Tal van Italiaanse mijnwerkers vragen thans paspoorten aan Nederland vroeg I. M. F. naar Indonesië's schuldverplichting HARRIMANS KANSEN TEGEN STEVENSON VERKEKEN.... Lijntelefonie van j Europa naar Amerika Komen de „Cantor"-schepen over enkele jaren naar Ylissingen? Met een enkel woord Agenda J it DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1956 Proteststakingen in mijnen bij Charleroi Men eist speciale veiligheidsploegen Na de aanvankelijke verwarring over de resultaten van het bergingswerk in Marcinelle staat nu wel vast, dat tot nu toe het stoffelijk overschot van 94 slachtoffers van de mijnramp is geborgen. De eerste dag waren het er 9, zaterdag 2. dinsdag 57 en woensdag 26; 169 slachtoffers worden nog vermist. Alle slachtoffers in de gaanderij op 835 meter diepte zijn gevonden en geborgen. Thans wordt met alle kracht gewerkt aan het openen van de twee daaronder gelegen gaanderijen. In diverse mijnen in de omstreken van Charleroi en Mons (Bergen) zijn proteststakingen uitgebroken. De stakers dringen er op aan dat zo spoedig mogelijk speciale veiligheidsploegen worden samengesteld uit Belgische en Italiaanse deskundigen. Een toenemend aantal Italiaanse mijnwerkers in België vraagt paspoorten aan om België te kunnen verlaten. Volgens een mededeling van de Italiaanse ambassade zijn er op een consulaat in één dag 176 aanvragen voor paspoorten gedaan, een ongewoon hoog aantal. Italiaanse industrieën hebben bovendien werk aangeboden aan Italiaanse mijnwerkers, die nu nog in België zijn. Ook in andere landen zijn verouderde putten Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons hedenochtend: In een artikel in het socialistisch hoofdorgaan „Le Peuple" heeft de voor zitter van de Socialistische Partij, Max Buset, in voorzichtige termen de stel ling verdedigd van verregaande hervor ming van de Belgische kolenmijnen. Intussen heeft de Italiaanse staats secretaris van Buitenlandse Zaken voorgesteld, dat de Hoge Autoriteit der Kolen- en Staalgemeenschap (KSG) een veiligheidsplan voor de Belgische kolen mijnen zal uitwerken. De Hoge Autori teit overweegt echter een meer algemeen veiligheidsplan voor alle kolenmijnen der zes landen, daar er in het noorden en centrum van Frankrijk en zelfs in het Duitse Roergebied eveneens ver ouderde mijnen zijn. die aanleiding kunnen geven tot rampen. Het percen tage van de arbeidsongevallen in de Belgische kolenmijnen, ongeveer 1.2 per 1000. ligt niet hoger dan in de andere landen, behalve Nederland, waar het percentage arbeidsongevallen met 0.53 procent uitzonderlijk laag is. Dit vloeit natuurlijk voort uit het feit. dat de kolenmijnen in Nederlands Limburg zeer modem zijn. Men herinnert er in Waalse kringen aan. dat de beide prachtige moderne kolenmijnen van Nederlands Limburg Willem Sophia en Laura door Belgische ingenieurs en kolenmijnen-industriëlen werden gebouwd, een bewijs voor de grote Belgische ervaring op dit gebied. Momenteel zijn deze beide Nederlandse mijnen nog steeds Belgisch bezit. Maar de kolenmijn Bois du Cazier is zeer oud. De concessie werd verleend door Koning Willem I der Nederlanden kolenmijnen. De sluiting van de Bois du Cazier kon onmiddellijk plaats vin den, want Marcinelle is een voorstad van Charleroi, waar het machtige in dustrie-complex een tekort heeft aan duizenden geschoolde en zelfs aan on geschoolde arbeiders. fIngez. Med.