Prof. dr. Wigner gasthoogleraar Leidse Lorentz-leerstoel Zomer-expositie L.P.K.V. bracht 150 konijnen van 20 soorten £5ste jaargang Maandag 20 augustus 1956 Tweede blad no. 28913 Opvolger van prof. dr. Uhlenbeck Bij Koninklijk Besluit is tot buitengewoon hoogleraar te Leiden benoemd prof. dr. E. P. Wigner, hoogleraar aan de Universiteit van Princeton, New Yersey» U.S.A. De nieuw benoemde hoogleraar zal de zogenaamde „Lorentz-leer- stoel" bezetten om onderwijs te geven in de theoretische natuurkunde. ZoaLs bekend, is het r a bedoeling dat dit buitengewoon hoogleraarschap jaar lijks door een ander vooraanstaand bui tenlands fysicus wordt bekleed. Prof. Wigner werd op 17 november 1902 te Budapest (Hongarije) geboren. Hij promoveerde in 1925 en is corres ponderend lid van de Akademie der Wissenschaften te Göttingen, president van de American Physical Society en Rode Kruis wandeltochten Zaterdag en zondag organiseerde de wandel- en ontspanningsvereniging Rode Kruis Korps, afd. Leiden haar vierde wandeltocht ten bate van de bloedtransfusiedienst. Op beide dagen was het een komen en gaan in Oud- Hortuszicht, want ondanks het slechte weer namen niet minder dan 577 wan delaars aan deze tochten deel, t.w. op zaterdag 408 en zondag 169 personen. Zaterdags werden de deelnemers inge haald door de Drumband der gemeente reserve-politie onder leiding van in structeur K. de Jeu. Dit eerste optreden werd een daverend succes. De prijzen werd door de jury als volgt toegekend Burgergroepen Sr.: Z.U.T. Leidschen- dam, beker van B. en W. Wandelver. Oude Wetering, zuiltje v. d. org. ver eniging. B. B. W., Den Haag, legpenning Leidsch Dagblad. Burgergroëp Jr.: Amacitia m, Kat wijk, beker afd.bestuur. Amacitia IV, Kabwijk, zuiltje org. vereniging. Ama citia I, Katwijk, legpenning Leidsch Studenten Corps. Vrij en Blij, Den Haag, medaille Leidse Courant. Semi-militairen: V.N.L., afd. Leiden, Cuproluxbeker. Rode Kruis Korps, Den aag, medaille hoofdbestuur. De eerste prijs voor de beste leidster, twee boekwerken van Het Vrije Volk. was voor mevr. Van Lien, terwijl de heer Weinbergen van Vrij en Blij (Den Haag) de taart kreeg geschonken door de Ver. Vrouwelijke Studenten. Al met al succesvolle dagen voor de organiserende vereniging. BRUGWACHTER BRAK ARM. Saterdagochtend omstreeks half twaalf werd een 46-jarige brugwachter van de (Vilhelminabrug getroffen door een door de wind opwaaiend schot, dat op een over de brug rijdende auto lag. Met Een gebroken rechter bovenarm werd de brugwachter naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. BIJNA f1000.— VOOR A.N.I.B. De zaterdag gehouden straatcollecte roor de Algemene Nederlandse Inva- iden Bond afdeling Leiden en de R.-K. Invalidenbond St. Liduina heeft indanks de buitengewoon ongunstige weersomstandigheden en een dienten gevolge slechte opkomst der collectan ten toch nog f967.03 opgebracht. VISWEDSTRIJD S. EN G. De visclub S. en G. hield de tweede riswedstrijd in de Zijl in bootjes. Het weer was uitgesproken slecht en de rangst nog slechter. Er werd totaal 920 gram aan de schaal gebracht. De uit slag was: 1. W. J. Holverda 585 gram, 2 N. v. d. Wijngaard 98 gr.. 3. A. Slin gerland 85 gr. 4 W. Wiesenberg 62 gr.. 5 J. Brakshoven 45 gr.. 6. A. Polanen 45 gr., 7. N. Holswilder, 8. N. N., 9. J. Mieloo, 10. J. Koppe. FAMILIEBERICHTEN