Woestelingen gingen te keer op Koninginnedag in Mijdrecht Uitbreiding ledental van de Eerste en Tweede Kamer Met een enkel woord1 Agenda WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1956 Minister Luns waarschuwt: Amerika behandelt ons land met grote onverschilligheid Men moet optreden tegen schendingen van het internationale recht „Wij in Nederland zijn van mening dat de Amerikaanse regering ons met minder dan onverschilligheid behandelt. Toch zijn wij één van Amerika's tronw- ste bondgenoten in Europa. Wij hebben altijd onze beloften en toezeggingen ge houden, zelfs als dat van ons soms aanzienlijke offers kostte". Dit verklaarde minister Luns aan een Suezkanaal steun heeft verleend ««n het verslaggever van United Press. „Ofschoon de Ver. Staten luchtvaart overeenkomsten hebben gesloten met ve le andere landen, waaronder West- Duitsland. hebben zij de K.L.M. geen „fair deal" gegeven voor luchtvaart routes in de V.S.", aldus de minister. De weigering van Washington om met Nederland een luchtvaartovereenkomst te sluiten is des te onbegrijpelijker, om dat de K.L.M. één van de grootste ko pers is van Amerikaanse vliegtuigen, en ook omdat Nederland uit de V.S. drie maal zoveel importeert als het naar Amerika uitvoert. Dit onderwerp heeft minister Luns gisteren behandeld met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles. Met Dulles heeft hij óón gesproken over Indonesië. In het gesprek met United Press voorspelde hij andermaal dat. als Indonesië wordt toegestaan het internationale recht met voeten te treden, dit unilaterale optreden weder om zal dienen als een precedent in Azië en in het Naburige Oosten. Eén van de redenen waarom Neder land op de Londense conferentie over 't Vervolg van pag. 1 De Egyptische pers spreekt van een „loodsen - kornplot" De Egyptische pers houdt rekening met de mogelijkheid, dat de Franse en Engelse loodsen voor het Suezkanaal, evenals een zeker aantal „neutrale" loodsen, ontslag zullen nemen. Volgens het blad „Al Ahram" zijn pogingen aan gewend om de buitenlandse loodsen tot ontslag te verleiden met verlokkende aanbiedingen. Loodsen die zich buiten Egypte met vakantie bevonden had men reeds ertoe bewogen, niet naar Egypte terug te keren. De Egyptische regering zou nu plannen hebben voorbereid om „dit kornplot" te verijdelen. Deze plan nen voorzien in de spoedige werving van een groot aantal nieuwe Egyptische en buitenlandse loodsen. De laatsten voor al uit landen als Italië, Griekenland, Pakistan en India. Het Egyptische blad prijst „de nobele houding van Griekenland", dat officieel alle Griekse loodsen en functionarissen die bij de exploitatie van het Suezka naal betrokken zijn. verzocht heeft „zich niet te lenen voor de intriges van hen, die het Egyptische beheer in diskrediet willen brengen door de scheepvaart door het kanaal stop te zetten." De employé's van het Suezkanaal heb ben dinsdag voor de eerste maal sedert de nationalisatie van de kanaalmaat schappij hun salaris uitbetaald gekre gen door het Egyptische bestuursorgaan. De uitbetaling verliep normaal, precies als altijd. Egypte bestudeert een plan om het Suezkanaal zodanig te verbeteren, dat een intensievere doorvaart van grote schepen, ook van de z.g. „supertankers" mogelijk zal zijn. Dit is dinsdag door de Egyptische ambassade in Londen be kend gemaakt. Watersnood in Tirol Vijf personen verdronken De Oostenrijkse provincie Tirol en Salzburg zijn dinsdag door overstromin gen geteisterd, die het leven van vijf mensen hebben gekost. Een man tracht te drijfhout uit een wilde stroom water te vissen, maar werd door het water mee gesleurd en verdronk. Een groep van zeven personen tracht te met een roeiboot uit een overstroomd dorp in het Zillerdal te varen, maar de boot sloeg om. tengevolgen waarvan vier opvarenden van de zeven verdronken. De«en van de Brennerpas naar Italië zijn door slijk versperd die de nachtelij- Re