Verkeerspolitie te Wassenaar gaat verkeersovertreders fotograferen Tachtig circusprogramma op het Schuttersveld te Leiden Dr. C. F. P. Stutterheim volgt prof. Kloeke op als Leids hoogleraar Foto geeft beeld van situatie; nummerbord altijd leesbaar 5st« jaargang Donderdag 16 augustus 1956 Tweede blad no. 28910 Het Circus is er weer! We herinneren ons deze uitroep uit onze Jeugdjaren. >t kwam er dan voor ons weinig op aan, welk circus het was; circus was tot p verzamelnaam geworden van iets verhevens, dat geen nadere definitie of am behoefde. Is het grotendeels thans nog niet zo? Leeft de romantiek, die >ts alles in de mens is gebleven en zal bleven voortleven, alle negaties ten Jjt, misschien niet nog het felst in en rondom het begrip circus"? Zeer gevarieerd van samenstelling lig Het circus is nog altijd een trekpleis- ns r van de eerste orde. Hangt er niet om- de jen die eigenaardige sfeer van geheim- kt fnigheid, van apartheid (gelukkig niet e- fande op rassen-onderscheid!), die rd jh reeds openbaart bij het aanschou- e- |n van de tent, toeneemt bij de reuk la, ,n de piste, die de ganse tent door- ènkt om het toppunt te bereiken bij e- i aanvang van het spel? f- pat de belangstelling voor het circus ld tt is verminderd, het is gisteravond ?n ig eens opnieuw bewezen, toen zelfs de k- frste avond van de voorstellingen van e- it Grand Cirque International (direc- ïg j Boltini) gewoonlijk pleegt men i- in nog wel eens de kat uit de boom in kijken prachtig bezet was. En laat as is maar direct verklaren, dat de zo ie Irijke bezoekers geen spijt gehad zul- p hebben van hun komst naar het k, ihuttersveld: onder de titel Olympiade ,t. 56 wordt een uitgebreid en zeer ge- se [rieerd program afgewerkt. Elk ïum- n er is goed verzorgd en er zijn ^elfs irscheidene, die het superlatief uiterst n |ed met ere kunnen voeren. Ie Een circus zonder paarden zou geen e fcus zijn en dientengevolge ontbreekt e. |t paard ook niet in dit circus. Maar in dominerende plaate neemt deze Iele viervoeter toch niet in in de rij (r nummers, die worden uitgebracht, prdig is het pony-nummer, dan is er jt reken-paardje August, die zich alles- ihalve een August de domme betoont, 7 m voltige etc. Bijzonder geslaagd is. ji bij de dieren te blijven, de vrolijke erencocktail. waaraan naast ponies en Jnden zelfs bokjes en geiten deelne- r en. En daarnaast leeuwen en beren, die in lid van de in de circuswereld ver- sarde familie Althoff met het meeste imak hun kunsten doet geven. Natuurlijk ontbreekt de acrobatiek let een afdeling, die eveneens onmis- lar is geworden. En dan een prima (immer op rolschaatsen, een dito op (wielen (tenminste als deze berijdbare nwielers zo genoemd mogen worden.) |a vele jaren zagen we ook de rollende Dgel weer eens terug. Doch het meest sensationeel ls wel et optreden van de gebroeders Bossle op het slappe koord, hangend in de nok van het circus. Hetgeen zij daar presteren, mag zeker gerekend worden tot het fenomenale. Daar hoog in de lucht passeren zij zelfs elkaar op de draad, terwijl Alois, die trouwens ook de Theems per draad „nam" geblinddoekt naar de nok wandelt en terug. Zelfs per motor wordt de draad bereden met drie dubbele salto! Na ailoop kan men oeide gebroeders nog zien op hun 40 meter hoge scheepsmasten, een nummer, dat buiten wordt gebracht doch gisteravond, dank zij de regen niet die aandacht trok, die het verdient. Voorts nog een motor-race. het op treden van Vlaamse clowns enz. enz. Een programma, dat in zijn totaliteit