Ontleend aan andere bladen Bevallen: Boddé-Stock, z. Singapore; CramerGroot, d., Amsterdam; Swa- nemburg de VeyeVan Wieringen, d., Loosdreoht; Korthals AltesVan Leeu wen Boonkamp, z., Bloemendaal; La bohmBoden, z., Laren. Getrouwd: B. v. d. Ghys en L. v. d. Berg, Amsterdam; E. Klinkert en mevr. D. de Groot, Goes; H. F. G. ter Kuile en K. Lehmann, Enschede; F. A. Hansen Löve en A. Salomonson, Dordrecht, C. H. Vollgraff en B. C. Langenberg, Rijswijk; E. A. Postuma en C. Y. Allan, Hongkong; Mr. R. C. Simon Thomas en Th. Ru- hayem. Beirut. Overleden: W. Droogleever Fortuyn, m., 75 j., Maastricht; L. Hunik, m., 81 j„ Rotterdam; G. Kluun, m., 77 j., Groote broek; N. Ie NobelRooker, v. 84 j., Zut- phen;J. de Jong-Erkelens, v. 74 j. Rot terdam. MARKTBERICHTEN BOSKOOP, 18 augustus. Bloemen veiling. Rozen, gr .bloemig, 20 stuks: Duis burg 1.10—2.20. Mad. Butterfly 60—1.30. Pechthold 70—1.40. Rosalandia 801.00. Better Times 1.90, Gemengde rozen 5080, Babyrozen 10 stuks: Else Paulsen 3034, Sweetheart 701.10, Diversen 10 stuks: Pyrethrum 21, Gladiolen in soorten 43 53, Pompon Dahlia's 55, Margrieten 18. Leeuwenbekjes 812. Afrikanen 22, Lia- trlx 2147. ROTTERDAM, 20 augustus. Veemarkt. Aanvoer ln totaal 1156 vette koeien en essen. Prijs per kg. vette ossen le kw. 310330, 2e kw. 280300, 3e kw. 260 270. TER AAR, 18 augustus. Groente veiling. Snijbonen 0.530.88, idem B 0.31 048. idem stek 0.250.28, witte pronkers 0.340.45, alles per kg. Augurken fijn 1.85, H]n,basterd 1.28, basterd 1.08, grof A 0.95, grof 1 0.91, CD 0.83—0.87, idem 2 0.3G, idem afw. 0.64, E 0.57, augurken ongesor teerd 0.31, alles per kg. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Catharlna Margaretha, dr van J. G. van Steijn en J. J. W. van Kempen; Hendrik Johannes, zn van J. Noest en W. J. Lange- aal; Adrianus, zn van A. van EUeswijk en N. Alphenaar; Willem, zn van W. de Vrie6 en G. H. van Dijk; Johannes Maria Adria ns Gerardus, zn van W. G. van der Steeg en W. Hoppenibrouwer; Franciscus, zn van P. Straathof en M. T. van den IJssel; Ohristina Maria Johanna, dr van W. J. Boon en J. G. Borsboom; Jacobus Johan nes, zn van B. J. de Klerk en J. J. Sleijser; Dirk, zn van J. Nleuwenburg en C. M. van den Burgh; Antonius Wilhelmus Johanna, zn van J. W. Sohoo en P. M. v. d. Broek; Carla, dr van P. A. Zwanenburg en M. C. Thlel. GETROUWD: H. M. Tromp en, A. Tromp. lid van de National Academy of Science (U.S.A.). Vorig academisch jaar werd de Lo- rentz-leerstoel voor het eerst bezet door prof. dr. G. E. Uhlenbeck, hoogleraar aan de Universiteitvan Michigan te Ann Arbor (USA). CONCERT TROTJW EN DURF. Hedenavond om 8 uur concerteert de harmoniekapel Trouw en Durf onder leiding van de heer W. J. Smolders in het Van der Werfpark. Het programma luidt: Florida Mars, A Duroc; Graziella Ouverture. Eerh. Ahdrieu; Am Meeresstrande Valse, Max Fischer; Een schone Meimorgen Fantasie. P. B. Bisseling; Dem 12 Regi ment Mars. Th. Furter; Saint-Tripon. Arthur Ney. Aangevuld met andere marsen. Anneke Beekman's ex - pleegmoeder in arrest De 53-jarige ex-pleegmoeder van het Joodse oorlogspleegkind Anneke Beek man, mevrouw G. M. Langedijk van Moorts, is gisteravond door de Bel gische politie in Nonceveur nabij R®- mouehamps gearresteerd. Een Neder landse rijksrechercheur was by deze arrestatie aanwezig; deze heeft