Samenwerking Oost-West verstoord Ife>' "'VvrK ASX FILMS Zij hebben elkaar nodigmaar... vertrouwen is zwaar geschokt 95ste jaargang Zaterdag 11 augustus 1956 Derde blad no. 2890C (Ingez. Med.-Adv.) kouw Wrlgley Doublemint. Overal veel mensen - overal veel verkeer - overal veel drukte. En wat dan nog? Kauw Doublemint - pittig, tintelend, dubbel lang lekker - Doublemint geeft rust, rust bij Het ri|den - en Uw adem wordt zuiver als Zwitserse berglucht. Nederlands bedrijfsleven heeft behoefte aan krediet op langere termijn (Van onze financiële medewerker) Aan wereld en beurzen worden de emoties in deze tijd niet gespaard. Nas ser's onbesuisde contractbreuk, waarvan we verleden week de betekenis en de mogelijke gevolgen hebben belicht, bleef ook deze week de beurzen beheersen en heeft aanvankelijk tot een verdere verscherping van de koersdaling op de aandelenmarkt geleid. De V.S., die met hun weifelende houding tegenover hun Europese bondgenoten wel een droevige figuur maken, voelen zich door de na tionalisatie van het Suezkanaal aanvankelijk weliswaar minder bedreigd, in breder verband zijn de consequenties van een nieuwe status voor het Suez kanaal ook voor de Amerikaanse economie van betekenis. Zinspelingen op het Panamakanaal en de adheasiebetuigingen van Irak en Iran aan de explosie van het souvereiniteitscomplex van de Egyptische dictator (door Eden als een symptoom van nationaal-socialisme gebrandmerkt) hebben niet nagelaten op de Amerikaanse opinie indruk te maken en de Newyorkse beurs heeft zich dan ook niet onbetuigd gelaten met een ferme koersdaling, welke de beurswaarde van de fondsen een paar miljard dollars naar beneden heeft gebracht. Sedert is echter weer een flink herstel ingetreden. Tenslotte heeft de jongste creatie van de Indonesische regering, n.l. het schrap pen van de schulden aan Nederland, welke bij de Ronde Tafel Conferentie van 1949 waren vastgelegd, opnieuw be wezen dat Westerse normen van moraal en fatsoen door de Aziatische regerin gen zonder blikken of blozen worden ge negeerd. Het is vooral de Amerikaanse regering, die de ontwikkeling van de onderontwikkelde gebieden in het Oosten als een postulaat heeft beschouwd voor de bestendiging van de hoogconjunc- j tuur in de V.S. En de nationalistische excessen van de laatste weken, welke de noodzakelijke samenwerking tussen Oost en West op losse schroeven plaat- sen, zal daarom ook aan de Amerikaan- i 6e economie niet ongemerkt voorbijgaan. Want de basis van alle krediet is ver trouwen. Nu dit zo deerlijk is geschokt, krijgt het vraagstuk van de ontwikke- I ling der onderontwikkelde gebieden een bedenkelijk aspect, waarbij het be- schamend is op te merken dat de mis vatting over de noodzakelijkheid en de economische functie van het kapitaal, waarvan de Oosterse volken thans blijk geven, voor geen gering deel haar voe dingsbodem heeft gevonden in een soortgelijke mentaliteit bij grote bevol kingsgroepen in het Westen. De situatie, zoals die zich thans aan ons voordoet, is dezer dagen wel zeer scherp getekend in een nota van de Ne derlandse ministers van Buitenlandse Zaken, die zich over het vraagstuk van de ontwikkeling der economisch achter gebleven landen aldus hebben uitgela ten: De nieuwe landen vragen kapitaal om een economische en sociale achter stand van eeuwen in te halen in een periode, waarin de koloniale „empi- res" van Groot-Brittannië, Frankrijk en Nederland zich terugtrekken en de kapitaalstroom, welke onder de vlag I der Éuropese landen al deze gebieden kon bevruchten, opdroogt. De nieuwe j