In reusachtige fabriek in Oeral: jaagsysteem „voor het volk".... Procedure rond uitlevering van Anneke Beekmans ex-pleegmoeder Leuzenportretten en stukloon Vrouwen in zware industrie doen veel hard en vuil werk DINSDAG 21 AUGUSTUS 1958 Nieuwe directeur Luchtmachtstafschool Lui tenant-fc oionel-waarnemer M. W. J. M. Broekmeyer uit Voorburg, sedert november 1953 directeur van de toen wederopgerichfce Luchtmachtstafschool te 's-Gravenhage, is met ingang van 15 september a.s. benoemd tot hoofd van de afdeling organisatie en personeel van het hoofdkwartier van de geallieer de luchtmachten voor Centraal Europa in Fontainebleau. Met ingang van 15 september as. Is tot directeur van de Luchtmachtstaf- sdhool benoemd kolonel-vlieger H. C. Gautier, tot die datum hoofd van de af deling organisatie en personeel van het hoofdkwartier van de geallieerde lucht machten voor Centraal Europa in Fon tainebleau. Kolonel-vlieger Gautier is sedert 15 september 1954 in Fontaine bleau werkzaam geweest. Expositie te Bergen gesloten AANSTOOTGEVEND? Gisteravond heeft de burgemeester van Bergen, dr. W. Huygens, last ge geven de tentoonstelling te sluiten, die zaterdagmiddag in de kunstzaal „De Rustende Jager" te Bergen was ge opend Deze expositie, onder auspiciën van het Kunstenaars-centrum Bergen, bevat o.a. werken van een aantal moderne schilders en fotomontages. Van ver schillende zijden was bij de burgemees ter geprotesteerd tegen enige werken, die een anti-militaristische en een anti katholieke tendens zouden hebben. Zon dag was reeds een knipselmontage van een gefotografeerd naakt, dat voor het publiek aanstootgevend geacht werd in overleg met de Officier van Justitie te Alkmaar, van de tentoonstelling verwij derd. De fotomontages bestonden uit afbeel dingen van een rooms-katholieke kerk waarin een mis werd gelezen. Op de afbeeldingen waren knipsels uit rooms- katholieke tijdschriften geplakt. Uit het geheel kwam de suggestie tot uiting, dat de rooms-katholieke kerk er uitsluitend is om bij de gelovigen geld in te za melen. Een plastiek van een naakte vrouw was volgens het bestuur omge ven door „Freudiaanse symbolen, zo als een witte handschoen en jarretelles" Vergiftiging te Krommenie opgehelderd Barium carbonaat inplaats van meel Enige weken geleden hebben zich naar gemeld te Krommenie geval len van vleesvergiftiging voorgedaan, waarvan een met dodelijke afloop. Na een langdurig onderzoek heeft men thans de oorzaak hiervan gevon den. Gebleken is dat een te Gronin gen gevestigd meelbedrijf aan een Zaanse grossier per spoor een lading meel had gezonden. Tijdens het lossen der balen meel is een baal barium car bonaat, een voor menselijk gebruik do delijk produkt, dat gebruikt wordt in de keramische industrie, per abuis ver wisseld en als een baai meel bij de grossier terecht gekomen. Een bediende van deze grossier vulde uit de goede zakken meel, kleinere zak jes, dde bestemd waren voor slagers en andere afnemers. Onwetend van hetgeen Reisleider wilde graag in groter trekker rijden (Van onze Haagse redactie) Te Den Haag is een 28-jarige Haagse reisleider aangehouden die in 'n bakkertrekker met aanhangwagen reed. Deze had hij gisterochtend vroeg mee genomen uit de Bakhuizenstraat te Den Haag. De man verklaarde tijdens een controle, dat hij als monteur de wagen testte. Aangifte van vermissing was op dat moment nog niet binnen. Toen la ter echter aangifte werd gedaan, her innerde de agent, die de papieren con troleerde. zich het geval van de reislei der. die kon worden aangehouden. Deze verklaarde, dat hij graag eens met een grote trekker had willen rijden. De trekker werd later verlaten op het Thomsonplein teruggevonden. KOMT NU DE ZOMER? Een schaap van een