de Procureur-Generaal te Amsterdam hiervan telefonisch op de hoogte ge steld. Mevr. LangedijkVan Moorst is naar Luik overgebracht en daar voor de Pro cureur des Konings geleid. De Procu reur-Generaal te Amsterdam, mr. A. A. L. van Dullemen, heeft telegrafisch de Procureur des Konings om de aanhou ding van mevr. Langedijk verzocht in verband met het tegen haar van kracht zijnde verzoek tot uitlevering. SOEKARNO IN 1957 NAAR PERZIË? De Sjah van Perzië, Mohammed Riza Pawlevi, heeft president Soekarno van Indonesië uitgenodigd een Staatsiebezoek aan Pedzië te brengen in mei 1957. De president heeft de uitnodiging reeds in principe aanvaard-, maar de beslissing over het tijdstip zal genomen worden na de -tc/.-ugkeer van de komende reis van Soekarno aan de Sovjet-Unie en de Chinese Volksrepubliek. President Soekarno zal 26 augustus naar Moskou verbrekken. Keuring in Oud Hortuszicht Onder grote belangstelling vond za terdagmiddag in de tuin van Oud-Hor- tuszicht de keuring plaats van de jaar lijkse zomertentoonstelling, georgani seerd door de Leidse Pluimvee- en Ko- nynensportvereniging „L.P.K.V." Ingezonden waren 150 konijnen ver deeld in 20 rassen en kleurslagen. Keur meesters waren de heren Wermer (Delft) en Rodenburg (Overschie). Een grote rol speelden de Vlaamse Reuzen, Franse hangoren en Weners, zoals uit het volgende resumee zal blijken. In de rammenklasse, geboren in jan., febr., mrt., werd E. de Beer met Fr. Hangoor eerste, gevolgd door A. v. Leeu wen met Wener wit, tweede. De voedsterklasse (dezelfde maanden) bracht als uitslag: 1. E. de Beer; 2. B. Rutgers met klein Chinchilla. De rammen klasse, geboren in april, mei, juni gaf als uitslag; 1. P. Borst met Vlaamse Reus, ijzergrauw; 2. T. v. Amsterdam; 3. W. de Vries (Fr. Hang oor). In de voedsterklasse over dezelfde maanden was het F. Lardee die de eer ste plaats veroverde met Vlaamse Reus wit, gevolgd door B. Schroef eveneens met Vlaamse Reus. Derde werd W. de Vries met Fr. Hangoor, konijnprijs. De eerste prijs in de klasse nesten was voor C. v. d. Aar met Alaska, tweede werd L. Zirkzee met Rex konijn. De fokrammenklasse bracht E. Mekel aan de top met Vlaamse Reus, ijzer- grauw. E. Quist werd tweede met Hol lander, zwart. Met het predikaat z.z.g. werden nog bekroond: Wener, blauw, voedster jong, L. Boonstra en de fokrammen: Vlaamse Reus wit van F. Lardee; Wener wit en groot Chinchilla van T. van Amsterdam. Een nagekomen prijsje voor het beste dier van de damesleden werd gewonnen door mevr. Couzijn met Tan; 2. mevr. Zwanenburg met groot Chinchilla en 3. mevr. Smit met Zilvervos. In tegenstelling tot andere keuringen waar geen extra inzenders worden toe gelaten, is dit voor de zomertentoonstel ling wel toegestaan, zodat hiervan een ruim gebruik werd gemaakt. Voor de konijnenfokkers een prettige en leerzame middag. De heer A. D. Bestebreurtje overleden BEKEND FIGUUR IN NEW YORKS HANDELSKRING De heer Anton D. Bestebreurtje, stichter en oud-president van de Ne derlandse Kamer van Koophandel iu de V.S. van Amerika, is gisteren, 67 jaar oud. in New York overleden. De heer Bestebreurtje, directeur van verscheidene Amerikaanse corporaties en vertegenwoordiger van belangrijke Nederlandse financiële belangen, werd in Utrecht geboren. Hij bezocht de handelsscholen in Rotterdam en Utrecht Van 19081915 was