Engelse verre visserijvloot is de modernste ter wereld die geen subsidie behoeft De voedselproducerende sector, Loop der bevolking te Leiden ïnachine-stiksters hand-werksters NETTE WINKELJUFFROUW EEN AANKOMENDE KANTOORBEDIENDE MAANDAG 20 AUGUSTUS 1956 Vloot van 260 eenheden wordt vernieuwd De verre visserijvloot van Groot-Brittannië is de grootste, de modernste en de meest doelmatig ingerichte en uitgeruste vissersvloot ter wereld. Deze vloot Icon in het jaar 1955 niet alleen haar vooraanstaande plaats behouden, maar bracht ondanks verliezen aan schepen meer vis aan de wal dan in 1954. De exploitatiekosten stegen echter aanzienlijk. De vissers gingen meer verdienen. Door een grotere produktie en een betere efficiency konden de prijzen desondanks stabiel blijven. Het bedrijf slaagde er in 1955 in dat gene te verwezenlijken wat het zich had voorgenomen te bereiken: de bevol king kon profiteren van een groter aanbod van goedkope, eerste kwaliteit vis. De consumptie van vis werd voor de eerste keer na de afschaffing van de vleesdistributie groter en vertoonde een toename van 2.3 procent per hoofd. Deze toename was echter niet voldoende om gelijke tred met de aanvoer van vis te houden. Teneinde de prestaties voor de toekomst veilig te stellen, wer den zes nieuwe schepen, die tezamen ruim twaalf miljoen gulden hebben gekost, aan de vloot toegevoegd. Dertien oude schepen werden uit de vaart genomen en gesloopt. De lonen van de bemanningen wer den verhoogd met bijna f. 20,— per man per week op zee. Een leger van 6.500 bekwame mensen, dat een vloot van 260 grote treilers be mant, zorgde er voor, dat voor iedere man, iedere vrouw en elk kind in Groot- Brittannië 19 Engelse ponden vis werd aangevoerd. De totale hoeveelheid vis, uitgedrukt in geld, vertegenwoordigt een gemiddelde van meer dan f. 60.000,— per visserman en komt neer op bijna tweederde van alle vis, die door Britse schepen wordt aangevoerd. De Britse verre-visserijvloot ontvangt geen cent subsidie. In de loop van 1955 werd besloten om het zware en gevaar lijke werk van de bemanningen te erken nen door de toekenning van een prijs in de vorm van een „zilveren kabeljauw" aan het schip dat over het jaar geno men de grootste hoeveelheid vis aan de wal zet. De onderscheiding werd tevens gezien als een prikkel tot nog grotere inspanningen. Met terugwerkende kracht werd voor 1954 de eerste prijs toegekend aan de „Arctic Warrior" en in 1955 aan de „Kirkella". Beide schepen hebben hun thuishaven in Huil. De vloot zelf betaalde in 1955 een hoge prijs voor de vis. In 1954 gingen 38 mensenlevens verloren, in 1955 echter 63. Het verlies aan schepen verdubbelde, zijnde zes eenheden. Zoute visserij In de zomer van 1955 werd door twaalf Humbertreilers, die gewoonlijk in die periode opliggen, een aantal rei zen ter zoute visserij gemaakt. De verse visserij levert in die tijd overvloedige vangsten, maar de vraag naar vis is dan niet evenredig groot. De twaalf schepen maakten tezamen 25 reizen, die elk zes tot acht weken duurden en zij voerden 13.908.160 Engelse ponden zoute vis aan, die werden uitgevoerd naar centraal- en Zuid-Europa en die 447.577 pond aan deviezen opbrachten. Toekomstbeeld Het verslag gaat door met de vraag, welke kant men in de toekomst