landen staan dus voor een dubbele impasse: zij neigen er toe te streven naar een volledigheid, die onbestaan baar is in een eeuw, waarin geen en kel land (behalve misschien de V.S. en de Sovjetrepubliek) meer geheel zelf standig kan zijn en zij stellen hoge eisen op het gebied van kapitaalvoor ziening op een moment, waarop de particuliere belegger niet meer bereid is zijn geld in voldoende mate in deze gebieden te steken. Sprekende over de inkomensverdeling zeggen de ministers dat volgens de cij fers van 1949 66% van de wereldbevol king 15% van het wereldinkomen ge noot, terwijl 34% van die bevolking 85% van het inkomen ontving. Per hoofd be droeg het inkomen van de eerste groep gemiddeld het equivalent van 55 en dat van de tweede groep 630. Hieruit bljjkt wel zeer duidelijk hoe zeer Oost en West elkaar in deze tijd nodig hebben om het algemeen wel vaartspeil van de wereldbevolking te kunnen verhogen. De grondstoffenlan den beschikken over een rijk actief, maar dit kan alleen met behulp van kapitaal produktief worden gemaakt en voor de beschikbaarstelling van dit kapitaal is de aanwezigheid van een vertrouwensbasis onontbeerlijk. Hoe dpze weer kan worden tot stand ge bracht, is het grote probleem, waar mee de wereld zich in de naaste toe komst zal moeten vermoeien. In ons land geeft de geld- en kapi taalmarkt nog weinig blijken van ont spanning. Het groeiend deficit op de Ne derlandse handelsbalans, waarvan wede vorige week de cijfers gaven, betekent uiteraard ook een groter tekort op de betalingsbalans, dat op zijn beurt weer tot een afvloeiing van deviezen en een vertrapping van de kapitaalmarkt leidt. De positie van de Nederlandse schat kist is de laatste weken enigszins ver gemakkelijkt, maar de cijfers van de Rijksmiddelen over het eerste halfjaar hebben doen zien dat van een belangrijk overschot op de raming, zoals in vroe gere jaren voorkwam, geen sprake meer is. De vervroegde belastinginning heeft het bedrijfsleven genoopt een groter be roep op de banken te doen. Uit de cij fers van 35 banken over het eerste halfjaar blijkt dat het bedrag van de debiteuren in die tijd met bijna f 300 miljoen is toegenomen. Ook de cijfers van de Amsterdamsche Bank over ge noemd tijdvak wijzen in die richting. Het bedrag van de debiteuren is van f 631 miljoen op eind 1955 tot f 808 miljoen uit. juni 1956 gestegen, waar tegenover de creditgelden van rond f 1375 miljoen tot circa f 1500 miljoen zijn toegenomen. Bij alle ban ken is het bedrag aan schatkistpapicr verminderd, zodat van een verschuiving van de overheidsfinanciering naar de particuliere kredietverlening kan wor den gesproken. Dit wijst er op, dat er bij het Neder landse bedrijfsleven in deze tijd een grote behoefte aan kapitaal bestaat, welke voor een deel verband houdt met de noodzakelijke vernieuwing en moder nisering van de bedrijfsapparatuur. Vandaar dat de Nederlandse onderne mingen niet geholpen zijn met krediet op korte termijn, zoals dit wordt ver strekt voor de financiering van voorra den e.d.. mear dat zij op langere ter mijn geld nodig hebben. In het algemeen kunnen de gewone banken zulke kre dieten niet verstrekken. Zij handhaven het gezonde standpunt dat de aan deze instellingen toever trouwde gelden op korte tot zeer korte termijn opvraagbaar zijn en het streven naar evenwicht in de termijnen van ac tieve en passieve financiering blijft voor en na een der hoekstenen van het bank bedrijf. Nu in vele bedrijven de winsten niet meer zo overvloedig zijn, wordt de z.g. zelffinanciering moeilijker, terwijl men in vele gevallen