DULLES WIL INTERNATIONALE CONTROLE OP SUEZKANAAL Weer zal Adlai Stevenson tegen Eisenhower in liet krijt treden Kabinetsformatie zit thans muurvast DESSO TAFELKLEDEN WEERBERICHT Egypte verzet zich tegen het even redelijke als krachtige standpunt der Ver. Staten Meesterlijke manoeuvre bij het kiezen van vice-president Republikeinen voor zivare keus Touwtrekken om de gunst der prot.-chr. partijen 95ste Jaargang VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1956 No. 28911 Directeur: J. w Heimy DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel l' LeWen no Hootdredacteur: J. Brouwer f7._ per kwartaal; f2.35 per maand: f0.55 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie. 21507 Londense conferentie snel op dreef LEIDSCH DAGBLAD (Van onze Londense correspondent) Twee standpunten stonden gisteren in Londen tegen over elkaar: dat van Foster Dulles, die op de conferentie over de Suezkanaal-kwestie een beslissende stap deed door een uit vier punten bestaand plan tot internatio nalisering van het kanaal voor te stellen, en dat van kolonel Aly Sabri, Nassers rechterhand, die gisteravond uit Cairo in Londen arriveerde. Hij kan niet aan de conferentie deelnemen, daar Nasser de uitnodiging tot bijwoning van de hand wees. Maar tegenover journalis ten verklaarde hij: „Alleen Egypte heeft recht op beheer en financiën van het Suezkanaal. Het zal geen internationale controle accepteren. De landen, die van het kanaal gebruik maken, zijn klanten, die niet meer rechten hebben dan iemand, die een winkel binnengaat om iets te kopen". Met deze opmerking stelde Sabri zijn land vierkant tegenover het machtige Amerika, daar Foster Dulles een totaal andere mening is toegedaan: sprekende alleen in naam van zijn eigen regering, ont vouwde hij een plan, dat evenwel in grote lijnen was uitgewerkt in samenwerking met Engeland en Frankrijk. Vier grondslagen van constructief plan Niemand had verwacht, dat de conferentie reeds zo spoedig na de aanvang zou kunnen overgaan tot constructieve besprekingen, maar er bleken zo weinig procedure-moeilqkheden te zijn vooral de Russische afgevaar digde Sjepilof werkte verrassend samen dat Foster Dulles nog diezelfde dag zijn plan ter tafel kon brengen. Dulles' plan berust op vier pilaren: a. het Suezkanaal moet efficient geëxploiteerd worden als een vrije vei lige internationale waterweg, in overeenstemming met de Conventie van 1888; b. de exploitatie moet worden gevrijwaard van nationaal politieke in vloeden; c. Egypte's rechten, ook in financieel opzicht, dienen erkend te worden; d. de Suezkanaal-maatschappij dient behoorlijke compensatie te ont vangen. Raad van bestuur, verboudeu met V.N. Op basis van deze grondbeginselen had Dulles het volgende plan ont worpen: De kanaal-exploitatie wordt ge steld onder verantwoordelijkheid van een internationale raad van bestuur, waarin ook Egypte zitting heeft, en die verbonden is met de Verenigde Naties; geen enkel land mag in deze raad een dominerende positie inne men; Egypte heeft recht op een billijk aandeel in de opbrengst van het ka naal, rekening houdende met al zijn wettige rechten en soevereiniteit; Aan de aandeelhouders der Suez kanaal-maatschappij wordt een rede lijke compensatie uitgekeerd; Elk meningsverschil, dat kan ont staan over de punten 2 en 3 zal wor den voorgelegd aan een arbitrage commissie, te benoemen door het Internationale Hof van Justitie te Den Haag. De rede van Foster Dulles getuigde evenzeer van kracht als van redelijk heid. Van kracht, omdat de Ameri kaanse staatsman Nassers