stortregens hadden aangevoerd. Laat in de middag slaagde men er dinsdag in de weg weer voor verkeer vrij te maken, maar in oostelijk Tirol zijn nog ver scheidene wegen versperd. Het dorp Zeil staat ongeveer een meter onder wa ter. Eisenhowers komst brengt wat leven in San Francisco Lagere belasting in het vooruitzicht gesteld (Van onze correspondent in Washington) Gisteren heeft men in San Francisco wel heel duidelijk kunnen waarnemen hoezeer Eisenhower de bron van kracht, inspiratie en emotie voor de Republi keinse partij is. De conventie zelf was ook op deze tweede dag weer een vrij saaie vertoning, ondanks allerlei zang nummers, een belofte van belastingver laging en een overigens vrij goede, hoe wel tamelijk conservatieve rede van de 82-jarige oud-president Hoover. Des avonds om 7 uur landden presi dent Eisenhower en zijn echtgenote op het vliegveld van San Francisco en dat bracht ineens leven in deze prachtige stad aan Amerika's westkust. De auto tocht van Ike van het vliegveld naar het hotel werd een ware triomf. Al was de temperatuur slechts 60 graden en al daalde de avondnevel over de stad, toch stond Eisenhower in de rijdende auto zonder jas en blootshoofds te wuiven naar de enthousiaste, grote menigte. De president ziet er vrijwel weer nor maal uit en hij was kennelijk verheugd over de warme ontvangst in de stad waar de Republikeinen het honderd jarig bestaan als partij vieren. Bekend werd gemaakt dat gouverneur Stassen nog diezelfde avond een gesprek zou hebben met de president. Zoals men weet tracht Stassen gouverneur Herter, in de plaats van Nixon, benoemd te krij gen als kandidaat voor het vice-presi- dentschap. Niemand gelooft overigens dat hem dit lukken zal. maar Stassen volhardt en heeft reeds verzocht van avond de conventie te mogen toespreken. plan van de westelijke grote drie. was volgens minister Luns de overweging dat een gemeenschappelijke internationale actie de beste manier vormt op te treden tegen schendingen van het internatio nale recht Toen Indonesië in maart 1956 de R.T.- overeenkomsten eenzijdig opzegde, heeft Nederland er de andere landen op gewe zen dat deze schending als precedent zou kunnen dienen voor soortgelijke verdrag schendingen door anderen, tenzij daar tegen gemeenschappelijk internationaal werd opgetreden. Nederland kreeg toen weinig steun, al dus minister Luns. Nederland meent, dat het uitblijven van een reactie der weste lijke mogendheden tegen deze „grove schending van het internationale recht" andere nationalistische staten heeft aan gemoedigd tot de houding: „als Indone sië dit ongestraft kan doen. dan kunnen wij dat ook" Minister Luns zeide dat Egypte's naasting van de Suezkanaal-maat- schappij zuiver juridisch gezien min der ernstig is dan wat Indonesië ge daan heeft. Er wordt immers onder de afgevaardigden ter Londense confe rentie wel de vraag gesteld of Egypte Kind door zandauto gedood Toen de vierjarige Frieda van Ste kelenburg met haar driewieler in de buurt van het in aanbouw zijnde zie kenhuis aan de Wesselmanlaan te Helmond aan het spelen was, geraakte zjj onder een zware zandauto, die ach teruit een oprit naar het ziekenhuis inreed. Zij werd daarbij op slag ge dood. De ouders van het meisje ver bleven met vakantie in het buiten land. inderdaad enige internationale wet heeft geschonden. In het geval van Indonesië echter bestaat er geen twijfel aan de schen ding. Nederland gelooft, dat het resultaat van de Londense conferentie van het grootste belang zal zijn, omdat daar door de heiligheid van internationaal recht en van internationale overeen komsten hersteld kan worden. Minister Luns ziet tussen de Indone sische weigering om zijn schulden te be talen en de naasting van het Suezkanaal duidelijk verband. Indonesië zegde zijn schuldverplichtingen op op 4 augustus, acht dagen nadat Nasser te Alexandrië had afgekondigd dat hij de kanaalmaat schappij overnam. Ook heeft Indonesië zijn aankondiging uitgesteld tot nadat hèt een lening van 55 miljoen dollar had ontvangen van het Intern. Monetaire Fonds. De schulden-overeenkomst van Indo nesië is indertijd tot stand gekomen, met medewerking van de V.N.