veehouder te Nootdorp heeft twee lammeren gewor pen, hetgeen in deze tijd van het jaar een zeldzaamheid is. Gewoonlijk worden de lammeren geboren vroeg in het voor jaar en heten zij dan ook de voorboden van de lente. Enorme belangstelling voor de begrafenis der slachtoffers busongeluk te Vöhringen De belangstelling voor de teraarde bestelling van de slachtoffers van het verkeersongeval In Vöhringen (Zuid- Dultsland) was gisteren in Dordrecht en Dubbeldam buitengewoon groot. Op de rooms-katholieke begraafplaats van Dordrecht werden de stoffelijke overschotten van de heer en mevrouw E. L. J. MegensVan der Ven aan de schoot der aarde toevertrouwd. Het stoffelijk overschot van mej. W. A. van der Heiden werd op de algemene begraafplaats van Dubbeldam ter aarde besteld. Voor deze plechtigheid bestond, evenals voor de begrafenis van wijlen mej. T. van Valen, en de heer P. L. In 't Veld, die in verband met het feit, dat zij verloofd zijn geweest, in dezelfde groeve ter ruste werden gelegd, een enorme belangstelling. Bij beide begra fenissen sprak de burgemeester van Dubbeldam, de heer J. P. M. Beelaerts van Emmichoven, een troostwoord tot de verwanten. Een vertegenwoordiger van de Fede ratie van personenvervoer betuigde ook zijn meeleven, de heer P. van Klomp uit Dordrecht deed dit namens de buspas sagiers, die het ongeluk hebben over leefd. Ds. M. S. Roos, christelijk-gere- formeerd predikant, wees bij de begra fenis van wijlen mej. Van der Heide op de vertroosting van het evangelie. Ds. J. de Mars, Ned. herv. pred., deed even zo bij de teraardebestelling van wijlen mej. T. van Valen en de heer P. L. In 't Veld. Er spraken voorts nog enkelen een persoonlijk woord van afscheid en van troost. De kisten waren bedekt met een groot aantal bloemstukken. De di recteur van het reisbureau uit Zwjjn- drecht, de heer C. Stok, was bij de droeve plechtigheid aanwezig. er in zat, heeft hij, daar de baal meel tenslotte leeg was, een der zakjes aange vuld met barium carbonaat, denkende dat deze baal eveneens meel bevatte. Een kleine'hoeveelheid hiervan beland de tenslotte bij de slager in Krommenie, uit wiens zaak de vleeswaren waren be trokken. De grossier had de baal barium car bonaat teruggezonden, doch inmiddels was een gedeelte reeds in de consump tie-artikelen verwerkt. Toegenomen uitvoer land- en tuinbouwprodukten Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg de waarde van de uitvoer van land- en tuinbouwpro dukten in het 2e kwartaal van dit jaar 1.012,5 miljoen gulden tegen 826,1 mil joen gulden in het overeenkomstige kwartaal van 1955 (23%).. Deze toename komt vooral voor re kening van een hogere uitvoerwaarde van bacon, gecondenseerde melk, melkpoeder, vleeswaren, granen en verse groenten; voorts is in de stijging ook begrepen een verhoogde uitvoer van aardappelen ten bedrage van ruim 45 miljoen gulden, welke in het tweede kwartaal naar het Verenigd Konink rijk werden verscheept. Het aandeel van de landbouw in de totale Nederlandse uitvoer steeg van 35% tot 36% vergeleken met het over eenkomstige kwartaal van 1955. In het le halfjaar 1956 bedroeg de to tale waarde van de uitvoer van land- en tuinbouwprodukten 1.876,9 miljoen gul den tegen 1.659,8 miljoen gulden in 1955 (13%) Het aandeel in de landbouw in de to tale uitvoerwaarde van het le halfjaar 1956 bleef gelijk aan dat van 1955 nl. 35%. Kopen en niet betalen DAT GING NIET DOOR! Gistermiddag hebben zes Ambonese vrouwen uit het woonoord aan de Na- dorstweg te Middelburg in gezelschap van haar kinderen, een poging onder nomen om zonder betaling levens middelen te krijgen in enige winkels. De politie had de winkeliers echter gewaarschuwd, zodat de vrouwen nul op het request kregen. Voordat