GEPEPERDE TAAL VAN BRITSE MINISTER OVER NASSER Met een enkel woord Niet-Egyptisch personeel trouw aan Suezkanaal - maatschapp ij Agenda WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1956 Londen vastbesloten om inbreuk op het internationale recht niet te dulden Fransen hebben een plan ontworpen Egypte zou bereid zijn in te steramen met internationaal toezicht op het Suezkanaal, maar het houdt vast aan zyn eis, dat het zelf het kanaal moet exploiteren, aldus heeft de Indiase afgevaardigde naar de Londense conferentie, Krisjna Menon, onthuld. De Britse premier Eden heeft dit „aanbod" onmiddei- lijk als onvoldoende verworpen. Intussen heeft het Franse Kabinet gisteren een plan goedgekeurd voor de Internationale administratie van het Suezkanaal, dat de Franse delegatie aan de Londense conferentie zal voorleggen. Dit plan voorziet zowel in internationale administratie als in internationaal toezicht. Misschien kan dit Franse plan leiden tot een gezamenlijk Frans-Brits ontwerp, waaraan dan ook de Verenigde Staten zouden kunnen deelnemen. In Britse diplomatieke kringen maakt men zich overigens ongerust over de mogelijke Amerikaanse houding. Men is bevreesd, dat Dulles de „middenweg" van Nasser zal aanvaarden. De Amerikaanse minister verklaarde gisteren, na een laatste bespreking met Eisenhower, dat de Ver. Staten geloven, dat in Londen een formule gevonden zal worden „ter verzekering van een betrouwbare interna tionale functionering van het Suezkanaal, die verenigbaar is met de rechten en de waardigheid van Egypte". „Een land, dat een dergelijke formule ver werpt, zou een zware verantwoordelijkheid op zich nemen", zo voegde hü eraan toe. eigen ambities te bevredigen". Die ambities, aldus ging Selwyn Lloyd voort, zijn klaar en duidelijk, want hij heeft ze zelf uiteengezet in zijn enkele jaren geleden verschenen autobiografie. Nassers oogmerken „Hij streeft naar overheersing, eerst van de Arabische landen en hun olie, dan van geheel Afrika en eindelijk van alle mohammedanen ter wereld. Hij heeft ons door het Suezkanaal te naas ten uitgedaagd en al onze vrienden in het Midden-Oosten zien met spanning toe hoe wij deze uitdaging tegemoet treden. Laat ons de lessen van het ver leden ter harte nemen en vastbesloten handelen. Wij mogen niet toestaan, dat het recht van vrije doorvaart door het Suezkanaal afhankelijk is van de wisselende stemmingen van een enkele militaire dictator". Brak Selwyn Lloyd aldus de staf des oordeels over Nasser en bevestigde hij aan de vooravond der Suezkanaal-con ferentie het vastberaden voornemen der Britse regering deze inbreuk op het in ternationale recht niet te dulden, niet minder beslist weigerde premier Eden gistermiddag toe te geven aan de door oppositieleider Gaitskell gestelde eis dat Engeland slechts wapengeweld zal gebruiken indien het daartoe gemach tigd werd door de Verenigde Naties. Hij zeide vagelijk toe dat hij met deze eis rekening zou houden. Wel verklaarde hij zich bereid „zo dit noodzakelijk mocht blijken" het parlement dat tot begin november op reces is in tussentijdse zitting bijeen te roepen. Met zachte stem Onze Londense correspondent tele foneerde hedenochtend: ..Ernstiger dan ooit sinds de blokkade van Berlijn en de oorlog in Korea wor den wij door Nassers naasting van het Suez-Kanaal in ons bestaan bedreigd. Dat gevaar afwenden zal veel wijsheid vergen van de komende conferentie. Wat Engeland betreft: wij zijn van plan geheel te handelen in de geest van de Verenigde Naties en zullen met alle kracht naar een vreedzame oplos sing streven, mits dit de een of andere vorm van internationale controle op het Suezkanaal inhoudt. Voor Enge land is wapengeweld altijd het