op moet gaan. Er is een neiging om grotere en snellere treilers te gaan bouwen. De be doeling hiervan is kosten en prijzen sta biel te houden en zo mogelijk te verla gen, wanneer de algemene waardedaling van het geld een halt kan worden toe geroepen. Het besluit om dertien schepen van de vloot af te voeren en te slopen was het gevolg van de sterk gestegen ex ploitatiekosten. De voornaamste oorzaak hiervan was de hoge kolenprijs. die de oude schepen onrendabel maakte. De aanvoeren van 1955 bewijzen, dat een kleinere maar efficiënte vloot aanzienlijk meer vis aan de wal kan zetten. Binnen het kader van het bouw-pro- gramma voor de verre-visserij kan wor den verwacht, dat dit jaar de Britse verre-visserijvloot met twee en twintig nieuwe schepen zal worden versterkt. IJstand concurreert De verre visserij-reders tijn er trots op. dat hun bedrijf niet gesubsidieerd behoeft te worden, de enige voedsel- producerende sector, die het zonder huln van de overheid stellen kan. Jaar in jaar uit leveren zij goed en goed koop voedsel. Zij zijn er zich tenvolle van bewust, dat grote aanvoeren en een goede afzet afhangen van goedkope vis. De treilers van IJsland, die na be ëindiging van het geschil, de Britse verre visserijvloot zullen beconcurre ren, worden door hun regering zwaar gesubsidieerd. Een IJslandse treiler krijgt een subsidie van 110 pond per visdag plus een subsidie op de vangst. (Hierbij zij echter opgemerkt, dat de economie van IJsland vrijwel geheel af hankelijk is van de resultaten der vis serij). Wanneer de Britse vloot op de zelfde wijze werd gesubsidieerd als de IJslandse vloot, zou dit de schatkist jaarlijks 9 miljoen pond kosten. Als grote voedselproducent heeft de verre visserijvloot bovendien het hoofd te bieden aan de concurrentie van zwaar gesubsidieerde voedsel-voorzieningsbe- drijven in eigen land. De kustvloot en de vloten, welke in de nabije wateren en op de Noordzee vissen, krijgen echter een zeer kleine subsidie. In de afgelopen honderd jaar heeft de visserij zich meer verplaatst om de noord. De vis. die in 1955 door de verre visserij-treilers van Hull, Grimsby en Fleetwood werd aangevoerd, was voor 47.3 procent afkomstig van visgronden in het Noordpoolgebied. De twee voor naamste visserijgebieden zijn gelegen bij het Beren-eiland en in de Witte Zee (Barentszee). De visgronden rondom IJsland lever den in 1955 38.5 procent van de gehele aanvoer, die in de nabijheid van de Noorse kust 8.2 procent, en de visgron den bij de Faeroër, Rockall, Western Isles en in de noordelijke Noordzee 5,4 procent. De visserij bij Groenland le verde 0,6 procent van de gezamenlijke vangsten op. De visserij begint gewoonlijk in de eer ste maanden van het jaar op de Russi sche kust bij het Beren-eiland en op de Noorse kust. De visserij bij Groenland heeft bet bezwaar, dat gevist moet worden op de rotsachtige bodem en dat het op sommige plaatsen zeer diep is. Daar naast zijn de reizen op zichzelf kost baar omdat de afstand zo groot is. In 1955 werd bij IJsland aanzienlijk min der vis gevangen dan in 1954. De to tale aanvoer uit dit gebied liep terug met een half miljoen kits (een kit is 63,5 kg). Exploitatiekosten De analyse van de exploitatiekosten, welke typerend zijn voor een in 1955 ge maakte