hij verbonden aan de American Tobacco Co., van 1915 1932 was hij werkzaam voor van den Bergh's fabrieken, Margarine Unie, Unilever in Rotterdam, Berlijn en Lon den. Van 1932 tot 1940 verbleef de heer Bestebreurtje in Zürich, waar hij van 1935 tot 1940 president van de Neder landse Kamer van Koophandel voor Zwitserland was. In 1940 vertrok hij naar New York, waar hij het Ameri kaanse staatsburgerschap aannam, van 19441954 was hij vervolgens presi dent van de Nederlandse Kamer van Koophandel in de V.S., van 19411948 voorzitter van de Raad van jezicht. Ned. Inkoop Combinatie, van 19411946 plaatsvervangend voorzitter salariscom missie Nederlandse ambtenaren in Noord-Amerika en directeur „Hulp voor Nederland". In 1953 had hij zitting in het Watersnoodcomité. De heer Bestebreurtje heeft vele arti kelen over de internationale handel ge schreven. Hij was in 1943 Nederlands gedelegeerde op de internationale fi nanciële conferentie Bretton Woods en in 1954 afgevaardigde van de interna tionale Kamer van Koophandel in de opvoedkundige, wetenschappelijke en culturele organisatie van de V.N. Montgomery te Den Haag DIVERSE BESPREKINGEN Veldmaarschalk Montgomery heeft vandaag een bezoek aan Den Haag ge bracht. Hij arriveerde kort voor tien uur op het Plein, waar hij een bezoek bracht aan minister Staf. Vervolgens woonde Montgomery een bespreking bij van het comité van de verenigde chefs van staven, voorgezeten door de voorzitter van het comité, ge neraal B. R. P. F. Hasselman, chef van de Generale Staf, en verder bijgewoond door luitenant-generaal-waarnemer A. Baretta, Chef Luchtmachtstaf. vice- admiraal H. H. L. Pröpper, chef van de Marinestaf, en generaal-majoor mr. W. J. van Dijk, chef-staf van het Co mité Verenigde Chefs van Staven. Na de lunch vertrok veldmaarschalk Montgomery naar het vliegveld Valken burg, waarna hij omstreeks drie uur ons land verliet. Vanmorgen is op de algemene be graafplaats te Den Haag het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de 20- jarige B. J. Attema, een der slachtoffers van het ongeluk dat vorige week dins dagavond een Nederlandse autobus trof bij Vöhringen in Duitsland. KATWIJK AAN ZEE U.K.S. uit Leiden speeïde voor badgasten De band van de CJV „U.K.S." was uitgenodigd zaterdagavond een avond te verzorgen voor de badgasten en kam peerders op het kampeerterrein. Het welkomstwoord werd gesproken door de heer Goddijn, die talrijke aanwezigen kon verwelkomen. De band o.l.v. Albert Jonker opende het programma met de herkenningsmelodie en daarna werden enkele marsen gespeeld. Rinus Kouters zong met begeleiding van Arnold Ver hoog (accordeon) enkele nummers. Een zeer aardig span vormde Govert en Luc Colmjon met Franse en Engelse liedjes en zij oogstten menig hartelijk applaus. Het slot van het optreden van de band was een potpourri van zeer bekende liedjes. Daarna werd het toneelstukje „De sohoolmeester uit. 1845" opgevoerd. Het was een genoeglijke avond. LEIDERDORP BURGERLIJKE STAND Getrouwd: W. Goedhart en A. Haytsma; M. Cortel en C. M. C. Y. Schreiner. Overleden: J. du Pon. 55 jaar. OEGSTGEESI Geslaagd Te 's-Hertogenbosch slaagde voor het examen schrijven M O. de heer J. J. Th. van dei Maat. alhier. VOORSCHOTEN RAADSAGENDA Vrijdagavond 8 uur komt de raad in openbare zitting bijeen. De agenda ver meldt de volgende voorstellen: Wijziging van onderscheidene rechts positieregelingen voor het gemeenteper- soneel, het verzoeken aan de minister van Binnenlandse Zaken om verhoging van het basisbedrag van de algemene uitkering uit het Gemeentefonds, het vaststellen van een bijzondere achter gevelrooilijn voor perceel Leidseweg 180, inzake de wegaansluiting van de Wijn gaardenlaan op de Schoolstraat en de Koningin Julianalaan. inzake bebou wing langs de Papelaan, ter hoogte van de Hyacinthstraat. benoeming van le den en plaatsvervangende leden van verschillende Raadscommissies en van de Commissie voor Georganiseerd Over leg, naamgeving van straten in het complex Vlietwijk. Tenslotte worden de begrotingen van de gemeentebedrijven en van de algemene dienst voor het dienstjaar 1957 aan de raad aangeboden Raadsstukken WEDEROM UITSTEL B. en W. stellen voor een hernieuwd verzoek om ontheffing voor de duur van een jaar van de verplichting tot het hebben van een algemene begraafplaats tot H.M. de Koningin te richten. Dit hernieuwde uitstel vindt zijn oorzaak in het feit, dat nog steeds het standpunt van de Provinciale Planologische Dienst omtrent het ontworpen structuurplan niet ter kennis van het gemeentebe stuur is gebracht, zodat de voorberei ding van de herziening van het uitbrei dingsplan geen doorgang kon hebben. GEMEENTE-ONTVANGER MET PENSIOEN De ontvanger der gemeente, mej. M. S. J. van Geest, hoopt op 4 september a.s. de pensioengerechtigde leeftijd te bereiken en heeft om die reden ontslag gevraagd. B. en W. stellen voor dit ontslag eer vol te verlenen met ingang van 1 'ja nuari 1957. Per dezelfde datum zal, dan ook ontslag worden verleend als ambte naar van de burgerlijke stand. Voor de vacature ontvanger/kassier zijn inmid dels sollicitanten opgeroepen. Afscheid op Nieuw Voordorp Op 1 oktober a.s. zullen de heer en mevrouw O. R. I. ViveenWetter we gens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd afscheid nemen als directeur en directrice van „Nieuw Voordorp", het tehuis van de vereni ging Kinderzorg. De heer Viveen wordt op 16 september 65 jaar en is dan ruim 29 jaar in functie geweest. Het afscheid zal plaats vinden op 1 september met een receptie in de Kerkzaal van Nieuw Voordorp. Deze datum is gekozen om dat de heer Viveen op die dag 40 jaar in de Kinderbescherming werkzaam is geweest. De scheidende directeur is in Voor schoten geen onbekende. Hij is in de laatste oorlogsjaren en het jaar na de oorlog waarnemend burgemeester ge weest. De heer Viveen, die in het bezit is van de ere-penning van de gemeente Voorschoten, zal zijn intrek nemen in een flat aan de Raadhuislaan. Feest in de Donklaan Zaterdagmiddag was het in de Donk laan feest. De buurtvereniging „Recht door Recht", die dit jaar haar 10 jarig bestaan viert, kwam dit keer eens extra uit de bus. De buurtvereniging, dit thans 122 leden telt kreeg in haar buurt 185 kinderen te verzorgen. Er werd heel wat voor de kinderen gedaan. Elk kind kreeg een zevental traktaties en verder wer den zij bezig gehouden met allerlei spelletjes. De Donklaan was versierd met vlaggen en wimpels. Het feest werd 's middags geopend met een op tocht. De deelneming was groter dan ooit. Eerst kreeg de jury de versieringen to keuren. De uitslag was als volgt Af deling Vakwerk 1. Hoek; 2. Oorschot; 3. Verhoork. Afdeling amateurs; 