Siiez-commissie van Vier zal aan nieuwe conferentie rapporteren Wes- Duitsland protesteert seller p tegen Russische politiemetlioden k.V.P •-ers weigeren liet ministerschap WEERBERICHT Grote morele zege voor Grote Drie Maar Nasser kan kiezen tussen tegenstrijdige plannen Moskou werkt de repatriëring van Duitse staatsburgers met alle middelen tegen Informateur in moeilijkheden Scotland Yard speurt naar dood van 300 weduwen in Eastbourne Koningin en Prins naar Korfoe? 95ste jaargang WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1956 No. 28915 LEIDSCH DAGBL Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— HL» VUUK JLL1L»L1N UW UIVI3IKLI per kwartaal: f2.35 per ma-and; f 0.55 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 ontvangen en heeft tot nog toe het diepste stilzwijgen ten aanzien van zün bedoelingen bewaard. Er zjjn nog allerlei verrassingen mogelijk en wat er ook onzeker is, dit ene staat vast: het laatste woord over Suez is nog niet gesproken. 9 Slot op pag. 2 70 miljoen luchtreizigers in 1955 In 1955 maakten bijna 70 miljoen pas- agiers gebruik van geregelde luchtlij nen in de wereld. Voor het eerst was de toeneming in een jaar meer dan 10 mil joen. Hoewel de toeneming algemeen was, is zij het grootst geweest in het inter-Europese luchtverkeer, waar 27% meer passagiers zijn vervoerd dan in 1954. De gemiddelde lengte van allepas- sagiersreizen was 899 kilometer. Dit blijkt uit het jaaroverzicht van de ICAO de „International Civil Aviation Orga nization", de internationale burgerlucht vaart organisatie die gevormd wordt door afgevaardigden van de regeringen van zestig landen. (Van onze correspondent West-Duitsland) De Westduitse ambassadeur in Moskou, dr. Haas, is door de Bondsregering naar Bonn teruggeroepen om verslag uit te brengen. De vorige week woensdag overhandigde dr. Haas de Sovjetrussische regering een nota, waarin in scherpe bewoordingen werd geprotesteerd tegen het optreden van de politie in Moskou jegens Duitse staatsburgers, die hun ambassade willen bezoeken en daarbij door de politie worden gecontroleerd. De Bondsregering ziet hierin een beperking van de vrjjheid van Duitse staatsburgers in de Sovjet-Unie en een belemmering van het werk van de Westduitse ambassade, die het sinds haar opening vooral druk heeft gehad met de repatriëring van Duitsers uit Rusland naar de Bondsrepubliek. die daartoe de wens te kennen geven, zou worden toegestaan naar hun vader land te repatriëren. De Bondsregering beschuldigde de Russen er verder van allerlei onjuiste opgaven te hebben gedaan over Duitse staatsburgers, die gedwongen dan wel vrijwillig in de Sovjet-Unie verblijven. Een aantal hunner, die door de Rus sen reeds als dood, gerepatrieerd of ver mist werden opgegeven, hebben zich bij de ambassade gemeld en om terugzen ding naar de Bondsrepubliek verzocht. Voorts hebben de Russen aan een aan tal Duitsers een uitreis-visum gewei gerd, omdat zij aan het Duitse staats burgerschap dezer mensen twijfelden. De Bondsregering heeft in haar nota de Russen er op gewezen, dat het naar de algemeen geldende bepalingen van het internationale recht alleen de Duitse regering is, die er over kan oordelen wie het Duitse staatsburgerschap bezit en wie niet. Of en zo ja wanneer dr Haas, die van daag in Bonn wordt verwacht, naar Moskou zal terugkeren, is niet bekend. Naar men zich herinnert, is de Sovjet russische ambassadeurspost in de Bonds- hoofdstad sinds enkele maanden onbe zet, nadat ambassadeur Valerian Zorin plotseling naar Moskou werd terugge roepen om waarnemend minister van Buitenlandse Zaken te worden. Moskou's belangen worden in Bonn behartigt door een zaakgelastigde. Er is Zal dr. Haas nag wel op post terugkeren In haar protestnota, waarvan de tekst pas gisteren in Bonn werd gepubliceerd, heeft de Bondsregering de Russen nog eens herinnerd aan hun belofte, dat aan alle Duitse burgers in de Sovjet-Unie, bouw. Op het dak van dit gebouw