-Adv.) LIKDOORNS WONDEROLIE Weg met onhandige llkdoornringen en ge vaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN, neemt de pijn weg In 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezui verde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Anti septisch Likdoornmiddel van L 1.35 bespaart U onnoemelijk veel ellende. (562) Clandestien Chinees opieidingsinstiuuut? Geïsoleerd liggend in Sumatra Volgens te Djakarta ontvangen be richten is er in het centrum van Su matra een militaire school in bedrijf, welke geleid wordt door nationalistische Chinezen. Jonge. in Indonesië woonachtige Chinezen zouden hier een militaire op leiding krijgen. Aan het hoofd van dit geheime Chi nees-nationalistische militaire oplei dingsinstituut zou een zekere Lim Tjen Tjai staan. De Procureur-Generaal in Djakarta. Soeprapto. heeft de plaatselijke autori teiten te Air Molek. een plaats in een geisoleerd liggend district op Sumatra, inmiddels opdracht gegeven een onder zoek naar de juistheid van deze berich ten in te stellen. Maar Bestuursraad deed geen onderzoek Er is twijfel uitgesproken, of de Ne derlandse regering het Internationale Monetaire Fonds wel voldoende op de hoogte heeft gesteld van de handelwijze van Indonesië ten opzichte van zijn schuldverplichtingen tegenover Neder land, zo deelt het Ministerie van Finan cien mede. De concrete aanleiding hiertoe was het verzoek van Indonesië bij het Inter nationale Monetaire Fonds een beroep te mogen doen op de middelen van deze instelling hetgeen betekent dat Indone sië roepiahs tegen U.S. dollars aan deze De verantwoordelijkheid Naar aanleiding van het debat over de verantwoordelijkheid voor de ca tastrofe in Marcinelle. schrijft een Belgische krant o.m., dat de raad van beheer van de Bois du Cazier op 25 augustus een buitengewone vergadering van aandeelhouders had bijeengeroepen om te beslissen over een verhoging van het kapitaal van 20 miljoen francs tot 40 miljoen francs, waarbij aan de aan deelhouders kosteloos een nieuw aandeel zou worden verstrekt. Het is een abso lute eis van rechtvaardigheid, aldus de Belgische krant, dat baron Verhaegen, de voorzitter van Bois du Cazier. reken schap geeft van het beleid van de directie. Is het juist dat er plannen waren om Bois du Cazier tot marginale mijn te verklaren? En wie heeft dit plan verhinderd? Indien immers Bois du Cazier marginaal zou verklaard zijn. zouden er plannen zyn uitgewerkt voor het sluiten van de mijn om te beginnen met de minst rendabele putten. De Belgische regering kan van geluk spre ken. dat de ramp niet is voorgevallen in de put no. 17 van de kolenmijn Levant, welke op 20 juli j.l. moest slui ten. maar op verzoek van de Belgische regering met zes maanden werd ver lengd. Levant is een van de vier mar ginale mijnen van de Borinage. Het gaat natuurlijk niet aan, de eis te stellen, dat de kolenmijnen maar moeten worden gesloten, zonder dat men aan de sociale en economische ge volgen denkt. Maar die sociale bekom mernis werd in de meeste Waalse krin gen verkeerd begrepen. De socialistische mijnwerkersbond lokte een staking uit. toen de put 17 van de mijn Levant zou worden gesloten! In de Borinage heeft men nog het excuus, dat er geen enkele andere industrie is dan die van de j Dertig doden door „Betsy" De Amerikaanse weerkundige dienst heeft meegedeeld, dat de wervelstorm „Betsy" in het gebied der Antillen de oorzaak is geweest van de dood van tenminste dertig personen. Op de eilanden Porto Rico. Guade loupe en Sainte Croix zijn resp. twaalf, zestien en twee personen om het leven gekomen. Voorts heeft deze wervelstorm buitengewoon grote schade