-commissie voor Indonesië, en is door Indonesië zelf erkend als bindend voor de nieuwe staat. Indonesië heeft regelmatig zijn aflossin gen betaald, totdat de betalingen in maart jl. plotseling werden gestaakt. De minister verklaarde tenslotte dat Nederland niet de normale procedure kon volgen en Indonesië voor het Inter nationale Hof van Justitie kon dagen, omdat Indonesië de bevoegdheid van dat Hof niet erkend heeft. Zij bedreigden tactvolle politie ernstig Koninginnedag 1956 eindigde in Mijdrecht op zeer rumoerige wijze, en het was aan het tactvolle optreden van de politie te danken, dat er geen ernstige ongelukken zfjn gebeurd. De behandeling van deze zaak, die héél Mijdrecht in rep en roer heeft gebracht, had gistermiddag plaats voor de Rechtbank te Utrecht, waar de Officier van Justitie, mr. H. J. Overbeek, zijn grote bewon dering uitsprak voor het optreden van de politie, die door twee zich als wilden gedragende inwoners ln het nauw werd gedreven en toen waarschuwings schoten geen uitwerking bleken te hebben van de klewang gebruik moesten maken om de orde te herstellen. Goedgekeurd met ingang van 3 november (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft gisteren in tweede lezing met de vereiste meerder heid van tweederde der uitgebrachte stemmen de wetsontwerpen tot wijziging van de Grondwet aangenomen, waarvan de voornaamste is de uitbreiding van de Tweede Kamer van 100 tot 150 leden en van de Eerste Kamer van 50 tot 75 leden op 3 november a.s. kunnen de Kamers voor het eerst in uitgebreide sa menstelling bijeenkomen. De uitbreiding van de Kamers werd aangenomen met 32 stemmen voor en 1 tegen. Alleen prof. Molenaar van de WD was de tegenstemmer. In de Tweede Kamer hadden alle leden van de VVD tegen gestemd. Speciale berichtgeving) „Als de politie te ver gaat wordt zij ter verantwoording geroepen, maar nu zij een goede beurt heeft gemaakt, staan wij volledig achter haar", aldus de Of ficier. In het café van Beek zou een 23-ja rige grondwerker een paar maal tegen het tafeltje van van Diemen (een 47- jarlge betonwerker) en de Haan (een 40-jarige straatmaker) zijn opgelopen, waardoor de inhoud der glaasjes over de kleding van hun echtgenoten zou zijn gestroomd. Dit werd niet „geno men" en van Diemen diende de man twee harde schoppen toe in de onder buik. Toen deze daarna half beschon ken met zijn armen stond te zwaaien en uitriep: „Dat moeten jullie doen als ik nuchter ben", kwam de Haan op hem toe en sloeg hem met een daverende slag knock out. Het kwam zó aan dat de adjudant van de Rijkspolitie meende dat de getroffene dood was. (De man bleek een hersenschudding te hebben opgelopen, waardoor hij vijf weken ab solute rust moest nemen). Alle vermaan van de politie aan de vechtersbazen om zich te verwijderen, had niet geholpen en toen keerden zij zich tegen de politie. De adjudant kreeg van van Diemen zo'n klap op zijn lin kerschouder dat deze werd gekneusd en hij gedurende vijf dagen in een rekver- band moest lopen. Het duurde tot half mei voor hij weer normaal dienst kon doen. Bovendien bedreigde van Diemen de wachtmeester Kwist. Hij riep hem toe: „Kwist. je gaat kapot!" De Haan had een mes getrokken en onder de kreet „Kwist. ik steek je hardstikke dood en nu ga je kapot" achtervolgde hij de wachtmeester die met getrokken revolver langzaam achteruit week in de De overige wijzigingen van de Grond wet betreffen het geven van een grotere zelfstandigheid aan de provincie, het schrappen van Indonesië en de uitdruk kelijke vermelding van Nieuw-Guinea, de regeling van de schadeloosstelling en het pensioen van de leden der Tweede Kamer, de kostenvergoeding voor de leden der