1. de Hol lander; 2. v. d. Vlekkert: 3. v. d. Wal; 4. van Delft; 5. de Ruijter; 6. Oskam; 7. v. d. Vlekkert: 8. v. d. Vlekkert: 9. Ger- rits; 10. Overdevest. Afdeling kleding: 1. Kurz; 2. Gerrits; 3. Pont; 4. van Delft; 5. v. d. Poel en Verhagen; 6. Kurz. In de optocM gingen verder mee de versierin gen, voorafgegaan door de eigen band „The Forescaters", de wandelclub van de Donklaan, de kaartclub „Klaveren Aas", de toneelclub „De Vriendenkring", de reisclub „De Donk" en de voetbalclub DVS. Na de optocht sprak de voorzitter van de buurtvereniging, de heer M. de Ruijter, een korte feestrede uit. Daarna werd met de kinderspelen begonnen. De uitslagen zijn als volgt. Kegelen jongens 45 jaar: 1. Gerard Rijnsburger; 2. Sjoerd Adema; 3. Jantje Wijmans; 4. Arie Dupre. Kegelen meisjes 45 jaar: 1. Ria Adema 2. Marijke Hagens; 3. Wil- ma Zoetemelk; 4. Marinka ten Bokkel. Ringwerpen jongens 67 jaar: 1. Peter de Ruyter; 2. Henk Rijsdijk; 3. Frans Oorschot. Ringwerpen meisjes 67 jaar; 1. Yvonne Rijnsburger; 2. Laura Oskam; 3. Kootje v. d. Poel; 4. Ria ten Bokkel. Doelschieten jongens 89 jaar: 1. Wied Kneijber; 2. Herman van Klaveren; 3. Ennie de Ruyter; 4. Bertus v. d. Poel; 5. Theo Verhoork. Doelschieten jongens 1011 jaar: 1. Nico Oskam; 2. Koos Westerbeek; 3. Nico Wijmans; 4. Hans Meier; 5. Corrie de Ruyter; 6. Dick Kneyber. Korfballen meisjes 89 jaar: 1. Nel v. d. Hulst; 2. Els Kneijber; 3. Nel Adema. Steppenrace meisjes 1011 jaar 1. Jettie Verboon; 2. Corry Verhoork. Ringrijden per fiets jongens 1215 jaar: 1. Manfred Kurz; 2. Wil Kneyber: 3. Daan van Deursen. Ringrijden per fiets meisjes 1215 jaar: 1. Gerda v. d. Vlek kert; 2. Sjaan v. d. Hulst 3. Corry Meier. 's Avonds waren enige volksspelen ge organiseerd. Ringrijden per fiets. 1. Jemy v. d. Vlekkert; 2. Wanders; 3. H. v. d. Vlekkert; 4. C. Overdevest; 5. W. Ver hagen. Burry met ballen dragen; 1. heer en mevrouw v. d. Voort; 2. heer en me vrouw Westerbeek; 3. heer en mevrouw H. v. d. Vlekkert. Na de volksspelen was er nog een gezellig samenzijn in de op gerichte tenten met een dansje werd het feest besloten. WARMOND Welke naam Het verenigingsgebouw van de Her vormde Gemeente nadert nu zyn vol tooiing en het wordt dus tijd een ge schikte naam voor het gebouw te vin den. Daar dit niet zo gemakkelijk is heeft men besloten een prijsvraag in te stellen, waarbij de gemeenteleden een naam kunnen insturen. Op deze wijze hoopt men een geschikte naam te vin den. Men kan een naam inzenden bij de secretaris van de bouwcommissie, de heer K. van Leeuwen, Straat ter Leede 2. PERSONEELSVERENIGING P.W.P. Ondanks het slechte weer was er grote belangstelling voor de viswedstrijd van de personeelsvereniging P W.P., wel een toewijs dat de eohte vissers zch niet la ten afschrikken door het weer. Met de bus ging het naar Rijpwetering, waar men de bootjes opzocht en een geschikt plekje uitkoos. Na anderhalf uur vissen, werd het sein voor het einde van de wed strijd gegeven en begaf men zich naar het café van Tante Bets, waar de prij zen werden uitgereikt door de heer de Groot. De uitslag luidde: 1. Jac. Jansen, die tevens de wisselbeker won; 2. H. Neu teboom, 3. W. de Hoog, 4. P. Jansen. P.V. „WARMOND" De Warmondse Postduivenvereniging „Warmond" hield een wedvlucht voor jonge duiven vanaf Pont St. Maxence; afstand 249 km. De