Lieftinck zoekt nu zelfstandige figuren als ministers Op Londense conferentie zal het wel niet tot een stemming komen WEERBERICHT Ook uit de kring van de K.V.P. Vlot met Canadezen gisteren de liaven Falmouth binnengesleept De verklaring van Dulles is zo aanvaardbaar mogelijk gesteld Onderhandelingen met Nasser 95ste jaargang DINSDAG 21 AUGUSTUS 1956 No. 28914 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.— per kwartaal; f2.35 per maand; f0.55 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Kans op succes is nog niet te beoordelen (Van onze parlementaire redacteur) Prof. Lieftinck geeft de moed nog niet op om een Kabinet voor te bereiden dat zoveel mogelijk de verkiezingsuitslag weerspiegelt. Bij de verkiezingen op 13 juni won zowel de P. v. d. A. als de K.V.P. De uit spraak van het volk is dus geweest dat beide partijen haar aandeel in het bestuur van het land behoren te behouden. Bij de formatie van een Kabinet op parlementaire basis is het echter onmogelijk gebleken P. v. d. A. en K.V.P. te verzoenen. Daarom probeert prof. Lieftinck alsnog figuren uit beide partijen in een Kabinet te verenigen zonder rugge spraak met parlementaire organen. Dat blijkt uit het feit dat hij gisteren niet alleen personen uit de kring van de P. v. d. A. ontving, maar daarna ook uit het kemp van de K.V.P., namelijk mr. H. A. M. T. Kolf schoten, burgemeester van Eindhoven. besproken toen hij gistermiddag al weer een bezoek bracht aan de Ko ningin om een tussentijds verslag uit te brengen over zijn bemoeiingen met de Kabinetsformatie. En in ieder ge val is hij doorgegaan, ongeacht de af zijdigheid of de tegenwerking van de politieke partijen, personen van ver schillende levensbeschouwing uit te nodigen minister te worden om aldus een extra-parlementair Kabinet te vormen, dat in de toekomst door zijn daden misschien nog eens het ver trouwen van het parlement zal kun nen verwerven. Het is echter niet ge makkelijk uit de kring van de K.V.P. en de A.R. iemend bereid te vinden een ministersportefeuille te aanvaar den als hij weet dat zijn partij er te gen is. (Het is ook de vraag of zo iemand ooit het vertrouwen van het Parlement zal winnen). Maar prof. Lieftinck vertrouwt blijkbaar zulke zelfstandige figuren wel te kunnen vinden. Weerlegging van kritiek K.V.P. en A.R. hebben er kritiek op uitgeoefend dat prof. Lieftinck zijn in formatie-opdracht heeft aanvaard. Zij menen dat een andere formateur met een andere formatie-opdracht beter en juister zou zijn geweest. Prof. Lieftinck heeft er echter nog eens de aandacht op gevestigd dat het niet alleen onmo gelijk is gebleken P.v.d.A. en K.V.P. tot elkaar te brengen, maar dat de A.R. en de C.H.U. in ieder geval tot vorige week. steeds hadden geweigerd een beslissing te nemen of zij zich achter de K.V.P. of de P.v.d.A. zullen scharen. Ook daardooï zat de Kabinetsformatie muurvast. On der die omstandigheden was vorige week de opdracht tot het onderzoeken van de mogelijkheid een extra-parle mentair Kabinet te vormen zonder rug gespraak met de partijleiders het meest verantwoord. Want desnoods tegen an dersluidende adviezen in, is het staats hoofd verplicht te letten op de volks wil, zoals die tot uiting is gekomen bij de verkiezingen. Vertrouwen Waarschijnlijk heeft prof. Lieftinck de kritiek van de K.V.P. en de A.R. Von Karajan's plannen voor Salzburg 1957 „NIET SENSATIONEEL" (Van onze Weense correspondent) De artistieke leider van de toekom stige Salzburger Festspiele Herbert von Karajan, heeft zijn plannen voor het jaar 1957 bekend gemaakt en daarvoor ook reeds de goedkeuring gekregen van het curatorium. Om begrijpelijke rede nen staat Mozart op de voorgrond, doch nu slechts met twee opera's, n.l. .Figaro' onder Karei Böhm en „Entfürung aus dem Serail" onder Jos. Krips, die dus na zoveel jaren weer in Salzburg zal optre den, en vervolgens twee opera's onder leiding van von karajan zelf, „Falstaff" en „Fidelio". Mitropoulos zal „Electra" van Richard Strauss dirigeren, terwijl als concessie aan de moderne muziek „De school der vrouwen" van Lieberman onder de directie van Georg Szell zal worden opgevoerd. Als vaste regisseurs zullen weer Schuh, Graf en Lothar op treden, doch daarnaast hoopt men op de medewerking van Strehler en Jean Vi- lar. In tegenstelling met dit jaar stelt men zich niet meer tevreden met één toneelstuk, doch wil men bovendien twee moderne drama's opvoeren, bij voorkeur in de vorm van 'n wereldpremière. Voor het ballet heeft men onderhandelingen aangeknoopt met het Sadler Wells-bal let. De „dictator" von Karajan heeft dus wel handig gelaveerd tussen oud en nieuw, maar goed beschouwd is zijn pro gramma niet sensationeel. Nationalisten willen een-partij-regering in Marokko De nationalistische Istiqlal-partij heeft maandag besloten, al haar tien ministers uit het kabinet van Si Bekkai terug te trekken met het doel, zelf een een-partijregering te vormen. Door dit besluit dreigt een einde te komen aan het gematigde bewind van Si Bekkai. Een vergadering van het ka binet, die voor maandag was uitgeschre ven, is op het laatste ogenblik tot don derdag uitgesteld. De huidige regering, die sinds decem ber van het vorig jaar aan het bewind is. bestaat uit tien aanhangers van de Istiqlal, zes ministers van de meer ge matigde nationalistische „Democratische Onafhankelijkheidspartij" en vijf par tijlozen. Toenemende wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Koude nacht met weinig wind en hier en daar mist. Morgen overdag toene mende bewolking maar op de meeste plaatsen droog weer. Tot matig of vrij krachtig toenemende wind tussen zuid en oost. Iets hogere middagtemperatu- ren. (Opgemaakt te 11.15 uur). 22 augustus Zon op: 5.37 uur: onder: 19.51 uur. Maan op: 19.40 uur; onder: 6.46 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.48 en 16.10 Dit nummer bestaat nlt acht pagina's De figuur van mr Kolfschoten Gistermiddag ontving hij in het To rentje op het Binnenhof de 53-.iarige K.V.P.'er mr. H. A. M. T. van Kolfscho ten, burgemeester ven Eindhoven, oud minister van Justitie van 19451946 en oud-lid van de Eerste Kamer. Te kwart voor vier vertrok prof. Lieftinck naar het Huis ten Bosch om met de Ko ningin te spreken, maar mr. Kolfscho ten bleef in het Torentje wachten en na de terugkeer van prof. Lieftinck werd het afgebroken gesprek voortgezet. Mr. Kolfschoten, die in de kring van de K.V.P. niet populair is en daarom geen lid meer is van de Eerste Kamer, zal dus niet direct een ministersporte feuille hebben geweigerd. Prof. Lieftinck weet dat mr. Kolfschoten in de bezet tingstijd met dr. Drees lid is geweest van het Vaderlands Comité, dat erkend was door de Nederlandse regering in Londen. Dr. Drees en mr. Kolfschoten kennen elkaar dus uit het verzet. Of prof. Lieftinck de heer Kolfschoten heeft kunnen overhalen, nog onbe kend. Het is trouwens ook onbekend of hij prof. Zijlstra (A.R.) en ir. Staf (C.H.U.) die hij eerder op de dag ontving, bereid heeft gevonden weer een ministerspor tefeuille te aanvaarden in een extra parlementair Kabinet. Het ligt wel voor de hand dat zij een beslissing hierom trent „in overweging" hebben willen nemen en waarschijnlijk hun Kamer fracties zullen willen raadplegen nu zij in het gesprek met prof. Lieftinck ken nis hebben kunnen nemen van het re geringsprogram en de zetelverdeling. Voorlopig valt dus nog niet te overzien hoe het staat met de kansen op succes van prof. Lieftinck. Gisteravond heeft hij ook nog mi nister Suurhoff (P.v.d.A.) ontvangen om hem te vragen Sociale Zaken te blijven beheren. Het gesprek duurde van 8 uur tot half tien, waarna prof. Lieftinck het Torentje verliet. Malinofski volgt Konjef op Nieuwe opperbevelhebber van Russische leger Een bericht in de „Rode Ster", het orgaan van het rode leger, meldt dat de Sovjet-Russische strijdkrachten thans onder bevel staan van maarschalk Ro- dion Malinofski. Zijn voorganger was maarschalk Iwan Konjef, die op 14 mei 1955 benoemd werd tot opperbevelheb ber van de strijdkrachten van de lan den, die het verdrag van Warschau hebben ondertekend. De 