Nederland acht solidariteit van liet Westen van groot belang Spanning in „Koeienpaleis" te San Francisco niet erg groot Arbeiderstekort in Frankrijk wordt voortdurend groter Franse staat vraagt onderdanen meer te roken en te drinken Met een enkel woord Agenda DINSDAG 21 AUGUSTUS 1956 Vervolg van pag. 1 Menon (India) teil herziening van Conventie van Constantinopel van 1888 Loodsen geadviseerd geen exclusieve contracten met Egypte te tekenen Over het plan van de Indiase verte genwoordiger Krisjna Menon op de Lon- dense conferentie, meldt Reuter, dat president Nasser van Egypte dit plan goedkeurt. Menon's plan luidt als volgt: 1. Herziening van de Conventie van Constantinopel van 1888. Opneming van bepalingen daarin, die een billijke tol heffing, een goed onderhoud van het kanaal en een vrij gebruik door alle lan den waarborgen; 2. Overweging van alle maatregelen, ook een conferentie door de onderteke naars van de Conventie van 1888 en alle landen die het kanaal gebruiken, die dienstig kunnen zijn voor het bereiken van het in het eerste punt gestelde doel; 3. Er moet aandacht worden geschon ken. zonder af te doen aan de Egypti sche eigendom en bedrijfsleiding, aan samenwerking tussen de internationale belangen die het kanaal gebruiken en „de Egyptische kanaalmaatschappij". 4. Oprichting van een adviserend or gaan van gebruikers; 5. Egypte zendt de jaarverslagen van „de Egyptische kanaalmaatschappij" aan de Verenigde Naties. Het loodsen-prebleem De Internationale Suezkanaal-maat- schappij heeft haar personeel het advies gegeven geen verklaring te tekenen, waarin wordt gezegd, dat deze employé s slechts een contract hebben met de nieuwe Egyptische maatschappij, aldus heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken, me- „Abdoelgani kan alleen vrijwillig opheldering geven" CORRUPTIE DIENT UITGEROEID De Indonesische minister van Justi tie, prof. Moeljano, heeft verklaard, dat het onmogelijk is de minister van Buitenlandse Zaken. Roeslan Abdoel gani, wanneer hij terugkomt van de conferentie in Londen, te ondervragen, zolang hiervoor van de president en het Kabinet geen toestemming is ver kregen. Moeljatno zei, dat een ophel dering van de minister alleen mogelijk zou zijn, als hij dit vrijwillig deed. Hij voegde hieraan toe, dat tot dusver het Kabinet nog geen verzoek tot toestem ming om de minister van Buitenlandse Zaken te ondervragen, had ontvangen. Moeljatno verklaarde voorts, dat de anti-corruptiewet volgende maand aan het Parlement zal worden voorgelegd. Een woordvoerder van het leger ver klaarde heden, dat de leiders van de strijdkrachten binnenkort met de rege ring de uitvoering van de bestrijding van de corruptie willen bespreken. Hij voeg de hieraan toe, dat de strijdkrachten zioh verantwoordelijk voelen voor de za ken, die de Staat en het land betreffen. De woordvoerder drong aan op uit roeiing van de corruptie op elk gebied. Kolonel Warouw, de territoriale com mandant van Oost-Indonesië. heeft medegedeeld, dat hy morgen zijn com mando zou overdragen aan luitenant kolonel Soenoeal. Hij was in Djakarta tot de ontdekking gekomen, dat er geen meningsverschil was bij de legerleiding. Zoals bekend, is Warouw benoemd tot militair attaché in Peking en zou reeds enige tijd geleden zijn commando heb ben overgedragen. Vorige week dreigde hij het commando niet over te dragen, zolang de leiders van het lager van me ning verschilden over het bevel van ko lonel Kawilarang om minister Roeslan Abdoelgani te ondervragen. Mevrouw Roosevelt sprak met Koningin Juliana