reis van een Britse verre visserij- treiler die twee miljoen gulden heeft gekost, toont aan dat dit schip een bru to besomming van f. 70.000,— moet ma- ken per reis van 21 dagen om 5 procent rente te verdienen, vóórdat van enige winst sprake kan zijn. In Hull, Grimsby en Fleetwood werd in 1955 tezamen 6.773.126 kits vis door de verre-visserijvloot aangevoerd. Deze Reeds jaren hoort men in het Ne derlandse visserijbedrijf spreken over plannen om de verre visserij tot nieuw leven te brengen. Er zijn enige pogingen ondernomen, maar gezien hun incidenteel karakter verdienen zij niet eens de naam van een experiment. Er wordt in ons land trouwens zeer verschil lend over gedacht en het is niet eenvoudig tot een gefundeerd oor deel te komen. Daarom kan het nuttig zijn ken nis te nemen van het verslag van de „British Trawlers Federation" over 1955. dat betrekking heeft op de treilers. die het gehele jaar in de noordelijke zeeën vissen. Het verslag werd voor „Visserij- Nieuws" een periodiek van het Mi nisterie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening en de Directie der Visserijen vertaald door de heer A. Thurmer, consulent in algeme ne dienst. Een samenvatting van dit verslag wordt hiernevens gepu bliceerd. ïlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllll aanvoer werd verkocht voor 20.562.000 pond. In 1954 werd 6.339.013 kits aange voerd met een opbrengst van 19.252.392 pond. De vissers krijgen ongeveer een derde in handen van de totale besomming. De loonschaal is ingewikkeld en va rieert van 10 procent uit de netto be somming als schippersdeel tot een be drag van f. 60,per matrozendeel van elke f. 10.000 bruto-besomming. Het jaar 1955 bracht voor de vissers twee loonsverhogingen. De eerste kwam af in maart en bezorgde de mannen een bijslag van ongeveer f. 5,50 per week op hun basisloon. De tweede verhoging be tekende een verhoging van het aandeel in de besomming. Het kwam hierop neer. dat de vissers in 1956 boven hun loon ongeveer f. 56.— per reis zullen verdie nen. De verkoop van de vis bracht in 1955 20.562.000 pond op en een derde deel daarvan, ongeveer 6.000.000 pond werd aan de vissers uitbetaald. Hetgeen ten opzichte van 1954 een verhoging van 10 procent betekende. Nieuwe olieleiding in Midden-Oosten? Een consortium van grote oliemaat schappijen is van plan in het Midden- Oosten een nieuwe oliebuisleiding aan te leggen, die wellicht het antwoord van de oliemaatschappijen op de naasting van het Suezkanaal zal zijn, zo wordt meegedeeld in „Petroleum Week", een periodiek van de Amerikaanse olie-in dustrie. Het beginstadium van het plan, dat voorziet in de aanleg van een buis leiding van 1600 km. van het Burghan- olieveld in Koeweit aan de Perzische Golf naar de Turkse haven Iskenderun, is reeds #oltooid. Alle grote landen zijn gepolst over het plan en de uitvoering ervan zal beginnen, zodra de benodigde internationale overeenkomsten tussen de betrokken landen zijn gesloten. De oliemaatschappijen Standard Oil of New Yersey. Socony, British Pe troleum, Koninklijke Shell, Gulf Oil en de Compagnie Frangaise der Pétroles hadden de buisleiding oorspronkelijk tegen 1968 gereed willen hebben, in welk jaar Egypte het kanaal zou over nemen, daar dan de concessie van de