Eerste Kamer, aanduiding Krijgsmacht inplaats van Zee- en Land macht. het uitzenden van dienstplich tigen overzee zonder uitdrukkelijke machtiging van de wetgever, de mede zeggenschap van het Parlement in de buitenlandse betrekkingen. Deze wijzi gingen werden met 35 tegen 0 stemmen aangenomen. De Tweede Kamer had deze wijzigin gen in tweede lezing op 11 juli j.l. aan genomen, eveneens met algemene stem men. Het wetsontwerp inzake het tijd stip van aftredingen van de leden der Staten-Generaal (oorspronkelijk een initiatief-voorstel van de Tweede Kamer en daar met algemene stemmen aange nomen) werd gisteravond in de Eerste Kamer met 18 tegen 16 stemmen aan genomen, zodat het niet de vereiste meerderheid behaalde van tweederde van de uitgebrachte stemmen. Tegen stemden PvdA en de heren Algra van de AR en van Lieshout en de Gou van de KVP. De heer Algra overwoog bij het uit brengen van zijn stem, dat het voorstel een Rijkswet had moeten zijn, zodat Su riname en de Antillen zich er over had den kunnen uitspreken. Vooral nu achteraf is gebleken dat deze zelfstandig geworden gebieden er bezwaar tegen hebben, moet men niet iets doorzetten dat zij niet willen, anders leeft de nieuwe Rijksverhouding niet. Mede om die re den stemde ook de PvdA tegen, in hoofd zaak echter uit hoofde van staatsrech telijke bezwaren. De Eerste Kamer is vervolgens uiteengegaan tot de derde dinsdag in september. Baby-kameel geschenk voor onze jeugd X Het Nederlandse vrachtechip s.s. „Aldemarin", dat de haven van Pa- kistan, Karachi, zaterdag 11 augus- tus heeft verlaten met bestemming 4 Rotterdam, heeft een zeer ongewone passagier aan boord. X Het is een baby-kameel, die de reis naar ons land maakt als een tgift van de kinderen van Pakistan 4 aan de kinderen van Nederland. 4 De anderhalf jaar oude baby- kameel zal op 15 september as. ge- X presenteerd worden aan de Neder- X landse kinderen door de burgemees- 4 ter van Rhenen, uit handen van de 4 ambassadrice van Pakistan. De 4 baby wordt gehuisvest in het Ouwe- T hands Dierenpark op de Grebbeberg 1 X in Rhenen. X De naam van de baby-kameel is i nog niet bekend. Deze wordt geko- tzen door de kinderen van Neder- land. Een lange lijst met namen is J T al op de ambassade, waaruit de mooiste zal gekozen worden. Het geschenk zal in Nederland aankomen op 12 september te Rot- X ter dam. BINNENLAND Gistermiddag ls de 3 ft-Jarige Richard Duyker. toen hy met zijn autoped op de Meteorenweg in Amsterdam-noord plot seling de rijweg overstak, aangereden door een bus. Het kind ls ter plaatse overleden Gistermiddag ls in de zee voor Schevenlngen (ter hoogte van de Keizer straat) verdronken de zevenjarige A. S. H. Bos uit de Jurlaan Kokstraat aldaar. De knaap ls. nadat zijn zesjarig broertje, dat met hem in zee was gegaan, alleen terug keerde, door een 15-jarige jongen uit het water gehaald. Kunstmatige ademhaling is nog toegepast maar het heeft niet meer mogen baten. De algemene vergadering van de Nat. Chr. Officieren Vereniging zal dit Jaar voor het eerst in het noorden gehouden worden, n.l. op 27 september a.s. te Leeuwarden onder leiding van kol. H. Veluwekamp uit 's-Gravenhage. Gistermiddag ls de 87-Jarlge heer J. Baarschers te Amsterdam door onbekende oorzaak in het water van de Nieuwe Herengracht gevallen en verdronken. Het stoffelijk overschot ls later opgehaald. De oude heer, die niet goed kon zien, was op weg naar Artis. Gistermiddag heeft zich in de Van Woustraat bij de 2e Jan Steenstraat te Amsterdam een botsing voorgedaan tussen een fcramstel van lijn 4 en een vracht auto. geladen met volle en lege melk flessen. Zowel de tram als de auto werden zwaar beschadigd De trambestuurder, de conducteur en twee passagiers liepen snij- wonden op. Een belangrijk onderdeel van de a.s. najaarsbeurs, die ran 11 t/m 20 september te Utrecht wordt gehouden, zal zijn de elektrobeurs in de Juliana- en Margriet hal. waar 273 