GEDACHTENWISSELING OVER WERELDPROBLEMEN. De 71-jarige mevrouw Anna Eleanor Roosevelt, die met haar beide klein zoons. Haven Roosevelt en John R. Boettiger, een vakantiereis door Euro pa maakt en die van zaterdag af in ons land verbleef, vertrekt vandaag naar Denemarken. Voor haar vertrek heeft zU in „Ho tel des Indes" te Den Haag iets over haar reis en over het bezoek aan ons land in het bijzonder verteld. Zoals bekend, neemt zij als lid van een vrij grote delegatie van de V.S., deel aan de bijeenkomst van de „World Federation of United Associations" te Genève. Gisteren heeft Koningin Juliana mevrouw Roosevelt en haar belde kleinzoons te Soestdijk ontvangen. Daarbij was ook Prinses Wilhelmina aanwezig. „We hebben over de be trekkingen tussen de beide landen ge sproken", zo zei mevrouw Roosevelt. Maar natuurlijk hebben wij ook over wereldproblemen van gedachten ge wisseld. Haar belangstelling ging voor al uit naar de Nederlandse Prinsessen die ze reeds vroeger heeft Ieren ken nen en die ze thans weer heeft kun nen ontmoeten. Het is jammer dat we Prins Bernhard niet gezien hebben", zo voegde zij er nog aan toe. Sprekende over het werk van de V.N. herinnerde zy eraan, dat Koningin Juliana daarvoor zoveel daadwerkelijke belangstelling heeft getoond, met name voor het vraagstuk van de vluchtelin gen. Haar bezoek aan ons land gold in het byzonder de Rembrandt-tentoonstelling te Rotterdam; zy had daarvoor zeer gTOte belangstelling. „Een dergelijke verzameling van werken van Rembrandt bijeengebracht op een plaats, is zo uniek, dat ik die zeker niet wilde missen", zo zei zij. Natuurlijk heeft zij met haar klein zoons ook Volendam bezocht. Sprekende over „Sunfed" zei mevrouw Roosevelt, dat de belangstelling daar voor in de V.S. groeiende is. SPAAROVERSCHOT BOERENLEEN BANKEN IN JULI RUIM 17 MILJOEN BU de stichtingen Spaarbank van de Boerenleenbanken, aangesloten by de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven en de Coöperatieve Cen trale Raiffeisen-bank te Utrecht, be droegen de stortingen er terugbetalin gen in juli 1956 respectievelijk f 89.520.000 en f72.320.000, zodat er een spaarover schot was van f 17 200.000. In de vorgie maand bedroeg het spaaroverschot f 12.720 000. de gedeeld. Hij verklaarde dat de Britse regering dit advies volledig goedkeurt. De woordvoerder zei, dat de Egypti sche autoriteiten de employé's van de maatschappij zaterdag j.l. een dergelijke verklaring ter ondertekening hadden voorgelegd. De verklaring, aldus de woordvoerder, kwam neer op een poging om de employé's onder dwang te laten erkennen, dat zij een contract hadden aangegaan met de nieuwe Egyptische maatschappij. Het Nederlandse standpunt In Nederlandse delegatiekringen ver nemen wij, dat Nederland krachtige steun zal geven aan het Amerikaanse voorstel, dat minister Dulles zaterdag avond aan alle delegaties ter conferen tie heeft doen toekomen. Men zei het van groot belang te achten, dat de soli dariteit van het Westen in deze kwestie zo krachtig mogelijk tot uitdrukking zal worden gebracht en dat is er ook de oorzaak van. dat Nederland zich zal onthouden van het indienen van amen dementen. De Nederlandse delegatie heeft gisteren in een vergadering in het gebouw van de Nederlandse ambassade in Londen het Amerikaanse voorstel bestudeerd. Prof. Lieftinck wacht af (Van onze parlementaire redacteur) Vanmorgen heeft prof. Lieftinck niemand ontvangen. Na zyn verken ningen van gisteren wacht hij af, wat de „verspieders" die hy gisteren heeft ontvangen, hem komen melden: of het een