klinkt als een klok! Juist waar dit zo is, durven wij ons weinig enthousiast betenen over de uit breiding der sensatie, die op de openings avond aan het programma werd toege voegd: bij het voorbrengen der leeuwen, ging onze collega der Leidse Crt., de heer L. Sinner, met de dompteur in de kooi en dronk daar een glaasje wijn. Dit is uit de aard der zaak geen uitgebalan ceerde sensatie en al hebben we bewon dering voor de moed van onze collega Lezers schrijven.... BEHANDEL DE DIEREN MET ZACHTHEID! Gisteravond liep ondergetekende langs de afzett/ing van het circus, dat op het ogenblik zijn tenten heeft opgeslagen in Leiden. Daar Was hij getuige hoe de dompteur „ingreep", toen één der, naar hij meent Shetlandse paardjes, het tent zeil wilde consumeren. De man ranselde het vastgebonden dier met een paal van minstens 2 meter lengte bij een diameter Van pTm. 5 cm lang durig af. Op protesten van meerdere toeschou wers kJwam genoemde held naar de af rastering. „Op dit terrein doe ik met mensen en dieren wat ik wil" luidde het antwoord. Bovendien beweerde hij noch het politie apparaat. noch de dierenbescherming, aangaande het gebeuren, te vrezen. Waren er geen andere mogelijkheden om dit bytende dier tot de orde te ma nen? Een andere plaats of het tentzeil dusdanig bevestigen, dat het dier niets kan vernielen. Het was een afzidhtelyke vertoning. Dank voor Uw H. J. VENNINK, Willem de Zwijger laan 14, Voorschoten. en voor de kracht van de dompteur, die het aandurft om een vreemde toe la ten, er zyn met het oog op een mogehjke paniek onder het publiek als er toch on verwacht en onverhoopt iets zou gebeu ren. o.i. te grote risico's aan verbonden. Het programma had bovendien deze sensatie-verhoging niet nodig! Bedorven paling op 3 oktoberfeest In Volendammer kostuum verscheen Isteren een Amsterdamse viskoopman bcr de Haagse economische politie- fchter, waar hy zich verantwoorden hest omdat hij op het 3-oktoberfeest Idorven paling had verkocht. Ver- kchre zei de vis in bevroren toestand [hebben ontvangen, zodat hy niet had linnen zien dat de vis niet goed was. Bi had de paling toen nog niet betaald fent met de leverancier was afgespro- kn dat de winst fifty fifty zou worden feeeld. Na een eis van f. 250 kwam de lopman er af met een boete van f. 175. Dr. W. K. Dicke hoogleraar te Utrecht ONDERWIJS IN DE KINDERGENEESKUNDE Tot gewoon hoogleraar in de facul teit der geneeskunde aan de Rijksuni versiteit te Utrecht is benoemd, om onderwas te geven in de kindergenees kunde, dr. W. K. Dicke, arts, thans geneesheer-directeur van het Juliana- linderziekenhuis te Den Haag. Prof. Dicke werd op 15 februari 1905 t Dordrecht geboren. In 1929 werd hij te leiden tot arts bevorderd. In mei van letzelfde jaar werd hy assistent aan het kiliana-kinderziekenhuis te Den Haag. C 1937 volgde zyn benoeming tot ge- leesheer-directeur van hetzelfde zieken- ps. In 1952 werd prof. Dicke benoemd tot ld van het College van Curatoren der teidse Universiteit; in 1953 volgde zijn ienoeming als lid van de Gezondheids- Bad. Sedert 1954 is hy voorzitter van de jederlandse Vereniging voor Kinderge- leeskunde. Eén Heiland voor allen IENTCAMPAGNE OP KAASMARKT Uitgaande van de contact-commissie wr Evangelisatie-werk zal van 19 t.e.m. augustus op de Kaasmarkt een tent eek worden gehouden. Onder het lotto: „Eén Heiland voor allen" zullen iverse sprekers het woord voeren. De emgedachte van hun toespraak is af- estemd op de boodschap: „Jezus hristus, onze Verlosser". Medewerking m deze