de uitgifte van nieuwe aandelen niet aandurft, niet alleen omdat de markt er thans niet erg ont vankelijk voor is, maar ook omdat men. althans gedurende de eerste tijd, niet zeker is van een aan die van het oude kapitaal evenredige rentabiliteit. Onderhandse leningen van Philips en Van Gelder zijn hiervoor een aanwij zing. Tot dusver hebben enkele semi-over- heidsinstellingen als de Ned. Midden standsbank, de Herstel-bank en de Ex port Financierings Mpjj. op dit punt met name aan de kleinere ondernemin gen enig soulaas geboden en ook de ge wone handelsbanken zullen zich bij de aanvraag van de hier bedoelde kredie ten wel eens de hand over het hart hebben gestreken, maar de behoefte aan kapitaal op langere termijn is gebleven. Vandaar dat de Amsterdamsche Bank is overgegaan tot de oprichting van de Mpij voor Middellang Crediet, die be gonnen is met de uitgifte van f 10 mil joen 4% 10-jarige obligaties, waarvan de helft vermoedelijk bij de institutio nele beleggers plaatsing heeft gevonden en het restant zijn weg naar de trom mels van de particuliere belegger zal vinden. Op deze wijze wordt dus geen z.g. kort geld gebruikt om kredieten op langere termijn te geven, maar wordt een logische en gezonde politiek gevolgd om de passieve financieringsbasis aan te passen aan de actieve krediettermij nen en de middelen te ontlenen aan de kapitaalmarkt, inplaats van aan de geldmarkt, welke laatste in feite alleen voor de kortlopende kredieten beschik baar is. Ongetwijfeld zullen vele bedrijven deze activiteit van de Amsterdamsche Bank met ingenomenheid begroeten en benutten, terwijl aan de andere kant de belegger in de obligaties van de nieuwe instelling, welke de volle dige garantie hebben van de Amster damsche Bank, een aantrekkelijk be leggingspapier zullen zien, omdat hier mee een redelijke rente wordt gemaakt met een vry enge begrenzing van het koersrisico (de uitgiftekoers is 99%) omdat de obligaties van 1 september 1962 af in vjjf gelijke termijnen worden afgelost. Reeks aankopen op Antiekbeurs Op de Oude Kunst- en Antiekbeurs, welke tot en met 2 september in het stedelijk museum „Het Prinsenhof" te Delft wordt gehouden, zijn al enige belangrijke aankopen gedaan. Zo is een fraaie gemodelleerde Ma donna met kind uit Utrecht begin 1400, en vervaardigd van pijpaarde, met ori ginele polycromie verkocht aan het Utrechts Museum. De prachtige Chris- tuskop, geschilderd door Rembrandt., is doorverkocht naar particulier bezit en blijft in Nederland. Een zeldzaam zilve ren schaal van Adam van Vianen gaat naar het Rijksmuseum in Amsterdam, terwijl een zware verguld-zilveren wijn koeler van bijzondere schoonheid van de hand van Martinus van Stapele, is aan gekocht door het gemeentemuseum in Den Haag. Kind verdronk in regenput Een knaapje van even anderhalf jaar is achter de ouderlijke woning te Apel doorn verdronken in een regenput, waarin ruim een meter water stond, Prins en Prinsessen naar Spa Prinses Irene maakt, zoals bekend is. deel uit van de Nederlandse ploeg die door de Stichting Nederlandse Hyplsche Sportbond aangewezen is voor de in ternationale jeugdkampioenschappen springen, welke van 11 tot 14 augustus te Spa gehouden worden. Vergezeld van Prins Bernhard en Prinses Beatrix is Prinses Irene vanmiddag per vliegtuig van Soesterberg vertrokken. Onmiddel lijk na afloop van de wedstrijden zal de terugreis naar Nederland aanvaard wor den. Chinese handelsmissie legde contacten De Chinese handelsmissie, die op uit nodiging van de Nederlandse Commissie voor de Handel met China, heeft gedu