land is van melk en honing of een land waar reuzen wonen. Vanmiddag heeft prof. Lieftinck de KVP-minister ir. Witte van Volks huisvesting ontvangen. Anti-Franse betoging in Djakarta 2.000 studenten zyn gisteren door het hek om het huis van de Franse am bassadeur Jean Brionval gedrongen, om te protesteren tegen het Franse bewind in Algerije. De demonstratie werd gehouden ter gelegenheid van de eerste verjaardag van de massale re volte in Algerije. „Vive l'Algerie" schreeuwend, mar cheerden de studenten naar det huis van de gedelegeerde van de Algerijnse beweging, naar de woning van premier AU Sasbroadtmidijojo en naar die van de Franse ambassadeur. De studenten bra ken door het hek, maar kregen van be dienden te horen dat de ambassadeur afwezig was. In een petitie der studenten wordt ge protesteerd tegen de „politiek van on derdrukking" der Fransen in Algerije en wordt verlangd dat Frankrijk onafhan kelijkheid aan Algerije zal verlenen. 9 Vervolg van pag. 1 Verkiezing van Eisenhower en Nixon staat reeds bij voorbaat vast Stassen zal wel een roepende in de woestijn zijn (Van onze correspondent in Washington) De grote zaal in San Francisco, waarin de Republikeinen thans vergaderen, heet officieel „koeien-paleis", doch wordt, behalve voor vee-tentoonstellingen, ook gebruikt voor sport, jaarbeurzen en vergaderingen. De Republikeinen heb ben een half miljoen dollar uitgegeven teneinde de zaal voor de conventie ge schikt te maken. Er zijn 2600 afgevaardigden en plaatsvervangende gedele geerden, die in aantal nog overtroffen worden door 4.000 vertegenwoordigers van de pers, van de radio en van de televisie. Deze zullen wereldkundig maken wat bij de aanvang der conventie reeds vrijwel vast staat: Eisenhower en Ni xon zullen wederom de kandidaten van de Republikeinen zijn voor de posten van president en vice-president. De partij-leiding heeft al het mogelijke gedaan om een gesmeerd lopend en gestroomlijnd congres te kunnen houden. Uiteraard bestaat onder de waarnemers belangstelling voor de poging van gouverneur Stassen, die voor komen wil, dat Nixon kandidaat wordt gesteld, maar Stassen heeft geen enkele medestander gevonden onder de belangrijke figuren in de partij. Hij zal daar om wel een roepende blijven in een van alle comfort voorziene woestijn. Teveel zelfvertrouwen is gevaar voor Republikeinen De afgevaardigden van de Republi keinse partij zijn in feite niet naar San Francisco gekomen om te delibereren, maar om te demonstreren en om een vertoning op touw te zetten welker glans op henzelf zal afstralen. James Reston schreef zondag in de „New York Times": „Zij zijn naar hier gekomen, niet om iets te onderzoeken, maar om een ple zierige tijd te hebben in deze elegante stadZij hebben een van de groot ste risico's genomen, die enige partij ooit aanvaard heef met een zieke en ouder-wordende president, doch zij wensen daar niet aan te denken. Want om te denken of te handelen op grond van de feiten, zouden zij het gezond heidsprobleem moeten dramatiseren en het vice-presidentschap opnieuw aan een onderzoek moeten onderwerpen, en dit is precies het laatste wat zij willen doen." De spanning in San Francisco zal dus heel gering zijn. De Republikeinen voe len zich heel zeker over het verloop van de conventie, alsmede over de afloop van de verkiezingsstrijd. Het enige ge vaar dat hun bedreigt, is eigenlijk te veel zelfvertrouwen! Tenslotte is de ver kiezing niet beslist alvorens de stem men geteld zijn. Men kan zeggen dat de republikeinse conventie gedistingeerder en waardigei