tentweek verlenen zangkoren muziekgezelschappen van diverse erken en godsdienstige gemeenschap en. In de middaguren zal steeds een indersamenkomst worden gehouden. Ter voorbereiding van deze tentweek ordt zaterdagavond om 8 uur op de eestenmarkt een geloofsappèl gehou- en. RIJKSPOSTSPAARBANK Aan het kantoor Leiden der Rykspost- paarbank werd gedurende de maand uli f. 606.157.ingelegd en f. 490.408. •pgenomen. AUTOBUSTOCHT STICHTING AMUSEMENT „DE SLEUTELSTAD" Dinsdag was een bustocht georganl- eerd voor 130 kinderen van de stichting Amusement de Sleutelstad". Om half legen vertrok men naar het oorlogs- nonument op de Grebbeberg. Hier werd loor de voorzitter, de heer J. A. Weers, lamens de stichting een krans gelegd, erwijl de heer A. Brugmans een krans egde namens de jeugdafdeling van deze tichting. Geflankeerd door de vlaggen 'an de stichting hield de voorzitter een torte toespraak, waarna 2 minuten stil- e in acht werden genomen. Hierna 'olgde een défilé van de kinderen. Ver- 'olgens ging men naar Ouwehands Die renpark waar de kinderen op versnape ringen werden onthaald. Om 3 uur werd fle tocht voortgezet naar Haastrecht toaar de kinderen zich in een speeltuin fennaakten. Om 8 uur arriveerde het lezelschap op de Kaasmarkt waar de tinderen nogmaals werden onthaald Daarna vertrok men naar de startplaats in de Willemstraat waar de kinderen nog een sinaasappel kregen. Al met al kan het bestuur op een zeer geslaagde dag terugzien. In de Nederlandse taalkunde Bij Koninklyk Besluit van 7 augustus 1956 is tot gewoon hoogleraar in de Nederlandse taalkunde aan de Leidse Universiteit benoemd, dr. C. F. P. Stut terheim. De nieuw benoemde hoogleraar, die tot nu toe de functie van leraar aan het Gymnasium Erasmianum te Rotterdam vervulde, is in 1903 aldaar geboren. In 1941 promoveerde hy op een omvang rijke monografie over de Metafoor. Ver der schreef hij talryke tydschrift-artike- len en monografieën, o.a. „Inleiding tot de Taalfilosofie" (1949), „Problemen der literatuur-wetenschap" (1953), „Taal beschouwing en Taalbeheersing" (1954). Sinds het collegejaar 1954/1955 had hij een onderwysopdracht in de Nederlandse taalkunde, ter gedeeltelijke ontlasting van de onderwystaak van prof. dr. G. G. Kloeke, wiens opvolger hij thans gewor den is. Sedert een aantal jaren is prof. Stut terheim lid van de Koninklyke Akademie van Wetenschappen en is hy voorzitter van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde. Natuurvriend zette nieuwe seizoen reeds in In het Loge-gebouw vergaderde gister avond de Aquarium- en Terrariumhou- dersvereniging „De Natuurvriend". We gens ziekte van de voorzitter, de heer W. Zwart, werd de bijeenkomst geleid door de tweede voorzitter, de heer C. Borghart. Deze heette de vele aanwezige leden van harte welkom op de eers'te ver gadering in het nieuwe seizoen en deed vervolgens enige mededelingen van huis- houdebjke aard. Na de behandeling van enkele ingekomen stukken werd het woord gegeven aan de heer D. Piket, die aan de hand van aanwezig materiaal het een en ander vertelde over het op de juiste wyze aanbrengen van rotswanden in aquaria. De heer Piket begon met er op te wyzen, dat men by het plaatsen van de rotspartijen vooral moet zorgen voor een behoorlyk hoogteverschil en 'dan in vloeiende lyn. Het gebruik van lava steen, dat een zuivere natuursteen is en voornamelijk uit Duitsland wordt ge ïmporteerd, is zeer aan te bevelen. Van groot belang is tevens do aanschaffing van glaswatten. Deze watten dienen achter