inzendingen op het gebied van elektrische huishoudelijke apparaten en verlichtingsartikelen, alsmede radio- en televisietoestellen bijeengebracht worden. In de ouderdom van 59 Jaar is te Meerkerk na een langdurige ongesteldheid overleden de heer W. Timmerman, burge meester van Meerkerk, Leerbroek en Nieuwland. De heer Timmerman was als onderwijzer o.a. werkzaam te Waddinxveen en Lisse. In 1946 werd hij benoemd tot burgemeester van Zuld-Beijerland. Op ons bureau ligt ter Inzage de passagierslijst van het m.s. „Willem Ruys", van de Kon. Rott. L-loyd. dat 30 augustus uit Indonesië te Rotterdam verwacht wordt. BUITENLAND Een Franse expeditie heeft in het Hoggargebergte in de Sahara circa 10.000 rotstekeningen aangetroffen, die dateren uit de zesde tot de tweede eeuw voor Christus. De grootste ervan, een zes meter hoge afbeelding van een Afrikaanse god heid. is volgens de expeditieleider de grootste prehistorische tekening, die ooit ontdekt is. Communlstiaoh China heeft opnieuw een aantal Japanse oorlogsmisdadigers vrijgelaten. Het Chinese persbureau „Nieuw China" heeft bekend gemaakt, dat 354 gevangen Japanners niet verder vervolgd zullen worden en dat het Chinese Rode Kruis hen in staat zal stellen naar Japan terug te keren. Indien zij dit wen«en. Deze derde groep brengt het totaal der in China vrijgelaten Japanse oorlogsmisdadigers 1017. De Sovjet-Unie schijnt terug te zijn gekomen van een vroeger aanbod om Amerikaanse passagiersvliegtuigen Moskou te laten aandoen, aldus een verklaring van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken. Toen ruim twee maan den geleden de Russische ambassade ln Washington had voorgesteld, dat verte genwoordigers van de Pan American Air ways naar Moskou zouden gaan om plan nen uit te werken voor een dergelijke dienst, heeft de maatschappij visa voor de Sovjet-Unie aangevraagd. Maar de Sovjet- russlsche regering heeft de visa niet ver strekt, aldus de woordvoerder. Maarschalk Worosjllof, de Sovjet- russlsche president, is dinsdagmiddag voor een officieel bezoek van zes dagen in Fin- lands hoofdstad Helsinki aangekomen. De secretaris van het Opperste Sovjet-presl- dium Gorkin, minister Miohailof van Culturele Zaken, minister Worosjkin van de hout- en papierindustrie en generaal Oetslnof van de veiligheidsdienst verge zellen maarschalk Worosjllof. Bij een overval van Libanese douane ambtenaren op een geheim laboratorium ln Beiroet zijn 12 kg heroïne buitgemaakt, ter waarde van meer dan 3t£ miljoen dollar. Dit is dinsdag in Rome bekend ge maakt door Charles Siragusa, Europese chef van het Amerikaanse federale bureau voor narcotica. Hy verklaarde, dat minstens de helft van deze voorraad bestemd was geweest voor smokkelarij naar de Ver enigde Staten. Een Amerikaans militair transport vliegtuig. een Globemaster C124, is dinsdag by de landing op de luchtbasis van West PalmBeach neergestort en in brand ge vlogen. De zes inzittenden zyn om het vlogen. Drie der inzittenden zijn om het leven gekomen. De drie anderen zijn zwaar gewond. Bisschop Anthlmos van Kiftium. waarnemend hoofd van de Grieks-Ortho doxe kerk op Cyprus, heeft ontkend, dat de kerk op enige wyze te maken heeft met de kortgeleden uitgegeven wapenstll- 1 standsverklaring van de verzetsbeweging Eoka. Geen onderhandelingen zullen ge voerd worden bij afwezigheid van aarts bisschop Makarlos, aldus de bisschop. Een groep arbeiders ls begonnen met opgravingen op een landgoed te Azat-le- Rlt ln het Franse departement Haute Vienne. waar zich een zeer rijke laag uranium moet bevinden. De eigenaar van het landgoed, majoor Jean de la Maleine. ziet dit graafwerk met lede ogen aan. maar de gravers hebben een oude wet op hun hand, waarin wordt bepaald, dat de particuliere eigendom op grond zich slechts tot zeven meter diepte uitstrekt. Wat daaronder zit, behoort aan de staat. De eerste foto van de nieuwe Engelse Bristol Britannia 301 in de