laatste middel waartoe het zijn toevlucht neemt". Met deze waarschuwende woor den richtte Selwyn Lloyd, de Britse minster van Buitenlandse Zaken en voorzitter van de morgen aanvangende Suezkanaal-conferentie zich gisteravond over de radio tot het Britse volk en de wereld. Selwyn Lloyd is in de omgang een zachtaardig man. met vriendelijke, voorkomende manieren, die zijn tegen standers (evenzeer als een bepaald strijdvaardig deel zijner politieke me destanders) er toe verleid hebben hem slapheid en toegeeflijkheid te verwijten. Ook ditmaal was er in zjjn zachte, be schaafde stem geen spoor van scherp heid of opwindng te bekennen, maar over de betekenis van zjjn woorden kon geen twijfel bestaan: Engeland is be reid al het mogelijke te doen voor een vreedzame oplossing van de Suezkanaal- kwestie, doch als alle vreedzame mid delen falen ,zal het zijn toevlucht ne men tot militaire overredingsmiddelen. Nog scherper dan premier Eden tij dens diens toespraak via radio en tele visie van vorige week woensdag, ver oordeelde Selwyn Lloyd het optreden van Nasser. „Deze militaire dictator speelde een leidende rol in het omver werpen van het Egyptische koningshuis door middel van een militaire staatsgreep. Met soortgelijke methoden ruimde hij zijn eigen leider, generaal Naguib, uit de weg en thans heerst hij oppermachtig. Om aan de macht te blijven past hij methoden toe. die ons maar al te zeer vertrouwd zijn door wat er in bepaalde landen in de jaren tussen beide wereld oorlogen gebeurde. Thans heeft hij de wereld door zijn onwettige daad de handschoen toegeworpen, zonder reke ning te houden met de belangen zijner Arabische bondgenoten, die hij als „sa tellietstaten" behandelt. Hij misbruikt het Arabische nationalisme om zijn BINNENLAND De 23-jarige ongehuwde J. Bruynseele uit Brunssum is gisteren op de 730 meter verdieping van Staatsmijn Hendrik be kneld geraakt tussen de zitbank van een persluchtlooomotief en de persluchtlei ding. Aan de bekomen verwondingen is hy ter plaatse ov>rleden_ Vijf uur lang, te beginnen 's middags om twee uur in de Parklaan. zal a.s. zaterdag het 28e bloemencorso door de straten van Rotterdam trekken, waarvoor 83 deelnemers hebben Ingeschreven. Er zullen meer praalwagens meerijden dan vorige Jaren, namelijk 18. De gemeenteraad van de Narman- dlsche stad Satnt-Hllalre-du-Harcouet heeft besloten in het uitbreidingsplan van de stad ter herinnering aan de hulpver lening aan Nederland na de watersnood ramp. een der nieuwe straten de naam „Rue de Zlerikzee" te geven. Te Wagen lngen is opgericht de stiohting „Centrum voor Plantenfysiolo- gisch Onderzoek". Dr. M. H. van Raai te is benoemd tot directeur van het centrum, dat de beschikking zal krijgen over een eigen gebouw met een laboratorium. De oprichting van de stichting betekent een uitbreiding van het landbouwkundig centrum Wagenlngen. Het ligt in de bedoeling van de President van Liberia, de heer William V. Tubman, dit jaar waarschijnlijk ln oktober een staatsbezoek aan ons land te brengen. De 48ste pluim vee tentoonstelling van ..Ornithophilia", die tevens de vijfde jongedierenshow zal zijn, zal worden ge houden op 25, 26 en 27 oktober in de Margriethal C van de jaarbeurs aan de Oroeselaan te Utrecht. Bij de Tweede Kamer is ingediend liet wetsontwerp tot wijziging van de artikelen 8 en 9 van de wet op het Nederlanderschap en het Ingezetenschap en invoeging van een nieuw artikel 8a. BUITENLAND Hert Oostariaanse schip „Lamasays" 16 zaterdag in de Stille Oceaan voor de zuid kust van Costa Rioa vergaan; dit is eerst dinsdag in San José vernomen. Drie der opvarenden wisten zwemmend de kust te bereiken, doch men vreest voor hun leven. Nadat door aangespoeld