daad in ronde, duidelijke woorden veroordeelde „daar de grootheid van een natie niet wordt gemeten door zijn vermogen an deren te kwetsen of te dreigen. In deze tijden zijn de landen van elkaar af hankelijk en deze afhankelijkheid be reikt wellicht haar hoogtepunt in het Suezkanaal. Al heeft president Nasser gezegd, dat Egypte de vrije doorvaart door het kanaal zal toestaan, een ding is zeker: wat ook de bedoelingen zijn der huidige Egyptische regering, de handelsnaties der wereld weten dat zij thans zijn overgeleverd aan Egypte's genade. Egypte heeft zich een zwaard bemachtigd dat vele landen in hun economische vitale behoeften kan door boren". Foster Dulles noemde de schakel tot (Ingez. Med.-Adv.) DE COMPLETE COLLECTIE 12 maten 6 dessins NATUURLIJK BIJ: HAARLEMMERSTRAAT 172- 174- 179 HERENSTRAAT 9 ALLEEN VOOR TEXTIEL MIDZA-BONNEN VOOR ONZE CLIËNTEN. het hele probleem: „een kanaalbeheer van niet-politieke aard, zodat er onder ling vertrouwen kan ontstaan". „De Amerikaanse regering is er niet van overtuigd, dat Egypte het recht had de Suezkanaal-conventie vóór haar aflo pen in 1968 nietig te verklaren, doch is bereid de thans ontstane situatie te onderzoeken, opdat er een oplossing kan worden gevonden, die alle partijen bevredigt". Drie vóór, één tegen Op deze eerste conferentiedag ver klaarden zich drie landen akkoord met Dulles' voorstellen: Zweden, Portugal en Italië, terwijl Indonesië zich tegen verklaarde. In een lange rede gaf de Indonesische afgevaardigde Roeslan Abdoelgani een uiteenzetting over het „emancipatie-proces", dat thans in het Verre Oosten gaande is. Dit proces maakt „wijzigingen in de internationale rechtsopvattingen onvermijdelijk, daar dit recht werd geformuleerd in een tijd, die geen of weinig rekening hield met huidskleur en geloof". Abdoelgani was van oordeel, dat Nas sers recht op naasting van het Suez kanaal niet kon worden betwist en ge tuigde van „de vreugde der Indonesi sche regering, dat deze conferentie bij een is geroepen, daar zij zich ernstig ongerust maakte over de militaire maatregelen, die door Engeland en Frankrijk waren getroffen" De besprekingen waren zo onverwacht vlot op gang gekomen, dat nog geen van de andere delegaties een verkla ring had opgesteld. Reeds om kwart over vier kon de vergadering worden verdaagd, daar het naar voorzitter Sel- wyn Lloyd opmerkte, „weinig zin had tegen elkaar aan te zitten kijken". Pas hedenmiddag om kwart voor drie zouden de besprekingen worden hervat. 9 Slot op pag. 2 Harriman was een dapper verliezer (Telegrafisch van onze correspondent in Washington) Adlai Stevenson is ten tweede male gekozen als democratisch kandidaat voor het presidentschap der Verenigde Staten. Stevenson, die 686V2 stemmen nodig had om te winnen, kreeg bij de eerste stem- j ming reeds 905V2 stem. Op voorstel van een der aanhangers van zijn rivaal Harriman werd Stevensons verkiezing daarop zelfs unaniem j gemaakt. Het enthousiasme onder de twaalfduizend aanwezigen in de grote zaal te Chicago was overweldigend. Harriman die zich op het televisiescherm vertoonde, bleek een dapper verliezer te zijn. Onbestendig De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met enkele buien Weinig verandering in tempera tuur. Overwegend matige zuidwestelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 18 AUGUSTUS Zon op: 5.31 uur; onder: 20 uur. Maan op: 18.14 uur; onder: 2.24 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee te 1.15 en te 13.55 uur. !