vlucht. Het is een vergrote uitvoe ring van de tot nu toe in gebruik zijnde Britannia. Binnenkort komt ae Britannia 310 in de lucht, die geschikt is voor ononderbroken Atlantische vluchten. De Russische kleermakers zullen er spoedig toe overgaan Japonnen, mantel pakken en kostuums ln elkaar te lijmen ln plaats van ze te naaien, zo meldt Radio- Moskou. Assistent-minister Nikolai Mlrot- vortsev van de lichte industrie zou hebben verklaard, dat deze werkwyze voortvloeit uit het huidige vijfjarenplan. Jemen heeft de regering van Com munistisch Ohina erkend. Het besluit ls genomen na de terugkeer van de premier van Jemen uit Moskou. Van vakvereniglngszyde ls te Buenos Aires besloten tot een boycot van het blad ,.La Prensa" ten einde de eigenaar, Galnza Paz, te dwingen, alle personeelsleden, die wegens hun houding tijdens het bewind van Peron waren ontslagen, weer ln dienst te nemen. Zoals bekend werd het blad indertyd door Peron ln beslag genomen. De Belgische mynwerkers waren dinsdag vrywel allemaal weer aan het werk na de onofficiële staking, die zy donder dag naar aanleiding van de mynramp te Marclnelle waren begonnen. Maandag staakten naar schatting nog de helft der mijnwerkers. Een Brussels luohtvaart-deskundlge. de heer Adrlen de Backer, die de Belgische regering dikwijls van voorlichting dient bij internationale conferenties voor de verlichting en de bebakening van vlieg velden, heeft ons meegedeeld, dat het ln de bedoeling ligt de helikopters van de Sabena" ook by nacht en by mistig weer te laten vliegen. Vliegvelden en heli- havens zullen daartoe met speciaal be ta aken ings-ma ter i eel moeten worden uit gerust. Het Russische persbureau Tass meldt, dat het 150 jaar oude kanaal van de Wolga naar de Oostzee geheel vernieuwd zal worden. Men zal het aantal sluizen in het 360 km lange kanaal van 39 tot 9 beper ken en het kanaal verder aanmerkeiyk verbreden. De eerste fase van het werk zal tegen 1960 voltooi* rPu. richting van het groepsbureau. Kwist schoot daarop de Haan tot tweemaal toe in het onderbeen maar dit mocht niet baten, want zoals verdachte ter zitting zei had hij dit niets eens ge merktToen zijn been pijn begon te doen. trok hij zijn schoen en kous uit en toen de verwondingen kennelijk mee schenen te vallen, trok hij opnieuw met getrokken mes op de wachtmeester af. die toen verder van de klewang ge bruik maakte. „U heeft wel veel geluk gehad", merkte de president, jhr. D. Rutgers van Rozenburg, op. „want als u dood geschoten was, hadden we daar nie mand een verwijt van kunnen maken. Zelf had u trouwens ook iemand kun nen vermoorden". Verdachte gaf toe dat hij in drift gehandeld had en dat hij spijt had over het gebeurde. Ook v. Diemen betoonde veel spijt te heb ben over het gebeurde, waarvan het gezin voornamelijk de dupe wordt, omdat zijn vrouw een ondersteuning van f. 8.62 per week ontvangt. De Officier, mr. H. J. van Overbeek achtte op beiden dezelfde strafmaat van toepassing, n.l. 8 maanden met aftrek van voorarrest. Mr. L. J. van Apeldoorn pleitte voor van Diemen een onvoorwaardelijke straf gelijk aan het voorarrest, dat thans 4 maanden bedraagt. Voor de Haan vroeg de verdediger een voorwaardelijke straf Uitspraak 4 september. Dynainietontploffing in Leverkusen Drie arbeiders gedood, tal van plafonds ingestort (Van onze correspondent in West-Duiteland) Een ontploffing, die in het tien kilo meter verder gelegen Keulen nog goed te horen was, deed zich gisteravond voor op het terrein van de Dynamiet A.G. te Leverkusen: een houder met twee ton dynamiet er in vloog in de lucht, waar bij drie arbeiders om het leven kwamen, terwijl er twee werden gewond. De oorzaak van de ontploffing is niet bekend. Door de luchtdruk werd in een omtrek van vele kilometers ramen ver woest en op vele wegen rond Leverku sen werd het van dat ogenblik af ge vaarlijk om ex met gummibanden op te rijden. In verscheidene naburige huizen