dan de democratische is, doch zij is te vens saaier. Het is derhalve moeilijker het televisie-publiek geboeid te houden. Het is dan ook niet verwonderlijk, dat de leiders een dankbaar gebruik maken van filmsterren uit Hollywood, teneinde de bijeenkomsten wat aantrekkelijker te maken. Na een beschaafde en toonaan gevende rede van de gouverneur van de staat Washington. Langley, droeg de filmster Irene Dunn het gebed voor. dat Eisenhower heeft uitgesproken vóór zijn inaugurele rede. Tegelijkertijd speelde een orkest op gedragen wijze het lied „America. America". Gouver neur Langley's beschaafde rede stak gunstig af tegen de brallende demo cratische openingsrede van een week geleden. Langley legde de nadruk op de vrede en voorspoed onder het republi keins bewind. Voorts viel het deze eer ste avond op. hoeveel méér nadruk dan de Democraten de Republikeinen leg gen op de strijd tegen het Communisme De Republikeinen maken er feestelij ke dagen en nachten van in San Fran cisco. Tientallen recepties en bals wor den gehouden en bovendien zal Eisen hower, die reeds vandaag zou aanko men, een grootse ontvangst bereid wor den. f. 10.000 VERDUISTERD. Van bedrijfsorganisatie. Enige tijd geleden is een 37-jarige kantoorbediende uit Den Haag aange houden, die ten nadele van een bedrijfs organisatie een bedrag van f. 10.000 heeft verduisterd. De man had de gel den, die hy voor het uitreiken van er kenningen toucheerde, in eigen zak ge stoken en niet ingeboekt. Tezamen met een colporteur heeft de kantoorbediende het geld opgesoupeerd. Bovendien heeft hij nog leningen gesloten; een keer een lening van f. 4000, welk geld hij in ruim twee maanden opmaakte. Fransman verdronk voor Scheveningse kust (Van onze Haagse redactie) Vanochtend waarschuwde een jongen de agent van politie L. W. v. d. Zalm. dat er in zee. ter hoogte van de Sche veningse vuurtoren, een man in zee dreef. De agent ging te water en wist de drenkeling op het droge te brengen. Door de 47-jarige A. Dijkhuizen, brug wachter werd gedurende geruime tijd kunstmatige ademhaling toegepast, doch dit mocht niet meer baten. De levens geesten van de drenkeling waren reeds geweken. Het onderzoek maakte uit, dat de verdronkene de 54-jarige L. A. Cha- vet, wonende te Lyon, in Frankrijk was. Het stoffelijk overschot werd naar het ziekenhuis aan de Zuidwal vervoerd. Ge bleken is, dat de verdronkene met vrouw en kind aan het Scheveningse strand vertoefde. Reeds veel meer dan een ton voor Marcinelle Ter leniging van de nood, ontstaan door de mijnramp te Marcinelle, is op de girorekening van het Nederlandsche Roode Kruis, van de Belgische ambas sade in 's-Gravenhage en van het Co mité Benelux te Amsterdam, in totaal f. 122.799,60 ontvangen. Bij het Rode Kruis werd f. 101.918,45 gestort. De directeur zal woensdag naar Brussel gaan om daar met zyn collega, de heer Dronsaert, overleg te plegen over de besteding van deze gelden. Het bedrag dat tot nu toe op de giro rekening van de Belgische ambassade is ontvangen is f. 9.466,65 en bij het Co mité Benelux te Amsterdam kwam f. 11.414.50 binnen. Mobilisatie van jonge lichtingen sloeg groot gat in de beschikbare krachten (Van onze Par ij se correspondent) Frankryk worstelt met een stijgend gebrek aan arbeidskrachten. Het even wicht tussen vraag en aanbod is de laatste maanden steeds verder zoek geraakt en de bordjes bij de poorten van de fabrieken, waarop de vacatures staan vermeld, trekken hoegenaamd geen sollicitanten meer. De arbeidsmarkt wordt gelijktijdig van week tot week wat „zwarter". De