>it nummer bestaai uit 10 pagina's, De Amerikaanse hotel-magnaat H. B. Cantor, die van plan is twee zeekastelen van 90.000 ton te laten bouwen en daarmee zeer goedkope reizen tussen de oude en de nieuwe wereld mogelijk te maken, heeft een bezoek gebracht aan Vlissingen om de. mogelijkheden te onderzoeken om deze schepen hier te laten bin nenlopen. Op de foto van links naar rechts de heren A. Vinke. H. B. Cantor (in lichte regenjas), jhr. de Casembroot. Commissaris der Ko ningin in Zeeland, directeur Mijs van de N.V. Haven van Vlissingen en burgemeester Kolff van de Scheldestad. „Nuchtere waarschu wing" Gedurende de gehele dag werd er veel gespeculeerd over de vraag, wie kandi daat voor het vice-presidentschap zou worden. Tot dusverre was het gebruike lijk. dat de gekozen kandidaat voor het presidentschap te kennen gaf. wie hij als tweede man wenste. Stevenson, die na zijn verkiezing enkele minuten op het spreekgestoelte verscheen, heeft evenwel op dramatische wijze afgewe ken van deze traditie. Dit was een mees terzet in de strijd tegen de Republikein se partij. Stevenson verscheen namelijk niet in de zaal om zijn aanvaardingsre de te houden. Deze houdt hij pas van avond. Hij had evenwel een uiterst se rieuze mededeling te doen. Hij wees op de belangrijkheid van de post van vice- president. Zeven van Amerika's vierendertig pre sidenten waren tevoren vice-president en zijïi aan het bewind gekomen tenge volge van de dood van het staatshoofd tijdens diens ambtsperiode. Stevenson noemde dit een nuchtere waarschuwing. Hij beschouwde de keuze van vice-presi dent bijna even belangrijk als die van de president en hij wenste die keuze niet te laten afhangen van één man, doch van de gehele conventie. Stevenson verklaarde vertrouwen te hebben in de keuze, die de vergadering vandaag hieromtrent zal doen. Deze manoeuvre van Stevenson is daarom zo meesterlijk, omdat de Repu blikeinen kennelijk van plan zijn de keuze van hun kandidaat voor het vice- presidentschap niet aan hun conventie over te laten. Alle tekenen wijzen er tot dusverre namelijk op, dat de opperste leiding der republikeinse partij Richard Nixon aan de conventie zal „opleggen". Toch is juist voor de Republikeinen - in verband met Eisenhowers gezondheid - de keuze van vice-president uitzon derlijk belangrijk! Thans is niet te voorzien, wat de Re publikeinen volgende week in San Fran cisco zullen doen, nu Stevenson op de democratische convenntie op zulk een dramatische wijze van de traditie is af geweken. Eisenhowers partij is op deze wijze voor een moeilijke keuze gesteld! Reeds de gehele donderdag werd er in Chicago druk gespeculeerd over de kansen voor het kandidaatschap van vi ce-president. Senator Kefauver werd wellicht het meest genoemd. Hij is ech ter niet geliefd bij de oudere democra tische beroepspolitici, doch heeft grote populariteit bij de boeren en arbeiders. Belangrijke vakverenigingsleiders steu- Een overzicht van de openings zitting van de Londense Suez-con- ferentie in Lancaster House. Rechts op de foto aan de achterste zijde van de tafel de Nederlandse gedele geerden minister Luns en ambassa deur Stikker. nen zijn kandidatuur. Voorts werden genoemd Senator Humphrey, burge meester Wagner van New York, die room-katholiek is. evenals Senator Ken nedy, die hetzelfde geloof is toegedaan. Kwestie Nieuw-Guinea voor de V.N.? Premier Ali Sastroamidjojo heeft gis teravond bekend gemaakt, dat de Indonesische regering het geschil met Nederland over Westelijk Nieuw- Guinea te zqner tqd voor de V.N. zal brengen. Hij zei dit in een speciale vergadering van het parlement aan de