wrakhout het lot van het schip bekend werd, zijn andere schepen naar eventuele overlevenden gaan zoeken, doch tot nu toe zonder resultaat. De „Lamasays" had ongeveer twintig pas sagiers aan boord, onder wie enkele kinderen. Tadeusz Zabinskd is volgens een mededeling van Radio-Warschau afgezet als voorzitter van de provinciale raad ln Kieloe (Polen) wegens zijn „heerszucht tegenover zijn ondergeschikten" en „on derschatting van de waarde van het col lectieve leiderschap". - Bij de samenstroming van de Witte (die van de grote Afrikaanse meren Vijftig Russen Inmiddels is het merendeel der twee- en-twintig delegaties, de aan de Suez- kanaal-conferentie zullen deelnemen, in Londen gearriveerd. De Nederlandse delegatie, die onder leiding staat van minister Luns, zou vandaag in Londen aankomen en haar intrek nemen in het Savoy hotel. De meeste belangstelling bij zijn aan komst had uiteraard Sjepilof, de Rus sische minister van Buitenlandse Za ken. Met een delegatie van niet min der dan vijftig man vier maal zo groot als de meeste andere delegaties! arriveerde hij in drie straalvliegtui gen op London Airport. Met eentonige stem las hij een in het Russisch ge stelde verklaring voor. waarin hij vast stelde „dat in onze tijd internationale geschillen slechts kunnen worden op gelost door onderhandelingen tussen de betrokken landen". „Ik zon morgen einde kunnen maken aan de scheepvaart door het kanaal", zegt directeur Picot in Parijs Byna al het niet-Egyptische personeel van de Suezkanaal-maatschappij wil Egypte verlaten, zo heeft de directeur-generaal van de maatschappij, Picot, dins dag op een persconferentie in Parijs bekend gemaakt. Picot zei: „Bijna al het niet- Egyptische personeel van de maatschappij heeft reeds op de ambassades van de verschillende landen waartoe het behoort, verklaringen ondertekend, waarin trouw aan de maatschappij wordt betuigd en gevraagd wordt om repatriëring. Ik zou morgen een einde kunnen maken aan de scheepvaart door het kanaal als ik bevel zou geven tot repatriëring (van dit niet-Egyptische personeel)", zo voegde hij hieraan toe. „Geen sprake van onmatige winst voor bestuurders" mii kom/t) en de Blauwe Nijl (stromend uit het Ethiopische bergland) had het was sende N ijl water maandag zijn grootste hoogte bereikt: 16.20 meter. Wanneer het water slechts even boven dit niveau komt bedreigt het rechtstreeks de stad Khar toem en de buurstad Omdoerman De gouverneur van Khartoem heeft de bev ;1- hebbers van leger en politie bijeengeroepen om maatregelen te treffen. Picot verklaarde, dat als meer dan 700 sohepen in de afgelopen veertien dagen het kanaal zijn gepasseerd zoals presi dent Nasser zondag verklaarde dit niet een gevolg is van Nassers goede wil, doch omdat het niet-Egyptische perso neel van de kanaalmaatschappij op dracht gekregen heeft op zijn post te blijven, hangende de afloop van de Lon dense conferentie. Aan het eind van de maand zal dit personeel nieuwe instruc ties uit Parijs krijgen. Uit de verdediging van Egyptes op treden door president Nasser zondag j.l. is volgens Picot duidelijk gebleken, dat „het gevaarlijk zou zijn om iets te baseren op nieuwe beloften of veront schuldigingen" van de Egyptische presi dent,. Op de vraag of hij het niet-Egyptische personeel zou gelasten Egypte te verla ten. als de Londense conferentie volgens hem niet tot een goed resultaat kwam, zei Picot, dat hij nu nog niet kon zeg gen wat na de conferentie zou gebeuren. De directeur deelde voorts mede, dat de Suezkanaal-maatschappij in Parijs 50 tot 60 procent van de kanaalgelden ont vangt, ondanks de nationalisatie. Picot deelde voorts mede. dat er des tijds 1.394 Egvptenaren (één percent van de