oorlog in Algerije is ook hier de grote schuldige en haar uitwerking op de binnenlandse arbeidsmarkt doet zich in negatieve zin zelfs in dubbele mate gevoe len, Het aantal Noord af rikaanse en speciaal Algerijnse arbeiders dat, vooral op de „lagere posten" in Frankrijk werkzaam was, is sinds de oorlog steeds veelvulr*'«cr naar het vaderland teruggekeerd om zich in de rijen van de rebellen te scharen. Aan de andere kant heeft de mobilisatie van verscheidene jonge lichtingen Franse reeruten ten getale van ongeveer 400.000 man, een tweede groot gat gesla gen in het reservoir van arbeidskracht. Einde van de woningnood is nog lang niet in zicht Men berekent officieel, dat twee pro cent van de Franse arbeidende bevolking als soldaat naar Algerije ls gestuurd. Men komt nu een 70.000 paar handen in het Franse arbeidsproces te kort. Bijna een derde deel. 25.000 man. was werk zaam in het bouwvak, zodat de crisis die hier toch al heerste, nu een bijzonder acuut karakter heeft aangenomen. Een crisis die te vergelijken valt met de be kende vicieuze cirkel. De Franse regering zou graag een be- PRESIDENT-DIRECTEUR K.L.M. NAAR ZUID-AM ERIK A De president-directeur der K.L.M.de heer I. A. Aler. gaat vrijdag aan een nieuwe oriëntatiereis langs K.L.M.-ves tigingen beginnen. De heer Aler zal thans Zuid-Amerika bezoeken. Eerst gaar hij naar Lissabon en zondag van daar uit naar Buenos Aires. Op 31 au gustus vertrekt hij naar Santiago de Chile en Montevideo, op 8 september naar Rio de Janeiro en Sao Paolo. Om streeks 15 september zal de heer Aler in ons land terug zijn. roep doen op buitenlandse bouwvakar beiders. maar juist tengevolge van de woningcrisis zou men niet weten hoe en waar ze onder te brengen. Indien deze situatie nog enige maanden voort zou duren, wordt al wel overwogen de weder opbouw stop te zetten. Alle aanwezige krachten zouden dan worden gebruikt om in ijltempo barakken te bouwen waar de buitenlandse arbeiders in kun nen worden ondergebracht. Eerst daarna zou met behulp van die buitenlanders de wederopbouw worden hervat. Maar intussen doen de honderd-duizenden Fransen die dag aan dag vergeefs naar een nieuwe of ruimere woning zoeken er wel goed aan hun ziel voorlopig nog in lijdzaamheid te blijven bewaren ook in Frankrijk is het einde van de wo ningnood helaas nog lang niet in zicht! Het Leidsch Dagblad De krant voor iedereen iiiiiiiiiiiiiri Ondanks medische bezwaren Minister van Financiën koos weer eens de gemakkelijkste weg om de tekorten op de nationale begroting te dekken Wanneer een minister van Financiën in Frankryk in geldnood zit en dat wil nog al eens gebeuren dan is de eenvoudigste weg om de staatskas weer wat bij te vullen: verhoging der accynzen en indirecte belastingen. Aan de di recte belastingen via het aanslagbiljet mag hy namelijk niet raken zonder de toestemming van het parlement, dat op dit punt aan byzonder styve bene lydt. Daarentegen kan de regering zonder de Kamer er in te kennen wèl de prijzen verhogen van benzine, de aperitieven en de tabak. En van die vryheid heeft ook de huidige minister van Financiën, Paul Ramadier, ten behoeve van de oorlog in Algeryë en de ouderdomsvoorziening,nu weer een dankbaar gebruik gemaakt. Voorbeeldige patriotten (Van onze correspondent in Parijs) Geld heeft geen geur. Die volkswijs heid pleegt de regering ook op de ge notmiddelen alcohol en nicotine toe te passen. Terwijl de geleerden steeds sterker overhellen naar de overtuiging, dat over matig gebruik van nicotine longkanker in de hand werkt en er in Frankryk