GOLDEN FICTION Rembrandt-penningen voor Leiden en directeur Lakenhal Officiële publikatie Begroting 1957 is sluitend f Onder ons gezegd, toch maar liever 96ste jaargang Dinsdag 21 augustus 1956 Tweede blad no. 28914 Twee van de vijfentwintig Als gedachtenis aan de in het Rem brandt jaar 1956 in ons land gehouden herdenkingstentoonstellingen zijn in op dracht van de regering, naar het ont werp van prof. V. P. S. Esser, hoog leraar aan de Rijksacademie van Beel dende Kunsten te Amsterdam, 25 pen ningen in brons gegoten. De minister van O., K .en W. heeft een exemplaar aangeboden aan H.M. de Koningin en aan Z.K.H. Prins Bernhard, die de Rembrandt-tentoonstellingen in het Rijksmuseum te Amsterdam en het Museum Boymans te Rotterdam hebben geopend. Ook aan de gemeenten Am sterdam, Rotterdam en Leiden is een penning aangeboden. Voorts heeft namens de minister de directeur-generaal voor de Kunsten en de buitenlandse culturele betrekkingen, mr. H. J. Reinink, op 15 augustus ten departemente een exemplaar uitgereikt aan een aantal personen, uit erkente lijkheid voor het belangrijke aandeel dat zij door hun arbeid aan het wel slagen van de tentoonstellingen hebben bijgedragen. Onder hen bevond zich de heer N. J. van Wessem, directeur van het Leidse museum De Lakenhal. Het verbod van de communis tische partij in West-Duitstand heeft de gemoederen in beide delen van Duitsland nogal geschokt. Vooral de Communisten in het oosten roerden zich hevig. Een beeld van de demonstratie van ongeveer honderdduizend Commu nisten op Unter den Linden, die een heftige protestdemonstratie op touw zetten. J. J. P. Tesselaar notaris te Den Haag De heer J. J. P. Tesselaar alhier is benoemd tot notaris te Den Haag. De heer Tesselaar was lange tijd werkzaam als kandidaat-notaris bij notaris Fuhri Snethlage alhier en gedurende die tijd van de oprichting af penningmeester van de Stichting K. en O. Hij legde die functie ongeveer een jaar geleden neer toen hij zich als kandidaat-notaris aan een Haags notariskantoor verbond. Jubileum mej. S. A.' Bekooy Vandaag was het veertig jaar geleden, dat mej- S. A. Bekooy in dienst trad bij de N. V. Sajetfabrieken P Clos en Leem bruggen. De viering van dit jubileum vond plaats in het directiekantoor, waar de jubilaresse namens de directie werd toegesproken door de bedrijfsleider, de heer J. Sap. Nadat deze haai- veertig-j arige loop baan had gememoreerd overhandigde hij haar een enveloppe met inhoud. Daarna sprak namens het jubileumfonds de heer J. Hartevelt Sr. Tot slot dankte de ju bilaresse allen voor de hartelijke woor- GESLAAGD VOOR STAATSEXAMEN. De heer C. v. d. Ketterij alhier slaag de in Den Haag voor het Staatsexamen gymnasium B. RAAD VAN ARBEID. Tot plaatsvervangend arbeider-lid van de Raad van Arbeid te Leiden is benoemd de heer C. N. Keur alhier als opvolger van wijlen de heer C. W. J. Conijn. AFSLUITING. Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter openbare kennis, dat de Trompstraat, voor zover gelegen tussen de van Speijkstraat en de Tasmanstraat en de Evertsenstraat. voorzover gelegen tussen de van Speijkstraat en de Korte- naerstraat, met ingang van heden voor de duur der aldaar plaatsvindende be- Btratlngswerkzaamheden, zijn afgesloten voor het verkeer met alle voertuigen, rij en trekdieren en vee, in beide richtingen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN. Anna Maria dr. van C. L. M. van der Geer en E. S. van der Zeeuw; Hendrik, zn. van G. van Vliet en M. H. Valk; Ja cobus, zn. van J. van der Meij en M. de Koning; Mirjam, dr. van A. van Krulstum en C. Hoogeveen; Alexandra Yolande, dr. van P. Bruin en J. C. Ranselaar; Baren- dina Catharina, dr. van J. Zandvliet en