de verschillende voegen geplaatst te worden. Ze zyn onverteerbaar en voor komen het wegvloeien van zand. Ook maakte de heer Piket duidelyk wanneer men de rotsen los en wanneer men deze met cement behoort aan te leggen. Zo wel de causerie als de demonstratie wer den met aandacht gevolgd. Na de pauze bleven de natuurvrienden nog enige tyd in gezellige stemming by een. BENOEMINGEN LEIDSE UNIVERSITEIT Bij K.B. is aan dr. F. Sierksma, wetenschappelijk hoofdambtenaar bij de faculteit der godgeleerdheid aan de Leidse Universiteit, opdracht verleend om van 17 september 1956 af bij deze faculteit onderwys te geven in de psychologie van de godsdienst en ge schiedenis van de primitieve godsdienst. Voorts is aan dr. H. J. Franken, weten- schappelyk hoofdambtenaar by de faculteit der godgeleerdheid aan deze universiteit, opdracht verleend om van af 17 september 1956 in genoemde facul teit onderwys te geven in de oudheid kunde van Palestina en naaste omge ving. Zomerwedstrijden Damclub Leiden P. OLIVIER WINNAAR Hoewel het toernooi nog niet geheel ls geëindigd, is P. Olivier thans defini tief winnaar van de zomerwedstrijden van de Damclub Leiden en wel met een score van 16 punten uit de 8 partijen, een weinig voorkomend 100% resultaat. Tweede aankomende werd Laven met 13 punten uit 9 wedstrijden, eveneens een zeer byzondere prestatie daar Laven nog betrekkelijk kort lid van een damclub is geworden. De derde plaats wordt momenteel nog gedeeld door de spelers Hakemulder en Van der Reyden, die beiden 9 punten uit 8 party en verover den. Op 19 augustus a.s. vindt de prijsuit reiking plaats. Tevens wordt dan het zo zeldzame „Quiperd gagne" gespeeld, d.w.z. „die verliest wint" waaraan iedere Leidenaar kan deelnemen. De laatste resultaten van de zomer- wedstryden zyn als volgt: P. OlivierW. van der Reyden 20, C. J. HakemulderF. Schild 11. A. van der PuttenC. Duprie 02, P. Zee- gersJ. Laven 02. W. van der Blom J. Rijsdam 20, P. ZeegersP. Olivier 02. W. van der ReijdenF. Schild 11. W. LaterveerJ. Erades 20, J. LavenA. van der Putten 02, J. Ben schopC. Duprie 11. P. OlivierJ. Laven 20. J. BenschopC. J. Hake mulder 02, F. SchildW. Laterveer 02, A. van der PuttenP. Zeegers 11. C. DuprieA. van der Putten 11. W. van der ReijdenJ. Rysdam 20. In september beginnen nieuwe groe pen wedstrijden. In het gisteren door ons gepubli ceerde artikel van de hand van prof. mr. J. Prins, waarin deze zyn bezwa ren kenbaar maakt over de synodale oproep inzake Nieuw-Guinea is een storende zetfout geslopen. In het begin van dit artikel wordt gesproken over „een soort handtekening", dit moet handleiding zyn. Hogere kolenprijzen in a.s. seizoen? Het „Consumentencontactorgaan" (waarvan o.a. de Vakcentralen deel uitmaken) deelt mede dat in het a.s. stookseizoen niet steeds de gewenste soorten brandstoffen verkrijgbaar zul len zyn, dat in toenemende mate brandstoffen zullen moeten worden geïmporteerd zodat op hogere pry zen moet worden gerekend. „In verband hiermede" aldus het genoemde orgaan „verdient het aan beveling om. voorzover de opslagruimte daartoe de mogelijkheid biedt, reeds thans in ieder geval een gedeelte van de wintervoorraad in te slaan en niet strikt te willen vasthouden aan eisen van kwaliteit, soort en afmeting, welke vroeger plachten te worden gesteld. In september moet als gevolg van hogere produktie- en vrachtkosten worden rekening gehouden met een staging kolenprijzen van 40 a 50 cent per mud. Naar van de zijde van Economische Zaken wordt medegedeeld, moeten