wordt een wonderlijk gevormde watertank aangebracht, waardoor de watervoorziening van de hoogste verdiepingen vergemakkelijkt wordt na de terugroeping van Zorin in West duitse kringen verscheidene malen de vraag geopperd of de wederzijdse be langen wel van zodanige aard zijn, dat zij op ambassadeniveau dienen te wor den behandeld. Vakantiebezigheden" zijn over het algemeen in het leven geroepen om de mensen verstrooiing te brengen. Nu moge het weer niet ideaal zijn. toch zijn die soort vakantiebezig heden aantrekkelijker dan de bezig heden waarmee prof. Lieftinck zijn vakantievult: als informateur zwoegen in het Torentjeaan de politieke legpuzzel waarin de jong ste verkiezingen ons land hebben herschapen. De informateur achter het door prof. Beel verlaten bureau. (Van onze parlementaire redacteur) Gisteravond heeft prof. Lieftinck in het Torentje op het Binnenhof de K.V.P.-er mr H. A. M. T. Kolfschoten ontvangen, die hij de dag tevoren in een extra-parlementair Kabinet het vice-minister-president- schap met de portefeuille van Binnenlandse Zaken had aangeboden. Mr. Kolfschoten heeft het aanbod echter geweigerd nadat hij 's morgens in Bloemendaal langdurig met prof. Romme had gesproken en 's mid dags met de K.V.P.-minister Witte, die juist een bezoek had gebracht aan prof. Lieftinck. Bij dit gesprek ten huize van minister Witte was ook prof. Romme aanwezig. Zowel mr. Kolfschoten als ir. Witte hebben geweigerd een minis tersportefeuille te aanvaarden in het extra-parlementaire Kabinet dat prof. Lieftinck op het oog heeft. In Den Haag had men gisteravond de indruk dat prof. Lieftinck in de loop van vandaag wel weer naar de Koningin zou gaan cm haar mee te delen dat een extra-parlementair Kabinet met figuren zowel van de K.V.P. als de P.v.d.A. geen kans heeft. De naam van prof. Zijlstra (A.R.) werd reeds genoemd als de aan te wijzen formateur van „een Kabinet". Toen prof. Lieftinck gisteravond tegen 10 uur het Torentje verliet (na een ge sprek met minister Ruurhoff) zei hij echter nog niet te weten wanneer hij weer op vakantie zou gaan. Hij zou nog kunnen onderzoeken of het mogelijk is een „zakenkabinet" te vormen van sterke mannen, los van alle partijen, maar waarschijnlijk is dat niet. Geruchten over fraude en moord Zeer groot aantal personen zal worden verhoord Engelands beroemde centrale politie, Scotland Yard, stelt thans een onder zoek in naar de dood van driehonderd vrouwen, voornamelijk weduwen, die na de oorlog in Eastbourne, een luxe badplaats aan de zuidkust van Engeland, zijn overleden. Aan dit onderzoek zijn gedurende vele maanden geruchten over fraude en moord voorafgegaan. Kortgeleden ontving de politie een brief, waar in nieuwe inlichtingen over een aantal testamenten werden verstrekt Men verwacht, dat een groot aantal personen hier en daar hoort men het getal van vijfhonderd noemen door de politie ondervraagd zullen worden. Onder hen bevinden zich artsen, verpleegsters, hotelemployé's, taxi-chauffeurs, win keliers en bedienden in de luxueuze buitenverblijven in Eastbourne. Britse pers houdt zich met tweetal gevallen bezig De namen van twee overleden vrou wen zijn in verband gebracht met een onderzoek door de Britse pers. Het betreft hier mevr. Gertrude Hul- lett en mevr. Edith Morrell. Mevr. Hullett, weduwe van een assu radeur, overleed de vorige maand, een paar maanden na de dood van haar echtgenoot, die haar meer dan 94.000 pond sterling (ongeveer 940.000 gulden) naliet. Mevr. Morrell, de weduwe van een fa brikant van blikgroenten, stierf zes jaar geleden in de ouderdom van 82 jaar. Zij liet bijna 78.000 pond sterling (onge veer 780.000 gulden) na. Men verwacht dinsdag een uitspraak van de jury voor de hervatte schouwing op het lijk van mevr. Hullett. Zweeds radarsysteem aan Moskou verraden Technicus gearresteerd en lid van handelsdelegatie het land uitgezet De vorige week is in Stockholm een 48-jarige Zweed gearresteerd, die de Russen