zij naar het kamp terugkeer den liepen de vrouwen naar het woon huis van de burgemeester om hem geld te vragen. De burgemeester was echter met vakantie en het huis was gesloten. Vervolgens ging de stoet naar de ge meentesecretarie aan de Lange Noord straat. waar getracht werd het stad huis binnen te komen en daar geld te vragen. De vrouwen kwamen echter niet binnen. Kort na hun terugkeer in het woon oord hebben Ambonese kinderen negen ruitjes ingeslagen van de vroegere cen trale keuken. Een Nederlandse jongen, die toevallig in het kamp was en de kinderen vroeg waarom zij dit deden, zag op hetzelfde moment een aantal Ambonese mannen, die zich de gehele middag in het kamp hadden opgehou den, op zich afkomen, waarop hij zich snel uit de voeten maakte. Het meisje zelf is nog niet gevonden U ziet het wel, de schrik slaat de Westerse kapitalisten om het hart bij het zien van de produktiecijjers van de Sov\et~Unie want er zijn geen stoute kindertjes bij". Maar ook het feit. dat sommige grote Nederlandse bedrijven aan him perso neel even uitgebreide en vaak betere recreatie-centra bieden, doet niets af aan de indruk, dat de arbeiders van de USSR er met veel genoegen vertoeven, de politieke scholingsavonden, de leuzen en de portretten ten spijt. Want al zouden die dingen ons prik kelen, de wekelijkse cursus in het Le- ninisme-Marxisme is voor hen als een normaal aanvaardde catechisatie! De slagzin „strijdt voor de overwinning van het communisme" windt hen vermoede lijk niet méér op dan de reclame „Rook Karei I" het ons zou doen en als men het portret van de heer Kroesjtsjef ie dere dag aan iedere muur ziet, went men er evenzeer aan als aan Flipje van de Betuwe, 's Lands wijs. 's lands eer... (Vorige artikelen in deze reeks wer den gepubliceerd in onze edities van 8, 11, 15 en 17 augustus jJ.). Automobilist verloor macht over stuur EEN DODE; TWEE GEWONDEN Gisteren is op de Rijksweg no. 2 (AmsterdamUtrecht), vlak voor de nieuwe Utrechtse Brug nabij de hoofdstad, een verkeersongeluk ge beurd, dat aan de 32-jarige Amster damse mevrouw Weiss het leven heeft gekost. Zij werd uit de auto van de eveneens uit Amsterdam afkomstige 42-jarige heer M. Mulder, compagnon van haar man, geslingerd, toen het voertuig na een aantal snel opeenvol gende slingerbewegingen tijdens het nemen van een flauwe linkse bocht, sterk begon te hellen. De heer Mulder zat aan het stuur en reed in de richting Amsterdam. Volgens een achter hem rijdende automobilist reed hij veel te hard en sloeg tenslotte over de kop. Niet alleen mevrouw Weiss, maar ook het 12-jarig dochtertje van de heer Mulder werd uit de auto ge slingerd. Zij en haar vader liepen ver wondingen aan hoofd, en benen op. (Van onze Brusselse correspondent) De rol van de Belgische justitie in de zaak van de aanhouding van me vrouw Langendrjk-van Moorst is be perkt tot de uitlevering van deze ver oordeelde aan het Nederlands gerecht, overigens op verzoek van de justitie te Amsterdam, aldus deelde ons gisteren een woordvoerder van het gerechtelijk parket te Luik mede. De Procureur Generaal van de rechtbank te Luik is met deze uitlevering begonnen na een zeer summiere ondervraging. Het Belgisch Departement van Justi tie moet zich in dergelijke gevallen wen den tot ..Buitenlandse Zaken" dat de Nederlandse ambassade te Brussel een nota moet doen toekomen. Gisteren was deze nota op de Nederlandse Ambassade nog niet gearriveerd. De Ambassade stuurt het dossier, na ontvangst, naar „Buitenlandse Zaken" in Den Haag. waar de zaak dan automatisch bij het Nederlands gerecht binnen komt. Zoals men kan vermoeden is er dus met de uitlevering enkele dagen gemoeid. Hoofdzaak is overigens dat met de pro cedure is aangevangen. Het