duiven werden ge lost om 10 urn- met een straffe westen wind. De eerste vogel bereikte zijn hok om 13.45.53 en had een snelheid van 1546 meter per minuut. De verdere uit slagen luiden: P. v. d. Drift 1, 7, 8, 9; D. Sounega 2; B. ter Beek 3, 10; Th. Verwoerd 4, 5, 6. Geslaagd Onze plaatsgenoot de heer L. H. de Nie slaagde te Amster dam voor het vakdiploma smeden, con structie, machinebedrijf en kachelsmids- bedrijf. WASSENAAR W. J. Hoogeveen 25 jaar bestuurslid K.W.V. Vrijdagavond werd in Hotel Bianca gehuldigd de heer W. J. Hoogeveen, die op 17 augustus 25 jaar geleden in het bestuur van de Koningin Wilhel- mina Vereniging werd gekozen. De voorzitter, de heer H. W. Dunewolt, betuigde in de eerste plaats zijn waarna hy de jubilaris toesprak. Hij noemde de vice-voorzitter de grote stuwkracht, die als zodanig goud waard goede samenwerking. Hoeweel het een Éiv.v:«-N...:v: Koningin ontving mevrouw Roosevelt Koningin Juliana heeft vanmorgen te Soestdijk mevrouw Eleanor Roosevelt en de kleinzoons van mevrouw Roose velt Haven Roosevelt en mr. John R. Boettiger, ontvangen. De Amerikaanse gasten vertrokken na deze ontvangst naar Loenen a/d Vecht, waar zy de lunch gebruikten bij dr. N. J. C. M. Kappeyne van de Coppeldo, die onder meer honorair „general-treasu rer" is van de „World Federation of United Nations Associations". Morgen zal mevrouw Roosevelt haar reis voortzetten naar Denemarken. Kolonel Soebroto: nieuwe waarnemend chef-staf De waarnemend chef-staf van het Indonesische leger, kolonel Zoekifli Loebis, heeft heden zyn functie over gedragen aan kolonel Gatot Soebroto. De overdracht geschiedde in het lcger- hoofdkwartier. Kolonel Loebis zal ko lonel Simbolon vervangen als com mandant van het leger in Noord-Su- matra. De nieuwe waarnemend chef-staf, Soebroto, was een van de commandan ten, die door zyn ondergeschikten by de z.g. „17 oktober-affaire" in 1952 werd afgezet". De overdracht van heden was reeds lang vastgesteld, vóór de gebeurtenissen van afgelopen maandag, waarbij het le ger trachtte de minister van Buiten landse Zaken aan te houden in verband mee verklaringen die door een ambte naar van de Staatsdrukkerij, die gear resteerd was op beschuldigingen van corruptie, voor de politie waren afge legd. Het Ministerie van Voorlichting heeft heden aangekondigd, dat de be treffende ambtenaar en de directeur van de Staatsdrukkerij, Piet de Queljoe in verband met hun aanhouding, uit hun functies zijn geschorst. Het nationalistische blad „Soeloeh Indonesia" beweert heden in een hoofd artikel, dat de ambtenaar van de Staats drukkerij, Lie Hok Tay, lid is geweest van de Nederlandse inlichtingendienst. Het onafhankelijke blad „Indonesia Raya" dringt er op aan, dat de gewa pende macht zal worden gebruikt in de strijd tegen de corruptie. Z.K.H. Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Irene, gefotografeerd in Venetië even voor het aan boord gaan van de Prinsessen op de ,,Achilleus" waarmee een groot aantal personen van koninklijke bloede als gast van het Griekse Koningspaar een vakantietocht zal maken. BEURSOYERZICHT Goed prijshoudend; guldensbeleggingen lager Amsterdam, 20 augustus. Een van de voornaamste kenmerken van de beurs van hedenmiddag was wel de zwakke houding van de beleggings- markt. De Conversielening 1947 werd een kwart punt lager ingezet