J. van Heoke; Jacobus Petrus Cornells, zn. van J. P. Ouwerkerk en T. J. Rijs- dam; Johannes Albertus, zn. van F. A. Vincenten en A. H. G. Noordoven; Elisa beth Maria. dr. van P. van Houten en M. G. Seriese; Johanna Carla Margaretha, dr. van W. M. Eikelboom en N. J. Brink; Aagje, dr. van S. Pracht en T. N. van der Hoogt; Rob, zn. van B. Duell en M. Tichelman; Ronaldus Petrus Ohrysosto- mus, zn. van J. N. Ch. van Leeuwen en T. Verhoef; Cornells Roelof Lodewijk, zn. van J. C. van Weizen en C. Oostveen; Abraham Willem, zn. van P. J. Bakker en M. W. van Hage. OVERLEDEN. VOORSCHOTEN OPENBARE AANBESTEDING De aanbesteding van de bouw van 91 eengezinswoningen, 16 etage woningen, 2 winkels en 3 garages in plan Vlietwijk heeft plaats gehad. Laagste inschrijver was de firma de Lange en van der Plas voor f 1685876. en hoogste Stikvoort's bouwbureau voor f. 1861210. BEBOUWING LANGS PAPELAAN Door de N.V. Aannemingsmaatschappij „EBA" te Amsterdam is een bouwaan- vrage ingediend voor een 13-tal wonin gen met acht garages op een terrein gelegen ten zuidwesten van de Pape laan. Vooraf is door het gemeentebe stuur een aantal voorwaarden gesteld o.m. het aanleggen van trottoirs, groen stroken e.d. waarvoor een bedrag van f. 6300.moet worden betaald. Voor een bijdrage in de kosten van aanleg van een zijstraat van de Papelaan moet een bedrag van f. 6000.— worden be taald. Genoemde Aannemingsmaat schappij is bereid aan deze voorwaar den te voldoen. Zoals wij reeds schreven werden vrij dag de begrotingen van de gemeentebe drijven en van de algemene dienst voor het dienstjaar 1957 aan de raad aange boden. Gedetailleerde gegevens over de ze begroting werden nog niet beschik baar gesteld. Wel werd over de begroting van de algemene dienst opgemerkt dat deze sluitend is gemaakt door beschik king over een bedrag van rond f 135.238 uit de saldi reserve. Voor onvoorziene uitgaven werd het geringe bedrag van f. 18150 uitgetrokken. Het gemeentebestuur ziet geen moge lijkheid het gebrek aan middelen op te vangen. De enige weg die open staat om zorg te dragen dat de gemeentelijke Zeventien nieuwe gevallen van kinderverlamming in en rond Leiden De Staatscourant van gisteren be vatte een opgave van het aantal aan gegeven nieuwe gevallen van besmette lijke ziekten over de week van 5 tot en met 11 augustus. Daaruit blijkt o.m. dat toen zijn aangegeven honderddertig ge vallen van kinderverlamming met ver lammingsverschijnselen en acht en twintig zonder. Onder de honderddertig gevallen van kinderverlamming met verlamming be vonden zich o.m. vijf in Katwijk en tel kens een in Leiden, Noordwijk, Sassen- heim en Hillegom. De acht en twintig gevallen van kin derverlamming zonder verlammingsver schijnselen omvatten o.m. drie in Kat wijk, drie in Leiden, en drie in Leider dorp. Drie hersenschuddingen op één morgen De Eerste Hulpdienst heeft gister morgen drie personen met een hèrsen- schuding naar het Academisch Zieken huis moeten vervoeren. Het eerste ongeval had plaats op de Oranjegracht, waar een bakkersknecht, wonende in de De Goejestraat .kwam te vallen, toen hij zijn bakkerswagen, die er alleen vandoor ging, achterna snelde. Hij kon de wagen niet grijpen'en deze reed het water van de Oranjegracht ln. De inhoud ging verloren. Ruim een half uur later werd de E.H.D. gewaarschuwd voor een ongeval op de Hoge Rijndijk. Een 7 en een 8 ja rig kind, van een familie wonende in de Snouck Hurgronjestraat, staken met hun autoped de Hoge Rijndijk over, zonder op het verkeer te letten. Zij werden ge grepen door een personenauto en liepen beiden een hersenschudding op. Duitsland ontevreden over buitenlandse landkaarten In een artikel in het officiële bulle tin van de