aangericht. Alleen op Portorico zijn 20.000 huizen vernield en een even groot aantal ern stig beschadigd. Als gevolg van een verbreken der ver bindingen is de omvang der op de eilan den Saint Thomas en Marie Galante aangerichte schade nog niet bekend. Birma zeer ongerust Volgens het blad „De Hindoe" heeft de voormalige premier van Birma. Oe Noe, aan premier Nehroe van India schriftelijk verzocht om medewerking teneinde Communistisch Ohina ertoe te bewegen zijn troepen van Birmaans ge bied terug te trekken. Het blad schrijft, dat de Birmaanse regering en de Bir- maanse leiders ernstiger ongerust zijn over de weigering van Peking om Bir maans gebied door zijn troepen te laten ontruimen dan zij tot dusver hebben wil len toegeven. (Het Birmaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft op 31 juli bekend gemaakt, dat Chinese troepen posten op aan China grenzend Birmaans gebied hadden opgericht, doch verklaard, dat een krantenbericht volgens hetwelk een inval in Birma was gedaan, overdreven was). Taaie Japanse vissers Twee Japanse vissers, de enige over levenden van de bemanningen van vyf vissersschepen die eind juli in een storm zijn vergaan, zijn dinsdagavond door een Japans kustvaartuig in de Oostchinese Zee opgepikt. Zij hebben zich 18 dagen lang aan een stuk hout dryvende gehou den! De twee schipbreukelingen waren bewusteloos toen zij gevonden werden, maar zullen vermoedelijk weer opknap pen. Ontvoering op Cyprus Vier onbekende hebben woensdagoch tend twee gevangenen ontvoerd die naar het ziekenhuis van Nicosia waren ge voerd voor een röntgen-onderzoek. Men vermoedt, dat er een vergissing in het spel is en dat de EOKA heeft willen trachten Mavromatis te ontvoe ren. Deze verzetsstrijder is ter dood veroordeeld wegens de moord op twee leden van de Britse luchtmacht. De ..Times of Cyprus" had dinsdag meegedeeld dat Mavromatis woensdag morgen voor een röntgen-onderzoek naar het ziekenhuis zou worden ge bracht. Zufyering op Bali 20 DODEN EN 120 GEVANGENEN Volgens een officiële bekendmaking is de rebellenactiviteit op het eiland Bali scherp afgenomen. De politie deelde mee, dat by zuiveringsoperaties 20 op standelingen waren gedood, terwyl 120 konden worden gevangen genomen. De rebellen, die zich overgaven, lever den meer dan 60 pistolen, brenguns en andere wapens in. Hij heeft al bijna genoeg stemmen om Eisenhowers tegenkandidaat te worden De kansen van Stevenson om als democratische kandidaat voor de aanstaande presidentsverkiezingen te worden aangewezen worden groter. Nu hij op de steun van Michigan en New Jersey kan rekenen, schatten waarnemers, dat Stevenson reeds zeker is van 652 stemmen, terwyl hij er 686 nodig heeft voor de nominatie. Harriman zou tot nu toe op niet meer dan 230 stemmen kunnen rekenen, doch Truman blyft zich inspannen voor zyn favoriet. Op een persconferentie verklaarde de ex-president, dat hij Stevenson persoon lijk graag mag, maar dat deze niet genoeg vechtlust heeft om de democratische kansen by de presidentsverkiezingen te verdedigen. Diplomatieke waarnemers zeggen dat Trumans aanvallen op Stevenson zonder weerga zyn en dat vele democraten zich erdoor geschokt voelen. De beschuldi gingen, die Truman Stevenson toeslingert („defaitist" is er een van....) zullen by de presidentsverkiezingen waardevolle munitie voor de republikeinen blijken te zyn! Truman wedde blijkboar ep het verkeerde paard Verder is men algemeen van mening, dat, als Stevenson kandidaat wordt, zoals nu hoogstwaarschijnlijk Is, Truman geen