57-jarige maarschalk Malinofski heeft een belangrijke rol in de tweede wereldoorlog gespeeld. Hij bracht in 1942 voor Stalingrad een zware neder laag toe aan de troepen van von Man- stein. In het grote Russische tegenof fensief verdreef hij de Duitse troepen uit Roemenië en Tsjecho-Slowakjje. Sinds 1945 stond hij aan het hoofd van de Sovjet-Russische troepen in het Verre Oosten. Naar verluidt speelde hij hier een belangrijke rol bij de uitbrei ding van het militaire vermogen van de Noordkoreanen en Chinezen. Malinofski is sinds 1926 lid van de communistische partij. Na op het Par tijcongres in 1952 gekozen te zijn tot kandidaatlid van het centrale partij- comité, werd in februari van dit jaar op het twintigste partijcongres, vol waardig lid van dit college. Eisenhower vandaag naar San Francisco De conventie van de Amerikaanse re publikeinse partij is maandag in San Francisco begonnen. President Eisen hower. wiens kandidatuur voor het pre sidentschap door geen enkele Republi kein op de conventie bestreden wordt, werd heden, Dinsdag, in San Francisco verwacht. Senator William Knowland, leider van de Republikeinse fractie in de Ameri kaanse Senaat, verweet maandag in een toespraak de democraten, dat zij op hun conventie van de vorige week in Chicago „geprobeerd hebben de persoon en het werk van een grote minister van Buitenlandse Zaken (Foster Dulles) te kleineren aan de vooravond van zijn vertrek naar een internationale confe rentie. die mogelijk zal beslissen over oorlog of vrede." knowland riep de De mocraten op met de Republikeinen een verenigd front te vormen tegen de Ame rikaanse communistische partij, die hij „de enige partij van het verraad in ons land noemde". Slot op pag. 2 Beperkende maatregelen ep Cyprus ingetrokken Na het aanbod van de verzetsbewe ging Eoka voor het sluiten van een wa penstilstand hebben de autoriteiten op Cyprus een reeks beperkende maatrege len opgeheven. De/e maatregelen betreffen een verbod om van zonsondergang tot zonsopgang in Nicosia, Limasscl en Larnaca gebruik te maken van motors en fietsen en een bepaling, dat in bepaalde wijken van Limassol geen auto's mochten rijden. Alleen in zekere streken van het Trood-os-gebergte, dat beschouwd wordt als de verblijfplaats van eenheden van de Eoka. zijn nog beperkende maatrege len op het verkeer van kracht. M.S. „Vollon" gezonken Het 863 ton grote Franse motorschip Ion" is in de Oosterschelde gezon- n. De lading bestond uit pufkolen. De kapitein was O. Scholl; het schip was afkomstig uit Straatsburg. Door overslaande stortzeeën kwam het schip in moeilijkheden, dwars van Sta- venisse. Aan boord bevonden zich 14 personen, die werden overgenomen door in de nabijheid varende tankschepen. v,*- Prinses Margaret van Engeland, die vandaag haar 26ste verjaardag viert. De Prinsessen Beatrix en Irene zwaaien een afscheidsgroet naar de toeschouwers op de kade van Venetiëkort voordat de Achilleus metzijn Koninklijke gasten zee kiest voor een vakantietrip door de Middellandse Zee. Bijna drie maanden geleden uit Halifax vertrokken De laatste dertig dagen leefden zij van regenwater en visvangst Vermagerd en vermoeid, maar wel goed gezond Een van de drie opvarenden van het vlot „L'Egare" („de verdwaalde") is maandag op veertien mijl van de kust van Cornwall (Engeland) door een red dingboot van boord gehaald. Een Ne derlands schip, dat maandag het vlot was gepasseerd had per radio doorge geven, dat een der opvarenden het vlot wilde verlaten. „L'Egare vertrok 87 da gen geleden met vier man aan boord uit Halifax (Canada). Een opvarende werd na een maand van boord gehaald wegens ziekte. De man die van 't vlot was gehaald, de 29-jarige Henri Beau- dot, verklaarde later dat hij slechts aan land was gekomen om maatregelen te treffen voor het binnenslepen van het vlot in Falmouth. Twee Britse reddingboten namen het vlot kort voor middernacht, toen het zich 15 mijl ten zuidoosten van Lizard bevond, op sleeptouw naar Falmouth. Henri Beaudot is de gezagvoerder van het vlot. de twee andere mannen, die