Belgisch ge- Kerkelijk Leven Dr. L. D. TERLAAK POOT 40 JAAR PREDIKANT. Dr. L. D. Terlaak Poot te Callanteoog viert maandag 27 augustus a.s. zijn veertigjarig ambtsjubileum als predi kant in de Ned. Herv. Kerk. Dr. Lourens Dirk Terlaak Poot, die op 17 december 1890 te 's-Gravenhage werd geboren, d'aar het christelijk gymnasium bezocht en aan de Rijksuniversiteit te Leiden en later aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam studeerde, diende de gemeenten van Noordwijker- hout (19161920), Amsterdam (1920 1926), Haarlem (19261930), Amsterdam (19301933), en 's-Gravenhage (1933 1946). Hij werd toen, in algemene dienst, hoofdscheepvaartpredikant voor de bin nen- en zeevaart. In 1950 werd hij ha venpredikant in Amsterdam en algemeen scheepvaart-predikant voor de zeevaart. Op 1 mei 1955 werd hij op 65-jarige leef tijd emeritaat verleend. Te Callantsoog is hij thans werkzaam als bijstand in het pastoraat. Di\ Terlaak Poot heeft in de loop der jaren vele bestuursfuncties vervuld en zitting gehad in tal van commissies. Zo was hij eerst secretaris en naderhand voorzitter van de Nederlandse Zeemans centrale, waarvan hij met jhr. S. B. Ortt en jonkvr. M. Ortt in 1928 een van de oprichters was. Als vertegenwoordiger van de Hervormde Zeemansraad was hij lid van de Raad voor de herderlijke zorg lid van de Hervormde Emigratiecommis sie. Verder was hij lid van het hoofd bestuur van de Confessionele Vereniging en bestuurslid van het hospitaal kerk schip „De Hoop". Tal van geschriften verschenen van zyn hand. recht verleent verder assistentie in het terugvinden van Anneke Beekman. Vo rig jaar werd in dit verband daarmede een grote razzia gehouden in Banneux, het roomskatholieke Maria bedevaart oord, waar in de buurt nogal wat kloos ters zijn. De taktiek bestaat thans ech ter voornamelijk in het in het oog hou den van enkele rooms-katholieke ge meenschappen in het Vlaamse land, voornamelijk in de Ardennen. Door een of andere onvoorzichtigheid zal men op die manier wellicht meer resultaten boe ken dan door spectaculaire razzia's. Het is intussen lang niet zeker dat het meisje, dat thans 16 jaar is, nog in België verblijft. Misschien zal de ondervraging in Amsterdam nog enig resultaat opleveren. Men is van oor deel dat de rooms-katholieke klooster gemeenschappen in België steeds gro tere moeilijkheden zullen hebben om een zestienjarig meisje te verbergen... Ds. H. O. MOLENAAR 25 JAAR PREDIKANT. Ds. H. O. Molenaar te Scheveningen viert donderdag 30 augustus a.s. zyn zilveren ambtsjubileum als predikant in de Ned. Herv. Kerk. Hij werd op 26 april 1905 te Arnhem geboren, studeerde te Utrecht en stond achtereenvolgens te Idsegahuizen in de classis FranekerSint Pancras en te Houtrijk en Polanen (Halfweg), vanwaar hij op 8 oktober 1947 als opvolger van dr. R. B. Evenhuis naai* Scheveningen vertrok. Tijdens zijn verblijf in Noord-Holland was ds. Molenaar vele jaren secretaris van de Vereniging voor Inwendige Zen ding in Noord-Holland en te Schevenin gen bestuurslid van het Hospitaal kerk schip „De Hoop". In de bezettingsjaren heeft de jubilaris veel illegaal werk ge daan en op zeer intensieve wijze aan het verzet deelgenomen. Hij werd door de S.D. gevangengenomen en een half jaar in Amersfoort gevangen gehouden. Hij dook later onder in zijn eerste ge meente Idsegahuizen in Friesland en werd daar toen direct weer in de ille galiteit opgenomen. Na de bevrijding keerde ds. Molenaar in juli 1945 weer in zijn gemeente te Halfweg terug, waar hij toen evenals later te Scheveningen geestelijk verzorger van kampen voor politieke delinquenten is geweest. Ds. Molenaar deelde ons tenslotte nog mede, dat hij donderdag 30 augustus a.s. met zijn gezin uitstedig