inheemse werkkrachten van de kanaalmaatschappij) en 1314 Europea nen bij de aanleg van het Suezkanaal om het leven waren gekomen. Hij be twistte de juistheid van Nasser? ver klaring. dat „er jaarlijks bV2 miljoen pond sterling (ongeveer 50 miljoen I burgerwacht zijn maandagavond, naar gulden) onder de bestuurders van de kanaalmaatschappij wordt verdeeld Picot verklaarde, dat de bestuurders 200.000 pond sterling (ongeveer 2 miljoen gulden) ontvingen. Van dit bedrag moet dan óók nog belasting worden afgetrok ken. Hij zei voorts, dat Nasser niet ge rept had van 2 miljoen pond sterling, die jaarlijks door de maatschappij wer den gereserveerd en ook stilzwijgend voorbijgegaan was aan de kosten van onderhoud en verbetering van het kanaal. Picot reikte aan de journalisten een papier uit. dat een fotokopie was van het bevel van de Egyptenaren aan de loodsen. Volgens dit bevel wordt ieder een, die het werk neerlegt, met een verhoor door de krijgsraad bedreigd. Weg met het Westen Meer dan 20.000 mensen hebben giste ren in Amman, de Jordaanse hoofdstad, deelgenomen aan een massabetoging, waarop geprotesteerd werd tegen de Suez-conferenie. welke overmorgen in Londen zal beginnen. Hoewel de beto ging vreedzaam verliep en zich geen incidenten voordeden, schreeuwde de menigte wel leuzen als „weg met de Westelijke mogendheden", „lang leve Nasser'„wij zijn bereid Egypte te ver dedigen" en „het Suez-kanaal is van ons" Alle Jordaanse politieke partijen, verscheidene nationale organisaties als ook Palestijnse vluchtelingen waren op deze massabetoging vertegenwoord 'd. Vierhonderd leden van de Egyptische Zeven Nederlanders zijn gisteren gedood en vele gewond, toen in de buurt van Vim de autobus, waar mee zij van het stadje Alegau. waar zij hun vakantie hadden doorge bracht. naar Nederland terugreis den. in botsing kwam met dc aan hangwagen van een zware vracht auto. die in een bocht plotseling moest remmen en naar de linker weghelft slipte. De foto geeft een beeld van de volkomen vernielde bus. waarvan de chauffeur op won derlijke wijze met de schrik vrij kwam. (Telefoto A.N.P.). Israëlische Meteors beschoten Luchtdoelgeschut van het Jordaanse Arabische legioen heeft vandaag drie Israëlische straaljagers van het type „Meteor" onder vuur genomen, die in het gebied van Jenin het Jordaanse luchtruim zouden hebben geschonden, aldus een woordvoerder van het Le gioen. Hij voegde hieraan toe. dat een van de toestellen zou zijn beschadigd, waar door de piloot de macht er over verloren had. Jordanië heeft een klacht ingediend bij de gemengde bestandscommissie. Ahiloelgani wordt niet terug geroepen Het Indonesische kabinet heeft zijn goedkeuring gehecht aan de maatrege len die de premier „naar aanleiding van de gebeurtenissen van maandag" heeft genomen. Dit blijkt uit een communiqué dat werd uitgegeven nadat het Kabinet op eer. zitting van vier uur een rapport van de premier had behandeld. In het communiqué wordt gezegd dat de regering de corruptiezaak als iets ernstigs beschouwt en dat zij heeft be sloten straffe maatregelen te nemen. De minister van Voorlichting, Soedib- jo, heeft gezegd dat de regerins: woens- dac het Parlement een verklaring over deze zaak zal voorleggen. Ook zei hii dat de Indonesische delegatie naar de con ferentie in Londen „haar werk in een rustige sfeer zal kunnen verrichten". De leider van de delegatie, Abdoelga- ni, zal niet worden teruggeroepen", al dus Soedibjo. Prof. dr. J. Prins Leiden: Synodale oproep stelt een eis aan Nederland „In oproep komt men voor een groteske tegenstrijdigheid te staan" Naar aanleiding van de gisteren in ons Blad door het breed-moderamen van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk gegeven uitvoerige toelichting op de oproep tot bezinning inzake Nieuw Guinea, schrijft prof. dr. J. Prins te Leiden, lid van het landelijk comité van bezwaarden, ons het volgende: Reeds een paar weken geleden heeft het Modcramen van de Generale Synode aan de mindere kerkelijke vergaderingen een stuk toegezonden, dat een soort handtekening voor deze kerkelijke lichamen is ten behoeve van de behandeling van de welbekende Oproep in september aanstaande. Meer officieel gezegd: het heeft daarin de classis en kerkeraden verzocht de Oproep „aan de orde te stellen". Dit stuk, dat uiteraard reeds in beperkte kring bekend was, werd niet openbaar gemaakt, zodat er dan ook tot nog toe niet over geschreven is. Thans is het aan de Nederlandse pers aangeboden. Als lid van één der kerke raden betreur ik deze publikatie. In de eerste plaats omdat ik niet kan inzien, dat dit stuk in enig opzicht en bij enig bewust medelevend lid de gerezen bezwaren zal wegnemen. Veeleer zal het die vermeerderen. uit betrouwbare bronnen wordt gemeld, tezamen voor het Russische consulaat te Port Said samengedromd en eisten daar luidruchtig Russisch vlootbezoek aan de haven, die bij de noordelijke ingang van het Suezkanaal ligt. Het consulaat bleef gesloten en even later verschenen politieversterkingen die de betogers snel uiteendreven. Voor het eerst haalt dit jaar Zweden zelf zijn hollen uit de Hollandse bollenstreek. In Hillegom verscheen een achttien meter lange truck met oplegger van Hansons Blommor, een bollenhandel in de buurt van Stockholm. De auto heeft een zitslaap- kamer. een toilet en een keu ken. zodat de reis zonder onderbreking gemaakt kan worden, wat aan de kwaliteit van de bollen ten goede komt. De bergruimte heeft dubbele wanden, welke naar behoefte gekoeld of verwarmd kunnen worden, zodat een constante temperatuur gehandhaafd blijft. Sir William Penney, die de leiding heeft van het Britse kernsplljtlngsonder- zoek, h°eft dinsdag op een persconferentie te Sydney verklaard, dat Engeland bij de komende proefnemingen te Marallnga, ln de Zuldaustralische woestijn, vier kern- ontplof fingen teweeg zal brengen. By Tsjilkok in Zuld-Korea is maan dag een vrachtauto met 50 lepralijders, die aan de gemeenteraadsverkiezingen hadden deelgenomen en naar htm ziekenhuis terugkeerden, ln een rivier gestort. 25 lepraiydera zijn verdronken. Te Lexington. In de Amerikaanse staat Kentucky, is een 61-Jarige neger- evangelist, Henry Oook, gearresteerd. HIJ had volgelingen voor verscheidene d ul zon nelicht door hen wijs te Ier nog leefde en zich tn het gebergte van Tennessee had verscho len In verband hiermede zamelde hij gelden in voor een „nieuwe revolutie". België telde op 31 december 1955 8.896.246 Inwoners, namelijk 4.373.063 mannen en 4.523.183 vrouwen. Volgens officiële, doch nog voorlopige gegevens hebben 424 personen het leven verloren by de dynamletontploffing in de Columblaanse stad Call; er zyn 418 ge wonden. Daar alle puin nog niet geruimd is, bestaat de mogeiykheld, dat nog meer stoffelijke overschotten zullen worden aangetroffen. Vanuit vldegtulgen worden wolken zuiverende rook boven het getrof fen gebied verspreid om het uitbreken van epidemieën te voorkomen. Verzetslieden hebben in Goa, de oude Portugese nederzetting in India, aanslagen op treinen gepleegd. By een aanval op een trein nabij Collem, ln die nacht van maandag op dinsdag, zijn een Portugese korporaal omgekomen en twee soldaten en drie burgers gewond. Te Plssurlem is een trein beschadigd door een mijn. De Duitse luchtvaartmaatschappij „Lufthansa" is heden, woensdag, na een onderbreking van zeventien Jaar, weer op Zuid-Amerika gaan vliegen. Dertig Joegoslavische