stortten de plafonds in. De ontploffing sloeg ter plaatse een krater van dertig meter breedte en ongeveer tien meter diepte. Bromfietser door vrachtauto gedood (Speciale berichtgeving) Vanmorgen om half acht is op de Sta tionsweg te Winschoten de 49-jarige huisschilder W. J. Wolters, wonende aan de Lage Weg te Wedde, onder een vrachtauto geraakt en op slag gedood. Wolters reed. komende uit de richting BI ij ham, op een bromfiets achter een langzaam rijdende autobus. Waarschijn lijk is hij door de te kleine snelheid gaan slingeren en daarna komen te val len. Hij viel vlak voor de linkerachter wielen van een met zand beladen vrachtauto, die uit tegenovergestelde richting kwam. van een firma te Win schoten. WOENSDAG. Kaasmarkt: Tentsamenkomst Contact commissie voor Evangelisatiewerk. 8 uur nam. Pieterskerk: Avondstilte 7.30 uur nam. DONDERDAG KaasmarktTentsamenkomst Contact commissie Evangelisatiewerk, 8 uur nam. VRIJDAG Kaasmarkt: Tentsamenkomst Contact commissie Evangelisatiewerk. 8 uur nam. ZATERDAG Kaasmarkt: Tentsamenkomst Contact commissie Evangelisatiewerk. 8 uur nam. Rynsburgerweg 133: Excursie Ned. Na tuurhistorische Ver. naar Kwekery Ballego 2.30 uur nam. Stadszaal (vestibule)InschriJ ving 3 October Ver. Haring en Wittebrood. 610 uur nam. ZONDAG KaasmarktTentsamenkomst Contact commissie Evangelisatiewerk, 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Ryksmuseum voor Volkenkunde: Zomer- tentoonstelllng ..Van klei tot pot" (Tot 1 oktober) Lakenhal: Tentoonstelling Rembrandt als leermeester" Werkdagen 10 uur voor middag5 uur namiddag Donderdags en dinsdags bovendien 7.30—9.30 uur n.m Zondags 15 uur nam. Den Burcht: Hedendaagse beeldhouw kunst. Dageiyks tot zonsondergang (T.m 26 augustus) Prentenkabinet (Kloksteeg 25): Tekenin gen door Rembrandt (t.m 15 september) BIOSCOPEN Trianon. „Troubadour der liefde". 14 Jr. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Casino. „De Zigeunerbaron". 14 Jaar. Alle dagen 7 en 9.15 uur. Matinees: „Emlel en zyn detectives". Lldo. „De naakte oorlog", 14 Jr. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur Luxor. „De vroiyke vagebond", a. 1. Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex. „De prairie verdwijnt", a. 1. Werk dagen 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: ..Rose Marle". Aberdeen Londen Amsterdam Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen BIJ geen gehoor by Uw huisarts of Rome sneclallst, bel e= «ïskterstelefoon Sf*®5» AJaccio >e avond- en nachtdienst van de apotheken te Lelden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 25 augustus 8 uur waargenomen door: Apotheek Kok. Rapen burg 9, telefoon 24807; Apotheek Tot Hulp der Menschheid, Hooigracht 48. tel. 21080; Apotheek Oegstgeest, Wllhelminapark 8 telefoon 26274. Scholier steekt stiefzuster Dader is spoorloos (Speciale berichtgeving) Een 15-jarige ambachtsscholier uit Delft, die in Gouda logeerde, heeft gistermiddag in een vlaag van ver standsverbijstering zijn 22-jarige stiefzuster, bij wie hij op bezoek kwam, met een padvindersmes in de rug gestoken. Het slachtoffers werd daarbij vrij ernstig aan haar linker long gewond en moest in het van Iterson ziekenhuis worden opgeno men. De dader was vanochtend nog voortvluchtig. De jongen was 's morgens bij zijn stiefzuster, die op de Krugerlaan bij een bejaarde dame inwoont, geweest om te vragen of zij mee ging zeilen. Hij had er een ontkennend antwoord op ge kregen en was toen kwaad weggelopen. Maar later kwam hij terug met een zelfde verzoek. Toen zijn stiefzuster opnieuw weigerde en zich even voorover boog om een schoen aan te trekken, heeft de Jongen haar met het mes ge stoken. Het slachtoffer is de straat op gerend en bij buren binnengelopen. De dader is via de achtertuin gevlucht Van ochtend was de toestand van het slacht offer bevredigend. Bejaarde Boskoper na aanrijding overleden Gistermddag tegen vijf uur