Suezkanaalmaatschappij vervalt. We gens de huidige Suezkanaalsituatle zal het werk aan de bouw van de buislei ding worden bespoedigd. Nog drie overlevenden Pogingen om verdieping 975 via ver dieping 907 te bereiken zijn zondag op nieuw mislukt door instortingen en grote hitte. Het is nu twaalf dagen geleden dat 169 mijnwerkers op verdieping 1035 werden ingesloten, doch hoewel men voor hen de hoop heeft opgegeven, ge loven de redders in de mogelijkheid dat drie mijnwerkers, die op verdieping 1100 werkten, nog levend zullen worden aan getroffen. Het nationale Comité van de Christe lijke Volkspartij in België heeft zater dag zijn goedkeuring gehecht aan het initiatief tot bijeenróeping van de Ka mer voor een debat over de mijnramp. Het comité verzoekt de regering onmid dellijk een verbod uit te vaardigen voor werk in de mijnen door personen onder de 18 jaar. Voort-s zou een commissie van onpartijdige deskundigen voor het in stellen van een onderzoek naar de vei ligheid in alle mijnen gevormd moeten worden. Het Belgische ministerie van Gezond heid heeft zaterdag bekend gemaakt, dat de geborgen lijken van alle slacht offers van de mijnramp, die zich nog boven aarde bevinden, tegen heden ter aarde besteld moeten zijn teneinde het uitbreken van tyfus of andere ziekten te voorkomen; 36 van de 83 tot dusver ge borgen stoffelijke resten zijn vrijdag be graven. Sjepilof. de Sovjetrussische mi nister van Buitenlandse Zaken, die zijn land vertegenwoordigt op de Suez-conferentie te Londen, schijnt tijdens een ontvangst in de Sovjet ambassade een oplossing voor het internationale conflict uit het niets te willen toveren. Deze opname werd gemaakt tijdens een toespraak tot de vertegenwoordigers van Ceylon. Pakistan. Perzië en Ethio- piëf, die hij een diner aanbood. Eisenhower wenst Soekarno geluk President Eisenhower heeft een boodschap gezonden aan president Soekarno van Indonesië, waarin hg Indonesië gelukwenst met zijn onaf hankelijkheid, die thans gevierd wordt. Jordanië meldt incident Een woordvoerder van het Jordaanse Arabische Legioen heeft zaterdag be kend gemaakt, dat een Israëlische mi litair is gedood en een Israëlische jeep uitgebrand bij een botsing tussen vier Israëliërs en een Jordaanse patrouille. De botsing vond plaats even binnen de Jordaanse grens bij Faroen in het ge bied van Jenin. Eisenhowers arts ontkent noodzaak tweede operatie De in Miami, in de Amerikaanse staat Florida verschijnende „Miami Herald" meldt van een hoge functionaris verno men te hebben dat president Eisenhower voor de tweede maal een Ileus (darm kronkel)-operatic moet ondergaan, die echter minder ernstig zou zijn dan de eerste en ook niet een dergelijk dringend karakter zou hebben. De president zou met het doen uitvoeren van deze tweede operatic tot na de campagne voor de presidentsverkiezingen kunnen wachten. Op het Witte Huis wilde men dit be richt van de „Miami Herald'* niet be vestigen of tegenspreken. De perschef van het Witte Huis, Hagerty, heeft zondagmorgen ontkend dat de president opnieuw geopereerd moet worden. Hij verklaarde de geruch ten, die hierover de ronde doen catego risch te mogen ontkennen uit naam van de lijfarts van de presient, generaal Howard Snyder. Conferentie te Berg en Dol ONDER VOORZITTERSCHAP