een vrijwel volledig schema van het Zweedse radar-waarschuwings systeem heeft gegeven, zo is gisteren bekendgemaakt. De spion, een zekere Anatol Eriksson, was als radar-technicus in dienst van de maatschappij die het Het plan Lieftinck Prof. Lieftinck heeft het plan ge had het aantal departementen in te krimpen van 15 tot 12 en het aantal ministers (er zijn twee ministers zon der portefeuille) van 16 tot 12. Aan de P.v.d.A. had prof. Lieftinck vier ministerszetels toegedacht: het minis ter-presidentschap, Financiën, Sociale Zaken, Verkeer en Waterstaat. Voor de K.V.P. waren ook vier zetels be stemd: Binnenl. Zaken, verbonden met het vice-minister-presidentsehap, Onderwijs, Landbouw, Volkshuisves ting. Aan de A.R., V.V.D en C.H.U. was elk een zetel toegedacht, resp. Economische Zaken, Justitie en De fensie. Voor Buitenlandse Zaken wilde prof. Lieftinck eer partijloze figuur aantrekken. In het plan Lieftinck zou den vervallen de Departementen voor Maatschappelijk Werk en Overzeese Rijksdelen. Ook zou er in het Kabinet geen aparte minister voor de P.B.O. meer zitting hebben. In vergelijking met het huidige Kabi net. zou de P.v.d.A. een zetel verliezen (Landbouw: minister Mansholt). De K.V.P. zou verliezen de minister van Maatschappelijk Werk (v. Thiel), P B O. (De Bruyn) en de tweede ministerzetel van Buitenlandse Zaken (Luns), waar voor de K.V.P, in de plaats zou krijgen de ministerszetel van Landbouw. Afge zien van het regeringsprogram was de zetelverdeling vooi de aangezochte K V.P.-ministers al voldoende reden voor een weigering. Zweedse radarnet aanlegde en in die functie was hij op de hoogte van belang rijke geheimen. Vast staat dat hij de Russen volledige blauwdrukken in han den heeft gespeeld. Ook hielfl hij zich bezig met het verzamelen van persona lia van Russische vluchtelingen. Deze laatste handeling wordt in Zweden een misdaad geacht. Vermoedelijk zal de spion tot levens lange dwangarbeid worden veroordeeld. De Zweedse staatsveiligheid zit intussen in zak en as vanwege het ieit, dat de Russen thans zeer belangrijke gegevens bezitten, die feitelijk een totale herzie ning van het Zweedse radar-systeem zouden nodig maken. Van zo grote omvang was Erikssons spionage-activiteit, dat in officiële kringen wordt gesproken van „het groot ste spionagekomplot in de Zweedse ge schiedenis". In verband met deze spionage heeft de Zweedse regering een lid van de Rus sische handelsdelegatie, Peter Mirosjni- kof, het land uitgewezen. (Van onze correspondent in Londen.) Zeventien landen hebben zich thans bereid verklaard met Egypte in onderhandeling te treden over de toekomst van het Suezkanaal, onder voorwaarde, dat het kanaal beheerd wordt door een internationale raad, „de Raad voor Suez", overeenkomstig het plan van Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Vier landen Verzetten zich tegen deze internationalisatie: Sovjet-Rusland, India, Indonesië en Ceylon, terwijl Spanje een aparte positie inneemt. Het wordt evenwel niet onmogelijk geacht, dat dit land zich alsnog achter de voorstellen van Dulles zal scharen. Pakistan diende gisteren een voorstel in mede namens Perzië, Ethiopië en Turkije, waarin enkele amendementen op het plan-Dulles waren ver werkt. Zij hadden slechts betrekking op onderdelen en legden de nadruk op de noodzaak van onderhandeling zonder de kern aan te tasten. Foster Dulles bleek bereid deze amendementen te aanvaarden en zo hebben zich thans achter Amerika gesteld: Engeland, Frankrijk, West-Duitsland, Ne derland, Denemarken, Noorwegen, Zweden, Turkije, Italië, Australië, Nieuw-Zeeland, Japan, Pakistan, Perzië, Ethiopië en Portugal. Zij zien zich gesteld voor de taak om contact te zoeken met kolonel Nasser en daartoe zal waarschijnlijk een commissie worden benoemd, bestaande uit vertegen woordigers van vier landen, in welk verband worden genoemd Amerika, Nieuw-Zeeland, Denemarken en Pakistan. Na de voorstellen aan Nasser te hebben