voor al verbruikers, die uitsluitend gascokes verbruiken, met ernstige moeilijkheden in de voorziening rekening houden, omdat de produktie van gascokes o.a. door de concentratie van de gaspro- duktie hier te lande afneemt". LEIDERDORP Orgelconcert Hans Boelee Hans Boelee gaf een concert op het orgel in de Geref. Kerk. Het met zorg gekozen programma was ten dele gewijd aan de nagedachtenis van Jan Zwart (20 augustus 187713 juli 1937). De eerste nummers zowel als de laatste die ten gehore werden ge bracht waren werken van genoemde componist. De overige werken waren resp. van J. G. Walther, J. S. Bach, P. D. Paradisi, H. Purcell en A. Guilmant. Door deze keuze kregen de toehoorders werken van zeer uiteenlopende aard te genieten, want Hans Boelee bracht dit programma op voortreffelijke wijze en hij toonde zich daarmede een waardig leerling van Feike Asma. Het is wel bevreemdend dat er over het algemeen zo weinig belangstelling voor dit soort concerten is. Ook nu weer was het aantal luisteraars zeer gering. Dit kleine aantal vormde echter een dankbaar gehoor. WASSENAAR Zomerfeest Op woensdag, de eerste dag van het eigenlijke zomerfeest van de Koningin Wilhelmina Vereniging, gingen 's mor gens in het Lunapark aan de Berkhei- straat de kramen open. Zo is er op het terrein weer een volledige kermis met een cakewalk, auto-scooters, zweef- en draaimolens, een kop van Jut, een pof fertjeskraam, een schiettent en wat al niet! Het was daar al dadelyk druk. Om 1 uur vertrokken vain het Rozen- plein 26 auto's voor een puzzelrit en om 3 uur werd op het terrein naast het Lunapark met 39 deelnemers een be- hendigheidswedstrijd op motoren gehou den. georganiseerd door de Wasse- naarse Motor Club. De prijzen, welke 's avonds in café Willem Bakker aan Den Deyl werden uitgereikt, werden als volgt behaald. Puzzelrit: 1. de heer R. Groenen, Lei den, met strafpunten; 2. mevr. v. d. Heiden, 3 strafpunten; 3. de heer P. Kooyman, 4 strafpunten: de heer G. Burzer, Leiden, 4 strafpunten. Behen- digheidswedstrijd1. de heer G. Brou wer, 27 strafp.; 2. de heer C. Tengnagel 30 strafp.; 3. de heer H. Breuker, 32 strafpunten. De vice-voorzitter van de K.W.V. reikte de prijzen uit en betuigde dank aan de organisatoren, resp. de heren Koot en Voorham. Om 6 uur konden jongens van 14 t/m. 16 en ouderen van 17 jaar en daarboven geldprijzen verdienen door ze uit de mast te halen, terwijl de omstanders volop gelegenheid kregen zich te ver maken met vergeefse pogingen. 's Avonds gaf de muziekvereniging Excelsior een populair concert op het Plein. Doel is verkeersveiligheid te verhogen De Rijksstraatweg te Wassenaar geniet de twijfelachtige eer een van de drukste zo niet dé drukste verkeersweg van Nederland te zijn. Bijna dagelijks gebeuren er ongelukken, soms met dodelijke afloop, en vele malen scheelt het maar zeer weinig of er had een ongeval plaats gehad. Een auto mobilist rijdt met een snelheid van over de 100 km, passeert een andere auto, die het wat rustiger aandoet, en kan nog net voor een auto uit tegenover gestelde richting heen glippen: bijna een ongeluk. De Wassenaarse politie houdt er een intensieve controle, maar kan ook niet elke verkeersovertreder te pakken krijgen, omdat alles zo snel gaat, dat het nummer van de auto niet eens te noteren is. Vanaf vandaag zullen de verkeersovertreders minder gemak kelijk uit handen van de politie blijven, omdat deWassenaarse politie een zeer moderne apparatuur heeft gekregen, waardoor de overtreders gefotografeerd kunnen