deel aan de democratische campagne zal kunnen nemen. Er doen in Chicago hardnekkige ge ruchten de ronde, dat Harriman zich zou willen terugtrekken. Deze heeft zelf echter woensdag verklaard dat hij er niet over denkt op te geven. Onze correspondent in Washington te legrafeerde: Er ligt een element van persoonlyke tragriek in Trumans rol op deze confe rentie. In 1948 is hij er in geslaagd als democratisch candidaat de overwinning te behalen bij de verkiezingen. Vrijwel niemand behalve hijzelf geloofde toen in de mogelijkheid dezer overwinning en zijn zege was voornamelijk toe te schrij ven aan zyn fenomenale strijdvaardig heid! In 1952 speelde dezelfde man in Chicago wederom een grote rol door de zege van Stevenson te bevorderen. Het lijkt wel alsof de 74-jarige oud-presi dent in 1956 de verleiding niet heeft kunnen weerstaan om opnieuw een hoofdrol te spelen op de conventie. Zijn recente reis door Europa heeft hem overtuigd van zijn populariteit ln dat deel van de wereld en zijn aankomst, vorige week, in Chicago overtrof nog de ontvangst in de Europese hoofdsteden! En de wijn van de populariteit blijkt koppig te zijn. want Truman begon zich in te beelden dat hij nog altijd in staat is zijn wil op te leggen aan de conventie der Democraten. Waarschijnlijk heeft hij zich echter deerlijk vergist in zijn werkelijke macht. Hoewel er niets definitief in kannen en kruiken is alvorens de conventie ten einde is. kan men thans toch reeds de schade taxeren, die Trumans politieke ambitie-bom heeft aangericht. Heel groot is deze schade overigens niet voor Stevenson. Het zal hem wel geen goed doen, dat Truman verklaard heeft, dat deze man niet in staat zal zyn de overwinning te behalen, doch te gen november zullen velen die uitspraak wel weer vergeten zijn. Het meeste let sel van de bom heeft waarschijnlijk Truman dan ook zelf opgelopen. Zyn reputatie van sluw politicus, die handig de mogelijkheden weet uit te buiten, is gedaald. instelling zou kunnen verkopen voor een bedrag van dollars 55 miljoen met dien verstande dat Indonesië deze roe piahs volgens de voorgeschreven proce dures en binnen de daaruit voortvloeien de termynen tegen betaling van U.S. dollars van het Internationale Mone taire Fonds dient terug te kopen. Het voornemen van Indonesië een dergelyk beroep op de middelen van het Internationale Monetaire Fonds te doen, was de Nederlandse regering sinds me dio juni bekend. Nog vóór de afsluiting van het voor. onderzoek van de aangekondigde aan. vrage van Indonesië, om op de midde len van het Internationale Monetaire Fonds te trekken, heeft prof. Lieftinck op uitnodiging van de Nederlandse re gering tot het dagelijks bestuur van het Internationale Monetaire Fonds officieel het verzoek gericht bij de In donesische regering te Informeren naar haar standpunt en voornemens ten aanzien van de nakoming van In donesië's financiële verplichtingen je gens Nederland. Het dagelijks bestuur van het Internationale Monetaire Fonds heeft ondanks herhaalde aan drang aan dit verzoek niet voldaan. Bij de behandeling van de trekking van Indonesië in de bestuursraad van het Internationale Monetaire Fonds heeft dr Soetikno Slamet, de Indonesi sche vertegenwoordiger, de trekking toegelicht. Hij gaf toen te kennen, dat de kwestie van de schuldverplichtingen in het kader van de Ronde Tafel Con ferentie in Indonesië ernstig bestudeerd werd. Na deze verklaring is de trekking goedgekeurd. De plaatsvervangende Ne derlandse bestuurder heeft zich niet verzet tegen de