se dert Mendès-France een (bedeesde) ac tie van hogerhand tegen het alcoholis me wordt gevoerd, nodigt de minister van Financiën zyn landgenoten uit meer te drinken en meer te roken. Van de prijs van elk pakje sigaretten van 95 franken vloeien er zeventig in de staats kas en in diezelfde verhouding komen ook de menigvuldige aperitiefjes en dl- gestiefjes, die dagelijks in Frankrijk ge- ledied worden, de schatkist ten goede. Met de ene hand beperkt de staat dus de toestemmingen om nieuwe kroegjes te openen, maar met de andere hand wordt de Fransen te kennen gegeven, dat ze zich als voorbeeldige patriotten BUITENLAND Dertig personen, zijn bij een trein ontsporing bij Aboe in Opper-Egypte go- wond geraakt. Niet ver van daar 16 voorts een goederentrein ontspoord. Men hoopt de schade dinsdag te hebben hersteld. Om zijn aohtste infanteriedivisie „een goed figuur" te laten slaan wanneer deze in de herfst naar Duitsland zal worden gestuurd, heeft generaal-niajoor Thomas Watllngton in Colorado (V.S.) maatregelen getroffen. Hij heeft twintig van zijn man nen gestraft omdat zij zijn bevel niet hadden opgevolgd hun lichaamsgewicht drastisch te verminderen. De generaal ls van mening, dat ongeveer 1200 van zijn 25.000 mannen veel te dik zijn; 800 van hen hebben reeds door dieet hun omvang tot de door de generaal gewenste propor ties weten terug te brengen. De Franse afdeling van de inter nationale Juristencommissie heeft maan dag officieel bericht gekregen dat twee Franse Juristen, die namens de commissie de berechting van de stakers van Poznan wilden bijwonen, geen Pools visum zullen krijgen. Er werd geen officiële reden voor de weigering gegeven, doch de Poolse ambassade in Parijs deelde de juristen mee dat het proces ln Poznan een binnen landse Poolse aangelegenheid ls. Nadat de Syrische president een be roep op gratie had verworpen, zijn maan dagmorgen zes wegens „spionage voor Israël" ter dood veroordeelden bij Kuneltra (Syrië) terecht gesteld. Doordat een vrachtauto zondag ln Columbia van de weg af reed en in een ravijn stortte verloren twaalf mensen het leven en raakten 33 personen gewond. De Jordaan6-Israëlische bestandscom missie heeft maandag Jordanië schuldig bevonden aan het grensincident van 16 augustus. Hierbij werden een Israëlisohe bus en twee begeleidende militaire voer tuigen ln hinderlaag overvallen. Drie Israëlische soldaten en een vrouwelijke buspassagier werden hierbij gedood. - De politie te Hamburg heeft mee gedeeld, aat zij de afgelopen drie dagen 120 vooraanstaande Communisten heeft ondervraagd en hun woningen doorzocht. Het merendeel van de betrokkenen zal zich voor het gerecht moeten verant woorden. Zoals bekend heeft het hof voor grondwetszaken vrydag de communistische partij ln de Bondsrepubliek buiten de wet gesteld. Hamburg ls altijd een van de bol werken van deze partij geweest. Premier Nehroe van India heeft in het parlement meegedeeld, dat India in stemt met een voorstel van Communis- tisoh-Ohina voor een gemeenschappelijke oonferentle over een gebied van ongeveer vijf vierkante kilometer, Bara Hoti om uit te maken of het gebied bij India of Tibet hoort. In een deftig New Yorks restaurant hebben zondagavond drie gangsters, die na sluitingstijd de kassa hadden willen be roven, een vuurgevecht geleverd met de politie, waarbij een van hen werd gedood en de beide anderen gevangen werden ge nomen. Ook een politieman liep schot wonden op. Van vier Hongaarse vluchtelingen, die zondag van een passagiersboot op de Donau bij Bratislawa sprongen om