op 91 en liep daarna verder achteruit tot 91TV Ook de overige guldensbeleggingen in doorsnee iets luier. Vandaag staat voorts de inschrijving open op 2 leningen t.w. ten laste van de provincie Noord-Hol land en de gemeente Haarlem. Voor zover de inschrijvingen reeds tijdens het beursuur binnen kwamen was men ervan overtuigd, dat beide leningen ge makkelijk geplaatst zullen worden. Ook het succes van de lening 4% obligatie middellangcrediet en de certificaten 8% Hüttenwerk Rheinhausen acht men reeds by voorbaat verzekerd. Op de aandelenmarkt viel weinig te beleven. Kon. Olie was licht gevraagd en steeg bij opening 9 punten tot 809. later volgde een lichte reactie tot 807, waarmee Kon. Olie toch nog iets boven de Newyorkse pariteit noteert. Ook Aku hield zich goed en avanceerde een drietal punten. Unilever en Philips in feite onveranderd. De Scheepvaartsector sloot hier en daar een fractie luier. Cul tures stil rond het niveau van vrijdag. AMSTERDAMS E WISSELMARKT Amsterdam, 20 aug. - Londen 10.64% 10.64%, New York 3.8211—3.83ft, Mon treal 3.91%—3.91%, Parijs 1.0842%— 1.0852% Brussel 7.647.65%, Frank furt 91.01—91.06, Zürich 87.41%—87.46— Zürich (vr. fr.89.34%89.39%, Stock holm 73.8873.93, Kopenhagen 54.98'/ 55.03%, Oslo 53.23%—53.28%, Milaan 61.04%—61.09%. volle handen geeft. Persoonïyk en na hem dank. Nadat Excelsior een serenade had ge- overhead, de bevolking en de politie. Beurs van Amsterdam Maandag 20 augustus ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. 53 3% 95 L 95 Grootboek obl 89% Ned. *51 3% 95 L 93% B 93H 93% Ned. '48 3% 89% 90% 90A 90% 90A 90% Ned. '55 II 3% 01A 91% 91% 91A Dollarlng '47 3 94^ 93 fè 93% 94 Investeringscert. 3 93% Ned. 62-64 3 93% 93 A Indië *37 A 3 92% 92% Grootboek '46 3 90% ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand. en Ind. B 51% %fi l Nat. Handelsbank 125% 197 %I9 A.K.U 255 52 Philips 295% 125 414% 195% Wilton Feyenoord 318 257% 255 B 295% Kon. Olie f50. 396 414% 800 322% 833/4 Holl. Amer. lijn 200% Kon. Ned. Stoomb. 171 806% Ned. Scheepv. Unie 176 82% H.V.A 110 200 63 116 175 75% 107 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 3 93 92% Den Haag 1937 1 3.. 90% 96% R'dam '37 I III 3% 94% 95 Indnstr. Obligaties Philips Dollarlng 101 Premieleningen A'dam '51 2% 121 125 Eindhoven '54 2% 98% 98 Enschede '54 2% 95A 95% Den Haag'511 2% 116 idem II 2% 114% 113% R'dam '52 I 2%118% 115 idem n 2% 114 Utrecht'53 2% 108 107L NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amsterd. Bank 245% 245% Rotterd. Bank218% 218 Twentsche Bank217 217% Industrie Ondernemingen Ned. G. enSpir.fabr. 229% 224% Kon. Ned. Grofsm. 119% 119% Rott. Droogd. Mij. 623 623 Tieleman en Dros 12 B 13 Handelsondernemingen Borsumij. CV A f 1000 94 93% Internatio110% 110 Diversen Albert Heyn291 Ned. M. Walv. Vrt. 73 73 Spoorwegen Dell Spoorw. Mij. 19 22% Amerik. fondsen Anaconda 85% 84% Shell Oil Cy94% 95% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen V.K. 17/8 Holl. Constructie 431 431 Ing. bur. v. Bouwnijv 124GB Int Kunststoff ind. 54 53 L Kon. Ned. Edelmet 70GB 70GB Pref. w.a. idem 70GL 70GB Textiel Gebr v. Wijk 81L 81GB Leidsche Wolspinn 3"%GB 368GB Ned. Electrolasm. 355 356 Sikkens Lakfabr '53 534 534 Ver. Touwfabrieken 173% 178 Wernink's Betonm. 101 Vx

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3