VAN PRINS BERNHARD Op de internationale conferentie in zake menselijke verhoudingen, die onder algemeen voorzitterschap van Prins Bernhard in hotel „Berg en Dal" te Nij megen van 3 tot 15 september a.s. zal worden gehouden, zullen als voorzitters optreden de Belgische oud-mSnister van Economische Zaken. dr. Albert de Smaele, dr. Manuel A. Chavez, ambas sadeur van Mexico te Den Haag en sir M. Zafrulla Khan, redhter van het In ternationaal Gerechtshof te Den Haag. Prof. dr. F. J. Th. Rutten is president van het uitvoerend comité, vice-president is prof. dr. E. de Vries, rector van het „Institute of social studies" in Den Haag. In het wetenschappelijk adviescomité zullen hoogleraren van de universiteiten van Groningen, Utrecht, Nijmegen, Am sterdam en Tilburg zitting hebben. De officiële openingsplechtigheid zal dinsdag 4 september om 10.30 uur in het Concertgebouw „de Vereniging" worden gehouden. Deze zal worden bijgewoond door H.M. de Koningin en zal staan onder voorzitterschap van Z.K.H. Prins Bernhard. Prinsessen Beatrix en Irene op Korfoe Het Griekse jacht „Achilleus", waarop ongeveer 150 leden van Europese vor stenhuizen, onder wie de Prinsessen Beatrix en Irene, als gasten van Koning Paul en Koningin Frederika van Grie kenland een tocht door de Middellandse Zee maken, is gisteravond uit Venetië bij Korfoe aangekomen. Koning Paul en Koningin Frederika, die op dit eiland hun vakantie door brengen, begaven zich aan boord van het jacht en brachten de avond door temid den van hun gasten. De „Achilleus" blijft tot volgende week zaterdag bij Korfoe. VELDMAARSCHALK MONTGOMERY TE ROTTERDAM Veldmaarschalk Montgomery, die maan dag jl. in Basel op een Frans schip een inspectietocht langs de Rijn heeft aan vaard en daarbij o.a. Nijmegen heeft bezocht, is zaterdagmiddag bijna onop gemerkt aan de Parkhaven te Rotter dam gedebarkeerd. Om drie uur bezocht hij de Rembrandttentoonstelling in het Museum Boymans. o.a. in gezelschap van de Britse ambassadeur sir Paul Mason. Ruim anderhalf uur lang heeft de veldmaarschalk de expositie bezich tigd. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Dreieohor (toez.), G. H. Duyvendak, vlc. te Utrecht. VRIJ EVANG. GEM. Benoemd tot pred. In alg. dienst voor de commissie voor binnenlandse zending. J. Moerland te Mussel kanaal. KARDINAAL GRIFFIN OVERLEDEN Kardinaal Bernard Griffin, de r.k. aartsbisschop van Westminster, is he denochtend vroeg in de ouderdom van 57 jaar aan een hartaanval overleden. Hij was reeds jaren hartpatiënt. iDe kardinaal was de hoogste rooms-katho- lieke autoriteit in Engeland en Wales. Hij kwam in het bijzonder op voor de rechten van het gezin. Ook beschouwde men hem als een van Engelands groot ste deskundigen in het kanonieke recht. Griffin werd op 21 februari 1899 in Sparkhill bij Birmingham geboren. Zijn snelle promotie in de hiërarchie dankt hij aan zijn gaven als redenaar en aan zijn kwaliteiten als theoloog. De kardi naal, die een groot gevoel voor humor had, aarzelde niet de modernste publici- teitsmethoden te gebruiken om het pu bliek over zijn geloof voor te lichten. Onderhoud LieftinckVan Walsum (Van onze parlementaire redacteur) Vanmorgen heeft prof. Lieftinck de heer G. E. van Walsum, burgemeester van Rotterdam, ontvangen. De