Oosten rijks gebied te bereiken, zijn er drie door Tsjecho6lo waakse militairen opgepikt, voordat zij hun doel hadden bereikt. De vierde wist Oostenrijks gebied te bereiken en vroeg daar asiel. Op de rivier de Han, nabij Seoel (Zuid-Korea) is zondagavond een vaartuig omgeslagen, waarmee artiesten van een voorstelling in de omgeving terugkeerden. Vijftien personen verloren het leven. Het congres van de Engelse vakver eniging T.U.C. heeft zich maandag uit gesproken voor het recht der arbeiders op schadevergoeding voor ontslag ten gevolge Aan de invoering der automatic. In zijn jaarverslag verklaarde de machtige ar beidsorganisatie. die acht miljoen werk nemers vertegenwoordigt, dat schadever goeding in gevallen van ontslag wegens in krimping een „eerlijke en redelijke eis" is. Een 42-jarige Amerikaanse soldaat, die al ruim zeven jaar niet bij zijn leger onderdeel was teruggekeerd, heeft zioh de vorige week weer present gemeld. De man vertelde zijn superieuren, dat hij in 1948 door de Russen was aangehouden, toen hij over een Donaubrug liep, en daarna in Oostenrijkse, Hongaarse en Oostdultse ge vangenissen gedetineerd was geweest. Dit is het elegante schip Achilleus, waarop een groot aantat personen van koninklijke bloede, o.a. de Prinsessen Beatrix en Irene een tocht over de Middellandse Zee maken. gedragen, wanneer ze een glaasje extra ledigen of een paar sigaretten meer zou den willen roken. Want met dat meerde re geld worden, als gezegd, de ouden van dagen in leven gehouden en wordt de pacificatie in Algeryë mede gefinancierd Kaasmarkt: Tentsamenkomst Contact commissie voor Evangelisatiewerk. 8 uur nam. WOENSDAG. Kaasmarkt: Tentsamenkomst Contact commissie voor Evangelisatiewerk. 8 uur nam. Stationsweg 12Aandeelhoudersverg. N.V. Leldsche Duinwatermij. 11.30 uur voorm. PieterskerkAvondstilte 7.30 uur nam. DONDERDAG Kaasmarkt: Tentsamenkomst Contact commissie Evangelisatiewerk, 8 uur nam. VRIJDAG Kaasmarkt: Tentsamenkomst Contact commissie Evangelisatiewerk, 8 uur nam. ZATERDAG Kaasmarkt: Tentsamenkomst Contact commissie Evangelisatiewerk, 8 uur nam. Rijnsburgerweg 133: Excursie Ned. Na tuurhistorische Ver. naar Kwekerij Ballego 2.30 uur nam. Stadszaal (vestibule): Inschrijving 3 October Ver. Haring en Wittebrood. 610 uur nam. ZONDAG Kaasmarkt: Tentsamenkomst Contact commissie Evangelisatiewerk, 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum voor Volkenkunde: Zomer- tentoonstelllng „Van klei tot pot" (Tot 1 oktober) Lakenhal: Tentoonstelling Rembrandt als leermeester" Werkdagen 10 uur voor middag5 uur namiddag Donderdags en dinsdags bovendien 7.30—9.30 uur n.m Zondags 15 uur nam Den Burcht: Hedendaagse beeldhouw kunst Dagelijks tot zonsondergang (T m 26 augustus) Prentenkabinet (Kloksteeg 25): Tekenin gen door Rembrandt (tm 15 september) BIOSCOPEN Trianon. „Troubadour der liefde", 14 Jr. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Casino. „De Zigeunerbaron". 14 Jaar. Alle dagen 7 en 9.15 uur. Matinees: „Ettniel en zijn detectives". Lldo. „De naakte oorlog". 14 Jr. Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur Luxor. „De vroiyke vagebond", a. 1. Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex. „De prairie verdwijnt", a. 1. Werk dagen 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus„Rose Marde". De avond- en nachtdienst van de apotheken te Lelden en Oegetgeest wordt tot zaterdagmorgen 25 augustus 8 uur waargenomen door: Apotheek Kok. Rapen burg 9, telefoon 24807; Apotheek Tot Hulp der Menschheid. Hooigracht 48. tel. 21080; Apotheek Oegstgeest, Wilhelmlnapark 8. telefoon 26274. BH geen gehoor by (J\v huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. Tweede lening van gemeente Leiden SLECHTS 25G TOEWIJZING OP INSCHRIJVING EERSTE LENING De gemeente Leiden zal binnen enkele dagen met een tweede 4 1/4% lening, tot een bedrag van 5 miljoen gulden, uitkomen. Het prospectus dezer lening zal spoedig verschijnen. De toewijzing op de eerste lening heeft 25 op alle in schrijvingen bedragen. De gauloise. Het ministerie van Financiën heeft er zich dan ook over beklaagd, dat er in Frankrijk veel te weinig sigaretten in rook vervliegen: niet meer dan 35 mil jard per jaar ofwel nauwelijks vier si garetten per dag per hoofd. De gemid delde Amerikaan rookt er ruim tien per etmaal. Wanneer men er aardigheid in zou hebben al die Franse sigaretten achter elkaar te leggen, dan bereikte men niet eens een lengte, waarmee men vier maal de omtrek van de aarde zou kunnen omspannen. Tachtig procent van al die rokertjes behoren tot de be faamde familie van de .gauloise": een forse sigaret, die in blauwe pakjes ver kocht wordt en die bij de eerste kennis making zelfs een verbeten kettingroker na een paar trekjes vaak al schele hoofd pyn bezorgt. Maar de habitué we spreken uit ondervinding is aan zijn gauloise verknocht, gelijk Chamberlain indertijd aan zyn onafscheidelijke para plu. De grondstoffen van de gauloise wor den, met uitzondering van een snuifje Kentucky-tabak voor de geur, geheel door Frankryk en Algerije zelf geleverd. Vier enorme fabrieken zyn dag aan dag in touw om de behoeften aan gauloises te bevredigen. Veertien prijsverhogingen Behalve als genot- of verdovings middel functioneert de gauloise ech ter zo ook als een soort barometer van de inflatie. Zodra de frank 't benauwd krijgt, wordt immers de gauloise het eerst in prijs verhoogd. Sinds 1914 is dat nu al 14 maal gebeurd. In de eer ste wereldoorlog kostte een pakje van 20 sigaretten iets meer dan een halve franc (60 centimes). Nu is de prijs 95 franken! Nadat in 1947, voor het eerst in de geschiedenis van de indirecte belastingen, de siga- rettenprys tot tweemaal toe met en kele franken werd verlaagd, haalden de gauloises hun achterstand in 1948 ruimschoots in door liefst tweemaal duurder te worden. De prijsverhoging van de vorige maand 15 francs per pakje hebben de Franse rokers overigens manmoedig ge dragen. De omzet heeft er nauwelijks onder geleden. Maar wanneer de rege ring werkelijk aan haar onderdanen de Amerikanen met succes ten voorbeeld) wil stellen, dan moest ze toch maar be ginnen met de sigarettenprijzen verder met rust te laten. Want het is niet de goede wil, die ontbreekt. Ook de Frans man is er graag van overtuigd: een te vreden roker is geen onruststoker. Maar op voorwaarde, dat de sigaret betaal baar blijft. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) e. f? w 3 x'Ü ■S3 o 3 E S SS SS Stockholm liöht bew. zw 5 20 2 Oslo nevel z 2 20 5 Kopenhagen licht bew. w 5 19 0 Aberdeen licht bew. nw 3 14 0 Londen mist windstil 20 0 Amsterdam onbewolkt zw 3 19 0 Luxemburg mist nnw 2 20 0.3 Parijs Bordeaux licht bew. w 2 21 0 mist windstil 21 7 Grenoble regen windstil 23 16 Nice zwaar bew. w 3 28 0 Berlijn geh. bew. nw 2 22 0 Frankfort mist windstil 21 10 Münohen regen wzw 2 24 12 Zürlch regen licht bew. wzw 2 20 22 Locarno o 2 23 13 Wenen licht bew. nw 2 26 0.4 Innsbruck regen o 2 26 29 Rome onbewolkt O 4 36 0 AJaccio zwaar bew. ono 6 29 0 Mallorca licht bew. no 7 36 0

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2