voorgelegd, zal deze commissie rapport moeten uitbrengen aan een nieuwe conferentie. Ongezouten kritiek van Menzies op zure minister Sjepilof Sjepilof introduceerde gisteren voor Ihet eerst iets van de beruchte „Molotof- zuurheid" in het debat, door het Westen te beschuldigen van een poging Egypte opnieuw onder koloniale heerschappij te brengen! Tevens verweet hij het Wes ten, dat het tracht de doorvaart door het Suezkanaal te onbwrichiten door loodsen en ander personeel terug te roe pen. Hierdoor, aldus de Sovjetrussische minister, wil men trachten de indruk te wekken als zou Egypte niet in staat zün ongestoorde doorvaart te verzekeren. Menzies, de Australische premier, diende Sjepilof op ongezouten wyze van repliek: „Ik kan onmogehjk geloven", zei hy, „dat 16 of 17 landen, waaronder zich verscheidene bevinden, die eens ko loniën waren en thans volledige soeve reiniteit genieten, een samenzwering op touw kunnen zetten tegen Egypte's soe vereine rechten". Hy noemde Sjepilofs beschuldigingen „propaganda, er op ge richt het moeilijker voor Egypte te ma ken de voorstellen der conferentie te aanvaarden". Het ziet er naar uit, dat de conferen tie vandaag zal aflopen. Er moeten nog voorstellen worden uitgewerkt voor het opnemen van contact met kolonel Nasser. Succes of niet De meningen over het al of niet ge slaagd zyn dezer conferentie lopen nog al uiteen. Sommige politieke waarne mers zün van oordeel, dat Amerika, in samenwerking met Engeland en Frank rijk, een grote morele overwinning be haald heeft door 14 landen achter zün voorstellen te verenigen. Anderen even wel zien de zaken minder rooskleurig; zij wijzen erop, dat er in feite twee principieel met elkaar strijdige voorstel len zijn geformuleerd, zodat Nasser in de gelegenheid wordt gesteld een keuze te doen, waarbü hij zich gesteund weet door zulke machtige landen als Sovjet- Rusland en India. Bovendien is er tus sen Groot-Brittannië en een der voor naamste leden van zijn Gemenebest, In dia, een diepe scheur ontstaan, die er wel eens toe zou kunnen leiden, dat India zün eigen weg gaat. Thans zal moeten blijken, hoe Egypte reageert. Nassers speciale afgezant in Londen, overste Sabry, weigerde ver tegenwoordigers der wereldpers te Het Griekse Nieuwsbureau heeft be kend gemaakt, dat H. M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard der Nederlanden Vrijdag a.s. naar Korfoe zullen vliegen om daar nog enkele dagen deel te nemen aan de samen komst van vorstelijke personen, waar toe Koning Paul en Koningin Frede- rika van Griekenland hen hebben uit genodigd. Een bevestiging van dit bericht kan te bevoegder plaatse niet worden gege ven. Wel wordt verklaard dat de Ko ningin en de Prins zeer gaarne de tocht met het koninklük jacht „Achilleus" in de Griekse wateren zouden hebben me de gemaakt, indien de ambtsbezigheden de Koningin dit zouden hebben veroor loofd. Toen zü van de reis moesten afzien hadden zij zich voorgesteld zo mogelijk de oudste twee Prinsessen, die thans de tocht meemaken, aan het einde van haar vakantie op Korfoe te halen. Aangenomen kan dus worden, dat het Koninklijk paar aan dit voorne men gevolg zal geven, wanneer de aanwezigheid van H. M. de Koningin in ons land met het oog op de Kabi netsformatie niet vereist zou zijn. Zonnige perioden De Bilt verwacht tot morgenavond: Koude nacht met weinig wind en plaat- selük mist. Morgen zonnige perioden en tot het einde van de middag op de meeste plaatsen droog. Zwakke tot ma tige zuidelüke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 23 AUGUSTUS Zon op: 5.39 uur; onder: 19.49 uur. Maan op: 19.59 uur; onder: 7.53 uur. Hoogwater te Katwü'k te 4.18 en 16.39 uur. (Springtij). Dit nummer bestaat uit acht pagina's Een beeld, dat nog veel voorkomt in Londen: op de voorgrond ruïnes uit de jongste wereldoorlog, op de achtergrond een nieuw flatgebouw van vyftien verdiepingen in aan-

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1