vluchtelingen, onder wie zes vrouwen en twaalf kinderen, zyn, na de Adrlatische Zee ln motorboten cn een roeiboot te zyn overgestoken, ln Italië aangekomen, waar zy politiek asiel hebben gevraagd, aldus wordt uit Venetië gemeld. De Oostberiynse radio-omroep meldt, dat de schrijver van drama's Berthold Brecht. lid der Oostdultse kunstacademie. Is overleden. Tot zijn bekendste stukken behoren „Drel groschen roman". „Mutter Courage" en „Der Kaukaslsche Krelde- krels". Brecht, die Communist was, had tezamen met zyn vtouw Helene Weigel. de leiding van het „Berliner Ensemble", dat in een Oostberiynse schouwburg optrad. Het zij mij vergund op een paar be langrijke punten te wy'zen. Tot nog toe is het. voorzover mij bekend, niet bij iemand opgekomen, te beweren, dat de Synodale Oproep hoezeer door velen als uiterst eenzijdig gebrandmerkt! zinloze frasen bevatte. Het betoog van het Moderamen stelt nu. dat de centrale zinsnede daarin die is in paragraaf IV. welke als volgt luidt: „Nederland zal bereid moeten zijn zyn aanspraken om alleen op eigen gezag Nieuw Guinea te besturen, te laten val len en toe te stemmen in een regeling van dit bestuur, in zodanige overeen stemming met de volkerengemeenschap, dat zowel de beste behartiging der bevol- kingsbelangen als de grootst mogelijke stabiliteit gewaarborgd is". Ieder zal op merken, dat hier door het gebruik der woordjes „zal moeten" een cis gesteld wordt aan Nederland. En uit het gebruik van de woorden „laten vallen", namelijk van „bestuur op eigen gezag", blykt. dat Nederland de soevereiniteit over Nieuw Guinea moet opgeven. Uit de oproep blijkt voorts, dat met „volkerengemeen schap" de Verenigde Naties aangeduid worden. Onontkoombaar is dus de ge volgtrekking, dat de Synode bedoelt te zeggen, dat de Verenigde Naties een „trustee", een mandataris moeten aan wijzen. Dit is, dunkt my, de enige zin, WOENSDAG. Loge-gebouw „De Natuurvriend". Le zing van de heer D. Piket over „Rotswan den in aquaria". 8 uur nam. Schuttersveld: Circusvoorstelling, 8 uur namiddag. DONDERDAG Schuttersveld: Circusvoorstelling 3 en 8 uur namiddag. Van der Werf park: Openluchtconoert D.V.V., 8 uur namiddag. VRIJDAG Schuttersveld: Circusvoorstelling 3 en 8 uur namiddag. TENTOONSTELLINGEN Ryksmuseum voor Volkenkunde; Zomer- Lakenhal; Tentoonstelling Rembrandt als leermeester" Werkdagen 10 uur voor middag5 uur namiddag Donderdags en dinsdags bovenalen 7.30—9.30 uur n.m Zondags 15 uur nam Den Burcnt; Hedendaagse DeeicLhouw- kunst Dagelijks tot zonsondeigang (Tm 26 augustus) Prentenkabinet (Kloksteeg 25): Tekenin gen door Rembrandt (t.m 15 september) Pieterskerkgracht: Leldse Schilder- en Teken-academie „Ars Aemula Naturae" Dagelijks 104 uur. maandag, woensdag en vrijdag ook van 810 uur nam (T/m 18 augustus) DE BIOSCOPEN: Trianon. „Het glazen muiltje" (alle leeft.). Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.15. 4-30. 7 en 9.15 uur. Casino. „Het circus speelt toch" (alle leeft Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdag: „Die Drel Groschenoper" (18 Jaar). Lido. „Heb je 'm door?" (alle leeft.). Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor. „De vroiyke vagebond" (alle leeft.). Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex. „Storm over de Nijl" (14 Jaar). Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag 2.30. 