trekking de hoop uit sprekende. dat nakoming van de schuld verplichtingen door Indonesië spoedig zou worden hervat. Het blykt uit het voorgaande duide lijk dat noch de Nederlandse regering, noch het plaatsvervangende lid voor Nederland in de Bestuursraad van het Internationale Monetaire Fonds, noch diens collega's of andere autoriteiten Sedert gisterochtend is het mogelijk van Engeland uit 'met doorverbinding dus ook uit elk ander Europees land en zelfs tot India) via de gewone telefoon lijnen met Amerika en Canada te tele foneren. Tot' nu toe bestond er slechts radio-telefonische verbinding, die uiter- aard aan weersinvloeden onderhevig is en soms weg kan zakken, maar woensdag- morgen werd de laatste hand gelegd aan de voltooiing van de tweede onderzeese kabel, die van Obman aan de Schotse westkust naar Clarenville op New- Foundland loopt, m de zomer van het vorige jaar heeft het Britse kabelschip ..Monarch" in ruim drie maanden tijd de eerste kabel gelegd, die een eenzijdig gesprek mogelijk maakt, doch thans kan men een normaal gesprek in beide richtingen voeren. De installatie maakt een frequentie van 36 gesprekken te- gelijk mogelijk. Het werk is uitgevoerd als een gezamenlijk project van Enge- land. de Verenigde Staten en Canada, en kostte ruim 150 miljoen gulden. Nog kunnen particulieren geen ge sprekken voeren, nog zullen vele proef nemingen een zestal weken geduld vergen. Maar daarna, bij het invallen van de herfst, zal een idee werkelijk heid zijn geworden, aan welks verwe zenlijking de deskundigen jaren lang hebben gewerkt. Immers, telegraafka bels hebben de Atlantische Oceaan reeds sinds 1866 overspannen, maar pas kort geleden is men geslaagd met de constructie van een herhalingsappara- tuur die. diep onder het zee-oppervlak, de hoge druk van het water weerstaat. De algemeen-directeur van de Britse posteryen was een der eersten, die van de nieuwe lynverbinding gebruik maak te, toen hy in Londen de kapitein van de ..Monarch" in Clarenville aan de andere zyde van de Oceaan met de voltooiing van zyn werk geluk wenste. van het Internationale Monetaire Fonds op 31 juli, de datum waarop de trekking in de Board werd goedge keurd, op de hoogte waren van het feit, dat Indonesië vier dagen later zou mededelen, dat het de R.T.C.- schulden aan Nederland niet langer zou erkennen en niet meer zou be talen. Beslissing vermoedelijk voor eind 1956 De Amerikaan H. B. Cantor uit New York, president van de Carter hotels operating corporation, heeft gisteren Vlissingen bezocht op zUn rondreis, om een overzicht te krygen van de mogelijkheden die verscheidene havens zou den kunnen bieden aan toekomstige grote toeristenschepen. Hij is in Milford Haven (Engeland) geweest en bezocht dinsdag Zeebrugge. Tydens een persconferentie gaf de heer Cantor zijn visie op de mogelijkheden van dit intercontinentale toeristenvervoer. Hij heeft in de eerste plaats het oog op de Amerikaanse toerist, al zullen zijn schepen ook aan Europese gegadig den vervoer kunnen bieden. De heer Cantor gaat met zyn bevin dingen naar de V.S. waar zyn Ingenieurs ze zullen bestuderen. Hij zeide niet te weten wanneer er een definitieve be slissing valt; vermoedelijk is dit over vier maanden en daarna zal het nog wel twee jaar duren voordat de bouw van de twee schepen voltooid ls. BINNENLAND Op donderdag 6 september zal het nieuwe oester- en mossel seizoen te Ierseke met verscheidene feestelijkheden worden geopend. Het programma vermeldt onder meer een vlootsohouw op de Oesterschelde. Op