worden. Gistermiddag heeft men de nieuwe apparatuur voor het eerst getoond en gedemonstreerd. Bij deze demonstratie was onder meer aanwezig de procureur- generaal uit Den Haag. Burgemeester S. baron van Wijnbergen sprak een 'begroe tingswoord' en wees er op dat alle maat regelen getroffen moeten worden om de onveiligheid op de rijksstraat weg te be perken. Bij de politie in Dusseldorf, in Duitsland had men een nieuwe appara tuur, de „Traffi-Pax", waarmede men verkeersovertredingen kon fotograferen. Nadat deze apparatuur in Duitsland was bekeken door de commissaris van politie de heer J. J. Maandag, stelde het college van B. en W. aan de raad voor dit appa raat te kopen, en de raad stemde daar mee in. Vrijdag jl. is de stationcar van de politie teruggekeerd, voorzien van het nieuwe apparaat. De inspecteur van po litie, de heer G. J. Boven, is eveneens naar Duitsland geweest om vertrouwd' te raken met de werking van deze foto toestellen. Wy zullen nu, aldus burgemeester Wijnbergen regelmatig op de weg zyn, zowel overdag als 's nachts en het nieuwe apparaat gebruiken. Hopelijk zullen de automobilisten nu een beetje voorzichtiger gaan doen, want het gaat er om de veiligheid op te voeren; verblindt en in de war brengt. In de praktyk blijkt dit helemaal niet het geval te zyn. Men vermoedt een blik semschicht te zien, of men merkt het zelfs helemaal niet. Twee foto's De technische bijzonderheden werden verteld door de heer Boven. Er zyn drie belangrijke onderdelen aan de appara tuur. Eerstens de twee camera's die ge monteerd zijn op het dashbord: één met normale lens en één met telelens. De eerste camera geeft een overzicht van de situatie en de tweede maakt een opna me van het voertuig, waarmede de over treding wordt gemaakt, zodat op deze foto het nummerbord duidelijk leesbaar is. Verder behoort bij deze installatie een zgn. „tagometer", die bevestigd is op het reohter-voorspatbord1 van de sta tioncar; hierop staat aangegeven de snelheid van de auto, de datum en de tijd. Deze tagometer -wordt meegefoto- grafeerd op de overzichtsfoto, zodat men kan zien, wanneer de foto precies is ge nomen en welke snelheid de stationcar toen had. Dit laatste is vooral belang rijk bij het controleren van de maximum snelheid. Men gaat achter een auto rij den, waarvan men denkt dat deze te snel rijdt en knipt enkele plaatjes. De wij zyn er niet in de eerste plaats op uit om meer verbalen op te kunnen maken. Hopelijk gaat er een preven tieve werking vanuit. Doeltreffender optreden Commissaris Maandag bracht aller eerst dank aan het gemeentebestuur voor de vlotte wijze, waarop deze zaak is behandeld. De politie moet doeltreffen der op kunnen treden, aldus de commis saris en tot nu toe gebeurde het maar al te vaak dat de politiemensen met lede ogen moesten aanzien dat een verkeers overtreder ongestraft kon verder rijden, zonder dat zelfs zijn nummer genoteerd kon worden. Als wy met de stationcar op de Rijksstraatweg rijden en wij zien een auto met verblindende koplichten ons tegemoet komen, dan kunnen wij niet keren en de overtreder nazetten. Door het felle licht was het nummer niet te noteren. Toevallig hoorden wij van de nieuwe foto-apparatuur in Duits land en wij zijn gaan kijken. Het bleek dat zelfs bij nacht en zeer slecht weer was te fotograferen, zó dat het num merbord te lezen was. De overtreder dan op te sporen is een kleine moeite. De Duitse politieautoriteiten, maar ook de manschappen waren enthousiast over dit systeem, en men beschouwt het