rende de afgelopen weken bezoeken ge bracht aan een aantal Nederlandse be drijven. Daarnaast werden waardevolle „De vrolijke vagebond Gezellig Luxor Alex Wendt is de vlotte, jonge zangleraar aan een internaat. Met hart en ziel geeft hij zich aan zijn werk, doch er zijn mensen, o.a. zijn vriend Kr ops, die het jammer vinden, dat hij zich opbergt in het internaat, en de wereld niet laat genieten van zijn mooie stem. Hij krijgt de kans bij de opera te komen, maar de keus is moeilijk. Niet alieen houdt hij veel van zijn werk, maar ook zijn collega, de dochter van de directeur laat hem lang niet onverschillig. Hij kiest de weg. die mogelijk naar ae roem zal leiden. Doch zo eenvoudig gaat het allemaal niet. Tenslotte besluit hij dan ook terug te keren naar het stadje waar het inter naat is gevestigd. Hier vindt hij het geluk weer, zij het dan niet geheel in die vorm, die men zou denken. De film „De vrolijke Vagebond- is een gezellige vakantiefilm, waarin veel en prettig wordt gezongen. Het kinder koor is kostelijk om te zien: hier zijn zulke aardige close-uns gemaakt, dat men moet lachen, om de ernst waarmee deze kinderen zingen De film biedt een gezellige ontspanning! Heb je 'm door? Engelse humor oo Amerihoav.se leest. Lido Benny Hill zorgt voer een vlotte vakanti?">nts-T>3untng in d>° film ,.Heb ie 'm door?", waarin het dwaze verhaal verteld wordt, ryv°y een beginnend parti culier detect'v° d'= in een ciO'irvnnqTo7*ak en de verwikkelingen rond de geheim zinnige weermachine terecht kemtDe gehele opzet van de thru 0e pittige en ook drove humor, de dikwiils voortreffe lijke persiflage* «even dez° fPm een door en door "Envris karakter, maar de uitwerking doet hier *n daa*- wat Ame rikaans srooi- en smHterig aan. Het gaat in deze film nipt. over het verhaal zelf. zodat we daar het zwii?°n toe kunnen doen. maar om de wil z-e waarop Hill doe** cte roocc( dwaze avonturen heen rolt en blundert, hoo- wel hij zoals dat bii een film van dit venre hoort uiteindeliik ondanks zichzelf cte he'1 d van de dag wordt. In het voorprogramma een zeer aan- trekkeliik ..kleurenpcrtret" van e> Kaap d? Goed* Hoen en het land cri vclk van Zuid-Afrika. Een documentaire van de beste soort. Storm over de Nijl Intriges en avonduren Rex Theater Het is een actueel on derwerp, dat deze week in Rex vertoond wordt in de film „Storm over de Nijl". al soeelt het verhaal dan ook omstreeks de jongste eeuwwisseling. Het gaat over intriges, avonturen en gevechten en ro mantiek in Noord' Afrika, dat thans in de wereld-belangstelling staat, voor nieu we spannende ontwikkelingen, zij het dan van ander kaliber en op ander ni veau. Een Engels militair, die de dienst verlaat omdat dit leven hem niet trekt, wordt voor lafaard uitgemaakt door zijn vroegere vrienden en ook zijn verloofde. Hij wil zich rehabiliteren en zich voegen bij zijn regiment, dat in Noord Afrika een zeer moeilijke opdracht te vervullen heeft. Deze hereniging brengt vele geva- refuen avonturen met zich mee, die de hoofdpersoon weet te overwinnen en overleven, tot, uiteindelijk uiteraard zijn rehabilitatie bereikt wondt. VAN DEZE WEEK: illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli houden. Hoe het deze Assepoester echter gelukt, toch aan het Hof te komen en hoe zij op het bal iedereen betovert, hoe de Prins allen om haar vergeet en niet rust, voor hij haar weergevonden heeft: ziet, dat moet U eens rustig gaan bezien. U zult dan niet alleen weer hoe vreemd wellicht ook door de staf van het romantische sprookje worden aan geraakt, maar U zult ook