de Provinciale weg van Boxmeer naar Grave is een dodelijk verkeersongeval gebeurd. Mevrourw G. A. van Mil. die per bromfiets uit de richting Rijkevoort kwam. werd aangereden door een motor, bereden door W. Comelissen. Mevrouw Van Mil. woonachtig te Westerbeek, gemeente Oploo, werd op slag gedood. Zij laat een man en zes kinderen na. De motorrijder liep een schedelbasisfraotuur op. Zijn duo- paseagiere, mej. W. Strijbosch, liep lichte verwondingen op. De Antilliaanse minister van Justitie, mr. S W ran der Meer. is gisteravond op Schiphol welkom geheten door de ge volmachtigd minister der Ned. Antillen in ons land de heer W. Lampe, de directeur van diens kabinet mr. N. Debrot en mr. Th. J. van der Peil, namens het ministerie van Overzeese Rijksdelen. De 32-jarige heer J. van Ross-um uit Putten, die met zijn bromfiets bij een botsing in de Dorpsstraat een ernstige hoofdwonde opliep, is in het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht over leden. Gisteravond is de 73-Jarige mevrouw van Duin-Slegtkamp bij het oversteken van het Soendaplein nabij de Floresstraat te Haarlem d-oor een autobus van de N Z.H. aangereden. Met zware verwondingen werd de vrouw naar het St. Elisabethgasthuis overgebracht. Bij aankomst was zij reeds overleden. Versohenen is de Memorie van Ant woord op het voorlopige verslag der Com missie van Rapporteurs uit de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot ver andering in de Grondwet, strekkende tot het treffen van een nadere regeling aan- De raad van bestuur van de Stichting Nederlands Instituut voor El ektro warmte en Elektrochemie heeft besloten de jaar lijkse congresdag te houden op woensdag 26 sept. a.s. ln „Esplanada" te Utrecht. De N.V. Provinciale Utrechtse Electricl- teitsmaatschappij en enkele industriële be drijven zullen als gastheren optreden. BUITENLAND Een twintigjarige Europeaan is woensdagavond in Algiers gedood door een bom, die vanuit een rijdende auto op een caféterras werd geworpen. Ten oosten van de stad hield een Mohammedaan een bus aan en schoot een der passagiers, een ge loofsgenoot. dood. Veiligheidstroepen heb ben woensdag in West-Ailgerije 23 opstan delingen gedood Een munitie-opslagplaats van de opstandelingen werd vernietigd. De Sovjet-Unie zal Hongarije helpen bij de bouw van een atoomcentrale met een vermogen van 100 a 2O0 Megawatt. Dit is door de Hongaarse premier. Hegedues. megedeeld. Volgens Radio-Boedapest heeft de premier gezegd, dat de huidige moei lijkheden in de Hongaarse elektriclteits- vooraientog hierdoor grotendeels zullen worden opgelost. Om de stroom van plattelanders naar de Poolse steden tegen te gaan heeft de Poolse regering de inschrijving van deze mensen in de 18 voornaamste steden ter boden. De migratie naar de grote steden veroorzaakt een groot tekort aan werk krachten in de landbouwstreken. Bij een verkeersongeluk in het Oost- duitse plaatsje Kyrltz zijn woensdag drie personen om het leven gekomen en 15 zwaar gewond. Het ongeluk geschiedde toen een autobus met Westberlijnse kin deren. die van een vakantiereisje terug keerden. bij het inhalen van een andere autobus in botsing kwam met een tegen ligger. Onder de doden bevinden zich geen kinderen. De Griekse premier Karaman lis heeft een uitnodiging van president Tlto aan Prins Bernliard bracht een bezoek uan de conferentie van vlootgeeste- tijken van de NAVO-strijdkrachten. welke te Zeist wordt gehouden. De Prins bij zijn aankomst in het con ferentieoord. gaande het tijdstip van aftreding van de genomen voor een bezoek aan Joego-Slavlë, leden der Sta ten-Generaal. I aldus hot nieuwsbureau Joegopress. Volgens een mededeling uit Londen hebben vier Britse vrouwen hun betrek king bij Jordaanse klinieken opgezegd, om dat er geruchten werden verspreid, dat zij honderden Arabische kinderen vergiftig den! Deze klinieken bevinden zich ln Mohammedaanse dorpen bij Hebron. 