als een sport de overtreding op het juiste moment te fotograferen. Bij wijze van proef heeft de Wassenaarse politie er reeds mee gewerkt en de resultaten zijn zeer goed. Het is zelfs zo dat men vaak de bestuurder van een tegenligger kan onderscheiden op de foto. Bij nacht moet er gefotografeerd worden met blitzlicht, en men zou kunnen vermoeden dat de plotselinge felle lichtschijn de automobilisten AANRIJDINGEN Op het fietspad langs de Kerkdam had een aanrijding plaats tussen een bromfiets en de 61-jarige wielrijdster mevr. A. E. Olie uit Voorschoten, die kwam te vallen en haar linkerbeen brak. Zij werd naar het Academisch Zieken huis te Leiden vervoerd. Op de binnen de gemeente Wassenaar gelegen hoofdsprank van de Haagse waterleiding kwam de 34-jarige brom fietser H. Ketel uit Den Haag in aan rijding met een wielrijder en liep bij zijn val een schedelbasisfractuur op. Hij werd naar Bronovo te Den Haag overgebracht. Inspecteur Boven, staande naast de stationcar, geeft een uitleg van de apparatuur. Hier toont hij de camera met normale lens. Op de auto is de blitzlamp te zien. tagometer, die geijkt is, geeft aan hoe hard er gereden is en de foto wijst uit dat de onderlinge afstand gelijk is ge bleven. Op deze wyze kan men ook de maximum snelheid van bromfietsers controleren! Het derde belangrijke on derdeel is het blitzaggregaat en de blitz lamp, die boven op de auto is gemon teerd. De bediening van deze appara tuur is niet zo gemakkelijk en daarom is men zeer verheugd dat enkele leden van de verkeersgroep een speciale cur sus van 1<5 dagen kunnen gaan volgen aan de politieschool te Essen. Foto liegt niet Het kan in de toekomst dus gebeu ren, dat een autobezitter een proces verbaal thuis krygt voor een verkeers overtreding, die hij begaan heeft op de Ryksweg te Wassenaar. Hij weet er niets van dat de politie hem heeft ge zien, en hy kan zelfs niet vermoeden, dat zyn nummer genoteerd is. Maar de foto liegt niet en geeft aan dat hy een andere auto heeft gesneden, dat hy te veel links heeft gereden, dat hij met te grote lichten heeft gereden, dat hij een ander gepasseerd is, daar waar een inhaalverbod gold, dat hij te hard gereden heeft. De foto is objectief en de autobezitter zal moeten betalen. Zal hij verontwaardigd zijn, omdat hij op deze wijze betrapt is op een overtre ding? Of zal hij het sportief opvatten en ruiterlijk toegeven fout te zyn geweest, zoals onlangs een automobilist in Duits land, die gezellig met zijn meisje reed: en meer op zijn meisje dan op zijn stuur en verblindende koplampen lette en die daarom een verbaal thuis gestuurd kreeg, waarna hij de politie vriendelijk verzooht het plaatje te mogen hebben? Het is er de Wassenaarse politie niet om te doen aardige plaatjes van automobi listen te maken, maar om de verkeers onveiligheid te beperken. De politie hoopt nu maar dat de au tomobilisten extra goed op zullen let ten, niet zozeer om het proces-verbaal, dat zij zullen krijgen, als zij een ver keersovertreding hebben begaan, maar meer uit respect voor de veiligheid, en zelfs het leven, van henzelf en hun mede-weggebruikers. Want het grote doel, ook van de Wassenaarse politie is het aantal verkeersongevallen te doen verminderen. BEURSOVERZICHT Kon. Olie iets beter; Staatsfondsen lager Amsterdam, 16 augustus 1956 De beleggingsmarkt heeft de flauwe stemming van gisteren, zij het in ver minderde mate, voortgezet. De staffelle- ning 1947 zakte hierbij V\ punt in tot 91H- Tot vanmiddag vier uur staat de inschrijving