Westduitse Bondsregering te Bonn wordt geconstateerd, dat in bui tenlandse atlassen vrijwel zonder uit zondering slechts het gebied van de Bondsrepubliek en van de Sovjet-Rus sische zone als Duits gebied wordt aan gegeven terwijl de oostelijke gebieden van het Duitsland van 1937 als tot Po len of de Sovjet-Unie behorend worden aangegeven. De Duitse plaatsnamen zijn daarbij door Poolse of Russische ver vangen en slechts incidenteel is de Duitse naam er tussen haakje bijge- bestuursorganen hun taak naar behoren kunnen vervullen, is het aanvragen van een verhoging van het basisbedrag per inwoner van de uitkering uit het ge meentefonds. Een daartoe strekkend voorstel komt a.s. vrijdag ter tafel. WASSENAAR Pluimveever. Wassenaar In Het Wapen van Wassenaar werd gisteravond een vergadering gehouden van de Pluimveevereniging Wassenaar. Wegens verhindering van de voorzitter werd deze bijeenkomst geleid door de heer Sj. de Vries, vice-voorzitter, die na een welkom in het algemeen, de nieuwe leden begroette. Bij de ingekomen stukken was een uitnodiging van de Kring Loosduinen en Omstreken om tot deze kring toe te treden, naai- aanleiding waarvan de voorzitter meedeelde, dat het bestuur van mening is, liever vrij te blijven, waarmee de aanwezigen instemden. Van gedachten werd gewisseld over het besluit van de Raad van Beheer om contributie te heffen voor het houden van tentoonstellingen, ten einde te ko men tot aanschaffing van kooien. Drie nieuwe leden werden ingeschreven. Ge legenheid werd gegeven voor de inleve ring van de inschrijfbiljetten voor de zaterdag a.s. te houden tafelkeuring van konijnen. Ten aanzien van de as. winterten toonstelling deelde de voorzitter mee, dat alle daarvoor uitgenodigde keur meesters op één na de uitnodiging heb ben aangenomen, dat voor die expositie beslag was gelegd op de zaal van Het Wapen van Wassenaar en dat de toe stemming voor de gebruikelijke verlo ting is aangevraagd. Een beeld van een rodeo in Texas, waar de beste cowboys uit de Ver. Staten lieten zien wat zij konden doen met wilde paarden. (Ingez. Med.-Adv.) Een gulden genieting voor 80 ct. voegd, aldus het artikel. Eén en ander betreft evenzeer de uitgaven van wes telijke als van oostelijke zijde. Onder een 75-tal na de oorlog in het westen of „neutrale" landen uitgegeven atlas sen is er slechts één, van Zwitserse oorsprong, waarin met de „volkenrech telijke positie van Duitsland als geheel" rekening wordt gehouden, aldus het ar tikel in het Westduitse bulletin. In een zevental andere, waaronder een Neder landse, wordt wel het provisorische ka rakter van het huidige bestuur over de oostelijke Duitse gebieden naar voren gebracht. In het artikel wordt dan verder ge zegd, dat de uitgaven van atlassen, evenals van wandkaarten voor schooi en ander gebruik, in het buitenland afgezien van de staten van het Oos telijke blok een particuliere aange legenheid is. Om verandering in de toe stand te krijgen zou men dus met de particuliere uitgevers contact moeten opnemen. Tot nog toe is op dergelijke pogingen in het buitenland slechts met grote aarzeling gereageerd, aldus het Westduitse bulletin. Oplichting van f 40.000 OUDE MAN GERUÏNEERD GEVANGENISSTRAF VAN ANDER HALF JAAR GEEIST (Van onze Haagse redactie) In vier jaar tijds heeft een Haagse radiohandelaar ruim f 40.000.