EN ANTIEKBEURS Het bezoek aan de Oude Kunst- en Antiekbeurs in het Stedelijk Museum „Het Prinsenhof" te Delft is nog groter dan vorig jaar. Op het ogenblik is reeds een kleine duizend bezoekers meer ge teld dan na het overeenkomstige aantal dagen een jaar geleden Als tienduizend ste passeerde de heer L. J. Endtz, arts te Leiden, de controle. Hy werd ontvan gen door het bestuur en de organisator de heer Marcel B. Keezer (Leiden), waarbij aan mevrouw Endtz een aanden ken werd aangeboden Ook het bezoek van buitenlanders is groot. Aankopen werden ver rich' zowel door musea als particulieren uit binnen- en buitenland. Het Rijksmuseum te Am sterdam kocht verscheidene voorwerpen. Koningin ontving prof. Lieftinek Eindrapport uitgebracht Het Kabinet der Koningin deelt mede: „Hedenmorgen heeft H.M. de Koningin in het Huis ten Bosch prof. mr. P. Lieftinek ontvangen voor het uitbrengen van een eindrapport over de mogelijkheden tot het vormen van een Kabinet dat het vertrouwen van het Parlement zal kunnen verwerven." Brede basis niet uitgesloten? Vanmiddag heeft prof. Lieftinek de AR fractieleider, prof. Zijlstra, ontvan gen, die reeds enige tijd wordt genoemd als de toekomstige formateur. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat prof. Lief tinek alsnog onderzoekt of het mogelijk is PvdA en KVP te verenigen in een Kabinet, waarvan prof. Zijlstra minister president zou zyn. In dat geval zou de ministerszetel van Economische Zaken vrijkomen voor de KVP. Er zijn voor deze gedachten wel enige aanwijzingen. m«ar zekerheid hieromtrent bestaat niet. Prof. Roinme aanvaardt geen opdracht H.M. de Koningin heeft vanochtend in het Huis ten Bosch de vice-presi dent van de Raad van State. dr. A. A. L. Rutgers ontvangen. Vervolgens heeft de Koningin prof. mr. C. P. M. Romme ontvangen en hem verzocht de opdracht te aanvaarden tot het vor men van een Kabinet, dat geacht kan worden het vertrouwen van het Par lement te genieten. Prof. Romme heeft Hare Majesteit verzocht deze op dracht niet te behoeven te aanvaar den. Op een desbetreffende vraag van de Koningin heeft prof. Romme ge antwoord, dat hy evenmin bereid zon zijn een opdracht te aanvaardden tot het vormen van een Kabinet dat het vertrouwen van het Parlement zou kunnen verwerven. Vanmiddag heeft H.M. de Koningin in het Huis ten Bosch prof. dr. J. Zijl stra ontvangen BEURSOVERZICHT Apathische stemming; Staatsfondsen gedrukt Amsterdam, 22 augustus. Ook vandaag was de fut op het Dam rak er volkomen uit. Niettemin vielen de koersen niet tegen, gezien de zwakke houding van Wallstreet. De kwartaal cijfers van Philips, werden vry gunstig beoordeeld. Van veel invloed op de koers was echter geen sprake. Philips hand haafde zich ongeveer op 290. Voor Kon. Olie bestond iets meer belangstelling en het hoofdfonds steeg 4 punten tot 796. Unilever bleef goed op peil, doch AKU noteerde een fractie luier. Op de beleggingsmarkt is de rust nog steeds niet weergekeerd. De conversie lening 1947 daalde Vi punt tot 90jj>. Ook de overige beleggingen eerder iets luier. De premieleningen, die gisteren gevoelig lager noteerden, werden vandaag op nieuw aangeboden en noteerden in doorsnee wederom lager. Een en ander brengt men in verband met de aange kondigde grote premielening van Am sterdam, waaraan prijzen van f. 250.000 zyn verbonden. Op de Scheepvaartsector handhaaf den de meeste noteringen zich, doch enkele maatschappijen moesten een kleinigheid afstaan. Bij de cultures was Amsterdam Rubber aangeboden en 3 punten lager i.v.m. nieuwe stakingsbe- richten uit Indonesië. Ook HVA en Deli iets lager. WISSELKOERSEN Amsterdam, 22 aug. - Londen 10 63% 10.64y4. New York 3.82%—3.83%. Mon treal 3.90%3.90%, Parijs 1.0847%— 1.0857%, Brussel 7.65%—7.65%. Frank furt 91.08—91.13. Zürich 87 40%—87.45%, Zürich (vr. fres.) 89.34%89.39%. Stock holm 73.85%73.90%, Kopenhagen 54.97%—05.02%, Oslo 53.22—53.27, Milaan 61.16%—©1J21%. (Ingez. Med.-Adv.) Beurs van Amsterdam Woensdag 22 augustus ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koer? v. heden Ned. 53 3% 95 94% Grootboek obl89% Ned. '51 3% 93% 93% Ned. '53 (3%) 93% 93% Ned. '48 3% 90 90ft Ned. *54 3% 90% 90% Ned. '55 3% 90% 90% Ned. '55 n 3% 91% 91% Ned. '47 3% 391 901$ Dollarlng '47 3 94ft Ned. '56 3% 93% 93% Investeringscert. 3 93% 93}* Ned. 62-64 3 93% 93 ft Indië '37 A 3 93 93 Grootboek '46 3 90 ft 90 ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand, en Ind. B 52 51% Nat. Handelsbank 121 122 Ned. Handelmy194% 193% A.K.U 256 255% Philips 289 290 Unilever 410% 411 Wilton Feyenoord 322% 321 Biliton 2de r250 240 Kon. Olie f.50.— 396 Kon. Olie 791% 795% Amst. Rubber 83% 80% Holl Amer. lijn 198 196 Kon. Ned. Stoomb. 169% Ned. Scheepv. Unie 172% 172% H.V.A107 105% Java Cult60 57% Deli Mij116 112 Senembah75% 75 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 3 93% 93% Den Haag 1937 1 3 90% Lelden 1947 96% R'dam *37 I m 3% 95 Industr. Obligaties Philips Dollarlng ..101 *51 Premieleningen A'dam '51 2% 120 L 92% Eindhoven '54 2% 97% Enschede '54 2% 94 96 Den Haag'5112% 110 L idem n 2% HOL 108% R'dam '52 I 2%110 L 109 idem n 2% HOL 108 Utrecht '53 2% 105 L NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amsterd. Bank 245% 245% Rotterd. Bank217% 216% Twentsche Bank217 217% Industrie Ondernemingen Ned. G. en Splr. fabr. 225 229 Kon. Ned. Grofsm 119% 118% Rott. Droogd. Mij. 623 623 Tieleman en Dros 13% 13% Handelsondernemingen BorsumiJ. cv A f 1000 93% 92% Internatio108% 108% Diversen Albert Heyn291% Ned. M. WaJv. Vrt. 72% 71% Spoorwegen Deli Spoorw. Mij. 22% 21 Amerik. fondsen Anaconda 83% 82% Shell Oil Cy94% 94 Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen Holl. Constructie Ing. bur v. Bouwnijv Int Kunststof! tnd. Kon. Ned Edelmet Pref. w.a. idem Textiel Gebr v. Wijk Leidsche Wolsplnn Ned Electrolasm Sikkens Laktabr 53 Ver. Touwfabneken Wernink's Betonm. VK 21/8 431 430 124GB 50 GB 52 71 GB 73 70% 70% 80 G B si y4 368GF 369 %GB 357 355 L 534 534% 178% 179% 101% 100GB

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3