38 km ten zuiden van Jeruzalem. Noorwegen ls het eerste land waar de kunstmatige Inseminatie op varkens is toegepast. In maart le men ermee be gonnen en in meer dan 70 procent van de gevailen zijn er gunstige resultaten mee behaald. Dit ls meegedeeld in een ver gadering van de Noorse vereniging van veeartsen. Een vrachtauto is in Ayr (Schotland) op een groep van 30 mijnwerkers Inge reden. die op een bus stonden te wachten. Er vielen drie doden en negen gewonden. Hoewel de Engelse regering heeft aan gedrongen op terughoudendheid bij het stellen van looneisen, hebben vakvereni gingsleiders woensdag met algemene stem men besloten onmiddellijk ingaande be langrijke loonsverhogingen te eisen voor ruim 3 miljoen arbeiders ln de Engelse scheepsbouwinduetrie en de technische industrieën. Uit cijfers, woensdag in Bonn gepubli ceerd, blij lot, dat het aantal verkeersonge lukken op de wegen lin West-Duitsland toeneemt en dat alleen al in juni 1079 personen bij deze ongelukken om het leven kwamen. Bij de 28.334 ongevallen in juni werden 35.614 mensen gewond. In de eerste helft van dit jaar kwam 6i percent meer mensen om het leven dan in dezelfde periode van 1935. Het aantal gewonden steeg in de eerste helft van 1956. verge leken met de overeenkomstige periode in 1055, met 5,7 percent. DONDERDAG Schuttersveld: Circusvoorstelling S en 8 uur namiddag. Van der Werfpark: Openluch toon eert D.V.V., 8 uur namiddag. VRIJDAG Schuttersveld: Circusvoorstelling 3 en 8 uur namiddag. ZATERDAG Beestenmarkt: Geloof sappèl contact commissie voor Evangelisatiewerk. 8 uur nam. en MAANDAG. Kaasmarkt: Tentsamenkomst Contact commissie voor Evangelisatiewerk. 8 uur nam. DINSDAG. Kaasmarkt: Tentsamenkomst Contact commissie voor Evangelisatiewerk. 8 uur nam. WOENSDAG. Kaasmarkt: Tentsamenkomst Contact' commissie voor Evangelisatiewerk. 8 uur nam. Stationsweg 12: Aandeelhoudersverg. N.V. Leidsche Duinwatermij11.30 uur voorm. TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum voor Volkenkunde: Zomer- tentoonstelllng ..Van klei tot pot" (Tot 1 oktober) LakenhalTentoonstelling Rembrandt als leermeester" Werkdagen 10 uur voor middag5 uur namiddag Donderdags en dinsdags bovendien 7.309.30 uur n.m Zondags 15 uur nam Den Burcht: Hedendaagse beeldhouw kunst. Dagelijks tot zonsondergang (T.m 26 augustus) Prentenkabinet (Kloksteeg 25): Tekenin gen door Rembrandt (t.m. 15 september» Pieterskerkgracht: Leldse Schilder- en Teken-academie „Ars Aemula Naturae" Dageiyks 104 uur, maandag, woensdag en vrijdag ook van 810 uur nam. (T/m 18 augustus) DE BIOSCOPEN: Trianon. „Het glazen muiltje" (alle leeft.). Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Casino. „Het circus speelt toch" (alle leeft). Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4 45. 7 en 9.15 uur. Donderdag: „Die Drei Groschenoper" (18 jaar). Lldo. „Heb Je 'm door?" (alle leeft.). Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Luxor. „De vroiyke vagebond" (alle leeft.). Werkdagen 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Rex. „Storm over de Nijl" (14 Jaar). Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur- zondag 2.30, 4.45. 