vooravond van de elfde Indonesische onafhanke lijkheidsdag. President Soekarno was daarbij aan wezig, doch hij sprak niet, zoals voor gaande jaren, het Parlement toe. Nieuwe opdracht voor prof. Lieftinck Het Kabinet der Koningin deelt mede: Hare Majesteit de Koningin heeft aan prof. mr. P. Lieftinck een nieuwe opdracht verstrekt tot het onderzoeken van de mogelijkheid tot het vormen van een Kabinet, dat het ver trouwen van het Parlement zal kunnen verwerven. Lieftinck blijft actief (Van onze parlementaire redacteur) De naoorlogse vriendschap lussen de KVP en de PvdA is uit Zij kannen het met meer eens worden. Daardoor rit de Kabinetsformatie noe steeds mnurvast. opmerkelfjk is nu dat rowel de PvdA als de KVP met steeds meer nadruk eisen dat de protestants-christelijke partijen (AR en CHU) een keure doen en rich uitspreken of rji steun willen verlenen aan de KVP of aan de PvdA om de vor ming van een nieuw Kabinet mogelijk te maken. De prot.-chr. partijen weige ren echter hardnekkig hieromtrent een beslissing te nemen en rich aldus welbe wust in een avontuur te hegeven na het retelverlies bij de Kamerverkiezingen Ook door de houding van de prot.-chr. partijen rit de Kabinetsformatie muurvast. Velen redeneren dat met een Kabinet, waartegenover de PvdA of de KVP in de oppositie is, voor de kiezers een heldere situatie zou ontstaan. Een dergelijke scheiding zou duidelijk politieke verhou dingen scheppen en in het belang zijn van een gezonde ontwikkeling van het Nederlandse politieke leven. Dat betogen de PvdA en KVP nu zij het samen, niet eens kunnen worden. Mr. Burger en prof. Romme hebben bei den aan de Koningin geadviseerd de A.R.-fractieleider prof. Zijlstra tot for mateur te benoemen. Dan kan hij kie zen. Maar prof. Zijlstra heeft al in een eerder stadium voor deze eer bedankt. In deze uiterst moeilijke politieke si tuatie met haar vele verwikkelingen, moet nu, nadat reeds twee maanden aan de Kabinetsformatie is gedokterd, raad worden geschaft voor een oplossing. Daarvoor is prof. Lieftinck nog steeds niet losgelaten. Gistermiddag heeft de Koningin, na dat zij haar gebruikelijke adviseurs had geraadpleegd, van half vijf tot zeven uur weer met prof. Lieftinck geconfe reerd. Enige beslissing van de Koningin is daarna niet bekend geworden. Prof. Lieftinck is echter nog niet bedankt voor de door hem in zijn vakantietijd verrichte diensten. Gisteravond zat hy nog tot negen uur in zijn werkkamer in het Torentje op het Binnenhof. Hij ging toen weg. maar om elf uur was hiï er wéér r.v?f0rTP-r<^el,^k' op 8 au?ustus, had prof. Lieftinck de opdracht gekregen een onderzoek in te stellen naar de mo gelijkheden die er zijn voor de vorming van een Kabinet „dat geacht kan wor denhet vertrouwen van het Parlement te hebbenHij heeft rapport uitge bracht omtrent de onmogelijkheid van de „brede basis". Wanneer hij nu nog actief blijft, dan moet men wel aanne men dat hij een onderzoek instelt naar andere mogelijkheden alvorens er weer een nieuwe formateur wordt benoemd. Daarbij rijst het vermoeden dat hij ook bezig zou kunnen zijn te onderzoe ken of het mogelijk is, op de grondslag van een regeringsprogram dat hij heeft opgesteld, zonder onderhandelingen tus sen de partijen, een Kabinet te vormen van enigszins brede samenstelling zon der dat er sprake is van een bepaalde binding tussen de Kamerfracties en dat Kabinet. Mr. Burger, de fractieleider van de PvdA, had gisteravond een on derhoud met dr. Drees ten huize van de minister-president.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 1