„ver diend" met het opmaken van valse huurkoopcontracten. Hij werd daarbij trouw terzijde gestaan door zijn echt genote. Tezamen ondertekende het tweetal vele huurkoopcontracten, vol gens welke niet-bestaande radiotoe stellen werden verkocht aan evenmin bestaande cliënten. De f. 40.000 wa ren afkomstig van een geldschieter, een reeds bejaarde man, die tengevol ge van de oneerlijke manipulaties van het echtpaar volkomen geruïneerd is. Vanmorgen moest het echtpaar zich voor de Haagse Rechtbank verantwoor den. De Officier van Justitie eiste tegen de 50-jarige radiohandelaar een gevan genisstraf van 1jaar m.a., tegen de vrouw een jaar gevangenisstraf, waarvan 6 maanden voorwaardelijk, met 3 jaar proeftijd. De verdediger mr. B. W. F. Paauwe. lichtte de persoonlijke omstan digheden van zijn clienten toe. De vrouw drijft op het ogenblik een kapsalon uit de opbrengst waarvan, zij reeds begon nen is de f. 40.000 terug te betalen. Als zij de gevangenis in moet, zullen haar plannen mislopen (de kapsalon is op krediet gekocht) zal zij dus ook niet langer kunnen terugbetalen en zullen bovendien haar drie kinderen de dupe worden. Ook de mannelijke verdachte wil aan het werk om te trachten het begane kwaad te herstellen.. Uitspraak op 4 september. Nationale Onderwijsraad BINNENKORT OPRICHTING De oprichting van een Nationale Raad voor het onderwijs is, eerlang te verwachten. Dit lichaam is gedacht als centrum van gemeenschappelijk over leg omtrent de problemen, waarvoor de organisatie van het schoolwezen ons volk stelt. Het initiatief tot het vormen van zulk een middelpunt is uitgegaan van een co mité van vooraanstaande personen uit het openbare leven en uit de onderwijs wereld. De bedoeling is, een onafhanke lijke, particuliere instantie in het leven te roepen, die een nieuwe en blijvende vorm van samenwerking mogelijk zal maken tussen deskundigen uit de onder- wijsgroeperingen en de kringen van het maatschappelijk leven welke belang hebben bij een voorspoedige en aan de eisen des tijds aangepaste ontwikkeling van het Nederlandse onderwijs. Bij de instelling van deze Nationale Raad wordt met de belangen van de sectoren van het onderwijs rekening ge houden. Bestuurlijke instanties, ouders en leerkrachten zullen in het overleg worden betrokken, terwijl ook het maatschappelijk leven en de met het onderwijs verband houdende weten schappen in de raad gerepresenteerd zullen zijn. De principiële verscheiden heid van ons volk en de verdeling van 't schoolwezen over verschillende richtin gen zal bij de samenstelling van de Na tionale Raad tot uitdrukking komen. Ruiteravond Deyleroord Door de onlangs opnieuw in het leven geroepen buurtvereniging Deyleroord en Omgeving werd gisteren een avond be legd voor een demonstratie van de Lan delijke Rij vereniging Koningin Emma. Het optreden van de rijvereniging had plaats op een veld van de Gladiolen- straat ,waar de voorzitter van de buurt vereniging, de heer F. L. G. Bode, een kort openingswoord sprak en tevens de bedoeling van de avond uiteenzette, n.l. meer bekendheid aan de heroprichting te geven. Op de buurtbewoners zal ver der nog een persoonlijk beroep tot toe treding worden gedaan. Hij herinnerde er tenslotte aan, dat de rij vereniging op de provinciale rui terdag te Rotterdam prijzen behaalde. Het carrouselrijden, het springen en de stoelendans van de ruiters viel bij zonder in de smaak. De burgemeester kwam een kijkje ne men en liet zich de bestuursleden van de herleefde vereniging voorstellen. Na'afloop van de demonstratie was er op de speelplaats van de St.