met hem de reis volbracht hebben, zijn de 31-jarige Gaston Vanacker en de 27-jarige Mark Modena. Alle drie wo nen zij in Montreal. De laatste dertig dagen van hun reis hebben de vrijwillige schipbreukelingen van regenwater en de visvangst moeten leven, omdat hun voorraad levensmid delen op was! Het vlot, dat gebouwd is uit ronde balken, met touw samenge bonden, is op sleeptouw genomen, om dat men niet het gevaar wilde lopen dat het op de rotsen van Cornwall te recht zou komen of met de stroom mee drijven in de verkeerde richting, op nieuw de Atlantische Oceaan op. De opvarende van de „Verdwaalde" zijn wel wat vermagerd en vermoeid, doch hun gezondheidstoestand is goed. Voorts hebben zij een baard van een maand, omdat zij zich bij gebrek aan vers water de laatste weken niet meer hebben kunnen scheren. De vorige week is het vlot nog in een zware storm terecht gekomen, waarbij het met golven van twaalf meter hoog te kampen kreeg, terwijl het zelf maar zes bij vier meter groot is. Vorig jaar hadden de Canadezen ook reeds geprobeerd met een vlot de At lantische Oceaan over te steken, doch toen mislukte de poging. Na 66 dagen strandden zij op de kust van Néw- Foundland. (Van onze Londense correspondent) Na dagen van onderhandelingen achter de schermen zijn gistermiddag op de conferentie over het Suezkanaal in Londen de kaarten op tafel gelegd. De Indiase delegatieleider, Krisja Menon, sprekende namens de overige zes landen van het Afrikaans-Aziatische volk, waaronder Indonesië, heeft met een rede, die ruim vijf kwartier duurde, voorstellen als „basis voor onderhandelingen om te komen tot een vreedzame oplossing" ingediend, die, zoals een Britse woord voerder na afloop van de vergadering verklaarde, ,wel in beginsel veel gemeen hebben met hetgeen de Westelijke Grote Drie zich als een oplossing voor de kwestie gedacht hebben, doch die wat de toekomst in de praktijk van het ka naal betreft, wel niet tot elkaar te brengen zullen zijn". In conferentie-kringen wordt dan ook verwacht, dat, wellicht met enkele amendementen om te trachten de meerderheid zo groot mogelijk te doen zijn, aan de conferentie zal worden gevraagd haar goedkeuring aan het door minis ter Dulles ingediende Westelijke plan te geven, waarna een kleine commissie uit de landen, die zich achter het voorstel scharen, zal worden afgevaardigd naar Egypte om met president Nasser onderhandelingen te voeren. In de tekst van Dulles is sprake van een „Raad voor het Suezkanaal" Ook de Indonesische delegatie is ac tief geweest en onderhield een intensief contact vooral met de delegatie van Sovjet-Rusland, India en Ceylon. De leider der delegatie, Abdoelgani, gaf in de volgende bewoordingen Indonesië's zienswijze inzake Suez weer: „Wij moe ten voorkomen dat deze conferentie een rechtbank wordt, waar iemand bij ver stek wordt veroordeeld. Foster Dulles daalt veel te veel af in details en even min is het verstandig te trachten Egypte voorstellen op te dringen, die het niet wil aanvaarden. Ook Indonesië heeft groot belang bij het waarborgen van een vrije doorvaart en juist daarom zijn wij van mening, dat er veel meer bereikt wordt met de voorlopige vaststelling van enkele algemene richtlijnen, terwijl de uitwerking van de details over moet worden gelaten aan een kleine groep mogendheden, die samen met Nasser aan tafel gaat zitten". Slot op pag. 2 Dat het niet tot een formele stemming zal komen, kan ook blijken uit de aan hef van de formeel ingediende Ameri kaanse verklaring, waarin wordt gespro ken van „de landen, die deze verklaring goedkeuren" en niet van „de conferen tie". Opvallend in de tekst van de verkla ring van minister Dulles is, dat daarin niet meer wordt gesproken van een internationale raad", die zou zijn be last met het beheer, het onderhoud en de ontwikkeling van het kanaal, zoais dit het geval was in de oorspronkelijke tekst, die tijdens het weekeinde aan de delegaties werd toegezonden, maar van een „raad voor het Suezkanaal". Overigens blijkt uit de tekst van de verklaring verder