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Maandag, dinsdag, woensdag en donder dag alleen te 2.30 uur: „Abbott en Costello ln Hollywood" (alle leeftyden). De avond- en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt tot zaterdagmorgen 18 augustus 8 uur waargenomen door: Doeza-apotheek. Doe- zastraat 31, tel. 21313; apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523; apotheek Oegstgeest, Wllhelminapark 8 .tel. 26274. By geen gehoor bij Uw hulsarts ot specialist, bel op dokterstelefoon 22222. welke men, nogmaals, uit deze in gebie dende vorm gestelde zinsnede kan halen, indien men althans aan een Synode geen ongerijmdheden wenst toe te schrijven. (Ik laat nu daar. wat men tegen dit lichtvaardige „voorstel" alzo kan aan voeren) OPROEP MIN OF MEER ONBEZONNEN? Thans mogen wij evenwel van het Moderamen vernemen, dat ook de „voorstanders van het stellen van Nieuw Guinea ohder het stelsel van beheerderschap der Verenigde Naties"teleurgesteld zullen zijn; verder, dat „ondanks alles wat veron dersteld werd en nog zal worden, geen enkele oplossing, als de door de Syno de gewenste, uit de oproep mag wor den gelezen". Dit is dus ongeoorloofd. Voor welk een groteske tegenstrijdig heid komen wij hier te staan! Welke zin hebben dan deze woorden wël ge had? Wij mogen het Moderamen ern stig verzoeken, enige eerbied voor de gangbare betekenis van Nederlandse woorden te tonen. Of toont dit „het mag niet" alleen maar aan. dat de Oproep zelve min of meer onbezonnen was? Intussen: onverminderd blijven bij dit alles de overwegende bezwaren, die elk lid. van welke „modaliteit" ook, naar óns voorkomt, moet hebben tegen het feit. dat deze Oproep de ontzaglijke pre tentie heeft, „bij het licht van Gods Woord" en zoekende „naar zijn Gerech tigheid" te spreken. Het Moderamen herhaalt deze pretentie. Wat ons echter aangeboden is, zijn drie paragrafen met vragen en op merkingen, welke alleen de politieke moeilijkheden van het ogenblik ra ken en welke - deze beschuldiging zij uitdrukkelijk zo gesteld! - de algeme ne strekking hebben: Indonesië heeft gelijk, Nederland ongelijk. En de we reld van Azië en Afrika geeft Indo nesië meer en meer gelijkWat dit betoog, of liever wat deze vragenserie, met de vraag naar de Goddelijke Ge rechtigheid van doen heeft, is ons een volkomen raadsel. Thans komt het Moderamen ons zeg gen: De kerk kan de levende God slechts dienen door Zijn woord met de stromingen en gebeurtenissen van het dagelijks leven in verband te bren gen...". Zij zegt „dat de Gerechtigheid Gods allereerst betekent het verschaf fen aan de naaste van wat hij voor zijn menselijk bestaan nodig heeft WIE IS DE NAASTE? Wanneer wij dit alles in verband brengen met Nieuw-Guinea, hebben wy de concrete vraag te stellen: wie is nu de naaste, die Nieuw-Guinea voor zijn bestaan nodig heeft? Zij, die meenden, dat de Synode Indonesië als zodanig aanwees, zijn, ook blijkens de opinie van het Moderamen, teleurgesteld. Wel, wij zijn meer dan teleurgesteld alleen: wij vragen ons af, of wij hier alleen maar te doen hebben met overtredingen van het derde gebodDat zeggen wij niet zonder te weten wat dit betekent. Maar wij moeten bekennen, dat deze vraag bij ons leeft! Met zorg overwegen wij ook, wat de consequentie van dat ..in verband brengen van Gods Woord met de stromingen en gebeurtenissen" feite lijk is. Wij achten ons niet gerechtigd daarover, en dat nog wel in een dag blad, te gaan schrijven. Wij zien uit naar de theologen, die deze zaak eens ernstig aan de orde zul len stellen. Onze laatste opmerking voert ons naar het begin van het geschrift van het Moderamen terug. Het is zijn ad vies, bij de behandeling van de Oproep deze te laten toelichten door een advi seur. die de Raad voor de Zending aan wijst. Zij die menen iets meer van deze Raad te weten en de uitingen van zijn vooraanstaande leden in het openbaar over deze zaken volgen, zouden geneigd zijn. te denken, dat deze adviseurs goed doen, vooral op de achtergrond te blij ven.

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 2