informateur stelt er prijs op de achtergrond te verduidelijken waarte gen de jongste ontwikkeling van de ka binetsinformatie zich af speelt. De on mogelijkheid om de fracties van de P.v.d.A. en K.V.P. voldoende tot over eenstemming te brengen was niet de enige omstandigheid die in de weg bleek te staan aan de totstandkoming van een Kabinet, dat geacht kon wor den het vertrouwen van het parlement to bezitten. Het resultaat van de eerste fase van het onderzoek door de informateur in gesteld wijst uit dat een zodanig Kabi net niet anders dan op een versmalde basis zou zijn op te bouwen, dat wil zeggen met de steun van slechts een der beide grote fracties. De opdrachten aan de heren Drees en Romme lieten ruimte om ook deze richting in te slaan. Zij hebben dat echter niet gedaan. Het is de informateur gebleken dat andere fracties het niet in de eerste plaats op hun weg achten te liggen, de verantwoordelijkheid voor de totstand brenging van een dergelijk Kabinet (op versmalde basis) op zich te nemen. Tenslotte bleek het de informateur dat bij enkele fracties de sympathie voor een poging in deze richting tengevolge van het tijdsverloop en de daarmede samenhangende factoren ernstig was ge taand. Organisatie beroeps-varkensmesters Binnenkort zal worden 'opgericht een vereniging ter behartiging van de be langen van varkensmesters. Van de ongeveer vier miljoen varkens die jaarlijks in ons land aan de markt komen, is een deel afkomstig van de ge- legenheidsmesters en een deel van be- roepsmesters. De laatsten zgn zg die steeds 30, 40. sommigen soms enkele honderden varkens houden en voor wie de op brengst van de varkensmesterg het inkomen of althans een hoofdbestand deel van het inkomen is. Bg hen blg- ven de hokken nimmer leeg, goede prgzen of slechte prijzen, er zal ver kocht en gekocht moeten worden om het bedrijf gaande te houden. Deze beroepsmesters willen thans komen tot een eigen organisatie, die mee kan spreken in de organisaties en besturen die het varkensbeleid in Ne derland bepalen. Hun aantal is de laatste jaren be langrijk toegenomen. Van overheidszijde en van de zijde van verscheidene orga nisaties wordt, naar het oordeel van de varkensmesters. de varkensmesterij nog altijd gezien als een bijverdienste. Van enige bescherming van de positie van de varkensmesters is, volgens hen, geen sprake. De oprichtingsvergadering zal worden gehouden op 13 september a.s. te Utrecht. (Ingez. Med.-Adv.) Mevrouw Roosevelt in ons land Via Parijs is zaterdagmiddag uit Ame- rike op Schiphol aangekomen de thans 71-jarige mevrouw Anna Eleanor Roose velt. Zij maak/t een vakantiereis door Euro pa tezamen met, haar kleinzoons Haven Roosevelt en John R. Boettinger, die zaterdagochtend per „Rijndam" in Rot terdam zijn aangekomen en zich bg hun grootmoeder voegden. Mevrouw Roose velt bleef zaterdag in Amsterdam, ver toefde gisteren in Den Haag en bezocht tevens de sdhilderijenexpositie van Rem brandt te Rotterdam. Zg blijft maar kort in ons land en reist dezer dagen naar Denemarken, vandaar naar Parijs en vervolgens naar Genève, waar zij de bijeenkomst van de World Federation of United Nations As sociations zal bijwonen. Van 9 fr.m. 15 augustus INGEKOMEN: E. van der Veen-Jansen en fam., Burg graven laan 137; W. J. Klootwijk en fam., opzioMer BFM, O. Singel 232a; T. van Doorn-Diekman en fam., v. d. Brandeler- kade 31; P. J. A. M. A. Fontaine en fam., arts, O. Singel 78; L. J. de Graaf en fam., aan boord Haarl.vrt; C. Boekestljn en fam., socioloog, Fr anoh i mon tlaa n 35; H. W. Onderwater en fam., grondwerktuigkun- dige, Heemskerkstr. 