meeleven met al deze gebeurtenissen en vooral bemer ken, hoe een onaanzienlijk meisje tóch door haar gratie, haar naïviteit en haar gevoelswarmte weet te boeien en het volkomen begrijpelijk maakt, dat ieders aandacht juist naar haèr uitgaat! Ook nu een charmante film met Les lie Caron en Michael Wilding in het centrum, ook wat de dans betreft. De wereld mag in het algemeen in de ze eeuw niet meer van sprookjes gediend zijn: dit sprookje zal jong en oud graag willen ondergaan. ,Het circus speelt toch" Veel show Casino Wie een avond in de circus sfeer en dan met veel show opge nomen wil zijn, kan zijn hart ophalen in de in technicolor opgenomen film „Het circus speelt tooh". De inhoud is in 'n paar woorden verteld: de artiesten hebben een avond vrijaf en nu is het „circus" gesloten. Slechts de directeur en zijn secretaresse zijn aanwezig. Een ambtenaar van het ministerie van Land bouw op bezoek in Praag, had echter reeds enkele maanden tevoren voor die avond vcor een groot gezelschap plaat sen in het circus besproken. Hij staat er op, dat ze-peeld wordt en laat zich tegen over de directeur het woord „bureau craat" ontvallen. Deze hierover in woe de ontstoken neemt dit niet en zal het tegendeel bewijzen: er zal gespeeld wor den- En er wordt gespeeld, doch daarvoor waren heel wat moeilijkheden te overwinnen, die al even komisch als succesvol worden opgelost. Een gezellige vakantiefilm, luchtig en vlot gepresen teerd! ,Het glazen muiltje" Charmant sprookje Trianon Leslie Caron, zojuist ge trouwd, bekend o.a, uit de charmante film „Lily", is ook ditmaal een actrice en danseuse van formaat, n.l. in „Het glazen muiltje", moderne visie van het aloude Assepoester-verhaal. Onder regie van Charles Walters en met de door Ro land-Petit geënsceneerde balletten, is dit .sprookje" in kleuren, doortrokken van filosofische opmerkingen van een oude, wereldvreemde, maar toch het jonge hart zo goed begrijpende vrouw, uitge groeid tot een liefelijke droom, een droom, die bijna ieder meisje in zich om draagt: een prins te trouwen, al behoeft dit stellig niet een werkelijke prins te zijn, maar een prins, die aan haar ver langens tegemoet komt. Natuurlijk zijn ook hier de boze moe der en de boze zusters, die Assepoester voor haar het werk laten doen en die haar zoveel mogelijk op de achtergrond] contacten gelegd met een groot aantal Nederlandse firma's, die geïnteresseerd zijn in de handel met China, zowel exporteurs als kopers. Het Wortman-gemaal bij Lely stad. een van de machtige installa ties. die de waterbouwkundigen straks moeten helpen bij het droog maken van de nieuwe Nederlandse polder Oostelijk Flevoland, nadert, evenals de dijken, zijn voltooiing. Een interieur van het gemaal, dat dit najaar in gebruik zal worden genomenDe wandschildering op de achtergrond is van de Amster damse kunstenaar Hans van Norden en stelt voor het land. dat uit het water van.de zee wordt, gewonnen. Sferk stijgende prijzen in Indonesië DEVIEZENCERTIFICATEN 17% Indonesië's nieuwe im- en export maatregelen hebben tot dusver als resultaat gehad een sterke stijging 50% van de prijzen in geïmpor teerde voedselwaren en textiel en in een lichte stijging van de uitvoer van landbouwprodukten. aldus handels kringen te Djakarta. De prijzen van geïmporteerde voed selwaren, zoals boter en kaas, stegen vandaag nog steeds. De importeurs vrezen, dat de kosten voor levenson derhoud van de Europese gemeenschap tengevolge van de nieuwe maatrege len aanzienlijk zullen stijgen. De deviezencertificaten werden heden tegen 17% van de nominale