zal zijn. NED. HERV. KERK. Beroepen te Grollo P. C. S. v. d. Hoff te Donkerbroek. Te Dorkwerd (toez P. H Borgers, kand te Apeldoorn. Bedankt voor Stellendam W. A. S. Laurense te Hoevelaken. Aangenomen naar Rotterdam (vac. W. A. Zeydmer) G. Julius, vlootpred. aldaar. GEREF. KERKEN. BAPT. GEMEENTEN. Beroepen te Zandbulten Th. Lindeman, kand. te Hengelo (O.). Hier klopt het hart van de USSR (Van onze reisredacteur) (V) Uit de gloeiende vuren van de gietovens schie ten vlammende tongen, een pers bonkt, dat de muren ervan schudden, er is geratel van grote kranen, het gesis van stoom, de harde klappen van mechanische smeedhamers, het hevig geluid van staal op staal en de Russen, die ons begelei den, kijken en luisteren ernaar met innig genoegen en stille trots. Want dit is zware industrie, dit is het, waarvoor de Sovjet-Unie dertig jaren krom heeft gelegen, waarvoor alles opzij werd gezet: betere kleren, beter eten, meer comfort. Dit is, waar de vijfjarenplannen van spraken: voorrang voor de zware industrie die van de Sovjet-Unie een wereldmacht maakt. De ogen van de Russische diplomaat naast mij beginnen te glinsteren, als hij op de zware pers wijst, die daar met geweld staat te stampen in de Oeralmachinefabriek in de stad Sverdlosk, veilig beschut achter de brede rug van het Oeralgebergte. «Hier klopt het hart van de Sovjet-Unie" zei hij. Om Lenin en Stalin, de portretten van de „helden van de arbeid" op het fabrieksplein van de Stalin- textielfabriek in Tasjkent. Helden van de arbeid met strak gezicht.... Het beeld van die zwoegende vrouwen, die wij overal in iedere fabriek op ie der bouwwerk en op het platteland aan troffen. is mij nochtans blijven vervol gen. Evenals trouwens het jaarsysteem, dat in leder bedrijf de produktie op moet voeren. Dat begint met de leuzen, in witte letters op rode borden, die bo ven iedere werkbank hangen. „Strijdt in socialistische wedijver voor een hogere produktie", ..Arbeidt voor de glorieuze overwinning van het commu nisme". Het zet zich voort aan de fabrieks- muren. waar, gegroepeerd om een por tret van Lenin. Stalin of Kroestsjef. op een met rood pluche gedrapeerd ere- plateau de foto's hangen van de „hel den van de arbeid". Ernstige gezichten: Wassili Koetnetsov overtrof zijn norm met 300 procent. Vera Perevalova goot 172 procent schalen extra. En het ein digt tenslotte daar. waar men het het beste voelt: in het loonzakje. Ongeveer 75 proeent van de Sovjet- rnssische arbeiders werkt, op stukloon. Als zij hun norm niet halen worden zij beboet; overtreffen z>: haar dan krygen ze premies. „Dat is", zei ik tegen een fabrieksdirecteur, „wat onze vakbonden een jaagsvs(eem uit de. vroeg-kapitalis- tische periode zouden noemen en waar ze zich met hand en tand tegen zouden verzetten". „Nu ja", zei hij. „daar zou den zij gelijk in hebben, want bij U werken ze ten bate van enige kapitalis tische uitzuigers, hier arbeiden zij ten behoeve van hun volk". Ik keek naar de strakke gezichten van Wassili Koeznet- sov en Vera Perevalova aan de muur en bedacht, dat men in een Nederlandse fabriek ook een speciale naam voor hen zou hebben, al zou die uiteraard niet „helden van de arbeid" zijn!! „En bovendien moet U niet vergeten", zo vervolgde mijn dorent-in-de marxis- tische-produktieteehniek „dat wij nog slechts in een socialistische maatschap pij leven, waarin het motto luidt; „van ieder naar zijn vermogen, aan ieder naar zijn behoefte". „En wanneer zal dat gaan gebeuren?", vroeg ik hem. Hij keek mij een ogenblik aan en zei toen: „Wanneer het Amerikaanse produktie- peil voorbij gestreefd is". Van deze drie was de Oeralmach ove rigens veruit de indrukwekkendste. Wij maakten er kennis met de hoofdinge nieur Serge