is de 72-jarige Boskoper, de heer N. J. A. Rietveld, in Alphen ter hoogte van de Vinkebuurt toen hij aldaar per ry-wiel de Rijksstraatweg wilde oversteken naar het rijwelpad door een uit de richting Bodegraven komende personenauto ge grepen. Dokter Zwartendijk constateer de een beenbreuk en een shock. Nadat de man naar het Diaconessen- huis te Gouda vervoerd was is hij al daar omstreeks 7 uur aan de gevolgen van de shock overleden. De bestuurder van de auto, een in woner uit Den Bosch, treft geen schuld. Amerikaanse straaljager in IJsselmeer PILOOT GERED Een Thunderjet straaljager van de 49ste Airdivision (basis Sculthorpe (Engeland) afkomstig van een basis der Amerikaanse Luchtmacht aan de oostkust van Engeland, is vanmorgen om half zeven in het IJsselmeer ge vallen. De vlieger heeft zich met zijn valscherm kunnen redden. Hij werd later in zjjn opgeblazen rubbervlot door de reddingboot uit Lemmer op gepikt en in de buurt van Warns aan land gebracht. Hy had lichte verwon dingen en een shock. Nadat zijn identiteit was vastgesteld, is hij met een ziekenauto naar de vlieg basis Leeuwarden van de Kon. Lucht macht vervoerd Vandaar ls hij per vlieg tuig naar het militaire ziekenhuis te Soesterberg overgebracht. Even zijn jasje schoenmaken... (Van onze Haagse redactie) Gistermiddag is een flinke brand uit gebroken in het kantoor van de Aan- nemings-exploitatie-maatschappij L. C. van Rijn aan de Loosduinseweg te Den Haag. De brandweer was snel met groot materieel ter plaatse, zodat de brand tot het kantoor beperkt kon blyven. Er ontstond echter aanzienlijke schade. De brand ontstond doordat de boek houder van het aannemingsbedrijf zyn jasje probeerde schoon te maken met benzine, oen hij dit werkje even in de steek liet om een nieuwe lap te gaan zoeken en hit) in de werkplaats liep, zag hij plotseling heftige steekvlammen uit de deur van het kantoortje komen. Het volgende ogenblik woedde er een hevig vuur in de werkplaats. Cantor nam nog geen beslissing Volgens berichten uit België zou de Amerikaanse hotelmagnaat H. B. Can tor, die met zeer grote schepen een nieuwe transatlantische verbinding wil beginnen voor massaal vervoer van toe risten, zijn keuze hebben laten vallen op Zeebrugge. Van bevoegde zijde wordt echter vernomen dat nog geen enkele beslissing is genomen. Alles hangt af van verdere onderhandelingen met de verschillende havens en de bestudering van de mogelijkheden, die daar worden geboden. Daarbij zal zeker een grote rol spelen de vraag, of de toegang tot de haven van Zeebrugge geschikt kan wor den gemaakt en gehouden, voor het op elk willekeurig moment in- en uitvaren van dergelijke grote schepen. Het is dus in het geheel niet zo, dat de Neder landse haven die ln dit vetfband werd genoemd, Vlissingen, zou zijn uitge schakeld. Buitenlandse belangstelling voor de „Friendship" Niet alleen van de zijde van de lucht vaartmaatschappijen wordt grote be langstelling voor de Fokker „Friendship" ondervonden, verscheidene orders zijn reeds op dit toestel geplaatst door grote industriële ondernemingen die de „Friendship" als zakenvliegtuig gaan gebruiken. Zo werd onlangs een toestel besteld door een groot Italiaans con cern, terwijl ln de Ver. Staten een be kende rubberindustrie en enkele me taalverwerkende industriëlen de „Friend ship" besteld hebben. Verscheidene grote oliemaatschappijen, die zelf meestal een hele luchtvloot onderhouden, hebben eveneens grote belangstelling voor dit Nederlandse verkeersvliegtuig. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Is af ■a ■a'3 Stockholm hall bew. Oslo half bew. Kopenhagen lioht bew. mist nevel nevel zwaar bew. regen half bew. zwaar bew. half bew. onbewolkt nevel mist nevel geh. bew. zwaar bew. zwaar bew. nnw 2 12 0 windstil 23 0 w 2 26 0 wnw 2 20 0 ozo 2 22 0 onbewolkt zwaar bew. nw 2 27 nw 2 22 wind6til 36 ono 2 33

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2