waarde ver handeld. De exporteurs zeiden, dat het te vroeg was om een oordeel te geven over de uitwerking van de premies, doch dat het verschil tussen de prijzen op de wereldmarkt en de kostprijzen door de premies niet wordt gerealiseerd. De kostprijzen zijn nog te hoog om de uitvoer van produkten als koffie en thee naar Europa mogelijk te maken, zo zeiden zij. Straaljager nog niet gevonden ■Gisteren zijn wederom nasporingen verricht benoorden Ameland en Ter schelling naar de vermiste straaljager der Kon .Luchtmacht maar er is geen spoor van het toestel gevonden. Vele schepen zoeken in het zeegebied, maar er is tot nu toe geen enkel stuk gevonden dat van de „Hunter"-straal- jager afkomstig zou kunnen zijn. Felle fabrieksbrand te Nijmegen SCHADE F. 50.000 Gistermiddag werd de brandweer van Nijmegen gealarmeerd voor een felle uitslaande brand in de fabriek van iso latiemateriaal „Rhenania", gelegen aan het Maas- en Waalkanaal onder de ge meente Nijmegen. De brandweer stond weldra voor een vuurzee. Het bleek dat een grote tank, gevuld met 16 ton stook olie, in volle vlam stond. De brandweer, die met groot materiaal was uitgerukt, bestreed het vuur met schuim, koolzuurgas en vier stalen wa- te. Na enige uren hard werken slaagde zij erin. het vuur meester te worden. De schade wordt geraamd op f. 50.000. De fabriek is verzekerd. De oorzaak van de brand is nog onbekend. Een der werklieden, die geprobeerd had met een blusapparaat het vuur in zijn oorsprong te stuiten, liep hevige brandwonden op en moest aan handen en armen verbonden worden. OPGRAVINGEN TE NIJMEGEN Onder leiding van dr. H. Brunsting, conservator aan het Rijksmuseum voor Oudheden te Leiden worden sinds enige tijd opgravingen gedaan op het terrein achter het raadhuis te Nijmegen tus sen de Nieuwstraat en de Burgstraat. Reeds zijn enige Romeinse scherven en christelijk georienteerde graven gevon den. Deze graven lagen ten oosten van het stadhuis en zijn zgn. christelijk ge orienteerde graven, omdat zi.i in de rich ting oost-west liggen. Tegelijkertijd zijn de opgravers nog gestoten op enkele putten, die daar in de 17e eeuw zijn ge graven door de oudheidkundige ds. Sme- tius, die indertijd onderzoekingen naar de oorsprong van de bevolking heeft ge daan. DOODELIJKE AANRIJDING TE ENSCHEDE. (Speciale berichtgeving) In Enschede had even buiten de bebouwde kom een aanrijding plaats tussen een uit Nordhorn afkom stige personenwagen en een auto, die werd bestuurd door de 61-jarige A. Bult huis, wonende te Enschede. De heer Bulthuis, die met zware ver wondingen naar het R.-K. Ziekenhuis werd overgebracht, is daar vannacht aan zijn verwondingen overleden. MEVROUW SUN CHING LING 15 AUGUSTUS IN DJAKARTA Mevrouw Sim Ching Ling, vice-voor- zitster van het nationale congres van de Chinese volksrepubliek zal 15 augus tus in Djakarta aankomen om de vie ring van de Indonesische Onafhanke lijkheidsdag op 17 augustus bij te wo nen. Mevrouw Sun Ching Ling, de weduwe van dr. Sun Yet Sen, de „vader van de Chinese Volksrepubliek", werd reeds vo rige maand in Indonesië verwacht, maar op weg naar Indonesië werd zij plotse ling niet wel en besloot haar reis uit te stellen. i)e <dkxix.^iajci Vtoe irutncoBso W»cWb fóco.o? aÖ&baaijes 'wlxam - isildsft Raad kixaqwiua. ftynsbuw) hfoe/wtfcjit üooc ifuüSéed üoxóó^. 4. Êckuwm. QMXl CmMUXj) - dsn. jr.. 250 vaezwJmom. hulp.. M I |l| tttr-f Hat \suiiafm uw. vuilnis Gfluroaeske&fc ba Laiómn voüx^üon 6ocLm mxui Vtemondficvtssecs w\im tc^enyfestós-oib (fitUseflfiusies VI.Ö.S

Leidsch Dagblad | 1956 | | pagina 9