7.15 en 9 15 uur. Maandag, dinsdag, woensdag en donder dag alleen te 2.30 uur: „Abbott en Costello ln Hollywood" (alle leeftijden). De avond- en nachtdienst van de apotheken te Lelden en Oeestgeest wordt tot zaterdagmorgen 18 augustus 8 uur waargenomen doer: Doezi-auotheek. Doe- zastraat 31. tel. 21313. apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18. tel 20523. apotheek Oegstgeest. Wtlhelminapark 8 .tel. 26274 BH geen gehoor by Uw hulsarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. In het directiekantoor van de N.V. Haven van Vlissingen heeft de heer Cantor zich gisteren laten voorlichten over de mogelykheden die Vlissingen kan bieden voor de uitvoering van zyn plannen. De heer Cantor bracht in herinnering dat het bij de uitvoering van zyn plan nen. gaat om „de kleine man" in de V.S. die z.i. Europa op een goedkope manier moet kunnen zien. Hij heeft die plannen al 20 jaar en thans is men aan het zesde ontwerp van uitvoering bezig. Hij wil geen concurrentie met de be staande scheepvaartlynen. De tonnage van zyn schepen, die „Carter Peace" en „Carter Goodwill" zullen heten, is 90.000 ton elk. (Ter vergelijking: de Queen Elizabeth" meet 83.000 ton). Zij zullen ieder 6.000 passagiers kunnen vervoeren met een bemanning van 1350 koppen. De bouwkosten bedragen 100 miljoen dollar per stuk. De schepen zyn ont worpen door Vladimir Yourkevitch. de architect, die ook de „Normandië" bouwde. Een enkele reis naar Europa met een van de „Carter"-schepen zal de Amerikaan 50 dollar kosten, maar dit is alleen voor het vervoer. Het eten aan boord kan gekocht worden in een cafetaria die berekend is voor 1500 man en een dinerzaal voor 1000 man. Drie maaltyden zullen samen vier dollar kosten. Elk schip krygt twee kantines voor zelfbediening en vier bars en cocktail lounges. Alle hutten zullen een bad bevatten. Ook zal er scheepstelevlsie in elke hut zijn waardoor de reizigers alles wat aan boord gebeurt kunnen gade slaan. De schepen zullen door 20 luchtdichte schotten naar wordt verwacht onzinkbaar zijn; zij kun nen omgebouwd worden tot vliegdek schepen of troepent ransportschepen. Natuurlyk kunnen ook de Europeanen gebruik maken van deze schepen, maar wanneer zij eenmaal in de V.S. zijn, krijgen zij te maken met het „keiharde" dollarvraagstuk. aldus de heer Cantor. De bedoeling is dat de schepen uit New York des maandags vertrekken en des vrijdags in Europa aankomen. Ver trek uit Europa eveneens op vrijdag en aankomst in New York op maandag. Op deze wyze houdt de heer Cantor vrede met de Vakbonden in de Amerikaanse havens, die niet wensen dat er tijdens de weekeinden wordt gewerkt. Hij deelde nog mede. dat men in Engeland heeft aangeboden de schepen voor hem te bouwen. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) O. be "5 u eg S C rp Stockholm zwaar bew. w 3 18 4 Oslo zwaar bew. wnw 1 19 6 Kopenhagen licht bew. w 7 17 2 Aberdeen zwaar bew. w 1 14 0 Londen regen wzw 6 19 0.5 Amsterdam regen wzw 6 18 4 Luxemburg zwaar bew. w 2 18 0 Parijs licht bew. windstil 22 0 Bordeaux licht bew. windstil 26 0 Grenoble nevel windstil 23 0 Nice licht bew. nw 2 26 0 Berlijn regen zw 4 18 3 Frankfort München regen licht bew. zw zw 4 2 21 20 0.1 Tl Zürich mist windstil 22 0 Genève nevel windstil 24 0 Locarno half bew. n 1 26 0 Wenen licht bew. wzw 1 21 0 Innsbruck nevel wzw 1 25 0 Rome nevel windstil 31 0 AJacaio licht bew. ono 2 26 0 Mallorca onbewolkt nnw 3 33 0

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2