79; A. M. J. Doeff- Klelnsmiede, Blldcrdijkstr. 4; A. de Bruijn, hulp i. d. huish., Kam. Onneslaan 15; J. Bunt, bedrijfsmonteur, Plantage 4; W. Blo&mhoff, Kapteynstr. 1; C. G. Stigters, stuurman, Pieterskerkhof 4; C. J. H. Schel lingerhout. Morsweg 108a; G. Albers- Haart-man, Meermansfoof 2; G. M. Th. Tobé, 1.1. verpleegster, Hooigrt 1129; J. J. Nelissen-Elshof. Roomburgerlaan 1; A. Werther. verpleegster, Rijnsburgerweg 10; W. P. M. Pley, lerares, de L. de Kan'ter- straat 28b; H. Ruljtenberg, kant.bediende, Driftstr 92; H. M. A. Dirkzwager, lab.ass., H. Rijndijk 134; J. J. Voeten, analist. Lijs terstraat 30; H. A. v. Baaien, huishoud kundige. Lijsterstr. 5; C. M. Vrouwen- velder-Stolwijk, Hogewoerd 28a; A. v. d. Vliet, militair. H. Rijndijk 99a; A. B. Arentzen-Groenendgk. W. Singel 50; T. Cavé-Schultlnk, secretaresse, Nwe Rijn 12; A. Turkenburg. verpleeghulp. Rijnsburger weg 10; M. J. Lankhaar. verpleeghulp, Rynsburgerweg 10; M. S. ten Hooven-Mu- renbeeld, Kagerstr. 18; L. M. Vercruysse- Dopheide, secretaresse. Rapenburg 47; C. Roodatoker, inpakster. Leliestr. 44; M. J. M. v. Diemen, v. Baerlestraat 12; A. M. van Rogen. Larwmenschanisweg 1; E. T. M. C. Rapati. Lammensoh.weg 63; P. P. Mielen, bedrijfsleider. Herengracht 32; C. G. Bot. maoh. tekenaar, v. Bemmelenstr. 20; E. A. G. Landré, operatieauster. Roodborst- str. 34; J. Remmelts. Franchimontlaan 18; A. T. van Slooten-Berklhout, De Genestet- straat 26; G. van Aalst, gezinsverzorgster, Rijnsburgerweg 73a; M. v. d. Zwan. dienst meisje, Mezenstr. 2; J. E. den Hoed, fac- turiste-typiste, R. Visscherstr. 16a; S. La Valette, Lekstr. 43; D. J. Pol'lock-Lasker, Rijnsburgerweg 40; M. J. Meihuizen, ver pleegster, Groenhovenstr. 6; O. Planten, arts, Rijnsburgerweg 10; S. I. Gryte. Tes- selschadestraat 8a; N. E. v. d. Wateren, I.1. verpleegster, Rijnsburgerweg 10; F. J. van Söhie, instrum maker, Kneppelhout- str. 33; J. C. Koppier, radiomonteur. Lage Morsweg 23; J. S. C. Bout, Rijn- en Sohie- kade 93; A. van Dtyk, Rapenburg 12; M. L. A. van Welg, Vondellaan 22; M. H. Sommellng, kant.bediende, Sumatrastr. 10a C. H. Moor, directrice rusthuis, Rapen burg 7; J. W. G. Blok, Moiensteeg 29; R. J. Gobius, Haarl.str. 216; C. Sons. Van 't Hoffstraat 26a; P. J. v. Royen-Van Tin- teren, Zoeterw. Singel 89; P, v. d. Lip, kantjbediende, Kernstr. 1; J. G. As-Bouw - man, Evertsenstraat 58. VERTROKKEN. H. Kwerreveld enfam., Doezastraat 6 naar 's-Gravenhage, Ryswgksewg 121; A. G. M. EbbensHeruer en fam., Lelie straat 56 naar Voorschoten, v. Kempen straat 8; C. Rol en fam., aan boord, naar de Verenigde Staten; W. A. Heijkoop en fam., Oranjegrt 24 naar Warmond, Jan Steenlaan 4; W. C. van Leeuwen Splinter en fam., Balistr. 63 naar Wage- nlngen, Rozenstr. 18; M. Eleveldde Bruijn en fam., Vliet 33 naar Heerlen, Kampstr. 30; H. v. BruohemEvegaars en fam., Franchimontln 35 naar Nijme- §en, Veldstr. 25; J. J. Houps en lam., orneostr. 