open op de 4y4% lening Gemeente Hilversum. Tijdens het beurs- uur bleek de belangstelling hiervoor matig. Het aangeboden bedrag is echter gering, nl. slechts f. 2,5 miljoen, zodat er toch nog een redelijke kans van sla gen is. Voor het overige was de stemming ruim prijshoudend. Kon. Olie kon een viertal punten verbeteren, waarbij van Londen een stimulans uitging. Het hoofdfonds noteerde meestentijds iets boven de 8 maal pariprijs doch verliet de markt op 799%. De andere interna tionale soorten vrijwel onveranderd ten opzichte van gisteren, doch Aku was een fractie luier. Op de Scheepvaartsector viel wederom bitter weinig te beleven. De noteringen van gisteren werden over het algemeen goed gehandhaafd. Het zelfde geldt voor de cultuurmarkt. Aan delen Billiton werden Iets hoger gead viseerd in verband met een gesloten overeenkomst met een drietal andere maatschappijen teneinde gemeenschap pelijk naar bauxiet te exploreren. In aandelen Hoogenbosch mocht geen no tering worden gemaakt in verband met een voorgenomen fusie met Huff en de komende emissie van f. 1,5 miljoen aan delen tegen pari. WISSELKOERSEN. Amsterdam, 16 augustus Londen 10.64%-10.64%: New York 3.82H-3.83ft; Montreal 3.90%3.91 Vs\ Parijs 1.0840 1.0850; Brussel 7.64y2—7.65; Frankfurt 90.99—91.04; Zürich 87.40—87.45; ZÜ- rich (vr. fres) 89.34%89.39%; Stock holm 73,88y2—73.93%; Kopenhagen 54.98y2—55.03%: Oslo 53.24%—53.29%; Milaan 60.92%—60.97%. Beurs van Amsterdam Donderdag 16 augustus ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. 53 3% 95% 95 L Grootboek obl89% Ned. '51 3% 95 L 95 L Ned. '53 (3%) 94ft 93% Ned. "48 3% 90 90 L Ned. '54 3% 90% 90% Ned. '55 3% 90% 90% Ned. '55 n 3% 91ft 91% Ned. '47 3% 3 91% 91ft Dollarlng '47 3 94ft Ned. '56 3% 93% 93U Investerlngscert. 3 94 93Ü Ned. 62-64 3 93% 93% Indië '37 A 3 92% 92% Grootboek '46 3 90% 90% ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand, en Ind. B 53 51% Nat. Handelsbank 125 126% Ned Handelmy197% 197 A.KÖ 258% 256% Philips 297% 296 Vs Unilever 417% 416% Wilton Feyenoord 313 315 Biliton 2de r255 257 Kon Olie f.50.— 396 Kon. Olie 796% 799 Amst Rubber 83 84% Holl. Amer lijn 200 200% Kon Ned Stoomb. 168 169% Ned Scheepv. Unie 175 175% HV.A111 110 Java Cult62 61 Deli My. 115 116% Senembah 75% 75% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 3 93 93% Den Haag 1937 1 3 90% Leiden 1947 96% R'dam *37 I m 3% 94% 04% Lndustr Obligaties Philips Dollarlng 100% 100% Premieleningen A'dam '51 2% 122 121 Eindhoven '54 2% 98% 98% Enschede *54 2% 96% 95% Den Haag '5112% 115% 116 idem H 2% 115 R'dam '52 I 2% 118% 118% idem n 2% 117 117% Utrecht '53 2% 108 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinsteilingen Amsterd. Bank 245 244 Rotterd Bank 219% 218% Twentsche Bank217 217 Industrie Ondernemingen Ned. G. enSpir fabr. 229% 230 Kon. Ned. Grofsm. 116% 118% Rott. Droogd. Mij. 620 Tieleman en Dros ..12 12 Handelsondernemingen Borsumy. CV A f 1000 92% 93 Internatio117 112% Diversen Albert Heyn292 291% Ned. M. Walv. Vrt. 72% 73 Spoorwegen Dell Spoorw. My. 18% 19 Amerik. fondsen Anaconda 84% 85% Shell OU Cy96% 96% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK 15/8 HoU. Constructie 439 433 Ing bur v Bouwnyv 124GB Int Kunststof! ind. 54% 55 Kon Ned Edelmet 65GB 67% Pref. w.a. Idem 70 Textiel Gebr v wyk 81% 82 Leldsche Wolspinn 352GB 360GL Ned Electrolasm 355L 355 Sikkens Lakfabr '53 532 536B Ver. Touwfabrleker 173% Wernlnk's Betonm 101 ïoi y4

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 3