duidelijk, dat deze raad internationaal zou moeten zijn sa mengesteld, doch blijkbaar hebben de Westelijke Grote Drie, die gistermiddag op het laatste moment nog bijeenkwa men, waardoor het begin van de verga dering drie kwartier moest worden uit gesteld, de bewoording zo aanvaardbaar mogelijk willen stellen. In zijn rede van gistermiddag legde minister Dulles er de nadruk op, dat de conferentie geen beslissingen zal moeten nemen die ook hen, die het daarmede niet eens kunnen zijn, zullen binden. „Onze kracht groeit naarmate wij eens gezindheid tonen en wU zullen daar zeker naar streven. Doch geen meerder heid, hoe groot ook, zal een minder heid, hoe klein ook, kunnen binden. Minister Luns sprak hartig woordje met Dulles De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, Luns, heeft gisteren een hartig woordje gesproken met zijn Amerikaanse ambtsgenoot John Foster Dulles en heeft deze in feite verteld, dat Nederland gelooft, dat zij tamelijk onachtzaam door de Verenigde Staten behandeld wordt. Naar verluidt heeft minister Luns, die de reputatie heeft geen blad voor de mond te nemen, aan Dulles verteld, dat, als de Verenigde Staten en de rest van de wereld Neder land hadden gesteund, toen Indonesië de Nederlands-Indonesische Unie een zijdig opzegde, er thans misschien geen Suez-probleem was geweest, aldus Uni ted Press. Nederland heeft de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk toen gewaar schuwd, dat, als Indonesië werd toege staan internationale overeenkomsten te schenden, andere pas onafhankelijke naties dat voorbeeld zouden volgen. Ook wordt vernomen dat minister Luns de kwestie ter sprake heeft ge bracht van de Amerikaanse weigering de KLM-routes in de Verenigde Staten toe te staan. Geloofd wordt, dat hij er op gewezen heeft, dat Nederland, als een van de beste bondgenoten, die de Verenigde Staten in Europa hebben en ook als een van de beste klanten, die Amerikaanse vliegtuigfabrieken hebben, verwachtte minstens op voet van gelijk heid behandeld te worden met landen als West-Duitsland wat de kwestie van luchtvaartfaciliteiten in de Verenigde Staten betreft. Minister Luns heeft voor de aanvang van de conferentie een onderhoud ge had met Foster Dulles, juist voordat deze zich naar het foreign office begaf om Selwyn Lloyd en Pineau te ont moeten. Toen de heer Luns de Ameri kaanse ambassade verliet, gaf hij het volgende commentaar: „Wij hebben openhartig van gedachten gewisseld en U kunt aannemen dat wij ook gesproken hebben over de kwestie der Indonesi- sohe schulden". Staking Belgische mijnen duurt voort De staking van de mijnwerkers in België, die donderdag tegen het advies van de verantwoordelijke vakvereniein- gen in is begonnen, duurt voort. Naar schatting staakt nog de helft van de mijnwerkers in België. Het bestuur van de Belgische communistische partij heeft geeist, dat vertegenwoordigers van de arbeiders zullen deelnemen aan het technisch onderzoek van de ramp te Marcinelle. Volgens het blad „Le Peuple" hebben leden van de reddingsploegen zondag in de mijn van Marcinelle levende muizen gezien. Liftende jongens waarschuwden politie AUTODIEFSTAL OPGELOST Twee liftende jongens uit Utrecht, 17 en 13 jaar oud. hebben zonder het te weten een autodiefstal opgelost. Zij lift ten gistermorgen met een stationcar tussen Roermond en Weert, doch aange zien de bestuurder niet veilig reed en in Weert een aanrijding kreeg, zij het dan niet ernstig, verzochten zij in Weert te mogen uitstappen. De twee knapen gingen onmiddellijk naar het politiebureau, om het vreemde gedrag van de chauffeur te melden. In de loop van de middag vond de Weerter politie de auto zwaar beschadigd in een sloot in een gehucht nabij Weert. De bestuur der die lopende naar de stad was ge gaan, kon dank zij de jongens, die een vrij nauwkeurig signalement hadden op gegeven, door de politie worden aange houden. Het bleek een 20-jarige man uit Heerlen te zijn, die deze morgen de I auto in Heerlen ontvreemd had.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1