-Jan Bap- tistschool gelegenheid tot. dansen op de muziek van de Boerenkapel van Excel sior. FAMILIEBERICHTEN ontleend aan andere bladen: Bevallen: Kouwenhovenv.d. Baars, dr., Rotterdam; Van Wijkv. d. Sluys, dr., Tiel; v. d. WeerdVan Gessel, dr., Djakarta. Getrouwd: G. van Gaaien en B. van Kempen, Nijmegen. Overleden: L. Hirsch, m. 79 jr., Drie bergen; P. J. A. Kruysse, m.. Zeist; S. C. Bok, vr., Schiedam; N. A. v. d. Graaf f, m. 53 jr., Rotterdam; J. C. Zui- dervliet, m. 60 jr., Rotterdam. BEURSOVERZICHT Afbrokkelende markt Amsterdam, 21 augustus De activiteit op de kapitaalmarkt blijkt de laatste tijd zeer groot te zijn. Gisteren stond de inschrijving open voor een viertal leningen en bij alle in schrijvingen zal een belangrijke reduc tie worden toegepast. Dit succes heeft tot nieuwe aanvragen geleid en inmid dels hebben de Bank voor Nederlandse Gemeenten een lening aangekondigd (10 miljoen gulden), daarna Delft en Leiden ieder f 5 miljoen. De gemeente Amsterdam komt met een premielening van f. 20 miljoen. Intussen zette de beleggingsmarkt de flauwe stemming vandaag niet voort, al was evenmin sprake van een herstel. Bij lusteloze handel bleven de noteringen van gisteren ongeveer gehandhaafd. Wat de eigenlijke beurs betreft deze gaf vandaag een afbrokkelend verloop te zien. De stoot ging hierbij uit van de Kon. Olie die in Wallstreet ruim een dollar lager noteerde en op het Damrak daalde van 807 tot 791, Unilever en Philips noteerden circa vier punten la ger. Van het Eindhovense concern ver wacht men morgen de cijfers over het tweede kwartaal. Aku hield zich relatief nog het beste en noteerde per saldo slechts een puntje lager. Ook de scheep vaartsector gaf een weinig opwekkend beeld te zien, al bleven de nadelige ver schillen beperkt tot 1 a 2 punten. Cultures stil en ongeveer prijshoudend. AMSTERDAMSE WISSELMARKT Contante prijzen. Amsterdam, 21 aug. Londen 10.64 10.64%, New York 3.82%— 3.83%, Mont real 3.91%3.91%, Parijs 1.0845—1.0855, 91.09%, ZÜrich 87.41 87.46 Zürich (vr. fr.) 89.34% 89.38% 87.46, Zürich (vr. frs.) 89.34%89.39%, Stockholm 73.86%73.91%, Kopenhagen 54.97%—55.02%, Oslo 53.22%—53.27%, Milaan 61.07%—61.12%. Dinsdag 21 augustus ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. 53 3% 95 95 Grootboek obl. 89% 93% B 93% 93% 93% 90% 90 90% 90% 90% 90% Ned. '55 II 3% 91% 91% 91,V 91 Dollarlng '47 3 Ned. '56 3% 94t% 94 93% Investeringscert. 3 93% 93% 93 ft 93% Indië *37 A 3 92% 93 Grootboek '46 3 90% 90ft ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand. en Ind. B 52 52 Nat. Handelsbank 125 121 Ned. Handelmij 195% 194% AKU 257% 256% 295% 289 414% 410% Wilton Feyenoord 322% 255 B 250 Kon. Olie f.50.— 396 806% 791% 82% 83% Holl. Amer. lijn 200 198 Kon. Ned. Stoomb. 171 169% Ned. Scheepv. Unie 175 172% H.V.A 107 107 61% 60 116 Senembah 75% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 3 92% 93% Den Haag 1937 I 3 90% Leiden 1947 96% R'dam "31 I III 3% 95 95 Industr. Obligaties Philips Dollarlng 101 101 Premieleningen 125 120 L Eindhoven '54 2% 98 97% Enschede '54 2% 95% 94 Den Haag'5112% 116 110 L 113% 110 L R'dam '52 I 2% 115 HOL idem n 2% 114 110 L Utrecht'53 2% 107 L 105 L NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amsterd. Bank 245% 245% Rotterd. Bank218 217% Twentsche Bank217% 217 Industrie Ondernemingen Ned. G. en Spir. fabr. 224% 225 Kon. Ned. Grofsm. 119% Rott. Droogd. Mij. 623 Tieleman en Dros 13 13% Handelsondernemingen BorsumfJ. cv A f 1000 93% 110 108% Diversen 291 291% Ned. M. Walv.Vrt. 73 72% Spoorwegen Deli Spoorw. Mij. 22% 22% Amerik. fondsen 84% 83% 95% 94% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK 20/8 Holl. Constructie 431 431 Ing. bur. v. Bouwnyv l '41 ÏB Int Kunststoff »nd. 53 L 50 GB Kon. Ned Edelmet 70GB 71GB Pref, w.a. idem 70GB 70% Textiel Gebr v Wijk 81GB 80 GB Leidsche Wolspinn 368GB Ned. Electrolasm 356 357 Sikkens Lakfabr '53 534 534 Ver. Touwfabrieken 178 178% Wernink's Betonm 101 Va In een gedeelte van de Stadseditie van [kolom „Vorige koers" zijn heden de gisteren zijn de koersen van de actieve juiste cijfers van gisteren opgenomen, aandelen in het ongerede geraakt. In de I

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3