Iwanovitsj Samoilof. een kalme bekwame leidersfiguur, die als ar beider begonnen is en die het in het Westen zeker tot een hoge functie zou hebben gebracht. Samoilof. die 5000 roe bel per maand plus premie verdient, met vrouw en drie kinderen, een vierka- merflat bewoont, een auto van de fa briek heeft, vorig jaar met vakantie naar de Kaukasus ging en dit jaar Karlsbad in Tsjecho-Slowakije hoopte te bezoeken, gaf ons het volgende beeld van de Oeralmach: gebouwd onder het eerste vijfjarenplan, „met toestemming van het gehele Sovjet-volk" (hetgeen niet betekent, dat men er een referen dum over heeft gehouden, maar zo is nu eenmaal de communistische woordkeus), begonnen in 1928, gereed in 1932. Het bedrijf bouwt zware machines voor an dere machinebouwfabrieken en is dus een soort moederbedrijf De produktie omvat o.a. walsen, hoogovens, ertsmo lens, kranen, staalpersen, turbines en grote excavatoren. De graafmachines voor het Wolga-Donkanaaï, die met één greep 20 kubieke meter aarde oppakken, kwamen hier vandaan. Twintig procent van de produktie is voor uitvoer be stemd. vooral naar China en andere „volks-democratieën" De staalfabriek, die B en K. aan India hebben aange boden wordt hier ook gebouwd. De waarde van de jaarproduktie bedraagt 800 miljoen roebel, de winst wordt aan de staat afgedragen. Van de 15.000 arbeiders zijn 28 pro cent vrouwen en 12 procent hoofdarbei- Veel „cultuur" Zo'n cultuurpaleis - het woord „cul tuur" ligt iedereen in de USSR voorop op de lippen! - is een combinatie van ontspanningslokalen voor ouders en kin deren. Er wordt aan toneel, film, zang, schaken en schilderen gedaan en er is een bibliotheek en gelegenheid voor po litieke vorming, alles doorgaans onder gebracht in een inderdaad nogal pa leisachtig gebouw met indrukwekkende gevel. De portretten en de leuzen ont breken er evenmin en in Westerse ogen maakt dit soort ontspanning een nogal plichtmatige indruk, zo van „en we zin gen en we springen en we zijn zo blij. Maar in de schafttijd wacht de arbeidsters een zonnig en bloemrijk aangelegd park. Waar het overigens ook niet aan leuzen ontbreekt! „Moederbedrijf" Nu. met alle respect voor de presta ties van de Sovjetrussische industrie, mag men op grond van dat criterium nog wel enig geduld hebben met de in stelling van die paradijselijke toestand! Want in de fabrieken, die men ons toonde, en dat zullen niet de slechtste zijn geweest, namelijk de Zilfabriek in Moskou (auto's, trekkers, fietsen, ijs kasten e.d.). de Stalin-textielfabriek in Tasjkent en de Oeralmach in Sverd lovsk. vestigden outillage en efficiency op zijn hoogst een niet al te moderne Europese indruk en zeker geen Ameri kaanse! 1 In het hevig gedruis van de fabriekshallen gingen de mannen en vrouwen, die er werkten, ernstig hun gang. Want de vrouwen doen er hetzelfde werk als de mannen, zij drijven kranen, werken in de gietery, staan aan draaibanken, doen zwetend in hun dunne jurken met handschoenen en voorschoot aan, de haren door een hoofddoek beschermd, vuil en zwaar werk, de jonge meisjes stil en ingespannen, de oudere vrouwen met harde gewoontegebaren. Is dat de glorie van de arbeid, waarover de auteur Ilja Ehrenburg op comfortabele af stand in zyn comfortabele villa gezeten, zyn vulpen warm doet lopen? Ik vroeg het de werkmeester. Hy haalde zyn schouders op: „We hebben tien miljoen mensen verloren in de oorlog. Wy hebben arbeidskrachten nodig". ders. Het bedrijf heeft zijn eigen ener gie-centrales. behoorlijk ingerichte kli nieken en eigen kantines, zijn eigen woonwijken, sportstadion met overdekt zwembad (er werken enige wereldkam pioenen) en natuurlijk zijn eigen cul tuurpaleis.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 4