16 a nr 's-Gravenhage, Snoek- straat 29; W. J. Bink en fam.. Kersen straat 13 naar Alkmaar, Rippinstr. 10; W. v .d. Veer en fam., Langebrug 46 naar Wassenaar, Broekweg 17; J. Hesseling, Herenstg 21 a naar Voorschoten, v. Kem penstraat 8; G. Kroonenberg, H. Rijndijk 201. naar Aruba N.A.; H. A. Gimbrère, Verdamstr. 60 naar Tilburg, Nwe Bos- scheweg 96; A. Innemee. Cobetstr. 12 naar Katwgk, J. v. Brakelstr. 43; M. G. Kershof-de Wilde, v. d. Waalsstr. 26 naar Utrecht, Oudegrt. 267 bis; E. ter Kuile, Rijnsburgerweg 10 naar 's-Gravenhage, Namensestr. 10; A. M. T. Kerstjens, Nwe Rgn 80 a naar Voorburg. Ln. v. Leeuwe- stegn 39; F. H. Sachs, Herengracht 96 a naar Boskoop, Rozenln. 12; G. W. Heij, F. v. Mierisstr. 18 a naar Renkum, Emma- straat 27; J. A. Soholte, Rapenburg 76 naar 's-Gravenhage, Sweelinckstr. 5; R. W. Plek. Rapenburg 79, naar Rotterdam, Gr. Florisstr. 114 b; M. J. C. Bouwman Waasdorp, Rembrandtstr. 20 a naar Wle- ringermeer. Sohagerweg 33 a; H. R. Gers- mann, Zoeterw. Singel 72 naar Amster dam. Olympiaplein 621; J. R. Graafsma, H. dë Vriesstr. 69 naai- Amsterdam. Co- manstr. 26 III; J. HozeeCramer, De L. de Kanterstr. 2 naar Zoeterwoude, Hoge Rijndgk 7; F. A. M. BrielLapra, Haag- weg 50 naar 's-Gravenhage, Paulinastr. 12 J. M. W. v. Steen. Pr. Steinstr. 3 a naar Tilburg. Duifstr. 27; J. C. Klein, Rljnsb.- weg 111 naar Sneek, Leeuwarderkade 17; T. Grijpma, Boerhaavelaan 5 naar Ren kum. v. Borsselenweg 13; D. Verweij. Ko- ninginnehof 15 naai- Leiderdorp. Reseda straat 22; J. v. d. Hoed, ijzervleohter naar Rotterdam, Poelenburg 34; J. B. Dodde van Heusden, Geregracht 28 naar Nieu- wer-Amstel, K. v. Oosterdijkln. 32; W. R. M. v. Oudenhoven, Kam. Onnesln 23 naar 's-Gravenhage, Warmoezierstr. 87 a; F. Göbel. Morsweg 55 a naar Rotterdam, Tweede Rosestr. 34 a; E. H. TJ1Schwei- zer, Morsln 21 naar 's-Gravenhage, Was- senaarseweg 131; A. J. Schuit, Boer- haaveln 17 naar Kortgene, Hoofdstr. 126; R. A. Hordijk, Leeuwenihoekstr. 2 naar Delft, Koorhmarkt 4; H. J. L. de Voogd, Rapenburg 83 naar Dordrecht, C. v. Beve- nenstraat 13; T. P. J. M. Platenburg, Schelpenkade 45 naar Voorburg, Park Leeuwensteijn 17; H. A. J. Mens, O. Rijn 54 naar Canada; W. C. M. Lindenhoff, O. Rijn 8 naar Rotterdam. Hofdijk 27; J. H. Teske, Ambonstr. 11a naar Oegst- geest, Rhijngeeeterstr.weg 23. HIER IS EEN PRETTIGE WERKKRING VOOR U! Op onze ateliers, waar een aangename en beschaafde sfeer heerst, is plaats voor: Een vak, dat Uw gehele leven van pas komt. In een werkkring, die U een boog loon en goede sociale verzorging biedt. REISGELD-VERGOEDING GEEN LOPENDE BAND - GEEN STUKWERK Persoonlijke aanmelding dinsdag 20 en woensdag 21 augustus van 1921 uur bij: KAPAAN, Duiker- straat 102 (Morskwartier), Leiden. N.V. VAN DAM Co. - Bierkade 9 - Den Haag. Vleeswarenbedrijf GELDERBLOM NOORDEINDE 37 - LEIDEN, vraagt een Voor prima kracht hoog loon. NOORD-ZULD-HOLLANDSCHE VERVOER MIJ N.V. Voor zeer spoedige indiensttreding vragen wij voor ons kantoor te Leiden (mnl. of vrl.) Leeftijd 1618 jaar. Bij voorkeur in het bezit van mulo-diploma. Goed loon. Vrij vervoer op ons lijnennet. Mondelinge sollicitaties dagelijks tussen 12.00 uur en 14.00 uur aan ons Stationsgebouw, Stationsplein te Leiden.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 4